DE WIJZIGING DER ZIEKTEWET Algemeene Beschouwingen in de Eerste Kamer VRIJDAG 8 MAART 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE CULEMBORGSCHE MOORD MEINEEDZAKEN VOOR HET ARNHEMSCHE GERECHTSHOF VOORLOOPIG VOOR TV/EE WEKEN WERK REGEERINGSMOGELIJKHEDEN EEN TELEURSTELLING VOOR DEN PREMIER? I I - ALGE.MEENE BESCHOUWINGEN IN DE TWEEDE KAMER RIJKSBEGROOTING 1929 VAN LIBERAAL EN SOCIALISTISCH STANDPUNT BEZIEN Voor het ontwerp tot wijziging Tan (ie Ziektewet aan de orde kwam, moest eir gestemd worden over drie moties, waarhij twee Tan den communist OTer onderwerpen die op dit ooge-n- fblik hij het georganiseerd overleg in toehande- ülng zijn. Het is begrijpelijk dat de Kamer zich in dat overlag niet mengt, maar de S-D.A.P. moest wel meegaan uit angst Toor den zoo ge- smaden communist. Het verwekte daarom nog al eeuige hilariteit, toen na hun verklaring op grond waarvan die fractie voor zon stemmen, de heer Joekes mededeelde, dat de vrijziiinnig- domosraten juist op dezelfde gronden, die door den so:'iaal-damocraat zoo uitnemend waren uiteengezet, tegen zonden stemmen. Dat was een heel wat juister conclusie. De moties kel derden. Ook de motie-van den Heuvel inzake Zondagsrust voor de telefoon werd verworpen met alleen de stemmen van de Christeljjk- Sïistorischen en Anti-revolutionairen voor. Na dit korte oponthoud was het groot» moment aangebroken, waarop begonnen kon worden mat de behandeling vah de Ziektewet- Elotemaker de Bruine, den hoofdschotel van de Kamer-agenda vóór het Paasah-reces en waar aan, als er geen ongelukken gebeuren, die schorsing van de beraadslaging ten gevolge hebben, zeker twee weken werk is. Voor den Minister is het een groot ©ogenblik, want als sociaal voelend man ls hij diep doordrongen va,n de groote beteekenis voor onze arbeidersklasse van de invoering van een wettelijke regeling der ziekteverzekering. Geheel zonder strijd zaü het ontwerp niet tot wet verheven worden want er Is niet alleen een lawine van amende menten over zijn ontwerp gekomen, maar afge scheiden van deze wijzigingen dienkt men in de Kamer ook over tal van zaken, in dit ont werp lang niet eenstemmig. "Wij zouden echter ©eggen, de Kamer, of, zoo men weoscht, dé poll Hek heef t nu lang genoeg aan deze regeling gedokterd, het wordt tijd dat de arbeiders en vooral zij, die tot heden er niet zelf voor heb ben kunnen zorgen, hun gedeeltélijk loon eens krijgen "als ze ziek worden. De Kamer zelf denkt er anders over, want alhoewel het onder werp, dat nu toch al vijf-en-f winti g jaar aan f RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. (Zifting van 6 Maart). De aanvaring tusschen de „Merauke" en de „Alo}om". De Raad heeft gisteren 'n onderzoek irnge- jtebl naar de oorzaak van de ernstige aanvaring /elke 28 Januari 1.1. heeft plaats gehad op de hoogte van Duo genees tueschen het stoomschip „Merautoe" en den Rotterdamfichen Uoyd en het, Grieksche stoomschip „Alcyon". Vóór de kapitein der „Merauikc" gehoord werd, las de secretaris van den Raad een ver klaring voor van den gezagvoerder van het Grieksche schip, waaruit zou moeten blijken, dat de Grioteehe zeeman alles heeft gedaan wat de Grieksche wet, de internationale wetten en do gewoonten op het gebied der navigatie voorschrijven! Uit de verklaring bleek voorts nog, dat het voorschip van de Alcyon na de aan varing water heeft gemaakt; ecthter kon het schip de reis vervolgen. De gezagvoerder van de Merauke verklaarde dat hij wegens den dikken mlist het schip had doen stoppen. Vijf minuten later kwam op twee streken aan stuurboord een stoomschip in zicht. Ten teeken, dat men gestopt lag, werden van de Merauke twee lange stoeten gegeven. Het an dere schip, dat later de Alcyon Week te zijn, kwam met groot» vaart op de Merauke af en weldra volgde de aanvaring. De Griek schoor langs de Merauke heen en trof haar ten tweeden male bij ruim V. Bij de eerste botsing liep de Merauke aan stuurboord kant bij ruim I zware Schade op. Get. 