n ir/o?! rrur* ®et een sm° IN DE IJSWOESTIJN VAN HET NOORDEN DINSDAG 12 MAART 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 (:-J-f 515-ss°y- ieë'Sr^6uing fabr,6ken f 260.982 (v.j* VAN DE LEESTAFEL ALS DE HONGER DREIGT PLANTKUNDIGE UIT DOODGEWONE OVERWEGINGEN 'N BETER ONDERKOMEN BELANGWEKKENDE VONDSTEN EEN S.O.S. -1 I? i OJ&. GEMEENTELIJKE- TEVENS DÏSTRICTS-ARBEIDSBEURS f Jaarverslag over 1928 Verschenen is het jaarverslag 1928 over de Gemeentelijke- tevens districtsarbeidsbeurs. Wij ontleenen aan het overzicht bet na volgende: Voor het jaar 1928 was de samenstelling van de commissie aldus: T. Slavenburg, wet houder, voorzitter; B. G. Hoogendam, Th. TV. S. Naring en N. Scheurkogel, ledeu werk gevers; G. Breure, H. Cömbrink, J. van der Raaf en C. van Zon, secretaris, leden werk nemers. Wegens periodieke aftreding op 31 Decem ber, heeft de Raad reeds in zijne vergadering van 22 November herbenoemd, respectievelijk tot lid-werkgever en lid-werknemer de boeren N. Scheurkogel en G. Breure. Omvang der werkloosheid Als gevolg van de ruimere werkgelegen heid, vooral op de scheepswerven en In de bouwvakken, is in den algemeenen toestand dit jaar belangrijke verbetering ingetreden. Dit bewijst bet aantal inschrijvingen van werkzoekenden, dat in de eerste week van Januari 12SQ bedroeg, in de eerste week van April 728, in de eerste week van Juli 713 en in de eerste week van Ootober 578. Ook bet aantal uitkeeringen aan crisis- trekkeudeu hield hiermede gelijken tred en bedroeg in de genoemde weken resp. 285, 199, SS en 72. Van f 2213.45 op 7 Januari, daalde het uitkeeringsbedrag tot 473.S5 op 6 October. De bemiddeling in het algemeen Aanbiedingen van werkzoekenden: mannen van 18 jaar en ouder 4659; jonger dan 13 jaar 222; vrouwen van 18 jaar en ouder 71; jonger dan 18 jaar 25; totaal 4977. Aanvragen van werkgevers! mannen van 18 jaar en ouder 1231; jonger dan 18 jaar 75; vrouwen van 18 jaar en ouder 20; jonger dan 18 jaar 6; totaal 1322. Plaatsingen: mannen van 18 jaar en ouder 1277; jonger dan 18 jaar 76; vrouwen van 18 jaar en ouder 19; jonger dan 18 jaar 8; totaal 1380. Het aantal personen, dat door bemidde ling van de Beurs in gemeentedienst werd aangesteld, bedroeg 78, te weten: bij gas- en electriciteitsbedrijf: 1 electriciën; 1 grond werker: 2 schilders; 9 losse werklieden. bij Publieke Werken 17 grondwerkers; 11 losse werklieden; 3 metselaars; 2 schilders; 4 timmerlieden; 4 wakers. bij Publieke Werken (afd. plantsoenen) 5 grondwerkers; 2 losse werklieden; 2 plant- soenarl,elders. bij Havendienst: 9 noodhulp-brug wach ter s. bij Reiniging; 2 arbeiders (algemeene dienst) bij Werkverschaffing; 4 losse werklieden, to taal 7S personen. De goede samenwerking, die reeds enkele jaren heeft bestaan tussefhen een te 's-Graven- hage bestaande Petroleummaatschappij en on zen dienst, is in 1928 weer van dien aard ge weest. dat, tengevolge van onze bemoeiingen, in totaal 57 personen naar Curasao (TVest- Indlë) zijn vertrokken. Hiervan waren er 51 uit Schiedam, 3 uit Kethel, 1 uit Overschie en 2 uit Vlaardingen. Het waren 30 aanbouwers 6 luchtkokers; 6 luchtklinkers, 5 sjouwers, 3 aanbouwers, 1 metaaldraaler, 1 machine-bank werker, 1 nagelbeeter, 1 pijplegger, 1 smid, 1 me tan lbo onder èn 1 auit. lasscher. De beurs als districts-arbeidsbeurs