VAN ALLES WAT D ÊÊaOÊHÊHÊÊÊÊU liü EE I' w DONDERDAG 7 MAART 1929 EERSTE BLAD PAGINA 3 WEERBERICHT. NA DEN STRENGEN WINTER... SPORT EN SPEL, ATHLETlEK. WiELRENNEN, EEN HOOGST GEVAARLIJKE VONDST LAATSTE BERICHTEN DE FRAUDE TE AMSTERDAM WISSELKOERSE NTE ROTTERDAM Diplomatie en Diplomatiek ofivel de wetenschap der valsche documenten. Dili loom tie en diplomatiek: slechte één letter verschil. Zoelt niet in Van Dale, ge vindt het niet. Overigens: schaam U niet, want er zijn er meer, die 't onderscheid niet kennen. Wat diplomatie is, weten we allemaal; of liever wij weten het allemaal niet. Wel kunnen we het begrip zoo'n beetje omschrijven: diplomatie is de kunst om met weinig woorden veel of met veel woorden weinig te zeggen. De diplomaat noemt iets wit, wetende dat de wereld dan gelooven zal, dat het zwart is en dat zijn collega's zullen denken, dat het n6ch wit, nóch izwart is. Wanneer dan zijn minister van buiteu- landsohe zaken beweert, dat het nooit anders dan wit geweest is, heeft men bereikt, dat het iedereen door de kleuren-wisselkng groen en geel voor de oogen wordt In wetenschappelijke werken kan men wel zwaarwichtige definities vinden van wat ..di plomatie" eigenlijk is; maar voor het volk is diplomatie en zoo geheel ten onrechte synoniem met: dat wat achter de schermen gebeurt. „Geheime diplomatie" is dan ook een ibenaimdng, welke de volksmond niet kent, wijl „geheim" en „diplomatie" voor de spraak-mar kende gemeente tastibaar-verwaute begrippen eijn. Ge kent de beoefenaars der diplomatie: in rok. gesoigneerd in alle perfectie, maar vooral: clean shaven. Stel U de beoefenaars der diplomatiek voor als baardige geleerden, vergeeld als het perka ment, dat nooit trasscken hun vingers uit is. Diplomatiek is in tegens elliu -- met diploma tie een wetenschap; en wel ör wetenschap, •welke zich tot doel stelt te onderzoeken of historische bescheiden (diplomate) echt of valseh zijn. „Diploma" beteekent eigenlijk niete anders dan een in tweeën gevouwen stuk. In Home en Griekenland werden langen tijd wastafels (tabu lae ceratae) gebruikt, eerst voor losse notities, schoolgebruik en later voor meer gewichtige documenten. De tafels hadden opstaande ramen en konden zoodoende mot was volgegoten eu mte een ijzeren, bronzen, zilveren of gouden „stylus" beschreven worden. Tot 1722 werden dergelijke wastafels gebruikt in de kerk en tot 1860 op de vischmarkt te Rouen. Een wastafel met één schrijf vlak werd een diptieken (van daar dichticon distichon dietare sehrij- venl, een dubbele, in tweeën gevouwen tafel, werd „diploma" genoemd. De naam „diploma" ging van de tafel over op den inhoud; daar deze laatste meesbal een officieel karakter had, werd langzamerhand het woord „diploma" ge bruikt, eerst voor staatsstukken in het alge meen. later meer speciaal voor internationale overeenkomsten, die voornamelijk „losse" staatsstukken waren. Voor buitenlanclselie aan gelegenheden immers treden extracten uit reso luties en dergelijke in de plaats.En hot was ile „diplomatie" welke zich hoofdzakelijk met Seze diplomate bezig hieild. Op den huidigen dag komen dus „diplomatie" ©n „diplomatiek", naar de woordvorming zoo parallel, maar naar de beteekenis thans zoo uiteenloopend. weer tot elkaar: de question forüiante, of de diplomatieke documenten in zake de Fr an sok-Belgisch- overeenkomst valseb of echt zijn, is feitelijk sen vraagstuk, dat Indien -6.ibha.us de echtheid van de documenten door de betrokkenen niet erkend wordt moet worden opgelost met behulp van de weten schap, die meD „diplomatiek' noemt. Het ontstaan d'CT diplomatiek ligt in de