DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Donderdag 7. Maart 1929 No. 15358 Dit nummer bestaat uit drie bladen EEN ONVERDEDIGD PREADVIES. STADSNIEUWS AGENDA KUNST-AGENDA EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscben den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct-tot'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend r r, u paa ur overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van een hand, een voet of een oog; laO bij verlies van een duim; 75 bij ver- LT^refr^Sïnger; 50°twee voorste ledematen alle vingerspan een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Het heeft op ons, en wellicht ook op anderen een wel wat eigenaardigen indruk gemaakt, dat door geen der leden van het College van B. en W. een woord is gezegd ter verdediging van het preadvies, door dat College uitgebracht op het adres van den Schiedamschen Bestuurdersliond en het daarop aansluitend adres van den 11. K. Volksbond nopens de extra-uitkeering aan werkloozen die nog steun trekken uit de kas hunner organisatie. De debatten gingen geheel over het hoofd van B. cn W. heen en voor zoover er van de tafel van het College in de besprekingen werd ingegrepen geschiedde zulks niet om het preadvies te verdedigen daaraan word nauwelijks een woord verspild doch enkel om er toe mede te werken een rege ling te treffen, welke zooveel mogelijk aan de billijkheid beantwoordt. Niet het voorstel van den Bestuurders- bond, noch het voorstel van het Katholieke raadslid vond eenige bestrijding op de in het praeadvies ontwikkelde gronden. En tenslotte kwam juist van het College een voorstel, waarmee alles wat in het pread vies was verkondigd overboord werd ge worpen, en dat met algemeene stemmen die van het college incluis, alleen de heer Houtman bleef zich verzetten werd aangenomen. Men vraagt zich bij een dergelijken loop van zaken af, hoe toch eigenlijk het preadvies is tot stand gekomen. Een preadvies dient een leidraad te zijn voor de debatten; in hot onderhavige geval werd het evenwel volkomen genegeerd. We kunnen ons voorsteilen, dat het college, in plaats van tegen den stroom op te roeien, heeft willen berusten in iets wat het meende toch niet te kunnen koeren. Maar dan had het die strooming moeten aanvoelen, toen het zijn preadvies opstelde en daarmee rekening moeten houden. Zooals de zaken thans geloopen zijn, waarbij het niet de leiding hield, maar zich liet opstuwen door den Raad, moet het besluit aan prestige inboeten. Overigens willen we wel zeggen, dat de leiding welke ditmaal van den Raad uit ging, waardig en gefundeerd genoeg was om onze voile sympathie te hebben. m Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven cn andere officiëele I af- cii aankondigingen van het Gem eentebest uur KENNISGEVING Burgemeester en Wathouders brengen ter Openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 5 Maart j.l. heeft besloten overeenkomstig artikel 72 e.v. der Lager On derwijswet 1920 de benoodigde gelden beschik- baar te stellen: a. aan de St. Wlllibrordusstichting voor de stichting van een 2e zevenklassige school voor G.L.O. aan de Lange Singeïstraat. b. aan de Veireeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs voor de verandering van in richting van haar school aan de Tuinlaan, be staande in het aanbrengen van waschbakjes in de lokalen dier school. Ingevolge het bepaalde bij het 2e lid van artikel' 76 van voornoemde wet kan leder inge zetenen binnen dertig vrije dagen na heden van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten in beroep komen Schiedam, 7 Maart 1929 GEHEIMZINNIG AFRIKA Men verzoekt ons te melden dat voor den op Maandag a.s. In het gebouw van den R. IC. Volksbond te houden filmavond Zondag van 12 tot 1 uur gelegenheid is tot plaatsbespre king aan het bondsgebouw. Om teleurstelling te voorkomen vermelden wij hier de adressen waar entreekaarten verkrijgbaar zijn, te weten: ïet bondsgebouw, de firma C. Janse, Koemarkt C' De Raay, Singel; Van Oostrum, Fabristraat J3 en mej. Schoenmakers, Vlaardingerstraat No. 