Ingevolge ontvangen aanvragen van de cor respondenten, bedroeg het aantal van door de Beurs geplaatste personen in totaal 49, waar van te Kethel: 2 hoen errste Maassluis: 12 transportarbeiders; te Overschie 1 barbier; 1 chauffeur; 1 fabrieksarbeider (ben. 18 jaar); 1 metselaar1 timmermante Vlaardingen1 elektricien; 1 grondwerker; 3 kantoorbedien den; 2 metselaars; 1 opperman; 1 scheepmaker 2 schilders; 4 timmerlieden; 15 ververs. Op recbtstreeksche aanvraag van andere beunen of door gebruikmaking van de aan vragen, voorkomende in het Dagelijkseh Be richt. bedroeg het aantal plaatsingen buiten het district 35, waarvan te Am f rda:n: 1 dienstbode; te Delft: 1 stukadoor; te Eind hoven 1 kantoorbediende; 1 fabrieksarbeider; 4 fabrieksarbeidsters; te De Lier; 5 kisten',, makers; te Rotterdam: 3 aanhouders; f fleheepakofcers; 1 banketbakker3 klinkers; 2 kel-lners; 1 bankwerker; 2 machinebankwer kers; 2 mctaaKLraaiers; 2 ijzer werkers; 1 loop knecht; 1 rijwielhersteller; 1 werkster. Ingekomen aanvragen, hetzij bij de Beurs of bij de oorrespondenten, waaraan niet kon worden voldaan, werden, ter opname in het Dagelijkseh bericht, doorgezonden naar de Centrale Rijks-Arbeidsbeurs. Op deze wijze kon aan 83 aanvragen worden voldaan met 77 werkzoekenden uit Rotterdam, 2 Uit Vlaardingen; 1 uit Bergen op Zoom; 1 Uit Delft: 1 uit 's Heerenberg en 1 uit Kethel. Hitfp aan andere diensten W aar vrij algemeen erkend is, dat de gemeen ten niet in staat zijn afdoende maatregelen tot werkverruiming te nemen en door de landelijke vakcentrales bij de Regeering hier om verzocht is, zijn door het Gomeentebe- st eeds in October 1927, onderhandelin gen met de Regeering geopend over de mo- gelijkheid om hiertoe te geraken Deze onderhandelingen hadden tot resultaat oat aan een 50-tJCf werkloozen uit onze ge meente de gelegenheid geboden kon worden om. voor ontginningswerk, tewerkgesteld te worden op het Eenerveld, gelegen in de ge meente Norg op»df» grens van de provincies Drenthe en Friesland. Nadat de Raad in zijne vergadering van 15 Februari een crediet voor de uitzending had toegestaan en op 27 Februari eene conferentie hierover met de plaatselijke vakcentrales gehouden was, vertrok op 12 Maart,, onder ge leide van den Directeur, de eerste ploeg, be tters'kok 21 PerSOnen" waaxTan 1 «ungeer- Z6rten g®huisvest eene nieuwe boer- door' ZTrtVaU,J-v T°°rset,GeUe bewoond wordt door den dageltjkschen leider van liet ontgin ningswerk. Het achtergedeelte, waar ook gege ten wendt, is ingericht voor verblijfplaats na afloop van het werk, terwijl op een ruimen zolder de slaapplaatsen zijn aangebracht. Om de veertien dagen kwamen de menschen Vrijdagsavonds tot den daaropvolgcnden Maan dagmorgen naar huis, om alsdan weer met don eersten trein van Rotterdam (waarheen zij wer den gebracht) naar Assen te vertrekken. Al daar aangekomen werden zij per autobus, tot dicht bij de plaats hunner bestemming ver. voerd. De reiskosten, zoowel voor de heen- als te rugreis, kwamen voor rekening van Rijk en Gemeente. Wegens het slechter wordende weder en het korten van de dagen, werd de uitzendinj die, zooals gezegd, steedis om de 14 dagen plaats had, door den Minister joot de maanden Dee. en Januari stopgezet, zoodat de laatsteploeg, zijnde 42 personen, op 12 November vertrok en op 