'Kr FEUILLETON NU DE DOOI INVALT. KONING MANDRIJN DONDERDAG 7 MAART 1929 DERDE BLAD PAGINA 2 DE IJSDAM BIJ WERKENDAM SPORT EN SPEL VOETBAL NEDERLANDSCH ELFTAL- WESTERLIJK ELFTAL EEN BEDROEVENDE VERTOONING MARKTBERICHTEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN RIVIERTIJDINGEN. if 1! f ii U I DE DOORBRAAK DER IJSMASSA'S- Brullend en kreunend verricht de „Siberië zijn moordend werk. la aansluiting aan ons bericht van Dinsdag 6rond over de explosies op Zaterdag en Zondag JJ. volgt hier een kort verslag betreffende de werkzaamheden en resultaten van Maandag en Dinsdag j.l. Het resultaat der ijsbreking in deze dagen is in één woord schitterend, dank zij de harmo nische en alleszins deskundige samenwerking tusschen de uitvoerende lichamen, den Water staat en den torpedodienst te Gorinchem. Wa terstaat heeft de leiding. Dinsdag waren de heeren Schönfeld, hoofdingenieur en Kraayen- hoft-v. d. Leeuw, arrondissementsingenieur, zelf bij het werk tegenwoordig en gaven hun aanwijzingen vanaf den ijsbreker „Christiaan Brunnings''. De torpedisten werkten weer on der de leiding van kap. Mussert. Het resultaat is schitterend, hoewel voor de torpedisten de werkzaamheden moeilijker geworden zijn. Daar is vooreerst de onbetrouwbaarheid van het ijs. vooral langs den Noorder oever en langs de kribben. Dit maakt het betredes van het ijs ge vaarlijker. Het water is hier sind3 Maandag J.l. ongeveer een halven meter gestegen, waar door juist langs den oever water op het Ijs etaat. Tevens schuurt het water, dat midden In bet rivierbed door den geweldig dikken ijsdam geen plaats vindt en naar de oevers geperst wordt, onder het ijs door. langs den Noordoever en langs de kribben, zoodat het ijs daar onbe trouwbaar wordt. De stuwkracht van het water is geweldig. Nu het ijs juist langs den oever losgebroken wordt, kan men zien, met welk een onstuimig geweld het water zich voordringt. In het ge heel is de ijsdam, tot Dinsdagnamiddag half 5 uur, tot op een lengte van 1200 meter door achtereenvolgende explosies middendoor gebro ken, zoo te verstaan, dat de door de explosies gevormd7- trechters telkens aaneen sloten. Maan dag en Dinsdag zijn zwaardere trotylmijnen ge bruikt dan te voren. De trotylmijnen werden niet. zooals Zondag slechts een halven meter diep in het ijs gelegd en dan tot explosie ge bracht. Kap. Mussert heeft de laatste twee da gen diepe putten of gaten in den ijsdam laten maken met lange steekijzers en de ijspap eerst zoo goed mogelijk er uit laten verwijderen. Daarna zijn de veel zwaardere mijnen zoo diep mogelijk in het ijs neergelaten en dan tot een explosie gebracht. Het resultaat was niet alleen schitterend, maar zelfs veel grooter, dan men eerst eigenlijk vermoedde. De dikte van den ijsdam neemt hoogerop wel èenigszlns af, maar niet heel veel. Doordat het uithakken der diepe gaten of putten veel meer ttjd vordert, zijn de pauzen tusschen de opeen volgende explosies van zelfsprekend veel lan ger, maar het resultaat der explosies is veel grooter dan Zondag. V Twee ijsbrekers, de „Christiaan Brunnings" en de „Siberië", zijn sedert Maandag j.l. aan bet werk en completeeren het vernielingswerk. De „Siberië" is van Piet Smit, de „Christiaan Brunnings" v. d. Rijkswaterstaat. Het moet met Spijt geconstateerd worden, dat het jammer is, dat eenige jaren geleden het zusterschip van de „Christiaan Brunnings". namelijk de „Caland" aan de bezulnigingswoede ten offer gevallen Is en door Waterstaat van de hand moest gedaan worden. Want deze twee booten waren model- IJsbrekers, indertijd gemaakt volgens het sche ma der beste