FEUILLETON TAND OM TAND MAANDAG 11 MAART 1929 EERSTE BLAD PAG NA 2 HET HOFPLEIN PLAN RADIONIEUWS. 1 ROTT. HOFSÏADTOONEEL. Het advies vau den havenmeester- Naar aanleiding van een door liet raadslid mr. de Visser kenbaar gemaakt en vvensch, heb ben B. en W. alsnog den havenmeester uitgo noodigd zijn beschouwingen met betrefeSing tot liet H-ofpIeinplan ter kennis van het college to brengen. Dit rapport is titans aan den Raad overgelegd en luidt als volgt: ,.Het aan den Raad overgelegde voorstel, betreffende het Hofplein, sluit o. a. in zich het graven van een venbindingskanaal tusschen Rotterdam-ache Schie en Rotte; het omlaag brengen van de Schiehrug, waardoor de onder kant van deze brug zóó laag zal komen te liggen, dat de doorvaart voor vaartuigen niet meer mogelijk zal zijn. terwijl voorts de Schie tot aan de Melkmarkt overwelfd zal worden en de Deutsche Vaart voor de scheepvaart alleen toegankelijk zal zijn vanaf de rivier, -zonder verbinding met het achterland en de Rotte. Van de beurtdienstou welke thans in het Haagsche Veer. nabij de Deiftsche Poort, liggen, zuilen enkele verplaatst moeten worden. Om hun bestemmingen in het binnenland en in het Haagsche Veer te bereiken, zullen de beurtschepen, zioh het maken van een omweg O-ver de rivier moeten getroosten. Doordat echter, zoowel voor aankomst als Voor vertrek, geschut zal moeten worden aan de sluit Vlasmsn-kt, kunnen de exploitanten der benrtdiensten niet meer nagaan wanneer han vaartuigen aan de ligplaatsen zullen aan komen. Bij een stand van het water van 1.15 M. R. P. wordt aan de Vlasmarkt niet meer geschut, zoodat he' oponthoud voor deze vaar tuigen vele uren kan bedragen, waardoor de geregelde dage lij ksche diensten geheel ont wricht kunnen worden en het veelvuldig kan voorkomen, dal de goederen te laat in handen van de ontvangers komen. Volgens ingewonnen informaties zon ver plaatsing naar de Coolhaven voor deze diensten den oudergang van de exploiteer-ende firma's beteekenen. De Coolhaven is toch te ver ge legen van het centrum, waar de cliënteel® ge vestigd is en zullen belanghebbenden het ver voer der goederen -erliezen. Aan deze bezwaren zou nu tegemoet gekomen kunnen worden toor verplaatsing van de beur ten van het Haagsche Veer naar de Rotte. Waar momenteel de Rotte geen kade voor voste lig plaatsen beschikbaar is, zou zulks gepaard moe-ten gaan met verplaatsing van een der markten. De beurtschepen, thans in he* Haag-sohe Veer liggende, begeven zich tot het afhalen van goe deren veelvuldig naar de buitendijks gelegen havens. Het varen naar die havens via de vex- bindingskanalen RotteSchie, het verbindiugs kanaal de-r beide Sohieën, Delfshaven, Park- sluizen en de rivier zal veel tijd vereisehen. Hieraan zou tegemoet gekomen kunnen wor den dooi' den Boezem met een sluis te verbinden met het Boerengat, waardoor de schepen, In de Rotte liggende, in weinig tijd via den Boezem de buitendijksehe havens kunnen bereiken. Hierdoor zou tevens verkregen worden, dat do Laag op het water liggende scheepjes, waar voor de vaart op de rivier do Nieuwe Maas, beneden de brug, uiterst gevaarlijk is, in de gelegenheid gesteld worden de rivier te ver mijden. op de plannen voor verbetering van het Hofplein is een en ander echiter niet van Invloed. Uo orerwelviug van de Schie tot de Melk markt zal nog ton gevolge hebben, d-ait schepen, die thans aan de Sohiekade goederen lossen, dit verder van hot centrum van de stad zullen moeten doen, hetgeen verhooging van trans portkosten met zioh mede zal