23 November d.a.v. terugkeerde. Steun aan buiten-woonplaats-werkers Slecht^aan 3 van hen, die dit jaar door bemiddeling van de Beurs buiten Schiedam wa. ren tewerkgesteld, werd ingevolge de regeling van den Minister van Arbeid d.d. 2 Januari 1924, reisgeM en een toeslag op het loon ver strekt. Aan reisgeld werd betaald 3.75 en aan loontoeslag 77.50 totaal 81.25, waarvan 17.50 door het Rijk werd terugbetaald. Van het reisgehl verstrekt in 1927, werd in 1928 nog 18.50 van betrok/kenen terugont vangen Diverse mededeelingen Aan gehuwden en kostwinners, die kasuit- keering ontvingen, werden, ingevolge raads besluit van 22 November 1927, gedurende de 3 eerste maanden van het jaar 2371 bons uit gegeven, recht gevende elk op 1 H.L. geklopte cokes. Aan dezelfden werden niog in Decem ber 375 bons uitgereikt, waartoe de raad in zijn vergadering van 28 November besloten had. Een nauwe en prettige samenwerking met bet Burgerlijk Armbestuur, hetgeen beide dien sten ten goede kwam, had ook dit jaar weder plaats. Van de zijde van de r-edaoties van de hier verschijnende dagbladen, werd, met betrekking tot. belanglooze opname in hunne bladen van de opgaven van vraag en aanbod, wedero-ni cie volle medewerking ontvangen. Een woord van dank hiervoor meenen wij haar, evenals de politie, die ons bij de controle dagelijks terzijde stond, dan ook niet te mogen onthouden. INSTALLATIE BURGEMEESTER H. STULEMEIJER A.s. Zaterdag te 2.15 uur nam. zal de ge- meenteraad in buitengewone vergadering bij een komen ter installatie van den nieuw-be- noemdien burgemeester, den heer H. Stule- meyer. Aan autoriteiten, colleges, corporaties enz. wordt na afloop te half vier gelegenheid ge- geujn zich aan het nieuwe hoofd der Gemeente te doen voorstellen. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor Schiedam werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 19.759.23 en terugbetaald 22.203.76, derhalve minder ingelogd dan terugbetaald 2.444.53. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jos. bedroeig 27. Dooi tusschenkoiust dezer kantoren werd ter directie op stiaatschuldboekjes ingeschreven no minaal nihil en afgeschreven 300, alzoo min der in- dan afgeschreven 300. NV. YEREENIGDE GLASFABRIEKEN Jaarverslag 1928 De heden gehouden algemeene vergaderin0 van aandeelhouders in de N. V. Vereen igdc Glasfabrieken (United Glassworks) te Schie dam heeft de balans en de winst- en verlies rekening over het boekjaar 1928 goedgekeurd. Besloten werd na de reserveertng van dividend en tantiemebelasting en statutair® reserve een dividend van 40 per aandeel uit te keeren, waarna een onverdeeld saldo overblijft van' 8.049.13. In haar verslag deelt de directie mede, dat voortgegaan werd met het aanbrengen van ver. beteringen, waardoor de productie wederom is toegenomen. De behaalde winst stond evenals voa-ig jaar Ingevolge de lage verkoopsprijzen in geenen deele in verhouding tot don omvang an het bedrijf. De prijzen werden opzettelijk mers wlm0gfjk SeSteM- deinde de afue. mei s, wier producten hoofdzakelijk voor export bestemd zijn, hierdoor de concurrentie met het buitenland te vergemakkelijken. Aan de Balans zijn de volgende cijfers ont leend: in het debet komt het bedrag aau aan- deelen ter beschikking voor met 21.500 (v.j „0.500fabrieken terreinen, machinerieën