39. HOOFDAGENT J. v. d. HOEK, die heden een kwart eeuw bij ons politiecorps in dienst was GRONDVERKOOPINGEN In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot de vo-lgende grondverkoopingen besloten: aan den heer G. Niemantsverdriet te Vlaar- dingen c.s. een perceel bouwgrond, gelegen aan de Westerkade N.W.Z., ter oppervlakte van plm. 600 M2., tegen den prijs van 16.per M2., ter bebouwing met een fabriek van suikerwerken aan den heer C. H. Schwagermann q.q. alhier, een perceel bouwgrond^ gelegen aan den Vlaaw dingerdijk Z.Z., de Rembrandüaan O.Z. en de Nicolaas Beetsstraat N.Z., ter breedte van 23.18 M. langs de Rembrandt la an en ter diepte van 25 M. langs de Nicolaas Beetsstraat, tegen den prijs van 17 per M2., ter bebouwing voor de middelste- en twee bovenwoningen voor de hoekperceetten aan den heer C. H. Schwagermann q.q. alhier, een perceel bouwgrond, gelegen aan den Vlaar- dingerdijk Z.Z., lang ongeveer 71.50 M. en diep 25 M., tegen een prijs van 16.per M2., ter bebouwing met 13 benedenwoningen en 13 bovenwoningen in twee verdiepingen, elk huis ter breedte van 5.50 M.; aan den heer H. Gabel q.q. alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de J. A. Albei- dingk Thijmatraat W.Z., hoek West-Franke- landschestraat N.Z., ter lengte van 57.54 M. en ter diepte van 20 M., tegen den prijs van 15.50 per M2„ ter bebouwing met 6 benedeu- en bovenwoningen aan de J. A. Alberdingk Tbijmstraat en 2 vrije heele huizen aan de W est-Frankelandschestraat aan den heer H. Gabel q.q. alhier, een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Albert Cuyp- «traat O.Z., lang plm. 53 M. en diep 20 M., tegen een prijs van 16.— per M2„ ter be bouwing met 10 vrije beneden- en bovenhuizen; aan den heer II Gabel q.q. alhier, een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Dijekstraat O.Z. tusschen de Genestetstraat en de Jan Steenstraat, lang plm. 42 M. en diep 20 M., tegien een prijs van 16 per M2., ter bebouwiDg met. vrije beneden- en bovenwoningen van ten minste 5 M. breedte; aan den beer A. Jonkers q.q. te Rotterdam, een perceel bouwgrond, gelegen aan de Pot gieterstraat Z.Z., ter breedte van 25.12 M. en ter diepte van 20 M., tegen een prijs van 15. per M2., ter bebouwing met 5 vrije beneden- on bovenwoningen: aan den heer A. Jonkers q.q. te Rotterdam een perceel bouwgrond, gelegen in den Noord- oostelijken hoek van de Potgieterstraat en aan do J A. Alberdingk Tbijmstraat, ter lengte van 51.11 M. langs eerstgenoemde en van 11 M. langs laatstgenoemde straat, tegen een prijs van 14 per M2., ter bebouwing met vrije beneden en bovenwoningen- aan den heer E. Arends te Rotterdam of zijn meester, een perceel bouwgrond, gelegen aan de Potgieterstraat O.Z., hoek Dirk van Wassei)aarstraat Z.Z., breed 24.50 M. en diep 19 M., tegen een prijs van 15 per M2., ter be bouwing met 5 beneden- en bovenwoningen: aan den heer H. Gabel q.q., alhier, een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Mcsdaglaan Z.Z., hoek Albert Cuypstraat O.Z., ter breedte van 22 M. en ter diepte van 21 M., tegen een prijs van 16.50 per M2„ ter bebouwing mei 4 beneden- én bovenhuizen. aan den heer J. Houthuysen q.q. te Rotterdam een perceel bouwgrond, gelegen aan de Rem- braudtlaaii W.Z., hoek Mesdaglaan Z.Z., lang plm. 84 M. en diep plm. 25 M., tegen een prijs van 17.per M2., ter bebouwing met vrije heneden- en bovenwoningen van ten minste 6 M. breedte en 9 M. hoogte: aan den heer H. O. Hassebroe.lt q.q. te Rot terdam, een perceel bouwgrond, gelegen aan de Rembrandtlaan W.Z., ter breedte van plm. 48 M. en ter diepte van plm. 25 M., tegen een prijs van 17.per M2., ter bebouwing met vrije heneden- en bovenwoningen, elk ten minste breed 6 M. en hoog 9 M. NED. R. K. VOLKSBOND Jaarvergadering In de dezer dagen geheel gerestaureerde boven zaal van hot bondsgebouw aan de Lange Haven hield gisteravond de afdeeling- Schie dam van den Nederlaudscheir R. K- Volks bond haar jaarlijksche algemeene ledenver, gadering. Na opening door den heer Th. Mouwens, en goedkeuring der notulen van de vorige