ALGEMEEN OVERZICHT. Donderdag 7 Maart 1929 Derde Blad Pagina 1 HOOVER'S ENTRÉE i DE ENGELSCHE MIJNWERKERS ONTEVREDEN DE ONRUST IN RUSLAND DE OPLOSSING DER ROMEINSCHE KWESTIE EEN INTERNATIONALE BANK NAAR DEN HAAG DE ANTI-KERKELIJKE GEEST IN FRANKRIJK De te Parijs vergaderde deskundigen hebben gisteren ihet rapport behandeld betreffende de stichting van een algemeen© organisatie om toe zicht te houden op de betalingen van Duitsch- land voor de schadevergoeding. Deze organisatie zal, zooals gemeld, het ka rakter van een bank hebben. In deze organisatie zullen vertegenwoordigers der banken van de betrokken landen zitting nemen en bovendien is ook aan de deelneming van de zijde van groote particuliere banken gedacht. Duitschlamd zal in de toekomst alle betalin gen voor de schadevergoeding aan deze bank doen, die dan volgens bankbeginselen de ver dere betalingen aan de schuldelschersstaten zal bewerkstelligen. De bank zal beslissen, welke bedragen in buitenlandsche valuta zul len worden overgebracht. Verder zal zij den omvang der leveringen in natura bepa len die Duitscbland, ieder jaar zal nebben te doen. Tenslotte zal de bank ook de vrije beschik king krijgen over die bedragen welke niet over gebracht kunnen worden en door de regeering bij de rijksbank zullen worden belegd. Naar de „Petit Parisien" meldt, zou deze bank zijn zetel krijgen in Den Haag. Dat kan, naar wij hopen, een buitenkansje worden voor werklooze kantoorbedienden. In Genève verklaarde de Engelsdhe minister Chamber lain aan persvertegenwoordigers, dat er geen beslissing over de ontruiming van bet Rijnland kan worden genomen, voordat de des kundigen hun gesprekken te Parijs hebben be ëindigd. Deze worden voorloopig dan ook nog voort. De Fransehe regeering en het grootste dee van het parlement blijft aan de anti-kerkelijk- .1niif ivArbei/l 1 Otlfit 1 A Zij hebben een onderhoud met den eersten minister Gisteren heeft Baldwin een deputatie van het mijnwerksverbond ontvangen, welke de leden den toestand der werkloozen in de mijn- districten schetste en verlangde dat de regee ring onverwijld maatregelen zou treffen. Er werd o.a. geëischt: maatregelen tot re organisatie der industrie, wetenschappelijk ge bruik der mijnproducten, opheffing van de achturen-conventie, pensionneering van alle mijnwerkers boven de zestig jaar, het niet te werk stellen van personen onder de zestien jaar in de mijnindustrie, het overbrengen van werk loozen uit de niet-produetieve mijnbekkens naar gebieden, welke hoopvoller vooruitzichten bieden, en wetgevende maatregelen om den toe vloed van buitenlandsche arbeiders naar de mijndistricten te verhinderen. Na langdurige besprekingen, waaraan ook de voorzitter van den hoard of trade, en de mini sters van openbare gezondheid, mijnwezen en arbeid deelnamen, werd besloten-een gemeen schappelijk communiqué over de conferentie te r,DeCleiders der mijnwerkers verklaarden na het onderhoud door het antwoord van Baldwin - no-ftPii PTiRfiip. top kregen. DE BIJBEL ALLEéN VOLSTAAT NIET Strijd bij Zuid-Amerikaansche gereformeerden Men weet dat de zaak van prof. du Plessis van Steilenbosch, aangeklaagd wegens ketterij, door de Synode der Ned. Herv. Kerk van Zuid-Afrlka naar den Ring van Steilen bosch is verwezen. Deze heeft thans opnieuw een acte van beschuldiging opgesteld. Prof. du Plessis heeft nu gedreigd met een burger lijke actie voor schadevergoeding, indien hem ten gevolge der nieuwe beschuldigingen eenige schade zou worden berokkend. Deze hoogleeraar vervult in Zuid-Afnka zoo ongeveer dezelfde rol als ten onzent <ls. Geelkerken. i GASONTPLOFFING IN EEN HOTEL .1 Een onvoorzichtige kelner In een hotel te Wiener Neustadt hebben een in