buitenlandsche modéllen. De ijsbrekers hebben tót Dinsdagnamiddag half 5 uur de halve rivier (de Noorde lijke helft) over een lengte van ongeveer 400 meter losgemaakt en den ijsdam weggebroken. Het is werkelijk een imposant gezicht als de IJsbrekers stuk voor stuk den ijsdam afbreken en afvreten. Het is een titanenstrijd tusschen het rotsvaste ijs en het menschelijk vernuft. Dinsdagnamiddag zagon we nog hoe de „Chr. Br.'' full speed op de Noorderflank van het ijsveld invoer. Maar telkens weer schoot do kranige ijsbreker niet door, maar op- en over het ijs heen, zoodat hij schuin op de ijsmassa kwam liggen. Langzaam zakte hij dan weer van het ijs en het was. of hij dan met zijn kiel de ijsmassa doorsneed, want grooto ijsschollen en bonken raakten los en dreven snel in Wes telijke richting weg. Het opereeren van de „Siberië" tusschen de wegdrijvende ijsschollen was hoogst interes sant Ongelooflijk snel weet die niet groote, maar van kracht en energie getuigende boot aich te bewegen tusschen de ijsschotsen, om de al te groete stukken te verbrokkelen. Op een afstand gezien lijken die wegdrijvende ijsmas sa's met hun omhoogstekende schotskoppen wel op kudden .angstig en dicht op elkaar gekro pen schapen. Als een zwaTte reuzenwolf schiet de „Siberië" er tusschen en brullend en kreu nend verricht hij zijn moordend werk. Tegen deze moordpartij protesteert niemand. Integen deel! Laten we hopen, dajt het aan de kranige leiding van den Watertaat en den torpedisten- dienst moge gelukken, het bij dooiweer drei gend ijs- en watergevaar tot een minimum te beperken. Tot nu toe is het weTk uitstekend geslaagd. DE TOESTAND OP DE RIVIEREN. Omtrent den toestand aan de voornaamste rivierovergangen werd gisteren nog het vól gende gemeld: Cuijk: Het geheele ijsdek in de Maas is ver dwenen. Het verkeer over de rivier per pont en roeiboot is weder geheel normaal. Grave: Overtocht per motorboot en pont. Hedel: Overtocht bij dag met veerpont. KeizersveerOvertocht per roeiboot voor voetgangers en wielrijders door geul. Moerdijk: Veerdienst ongeregeld. Nijmegen: Veerdienst gestremd. Zalt Bommel. Overtocht gestaakt. Gorcum-Heeswijk; Overtocht per schouw, geen rijwielen. Dordrecht-Zwijndrecht; Overtocht regelma tig met stoompont. Arnhem: Overtocht voor alle verkeer. Culemborg: Overtocht alleen voor voetgan gers. Doesburg: Overtocht per motorboot van 5 uur 45 voorin, tot middernacht. Katerveer; Pont veerdienst gestremd. HET IJS IN DEN RIJN Er komt werking Gisterenmiddag tegen half drie heeft, naar uit Emmerik gemeld wordt, het ijsdek zich over ruim een K.M. in beweging gezet, tenge volge waarvan verscheidene schepen van hun ligplaatsen werden gerukt. Eén schip werd zelfs met lading en al op den wal gezet. Vele boomen, waar de schepen aan gemeeTd lagen, knapten eenvoudig af. De verschuiving duurde slechts een kwartier. De Maas loopt. De Maas van Venlo tot in de nabijheid van Nijmbegen loopt. Aangezien op dit gedeelte de ponten den dienst konden hervatten ia de ver binding van Oostelijk Noord-Brabant met Noord Lintburg on Zuid-Gelderland weer her steld. Het verkeer over de Waal. De Waal is in het laatste etmaal 7 c.M. ge wassen. De stand is op het moment 5.81 M. boven N.A.P. Het ijs zakt. Het verkeer over het ijs kan niet plaats hebben. De Waal bij Eek en Wiel is 10 c.M. gewassen. Het verkeer voor voertuigen is gestremd. Kanaal door Zuid-Beveland. Het kanaal door Zuid-Beveland is gisteren middag opengebroken door de sleepboot „Waal" van de N.V. Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam. DE VAARWEG AMSTERDAM EOTTERDAM Heden opengebroken Gelijk reeds gemeld, wordt heden de vaar weg Amsterdam-Rotterdam, via Leiden, 's-Gra- venhage, Delft, Schiedam en Vlaardlngen open gebroken. Naar wij nader vernemen, geschiedt dit werk met steun van de gemeente 's-Graven- hage, de Kamers van Koophandel te Amster dam en Den Haag, diverse industrieels- en han delsondernemingen en het ijscomité van de binnenvaart. Met breken zal worden begonnen te Amsterdam en te Rotterdam. EEN VERBODEN TOCHT Een auto door het ijs gezakt- HEBBEN DÈ INZITTENDEN ZICH ZELF GERED? Gisterennacht te half een vervoegden zich eenige personen met een auto aan het veer huis te Wijk bij Duurstede. Zij wenschten met hun auto den overtocht over de Lek naar de Betuwe te maken, hetgeen de veerman hun verbood. De mannen stoorden zich er niet aan en reden de Lek op. Wat te verwachten was geschiedde: de auto zakte door het ijs. Van de inzittenden werd niets meer vernomen. Daar de portieren van den weggezakten anto open stonden, vermoedt men dat zij zich gered hebben. De Westelijken winnen inet 40 We zijn er al zoo zoetjes aan gewend, dat het Nederlandsch elftal in oefenwedstrijden nooit of althans bijna nooit een goeden wedstrijd speelt. Maar wat we gisterenmiddag op Span gen te zien hebben gekregen van onze nationale ploeg, was wel zeer bedroevend. Nu moeten we hier direct aan toevoegen, dat voor het falen talrijke verzachtende omstandigheden zijn aan te voeren. In de eerste plaats werd de ploeg uit haar verband gerukt zoo er tenminste van een verband sprake kan zijn, nu het elftal met enkele nieuwe spelers „verrijkt" is door het niet kunnen uitkomen van van Heel, van Nellen en W. Tap; en in de tweedo plaats dient men bij de beoordeeling van het geleverde rekening te houden met het feit, dat de spelers door de langdurige gedwongen rust, ongetraind in het veld kwamen. W. Tap werd door zijn broer vervangen, voor van Heel kwam de A.D.O.'er Breitner uit en Verheek van Feiienoord nam de plaats van van Nellen in, waardoor we op den linkervleugel een Fetjenoord-clubmootje kregen. Het terrein van Sparta lag er goed bij en was alleszins bespeelbaar, zoodat behoorlijk voetbal zeer wel mogelijk ware geweest. De pu blieke belangstelling viel mee. v. d. Meulen heeft aan de vier doelpunten niet veel kunnen doen: mogelijk heeft hij eenige schuld aan het derde, dat Sinke inkopte, maar voor den Haarlemmer behoeven we ons niet be zorgd te maken. Van Kol deed bet kalmpjes aan, en gaf blijk zijn plaats volkomen waard te zijn. Van Zwie- teren's spel Is wat te onbesuisd en hij deed ons geen oogenbllk den fijnen tact van Denis, die helaas niet beschikbaar is voor den wedstrijd tegen Zwitserland, vergeten. De verdediging lijkt ons intusschen nog het beste deel van de nationale ploeg. De midden linie was verzwakt door het uitvallen van van Heel. Het kwam ons voor, dat de Hilversummer van Dolder op de rechtsmlddenplaats meer zorg aan het aangeven van den bal zal moeten be steden wil hij in internationale wedstrijden suc ces hebben Breitner kunnen we gevoeglijk onbesproken laten, hij deed zijn best, maar kan aan van Heel niet tippen, die vooral de kunst verstaat zijn voorhoede door goed voeden in actie te houden. Thans de voorhoede van de nationalen. Ja, het Is waar G. Tap en Verbeek waren Invallers, doch of we, wanneer W. Tap en van Nellen ln deze linie zijn opgenomen, dan een geheel ander beeld zullen te zien krijgen, staat nog te bezien. On getwijfeld zal dan de voorhoede aan kracht win nen, maar een sterk vijftal, tot groote kracht ji- staat, wordt het o.I. toch niet. Gerritsen op den uitersten rechtervleugel zal goed doen zich te