'heeft de Merauke op strand doen zetten, toen het er nog niet naar uitzag dat het weer slechter zou worden. De bemanning ie enkele malen van boord gegaan en weer op het schip teruggekeerd; men is er tenslotte in ge slaagd, een voorlooplge bekisting aan te bren gen deze is te Dover door een nieuwe bekisting en twee p om-plus tal lati es vervangen. Zóó kon do Merauke veilig naar Rotterdam komen. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, vice- admiraal b. d. Fock, merkte op, dat uit het journaal der machinekamer is gebleken, dat men, na tien mdnuten met halve kracht en óên minuut langzaam gevaren te hebben, vervol gens ik 5 minuten achteruit heeft moeten slaan, voordat de kapitein de overtuiging had dat het schip stil lag. Spr. is het eens met de opmerking van een der leden, dat dit vrij lang Is. In elk geval valt uit de verklaringen op te maken, dat de Merauke na de aanvaring heeft stilgelegen en dat de noodige seinen zijn gege ten. Spr. s overtuiging Is dat de Merauke vrli uitgaat. De Raad zal later uitspraak doen. R. K. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE-GEZELSCHAPPEN. Te Breda la opgericht een R. K. Bond van (Harmonie- en FanfaregezeLscbappen. Voorzitter en secretaris lijn reap, de hoeren F. van Gils, Bevenbergscke Hoek en M. Nieirwesteeg, Ter- heyden. de orde is, dood-geschreven en gepraat is, is zij tot onze groote verwondering begonnen met or nog eens algemeene beschouwingen over te houden. Zooals te verwachten was, ondervond de Minister de felste bestrijding voor zijn ont werp van de zijde van zijn eigen partijger.ooten. Zelfs Dr. de Visser had de strijdbijl opgenomen en gaf niet onduidelijk te kennen, dat deze bewindsman heel wat argumenten zou moeten aanvoeren om zijn partij voor dit ontwerp te winnen. Een groot bezwaar is, dat de Minister aan de Kamer een heel ander ontwerp voorlegt dan In de Troonrede is toegezegd. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit, dat in de wet- Talma als mededragers van het ziekte-risico zoogenaamde bijzondere kassen werden toege laten. Aan deze kassen werd ook in de ©nf> werpen-Trewb en AaJberse een ruime plaats toegekend. In 1911 was men In de Kamer blij kens een uitspraak «p 29 Juni van dat jaar in groote meerderheid overtuigd, dot de bijzondere en plaatselijke ziekenkassen allereerst de uit- voersters van de ziekte-verzekering moesten zijn. In den loop der jaren hebben dat kan niet worden ontkend deze bijzondere zieken kassen op het gebied van de ziekengeldverzeke- rèng nuttig werk verricht. In tusschen zijn ook opgekomen de bedrijfsvereenigingen en de ondernemingsziekenkassen en om de wet nu niet te gecompliceerd te maken en de admi nistratieve .bemoeienissen niet te vermeerderen, beeft de Minister bij de laatste wijziging de bijzondere ziekenkassen uit het ontwerp ge schrapt als wettelijk uitvoerings-orgaan. Het tij is verloopen en alhoewel hij persoon lijk zeer veel voelde voor de ziekenkassen, heeft hij de bakens verzet en ze uit het ontwerp ge nomen. Naar onze meening terecht, want we gelooven niet, dat er nu nog, evenals in 1911, een meerderheid voor te vinden is, al zullen de Chx 1st el ij k-H istorischen ongetwijfeld be proeven ze er weer in te brengen. De critiek op 's Ministers beleid door Dr. de Visser ie naar ons gevoelen dan ook onge grond. De Minister stond hier voor de vraag een ziekte-verzekering tot stand te brengen en de gelegenheid daartoe mocht hij niet op offeren aan iets, waar hij wei voor voelde maar dat door het te schrappen het beginsel van de verzekering toch onaangetast liet. De vraag blijft of de C h ris tel ij k-H ietoarisehie n zich bij een uitspraak van de meerderheid zullen neerleggen en niet pogen zullen de wet daarom op andere punten te laten