ledenvergadering, bracht de secretaris, de heer H. Combrink, een jaarverslag uit, waar aan wij ontleeneu, dat het ledental ongeveer stabiel gebleven is aan dat van het vorig jaar; het totaal aantal leden bedraagt onge veer 120Ö. In het bestuur werd de beer M. J. Verdoes vervangen door den heer S. H Brouwer. In het. afgeloopen jaar is de be, stnursraad tot stand gekomen. Het bestutu- van den R. K. Volksbond nam deel aan conferenties, die te" stadbuize werden gehouden, betreffende de werkver schaffingen te Eenerveld en te Witteveen. Over het algemeen genomen, valt verbetering in het aantal werkloozen te constateeren. Vervolgens riep het verslag ops nog in het geheugen terug de „Rerum Novarum"-herden king, bij welke gelegenheid pastoor Möller als spreker optrad en het patroonfeest van de afdeeling „St. Willibrordus", waarop de heer v. d. Akker het woord voerde. Het informatie-bureau heeft regelmatig ge- functionneerd, en eeu woord van dank aan den leider is zeker niet misplaatst. De voor zitter van' de Spaarbank, de heer C. A. M. Jansen heeft met ijver de' zaak behartigd; de administratie is thans geheel gemoderni seerd. Het verslag, dat onder dank aan den samensteller onveranderd werd goedgekeurd, eindigt met een dankbetuiging aan het adres van den geestelijk-adviseur en de overige be stuursleden voor hun volle medewerking. Door den heer L. van Rutten, pennlng- meesteii-, werd een financieel verslag uitge bracht, waaruit wij vermelden, dat de ont vangsten bedragen 5499.55 en de uitgaven 5431.65, waardoor een batig saldo wordt bereikt van 67.90. De rekening van den administrateur, den heer J. Hengst, betref fende de exploitatie van het gebouw, ver meldt een totaal aan ontvangsten van 18362.06 en aan uitgaven van 18149.98; een batig saldo alzoo van 213.08. Beide rekeningen werden door de vergade ring goedgekeurd. Thans was aan de orde de- benoeming van een commissie van controle, die volgens bet nieuwe reglement moet worden samengesteld. In deze commissie, waarvan ieder jaar een lid aftreed, werden gekozen de lieeren M. van Tol en P. van Raay. Een lid van het afdeelingsbestuur, dat deze commissie moet completeeren, zal nader worden benoemd. Aangezien geen tegencandidaten waren in gekomen, werden de aftredende bestuurs leden herbenoemdde heer 1 h. Mouwens zag eveneens zijn mandaat, van voorzitter her nieuwd. Namens de leden werd het bestuur dank gebracht voor zijn arbeid in het belang van de leden De heer Mouwens gaf hierna een aan beveling voor de Spaarbank. Deze is nu goed gehuisvest; er heeft een reorganisatie plaats gehad, terwijl voor de cliëntèle een wacht lokaal ls beschikbaar gesteld Spr. herdacht eenige overleden leden der afdeeling, daarbij de hoop uitsprekend, dat. de leden hen in hun gebeden zullen her denken. Het. sinds kort gestichte fonds voor uit zending van zwakke kinderen telt reeds een 300-tal leden. De algemecne leiding ls opge dragen aan de afdeeling Herwonnen Levens kracht Daar ook contact, wordt gehouden met de bestaande vereeniging )n Schiedam, mag alle reden tot hoop bestaan, dat de uit zending van kinderen van leden wordt verge makkelijkt. Voorts gaf de heer Mouwens een aanbe veling voor het Wit-Gele Kruis en voor de ontwikkelingsavonden van de K.S.A. In ver band hiermee, wees eP1 n°g op den Paua- Hulde-avond, waar hij op de aanwezigheid van de Volksbondleden rekeDt. De naam van professor Nolet waarborgt, een schitterende avond. Op Zondag 7 April wordt in Den Haag een vergadering gehouden, in verband met de aanstaande verkiezingen- '^a-n deze vergade ring zal ook Schiedam deelnemen. Nadere mededeelingen daaromtrent zullen nog in de „Nieuwe Schiedamsohe Courant" worden ge daan. Tenslotte werd nog de kwestie besproken, waarom ver-schillende vereenlgingen nog steeds hun vergaderingen niet in het honds- gebouw houden. Kapelaan Bekkers deed bij dit punt de mededeeling, dat het bestuur zal trachten het gebouw zoo goed mogelijk ln orde tebrengen. De bovenzaal is nu goed ge outilleerd, zoodat red©lü'fe bezwaren weg vallen. Nadat door de leden nog eenige