Oames- en Mn Stofjassen Keerenstoljassefl Damesslofjs» Verlaagde Prijzen Prima Jenever f 2.70 en Brandewijn f 2.80 Amerikaansche Overhemden 1.75 - 2.40 - 2.50 - 3.70 - 4.00 Schiedam l-tef Sporthemden 1.80 - 2.40 - 3.60 Oxford Boezeroens 1.95,2.45,2.90 Manchester Broeken 4.25 - 4.75 - 5.50 - 6.25 Engelsch Leer Broeken 3.45 - 4.50 - 5.25 - 6.00 Biauwe en Bruine Ketelpakken 4.90 - 6.20 - 7.70 Khaki Overalls 4.25 - 6.00 Blauwe Pakken 5.25 •- 6.20 - 7.30 Witte en Blauwe slagerskielen 2.25 - 2.80 - 2.90 - 3.75 Koksbuizen 3.00 - 3.60 Koksbroeken. 3.50 VRIJDAG 8 MAART 1929 EERSTE BLAD PAG'NA 2 Hoogstraat no. 158 Rotterdam Korte Goudschew.str. 2 Nieuwe Binnenweg 85 Beyerlandschel 107-109 Groote keuze Khakikleuren Grijs en Wit 3.25-4,00-4.25-4 75-5 00-5.25 2 85 3 50 475 UIT KETHEL UIT LANGE RUIGE WEIDE UIT WADDINGSVEEN Liter». BOTERSTRAAT 63 - TELEF. 68685 UIT ROTTERDAM abonnementsconcert 0 eojilNFU, v;-- u. - --'. -v - - t j 'p-: GEHEIMZINNIG AFRIKA Gij kent de moeilijkheden, 'waarmee onze mis- fcionarisaen in de „warme" landen te kampen hebben? Gij beseft welk een opofferingen zij zich heb- en hun physleke kracht geven om succes te bereiken bij het bekeeringswerk der heidenen? Gij beseft welk ean opofferingen zij zich heb ben te getroosten? Gij zijt er vam overtuigd, dat het werk, dat zij verrichten van onschatbare waarde Is voor de vestiging van Gods rijk op aarde? Misschien. Zij, die hieir wonen in het rustige Nederland, die, ofschoon wij wel eens klagen, omdat het ons niet gaat zooals wij dat gaarne zouden wenschen, kunnen niet beseffen welke ontbe ringen de missionarissen te doorstaan hebben, kunnen niet weten welke opofferingen er ge vraagd worden van hen, die zich geplaatst heb ben voor de vervulling van een zoo heilige taak En daarom is het juist zoo goed, dat zij ons Voortdurend onder het oog worden gebracht en wij in kennis worden gesteld met de landen, waax deze helden hun arbeid verrichten. De film vervult in deze een roeping, want zij brengt ons nader tot die onbekende oorden met haar bevolking, die gekluisterd ligt In de boeien van het heidendom, doet ons zien onder welke omstandigheden de geloofspredlkera moeten werken maar tegelijkertijd ook welke resultaten zij er weten te bereiken. Wij mogen derhalve nooit een gelegenheid overslaan wanneer wij onze kennis over die landen, die bevolking en dien arbeid kunnen verrijlken. Pater Piet Zoetmulder komt Maandag met zijn film „Geheimzinnig Afrika" naar Schiedam, Onnoodig om nog te zeggen, dat hij een geheel volle zaal vinden moet. Hij zal zulks ook; daaraan twijfelen wij geen oogenblik. Wij laten hieronder eenrige uittreksels volgen uit de vele in zeer waardeerende bewoordin gen gestelde recensies, die pater Zoetmulder ons ter inzage gaf; „Een genotvolle avond voor de ingezetenen en een succesvolle avond voor pater Zoetmul der, die zoo heerlijk ons kon vertellen van zijn 20-jarige ervaring onder de negerstammen van het donkere werelddeel". (Castricumscbe CourantJ ..Men volgde met zeer veel aandacht de inte ressante film, die zoo'n uitmuntenden kijk geeft op het reuzenwerk, dat door de missionarissen wordt verricht, voor de bekeering en bescha ving der arme zwartjes. Wat de 2 missionaris sen voor de verheffing der bevolking hebben gedaan is onberekenbaar Het mooiste werk is wel de vorming van een eigen inlandsche clerus, dank zij welk werk reeds tal van negers de H. Priesterwijding ontvingen en nog vele andere zich daarop voorbereiden." (Limburger Koerier). Zij nog medegedeeld dat behalve des avonds ook Maandagmiddag de film zal worden ver toond voor de leerlingen der hoogste klassen vanaf de 6e klasse der Katholieke scho len. Aanvang 4 uur. DE PAARDENMARKT Er is voor biet zeldzame altijd veel belang stelling. Want de nieuwsgierigheid van de mensohen gaat doorgaans uit naar de dingen en gebeurtenissen die niet tot de dagelijksche behooren: èn omdat zij een attractie vormen èn omdat zij in den regel stof tot spreken geven. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat er op de paardenmarkt, welke heden werd gehouden 1 aderd maal meer mensohen dan paarden v. ,ren. Werkloozen, die de morgenuren van den laagen leegen dag zoek brachten op het markt terrein voor het stadhuis en zicih koesterend in het lente-warme zonnetje wijsgeerige betoogen opzetten over de kwaliteiten van de aan de lijn suffende hitjes en werkpaarden, loopjongens, dis vergaten dat ze door hun baas voor het doen van boodschappen waren uitgezonden: rente nierende dienstmaagden, die van de gelegenheid profiteerden om een openluchtkransje te hou den en elkander het wetenswaardigs „burger lijk" nieuws te vertellen; moeders met kleuters In kinderwagens of aan de hand om haar jeugd te laten zien hoe een paard aan een toom hard loopt; mannen, met molentjes; vredelievende politieagenten, die er voor waakten, dat de discussies, of de theekransbeapreklngen op ruzietjes uitliepen; 'n stuk of wat veekoop lieden, al dan niet in den bij de uitoefening van hun beroep behoorenden langen jas en eindelijk zij, die de aanleiding werden tot deze massale „bijeenkomst". Men moest moeite doen om ze te vinden. Want ze waven slechts dertien in getal; oude getrouwen, op wie het leven zijn stempel had gedrukt en die na na den arbeid voor eenige jaren door hun bezitter niet meer werden waardig gekeurd den haver en het hooi uit zijn stal te nuttigen. Ze waren dan ook geheel onder den indruk van het gebeuren en ze stonden in hun witte, bruine of zwarte pakje stil te kijken naar al degenen, die hen aangaapten, kregen rillingen, wanneer ze wer betast, liepen lusteloos als ze moesten laten zien hoe ze loopen konden en schrokken wan neer ze het handgeklap en het bij den verkoop aangaapten, kregen rillingen, wanneer ze werden bod hoorden. Toen de markt ten einde was namen de koop lui een glaasje op den goeden afloop, togen mannen-met-veel-vrijen-tijh en dienstmaagden huiswaarts, vervolgden fietsjongens hun weg, drentelden kinderen met molentjes en ballons en sjokten de paaiden achter een voor hen vreemde aan naar een onbekend oord. En de oude toren zag het plein aan zijn voet wederom in bijna volslagen rust, zoodat hij weer rustig' mijmeren kan over de vergankelijk heid der dingen. DELFLAND VREEST VOOR DE WATERKEERINGEN Toen gisterm.ddag een aanbal boeren ip den polder bezig waren de vaargeul in de Polder vaart, weer open te breken, waarbij men met 7 paarden voor een schuit reeds een gedeelte had Vrijgemaakt, werden zij op de Broekkade door een ingenieur van het Hoogheemraadschap Delfland gedwongen hum verdere werkzaam heden te staken. Naar wij vernemen is dit verbod uitgevaar digd, omdat men bij „Delland" vreest, dat de dijken na deze strenge vorstperiode niet vol doende bestand zijn tegen den drang van de groote schotsen. Dat een en ander onder de boeren druk wer,(j besproken laat zich begrijpen. KANTONGERECHT GOUDA. Ter terechtzitting van 27 Februari 1929 heeft de Kantonrechter te Gouda het navolgend vonnis gewezen inzake J. van W. vrachtrijder wonende te Lange Ruige Weide. Verdachte was ten laste gelegd dat hij op Zondag 20 Januari 1929 te Lange Ruige Weide op deii openbaren weg met een door hem be stuurden vrachtauto melk had vervoerd, welke melk hij moest afleveren aan de mellkfabriek „Oud Holland" te Bodegraven. Verdachte erkende het hem ten laste gelegde. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie vorderde dat verdachte zal worden veroordeeld tot betaling van een boeter van 1.te ver vangen door 1 diag hechtenis. De Kantonrechter uitspraak doende, over woog o.m. in zijn vonnis dat met het ten laste gelegde feit is overtreden art. 23 3e lid van de politieverordening voor de gemeente Weide, lui dende; Het is verboden op Zondag melk of vee of andere producten, vam welken aard ook ter aflevering te vervoeren enz. Dat dit artikel in zijn algemeenheid betreft alle vervoer ter aflevering dus ook behalve het vervoer over openbare wegen het ver. voer over niet-openbare wegen, over en tus- seken particuliere erven en dus alle verbind, baarheid mist, immers de gemeenteraad zijn bevoegdheid in deze is te buiten gegaan, daar hij alleen verordeningen kan maken, betref fende openbare orde, dat het ten laste gelegde feit, niet bij eenige wet of andere verordening is strafbaar gesteld en verdachte dus moet worden ontslagen van alle rechtsvervolging. BALDADIGHEID. Door baldadige hamde nis te Bloemend-aal een bosch hakhout, boebehoorende aan de heeren P. B. en S, M. aldaar, in brand gestoken. Op grooten afstand kon men het brandende hout waarnemen. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. „DE WERKMAN." Alhier is een jaarvergadering gehouden in hotel „Kwaak" vam de Ver. „De Werkman". Aan ziekengeld werd over het afgeloopen jaar ƒ3990,30 uitgekeerd. Batig saldo 965.55. De vereeniging telt thans niet minder dan 345 leden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Op de rijkspostspaarbank alhier werd over Februari Ingelegd 4148.19 en uitgekeerd 4886,04. Het laatstafgegeven boekje is ge nummerd 3500, VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Op Woensdag 6 Maart 1929 n.m. 6 uur. Aan wezig zijn alle leden. Voorzitter de Burgemees. ter. Na opening worden allereerst goedgekeurd de notulen van de vergadering van 8 Februari jj„ waarna mededeéliag wordt gedaan vam enkele ingekomen stukken waarvan we noe men de rekening der bedrijven over het afge loopen jaar. Er blijken de navolgende batige saldi te zijn: Gas: 9602.67 Electr. 7356,19 lA Waterleiding 6276.13Ml. Hierna is aan de orde de benoeming van een tweetal leden van de schoolcommissie. De door B. en W. aanbevolenen, t.w. de heeren T. van Daan en M. Schouten worden benoemd. Herkozen worden de heeren M. Kolkman en C. P. Broer als leden van het Burgerlijk armbe stuur. Na nadere regeling en vaststelling van de pensioensgrondslagen van den secretaris en den ontvanger is aan de orde verkoop van een tweetal iepenboomen op de begraafplaats, waar voor openbare inschrijving is gehouden. Het beste bod n.l. van 31.werd geaccepteerd. Op voorstel van de Gezondheidscommissie en B. en W. worden een aantal woningen onbewoonbaar verklaard. Aan den heer J. Möhlè wordt vergunning ver leend tot het bouwen van een woning op meer den 10 meter afstand van den weg t.w. op den Putted ijk. De heer G '.Ultbeijerse bekomt op zijn ver zoek vermindering wan zijn aanslag in de hon. denbelasting. Tot slot wan de vergadering stelt de beer J. Th. van Ardenne een aantal vragen inzake de steun aan werkloozen in dit barre jaargetijde. Een breedvoerige discussie was hiervan bet gevolg