gaan oefenen in het nemen van hoekschoppen, want daarin is h;j lang geen held en Baren- drecht stelde wel bijzonder teleur en voorspelt ons niet veel goeds voor den komenden strijd; zijn schieten was bepaald slecht. Bakhuis is en blijft een gevaarlijk middenvoor, ook al heeft hij daar gisteren niet veel bewijzen van ge leverd. Veel bijzonders kunnen we dus niet van ons Nederlandsch elftal zeggen, maai- wat oefening kan nog veel goed makeh. In het Westelijk elftal zaten vele nuttige spelers. Zoo vormden o.a. v. d. Zalm en de Bruin 'u hechte verdediging, die heel lastig te pas- seeren bleek; v. d. Bergen onder de lat had er goed het oog In en is altijd nog een zeer bruik bare kracht. Wat de middenlinie betreft, deze behoefde zeer zeker niet onder te doen voor die van de nationale ploeg; v. d. Broek en Sehefr- fers zaten er goed tusschen en Roelfsema was een behoorlijk tralt d'union. In de voorhoede van de Westelijken was vooral de Xerxaan Frenk, die in zijn vereeniglng gemeenlijk ln de achterhoede speelt, zeer bedrij vig en vooral zijn opstellen was niet slecht. In deze linie zat ook veel meer verband dan in die van het Nederlandsch elftal. Wij laten hieronder de ploegen, die in het veld kwamen, volgen. NEDERLANDSCH ELFTAL v. d Meulen (H.F.C.) van Zwieteren van Kol (Sparta) (Ajax) van Dolder Halle Breitner ('t Gooi) (Go Ahead) (A.D.O.) Gerritsen G. Tap Bakhuis Barendregt Verbeek ('t Gooi) (A.D.O.) (Z.A.C.) (Feijen.) (Feijen.) O Huysman Jansen Frenk van Kesteren Sinlie (Excelsior) (H.V.V.) (Xerxes) (H.B.S.)- (Feijen.) v. d. Broek Roelfsema Scheffers (Xerxes) (H.V.V.) (H.D.V.S.) v. d. Zalm de Bruin (V.UX3.) (HJ3.V.S.) v. d. Bergen (V.O.C.) WESTELIJK ELFTAL. Tenslotte geven we hieronder nog een kort beloop van het spel: Het Westelijk elftal in het wit gestoken, on derneemt don eersten aanval, doch weldra ant woorden de nationale roodhemden met den eer eten hoekschop. De Westelijken toonen zich al direct heel wat bedrijviger dan hun tegenstan ders en na 5 minuten spelens kopt Jansen uit een voorzit van Sinke goed naar van Kesteren, die met een goed geplaatst schot van der Meulen passeert. Rood herstelt zich nu eenigszins en forceert twee hoekschoppen, die slecht genomen, geen resultaat opleveren. Het Nederlandsch elftal komt nu enkele malen in het offensief, doch v. d. Zalm en de Bruin geven geen krimp. Een tweede goede voorzet van Sinke heeft weder een doel punt tengevolge als Frenk hard inschiet en het leder via den zijpaal en van der Meulen's handen in het net verdwijnt. Met een voorsprong van 2—0 voor het Westelijk elftal komt de rust. Na de hervatting krijgt van den Bergen het eerst werk als hij een schot van Bakhuis moet stoppen. De Westelijken zijn ook nu weer actie ver dan de rooden. Bij een aanval van de witten grijpt van der Meulen, die uit zijn doel is geloo- pen, in, doch het leder komt bij Sinke terecht die ln lastige positie met een mooien kopbal hs verlaten doel treft (0—3). De voorhoede val het Nederlandsch elftal kan niet voldoend kracht ontwikkelen om tegen de hechte verdedi ging van de tegenpartij op te tornen en voort gaan door slecht schieten van Barendregt ei Bakhuis kansen verloren. Uit een goed aange geven bal van Jansen scoort Frenk door eei goeden omhaal het vierde doelpunt. Even vooi tijd krijgt Tap gelegenheid oin de eer van d nationale ploeg te redden maar hij weet er geel gebruik van te maken. IN ENGELAND. De bekerwedstrijden. Gisteren ziin de wedstrijden van de zesde beker, ronde, dio den vórigan Zaterdag een gelijk spo opleverden, overgespeeld. De resultaten waren Bolton WanderersBlackburn