brengen, doch dit acht ik geen ernstig 1) e z w a a r". KATHOLLERE KRING. Gelijk in zooveel steden een plechtige her denking van den sterfdag voor 250 jaren van .Toost van den Vondel heeft plaats gehad, zoo lieeft ook de Katholieke Kring een speciale Vondelberdenking uitgeschreven. De bekende Vondei-lrenner en redenaar prof. dr. B. H. Molkenboer O.P. is bereid gevonden hierover voor do kringleden te spreken hedenavond om S uur in de Salon-Doele. „HET ADELAARSJONG." Donderdagavond a.s. half acht geeft het Ver- eeuigd Tooneel (directie Verkade en Verbeek) in den Groo-ten Schouwburg wederom een voor stelling van Edmond Rostand's l'Alglon „Het Adelaarsjong" met Else Mauhs als Hertog von Reichstadt. De man zonder handen. Ais dramaturg was Albert van Waasdijk nooit bijster gelukkig; wat hem intussehen niet weerhield, de tooneel-sch-rijverij met onbe zweken moed voort te zetten. Bij deze nieuwe poging inspireerde hij zich op het moderne genre, dat zwaar koketteert met „psychologie", zich aan een bizar gegeven vastklampt om het met even vage a-ls ge wichtig doende symboliek of wat daarvoor moet do-orgaan te omgeven en aldus te heffen toit een hooger plan", zo-oals de geijkte term luidt; waarbij dan tevens gel-egenhsid wordt gevonden vóór allerlei „diepzinnig" geraisonneer in vaak dichterlijken vorm maar zonder veel inhoud. Het hopelooze van dit genre is, dat het de kiem der onbegrijpelijkheid in zich draagt en daarmee is het meteen voor het tooneel ver oordeeld. Het gegeven is hier: de ontzaglijke zlels- verbit tering, de vereenzaming en verlatenheid v-an een Jongen man, die dooT een ongeluk plotseling beide hand-en verliest en z-ijn mond verminkt ziet, waardoor het meisje, dat eens zijn vrouw zou woTden, hem ontvlucht om aan een ander haar liefde te schenken. Deze verbittering drijft den eenzame tot een we-erlooze overgave aan den boozen harts tocht, aam den demon, die in zijn ziel blijkt te wonen, maar wiens stem de ongelukkige voor een openbaring Gods verslijt als hem de wondere gave toebedeeld wordt, omde nummers te vóórzien welke in het lottospel 'zullen winnen. Voor den geest des kwaads een kansje bi] uitnemendheid om iu het rustige Itaüaansehe dorp, waaT zich de geschiedenis behalve dan overal afspeelt, de mensohheid te verderven en een toomelooze hebzucht in de zielen te ontketenen. Maar voor Touto, den verminkte, zelf ook een machtsmiddel om de ontrouwe Gina weer voor zioh te winnen; de opgewon den dorpelingen, fel-begeerlg naar goud, aarze len tenslotte niet, ter wille van de loterij nummers, die hij bun openbaren zal, haar, aan hem over te leveren. In deze algemeene verdwazing, in dezen tot het hoogtepunt opgevoerd-en hartstocht naar bezit, verschijnt een meisje, een eenvoudig kind, onwetend van wat zich in het plaatsje afspeelt Zij komt den Pastoor hal-en om een stervende vrouw bij te staan. In haar onscnuld en reine kinderlijkheid kan zij met dezen man zonder handen alleen medelijden gevoelen, en zij begrijpt zijn opstandigheid, zijn verbitte ring niet. Er is Immers nog zooveel om te vreden en gelukkig mee te zijn. Haar stem is een teer geluid, hetwelk Toni-o, voor het eerst sedert heit ongeluk, in zijn hart hoort weerklinken; het is zijn redding, de goedheid, die hem weer een mensch onder de menschen zal maken. Maar tegelijkertijd ook wijkt zijn macht over de getallen. Zij falen en als een verblinde horde stort de woedende menigte, die hun hebben en houden in munt hebben omgezet, om maar zooveel mogelijk in de loterij te kunnen spelen, zich