FEUILLETON KONING MANDR1JN DINSDAG 12 MAART 1929 DERDE BLAD PAGINA 3 de wijziging der ziektewet SPORT EN SPEL. ATHLETIEK DIOCESANE HAARLEMSCHE ATHLET^EKKRING LUCHTVAART. DE K. L. M. WINT AAN' POPULARITEIT AUTOMOBILISME. EEN NIEUW WERELDRECORD VAN SEGRAVE. HANDELSBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. DE WERKLOOSHEID. Indexcijfers over December en het jaar 1928. Hieronder volgen de indexcijfers van de werk loosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorge komen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloozonkassen. Indexcijfers der werkloosheid. Dec. '28 Dec. *27 Nov. '28 Beroepsgroepen. 25.6 10.8 3.8 22.8 T.Ï 11.8 2.8 0.3 Aarde ueridndustiie enz. Diamantindustrie- Drukkersbedrijven enz. Bouwbedrijven enz. Houtbewerking enz. Kleedingindustrie Lederindustrie Steen kolenmijnen Motaalindustr., scheepsbouw 4.- Textielnil verheid Voodings- en genotrn. bedr. 5.4 W.o. tabak-en 3igarenind. 7.8 Landbouwbedr.. veenderij 17.8 Visschertf Handelsreizigers 1) Verkeerswezen 1) Handels- en kantoorbcd. Overige groepen 18.4 0.7 8.9 3.4 10.8 22.3 8.5 4.8 34.3 11.- 10.9 2.8 0.5 6.4 1.2 5.7 6.8 26.3 21.2 0.6 10.5 4.4 13.9 6.3 7.9 4.3 11.- 5.5 9.4 2.6 0.1 3.1 1.9 4.7 5.6 1.9 2.4 0.5 4.5 3.4 5.9 9.6 12.7 Totaal 1) Onvolledige opgaven. De omvang van de werkloosheid in de schillende maanden van 1928 en vorige 5.- ver- jaren Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December Geli. jaar 1928 1927 1926 1925 1924 13.8 13.2 15.2 12.8 19.7 7.3 11.- 8.8 10.- 13.4 5.- 7.5 6.6 8.- 8.5 4.- 6.1 5.4 6.6 6.3 3.6 5.1 6.2 5.9 5.4 3.6 4.9 4.9 5.7 5.- 4.2 5.6 5.7 7.- 6.1 4.1 5.4 5.9 7.2 6.8 3.8 5.6 6.- 6.5 7.1 3.8 5.5 6.2 6.2 7.2 5.- 6.9 7.6 7.9 8.3 9.6 12.7 10.3 13.8 10.9 5.6 7.5 7.3" 8.1 8.8 HOI.LANDSCHE KUNST TE LONDEN. Het vervoer terug- Bij het naar Nedertand terugvoeren van de kunstschatten, welke op de thans gesloten, .e Londen gehouden tentoonstelling van Neder- landsche kunst zijn geëxposeerd, zullen de met het vervoer belaste booten evenals op de heen reis in open zee, weder worden geconvoyeerd door de torpedobooten der Koninklijke Marine „Z. 5" en „Z. G". Bezwaren van den Ned. Middenstandsbond Het bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden in verband met het thans in behandeling zijnde gewijzigde ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet. Adr. verzoekt niet over te gaan tot invoering van een wettelijke ziefltengeldregeHng, welke drukkende en niet noodzakelijke lasten dreigt te leggen op het Nederlandsche bedrijfsleven en de daarin werkzaam zijnde arbeiders. Het verbond van Vakorganisaties van Hoofd arbeider in Nederland heeft een adrea tot de Tweede Kamer gericht waarin de volgende wensoken naar voren gebracht worden: a. schrapping van de loongrens ln artikel II; b. regeling der premiebetaling in dien zin, dat deze komt ten laste van het bedrijf; c. opne ming in het ontwerp van een bepaling, waar in het beginsel is vastgelegd, dat bij doorbe taling van het loon aan zieke werknemers da Ultkeering ten bate komt van den werkgever. DE DEP UT ATENYERG ADERING DER AR. PARTIJ Naar de „Stand", verneemt, zal op de op 2 en 3 April a.s. te Utrecht te houden Deputaten- vergadering der Antl-Rev. partij het gouden jubileum der partij worden gevierd. In de morgenvergadering van 3 April zal de leider der partij, de heer H. Colijn, de gebruike lijke Deputatenrede uitspreken. In de middag vergadering zal het woord worden gevoerd door Staatsraad prof. Mr. D. P. D. Fabius, de eenige overgeblevene van het comité dat vóór 50 jaar het voorloopig centraal comitë vormde. Het Tweede Kamerlid, prof. dr. H. Visseher, zal voorts een opwekkend