an en vrouw, die uit Weenen afkomstig wa ren, door middel van lichtgas zelf mooi d ge pleegd. Door de sterke gaslucht, die zich in het ge bouw verspreidde, merkte het personeel, dat er iets niet in orde was en trachtte het de «kamer binnen te dringen. Een der bedienden beging daarbij de onvoor zichtigheid, een brandenden lucifer voor bet sleutelgat te beuden, waarop een heftige ex plosie volgde. De deur werd Ingedrukt en de •nuren werden vernield. Drie personen liepen ernstige verwondingen op, terwijl tegelijkertijd in het hotel brand uit- fcr tik Het paar uit Weenen was waarschijnlijk feeds voor de ontploffing door bet gas gesti Hun papieren waren verbrand, zoodat bun 'identiteit niet kon worden vastgesteld. RELLETJES IN GRIEKENLAND 2 dooden, 8 gewonden in elscbten de onmiddellijke invrijheidstelling fan de gearresteerden. Toen dit geweigerd werd »«den de rebellen een aanval op het bureau, Vaarbij zij de politiebeambten met steenen .Vlerpen. De politie schoot daarop op de menigte jh doode twee personen, teTwijl acht gewond verden. Ook aan den kant der politie vielen verschei- bne gewenden. schrijven dat de radicale meneer DaJadler (spreek uit DaJiadjee) aan mgr. Ruc'h van Straatsburg heeft gericht. De bisschop, diie de Elzassers kent, heeft de anti-katholieken gewaarschuwd, niet te probee- ren aan Elzas de anti-godsdienstige wetgeving op te driegen. Denk er om, schreef de prelaat, Bismarck heeft den strijd verloren; gij ver liest hem ook. En daarop heeft genoemde meneer Daladier geantwoord zóó brutaal, dat zelfs anti-katho lieke bladen hem zijn onhandigheid verwijten. Deze apostel der vrije gedachte vindt, dat de Elzassers hun gevoelen maar moeten stellen achter het Fransehe belang (d. w. z. zooals hij en zijn roode en rose kornuiten dat zien). Als zij niet goedschiks willen, dan kwaad schiks, voegt hij er hij en herinnert eraan, hoe de oude republiek ook de Vendée te vuur en te zwaard heeft overwonnen. Nu, zoo'n bedrei ging is heelemaal niet geschikt om de Elzassers rustiger te stemmen en men zal dan ook spoe dig de gevolgen bu- zien. De fanatieke kerkhaters schijnen van de regeering verkregen te hebben, <lat deze ziich niet zou verzetten tegen een uitschakeling der artikelen betreffende de Congregaties uit de financieels begroeting, mits die artikelen in bijzondere wetsontwerpen zullen worden om gezet. De regeering blijft dus de gelden eischen om aan de kloosterlingen-missionarissen oud gestolen goed te herstellen en hun zoo den teruggang in Frankrijk mogelijk te maken. Tegelijk wordt er bij geméld, dat minister president Poincaré nadrukkelijk verklaard heeft, dat hij, zoo de Kamer hem in de minderheid brengt, zou weigeren weer als kabinetsformateur op te treden. De heeren Kerkhaters staan dus spoedig voor een moeilijke keus als Poincaré (wat niet zeker is) voet bij stuk houdt. Stalin krijgt steeds ernstiger tegenstand Uit Moskou wordt gemeld, dat in het bestuur van den centralen raad der unie van sovjet republieken, aam het hoofd waarvan Kalinin staat, een nieuwe oppositioneel e beweging tegen Stalin is ontstaan. Een deel der leden van bet praesidium zou zich namelijk hebben aangesloten bij de groep BoecharinRykoff eu Stalin's politiek tegen over de boeren hebben veroordeeld. Men verlangt wijziging van Kalinin's politiek of zijn terugtreden als secretaris-generaal. De positie van Stalin is daardoor weer moei lijker geworden. Tot nog toe had het praesi dium zich van eiken politieken strijd onthou den. Het is de vraag, of Stalin erin zal slagen, deze oppositie te onderdrukken. AARDVERSCHUIVING IN ZUID-RUSLAND 13 dooden, 14 gewonden. MOSKOU, 6 Maart. (W.B.) Naar uit Sange- sur in Armenië gemeld wordt, is