vroege middeleeuwen, en vindt zijn oorzaak in de tallooze valsche oorkonde^ en charters, welke in omloop waran. Niet op de eerste plaats moet men de in de middeleeuwen veelvuldige ver- valscihingen toeschrijven aan kwaadwilligheid of gemeer bedrog. Het bewijzen van een zeker recht geschiedde bijna uitsluitend door middel van oorkonden. Was man nu overtuigd van zijn goed recht, dan zag men er geen gewetens bezwaar in, zelf een oorkonde te fabriceeren, waarin dat recht was vastgelegd. Een „pia fraus" een „vixiom bedrog" placht men dat te noemen. Over het algemeen beerscht er groote twijfel aan de echtheid der oorkonden. Zoo spot Maer- Jant in zijn „Spiegfhel Historiael" met het pri vilegie der Friezen, dat ze van Karei be weerden ontvangen te hebben, maar het niet wilden toonen. ervan zeggende, dat het met „botter geboekt" was en dat het zegel dus zou smelten als het licht er op viel. De geschiedenis kent. vele markante gevallen van vervalsehing. Wij brengen hier slechts in herinnering, wat zich afspeelde rond het charter der z.g. Con- stantljnsche schenking aan den Paus in de vierde eeuw, hetwelk terecht door den humanist Laurentius Valla (1406—1*457) voor yalsch werd verklaard. In Duitschland sprak men zelfs van „bella diplomatica", van diplomatieke oorlogen, die meestal heel wat geesten in beroering brachten. De oudste dier „bella diplomatica" is wel de twist tusschen de stad Trier en het klooster St. Maximinus ter plaatse, waarbij het klooster op grond van een oorkonde beweerde Reiohs- unmittelbar te zijn. De strijd duurde van 1630 tot 1640. Van grocte bal: mdheid is ook de wetenschap pelijke twist over de echtheid van stukken tus schen den Jesuiet Papebroek en den Benedictijn Mabillon, de eerste de leider van de Bollandis- tische „Acta sanctorum", de tweede van een Soortgelijke uitgave van de Benedictijnen. Het 'is juist deze „wetenschappelijke oorlog", welke van beslissenden Invloed was voor de ontwik keling van de „diplomatiek" als wetenschap. Het zou ons te ver voeren aan te geven, welke tallooze criteria aangelegd werden en worden bij de beoordeeling van de echtheid van een oorkonde. Een zwakke weerklank van de wetenschappelijke diplomatieke methode vindt men in sommige beschouwingen over de echt heid van de dezer dagen gepubliceerde Fransch-Belgisehe documenten. X. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven Het treurige lot van Faverio de Biasse. Faverio de Biasse. Een naam uit een stuiversroman. Uit een roman, die den lezer nu eens rillen dan weer juichen doet en daarna tranen doet weenen. Faverio de Biasse. Hij is wel niet de hoofdpersoon uit een stui versroman, maar toch de voornaamste en heldhaftigste figuur uit een tragedie. En het levend bewijs, dat deze bonte waereid zoo bont is, als de menschen haar maken. Want de edele vrouwe, tot wier beschermer en paladijn hij zich had opgeworpen, was de reinheid, niet de hoogere reinheid, maar de doodgewone reinheid^ die in verband staat met water en zeep. Er zit geen druppel echte romantiek in het geval. Laten we evenwel zijn tragedie verhalen. Faverio de Biasse lapte schoenen, verkocht schoenveters en schoensmeer en leefde geluk kig in één der volkswijken van de groote Ar- gentijnsche hoofdstad Buenos-Ayres. Ondanks zijn bescheiden beroep verdiende hij geld en er kwam een dag, dat hij acht duizend pesos op de bank had staan. Op dit bezit was hij met recht trotscli. Het bevorderde zijn gevoel van eigenwaarde ten zeerste. Faverio de Biasse lapte zolen en spaarde en zijn leveu zou heel gelukkig zijn geweest, indien hij geen moeder had gehad. Is voor anderen