op het kleine meisje, omdat hun bijgeloof in haar verschijning de oorzaak wil zien van het niet uitkomen der nummers. Zij vluoht en in de algemeene verwarring is een geweer afgegaan, waardoor Gina, reeds eerder door het meiisje bevrijd, het Hokt uit haar oogen zal moeten missen. Het is Tonio, die haar vindt, hulpeloos en klagend en jammerend, nmar hij, die door het meisje geleerd heeft, te dragen, troost haar. Het ongeluk heeft haar van hem afge nomen en het ongeluk brengt haar weer naar hem terug. Aldus is ongeveer de gang van het stuik, zooals wij dezen in ,,IIet Tooneel" vonden vermeld. W-at de uitwerking van het gegeven betreft, moeten wij intussehen naar het boven aange geven recept verwijzen en tot onze spijt erken nen. van een en ander niet al te veel te hebben begrepen. Onder welke omstandigheden de critiek moeilijk anders dan er het zwijgen toe kan doen. Wij volstaan dus met te memoreeren, dat aan de vertolking veel zorg was besteed (décor en lichteffecten suggereerden het „mysterie") en dat de executanten hun best deden (In de ensembles der opgewonden dorpelingen soms meer dan hun best). We noemen Jam van Bes (Tonio), Jules Verstraete (de pastoor), Ed. Palmers (Silvio, de mede-minnaar). Do-ra Haus (Tonio'e moeder), Fientje de lja Mar (Gina), Cart-a de Raet (het vreemde meisje). Voor de dames waren er bloemen aan h-e-t slot, als wanneer ook den ten tooneele ver- BEGROETING VAN PADEREWSKI AAN HET STATION D. P. Zaterdagmiddag om even half 6 arriveer de aan het station D. P. de beroemde Poolsche componist Paderewski met den Pullmantrein uit Parijs. De componist was in gezelschap van den Poolschen consul-generaal uit Rotter dam J. P. de Kaczkowski, die Paderewski tot de Hollandsch-Belgische grens was tegemoet gereisd. Ter begroeting op bet station D. P. waren aanwezig meerdere vertegenwoordigers van het comité Polen-Nederland, mevrouw C. Fruin-Lodei', do secretaris St. de Sroczynski, verder de vice-consul van Polen W. de Mar- kowski en mevrouw Markowski, mevrouw lm. Hof, de heer en mevrouw L. de Lazareff, me vrouw Groenhuizen-Kolff en de heer en me vrouw J. Kluk. Toen de Poolsche componist Paderewski uit den trein was gestapt, word hij in de Poolsche taal op het perron toegesproken door den secre taris van het comité den heer St. Sroczynski, die zeide dat het een eervolle opdracht voor hem was, om namens het comité Polen-Neder land den beroemden componist op Holland- schen bodem hartelijk welkom te heeten. Na deze vriendelijke woorden werden aan Paderewski bloemen overhandigd door de klei ne Lili lm Hof en de kleine Kotek de Mar kowski. In de oogenblikken die nog restten voor het vertrek naar de Residentie, werden de aanwezigen aan Paderewski voorgesteld. Hierop vertrok de Pullmantrein naar Den Haag, waar de Poolsche componist zijn intrek nemen zou in 't „Hotel des Indes". Met Pa derewski vertrokken mede mevrouw C. Fruin- Loder en de Poolsche consul-generaal Kacz kowski. SCHENKING VOOR HET STADHUIS. GERTRUD LEISTÏKOW. Matinee Rotterdamsch Conservatorium. Zaterdagmiddag heeft het Conservatorium voor Muziek te Rotterdam 'n dans-matinee ge geven in den Tivoli-Schouwburg, die voor een goed deel met leerlingen env genoodigden wad gevuld. Voor de pauze heeft Gertrud Leistikow een aantal solo-dansen uitgevoerd, waarbij zij een boeiend overzicht gaf van haar kunnen in de verschillende schakeeringen van haar groot talent. Krachtig vasthoudend aan een ideaal van absolute danskunst, alle minderwaardige effecten en alle behaagzucht vermijdend