Rovers 2 Huddersfleld TownW. Bromwich Albion 2 De bekerhoudster Blackburn Rovers is du gewipt. In den halven eindstrijd komen nu op 23 Maar tegenover elkaar: Aston Villa—Portsmouth te Highbury en Bol ton WanderersHuddersl'ield te Liverpool. ROTTERDAM, G Maart. (Veilingsvereeniging Vrije Aardbeienveiling Cliarlois) Spruiten le srt 32—45, 2e art 20—23, 3e srt 10—16, kippen ƒ12—17, uien 11.90—14.70, kroten 7.20—8.90, 2e srt ƒ3.604.50, witlof le srt 40—45, 2e srt 3036 per 100 kg., veldsla 2.402.90 per kist, eieren ƒ9.80—10.70 per 100 stuks. ZWIJNDRECHT, 6 Maart. (Groenten en Fruit veiling) Andijvie 2.10 per kist, boerenkool 6.50 9.30 por 100 kg., knolselderij (1 bos v. 5 st.) 24149, per 100 bos, kroten 37.70 per 100 kg., prei 3.606.80 per 100 bos, roode kool 22 —38 per 109 stuks, selderij 32—85 ct per dozijn, spruiten le srt ƒ23—38, losse 2—18, veldsla ƒ43 111, uien 1415.40, winterpeen 6, witlof 38, wortelen (nfbreekpeen) 11.30—24.10 per 100 kg! TE ROTTERDAM. I In het Notarishuis aan de Geld. Kade. Op Woensdag 6 Maart, des namiddags ten 2 uur. EINDAFSLAG. Dubbel pand en erf, Veerhaven 12a, c. In bod op 49.500. Pand en erf. Veerhaven 13a, b. In bod op 24.900. Tezamen voor 74.410 opgehouden. Pand en erf, Noordmolenwerf 15a, b. In bod op 3050. Niet doorgegaan. Het schaftlokaal met woning, Thomsenstraat 15, met het recht .van erfpacht op den grond waarop het Is gebouwd. In bod op 19.800. Daar op opgehouden. Kantoorpand, Wijnhaven 123. In bod op 32.000. Daarop opgehouden. Kantoorpand, Wijnhaven 121. In bod op 20.800 Uit de hand verkocht. Kantoorpand, Wijnstraat 120. In bod op 16.000 Uit de hand verkocht. VOQRLOOPIGE AFSLAG. Huis en erf. Boompjes 19 (Maashotel). Trek geld ƒ210.000. Pand en erf, Leuvebrngstéeg 17, hoek Sehie- damschedijk 112. Trekgeld 35.500. Perceel bouwterrein met daarop in aanbouw zijnd complex gebouwen Gaesheekstraat hoek Wleklrechtstraat Trekgeld 34.000. Twee door brand beschadigde panden en erven Leuvehaven 65 en 67. Trekgeld 33.000. Dubbel pakhulspand en erf, Sint Joris, Schie- damsehedijk 74a b. Trekgeld ƒ40.400. Pakhuispand en erf, Sint Joris, Schiedamsche- dijk 78, Trekgeld 20.400. HANSWEERT, 6 Maart. 1 De volgende schepen passeerden: Baden 11, Laubach; Baden 12, Junker, beide Rotterdam: Carnegie, Verberght: Noordster 5, V. d. Bosch; Diabolo, Janssen voor België. JE en voorspel tot de Fransche Revolutie, door MAY WYNNE (Geautoriseerde vertaling). i 1 8). Raoul de Pontenac was nog geen vier en twin tig uur van zijn ballingschap teruggekeerd of hij had reeds moeten ondervinden, dat Mada me de Pompadour een uitstekend geheugen be zat. Zij had hem zelfs laten blijken, dat niets haar ontsnapt was van de reden, waarom hij destijds naar zijn kasteel in Normandië was gezonden. Zij had dan ook niet de gelegenheid laten voorbijgaan om hem op de meest krenken de wijze te kennen te geven, dat het haar verre van aangenaam was. dat deze vermaarde duel list weer in de kringen van Versailles was op genomen. En Lodewijk, wiens leven slechts een afschaduwing waB van de nukkige invallen van zijn mooie, hartelooze geliefde toonde zich on middellijk ruw en ongenaakbaar tegenover den nieuwen hoveling. De Pontenac werd met een ver toord gezicht ontvangen, niettegenstaande de raaf de Rocheford hem had Ingeleid als den redder van de Moulins. Lodewijk had de bulging van dezen onwelko- men jongeling nauwelijks beantwoord.. Dat was het gevolg van een vrouwenmemorie. In ieder geval heeft u getoond, zoowel op zwaard als op dolk een meester te zijn, voegde hij hem even toe. Daarna kon de Pontenac heengaan. De jongeman droeg zijn