woord spreken. EXAMEN VOOR RADIOTELEGRAFIST. Bij het in de maanden Januari, Februari en Maart j.I. te 'sGravenhage gebonden examen voor het verkrijgen van certificaten als radio- telegrafist en radiotelefonist zijn geslaagd voor het certificaat radiotelegrafist le klasse de heeren: C. J. Ammerlaan, H. de Graaff, E. L. N. van Loo, J. B. Mervel en L. J. Scholman voor het certificaat-radiotelegrafist 2e klasse de heeren: P. H. Danielse, L. H. Hoogeveen, A A. de Roode, H. J. A van Sehaik en D. J. Schattenberg en voor het certificaat radio telefonist de heer J. Petrie. EIEREN VAN WATERWILD. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald dat in het geheele Rijk; a. het zoeken, rapen en buiten openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toe gestaan tot en met 28 April 1929; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van bet onder a genoemde waterwild, is toegestaan tot en met 30 April 1929; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in. voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleve ren of vervoeren van eieren van zwanen, gan zen, eenden (alle soorten), duikers, watersnip pen en goudplevieren niet is toegestaan. EX A MENS NIJVERHEIDSONDERWIJS De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de maand Juli a s. te 's-Graven- hage gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt Nvi, Nxv, Nxvl en Nxvia. EXAMEN VROEDVROUW. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen van vroed vrouw, bedoeld bij art. 16 der wet van 25 De cember 1878 (Staatsblad no. 222), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 24 November 1922 Staatsblad no. 613). Het practische gedeelte van bedoeld examen zal wo-rden afgenomen te Rotterdam op 17, 18, 19 en 20 April, te Amsterdam op 22, 23 en 24 April en te Heerlen op 25, 26 en 27 April e.k. Het theoretisch gedeelte zal worden afgeno men te Rotterdam op 11, 12, 13, 14 en 15 Juni, te Amsterdam op 17, 18, 19, 20 en 21 Juni en te Heerlen op 24, 25, 26 en 27 Juni e.k. INVOER VAN FIJNE ZADEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dart in de maand Februari 1929 aan fijne zaden werd ingevoerd; Maanzaad (papaverzaad) 102.386 K.G. Karwijzaad (nihil. Kanariezaad 27.250 K.G. Bruin mosterdzaad 34.890 ICG. Geel mosterdzaad 89.516 ICG. De jaarvergadering te Leiden. EEN BESLISSING INZAKE JUNIOREN DISPENSATIE. Onder voorzitterschap van den he«r G. Kruyver uit Zaandam werd Zondag in café-restaurant „Zomerzorg" te Leiden de jaarlijtesche algemeene leden vergadering gehouden van den Dioc. Haarl. Athletiekkring. Ter vergadering waren de volgende vereenlgingen vertegenwoordigd: A, C. E. (Haarlem)» Alliance (Haar lem), A. L. O. (Rotterdam). D. E. M. (Beverwijk), Leo- nidas (Haarlem), o. B. KL (Bennebroek), U. D. L (Amsterdam)r Vitesse (Zaandam), Holland (Haarlem) en. Rood Wit (Leiden). Wilskracht (Amsterdam) en D. H. L. (Delft) kwaren met dispensatie afwezig. De notulen der vorige vergadering, hierna door den secretaris gelezen, werden onveranderd vast gesteld. De voorzitter deelde hierna een en ander mede over de plannen om te komen tot een Dioc. Sportcentrale. Het is een zeer moeilijk vraagstuk, omdat het bisdom Haarlem het eerste in Nederland ia, dat op een der gelijke Centrale aanstuurt. In deze Centrale zullen in ieder geval de reeds bsetaande bonden voor voetbal, gymnastiek en athletiek ais zelfstandige bonden ver tegenwoordigd zUn. De vergadering ging niet de plannen van het be stuur accoord. Aan het Jaarverslag van den secretaris, den heer W. L. de Zwager, ontleenen we het volgende: Hoewel de wedstrijden in het afgeloopen Jaar niet zoo talrijk waren, geeft het jaar toch reden tot tevre denheid. Twee nieuwe clubs" traden toe. Bedroeg het aantal leden en adspirant-leden in 192? 