alsmede een principieel be sluit tot steunverleening in bijzondere om standigheden van gemeentewege. Reel. 1516S '20 PIANO- EN VIOOL AVOND Onder de auspiciën van de Holl. Concertdlr. Dr. G. de Koos zal de Fransche pianiste Wini fred Christie in samenwerking met den Spaan- sohen violist Andrês Gaos een piano- en viool- avond geven in de Nutszaal op Donderdag 14 Maart a.s. om 8 uur. George van Renesse zal den violist aan den vleugel begeleiden. De pianiste bespeelt een Pleyel vleug-ei volgens het systeem Moor (met 2 toetsenborden.) De viool van den grooten Spaanschen violist An drês Gaos is een geschenk van den genialen Hongaarschea uitvinder en componist Moor en eveneens volgens zijn bepaald systeem ge maakt. Volgen3 dit systeem heeft Moor ook een altviool en cello gemaakt. Winifred Chris tie treedt op 10 MMaart a.s. met het Concea-t- geb. Orkest onder Mengelberg in Am-sterdam op. In bet tweede abonnements-concert van Os car Ebei-le (cello) en Anton Kaltwasser (piano) op Woensdag 20 Maart a.s. te 8 uur in de Groo te Nutszaal, zullen worden uitgevoerd de 2de Sonate van J. Guy Ropartz en de Sonate van Serge Rachmaninoff, op. 19. Mevrouw ter Kui- le-Enklaar zal liederen zingen van Brahms en Moussorgsky. HAAGSCH GERECHTSHOF. Uitspraken in Rotterdamsche zaken Het Haagsoh Gerechtshof heeft bevestigd: Het vennis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij J. L. H. E., houder van een Incasso bureau te Rotterdam, wegens verduistering bij herhaling, Is veroordeeld tot 2 jaren gevange nisstraf het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij L. IC., schilder en A, van V., kellner, beiden te Rotterdam zijn veroordeeld, ieder tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, de eerste wegens poging tot diefstal door twee vereenlgde personen en de tweede wegens me deplichtigheid aan poging tot diefstal J RECHTBANK DE SUIKERSMOKKELAFFAIRE De rechtbank heeft gister 't onderzoek hea-- opend in de zaak tegen de drie schappers en de drie kooplieden, die reeds op 3 Januari j.L had den terechtgestaan terzake het smokkelen van snlkeT naar Nederland en het uitlokken daartoe, een affaire, waardoor het Rijk voor ongeveer 2% ton aan ontdoken suikeraccijns werd benadeeld. Bij interlocutoir vonnis werd nog het hooren van de getuigen E. J. Scliuey- der en N. J. Schregardus gelast. Vaa de verdachten was alleen de hoofddader H. van K. verschenen. Getuige N. J. Schregardus zeide ook in deze suikersmokkelarij betrokken te zijn geweest. De zaak was uitgegeaan van van K. die wist, dat getuige goed in de haven bekend was en vele ambtenaren kende, in bet bijzonder den verifi cateur B., die reeds wegens zijn aandeel, in deze smokkelarij Is veroordeeld. Getuige deelde mede, dat de eerste lading van 800 balen was aangevoerd met de ,,Neerlandia''. Deze suiker was beschadigd en is later overgestort in nieu we zakken. Van de winst is 1000 aan den verificateur gegeven en 2000 is onder de compagnons ver deeld. Getuige Kraayeveld, die door den president ernstig werd gewaarschuwd, nu niet verder te staan draaien, bevestigde de verklaringen van getuige Schregardus. Uit eigen wetenschap wist getuige niet veel. Hij hoorde alleen van deze zaken door zijn compagnon Schregardus. De getuige E. J. Schneyder was niet versche nen. De rijksadvocaat, mr. J. Offerhans. zeide dat geen nadere bijzonderheden zijn gebleken en dus te persisteeren bij het reeds vroeger geno men requisitoir. Ook bet O.M., waargenomen door mr. C. J. Gombault, persisteerde. De uitspraak werd bepaald