bracht zij ons menige gave en doorwerkte schepping. Vooral in de Chileensche volksdan sen op muziek van Humberto Allende trof de zeer ontwikkelde romp-techniek, de sobere en toch rijk-geschakeerde voordracht Maar het is niet onze bedoeling thans over Gertrud Leistikow te schrijven. Het was im mers meer om de prestaties der leerlingen te doen, die na de pauze nog eens de reidansen vertoonden uit het Rotterdamsehe bisschops- spel (muziek van Phons Dusch) en daarmede de herinnering wakker riepen aan den geslaag den feestmiddag van katholiek Rotterdam. Voorts werden uitgevoerd de Danse macabre van Saint Saëns en de Papillons van Schu mann. Het verschu' van aanleg van de leerlingen, individueel, staat het „sluiten" van het en semble wel wat in den weg, maar in het. Bis- schopsspel en in de Papillons waren er toch zeer goede momenten. Deze laatste dans was ingestudeerd door mevr. Gery Folmer, die met bloemen gehuldigd werd, evenals tevoren Ger trud Leistikow. Bij het applaus na de verschillende num mers werden ten slotte ook de begeleiders Gez. Hengeveld en mevr. Rie Brouwer ten tooneele geroepen. PIANOAVOND IN DE NUTSZAAL In verband niet ziekte van den violist Andrës Ga-os zal Winifred Christie a.s. Donderdag 11 Maart in de Nutszoal om 8 uur alleen een p-iano- avond geven op de door Moor uitgevonden piano (met 2 toetsenborden). Dien avond zal de pianiste werken vau Scarletti, Arne, Bach (Italiaan sch concert), Fraaick, Chopin, Rosen thal, Balahirew ten gehoor® brengen. schijnenden auteur een succes d estime te beurt viel. Gisteren werd de voorstelling tweemaal her haal,! en ook voor Dinsdag staat zij op het program. Een herinnering aan de samenvoeging' van Delfsluiven bij Rotterdam. Door den heer mr. S. H. Vening Meinesz te Haarlem is, mede namens mevrouw de wedu we C. J van Marie-Vening Meinesz en den heer prof. dr. F. A. Vening Meinesz ter plaatsing in het Raadhuis, aan de gemeente aangeboden een marmeren beeldgroep, voorstellende Eras mus en Piet Heyn, elkander de hand gevende. Ter gelegenheid van de vereeniging van Delfs haven met Rotterdam in 1S86 werd deze beeld groep aan wijlen hun vader, die van 18811891 burgemeester van Rotterdam was, door den Rotterdamschen Gemeenteraad geschonken. B. cn W. stellen den Raad voor deze beeld groep, welke de herinnering aan de eerste uit breiding van Rotterdam, Ir, den nieuweren tijd en aan den burgemeester, onder wiens bewind deze tot stand kwam, levendig houdt, in dank baarheid te aanvaarden. ROTTERDAMSCIIE BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Bij het vijf en twintigjarig bestaan. Op Donderdag 21 dezer zal liet 25 jaar ge leden zijn, dat de Rotterdamsehe Bond voor Lichamelijke Opvoeding werd opgericht. Het bestuur van den bond wil dit jubileum herden ken met liet doen houden van gymnastiek- wedstrijden en kinderspelen, die zullen plaats hebben op Zaterdag 6 Juli op liet sportterrein „Woudesteijn". Daar zal dan tevens gelegen heid zijn bestuurderen te complimenteeren. Ter gelegenheid van de feestelijke herden king van het 25-jarig bestaan is een eere-comi- të samengesteld. Het ligt in de bedoeling dit eere-comitë op 5 Juli, derhalve den dag aan de feesten voor afgaande, te installeeren. De bond, die ten doei heeft de lichamelijke ontwikkeling van de Rotterdamsehe jeugd, voor zooverre deze bevorderd wordt door spel en lichaamsoefening, is zijn werk begonnen met een speelveld, alwaar de kinderen na de schooltijden les ontvingen in verschillende een voudige openluchtspelen. In den loop van