een bergdorp door een aardverschuiving bedolven. Dertien boeren werden gedood, 14 gewond. DE STRIJD IN AFGHANISTAN. Hoeveel buitenlanders vertrokken? LONDEN, 6 Maart. (R.O.) In een antwoord op een vraag in het lagerhuis verklaarde de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, dat tusischen 23 December 1928 en 25 Februari 1929 door Rritsche vliegtuigen uit Kaboel waren geëvacueerd 369 Britsohe onderdanen, 36 Afghanen, 23 Fransohen, 57 Duitsehers, 19 Italianen, 25 Perzen, een Roemeen, een Zwitser, 5 Syriërs, 49 Turken, een Amerikaan, in totaal 586 personen, onder wie 300 vrouwen en kin deren. Er bleef echter nog een aantal buitenlanders te Kaboel achter. COOLIDGE AMBTELOOS BURGER Vestigt zich te Northampton. NORTHAMPTON, 6 Maart. (N.T.A.) Ex- presldent Calvin Coolidge en zijn echtgenoote zijn bij aankomst te Northampton, waar zij in een klein huis gaan wonen, zonder veel cere monieel ontvangen. De moeder van mevrouw Coolidge ligt zwaar ziek in het. plaatselijke ziekenhuis. Daarom was verzocht dat er geen luidruch tige ontvangst zou zijn. Toch was er een dertigtal dagbladcorres pondenten, een bewijs dat Coolidge, al ls hij president af toch nog een belangrijk burger is. Coolidge lieeft, zooals men weet een aan tal artikelen geschreven, welke eerlang zul len verschijnen. DE ELLENDE DER DROOGLEGGING Na de alcoholvergiftiging te Preoria PEORIA, (Illinois), 5 Maart .(R.O.) Er zijn hier 2 mannen en 2 vrouwen gearresteerd, onder beschuldiging 16 menschen, 'die aan het gebruik van vergiftigden alcohol overleden zijn, vermoord te hebben. Verdoovende middelen aangehouden NEW-YORK, 6 Maart. (R.O.) Regeerings-amb- tenaren hebben een zending verdoovende mid delen ter waarde van vele millioenen dollars in beslag genomen. De zending was op weg naar het station om naar Kentucky, Californlë, Missouri en Texas verzonden te worden. Vier personen zijn ge arresteerd. Men vermoedt, dat het agenten van een Internationaal syndicaat voor den handel In verdoovende middelen zijn. Vrede! Hoe zal die tot stand komen? Hoo ver geeft de middelen aan, welke tot dit groote doel moeten leiden „Tot den vrede kan bijdragen, dat wij ons zóó sterk in de verdediging maken, dat deze ontzag af dwingt. (Het eeuwige-, si vis pacem, para bellum!) De vrede kan bevorderd worden door de beperking der bewapening en door het in het leven roepen van instrumenten voor de vredelievende regeling van geschil len. Maar de vrede zal alleen verwezenlijkt worden door zelfbeheersehing en door actief streven naar vriendschap en hulpvaardig heid". Hoe heel dicht benadert Hoover in dezen laatsten zin de leerstellingen der Pausen, dat de betrekkingen der volken door recht vaardigheid en liefde moeten beheerseht worden. En alsof hij besefte, dat hij daar inderdaad het hoogste bereikt had, roept hi] dan uit.: „Ik eisch voor deze regcering de eer op meer dan wie ook hij te dragen tot den vuf» -uitgang van de zaak des vredes!'1 Nogmaals, wij geven toe, dat deze bood schap voorloopig vooral theoretische waar de heeft, maar anderzijds zien wij er in het program van een man, die Europa en zijn behoeften kent; die weet, welke schierpa tegenstellingen Europa verscheuren, maai; die tevens diep beseft, Vcelke middelen moe ten worden aangewend om de volken tot' elkaar te brengen, met elkaar te verzoenen. Hoover is een organisator, dat heeft hij bi] het hulpwerk voor België, bij de levensmid delenvoorziening van Duitschland bewezen. Maar hij is ook m e n s c h. Deze twee eigenschappen zullen hem helpen om den vrede te organiseéren, den weldadigen vrede van rechtvaardigheid en liefde. DE OPSTAND IN MEXICO DE STRIJD OM MONTEREY Aanzienlijke contingenten regeeringstroepen rukken