260. in 1928 was dit 225, welke teruggang hoofdzakelijk te wijten is aan achteruitgang van het adspirantenaantal. Het jaarverslag van den penningmeester geeft aan inkomsten een bedrag van 1213.35, aan uitgaven 183.30, zoodat er een saldo is van ƒ25.05. Beide verslagen werden onder dankzegging aan den secretaris-penningmeester goedgekeurd. De verslagen der Technische Commissie van de Record-commissie en de Pers- en Propaganda-cocimissie werden goedgekeurd. in verband met het laatstgenoemde verslag deelde de voorzitter mede, dat er binnenkort een propaganda-vergadering in Den Haag zal worden gehouden, welke waarschijnlijk door een dergelijke te Rotterdam en andere groote steden gevolg zal worden. Het rapport van de kascommissie luidde gunstig, waarop de peningmeester werd gedechargeerd. De bestuursverkiezing bracht geen verandering in de samenstelling. Er was n.L geen enkele canüidaat inge diend, zoodat het zittend bestuur zonder tegencandidaten werd herkozen Tot leden van de Technische Commissie werden geko zen de heeren A. Ammerlaan, voorzitter; N. de Zwager, T. Vreeswijk en A. Senden,' terwijl de laatste plaats door het bestuur zal aangevuld worden. Tot kascommissie werden aangewezen de vereenigln- gen D.E.M., ü.D.l. en Leonidas. De benoeming van leden der Pers- en Propaganda- commissie, Record-commissie en Protest-commissie werd aan het bestuur overgeladen. De begrooting van 1929 geeft aan inkomsten en uit gaven een bedrag van 236.35 aaa, waarbij een post onvoorzien van 97.45. Zonder eenige bespreking werd de bcgrooting goedgekeurd. Bij het punt „Voorstellen" deelde de voorzitter mede, dat het bestuur voorstelde de kosten van le jaarver gadering gelijkelijk te verdeelen over de vereenlgingen. De secretaris merkte hierbij op, dat zulks in het regle ment reeds is bepaald, doch er werd tot heden niet de hand aan gehouden. Van nu af zal zulks echter wél geschieden. Van de vereeniging D.E.M. was een voorstel inge komen om te bepalen, dat een junior, die in een senior-nummer uitkomt, te verbieden voortaan in jumorennummers uit te komen, zeker voor de speciale nummers, waarin hij eenmaal is uitgekomen. Het bestuur stelde hierop voor, dat een vereeniging, die een Junior in een senior-nummer wil laten uitko men, daarvoor dipensatia moet aanvragen aan het kringbes tuur. De secretaris va nde Technische Commissie, de heer N.. de Zwager, zeide, dat deze commissie tegen het voorstel was. Volgens spr. dient de scheiding tusschen senioren en Junioren voornamelijk, om de senioren uit te sluiten van juniorenwedstrijden en niet anders om. Er zijn bovendien vele Junioren, die door hun lichameiijken toestand wèl mee kunnen doen aan de seniorennummers. Verder spoort het den ijver aan, vooral omdat er somtijds te weinig wedstrijden voor de Junioren zijn. De heer Vreeswijk, eveneens lid van de Technische Commissie, wees op het physiologische gevaar voor de Junioren, als zij aan zwaardere wedstrijden deelnemen. De heer Groot adviseerde, mede in verband met deze laatsta opmerking, het. voorstel niet aan te nemen. D« heer N. de Zwager verdedigde zijn zienswijze door erop te wijzen, dat er van een junior niet veel raeer krachtsinpssaning geëischt wordt of hij onder eenioren of onder Junioren werpt of springt. Alleen voor loop- nummers zou spr., althans voor de lange afstanden, uitzondering willen maken. De heeren Warmerdam (bestuur) en Vreeswijk wezen erop, dat de prikkel tot grootere prestatie zeker na- deellg kan werken op den physieken toestand van de betrokken Junioren. De heer N. de Zwager handhaafde zijn meening en deed een tegenvoorstel door te willen doen bepalen, dat een Junior zonder dispensatie kan deelnemen aan seniorwedstrifden, behoudens de lange afstanden boven de 400 M. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had beantwoord» werd het bestuursvoorstel tenslotte aange nomen met 122 stemmen. Alleen Holland (2 stem men) stemde tegen. Een voorstel-Holland, om de leeftijdsgrens voor Junioren van 17 op 18 Jaar te brengen, werd uitgesteld tot de volgende vergadering, omdat het te laat was ingediend. Aan het bestuur werd overgelaten de plaats der vol gende jaarvergadering vast te stellen. Aan het slot der vergadering sprak de wcleerw. pater Esser, voorzitter van den D. H. V. B., nog een kort woord. Spr. hoopte dat de D. H. A. K. ln groei en bloei moge toenemen. Met een hartelijk dankwoord voor de gezellige bespre kingen sloot de voorzitter tenslotte de derde jaar vergadering. SNELLE EN GOEDE HULP IN DENEMARKEN De IC. L. M. deelt naar aanleiding van den terugkeer van de drie vliegtuigen uit Denemar ken het volgende mede: De buitengewoon strenge winter heeft vooral in Scandinavië het verkeer groote moeilijkheden bereid. Begin Februari had zich zooveel (is ge vormd in de Deensche wateren, dat de veerbooten met groote moeite de verbinding tusschen de eilanden konden onderhouden. Toen echter in de Groote Belt gedurende eenige dagen de veer booten met meer dan 1500 passagiers aan boord in een ontzettende koude moesten overwin teren, besloten de Luchtvaart Maatschappijen te hulp te komen en werd in allerijl de luchtlijn KopenhagenOdense ontworpen om de verbin ding van Kopenhagen met de rest van Dene marken te verzekeren. Alhoewel de K. L. M. gedurende den winter den dienst op Scandinavië had stopgezet, bood ze dadelijk haar diensten aan om de Denen in deze hachelijke positie te hulp te komen. Daar deze hulp dankbaar werd aanvaard, vertrok op 20 Februari het eerste vliegtuig van Rotterdam naar Kopenhagen spoedig gevolgd door nog twee. Het detachement van de K. L. M. bestaande uit den Seandinavischen vertegenwoordiger de Jong, de drie vliegers, Smirnoff, Beekman en Tepas, de vier mecaniciens Holtz. Uriot, v. d. Broeke en Dunk stelden zich ter beschikking van de Deensche Luchtvaart Mij. en hielpen gedurende veertien dagen de verbinding tot stand te brengen. Post, passagiers en dagbladen maakten in hoofdzaak de lading uit. Tweemalen werd gevlo gen met 10 mlllioen kronen, welke de groote banken in Kopenhagen aan haar filialen in Jut land moesten overmaken. Bovendien haalden de K. L. M.-vliegtuigen een aantal Kamerleden uit Odense, welke voor een belangrijke Rijksdagzitting aanwezig moes ten zijn, terwijl de gewezen socialistische mi nister-president Stauning van de IC. L. M.- viiegtuigen gebruik maakte, ten einde zijn pro- paganda-tournêe voor de a.s. verkiezingen te volbrengen. De buitengewoon strenge koude op de vlieg velden en in de lucht vergde veel van het K. L. M. personeel en van de motoren. Niettemin verliep alles vlot en was de Deensche Lucht vaart Mij. de K. L M. zeer dankbaar voor de snelle en goede hulp. Toen de veerverbinding over de Groote Belt wederom normaal geworden was, trok de K. L. M. zich terug. Do Dultschers, Zweden en Denen zorgen nu voor de verbinding ScandinaviëDuitschland door de lucht. Met het oog op de komende zomerdiensten van de K. L. M., die door het uitgebreide pro gramma veel zullen vergen van het materieel, werd besloten de vliegtuigen terug te zenden, ten einde ze, na den zwaren arbeid in het Noor den, in onderhoud te kunnen nemen. De K. L. M. heeft door deze hulpactie veel aan populariteit in Scandinavië