een moeder het schoonste bezit in dit aardsche tranendal, voor Faverio de Biasse was ze in zeker opzicht een bezoeking. De moeder van Faverio de Biasse veraf schuwde het water. Ze waschte zich nooit.... Af en toe verhief zich hierom een gewel dig gekrijsch in de nederige woning van Fa verio de Biasse en dan liep de heele buurt te hoop, om Faverio te zien als hartstochtelijk propagandist voor de reinheid. Maar die propaganda van woorden baatte niet. De twee en zeventig-jarige moeder van onzen held vertikte het eenvoudig, om baar lichaam met water te bezoedelen. Ze had nu eenmaal een panischen schrik voor dit sym bool der reinheid. Vijf jaar geleden had ze zich, op dringend verzoek van haar zoon, weer eens sinds langen tijd gewasschen, doch, gelijk ze voorspelde, ze was er doodziek van geworden.... En sindsdien bleef de brave Maria Antonia hardnekkig, ondanks alle redeneeringen van haar helderen Faverio. Het valt te begrijpen, dat <leze tenslotte af en toe te ver ging. En hoe meer de zomer vorderde, hoe meer gespannen jde toestand werd. Faverio kreeg het op *zijn zenuwen door de geuren, die moeder Maria Antonia om zich heen verspreidde. Toen het hem te erg werd, bracht hij zijn moeder naar een gesticht van ouden van dagen, met het verzoek, dat men zich daar over haar zou ontfermen. De overste hield echter haar neus met de vingers van haar linkerhand dicht en wees met haar rechterhand naar de deur.... Dat bracht Faverio er toe, zijn moeder zélf onder handen te nemen. De oude vrouw gilde als een speenvarken, schreeuwde moord en brand en kreeg een zenuwtoeval. De buren riepen om de politie, om de brand weer. En Faverio de Biasse. de man met de acht duizend pesos op de bank, zag 51 de schande voor zich, die de politie over hem mengen zou. Hij greep in zijn wanhoop een bot mes en onder den kreet „de Argentijnen zullen zien, hoe een Italiaan weet te sterven" we hebben vergeten te vertellen, dat Faverio de Biasse een Italiaansch immigrant was gaf hij zich een steek in het hart. een steek, die in- tusschen zijn huid slechts schramde Maar desondanks was het toch heel erg met Faverio de Biasse gesteld. Hij moest naar een gekkenhuis worden gebracht. Eu zijn moeder werd uitgeput naar een ziekenhuis vervoerd, waar men haar. voor het eerst na de genoemde vijf jaar, weer eens van top tot teen gowasschen heeft De wonderlijke kleuren van de zee. Indien men zeewater in een glas doet, blijkt het doorzichtig en kleurloos, doch wanneer men een groote hoéveelheid bijeen heeft, ver toont het een rijkdom van prachtige tinten, waarvan de opvallendste een fijn azuur is. Deze kleuren worden veroorzaakt door de inwerking der zonnestralen in de zoutdeeltjes die het zeewater bevat. De Middellandsche Zee, die een hoog zout gehalte heeft, bezit daardoor een prachtige, blauwe kleur terwijl de Poolzeeën eveneens od een wondermooi ultramarijn bogen. Hetzelf de Is met den Atlantischen Oceaan rond den evenaar het geval. De Stille Oceaan heeft een indigoblauw. En al deze zeeën hebben de zelfde eigenschap. Bij de kusten wordt het water groen, soms zóó, dat liet bijna zwart lijkt. Wanneer de zee ruw wordt, verandert het groen in bruin, doch bij een rustigen zonson dergang krijgt het allerlei nuances: topaas, smaragd en purper. Doch behalve het zoutgehalte, beïnvloeden locale omstandigheden de kleur van de zee. Een bodem van wit zand veroorzaakt een grij zige of appelgroene kleur. Rood zand maakt het zeewater in sommige baaien rood. Bij de kusten van Nieuw-Zeeland geven myriaden kleine zeediertjes het water een heel bijzonderen tint. Een zelfde verschijnsel