tegen de stad op. MEXICO, 6 Maart (R.O.) Officieel wordt bevestigd, dat de belangrijke stad Monterey door de rebellen, onder bevel van generaal Escobar, is bezet. De strijd om de stad was zeer fel. Naar verluidt, waren de aanvallers sterk in de meerderheid. De regeeringstroepen leden zwa re verliezen. Een ander Reuter-telegram uit Mexico meldt, dat de regeering den toestand in verband met de successen der revciluitionnairen in het Noorden zoo ernstig acht, dat zij onverwijld een aanzienlijke troepan-mackt naar Monterey heeft gedirigeerd, om te trachten deze stad op de rebellen te heroveren. NEW YORK. 6 Maart. (N.T.A.) Volgens da laatste heden ontvangen berichten, heeft d« stad Chihuahua zich hij de revolutionnalren aangesloten. Een bericht uit Mexico (stad) meldt dat een zesde deel van het leger, dat 60,000 man sterk ls, zich bij de rebellen aansloot. Bij de meeste gevechten strijden slechts een paar honderd man hoogstens eenlge duizenden. Van het Noorden uit trekken de troepen der opstandelingen langs dé Westkust op de stad Mexico toe, die echter nog niet in het gebied van den strijd ligt. De regeering maakt bekend, dat zij in den Staat Vera cruz troepen van alle wapens con centreert, die de opstandelingen in aantal en gevechtswaarrlen veTre-overtreffen. In kringen, die in nauwe betrekking tot d« regeering- staan, wordt zelfs verklaard, dat do val van Vera Cruz nog slechts een kwestie van enkele uren is. Ook te Nuevo Laredo worden regeerings troepen geconcentreerd, om de stad Monterey te heroveren. De stad Esperanzo is intusschen door da regeeringstroepen reeds heroverd. Uit El Paso wordh gemekl. dat de agent van generaal Escobar, de leider der opstandelingen, bekend heeft gemaakt, dat generaal Urbalejo, de bevelhebber der regeeringstroepen in Du- rango, zich bij de opstandelingen heeft aange sloten en naar Zacatecas oprukt. Volgens een nader bericht uit Mexico zou de s'ad Monterey rer-ds door de regeeringstroepen zijn heroverd. x NEGEN MIJNWERKERS GEDOOD. IN ZUID-AFRIKA Reuter seint ons uit Salisbury (Rhodesia)!! Er zijn 9 mijnwerkers gedood bij een ongeluk met een lift in een naburige mijn. Een eigenaardige rechtspleging. Men maakt zich in de beschaafde wereld buitengewoon druk over de maag, hoe iemand, die een misdaad begaan heeft, moet worden gestraft. En men is het er heelemaal niet over eens. Er bestaan strijdvragen over de wenschclijk- beid van de doodstraf, over de cellulair© op sluiting, over voorwaardelijke veroordeeling etc. Het is dus zoo ingewikkeld mogelijk. Geheel anders is het echter in dit opzicht gesteld In den Gran Ohaco, de beruchte wil dernis van Argentinië. Een Franeiscaansch missionaris vroeg daar eens aan een Indiaan wat zijn stamgenooten toch wel met misdadigers deden en of ze er dan geen gevangenissen op na hielden. De Indiaan antwoordde, dat er wel misda digers waren, maar geen gevangenissen, aan gezien die geen reden van bestaan hadden. „Ziet ge dien man daar", zei hij. „Nu, dat is een moordenaar." „En waarom zit hij niet in de boelen?", vroeg de missionaris. ,,We>l, bij is voor zijn leven lang gestraft", ',Hoe dan „Kijk eens hier, padre, niemand spreekt een woord tot hem en hij ls verplicht den grond te bewerken van den man, dien hij vermoord de en den oogst moet hij aan het gezin van zijn slachtoffer Seven. Bovendien, wanneer, de oogst mislukt, moet hij zorgen, dat dfl vrouw en de kinderen van den verslagend toch te eten hebben".... .Wanneer heeft de moordenaar de misdaad begaan?", informeerde de missionaris nog. „Tien jaar geleden", kreeg hij tot bescheid. Geen mensch dan zijn eigen vrouw en kin deren had ln dien tijd tot den veroordeeld^ gesproken. De H. Vader zal alle