gewonnen het geen in de pers ondubbelzinnig tot uiting kwam. NEW-YORK, 11 Maart. (H. N.) Majoor Segrave heeft te Miami vanmiddag een nieuw wereldrecord gevestigd. Hij bereikte met zijn auto een snelheid van 231 mijl of 374 K.M. per uur. Echter is dit record nog niet officieel, aan gezien hij nog een tweede ronde in tegenoverge stelde richting zal rijden. Eerst daarna zal de officieele tijd worden vastgesteld. Het tot nu toe bereikte record was 207>i mijl. ROTTERDAM, 11 Maart. BU1TENLANDSCHE GRANEN. Rogge Wes tern 2 disp. 12.90 per 100 kg. De prijzen van haver zijn per 100 kg. en niet per 1000 kg. als gistereit vermeld. GOUDA. 11 Maart. Nuchtere katverenmarkt. Aanvoer 272 stuks. Prijzen ƒ7.50—10.50, Han del matig. ROTTERDAM, 11 Maart, De prijzen heden be steed aan de Coop.' Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G. A. waren als volgt: Holl. Kas- komkommers le srt. 2539, 2e srt. f 1926, 3e srt. f 1719 per 100 stuks, komkommerstek 2737 ct„ spinazie 97 et., spruiten 16 ct. per kg. ZWIJXDRECHT, 11 Maart. (Groenten- en Fruitveiling). Andijvie 27—49, kroten 3.30— 6.60, spruiten le srt. 1524. losse 115, veldsla 90—122, uien 21—26, winterpeen 4.30, witlof 47, wortelen (afbreekpeen) 7.9023.70 alles per 100 kg., gele savoye kool 8.3022, groene dito 0.501.70, roode kool 2440 per 100 stuks, knolselderij f 11—185, pieterselie 2.50 7.60, prei 3.207.30 per 100 bos, selderij 36 86 ct. per dozijn. HANS WEERT, 11 Maart Gepasseerd vöér 4 uur eu bestemd voor: HA NS WEERT: Joblira, Klop. HlnTSCHLANDPieternella, Vermeulen. BELGIE: st. Stad Amsterdam 7; st Stad Am sterdam 8; st Tijdstroom; st 5 Gebroed-rs; st Zeeland: Palmyre, Offenberg; Angelique, Huys- mans: Hendrika Johanna, Pietersma; Excelsior, MeyerTweeling, Minnaard; Joblna, Klop. RIJNVRACHTEN. Weekbericht van 3 tot en met 9 Maart. De aanvoeren van zeezijde bleven matig. De beschikbare scheepsrulmte nam eenigs- zins toe, doordat van de omliggende plaatsen zich eenige schepen te Rotterdam verzamel den. De vraag bleef matig en terughoudend. Door de mildere weersgesteldheid werd de stemming onder de schippers geleidelijk min der vast. Er werd hoofdzakelijk in daghuur bevracht De huren liepen van maximum 7 ct. geleidelijk terug tot minimum 5 ct. per ton. In het laatst der week werden enkele groote schepen voor erts gecharterd o basla van f 1.60 en f 1.80 met resp. 4 en 8 losdagen. Hoewel de ijstoestand op de rivieren zich gunstiger Iaat aanzien, valt op dit oogenblik nog niet met zekerheid te zeggen, wanneer de vaart wederom officieel heropend zal worden. Vermoedelijk zal dit het laatst van deze week geschieden. Waterstand en sleeploonen werden tot heden nog niet officieel genoteerd. In de Ruhrhavens onderging de algemeene toestand geen verandering. Er ging niets om. Een voorspel tot de Fransche Revolutie, door MAY WYNNE (Geautoriseerde vertaling). 12.) Verrader, siste de jongeling. En dit woord trof doel. Een ander stond half op, ging dreigend op Raoul af en vroeg hem scherp wantrouwend: Hoe weten we of dat allemaal waar is? Of jij hier geen smoesjes staat te verkoopen? Denk je. dat we die streken van den kapitein al niet lang door hebben? vroeg hij met een vloek. Ik waarschuw je, mannetje, als je vuil spel wilt spelen, hebben wij altijd nog hartsvangers en een touw gereed om je van die dwaasheden te genez.n. Je zou de eerste spion niet zijn, die niet t.eer uit Fontafnebleau is geraakt, m'sieu. Zeker, antwoordde Raoul met bewonde renswaardige gelijkmoedigheid, die echter in tegenstelling was met zijn innerlijke onrust, zeker, on toch zien een stelletje stroopera kans om ondanks de waakzaamheid van M. Ie Mar ei ui es