doet zich in de zoutmeeren van Groot Tibet en in zoutwater-moerassen in Zuid-Frankrijk voor. Bij de kusten van Japan is de zee geel en ten Westen van de Canarische eilanden is ze hei-groen, bij Callao in Peru olijfkleurig en in de Golf van Guinea en bij Kaap Palmas varen de schepen vaalt in een melkzee, Verwacht wordt: Zwakke, later toenemende Noordelijke tot Westelijken of Zuidwestelijken wind, toenemende bewolking, later wellicht re gen, kans op nachtvorst, overdag lichte tot matigen dooi. De barometer stijgt op den voormiddag snel. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 6.20 tot 's morgens 6.03. MAATREGELEN OP DEN AKKER Men schrijft ons: Na dezen strengen en langon winter zal men ervaren, dat vele wintergewassen geleden heb ben; o.a. de rogge heeft het op sommige plaat sen van ons land erg te verduren. Men maakt zich in zulke gevallen over het algemeen wel wat te snel ongerust: men ziet vaak akkers omploegen, die met een goed toe gepaste overbemesting in den vorm van sal peterstikstof nog makkelijk te redden zijn; deze bemesting' bewerkt een sterke uitstoeling en do planten ontwikkelen zich dan bij ruimen stand zeer sterk. Meestal blijkt het, dat de toes laad nog wel meevalt. Wil men legering door toediening van salpe terstikstof voorkomen en tevens profiteeren van de lagere prijzen der synthetische stikstofmest stoffen, dan komt Leuuasalpeter in aanmer king. Ook de Kalkammonsalpeter IG, die sinds korten tijd in Nederland verkrijgbaar is, zou in aanmerking kunnen komen. Wat hierbij nog in aanmerking genomen moet worden, is het feit, dat verliezen door uitspoe ling van stikstof, bijv. bij sterken regenval, bij gebruik van ammoniaksfcikstof niet behoeven te worden gevreesd. Op kalkarme zandgron den make men bij voorkeur van kaïkhoudende meststoffen gebruik ic»»i i* „PRAGER PRESSE". „Merkwaardig! Ik kom om de hand van de dochter en krijg den voet van den vader INTERNA HONALE WEDSTRIJDEN. Dit jaar zal de landenwedstrijd Frankrijk Finland weer gehouden worden en wel in het begin van Juni te Parijs. Het Fransche pro gramma bevat voorts de volgende wedstrijden: Frankrijk'Engeland op 28 Juli te Parijs; FrankrijkItalic op 11 Augustus in Italië; Frankrijk—Duitschland op 1 September te Parijs. NED. WANDELSPORTORGANISATIE. In de op 6 Maart te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de Nederlandsche Wandelsport organisatie zijn de statuten der vereenlging vast gelegd en is aansluiting b\j de Ivon. Ned. Athle- tlek Unie verzocht. Tevens is het werkprogramma vastgesteld. Voor het jaar 1923 is besloten deel te nemen aan den vierdaagschen afstandsmarsen en zal in verschillende steden, in navolging van Den Haag, Rotterdam en Amsterdam een serie wan deltochten van resp. 25. 30. 35, 40 en 50 K.M. als voorbereiding worden gehouden, terwijl het tevens in de bedoeling ligt op 26 Mei ter gele genheid van de groote Steden athletiek-wedstrü- den te Utrecht een sterwandellng van verschil lende steden uit naar Utrecht te organiseeren. Het bestuur Is voor 1929 als volgt samenge steld: voorzitter: G. J- G- Strengholt te Amster dam: vice-voorzitten-' G- Buff te Rotterdam; secr.