enz staan te boek voor 660.982 (onv.) kas en kas 41S.404 (v. j. 30.037)debiteuren 527.047 (v.j. 491.583 effecten, deelneming in en saldi MMK Lr Clt aude'rs ondernemingen 805.667 (v.j. 4.85) de 5 pCt. hyp. obligatie, leening mat 91.000 (v.j. 110.000(; de geld leeningen met 60.000 (v.j. no.569); stich tuig fonds beambten met 51,291 /vj nihil) crediteuren met 336.771 (vj f 3s?6"n- if' van jr 211.093 (v.j. 166.494). AUTOBOTSING Gisterenmorgen had op de BroeraveM een w tU3"scllt:i oett autobus van do de Fnk f f®*8' di8 Wer toneel van le Lnka kwam balen en een autobus van den r"!nd!enSt' Eerstgenoemde auto kwam van Rotterdam en reed den oprit tusschen tram huisje en politiebureau af. Van de zijde dei- Koemarkt kwam de autobus van den trein- MStwDT-CllaUffeUr Van deze bua zae te laat de N.-W. Express en reed deze. toen ze midden op den weg was, in de flank aan. De carosserie der laatstgenoemde werd ingedrukt, de trein- afeHstbus kreeg schade aan radiateur, spatbor den enz. Zij is later weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ZWIJNTJESJAGER Ten nadeele van het 12-jarig meisje F. C. Uit de Tuinlaan, ia gisteravond uit een gang naast don R. K. Volksbond aan de Lange Haven een damesrijwiel ontvreemd. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 11 Maart. Aangekomen; s.a. Eemwijk, van Rotterdam; s.s.-Rotterdam, van Rotterdam; s.s. Behar, van Rotterdam, allen om te dokken in de Wiltoiyiaven. SCHIEDAM, 12 Maart Aangekomen: Zee sleepboot Roode Zee, van Rotterdam om te dok kon in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 11 Maart. Vertrokken: s.s. Chirripo, naar Santa Marta; s.s, Tenbwey, naar Cardiff; s.s. Storstad, naar jTalar; s.s. Eemdijk, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 12 Maart. Vertrokken: s.s. Lobito, naar Hamburg; ».s. Purflna, naar Rouaan. LONDEN, 11 Maart, Aangekomen: motor- schoener Nyssiena, kapt. L. Pot, met ledige flesschen van Schiedam. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 9—11 Maart GEBOREN: Johanna Petronella, dochter van L, v. d. Kaag en A, H, Poulus, Nieuwe Maas straat 69; Helena Theodora Maria, dochter van J. W. Steens en C. Dörr, Kreupelstraa.t 62; Susanna Catharina, dochter van J. L. Ritman en A. de Bruin, Hoogstraat 64; Johanna Wil- helmina, dochter van G, v. d. Tempel en D. van Vliet, Grofbaau 101; Marina Geertruida, doch ter van P. Kroon en A. Lakerveld, Goereesche- straat 4; Llna Louise, doth ter van J. R. Sjoer en L. L. Messer, L. Nieuws traat 101; Aaltje Wilbelmina, dochter van A. Brinkman en TV. J. Dalebout, Nieuwe Maasstraat 104; Johanna Ernstine, dochter van G. Groenowegen en TV. E. Plambeck, Fabristraat 90. OVERLEDEN: A. van Vugt, wed. Laan San ten 93 j. Ploegstraat; A. H. Bron, echtg. C. J. Verweij, 51 j. GordonstraatM. Schroot, 13 d. Niassaulaan; TV. C. do Graaff 9 mnd. Dr. Noletstraat. BALDADIGHEID De lieer D. v. d. W. aan de Hoofdstraat deed bij de politie aangifte dat vermoedelijk door de baldadige jeugd met een scherp voorwerp een naam op do groote spiegelruit van zijn pand no. 39 aan de den Bommelschestraat hoek nieuwe Maasstraat, is gekrast. Vermoed wordt, dat de dader zijn eigen naam op de ruit kraste. De politie stelt een onderzoek in „Kramers W 0 0 r d e n t 0 1 k", bewerking van dr. G. A. Brands en R. W. Lieve Uitgave