lot met zorgeloos heid, die hem onmiddellijk in aanzien deed stij gen bij de jonge generatie. De ouderen hadden reeds groote sommen verwed over den datum, dat hij weer naar Normandië zou worden terug gezonden. Het was iu ieder geval een pijnlijke injectie voor een Normandiër, wiens trots even befaamd als berucht is. Maar de laatste druppel in dezen bitteren beker kwam uit de handen van Louise de Didereau. Toen ze bemerkte dat ze haar sympathie wat te vlug aan hem had vermorst, schrok ze niet voor terug den jongeman openlijk te negeeren en ging ze zelfs zoover, hem telkens zoo pijnlijk te treffen ln zijn zwak te piek, dat hij zich genoodzaakt zag de krin gen te mijden, waar zij was of kwam. Op den vooravond van dezen dag had zo de ^onbetamelijkheid zelfs zoo ver gedreven, dat ze ïen graaf de Frêscines een grap te zijnen koste in het oor had gefluisterd, wat dezen luidruch tig had doen schaterlachen. De Pontenac zocht nu naar een goede ge legenheid om met M. le Comte een ruzie uit te lokken en bad al zijn schutsheiligen om een middel om die hatelijkheden van Mademoiselle de Didereau met een degenstoot te beantwoor den. Later op den avond was hij naar de speel zalen gekomen en tot zijn groot genoegen zou de Frêscines zijn tegenstander worden. Slechte wenschen komen echter vaak tot een tegengestelde vervulling. In zijn verlangen om het fortuin van M. le Comte te zien wegvloeien in zijn eigen zakken, bracht de Pontenac reeds twee uur door met het wegschenken van het zijne. En het ongeluk zat hem doodelijk tegen. De oude markies de Grémont was al lang wegge- dribbeld met zijn nieuwe pruik in den vorm van duivenvleugels, om het hof te maken aan de achttienjarige Mademoiselle Dauvemey. En zelfs de onverstoorbare gokker de Rochefort was opgestaan met de woorden: Heeren, het is meer dan bedtijd. Maar de Frêscines zat nog steeds naar de dobbelsteenen te zien. Telkens liet hij 'n nieuw papier in zijn zak glijden, waarop de Pontenac afstand deed van een deel van zijn bezittingen, ten behoeve van den graaf. Het was werkelijk een alleraardigste tijdpasseerlng. Juist een kolf je naar de hand van de Frêscines. Maar ten slotte zijn er aan alle dingen grenzen. De Pontenac stiet enkele verschrikkelijke vloeken uit om het verlies van geheel zijn ver mogen en ging toen met het nog steeds onbe wogen gezicht heen. Nu had eindelijk de Sleur de Frêscines gele genheid om ook eens te geeuwen. Maar al spoe dig kwam er een glimlach op zijn gezicht. Want vlak voor hem werd door de mooiste hand van Frankrijk een gordijn opgelicht. Even later viel het neer achter de bekoorlijke gestalte van Louise de Didereau. x Ze liet zich bewonderen door iemand, wlen het geluk dien avond zeer goed gezind was. Ondertusschen verdween Raoul de Pontenac in een verschrikkelijke stemming door een deur die achter in een zijgang toegang gaf tot den tuin. Hij stond niet eens stil om er zich over te verwonderen dat die deur op dat ongewone uur nog open was. Er waren wellicht reeds anderen geweest, die de zwoele atmosfeer van het pa lels moordend vonden voor hun zenuwen. Parbleu, wat deed hem dat goed, die frlssche avondlucht met volle teugen naar zijn longen te zuigen, ze door te laten dringen tot in de kleinste cellen. Want er moest een geheele zui vering plaats vinden. Hij onderging reeds een aanmerkelijke verbetering van zijn gemoeds toestand en maakte zich op zijn overwegingen van wat er nu stond te gebeuren zoo kalm mo gelijk uit te werken. Het was nu eenmaal gebeurd, er viel niets aan te veranderen. Hij zou een middel moeten vinden, om opnieuw in zijn onderhoud te