de St. Hérèm en zijn boschwachters hun slag te slaan aan wild op twee en vier pooten. Die is goed, riep de eerste strooper weer uit. Die is prachtig! Maar de anderen waren opgesprongen. De lianden gTepen naar de messen. Zonlicht ketste terug uit de blinkende lem metten. Heb je het gehoord, siste de jongere, hij maakt ons hier voor stroopers en moordenaars uit. Hij komt ons hier in ons eigen kamp belee- digen. Hij trad dreigend op den vreemdeling toe. Doch de Pontenac hield hem met een kloek en hautain gebaar op een afstand. Het is niet flink om een opgewapenden vriend met woorden van wantrouwen en een dolk tegemoet te komen. Je had minstens de oprechtheid en moed moeten bezitten om nog een dolk mee te brengen sprak hij streng. Die is weer goed, riep de donkere, die allengs meer vertrouwen begon te krijgen in dien wakkeren hoveling. De Pontenac zag den onstuimigen revolution- 'feair beschaamd afdruipen en maakte handig van de plotseling omgeslagen stemming ge bruik. Ik begrijp niet waar jullie met je alien bang voor zijt, riep hij luchtig uit. Als er hier angstzweet moet druppelen, dan zeker van mijn gezicht Ik heb geen zwaard, geen dolk. geen geld. Maar stel je gerust. Ik ben geen spion. Maar jullie zijn stroopers. En dat is nog het beste wat ik van je zeggen ltan. Als je dat nou maar eerlijk wilt bekennen, zal ik me ook niet langer voor jullie verbergen. Wil je weten wie ik ben? Welnu, luistert goed: Raoul de Pon tenac! De stroopers zagen elkaar verbaasd aan. Wat zei dat allemaal? Die naam beteekende voor hen tenslotte niets. Nooit van gehoord. De Pon tenacde Pontenacdat kon ledereen wei zeggen. Raoul voelde de twijfel weer opkomen en be dwong die dan ook door de volgende woorden; Raoul de Pontenac, uit Normandië, maar nu verplicht om bezittingen en naam voorgoed vaarwel te zeggenom een vrouw. Een vrouw! Een reeds vergrijsde kerel herhaalde met donkeren vloek deze twee woorden. Hij had er reden toe. Er kwam een vertrouwd gevoel van gemeenschappelijk gedragen lijden tusschen hem en den vreemdeling, vooral toen de laatste het niet verbeelde, dat de Pompadour wel de hoofdschuldige was van zijn plotselingen on dergang. De Pompadour, wier naam niet al te besten klank had in de oorden van eerlijke Franschen. Na die woorden was het 'n Babeische spraak verwarring. La Pompadour, herhaalden allen en ze hingen guirlanden van vloeken en ver- wenschimgen om dien naam. Het scheen dat bijna ieder der mannen een stukje droeg van het groote rouwkleed, dat deze vtouw over Frankrijk had gespreid. Was zij het niet die door haar verderfelijken invloed een gedeelte van het Fransche volk minder had gemaakt dan zwijnen. Wisten ze niet allemaal, dat de telkens ver zwaarde heffingen door de Flenry den finan- cieelen nood niet hadden verlicht, omdat de schatkist werd omgekapt in de beurs van den koninklijken meester. En welke vingers voort durend die koninklijke beurs ledigden, wisten de kleinste kleuters in Frankrijk wel te ver tellen. Het werd 'n sympbonie van verwensehingen met als leitmotiv: de Pompadour. Raoul ontging deze gunstige wending niet. Deze gemeenschappelijke gevoelens mochten niet onbenut blijven. Touwens, nu voelde hij zich veilig, reeds opgenomen in den kring. Lachend en opgewekt deed hij het korte verhaal van zijn leven tegen die mannen, die eveneens gedwongen waren om achterdochtig te letten op alles wat met Versailles in betrekking stond. Men kon gewoonweg niet meer denken aan eer lijk werk in deze dagen. De duimschroeven der belasting werden zoo onmenschelijk aangedraaid dat alle levenssap werd uitgeperst. Voordat de aren vielen stonden de belastinginners reeds gereed om er twee derden van op te nemen voor koning en kerk. Mnar bleef het hier maar bij! Weet je, wat ze mij gelapt hebben? vroeg een kerel met knoestige handen. 