gezanten ontvangen Men seint ons uit Rome: Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat Z. H. de Paus Zaterda@morgen 9 dezer de diplo maten in bijzondere audiëntie zal ontvangen, in. verband met de oplossing der Romeinsche kwestie. De' deken van het corps diplomatique, n.l. de Brazil-iaansche gezant hij het Vaticaan, Magalhaes de Azeredo, zal een toespraak tol den Pans houden, waarop, deze, eveneens in een toespraak zal antwoorden. Naar verluidt, gaat het om een gemeenschap pelijke felicitatie der diplomaten. Er loepen echter ook geruchten, dat de volledige tekst van het verdrag ter oplossing van de Romein sche kwestie zal worden hekend gemaakt. Iets zekers valt daaromtrent echter dog niet te zeg gen. De „Osservatore Romano" neodigde onlangs alle betrokkenen uit, vóór de bekendmaking van den authèntleken tekst van het verdrag van Lateranen van aile publicaties over zijn tekstueelen inhoud af te zien, waardoor deze waarschijnlijk in het buitenland vroeger be kend zou worden dan te Rome zelf- Pauselijk 'geld Men schrijft ons uit Rome: Men boort hier steeds meer ran 'net aan- munten van Pauselijk gei-d en van de uitgifte van. Pauselijke postzegels spreken. Dtt is wel wat voorbarig, daar het nog geheel onzeker is of er wel Pauselijk geld wordt uitgegeven. Nadat Pius XX plechtig verklaarde, dat hij den Vaticaans-chen staat slechts als uiting van de volledige vrijheid en souvereiniteit van bet Pausdom beseh-ouwt, doch niet als wereldlijken staat, en het daarom ook afwees aan den Vol kenbond deel te nemen, beeft de H. Stoel het in 't geheel niet noodig apart geld als uiting van zijn souvereiniteit te laten slaan. In elk geval kan er nog niets zekers over worden medegedeeld. Pauselijk geld werd na 1870 niet meer aan gemaakt, daarentegen werd echter elk jaar een groot aantal penningen in verband met aller lei gelegenheden geslagen. De Pauselijke „Zecca", de instelling waar de Pausen destijds bet geld lieten aanmaken, bleef tot 30 jaar geleden in het bezit van den ttaliaaneehen staat en werd toen gesloten. De vertrekken werden eensdeels tot woning, anderdeels tot electrisohe centrale verbouwd, zooals zij thans nog zijn en in welken toestand zij weer aan den H. Stoel kwamen. Waarschijnlijk zal de H. Stoel de „Zecca" ook niet meer in gebruik nemen, doch alle penningen gelijk tot dusverre, betzij in de Italiaansche staatemunt, hetzij 'n particuliere bedrijven, laten slaan. Op uitgifte van aparte postzegels van den Vaticaansehen staat kan men veel eerder re kenen, dan op uitgifte van Pauselijk geld. Evenwel wordt hierover eerst na de ratifica tie van het verdrag een definitieve beslissing genomen. Pauselijke passen Men schrijft ons uit Rome: Na 1870 behield de H. Stoel alle kenteeke- nen zijner souvereiniteit, zooals d© afvaardi ging der Pauselijke nuntii en het aooreditee- ren van buitenlandsche ambassadeurs en ge zanten, de verschillende lijfgarden en de hoogste ambten aan het hof, zij het ook pro fo-rma. Zoo bleven de -posten van ©pperpost- meester en van Vaticaansch rechter van in structie van staatsecretaris en van minister van binneniandsche zaken bestaan. Vorst Mas simo, de erfelijke opper postmee ster, verscheen overal waar de Paus ging en hij had tot taak de buitenlandsche vorsten en staatspresiden ten, die een bezoek aan bet Vaticaan brachten, te ontvangen. De minister van binnenlandsche zaken stond vele jaren lang nog op de Pau selijke hoflij-st, do-eb er werd geen naam in gevuld, totdat bet ambt stilzwijgend op het staatssecretariaat overging. Wel echter bieren de Pauselijke passen in zwang en elke a-postoliscbe nuntius, die naar het buitenland vertrok, kreeg buiten een Ita- llaansehen ook een pas van