vallen. Een andere kwestie, waarover de meeningen verdeeld zijn, is die van de premie-betaling. De hoeren Veraart, Kuiper en van Voorst tolt Voorst hellen er toe over de premie gebed te laten betalen door dien werkgever, maar zijn toch bereid, ovenals de heer Smieenk, mot den Minister mee te gaan dat werkgever en werk nemer ieder de helft betalen, indien de werk gever maar meer WjdTaagt in de kosten rpn de prophylaxe. Over de premie-betaling zal heden echter nog door tal va.n andere sprekers het woord worden gevoerd. IN SCèNE GEZETTE INBRAAK Een zoon haalt anderen over, om bij zijn vader in te breken Voot de Rechtbank te Arnhem stonden te recht de 25-jarige C. Fr. en de 34-jarige J. H„ belden wonende te Amsterdam, thans gedeti neerd, terzake dat zij op 20 Januari hebben ingebroken in de woning van den heer M. aan de Hofstraat te Arnhem. Verdachten verklaarden met een zoon van M., die met zijn ouders niet op goeden voet stond te hebben afgesproken om in de woning van zijn vader in te breken. M. had aan verd. een sleutel van bet huis gegeven en op deze wijze waren zij binnengekomen. De Officier van Justitie jhr. mr. Nahuys achtte het ten laste gelegde misdrijf van po ging tot braak bewezen en eisohte tegen elk 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Hogerzeil pleitte clemen tie. Vervolgens stond wegens medeplichtigheid B. Fr., koopman te Arnhem, terecht. De Officier van Justitie jhr. M. v. Nahuys laakte ln zijn requisitoir de minderwaardige houding van dezen verdachte, die het geval in scène zette. Spr. eischte tegen dezen verd. eveneens twee jaar gevangenisstraf. De verdediger van dezen verd., M. v. Roobol pleitte vrijspraak. Tenslotte moest terecht staan W. M., 28 jaar, chauffeur, wonende te Arnhem, thans gedeti neerd, terzake van medepllchtighgeid aan In braak bij zijn vader. Het O.M. meende, dat deze verd. zeker de meest misdadige was uit het complot en eisch te ook tegen hem twee jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte ontslag van rechtsver volging. In al deze zaken zal de Rechtbank over dagen uitspraak doen. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID-HOLLAND. Geweigerde concessies. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben afwij zend beschikt op de aanvrage om vergunning tot het ln werking brengen van een autobus dienst van Zuid-Beijerland langs Numansdorp, Klaaswaal, Westmaas, Mijnsheerenland, Helneu- oord, Barecdreclit en IJsselmonde naar Rotter dam door de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij te Rotterdam. Eveneens hebben Ged. Staten afgewezen het verzoek van de N.V. van der Ende's autobus- maatschappij te Schiedam om een autobusdienst in werkking te brengen van Schiedam (Stad houderslaan) naar Rotterdam (Coolsingel). Afgewezen Is voorts het verzoek van de N.V. Eerste Vlaardingsche Autogarage te Vlaardln- gen om een dienst te onderhouden a. van Hil- legersberg naar Rotterdam, b. van Schiebroek naar Rotterdam. Bevestiging van vonnissen gevraagd Ruim vijf jaren rijn verstreken sedert ln den nacht van 23 op 24 December 1923 de bejaarde Thomas van Wiggen vermoord in zijn woning aan den Achterweg te Culemborg werd gevon den. Zijn eveneens bejaarde zuster Gerritje van "Wiggen leefde nog, maar zij was eveneens zwaar gewond, en overleed eenige uren, nadat men haar vond, in het ziekenhuis aldaar, zon der eenige verklaring te hebben kunnen geven. Na den moord bleek een aanzienlijk bedrag aan geld, men noemde ƒ20.000 verdwenen te zijn. Naar al te spoedig uit 'n perscompagne bleek, zou zekere Haveman, rechercheur van politie te Culemborg, in dit drama een leidende rol hebben gespeeld. Eveneens keerde de publieke opinie zich tegen den commissaris van politie Blok, terwijl later, toen Haveman in de ge vangenis door verhanging een einde aan zijn leven had gemaakt, de bekende Klaas Zweeris en Jan