G. B. van Goor Zonen, Den Haag. fl.90) Van dezen bekenden woordentolk aan een vraagbaak kan de beste linguist op ge-zette tijden niet ontkomen verscheen thans do achttiende druk. Ondanks het korte tijdsverloop sinds de vorige uitgave het licht zag, werden wederom 'n 450-tal vreemde woorden, afkor tingen en uitdrukkingen toegevoegd, waarmee thans een aantal van rond 33.000 werd bereikt We hebben eenige steekproeven genomen en we gelooven trouwens het respectabele aantal is daar borg voor dat men zelden bij het naslaan van dezen gids voor het vinden van een woord, afkorting of uitdrukking in een Nederlandsch geschrift teleurstelling ondervin den zal. Met de-ze, we mogen wel zoggen populaire uitgaven ze ziet er overigens in den lin nen band ook keurig uit hebben van Goor Zonen en de bewerkers duizenden In den lande aan zich verplicht. (Van onzen Spitsbergen-correspondent.) Wat is eetbaar en wat Is niet eetbaar, ia de kwestie, die vanouds op de wereld een deel der handelingen barer bewoners beheersebte. Het Is de vraag, die telkens weer opdoemt In het brein van een schipbreukeling, en op een verblijfplaats, zooais hier op Hope-eiland, Is het zelf iets wat beantwoording noodlg heeft vóór alle andere eischen, welke het veege lijf stelt om niet ten onder te moeten gaan. Van zulk een primaire levensvraag vervuld, trek ik verder. Na zoojuist het eeuwige spel der natuur van „eet en wordt gegeten" te hebben aanschouwd van zeehond en ijsbeer, is me de eigen eetlust eenigszins vergaan. Deze wordt immers gestild uit voorraden, welke nimmer meer kunnen worden aangevuld. EEN INTERESSANTE EXCURSIE Onder het verder marcheeren wordt dan ook zorgvuldig uitgekeken naar alles, wat op vegetatie gelijkt, zooals bergbloempjes, mos sen en korstmossen. Ze moesten eens eetbaar zijn Zelfs het onaanzienlijkste daarvan is de belangstelling waard niet slechts volgens den mensch-natuuronderzoeker, maar in de eerste plaats voor het „dierlijke" element in mij, dat uit zijn sluimering ontwaakt en zich spitst, teneinde het wezen waarin het woont, te bewaren voor den ondergang, zooals het dat reeds zoo vaak deed*n lederen mensch. Het klejnste polletje met plantengroei heeft beduiding uit gastronomisch oogpunt en bet zich onder den druk der omstandigheden ge weldig snel scherpende opmerkingsvermogen voert mij links en rechts naar steeds nieuwe nog niet ontdekte vegetatie-vormen. Zoo, mijn weg naar het Noorden in een ongewild onder zoek her en derwaarts richtende, krijg ik een tamelijk volledig beeld van de flora des ei'lands. Reeds werd vermeld, hoe wonderlijk soms de kale poolvlakten sprookjesachtig in zachte bloemenkleuren zijn aangekleed. Vooral eenige Steenbreek-varieteiten, zooal3 Saxifraga eer- nua en sax. rivularis, werken daartoe mede op weinige dagen des jaars. Vaak bukte ik me om als eenigen troost een onberispelijk geel of kersrood bloempje op mijn kleeding te steken, als eenigen troost in de afzondering Het tot de pluimgrassen beboorende Cata- brosa algida tref ik tot op de hoogste punten boven den zeespiegel aan. Daar verleent het nog, boven de op 72 gr. N.Br. veel lagere sneeuwgrens, aan het lange smalle bruin- grauwe plateau bier en daar een zwakgroenen schijn. In totaal trof it een 20-tal soorten miniatuur bloemplanten aan, maar daar haar oneetbaarheid