de Pauselijke staatssecretaris. Deze pas had natuurlijk slechts een symbolische beteekenis, doch hij werd toch altijd afgegeven. Tijdens den oor log trad een nieuwe toestand voor deze diplo matieke passen in, doordat, met toestemming van de Italiaansche autoriteiten, aan den pas uit de Pauselijke staat-ssecretarie een vi sum vanwege Italië werd toegevoegd en geen eigenlijke Italiaansche pas aan de vertegen woordigers van den H. Stoel meer werd uit gereikt. M AAR MUSSOLINI HEERSCHT Communisten veroordeeld De speciale rechtbank te Rome beeft uit spraak gedaan in hef proces tegen een groep personen, die er van werden beschuldigd te hebben getracht de communistische partij in Italië weer op te richten. Brnile Hoffmayer o.a. weTd veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. DE ZWENDELZAKEN TE PARIJS Weer een verduistering van bijna een milliocn Een N.T.A.-telegram uit Parijs meldt: Wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden ten bedrage van ongeveer 800.000 frs. weiden een speculant Chéron geheeten en zijn vriendin gearresteerd. Het moet gaan over sommen van kleine spaar ders, dlie hem voor speculatiedoeleinden be schikbaar werden gesteld en die hij met zijn vriendin moet hebben verkwist. NOODLOTTIG GEVOLG VAN ACHTELOOSHEID MET EEN VUURWAPEN KOLBERG, 6 Maart (W.B.) Gisteravond werd de 7-jarige Ruth Mitz uit Kolberg door haar 9-jaa-ig broertje in afwezigheid der ouders met een oud militair pistool doodgeschoten. De jongen had het wapen geladen in een open commode gevonden en ermee gespeeld. De boodschap, waarmede de een-en-der- tigste president der Vereenigde Staten Her- bert I-Ioover, zijn vierjarige bestuursperiode aangevangen heeft, is buitengemeln harte lijk en sympathiek. Weldadig doet reeds bij de eerste woorden der boodschap de openlijke geloofsbelijdenis aan. Door dén eed, verklaart hij, aanvaardt hij, „in onderdanigheid aan God het hoogste ambt in dienst van het volk. Ik ncem^le taak op mij in de nederige erkenning, dat ik alleen door de leiding der Almachtige Voor zienigheid de steeds groeiende lasten van mijn ambt kan dragen." En voor hij zijn toespraak beëindigt, smeekt Hoover nogmaals de hulp van den Almachtigen God af in den dienst van zijn land. Wij verwachten niet, dat deze passages uit de presidentieele rede het meest naar voren gebracht,zullen worden. Maar daarin zien wij een reden te. meer, om ze hier even scherp in het volle daglicht te plaatsen, wijl zij een voorbeeld kunnen z.ijn voor alle regee ringen, welke in het besturen der volken een zware taak hebben te vervullen, welk3 slechts met Gods overvloedigen zegen, een zegen, die moet worden afgesmeekt, tof een goed einde gebracht kan worden. „Tenzij de Heer het huis bouwt, werken zij te vergeefs. die het optrekken" Sympathiek is Hoovers boodschap dooi de openlijke belijdenis van den Almachtigen God, sympathiek echter ook door de gedach ten, welke er in ontwikkeld worden. Onge twijfeld worden geen grootsche daden aange kondigd, ook worden geen wereldschokken de plannen ontwikkeld; de rede bepaalt zich tot het aangeven van de groote lijnen, de beginselen, welke hem bij zijn bestuur zullen leiden. Ook die ideeën worden in een eenvoudigen vorm gekleed. Hoover voelt, zich sterk door de mëerderheid, welke achter hem staat. Hij weet, dat het heele Amerikaansehe volk hem steunen zal bij het verwezenlijken van zijn idealen. Dat geeft kracht aa.i zijn woorden, doch die krach - berust niet op een gevoel van overmacht, maar op overredingskunst: hij wijst den weg aan de geheel e wereld, hoe alleen de wereldvrede bereikt kan worden. „De Vereenigde Staten, zegt hij, aanvaar den ten volle de diepe waarheid, dat onze eigen