Vroege als de daders werden aangewe zen en gevangen gezet. Ongeveer anderhalf jaar hebben deze beide menschen in preventieve hechtenis doorgebracht, terwijl zij in Septem ber' 1927 door hert Gerechtshof te Arnhem wer den vrijgesproken, nadat de voornaamste getui gen tegen verdachten hun verklaringen hadden ingetrokken. Melis de Smale schreef namelijk aan Klaas Zweeris een brief, waarin bij zei uit wraak tegen hem en Vroege hen beiden voor de recht bank en het Hof valschelijk te hebben beschul digd. Ook Jantina Smidt, weduwe van Have man. bleek zich hieraan te hebben schuldig ge maakt, terwijl Arn. Collée en zijn broer Johan Collée eveneens van meineed werden verdacht. Deze vier personen moesten op 8 November van het vorig jaar voor de rechtbank te Tiel terecht staan wegens meineed. De officier van Justitie eischte tegen de belde Collêe's leder een jaar gevangenisstraf, tegen de Smale vier ja ren en tegen de weduwe Haveman zes maanden gevangenisstraf. De gebroeders Collée werden ieder tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, en de Smale tot twee jaar en zes maanden, waarvan zoowel de officier van Justitie als de verdachten in hooger beroep kwamen. Mej. Haveman werd vrijgesproken en van dit vrijsprekend vonnis kwam het O. M. in appèl. Gistermorgen hadden alle vier deze verdach ten zich voor het Arnhemsche Gerechtshof te verantwoorden. Als eerste zaak werd behandeld de zaak tegen J. J. Collée, tegen wien verstek werd verleend. Als getuige werd gehoord mr. Roobol, die in eerste behandeling den verdachte Vroege heeft verdedigd. Getuige verklaarde, dat J. Collée voor de rechtbank heeft ontkend, anonieme brieven te hebben geschreven. De procureur-generaal eischte vervolgens tegen J. Collée bevestiging van het in eer ste instantie gewezen vonnis, waarbij J. Col lée tot vijf maanden gevangenisstraf wegens meineed werd veroordeeld. Vervolgens diende de zaak tegen Arn. Col lée. Gehoord werd als getuige Collêe's vader, die zeide de waarheid stellig te zullen zeg gen. Getuige verklaarde, dat na de zitting van het Hof in September 1927 zijn zooh->, thuiB kwam en dat er toen over anonieme brieven is gesproken. Zijn zuster zeide toen; „Kan het ook zijn, dat je dien brief op. dat feestje bij Haveman hebt geschreven?" Getuige zei. dat dit waar kon zijn, maar dat hij nieits van anonieme brieven afwist. Marie Collée verklaarde dit gezegd te heb ben en zei, dat er op dat feestje bij Haveman nogal veel gedronken was. De procureur-generaal, requisitoir nemend zeide, dat de antwoorden van de beide Collêe's gedurende de verschillende behandelingen op onderlinge afspraak hadden gewezen. De oude Collée maakte destijds een zeer stumperigen indruk. Vandaag echter bleek deze man van ouderdomsaftakeling ln het geheel geen last te hebben. Spr. wees voorts op de aanleiding tot het afleggen van meineeden, wanneer fa milieleden verklaringen afleggen. Tenslotte eischte spr. bevestiging van het in eerste in stantie gewezen vonnis van vijf maanden ge vangenisstraf. Air. S. de Jon,g uit Amsterdam, verdediger der beide Collêe's, wees er op, dat in Culem borg de verklaringen van de eene partij de andere partij automatisch tot leugens en meineeden worden gekwalificeerd. Pleiter be streed de overtuiging, dat den beiden Collêe's opzettelijkheid bij hun daad werd aangewre ven. Spr. gelooft niét ln een opzettelijke® meineed en pleitte vrijspraak subsidiair een veel clementere straf. Het pleidooi lokte een applaus uit op de publieke tribune. Het Hof zal in deze twee zaken over 14 dagen uitspraak doen. tf rti Vervolgens moest (terecht staan Melis de Smale. Deze bekende hegeen hem ten laste werd gelegd. Geen enkele getuige werd in deze zaak gehoord. De procureur-genieraal eiachte bevestiging van het in eerste instantie gewezen vonnis, nl. twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. D. den