-penningmeester: B. Veen, Tamarindestraat 72, Den Haag: commissarissen: S. Boogaerdt Jr. te Rotterdam en W. Eklcer, te Den Haag. ZESDAAGSCHE TE NEW-YORK. Te New-York wordt deze week een zesdaag- sehe verreden, die den Hollander van Neck onder de deelnemers telt, met Mac Namara in een koppel. Zondagavond om 10 uur begon de vertooning en onmiddellijk werd hard gereden zoodat zelfs voor de sprints talrijke ronden gewonnen en verloren werden. Maandagmorgen was er nog slechts één koppel aan het hoofd n.L de combi- natie van den Belg Debaets en den Italiaan Glor- getti De andere koppels waren van een tot acht ronden achter. Het duo van Nek-Mnc Namara telde een achterstand van 6 ronden. Deze was Dinsdagmorgen tot 4 ronden gereduceerd. Het koppei van NekMac Namara heeft den achterstand van vier ronden ingehaald en zich weer bij het leidende duo gevoegd. Na de sprints van Dinsdagmiddag bedroeg de achterstand nog 2 ronden. Woensdagmorgen was de stand: 1. Debaets— Giorgettl, 98 punten; 2. van Nek—Mac Namara, 69 punten; de overige koppels volgen met een achterstand van 1 tot 18 ronden. Woensdagmorgen 8 uur waren docr de lei ders 942 mijl afgelegd. EEN DOOS MET ZWARE VERGIFTEN. Aanraking met den inhoud der fleschjes heeft doodelijke gevolgen. Door een jongen werd Dinsdagavond op de Heerengracht te Amsterdam een lang smal doosje gevonden dat door hem aan een agent van politie ter hand werd gesteld. Deze nam het mee naar het bureau. Het bleek te be vatten een viertal zeer kleine fleschjes van een kubieke centimeter grootte, die door doktoren worden gebruikt voor het vullen van injectie- spuitjes. De inhoud van deze fleschjes was zeer zwaar vergift van verschillende soort. Bij onderzoek is gebleken, dat vermoedelijk door leerlingen van de Kieermakersschool op d-o Heerengrackt 119 een pak met deze doosjes is gevonden. Althans bij een aantal leerlingen waren deze fleschjes in handen gezien. Er wer den nog 27 gevulde doosjes in een pak op deze school teruggevonden. Verondersteld mag wor den, dat er door leerlingen een aantal van deze doosjes of fleschjes mee naar huis is genomen. Het gevaar was due zeker niet denkbeeldig, dat er geproefd zou worden of dat de inhoud ervan in aanraking zou komen met de handen der bezitters, hetgeen doodelijke gevolgen zou hebben. Maar evenzeer was de politie machte loos om in den avond deze fleschjes met hun zeer gevaarlijken inhoud te achterhalen. Om echter zoo veel mogelijk het gevaar te beper ken is door Vaz Dias per radio gewezen op den gevaarlijken inhoud der fleschjes. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht dat Dinsdagmiddag een achttal doozen met andere voorwerpen uit een gonje- zak op het ijs zijn gestort. De inhoud van dien zak was afkomstig van een inktfabriek in liquidatie in die buurt, welke gisteren is verhuisd. De leerlingen van de kieermakersschool en ook nog anderen hebben de doosjes van het ijs gehaald en medegenomen of op straat stuk gegooid. De leeraren van de kleermakersvakschool zagen, dat de leerlingen de fleschjes In handen hadden. Zij hebben van al de leerlingen een 70-tal afgenomen. Vermoedelijk heeft dus geen van de leerlingen van deze fleschjes met vergift mee naar huis genomen. Echter ook nog anderen hebben deze doosjes met fleschjes medegenomen. DE OPSTAND IN MEXICO Amerika helpt Calles NEW-YORK, 6 Maart. (V.D.) De Amerikaan- sche gezant heeft het staats-depariemeut er van verwittigd, dat de Mexicaansche negeering zich waarschijnlijk genoodzaakt zal zien wagens ter bestrijding der oproerlingen uit de Ver- eenigde Staten te betrekken. Uit EI Pase wordt nog gemeld, dat de Ameri- kaansche troepen de grens zullen overtrekken indien de Mexicaansche troepen de grens be dreigen. De Mexicaansche regeoringstroepen hebben de door de opstandelingen bezette stad Montery weer heroverd. De toestand in Veracruz blijft zeer duister. Tot dusver hebben de tegenstanders der regeering alle vreemde eigendommen gespaard, spaard. De ambassadeur van Mexico heeft medege deeld, dat de rebellen meester zijn in de staten