de jaren is hij uitgegroeid tot een organisatie, die op het gebied der lichamelijke opvoeding een zeer groot deel van Rotterdams jeugd onder zijne bescherming heeft. De bond beheert o.a. ongeveer 3d zandspeel- tuiuen, waarin kinderen beneden 10 jaar dage lijks na den schooltijd gedurende 2 uur vrij mogen spelen, ouder toezicht van geschoolde leid(st)ers. Het aantal kinderen, dat deze tui nen bezoekt, varieert van 3 tot 4000 per dag. Op een tiental speelvelden beoefenen de kinde ren van 10 tot 14 jaar dagelijks van half zes tot 7 uur verschillende gereglementeerde spe len onder leiding van speciaal daarvoor opge leide dames en heeren. Dagelijks nemen pl.m. 2000 kinderen aan deze spelen deel. Voor de rijpere jeugd zijn gymnastiekcur- sussen, ongeveer 70 in gejal, ingesteld. Gedu rende 2 uur per week ontvangen de kinderen van 14 tot 18 jaar in de gymnastieklokalen net voor hun leeftijd geschikte gymnastiekonder wijs. Het aantal deelnemers bedraagt onge veer 1300. Dan verschaft de bond zwemonderricht aan gemiddeld 7000 leerlingen van openbare en bij zondere scholen, waardoor deze kinderen in het water vertrouwd raken. Onder de werk zaamheden van den bond behoort ook het exploiteeren van alle gemeentelijke sportter reinen, waardoor hij de rijpere jeugd en het volwassen deel van de bevolking gelegenheid verschaft in den vrijen tijd de noodige lichaamsbeweging te nemen en de longen te sterken. En tenslotte is er het vacantiekamp te Gilze Rijen, waar jaarlijks circa 1500 kinderen een buitenverblijf genieten. Dat het gemeentebestuur de werkzaamheid van den bond weet te waardeeren, blijkt uit het feit, dat het den bond een belangrijk jaar- lijksch subsidie toekent. Met de viering van zijn 25-jarig bestaan be oogt de bond o.a. door het geven van demon straties van de verschillende ouderdeelen van het bondswerk aan de autoriteiten en de be volking 'n beeld te geven van zijn werk op het gebied van de lichamelijke opvoeding. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Met nummer 47 van de Stcrt. werden ver zonden afdrukken van de akten betreffende de Naanilooze Vennootschappen: No. 1272. Scheepvaart Mij. „Wilskracht". No. 1288. N.V. Mij. tot Exploitatie van On roerend Goed „Sceka Madjoe", alhier. PROGRAMMA'S VOOR DINSDAG. Pluizen (336,2 M., na C uur IS52 M.) Uit sluitend K.R.O.-uitzendingen11.3012.Gods dienstig halfuurtje; 12.151.15 concert. K.R.O.- Irio: 1.152.en 5.306.30 gramofoonmuziek; 6.30—7.— Duitsche les; 7—8.— les Kerklatijn; 8- -9.30 Lijdensoverweging. Gewijde muziek. Me ditatie door kapelaan J. Hooymans; 0.30 orgel concert door E. Haak. Mej. J. Boole (alt). Hilversum (1071 M.) 12.15—2.— A.V.Il.O.- trio; 22.30 kookpraatje; 2.303.gramo- foonmuziek; 3—4.— kniples; 4—5.— A.V.R.O.- trio; 5.307.concert. Omroep-orkest c-n P. Pul (bariton); 7.15—7.45 Engelsche les; 7.30 „Die Matthaus-Passion", door de Kon. Chr. Ora- toriumver. „Excelsior" te R'dam met medew. van solisten. Jongenskoor en beget. van het Re sidentie-orkest. Het geheel o. 1 v." B. Diamant. Daarna persberichten en gramofoonmuziek. Da ven try (1562 M.) 11.20 gramofoonmu ziek; 12.20 Rudi-trio; 1.20 orkest; 2.20 beelduit- zendins; 2.S0 voor de scholen3.51) muziek: 3.55 Fransche les: 4.20 orlcest: 4.33 voor de scholen; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 gedichten; 6.35 nieuwsberichten; 0.50 muziek 7.05: Mazur ka's van Chopin (piano); 7.20 lezing: 7.35 mu ziek; 7.45 lezing: Troy; S.05' concert. National orlcest van Wales. I. Menzles (humorist aan den piano); 8.208.50 