op 21 Maart. EEN „LOOP" JONGEN Voor de verleiding bezweken Op een dag in December was de loopjongen A. S. 23 jaar, gedetineerd, door den chef van de N. V. Zélander uitgezonden om een kwitan tie van 133 te innen. Zijn beroep eer aan doende, was bij werkelijk gaan loopen, en hij had daarbij hetgeen natuurlijk niet annex aan het beroep is het ontvangen geld mee genomen. Het groote bedrag, dat hij nu in banden had, had hem doen bezwijken voor de verleiding, en zoo schafte hij zich een geheele nieuwe uitrusting aan. Een paar handschoe nen en jaebtvest, een gleufhoed, een jekker, een rijbi'oek, een paar beenkappen en een paar schoenen. Aldus weer geheel in het nieuw ge stoken, spoorde hij naar Amsterdam, waar hij de rest van het geld opmaakte en al zijn nieu we bezittingen nog vermeerderde met den aan koop van een alarm-pistool en een fluit. Toen hij weer naar huis wilde, bleek al het geld opgemaakt te zijn. Nog vijf centen vond hij in zijn zakken. Goede raad was duur, maar de nood maakt vindingrijk. Zoo ontstond het plan om met een perronkaartje de reis naar Rot terdam te maken. Aan de controle hier, werd de gratis-reiziger ontdekt en aangehouden. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Het over hem uitgebrachte rapport luide niet gunstig. Het O. M. vertegenwoordigd door mr. E. D. H. Schutter eischte 6 maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. De vei'dedig-er mr. C. Cremer pleitte clemen tie en zoo mogelijk oplegging van een voor waardelijke straf. Uitspraak 14 Maart. IN EENS ANDERS KLEEREN GESTOKEN De Duitsche zeeman J. B. 25 jaar gedeti neerd had zich op 16 Januari toen hij in het logement van Van der Wiel, verbleef een re genjas, een broek, een paar schoenen en een trui meegenomen ten nadeele van een mede logeergast. Deswege werd door het O. M. tegen hem geëischt 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak 21 Maart. HET VENTEN MET BLOEMEN De koopman L. F. die door den kantonrech ter was veroordeeld wegens het venten van bloemen des Zaterdagsavonds na 10 uur tot 2 boete subs 1 dag hechtenis, van welk von nis hij in hooger beroep was gekomen, werd door de rechtbank, die in deze appèlzaak da delijk uitspraak deed, wel sehuldig verklaard, doch omdat bij den gemeenteraad een voorstel aanhangig is om deze bepaling te wijzigen werd, evenals dat in vorige dergelijke zaken al gebeurd was geen straf opgelegd. INBRAKEN IN TUINDORP De rechtbank behandelde voorts nog een uit gestelde zaak tegen den 28-jarigen sjouwer L. A. v. d. M. en den 29-jarigen Jos-wereman f. C. S. recidivist en beiden gedetineerd, die terechtgestaan hadden wegens een serie in braken in Tuindorp Vreewijk en Bloemhof. Over beiden was een reclasseeringsrapport in gewonnen dat echter voor ieder ongunstig luidde. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter persisteerde bij zijn requisitoir waar bij tegen v. d. M. 1 jaar en tegen S. 2 jaar ge vangenisstraf was geëischt. Alleen wilde het O. M. thans de preventieve hechtenis in min dering brengen. ONVOORZICHTIG CHAUFFEUR Tenslotte heeft nog terechtgestaan de 23-ja- rige chauffeur P. de Z. wiens zaak eenigen tijd geleden was aangehouden, omdat de door hem aangereden jongen nog niet als getuige kon verschijnen. Op de Kruiskade had ver- dachte n.l. als bestuurder van een auto niet voldoende uitgekeken, waardoor hij tegen een stilstaanden auto opreed, waarop de 13-jarige B. v. And-ei was geklommen, met het gevolg, dat diens been werd gebroken. Het slachtoffer verklaarde thans uit speelschheid