Hollander wees erop, dat het psy chiatrisch onderzoek had uitgewezen, dat deze verdachte te onontwikkeld was, om de be langrijke verklaringen, die hij destijds had af gelegd, zonder hulp van anderen te doen. Hierna stond terecht de weduwe Haveman. Als eerste getuige werd geboord mr. Kaars Sijpestein, dis destijds bet eerste onderzoek in de zaak-Vroege en Sweerls als rechter-com- missaris meemaakte te Tiel. Hij verklaarde dat mej. Haverman den Indruk maakte van een betrouwbaar persoon, ofschoon zij van het geval zeer onder den indruk was. Later zou gebleken zijn, dat zij zoo zenuwachtig was geweest, dat zij zich van de zitting te Tiel niets meer herinnerde. De verdachte verklaarde medicijnen te heb ben ingenomen, om cp deze zitting haar zenu wen de baas te blijven. Zij verklaarde tevens, dat niets tot haar doorgedrongen was, wat de president van de rechtbank haar gevraagd had. Zij verklaarde evenmin meer te weten, wat zij voor den rechter-commissaris verklaard heeft. H. K., apotheker te Assen verklaarde, dat verdachte poeders had ingenomen, die zij bij hem had gekocht. Het waren poeders, die na de inname slaap veroorzaakten of slaperige loomheid. Nooit meer een zuiver parlementair Kabinet? Toen bij het begin van de vergadering het spreekgestoelte was opgesteld, wist men, dat de heer Rdnlc, di-e tot heden jammer genoeg nog do eenige senator is, die van dit meubel .ge bruik maakt, na don hoer Wibaut hot woord zou voeren. De rede van don heer Wibaut ging geheel over dit kabinet been en als hij niet een uit voerige bestrijding geleverd had van het wets ontwerp tot regeling van de finaucieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten, dan zou de Minister-preeidont hom niet veel te ant woorden hebben. Het had er den schijn van, alsof het wetsontwerp, waarvan Minister de Geer geschreven had, dat waar alle dingen met orde geschieden moeten, het de voorkeur ver diende de primeur van het gewijzigde ontwerp aan de Tweede Kamer over te laten, reeds in de Eerste Kamer aan de orde was. Op die manier krijgen we langzamerhand een drie voudige behandeling van dergelijke ontwerpen. Dat de heer Wibaut door vertrek naar het buitenland niet aanwezig zal zijn als de Minis ter hem beantwoordt, Is wel jammer, want we vermoeden zoo, dat dit nogal raak zal zijn. Vast staat echter dat de regeering van den heer Wibaut en dus vermoedelijk ook van de S.D.A.P., niet veel steun voor dit ontwerp zal ontvangen. Spreker aarzelt zelfs niet het revoLutionnair te noemen, omdat er door wor den aangetast de grondbeginselen van een goed gemeentelijk financieel beheer. De autonomie van de gemeenten wordt er door aangetast, om dat volgens den heer Wibaut iedere gemeente, langs democrat ischen weg, dus door besluiten genomen door de vertegenwoordigers van de bevolking in den raad, vrij moet zijn in hot opleggen van belasting voor de noodzakelijke uitgaven. Minister de Geer zal ongetwijfeld deze op vattingen bestrijden, voor criitlek is hij in hot algemeen niet bang. Erger is het echter voor den Minister, als het inzicht van den heer Rink juist is, dat de regeering niet de illusie moet hebben dit ontwerp nog voor de ver kiezingen mot de Kamer te behandelen. Als de heer Rink hiermede, wilde zeggen, dat "ook al wordt het ontwerp door de Tweede Kamer aangenomen, de Eerste Kamer het dit jaar niet zal behandelen, dan is dit voor Minister do Geer, die zidh aan de totstandkoming van de financieel» regeling geheel gegeven heeft, èen groote teleurstelling, ook al weet hij zeer good dat de weg, dien een Minister te gaan heeft, met teleurstellingen bezaaid is. Gehoord werd vervolgens dr. J. G. Schnitzer, zenuwarts. Deze getuige achtte de verdachte over het algemeen wel in staat om verklaringen af te leggen. Do vrees voor gijzeling heeft bij ver dachte echter een zeer groote rol gespeeld en ook getuige heeft