spoedig vaststond, boelden me haar decoratieve eigenschappen verder maar matig. Schijnbaar is dit aantal variëteiten verba zingwekkend groot, doch in bet op dezelfde Noordelijke breedte gelegen Spitsbergen ko men er nog een massa meer voor. Wel te ver staan voor geleerden, of voor menschen, die ergen honger hebben, want een normaal mensch zou er niet veel van vinden. Van meer waarde schenen de mossen, die geheele uitgestrektheden met bronsgroen be dekten en bevlekten, doch ook hiervan moest alles als voor de consumptie ongeschikt wor den afgekeurd. Er was anders mos genoeg voor een heel leger; boven op het plateau hadden zich zelfs bedden van 51. dikte gevormd van steeds weer afstervende vegetaties. Elders weer, waar kale brokkelige keien de opper vlakte vormen, worden deze overkleed met een fluweelen laag groen, waarop de voeten zich zacht en geruischloos voortbewegen (Drepa- nocladlas uncinatus en calliergon stramineum) Het gelukte me niet, om rendiermos te vin den, of het eetbare IJslandsche mos, welke op IJsland wel al3 groenten wordt genuttigd. Deze planten behooren echter tot de korst, mossen, waarvan een 100-tal der pl.m. 2000 bestaande variëteiten op het eiland voorkomen. Dit is de vorm van plantengroei, welke het Noordelijkste doordringt. Som3 zijn het maar kleine vliesjes, maar als er aan de Pool zelve een steen boven het sneeuwdek uitkwam, zou den ze wellicht I11 staat zijn er zich op in stand te houden. Vaak bruin of rood gekor reld, toonen ze, dat zelfs het onherbergzaam ste gedeelte der aarde nog voor het leven toegankelijk is, en ik benijd hun het vermo gen om, op een drogen steen klevend, zich hun bouwstoffen uit de luclit te grijpen. In ons land verontreinigen ze muren en mo numenten, hier zijn ze de voorpost voor alle levende stof, waarbij uw eigen warm bloeiend leven wel als wat te kostbaar en te moeilijk te onderhonden afsteekt. Ik proefde, alles bij elkaar, zeker een 40-tal dingen, wier smaak varieerde van papier tot verbandwatten, «1 zoo werd ik een expert op dat gebied, die met êêrt oogopslag gras als „zeer eetbaar" hadde gekwalificeerd. NIEUWE UITKOMST TER OVERWINTERING, In gemoede al etende en spuwende Noord waarts gaande, tref ik eindelijk voor de eer ste maal eens een kloof aan, die kalm hellende naar de volgende vallei voert, en werkelijk kan ik mijn oogen haast niet gelooven, als ik tegen het einde van dien dag nabij de zee ge komen, een schuingedakt huisje ontwaar, dat aardig staat nabij den oever van den nog met sneeuw gevulden dalstroom. Door de ondervinding, wijzer geworden, ver onderstel ik a priori maar. dat het onbewoond zal zijn, en zet ik, geharnast tegen alle teleur stellingen, kalm de afdaling naar den dal bodem voort. Toch beo ik geweldig nieuwsgierig naar deze blijkbaar veel beter dan de vorige gecon serveerde hut, want, behalve, dat er nog iets eet- of bruikbaars in kan zijn. is het wellicht een onderkomen, waarheen de Voorzienigheid mij voor de dreigende overwintering heen heeft gevoerd. j Van dichtbij ziet de boel er reeds veel have- loozer uit; doordien de teerpapierbedekking aan den buitenkant er in flarden deer de elementen is afgescheurd. Stevige zware bal ken schragen schuin de houten wanden en de twee blinden zijn netjes dichtgespijkerd Spoedig sta ik in de openstaande deur, wat