achter op den wagen te zijn ge klommen. In verband met de door verdachte gevoerds verdediging dat de voor hem stilstaande auto, eerst was doorgereden en toen plotseling weer had stilgestaan werden nog eenige getuigen gehoord, o. a. de chauffeur van den wagen üie aangered-en was, die verklaarde reeds ge- ruimea tijd te hebben stilgestaan toen hij plot seling een schok voelde, en zijn wagen aange reden werd. Het O. M. waargenomen door mr. J. S. Lolia zeide. bewezen te achten dat verdachte niet voldoende had uitgekeken en deze zoodoende het ongeluk veroorzaakt heeft. Eisch 3 maan den hechtenis, en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Uitspraken 21 Maart. UITSPRAKEN. De havendielstallen. De rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaken van de havenarbeiders en loods- bazen die terechtgestaan hadden terzake van belangrijke verduisteringen van grondnoten ten nadeele van de firma Wm. Muller en Co. iu wier dienst zij waren. Zij heeft veroordeeld: C. L. 43 jaar havenarbeider, en B. T. 42 jaar controleur, beiden gedetineerd wegens verdui stering te zamen en in vereeniging van 100 balen grondnoten, tot resp. 9 maanden en 6 maanden gevangenisstraf. J. A. D. 2i7 jaar loodsbaas gedetineerd we gens verduistering van 42 balen grondnoten, tot 6 maanden gevangenisstraf. H. M. 46 jaar baas, gedetineei'd, wegens ver duistering van 6 balen grondnoten tot 4 maan den gevangenisstraf. P. H. Z. 45 jaar bootenbaas gedetineerd we gens het medeplegen van de verduistering van 10 balen grondnoten door C. L. en B. T. tot 9 maanden gevangenisstraf. A. A. v. d. E. 55 jaar controleur, gedetineerd wegens heling van ai deze partijen grondnoten, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. In de zaak van J A. J. v. L„ 36 jaar loswerk- man en C. v. d. S. 31 jaar loswerkman, wegens diefstal tezamen en in vereeniging van een wa gen met koopwaar uit een pakhuis van-B. W. Schipper heeft de a-echtbank een onderzoek ge last naar de reelasseerbaarheid van verdachte. A. H. N. 36 jaar stoelenmatter te 's-Graven- hage, recidivist wegens diefstal van een fiets ten nadeele van H. de Ruyter tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. S. K. 36 jaar koopman, wegens bedrieglijke bankbreuk het verzwijgen van een schuld vordering groot 2000 aan den curator in zijn faillissement, tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Joh. L. S. 33 jaar handelsreiziger te Over- schie wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 700 door hem ontvangen bij de liquidatie van den voorraad van den Rot- terdamschen Manafacturen- en Galanterieën- handel en niet afgedragen aan de medefir manten of den curator in het faillissement de zer commanditaire vennootschap, tot 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. L. S. 47 jaar machinist, wegens minder waardige praktijken tot 9 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. In de zaak van J, C. de L. 33 jaar, die in hooger beroep had terechtgestaan van een von nis van den kantonrechter alhier waarbij hij was vrijgesproken van een hem ten laste ge legde overtreding van de Postwet, van wellc vonnis de ambtenaar van het O. M. in appèl was 'gekomen, heeft de rechtbank het vonni3 vernietigd en het subsidiair ten laste gelegde, het onbevoegd gebruik maken van de aan duiding dienstbrief bewezen verklaard en verdachte deswege veroordeeld tot 2 boete subs 1 dag hechtenis, J. B. wegens het plegen van ontucht met een minderjarige tot 1 jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2