voortuitgang, welvaart en vrede met den voortuitgang, welvaart en vrede van de geheele menschheid verstrengeld zijn. De geheele wereld is op het oogenblik in vrede. De gevaren voor het voortduren van dien vrede zijn voornamelijk de vrees en het wan trouwen welke nog steeds over de wereld sluipen. Geen vrees of wantrouwen kan rechtstreeks tegen ons land gericht zijn. Zij die een juist begrip van Amerika hebben weten, dat wij naar geen territoriale uit breiding, naar economische of andere over- heersching over andere volken verlangen Zulke doeleinden vloeken met onze idealen van mensclielijke vrijheid." Hoover noemt dit het idealisme van Ame rika, het idealisme, dat ten slotte tot den internationalen vrede moet leiden. „En, zegt hij dan, wij willen het niet bij- louter woorden laten. Wij willen ons prac- tisch aandeel dragon door voor alle nuttige internationale ondernemingen te strijden. Wij wenschen niet alleen vrede met de we reld, maar wij willen den vrede in de geheele wereld gehandhaafd zien. Wij wenschen het rijk van rechtvaardigheid en zedelijkheid te zien groeien om het geweld geheel uit te roeien." In de gedachten van Hoover is het Kellogg- pact, waarin van het gebruik van den oor log als middel van nationale politiek wordt afgezien, een stap voorwaarts in de Ameri- kaansche opvatting der internationale be trekkingen De aanvaarding er van moet den weg naar de beperking der bewapening ba nen. Maar de volle doorvoering er van eischi meer dan een verheven ideologie. F.n de- nieuwe president verklaart openlijk, wat velen aangevoeld hebben: het. pact ©•.- „een steeds grooter vervolmaking van d, instrumenten voor de vredelievende regel in-' van geschillen tusschen de naties." Hij voegt er onmiddellijk aan toe: „In de schepping en het gebruik van deze instrumenten moe ten wij elke gezonde methode van verzoe ning, arbitrage en rechterlijke bijlegging Steunen." Het moge voor onzen gedachtengahg vreemd schijnen, dat. na een dergelijk pro gram geen echt gemeend toetreden tot den volkenbond wordt aangekondigd. Maar het Amerikaansche volk heeft gesproken, liet sluit zich niet bij Genève aan, en Hoover legt zich bij die uitspraak neer. De woorden, welke op den bond betrekking hebben, v men de eenige passage, waarin Hoover niet persoonlijk spreekt, doch welke hij eemgs zins plechtig inluidt: „Ons volk heeft slist- Amerika blijft dus buiten den volkenbond, in de overtuiging, dat dit zijn onafhankelijk heid zijn geschiktheid en beschikbaarheid voor' den dienst op elk terrein der mensclie lijke samenleving vergroot. Maar het voelt steeds dringender de behoefte om toe te tre den tot een rechtbank voor de regeling van alle geschillen welke een juridisch karakter- dragen. En daarom zal het, als een enkel voorbehoud wordt aanvaard, zich bij het Permanent Hof van Internationale Justitie aansluiten". I-Ioover sprak de hoop uit, dat een middel kan en zal gevonden worden, waardoor Amerika zijn eigen plaats in de beweging, wèlkè van zoo fundamenteele be teekenis' voor den vrede is, zal kunnen -in- nemen. Vrede! Daarheen gaan de gedachten van Hoover, die in de naoorlogsche periode als levensmiddelendictator van Europa alle ellende van den volkenkrijg van nabij gezien heeft. In ontroerende woorden schetst hij het offer, dat eenlingen en naties hebben gebracht; denkt hij aan de ledige stoelen ln duizenden huizen van Amerika, in millioenen huizen over de geheele wereld. Dan weer klinkt een harfekreet, welke alom weerklank zal vinden „Het zou een schandelijke erken nen van onvermogen zijn, als zou blijken, dat wij het ideaal, waarvoor al die mannen ge storven zijn, prijsgegeven hadden,"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9