causerie: Some modern Uto pias': 9.20 nieuwsberichten9.35 muziekles; 9.55 nieuwsberichten; 1.0.variété .en clans-orkest; 1112.20 dansmuziek. Parijs, („Radio-Paris" 1730 M.) 12.502.10 en 4.05—5.05 orkest; 7.05—7.50 gramofoonmu ziek; 8.50—11.10 La Dame Blanche", Boieldieu (opera). Langen b e r g (462 M.)' 9.3'5 en 11.30 gra mofoonmuziek; 12.251.50 orkest; 5.05 5.50 trio-concert piano-viool-cello7.30 het Duit sche volkslied (11). Het Glogauer liederboek; 8.20 „Die Dame im D-zug", hoorspel met mu- ziekbegel. (9.5011.20 uitzending van de Doit- munder zesdagenrennen). Zeesen (1S49 AI.) 1 1.20—3.50 lezingen; 3.50 —4.50 orkest; 4.5.0—7.05 lezingen; 7.20 concert; S.20 koor-eoneert. Gertrud Zurck (sopraan Hamburg (393 M.) 10.20—11.20 gramofoon- platen; 3.35 orkest. Operette-muziek; 5.35 dans muziek; 7.15 kerkconeertS.oO voordracht. Brussel (511,9 M.) 5.20 orkest; 6.50 trio- coneert; 8.35 orkest. Bern (411 M.) 6.49 tijdsein en weerberichten; 6 50—7120 uitzending uit Lausanne: Causerie door prof. Benoit; 7.20—8.05 concert door het Mandoline-dubbelkwartet en Spezial-koor dei- Pro Ticino, Bern; 8.05—9.05 vroolijke muziek door het Kurzaal-orkest met medew. van Fritz Ochseubein (tenor)9.059.20 nieuws- en weer berichten: 9.20—9.55 vrooltik concert. J VEREENIGING VAN KANTOORBEDIENDEN. Zaterdagavond hioUl de vereeniging van kan toorbedienden alhier hare algemeene ver gadering in het notarishuis, onder voorzit terschap van den heer Jan van den Berg. Het zeventigste jaarverslag, uitgebracht door do heeren A. P. Wervers secretaris en J. Pb, W, Rennert, penningmeester, meldt om. dat aan 19 nagelaten betrekkingen van leden de maximumuitkeering van 550 gulden Is ver strekt. De vereeniging telde op 31 Dec. j.l. 913 leden. Het aantal donateurs bedraagt 191. De overleden oud-secretaris-penningnieeste) de heer A. J. van Dolder wordt dankbaar her dacht. De kasverantwoording per 31 Dec. meldt eer totaal aan inkomsten en uitgaven vau 331.77. Het kapitaal van de vereeniging bedroeg oj 31 Dec. 1928 78.832. De toestand dei' vereeniging mag gunstig genoemd worden. Er traden 12 nieuwe dona teurs toe. Een legaat van 5000 gulden is toe gewezen door wijlen mej. M. M v. d. Hoeven. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat do beer W. F. Piek als commissaris werd herko zen. De voorzitter, periodiek aftredend werd eyeneens herkozen. De benoeming van twee leden voor de com missie van toelating wegens periodieke aftre ding van de heeren C. P. van Voorst en H- D, van Zadelhoff had tot resnltaat dat de heereu J. van Aaien en W. H. Dróge worden gekozen. Nadat deze punten behandeld waren sprak do voorzitter een dankwoord tot de commis sarissen en sloot de vergadering. VERKEER OP SCHIPHOL EN WAALHAVEN. Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 168 verkeersvliegtuigen en door 4 militaire, terwijl er 12 speciale vluchten en 31 proef- en photovluchten met K.L.M.-machines plaats had den. Bovendien werden 56 vluchten uitgevoerd met Pander-vliegtuigen van de Rotterdamsehe A-eroclub. Hot aantal bezoekers bedroeg 359. Naar het Engelsch door P A SHEEHAN Vertaling van JAC. J. SCHOON 37) De jongehuwden hoorden met tranen in de oi n naar de toespraak van den eerwaarden gr., aard en beloofden wederzijds, nooit den heden ai'gelegden eed te breken. Hun terugkomst iu de bergen werd een waar feest. Overal klonken vreugdeschoten en de galm weerkaatste van rots tot rots als een blijde echo De „zaal", waar gewoonlijk de raadsvergaderingen werden gehouden, was nu ingericht voor het feestmaal, waartoe