voor zien. Dwaas, driedubbele dwaas, die hij was ge weest. Maar ja, dat was allemaal mosterd na den maaltijd. Was tenslotte de verveling op het Chateau de Pontenac niet veel beter geweest, dan deze korte pret met zijn funest gevolg? Dat oude kasteel, van buiten behangen met het mos van eeuwen, van binnen bekleed met de herinneringen aan zijn flinke voorvaderen, waar hij gekend had een onbezorgde jeugd. Het kwam hem dubbel dierbaar voor den geest in deze stilte die hij zocht, nadat hij in enkele uren dat kostbaar familiebezit had verdobbeld. Een vrouw zou in dit geval vast en zeker ge scholden hebben op Madame de Pompadour als de raison d'être van deze catastrofe. De Pontenac was een man en ondanks zijn eigenzinnigheid, w-ierp bü olie schuld op zich zelf. Driedubbel overgehaalde idioot, die ik was om naar dit vervloekte Versailles terug te keeren, schold hij zichzelf. Zijn er dan geen an dere gelegenheden, waar een kerel zijn alle- daagsche bestaan op een vaderlijk kasteel kan ontloopen? Er valt toch altijd wel ergens te vechten. Voor een tiende gedeelte van mijn ver lies had ik enkele jaren de wijde zeeën op ge kund op zoek naar avontuur. Nu rest me dit vooruitzicht, maar met deu schralen troost dat ik mijn positie van eigenaar zal moeten verwisse len met die van koksjongen. En toch is het wellicht de eenige uitkomst. Wat blijft er anders voor me over? Een plaats ln het leger is moeilijk te verwerven voor een jongeling, die ais eenige aanbevelingsbrieven kan toonen, den haat van de Pompadour en een totale afwezigheid van geldmiddelen. Ik ben er heel wat erger aan toe dan ik twee jaar geleden het advies kreeg, het toezicht op mijn bezittingen in Normandië persoonlijk te leiden. De Pontenac maalde verwoed met zijn tanden op zijn onderlip en zocht naar het beste middel, om aan deze fatale ontduiking te ontsnappen. Duizend plannen kwamen op om even snel weer verworpen te worden. Tenslotte besloot hij zich maar tot den hertog van Orlêans te wen den en hem een of ander baantje te vragen, net eender welk, indien 't maar buiten Parijs was. Daar zou hij zich dan terug trekken en heel bescheiden verder kunnen leven. Maar de trotsehe, hooghartige jongeling ver wierp ook deze veronderstelling. Hij lachte om Jtiet denkbeeld alleen, dat Raoul de Pontenac als ambtenaar des konings, in een of ander pro vinciestadje geregelden arbeid zou verrichten, met als eenige verpoozing een kaartavondje met den maire of 'n bal bij den kasteelheer van een of ander slot, waar hij vroeger als vriend zou zijn ontvangen. Hij wilde zijn groote mogelijkheden om iets moois, iets krachtigs, iets gevarieerds van zijn leven te maken, niet laten verwelken in een dergelijken staatsdienst. Maar wat restte hem dan? Een huwelijk! Hij sprak het halfluid, met die mengeling van hoop en spot. De avonturier zag zich weer in het bezit gesteld van ruime geldmiddelen, de edele deinsde terug voor den prijs, die be taald moest worden. Alle oprechte sympathie diende gesmoord, alle natuurlijke rechten moes ten teruggedrongen, om te kunnen besluiten tot dit alternatief. Even liet hij de verschillende candidaten de revue passeeren. Madame de Grinout, de weduwe van een rijken zijdefabrikant uit Lyon. Het gerucht gaat, dat ze evenveel goud meebrengt als vleescb. En jiet laatste baalt ver over de hon derd kilo. Wat een idee van zoo'n menBch om met alle geweld een grafelijke kroon boven den troonhemel van haar extra versterkte ledikant te willen hebben. Maar och, als ik er mijn groo te leven door zou kunnen handhaven, waarom eigenlijk niet? Dan is er nog Mademoiselle de Beaupré, zoo