Veracruz, Sonora en een gedeelte van Chihuahua. De Mexicaansche regeering kondigt den val van Veracruz aan en deelt mede, dat de opstandelingen op alle fronten terug trekken. Een zware slag voor Calles en de zijnen LONDEN, 6 Maart. (V.D.) Doordat de Staat Chihuahua zich bij de revolutionare beweging heeft aangesloten, is de stad Mexico van alle belangrijke Noordelijke centra afgesloten. De afval van Chihuahua wordt als een zware slag voor de regeering beschouwd. Men wil den opstandelingen allen toevoer afsnijden en hen door gebrek aan munitie dwingen zich over te geven. LONDEN, 7 Maart. Uit New York word» gemeld, dat de telefonische verbinding tus schen de stad Mexico en Washington ver broken is. Aan de Amerikaansehe eigendom men, die alleen in het gebied vam den opstand reeds 2 milliard dollar bedragen, is tot dusver geen schade toegebracht. Thans blijkt meer en meer dat de Ameri kaansehe regeering de regeering van Calles en diens vrienden steunt. AARDINSTORTING OP MADEIRA Talrijke tloodcn Uit Funchal op Madeira zijn berichten ont vangen, dat, tengevolge van een hevigen regenval op St. Vincent, een groote aard- instorting heeft plaats gehad. Tien hulzen zijn ingestort en in de rivier terecht gekomen; 40 personen zijn mée ge sleurd naar zee. Tot dusverre zijn 5 lijken teruggevonden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Stct. 46 wordt medegedeeld eene opgave van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten (bedoeld ia de wet van December 1872, Staatsblad 134, zooals deze gewijzigd is laatstelijk bij do wet van 11 Fe bruari 1928 (Staatsblad 29), over de week van 24 Februari tot en met 2 Maart 1929. In deze week werd afgeleverd door de ent- stofinriehting te Amsterdam koepokstof voor 1014, te Rotterdam voor 251 en te Groningen voor 1, totaal voor 1266 personen. In de maanden Februari van 1928 en 1929 werden de volgende hoeveelheden koepokstof door de drie inrichtingen verstrekt in Februari 1928: te Amsterdam 5799, te Rotterdam 2442, en te Groningen 931; totaal 9172 personen. In Februari 1929: Amsterdam 3361, te Rot terdam 828 en te Groningen 91; totaal 4280 personen. De vorige week zijn geen gevallen van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. FRANK IN VRIJHEID GESTELD Men seint ons uit Brussel dd 7 Maart: Na ziju vrijlating heeft Frank Heine bij ver schillende Belgische bladen getracht inter, views te verkoopen. Alleen bij „Le Soir" is hf daarin geslaagd. Het in vrijheid stellen van Frank is zeer mysterieus in zijn werk gegaan. Oom acht uuj gisterenavond werd de vervalscher nog ouden vraagd en Jaarna heeft men nog verschillend getuigen gehooid, toen dit afgeloopen was lie men de in de nabijheid vertoevende journalls ten vertrekken, die de overtuiging hadden da* voor de rest van den avond zich geen nieuwr zou voordoen. Laat in den avond schijnt Frank in een caft te Ukkiel met twee zijner vrienden zijn in vrijheidstelling gevleid te hebben bij het drin ken van champagne, IIIJ protesteerde daar nof al luidruchtig tegen zijn aanhouding, zeggendi dat do Duitschers nettere menschen zijn dal de Belgen en dat zij zooiets nooit zouden ga daan hebben. De „Nation Beige" meent te weten, dat Frank tijdens het gerechtelijk onderzoek zou gezegd hebben, dat hij het vaiscih document iu café Théo te Mechelon in tegenwoordigheid van Wiard Hermans aan Hauser, chef van da Buitsolie spionnage in België, zou hebben gege ven. Hauser zou 10.000 francs aan Frank eu 30.000 francs aan Hermans hebben gegeven- Hermans, aldus Frank, is dan met den heer van Beuningen over den verkoop van het etulc gaan onderhandelen, doch het is waarschijn lijk, dat het door Hauser naiar Holland werd gebracht. PASTOOR M. J. BOSET t 1 Te Steensel (N.