'Weet je wat die honden mij gelapt hebben? Ik had netjes den boel aan schoven gezet, telkens twee en telkens een en zag tevreden neer op wat er voor ons over zou blijven. Ze kwamen de grootste helft weghalen en ik denk er juist over om mijn part binnen te brengen, toen er een andere belastinggaarder naar ons toe kwam met tien man ruiterij. Prachtig, Albert, riep hij al uit de verte, prachtig, dat je de schoven zoo mooi op een rijtje hebt gezet. Dat maakt het tellen gemak kelijker. Ik protesteerde en zei: Teilen? Weet u dan niet, dat ze juist de andere schoven hebben weg gehaald? Van elke drie heb Ik er met tevreden heid twee geofferd, mijnheer de intendant. Kom, kom, zegt hij lachend, dat weten we wel beter. Veel' heeft het land niet opgebracht. Je hebt toch zeker niets verborgen, Albert? Maar mijn heer de intendant zeg ik, nog lachend, omdat ik dacht dat hij grapjes maakte, u ziet toch wel dat dit land heel wat meer opbrengt dan deze enkele bundels. Ja, zegt bij geniepig, ja, ja, jullie hebben het hier zoo slecht nog niet. Maar enfin, we zullen on3 dan maar terreden stellen, met wat hier voor ons arme land is te halen. Toen had ik pas in de gaten, dat het meenes was. Dat die smeerlap nog eens twee derden van mijn part wou afnemen. Twee mannen be gonnen al te tellen en de schoven opzij te zet ten. Maar daar neem ik een hooivork en steek er een glad overhoop. Mijn knecht komt met *n zeis aanloopen en stormt op den intendant af. Maar een andere ruiter houwt hem van opzij zijn arm of. Het werd een rechten op leven en dood. Wat kon bet ons nog schelen of we daar zouden verdrinken in ons bloed, of dat we later omkwamen van honger? Ik zie mijn vrouw aankomen met mijn jachtgeweer. Za schiet in het wilde weg en raakt den derden keer den vaandrig in zijn schouder. Ondertussehen had- zen ze mij al wegens verzet geslagen, ver wond en geboeid. Zoo moest ik toezien, dat de woedende vaandrig op mijn vrouw afstormde. Even later lag ze kermend tegen den grond. Den volgenden morgen werd lk door Francois daar gevonden. Sinds dien tijd ben ik de vogel vrije, die niets meer verlangt dan wat eten en wat wraak. Een ander deed een verhaal gelijk aan dat van Jean Moisset en viel snikkend tegen den grond, toen hij eindigde dit relaas van door honger verteerde kinderen en moeder. Zoo zijn wij allemaal gedwongen om hier in deze bosschen van de hand en den tand te leven, monsieur, ging de donkere verder. Gaat het goed, dan vangen we eens een stuk wild van Zijne Majesteit, en kunnen we enkele da ge® gerust zijn. Maar het wil wel eens anders loopen. Dan is het hier ook geen vetpot. Om niet te spreken van de mannen, die niet meer terug komen. Want wij jagen, en worden ge jaagd. Uitgestooten waren ze allen om bijna dezelf de reden. Ieder deed zijn omstandig of beknopt verhaal. Toen werd het stil. Ze keken afwach tend naar wat de vreemdeling er op zeggen zou. En weer rees bij velen de twijfel op, of zij wellicht niet te vlug waren geweest met hun vertrouwen. De Pontenac sprak echter niet. Hij fronste de wenkbrauwen. Ze wisten geen raad met de uitdrukking op zijn gezicht. En werkelijk, zooveel veelsoortige gedachten warrelden in zijn hoofd, dat er heel wat tijd noodig was om ze te rangschikken, te ontleden en tot een geheel te brengen. Maar daar was het nu toch geen geschikte gelegenheid voor. Wat die daar van hem vroe gen was een daad, geen overweging. En uit den chaos sprong dan ook deze dwin gende oplossing helder naar voren. Toen lachte