mager als een uitgehongerde galeiboef en even kwaadaardig. Ongenaakbaar, vertelde gisteren avond de jonge de Moulins, die haar op een middagfeest had ontmoet. Maar 'n bruidsschat, waar je je vingers aan af zou likken. Kiezen of deelen, jó, vleesch of beenen? lach te liij tenslotte beide plannen weg. Ik laat me nog liever binden door een stevig stuk hennep, dan door die burgerlijke gouden kalveren. Liever in vrijheid een droog stuk brood, een dronk uit eeu bron en een leger van stroo, dan smulpartijen, drinkgelagen ten koste van mijn trotsehen naam en onbesmette eer Zijn gedachten namen dan ook een beslisten keer en speurden naar een middel, dat hem di recter en eervoller kon herstellen van den val. Maar niet lang nog had zich dit proces in wer king gesteld, toen een korte en scherpe kreet klonk uit de schaduw van een acaciaboom, die zijn bladerdak ruim spreidde over bet ingeslui merde grasveld. De nachtmerrie van vette weduwen en brood magere oude vrijsters als eenig redmiddel tegen hongerdood of een noodlottig avontuurlijk ein de, verdween even snel als de meer gedegener voornemens naar een andere oplossing. De Pontenac stond recht en gespannen te luisteren. De maan was melkbleek. Toch viel er voldoen de licht rond een aardig stukje natuur. Eeu hoekje bestemd voor een dier amoureuse avon tuurtjes, die Veriaine dichtte en Watteau in da verf zette. Melancholiek en teer van stemming en stilte, daar neergelegd door de verweekelijk- te Venus van dezen tijd, wier kinderen in ver fijning nabootsten, wat de voorvaderen fel ea moedig hadden beleefd. O ja, hier wilden de boomen wel luisteren naar het gelispel van een verleidelijke minnaar, hier lieten zich vrouwen en meisjes gaarne wegwiegen naar een droom, waaruit het ontwaken heel benauwend kon zijn. Zooals ditmaal. Wie zou hebben vermoed, dat op dit idyllisch stukje tuin, waar Pierrot zijn levensonmacht kon hebben uitgesnikt, of verwijfde hovelingen bun herdersspelen konden opvoeren, de harts tochten fel zouden oplaaien? Statige terrassen, keurige bloembakken, kun stig gevormde bedden met bloemen, die des te zuiverder geurden, na de zwoele atmosfeer der speelzaal, schitterende boomgroepen, of char mante heestergroepen, met een fijnzinnig ver borgen rustbank voor hen, die na een aange name wandeling langs de uitgestrekte gazons het resultaat van een geanimeerd gesprek in een liefdesscène wenschten vast te leggen. Dit resultaat was gevraagd, geschonken en bespied. Dat maakte de Pontenac tenminste op uit het snikken van een vrouw, het schreeuwen van twee vertoornde mannen en het kruisen van zwaarden. En de kreet? Zoo scherp was die geweest, dat de luis teraar overtuigd werd, dat er onmiddellijk en snel hulp gevraagd werd achter de tusschen hen liggende heesters. In een oogenblilc was de ontstuimige jonge ling dan ook dwars door een perk rozen, dat hij met twee sprongen overstak en beschadigde in het beruchte Ueesterboschje aangekomen. Hij schoof juist bijtijds enkele takken weg om te constateeren, dat een der acteurs van dit drama trois het tooneel in allerijl wensclite te ver laten. Pardi! riep de Pontenac uit. Hij zop er een eed op hebben durven doen dat het donkere gezicht van den graaf d'Orguiet was geweest Maar wie de kerel ook mocht zijn, hij gat geen antwoord. Integendeel. Hij rukte zijn jas los uit den greep van den plotseling opdagen- den jongeling, stiet dezen ongewenschten getui ge ruw opzij en verdween in een van de talloo- ze zijpaden, die den tuin van Versailles tot een doolhof maken. (Wordt vervolgd.), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10