men alle bergbewoners had uitgenoodigd. De ballingen vergaten op dezen feestdag hun treurigen en gevaarlijken toestand en vermaakten zich bui tengewoon, zouder zich het minst te bekom meren, over hetgeen de volgende dag hun wel licht kon brengen. XVIII VERRAAD EN SLUIPMOORD Terwijl het huwelijk van Nelly en Tomy vreugde in het gebergte veroorzaakte, pakte zich een onheilspellend onweer boven de hoof den der vogelvrij verklaarden samen. Het ver raad werkte z'n sneed plan uit. Hetzij, dat de spionnen niet op hun hoede waren; hetzij dat de overheid, door vroeger opgedane ervarin gen wijs geworden, met de meeste omzichtigheid •n geheimzinnigheid te werk ging - genoeg. de toebereidselen tot de militaire expeditie van den landlord werden zóó strikt geheim gehou den, dat niemand in het gebergte eenig ver moeden had van het dreigende gevaar. Lord Sultan, die zijn constabels niet bijster scheen te vertrouwen, had twee compagnies soldaten aangevraagd; deze kwamen op den morgen na het huwelijk van Nelly aan, en kregen bevel, om zonder uitstel het gebergte te doorzoeken. William Pody, de verrader, diende hen tot gids. Men hoopte vast en stellig de bandieten ditmaal volkomen te verrassen. De landlord had streng bevolen, zooveel mogelijk gevange nen te maken en slechts in het alleruiterste geval te dooden. Het was er hem voornamelijk om te doen, den hoofdman Gaspard, dien hij voor den moordenaar zijns vaders hield, levend in handen te krijgen. De bergbewoners, niet vermoedende wat hun boven het hoofd hing, hadden zich verspreid en waren aan hun gewone bezigheden. Lang zaam en in alle stilte naderde de troepenmacht. Ongeveer een twintig man, gecommandeerd door een luitenant en voorafgegaan door den gids, William Pody, vormden de voorhoede; de hoofdmacht met den kapitein volgde op eenigen afstand, Ik geloof, dat de briganten alleen maar in Uw verbeelding bestaan, zeide de officier, die zich begon te vervelen, omdat er zich nog steeds geen levend wezen vertoonde. Hun misdaden zijn echter feiten, gaf Pody tamelijk boos ten antwoord. Waar drommels wonen zij dan? Ik zie geen spoor van mensckelijke woningen! Geduld maar, luitenantwilde de ver rader zeggen, toen eensklaps van achter een rotsblok een zonderlinge gedaante te voorschijn t,rad: de kluizenaar. Op het zien van dezen eerbledwaardigen grijs- aard, wiens hoogs gestalte en lange, witte baard respect inboezemden, bleven de soldaten onwillekeurig staan. Wie zijt gij, oude man? vroeg de officier ietwat verbaasd. Laat hem maar rustig loopen, het is een stokoude kluizenaar en hij heeft met de mis daad absoluut niets uitstaande, zeide William Pody. Bij den klank van deze stem hief de grijsaard het hoofd op en zijn blik vestigde zich op het gelaat van den jongen man, die zich vergeefs trachtte te verbergen. William Pody, waartoe zijt gij gekomen? vroeg hij verwijtend. Het bloed van den ver rader vloeit in Uwe aderen, de vloek des hemels drukt op U, en toch... voegde hij er met een droeven blik naar boven bij, ik had vergeven! O God, behoed de onsckuldigen; wanneer gij een offer verlangt, gaarne bied ik U de laatste dagen van mijn toch reeds te lang leven aan. Wat wil die oude praatvaar eigenlijk? bromde de luitenant knorrig. Op zijn ouden schedel hebben wij het toch. niet gemunt! De soldaten lachten ietwat gedwongen. De kluizenaar hief treurig zijn vermagerde armen ten hemel. Daarna keerde hij zich naar William, en zeide: Jongeman, de hand des AJlerhoogsten zal U treffen in Zijn toorn; reeds is Uw ver raad