vragen waren gestéld, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten, BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elizabeth Anna Marie dochter van A. van Giessen en M. van Minnen, Over- scShieschesitraat 146. GEHUWD: A Engelman 21 jaar en C. J. v. Gsvven 21 jaar. OVERLEDENL. de Rest 1 jaar, Nas sau - laanA. P .M. Itoene 55 jaar echtg. J. C. Ber- diug, Dr. Nolotstraat; J- A. Broekmeijer 60 j. wedr. van H. J. Meijster, Dr. Noietstraat. KANTONGERECHT Openbare zitting van 4 Maart. Jacht, wet-overtreding In de strafzaak tegen C. van V., di etereebt stond terzake overtreding van de jachtwet, werd als getuige gehoord de rijksveldwachter B. J. H. uit Maasland, die verklaarde, dat bek!, als stroopèr bekend staat. Bekl. had een één- loops jachtgeweer bij zich, dat hij zonder fou- draal aan den schouder droeg, later heeft hij op een troep wilde ganzen géschoten, zonder dat er één geraakt werd. Het voorval had plaats op het land van den veehouder J. Dijkshoorn te Maasland; in de uobijheid van één eéndehkooi. Nog een tweetal getuigen werd gehoord, waarna het O. M. réquireerde tot. een straf van 25.subs 25 d. hechtenis. De kantonrechter veroordeeld^ bekl. tot t' 20.— Subs. 10 dagen. Tegelijk met den vorigen beklaagde stond nog terecht de metselaar J. L. uit. Maassïuit.,, beschuldigd wegens het loopen op het weiland van S. v. d. Koov, waarvoor de toegang ver boden is Dezelfde getuigen als 111 de vorige zaak veer den gehoord, waarna het O. M., waargenomen door mr, G. T. Cohen Tervaert v^jor beklaagde L. een straf vroeg van f 2.subs. 2 dagen hechtenis. Voor van V. eischte spr. een boete van 10.—, subs. 10 dagen. De Kantonrechter veroordeelde beide beklaag den volgens eisch. De arbeidswet De oudernemer A. v. d. V. uit Vlaai-dingen hoorde wegens overtreding van de arbeidswet tien straffen tegen zich eischen van 3.subs. 3 d. hechtenis. Bekl. werd veroordeeld tot 10 maal 2.—, subs. 10 maal 2 dagen hechtenis. Dezelfde beklaagde stond hierna nogmaals terecht wegens overtreding van de arbeidswet Het O. M, eischte thans een straf van 3 maal 3subs. 3 maal 3 dagen hechtenis. De Kan. tonrechter veroordeelde bekl. tot 3 maal 2. subs. 3 maal 1 dag hechtenis. p, b., garagehouder te Rotterdam, stond terecht wegens rijden zonder achterlicht. Het 0 M. vroeg een straf van 10.subs. 10 dagen De Kantonrechter sprak bekl. vrij. S. K., schildersbaas, alhier, stond terecht weges overtreding van de arbeidswet. Het O. M. eischte 4 maal 3.— boete, subs. 4 maal 3 d. hechtenis. Uitspraak volgens eisch. J. J. te Zand voort, directeur van een N. V. stond terecht wegens overtreding van de hinder, wet. Door het O. M. werd 30 boete, subs. 30 dagen gevraagd; de Kantonrechter maakte er 20 ,subs. 10 dagen van. Tegen W. B. S., bakker te Viaardingen, die de arbeidswet heeft overtreden, werd een straf geëischt van 40.— boete, subs. 40 dagen heelt- tenis. Bekl., die reeds eerder voor eenzelfde overtreding terecht stond, werd veroordeeld tot 25.— subs. 20 dagen. H. B., slager te Overschie, die vleesch had verkocht ln een gebouwtje, dat niet aan de eiscben der vleeschkeui-ingswet voldeed werd veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis overeenkomstig den eisch. De leerplichtwet Mej. C. B. Maassluis,, die terecht stond we gens overtreding van de leerplichtwet, hoor de eeu straf van 3 of 3 dagen tegen zi :h eischen. Zij werd veroordeeld tot 2 of f (lagen hechtenis. J. den H„ koopman alhier, stónd even eens terecht wegens overtreding van de leei plichtwet Hij werd veoordeeld tot 3 ot dagen. Eisch was 4 of 4 dagen. jyiej. c. v. d. S. alhier die een aantal voel zoekers heeft verkocht werd veroordeel tot 1 of 1 dag hechtenis. De etsch was 0 of 5 dagen. p \v. van D., boerenknecht, alhier, heeft auto gereden zonder rijbewijs, terwijl de auto niet van een rood achterlicht was voorzien. Het O.M. elscht 2 maal 6 boete of 2 maal 6 dagen. Hij werd veroordeeld tot tweemaal 5 gulden boete of tweemaal 5 dagen hechtenis. De chauffeur A. R. uit Rotterdam, die terecht stond terzake rijden zonder rood ach