hij, den helderen zorgeloozen lach van een jongen, klaterend van ondeugd, glinsterend van avontuur en toch met het har de, het zelfbewuste van een man, die tot het uiterste gedreven, in dien lach de bedreiging wist te leggen, waarmede hij zijn tegenstan ders wenschte te tarten. Parbleu! schreeuwde hij. Dat is tenslotte onze eenige uitweg! Wéér zette bij zich aan het denken, beide handen in het haar, de ellebogen steunend op de knieën, het gezicht naar den grond. De man nen knikten elkander zwijgend toe. Ze bleven stom en verwonderd om het gebeuren dat zich aan hen voltrok. Ze voelden dat er iets grootsch ln hun midden was gekomen, dat ze nog niet •volkomen beseften, maar dat zich spoedig zou gaan openbaren. Slechts enkelen gaven weer gehoor aan ja lousie en twijfel. In leder geval had die vreem deling, die het blijkbaar zoo goed met hen voor had, nooit het harde leven gekend, dat hen tot verworpelingen had gemaakt. Misschien kent monsieur deu grooten heer tie St. Hérèm beter dan wij vernioeden, brom de er een tusschen zijn tanden, maar zoo zacht, dat al de anderen het toch hoorden.... en be grepen. Ook de Pontenac verwerkte de bedoeling dezer woorden, die hem nit zijn overpeinzingen opschrikten. Misschien heb je gelijk, beste vriend, merkte hij glimlachend op. Toch wensch ik hem niet meer te ontmoeten. Zoo*n weerzien zou me heel wat moeilijkheden kunnen bezorgen. Maar nu ik een van jullie geworden ben, zal ik je ook inwijden in mijn gedachtengang gedeeltelijk althans. Welnu, om te beginnen zal ik deze fijne spullen afleggen en verwisselen door een pakje, dat met mijn nieuwe bestaan beter overeenkomt. Slapen onder de boomen, ja gen en sluipenoch, daar is zijde niet bijster voor geschikt. De groote donkere man Pierre Rideau krabde eens op zijn hoofd. De meesten van deze mannen hadden nog zooiets, dat men woningen of hutten kon noemen, die zij dan met hun „Thuis" betitelden. Deze vreemdeling scheen liet echter over een ruimer dak te hebben. Het was in ieder geval een goede zet van hem, dat hij die mooie kleeren maar af wilde leggen. Dat was een eerste stap in de goede richting. Deze kant, ging Raoul verder, terwijl bij de manchetten critisch betastte, kan nog een behoorlijk bedrag opbrengen, als ze netjes is ge- wasschen. We moeten eens uitzien naar een eerlijk kooper. Laten we het in gedachten hou den, het kan ons wel eeDS te pas komen, broe ders. Hij was werkelijk al te vriendelijk, die nieu we makker. Maar och, 't deed je goed en kwaad kon het niet. Zeker, geld kan je soms verbazend te pas komen, mompelde Rideau. En tegelijkertijd wees hij naar een verschrompeld mannetje met een echten fretneus. We zullen alles voortaan gelijk opdeelen, ging Raoul verder, maar ik moet er eerst het noodige van hebben voor mijn reis naar Vau- drec. Ik heb daar een afspraak met een Hin ken kerel, die waarschijnlijk niet veel bezwaar zal maken, om zich bij dit gezelschap aan te sluiten. Hij heet Finot. Ohê, mompelde Rideau, dia zich opgewor pen had als pleitbezorger van den troep. Wia geeft ons de zekerheid, dat je werkelijk naar onzen vriend Finot gaat? Waaraan weten we, dat je niet regelrecht op onze vijanden zult af stappen? Voor het eerst kwam er twijfel in Rideau. Hij scheen er een aanrakingspunt voor te vin den in de prachtige zilveren gespen van Raoul's schoenen. Wat dat betreft, antwoordde Raoul opge wekt, het lijkt me het eenvoudigste, als Je met me mee gaat. Je kunt me vergezellen tot aan het uithangbord van ,,De Gestreepte Ezel", De lach bulderde door het troepje. Maar Ri deau bleef het hoofd schudden. (Wordt vervold),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 11