beteekent, dat ook hier in de donkere bin nenruimte groote massa's sneeuw naar binnen moeten zijn gewerveld. Als met heel veel moeite en na het stnkwringen daarbij vau alle in de buurt vindbare verroeste voorwerpen een met lange spijkers dichtgetimmerd haveloos luik opengekraakt, valt een stroom licht op den somberen verijsden inhoud. Groote en kleine dierensporen teekenen zich als zwarte gaten af en een krachtterm ontsnapt me, als ik bemerk, dat practisch de toestond hier weinig betel- is dan in de vorige hut. Wel is het geheel goed geconserveerd en misschien 's winters bewoonbaar te maken: zelfs de ruiten achter de gesloten blindea zijn heel gebleven, wat bij de nieuwsgierige ver nielzucht der witte en blauwe vossen een wonder mag heeten. Het proces in dezen is altijd hetzelfde. De laatste bewoners sluiten de deuren oppervlak kig, opdat nakomers niet in dé verleiding 2ul ïen komen, den boel open en stuk te brelcen. Dan werken de stormen de sluiting los. een ijsbeer duwt de deur er uit, gooit binnen een paar zwaardere voorwerpen om en verdwijnt dan statig om een minutieus vernielings- en inspectiewerk aan de poolvossen over te laten. HERINNERINGEN AAN VROEGERE BEWONERS. Buiten bereik voor dit ongedierte op hooge planken staan nog overal vergane doozen met muffe zeemanstobak. Er Is heel wat voorraad van die ovale zakdoozen, zooal3 onder Noor- scha zeelui worden gebruikt achtergelaten, maar ze vallen uiteen, als ik er slechts naar -c „HUMORIST". „Zeg zu3, als je nou in dat boek gaat' lezen, kan Ik niet meer zien, waar ik gebleven ben ,,0, dat is, waar de sclioone bladzijden beginnen". wijs. Waar tegen de wanden de sneeuw is weg. gedooid, komen leege kisten, blikken en glazen voorwerpen te voorschijn. Met een stille hoop op eetwaar zoek is alles af, doch vind niets van mijn gading, behalve wat vodden. Ook is er een doos met beschim melde erwtjes, of zoo iets, doch wat het is, valt niet meer te herkennen. Eenigszins eigenaardig is de aanwezigheid van schimmels en zwammen, want doorgaans blijven eetwaren en dergelijke onbeperkt lang goed in de poolstreken en verteren slechts langzaam onder den Invloed van vocht en droge lucht. Proviand in oude jachthutten na tientallen jaren teruggevonden, blijkt nog eetbaar, indien eenigszins doelmatig wegge borgen. Verder staan langs de wanden drie bedden een tafel en een aanrechtbankje. Als ik het M. hooge ijs eruit kon werken zou het een aardig verblijf zijn, zooala het ongetwijfeld voor de drie vroegere bewoners was-, die hier ook den winter hebben doorgebracht. Dat was in 1924 zooals mij blijkt wanneer ik uit nieuwsgierigheid hun identiteit tracht te be naderen uit den aanwezigen rommel, kan door weekte plattegrond van Stockholm doet ver moeden dat het Zweden waren. Boven elk ledikant prijkt een naam met eenige dozijnea inkervingen erbij, duidende op het aantal ijs beren, dat iedere jager heeft buitgemaakt, een 60-tal totaal. EEN BED IN DUIZENDPOOT-VORM. Buiten vind ik nog wat in de zon verweerde zakken, lappen en sokken, welke ik bij een vuur droog en dan in een der slaapsteden de poneer als matras. Overigens Iaat het slapen zeer te wénschen over. Een harde wind, die opgestoken is, blaast den rook van het hout vuur tot stikkens toe naar binnen en als ik me na dat euvel te heben verholpen, met