ervaren, dat de verdachte zich enkele dingen niet meer weet te herinne ren. Wat betreft het innemen der genoemde poeders verklaarde deze getuige, dat een acht tal van deze poeders ongetwijfeld groote slape righeid bij verdachte zouden teweeg gebracht hebben, die zelfs door een leek zou te con- stateeren geweest zijn. Do verdediger mr. den Hollander tot mr. Kaars Sijpestein: U zult zich wel herinneren, dat ter zitting in Tiel, de president herhaal delijk tegen verdachte moest zeggen: „U luis tert toch wel, u bent er tocb wel bij". De getuige beaamde dit. Uit de verschillende verklaringen blijkt, dat verdachte in een zeer overspannen toestand verkeerde, vooral nadat zij in Tiel valsohe verklaringen had afgelegd. Hierna was het woord aan den procureur- generaal, die constateerde, dat verdachte een mijneed had afgelegd hij den rechter-commissa ris te Tiel, hij de rechtbank aldaar en voor het Hof te Arnhem. Spr. was er van overtuigd, dot verdachte ten onrechte is vrijgesproken. Zij heeft geen verantwoordelijkheidsgevoel en pleit zichzelf vrij met verklaringen geheel onwaar of ten deele. Do verschillende door verdachte afgelegde verklaringen nagaande, was spr. van oord cel, dat verdachte comedie speelde, waar hot te pas kwam. Spr, achtte den meineed voor den rechter- comimissaris niet strafbaar en dien voor het Hof niet bewezen, maar wegens de meineed voor de rechtbank te Tiel afgelegd, eischte spr. zes maanden' gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Air. D. den Hollander, te Arnhem, hield ver volgens een pleidooi, waarin hij dehouding van de recherche bij verdachte te Assen diskwalificeerde. Spr. was er van overtuigd dat verdachte, geen comedie speelde, maar dait er door anderen met haar is geëxperimenteerd. Spr. was overtuigd van haar onschuld in deze zaak en vond het zeer verklaarbaar, dat z{j verkeerde verklaringen had afgelegd onder in vloed van verschillende omstandigheden. Spr. vroeg tenslotte vrijspraak. De uitspraak geschiedt over 14 dagen. POGING TOT DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING Twee jaren gevangenisstraf Het Haagsch Gerechtshof heeft vernietigd het vonnis van de Rechtbank te Rotterdam, waarbij D. K., handelsbediende aldaar, wegens poging tot diefstal, met geweldpleging, van 23.000 ten nadeele van de firma van Stalk te Rotterdam is veroordeeld tot 4 jaren gevange nisstraf. Opnieuw rechtdoende, legde het Hof een ge vangenisstraf van 2 jaren op. In tegenstelling met den heer Mondeis ia de heer Rink Vast orertuigd, dat hieT te lande een zuiver parlementair kabinet, steunende op één partij, nooit meer tot stand zal komen. De sociaal-democraat natuurlijk wel, want van. de voortreffelijkheid van eigen beginselen is hij, evenals zijn partijgeuoeten zoo overtuigd, dat hij eenvoudig voorspelt een socialistisch ministerie. In dit opzicht zijn in het bijzonder de Katholieken wel heel bescheiden. Volgens d.eu heer Mendels groeit zijn partij steeds, ter wijl alle andere partijen kleiner worden. We zullen de verkiezingen af moeten wachten om te zien of hij waarheid spreekt. Zoolang echter de SJDA.P. nog niet in staat is alleen het regeeringskasteel te bezetten, is zij bereid op een program, waarin tal van haar verlangens vermeld worden, de regeering te vormen met de Katholieken. De heer van Lanschot heeft dat wel afgewezen, maar do heer Alendels kon toch niet nalaten nogmaals de bereidverklaring te herhalen. De Katholieke partij zal van dit aanbod, zcoals trouwens ook Algr. Nolens in de Tweede Kamer duidelijk to kennen heeft gegeven, geen gebruik maken. De heer Mendels, die bier niet als zijn partij- genooten aan de overzijde gerantsoeneerd is wat den spreektijd betreft, heeft voorts een lang betoog gehouden tegen de burgerwachten en vrijwillige laudator mkor psenDeze instituten schijnen de hoeren nog maar steeds erg te hinderen, ze