terlicht en zonder nummerverlichting, hoorde 10 gulden of 10 dagen tegen zich eischen. D» kantonrechter maakte er de helft van. P. den P. metaalbewerker alhier, die met zijn fiets over de „Kippenbrug" had gereden, hoorde een straf van 2 of 2 dagen tegen zich uitspreken. Hij werd veroordeeld tot de helft. j. r. A. de W. schilder te Rotterdam, werd wegens fietsen zonder rood achterlicht veroordeeld tot 2 of 2 dagen. Eisch was 3 of 3 dagen. J. B., alhier, werd wegens fietsen op een afgesloten weggedeelte veroordeeld tot 2 of 2 dagen. De eisch luidde 3 of 3 dagen. T. D .a,lhier werd wegens het meer dan 1 persoon op zijn rijwiel vervoeren, veroordeeld tot 3 of 3 dagen. De eisch was '4 of 4 dagen lederen Zondag Patrouaai St Dominica! Godsdienstonderricht en ontspanning ln bat patronaatsgebouw Emmastraat van balf acht tot negen uur 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus 8 uur R K Volksbond lederen Maandagavond clubavond tt ft. Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering It. K Metaal' DewerSershond .St Ëloy". Gebouw R. S, Volksbond lederen Woensdag Repetitie Kouluki. man» uenzaugvereenlging „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho* Hek Streven" Gebouw Kath Kring lederen Woensdagavond van ball acht tot nalf tien, gelegenheid tot bet afhalen van naai werk bij de Thereslavereeniging aan het ge bouw van den R K. Volksbond lederen Woensdagavond van i uur tot nalf negen zlttlDg bestuur Spaarfonds R. K. S. V „Excelsior" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Dominica! zaagles in bet patronaatsgebouw. Emmaslraat van balf acht tot negen uur Eiken Zen en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Bovenzaal Beyera- bergen Aanvang half negen lederen Vrijdag oefenlngavoud van de K. K. E. H. B. O. Gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht Donderdag 7 .Maart R. K. Fabrieksarbeidersbnnd „St. Willi brordus" Ledenvergadering in den R. K. Volksbond. Aanvang half 8 1 Vrijdag 8 Maart K.S.A Paushuldeavond In den R. K. Volks bond. Spreker prof. W. Nolet over de Romein- sche kwestie. Aanvang 8 uur. Maandag 11 Maart Vertooning van de Afrika-fllm der Witte Paters van Kard. Lavlgerle: „Geheimzinnig Afrika" door Pater Piet Zoetmulder in den R. K Volksbond Aanvang 8 uur Woensdag 13 Maart R- K. S. V, „Excelsior", algemeene ver gadering der damesafdeellng. Gebouw R. K. Kring Aanvang half 9. Vergadering R, K. Jongensvakcentrale. Spir, de heer A.Gommers, hoofdbestuurder R. K. Bouwvakarbeldersbond;, tévens filmvoorstel ling. Bovenzaal R K. Volksbond. Aanvang 8 uur BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 7 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- nandel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.50 per H.L. H J JANSEN. SCHIEDAM, 7 Maart. Men noteert voor Spiritus Mela-sse-spii ilus f 31.per H. L. Ruwe graanspirltus 60 pet 17.per H, li, Spoeling Noteering 2.40 IE ROTTERDAM 7 M a at: Uroote Schouwburg Walküre^ (buitengewone Duitsehe opera-voorstelling) j 11111 (voor volwassenen) OVERTREDING VAN DE HARINGWET In de zaken vau D. v. d. H., 56 jaar koop man te Viaardingen en A. P. 26 jaar procuratie houder te Meassluis, die in hooger beroep had- die® terechtgestaan, van eeu vrijsprekend vonnla van den kantonrechter te Schiedam terzake van een overtreding van de Haringwet hen wau ten laste gelegd, dat zij vaten haring ten uit voer hadden aangeboden, die anders verpakt waren, dan voorgeschreven in artikel 1 ,van da Haringwet, subs, dat zij een ander stempcImerK (n.l. van 100 Kg.) hadden gebruikt, dau vooii vaten vau het gewicht vau 96 V* Kg. tot 99 Kg, is voorgeschreven, meer subs, dat zij als hoofd» bestuurder der onderneming niet verhinderd hadden, dat de bedoelde vaten ten uitvoer waren aangebode® van welk vrijsprekend vonnis de ambtenaar van het O. M. in appèl was gekomen, heeft de rechtbank noch het primair, noch het subs, ten laste gelegde be wezen achtende, de verdachten vrijgesproken. Verdediger van verdachten was mr, M. van Velzen, alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1