het tent doek toedek, beginnen de dwarsplankjes waar. uit de bodem van het bed bestaat, zich het een na het ander te begeven. Een losschietend plankje onder mijn schouders noodzaakt ma daar een steuntje onder te zetten en reeds zijn de verteerde spijkers uit het volgende losge werkt. Ik ben te moo of te onverschillig en laat het maar zoo, doch spoedig word ik genood zaakt om buiten stokjes te gaan rapen en ein delijk val ilt in slaap in een bed, dat wel op een duizendpoot gelijkt vanwege de vele steun tjes^ die er onder staan. De rust wordt verge makkelijkt door een stapeltje hout als hoofd kussen. Een ongestoorde nachtrust, is zelfs on der de ellendigste omstandigheden iets, waar naar men zorgvuldig streven moet. en beter is bet om een uur lang te woelen en te pro- beeren evenals een hond die zijn draal niet kan vinden in z'n mand, dan zoo maar In te dommelen en tengevolge eener gebrekkige nachtrust nog wakker te worden. Verknoei daar gerust het derde gedeelte van uw nacht- tijd aan, zal elke trapper en expeditieman u verklaren. Zooals zulks, in een fatsoenlijk huis behoort, heb Ik de blinden gesloten en zegen dit on derdak, dat me tenminste één nacht buiten slapen zonder slaapzak bespaart, want om dezen nu nog terug te gaan halen, zou im mers twee verknoeide dagreizen beduiden. OVERDENKING VAN REDDINGS- j i MOGELIJKHEDEN. Don volgenden dag is het nog steeds mooi weer, een straffe wind buiten rekening laten de, iets zeldzaams voor een zomer hier, die als de guurste der laatste decenniën is be kend geworden. Ik besluit deze plaats te ge- bruiken als operatiebasis voor alle verdere onderzoekingen. Het huisje blijkt te bestaan uit een 4 x 3 Meter groote woonkamer met de gebruikelijke voorruimte. De wand is dub bel, bestaat uit lange 1 c.M. dikke planken die tot een kano of bootje verwerkbaar zijn, hetgeen een totaal nieuw toekomstbeeld schept. Met het mes als werktuig móét het mogelijk zijn, daaruit iets samen te stellen waarmede het vasteland van Spitsbergen, dat op 200 K.M. afstond is gelegen, te bereiken. Hoe en op welke wijze dit met het maken vaa het geringste aantal fouten ten uitvoer is te brengen, is een kwestie, welke aan de overige op beantwoording wachtende vraagstukken ter oplossing wordt toegevoegd. Het is dringend noodzakelijk om spoedig vanuit dit huis den eindelijken tocht naar de Noordpunt des eilands te ondernemen. Daar toe wordt een drie kilo proviand als desnoods voor 7 dagen toereikend afgemeten. Het overige voedsel wordt nétjes op de dakbalken gerangschikt en daar verheft zich nu een üeelo stapel in zilverpapier verpakte kwart kilo blokken pemmican, chocoladetabletten, be schuit, kaas, koffie, suikerklontjes, zout. Mijn eigendommen beginnen zoodoende aardig her en derwaarts verspreid te liggen, doch het zal nog wei fraaier worden. Nadat andermaal een briefje met aanwijzin gen is bevestigd, kras ik in het oogloopend met groote teekens op den buitenkant der hut: „S.O.S. Hogendorp. July 1928. S.O.S.". Zoo, dat staat daar onvergankelijk voor de komen de tijden. Zoo vertrek ilt na pas een week verblijf voor Öa laatsten ruk Noordwaarts, loch het is :ae toch te moede, als heb lit slecht3 In een zeer ver verleden ooit nog iets anders dan dit stille land gekend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2