gestraft; de bruid, die gij zoekt, behoort U niet meer. William deed een sprong naar voren. Waar is zy en wat is er van haar gewor den? schreeuwde hij buiten zich zeiven. De kluizenaar antwoordde Nelly Handle is heden de vrouw geworden van Tomy Podgey! God zegene en bescherme hen beide. William stond als aan den grond genageld. Dus daarom was hij een ven-ad er van zijn volk geworden? Hij stiet een kreet van woede uit. Alles is voorbij, schreeuwde hij, alleen de wraak blijft mij nog over, maar die zal dan ook verschrikkelijk zijn. Tomy, ik verlang je bloed; Nelly, je zult je verraad boeten! Houd op! riep de grijsaard, buig het hoofd voor God! Ik zou Tomy rustig 't geluk laten genie ten, dat hij mij heeft ontroofd? Nooit! Nim mer! brulde William. Ik zal hen vervolgen; ik ken hun schuilhoeken, waar zij zich ophou den, nauwkeurig; komt vrienden, komt! Maken wij zonder mededoogen jacht op hes; sparen wij niemand! De kluizenaar begreep wel, dat hij deze lie den niet van hun voornemen zou kunnen afbrengen; hij wilde daarom tenminste de be dreigden een waarschuwend signaal geven. Hij verwijderde zich alzoo eenige passen en bracht een hoorn, die aan zijn gordel hing, aan do lippen. Geen geluid geven, of gij zijn een kind des doods! riep de officier. Hoeveel onsckuldigen zullen geslachtofferd worden voor eenige schuldigen? gaf de grijaard ten antwoord, zonder den hoorn van den mond te nemen. William Pody sidderde bij de gedachte, dat zijn prooi hem misschien nog zon kunnen ont snappen. Hij wist, dat, indien de bergbewoners erin slaagden, voor hem het groote hol te be reiken, zij alsdan geborgen waren. Van woede haast niet meer wetend, wat hij deed, richtte bij z(jn pistool op den ouden man en riep; Ongeluk voor U, als gij on3 verraadt! Wie geeft U het recht, van verraad te spreken? vroeg de kluizenaar minachtend, Wiliam Pody, mijn bloed kome over U En al zijn krachten bijeen rapend, zond de kluizenaar een schrillen, langgerekten toon In de lucht, welke, van rots tot rots weergalmend, een honderdvoudige echo in de bergen deed ontstaan. Vervloekt! brulde Pody, en trok zijn pis tool af. De kluizenaar, in het hoofd getroffen, zeeg ineen, en was eenige seconden later dood. Huiverend diensden de soldaten terug bij het zien va,n den eerbledwaardigen oude, die daar op don grond lag, den witten baard overstroomd van bloed. Dit mensehenleven was vernietigd do grijsaard had grootmoedig 't overschot van zijn leven gegeven, om de ouschuldigen te red den, die hij als zij.zi kinderen liefhad. Ik had verboden, om zonder mijn uitdruk kelijk bevel, te schieten, zeide de officier streng. Pody, wij zijn niet hier gekomen, om Uw wraak te bevredigen, en ik wil niet het bevel voeren over moordenaars! William liet zwijgend liet hoofd hangen en marcheerde verder. Het waarschuwend signaal was gehoord; de vogelvrijverklaarden verlieten In allerijl hun hutten en snelden naar het meer. De smokke laars gaven het signaal in alle richtingen ver der, en in een ommezien was heel het gebergte in rep en roer. Ongelukkig hadden eenigen zieh wat al te ver verwijderd. Zij zullen ons waarschijnlijk toch nog ont snappen, riep de officier geërgerd uit, men hoort van alle kanten beweging. Wij moeten trachten, voor hen aan da onderaardse lie grot te komen" drong William aan, dat is beslist onze eenige kans! De luitenant zond twee man naar den com mandant der atdeeling met het verzoek, zijn manschappen zoo vlug mogelijk te laten aan rukken. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2