-B.) is hedenmorgen over- leden de Zeereerw. Heer M. J. Boset, pastoor van de parochie van de H. Lucia aldaar. Pastoor Boset werd in 1869 geboren, ia 1894 priester gewijd en was van 1911 pastoor te Steensel. DOOR AMBTENAREN MET HOOGE SALARISSEN t Omtrent de fraude bij de afdeeMn® bestratin gen van Publieke Wei-ken te Amsterdam, deelt men meJe, dat deze fraude zou zijn ontdekt door toevallige omstandigheden. Een van de ambtenaren zou een papiertje hebben laten slingeren. Toen eenmaal verdenking was ge rezen en ten slotte weid ingegrepen is bij een der verdichte ambtenaren een boekje gevon den, waarin was genoteerd het juiste, getal be legde vierkante meters en dat wat opgegeven was. Ook zijn kwitanties gevonden, waardoor men er achter kwam, hoe groot de bedragen waren, die bij de fraude -in het geding zijn. Het is dan ook niet om het verlies dat de ge meente geleden heeft, dat de zaak in handen is gesteld van de justitie, doch uitsluitend om den moree!en kant der kwestie, aldus de N. R. Ot„ Het betreft hier ambtenaren die ca. 5.a 8000 salaris hebben, dlie gedurende on geveer 3 jaar hebben geknoeid tegen vergoed In. gen van 50, 75 en ook wel eens 100. De verdachten zijn ter beschikking van de justitie gesteld. DE INBREKERS. DIE OP HET MEISJE WACHTTEN Er was op een geldkstje gerekend Voor de rechtbank te Arnhem werden de strafzaken behandeld tegen C. F., 25 jaar, koopman en J. R., 34 jaar, koopman, wonende te Amsterdam, die terecht stonden o-mdat zij op 20 Januari j.l. hebben ingebroken in een perceel aan de Hofstraat te Arnhem. Ver dachten hadden verschillende kasten open gebroken, toen plotseling de bewoner binnen kwam en riep: „Wie is daar?" Zij zeiden, dat zij wachtten op een meisje, waarmede zij den vorigen avond een afspraak hadden gemaakt. Zij toonden aan den eigenaar, dat zij niets gestolen hadden. Verdachten zeiden, met een der familieleden van den betrokkene, met wlen deze laatste niet op goed-en voet stend, te hebben afgesproken om in te breken. Zij hadden van dezen een sleutel van het huis gekregen en waren daarmede binnengekomen. Zij meenden een geldkistje te zullen aantref fen toen zij in het huis waren, waar zij de brandkast niet konden foreeeren, omdat zij het gereedschap niet hadden, aldus „De Courant". De officier van justitie, jlir. mr. Naliuys, elsohta tegen elk der verdachten twee jaar gevangenisstraf. Daarna stonden de medeplichtigen terecht. De officier van justitie eischte tegen den koopman B. F twee jaar gevangenisstraf en tegen den chauffeur W. M„ eveneens te Arn hem, ook twee Jaar gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. BRAND IN EEN WINKEL De vrouw van den eigenaar uit een raam gesprongen en vrij ernstig gewond Hedennacht is de hoedenwinkel van den heer J. van den Bos aan de Bornerbroeksclie Straatweg te Almelo geheel door brand ver nield. De vrouw van den heer B. wist door uit een bovenraam te springen haar leven te redden, waarbij zij zich vrij ernstig ver wondde. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING IN FRANSCHE FABRIEK PARIJS, 6 Maart (N.T.A.) In Bonnevilla in Boven-Savoye, zijn bij een ontploffing in ©en fabriek van ontplofbare stoffen twee arbeiders gedood en zes zwaar gewond. Londen 12.11%; Berlijn 59.22%; Parijs S.75;1, België (Belga'a) 84.64%; Zwitserland 48.01;; Amerika 2.49 11J16; Oostenrijk 35.07%; Dene marken 66.54; Zweden G6.67; Noorwegen 66.57} Spanje 37.20; Italië 13.97%, v 't

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3