willen ze maar het liefst zien opgeheven. Zoowel door den heer Rink als den lieer Mendels werd op den Christelijk-Historischen heer de Vos van Steonwijk, die meent dat do coalitie met eenigen goeden wil spoedig her steld kan worden, scherpe critiek uitgeoefend» omdat zijn partij in dat opzicht niet achter hem staat. Merkwaardig is het anders, hoe do oude liberalen nog steeds leven in de gedachte dat de Vrijheidsbond de partij is, die de macht heeft in het land. Ware de heer Rink zitck be wust van den weinigen invloed van zijn fractie, dan zou hij zich zeker niet hebben loten ver- leiden om het regeeringsprogram van de regee- ring, die na 1929 op zal treden, aan te geven. Dat die heer Rink geen bezwaar heeft tegen een nieuw extra-parlementair kabinet, is ook begrijpelijk. Zijn partijgenoot de hoer Koster hield tot slot van dezen dag een rede ter verdediging van den vrijhandel, waarnaar niemand luister de. Spreker iis zelfs principieel tegenstander van eenig onderhandelingstarief. Van den zwaren economlsehen strijd, dien wij te voeren hebben, merkt hij blijkbaar niets. Morgen is het woord aan den derden sociaal- demoeraat, mevr. PothuisSmit, DE R. K. HANDELSHOOGEI CIIOOL T: TE TILBURG De eerste verjaardag Het was gisteren een jaar geleiden, dat de R. K. Handels'hoogeschool te Tilburg werd in gezegend en in gebruik genomen. De eeTste verjaardag is op plechtige wijze gevierd. Des morgens om half 9 droeg de curator der Hoogeschool, de Zeereerw. heer Dr. P. J. M, van Gils met assistentie van de Zeereerw. hee- ren Goosisens en Bekkers aan het met palmen versierde hoogaltaar van de St. Jozefkerk een II. Mis op. Deze H. Mis werd bijgewoond door den rector-magnifdcus Dr. Th. Goossens en hoogleeraren, die in ambtgewaad waren gekleed, door Mr. A. Baron v. Wijnbergen, voorz. van het curatorium, door den burgemeester van Tilburg, Mr. Dr. F. Vonk de Both en de wethouders, de heeren A. P. van Rijen en J. J. van Oudenhoven, terwijl behalve de studenten der hoogeschool, de directeur der textiel-school, de heer Handels en de directeur der ambachtsschool, de beer Raats, door hun aanwezigheid van hun belang stelling blijk gaven. Het parochiale zangkoor zong de driestemmi ge Mis van Perosi. Des middags te twee uur was in de groote zaal van de Kon. Liedertafel in de Willem II- straat, een bijeenkomst belegd, tijdens welke de reetor-magnifious dr. Th. Gooseene, een rede, welke den tekst „Arm Brabant" droeg, uitsprak. De rede werd behalve door heeren profes soren, docenten, senaat van liet Tilbnrgsch Studentencorps ,,St. Olaf" en studenten aan-- hoord door den HoogEerw. Heer Deken J. F, M. Sanders, den Zeereerw. Heer dr. P. J. Af. van Gils, Air. A. Baron van Wijnbergen ea Mt. E. L. A. Baron van Voorst tot Voorst, burgemeester Mr. Dr. F. Vonk de Both, den gemeente-secretaris, den heer W. J. van Dus- seldorp en de wethouders, de heeren A. van Rijen én J. van Oudenhoven. Na het uitspreken der rede werd ln een andere zaal van het gebouw gerecipieerd. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND, De eerste gewone zitting' der Prov. Staten van Zuid-Holland in dit jaar zal op 14 Mei a.s. des v.m. te 11 uur worden geopend in de vergaderzaal der Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling de zitting dan 3 weken later, d.i, 4 Juni voort te zetten. OPRUIMEN VAN NOODWONINGEN. Gisterenmorgen zijn in tegenwoordigheid van den wethouder van sociale aangelegenheden en andere autoriteiten onder toezicht van de brand weer drie houten noodwoningen te Hilversum, na ontruimd te zijn en het wegnemen van ramen en deuren, in brand gestoken en ver nietigd. Er was een talrijk publiek, dat naar de opzettelijke brandstichting kwam zlsn. Het Is feitelijk een begin, daar er In 't geheel 54 noodwoningen staan aan den Eemnessevweg en omgeving.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6