DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HEEREN HOEDEN J. H. KREUGER BROERSVELD 101 52ste J airman» Vrijdag 15 Maart 1929 No. 15365 Dit nummer bestaat uit drie bladen WELKOM. STADSNIEUWS ONZE VOORJAARS COLLECTIE KOMT U EENS KIJKEN ITerScoop Banden, Olie, Benzine - GARAGE „UNIQUE' DE INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER STULEMEIJER Schiedam aan den nieuwen Burgemeester IS GEREED BURGEMEESTER STU LEMEIJER'S VERTREK UIT BERGEN OP ZOOM DE LAATSTE RAADSVERGADERING TE BERGEN OP ZOOM KUNST-AGENDA BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1 TELEFOON 68817 AGENDA EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25. per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en girodienst 81440 Éffe ADVERTENT1EN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 cl. Reclames tussehen den tekst 60 ct.. per rcTcl. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot'n max. van 50 woorden Kahou-er-advertentles 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Morgen zal in een buitengewone raads vergadering de heer II. Stulemeijer als bur gemeester van onze stad worden geïnstal leerd, zal Schiedam dus weder een burge meester hebben. Afgescheiden van de persoon hebben wij in den burgemeester te beschouwen en te eerbiedigen den hoogsiten gezagdrager en den vertegenwoordiger van het hoogste ge zag in onze gemeente, en wij, die het gezag beschouwen als heit postulaat, den aller- eersten eisch van een geordende maatschap pij, herten gaarne en van harte dien hoog st,en gezagdrager welkom. Dan zien we niet op de eerste plaats naai de persoon. Toen wij voor nog slechts enkele weken onze opwachting maakten bij een anderen burgemeester, geen Katholiek, en wiens karaktereigenschappen wij op dat oogenblik nog niet kenden, hebben wij het zelfde gezegd: voor ons als Katholiek is hij de vertegenwoordiger van het gezag en in de handhaving van het gezag zal hij ons vin den aan zijn zijde. Maar we hoeven de zaak niet zoo prin cipieel te stellen om onzen nieuwen burge meester een hartelijk welkom toe te roepen. Ken goede faam is den heer Stulemeijer voorafgegaan, de l'aam van een hard wer ker, van een eerlijk man, een man mot groo- .te wilskracht en groote kundigheden, een man ook die waardering heeft en toont voor wie meit hem samenwerken. Bij dat al komt een ervaring verworven als raadslid en wethouder van Rotterdam, en als Burgemeester van Bergen op Zoom, een ervaring opgedaan in omstandigheden die tot de moeilijkste kunnen worden ge rekend waarvoor een functionaris kan wor den geplaatst, welke naast zijn andere kwa liteiten ieder onbevooroordeelde er toe moe ten nopen, met groot vertrouwen voor de toekomst van onze stad dengene tegemoet te treden, in wiens handen voor zulk een belangrijk deel thans die toekomst is gelegd. liet spreekt, wel vanzelf, dat onze gedach ten daarbij ook uitgaan naar de plan nen om onze stad een aanhangsel te maken van hot groote Rotterdam en dan stemt het tot geruststelling dat aan hot hoofd onzer gemeente, wakend voor de be langen onzer gemeente een man zal staan, die door en door ook de nooden en behoeften en belangen van Rotterdam kemt, die ge werkt heeft, jarenlang, met de meesten der- gene die thans nog in Rotterdam mede de leiding dragen in het gemeentebestuur, en dat wij van zakelijkheid in de besprekingen derhalve overtuigd kunnen zijn. liet moet voor burgemeester Stulemeijer die in een stad komt welke na jaren van depressie thans overal opleven en opbloei gaat vertoónen. in een s'tad waar men hem, wc zijn er zeker van, tegemoet treedt met veel goeden wil, een lust zijn, hier zijn ga ven en zijn werkkracht te loonen. Moge zijn arbeid hemzelf' volle bevredi ging schenken en moge die arbeid strekken tot welzijn van Schiedam, Dan zal eens in de rij der magistraten, welke onze eeuwen oude stad aan haar hoofd geplaatst zag, de naam van burgemeester Stulemeijer een eeroplaats innemen, zal de periode geduren de welke hij aan hot, hoofd stond van het bestuur, tot de roemrijkste tijdperken uit Schiedams geschiedenis worden gerekend. Morgenmiddag zal, naar wij reeds eerder meldden,, in een buitengewone vargadeiring van den gemeenteraad, de installatie plaats hebben van onzen nieuwen burgemeester. We gens de afwezigheid van de wethouders Hout.. man en van Velzen zal de installatie-rede wor den uitgesproken <loor wethouder de Bruin. Het kan misschien zijn nut hebben, in ver. band met mogelijke vcirondersitellingen, die geen enkelen grond hebben, er even op te wij zen dat het plan d;er beide afwezige wethou ders, die op het oogenblik in Spanje vertoe ven om het stedencongres te Barcelona en Sevilla hij te wonen, reeds genomen was lang voor de benoeming van onzen nieuwen bur gemeester en dat beiden, in de eerste con ferentie welke zij m>et den heer Stulemeyer hebben gehad, spontaan hebben aangeboden hun reis af te zeggen, teneinde hij de instal latie aanwezig te kunnen zijn- Even spontaan als dit aanbod gedaan werd, heeft de heer Stulemeijer verklaard, dat bij er niet van wilde hooren. Op d'oever van de Maas, de grootste onzer feta-oomen Waar eeuwen achtereen de trotsche schepen komen Van ieder werelddeel, geladen met wat d'aarde Aan minesaal en graan in haren schoot bewaarde, Of nijv're meiiseliemhand, door handelslnst ge'eid. Uit hout en staal en steen tot werktuig heeft bereid, Ligt 't vriendelijk Schiedam, een van de oudste steden, Die immer onvermoeid voor eigen welvaart streden, En thans als havenstad dank zij. dit rust'loos pogen - Op goeden naam en faam, beroemdheid zelfs kan bogen. Want wie kan mij één oord van 't wijde aardrijk noemen. Dat nagelaten heeft het edel vocht te roemen Dat hier gewonnen wordt in allerhande soort En door zijn kwaliteit bij de factoren hoort. Die soms der mannen geest Sn dui&t're neevlen hullen. De schatkist van het. land met zilv'ren guldens vullen? Doch niet alleen likeur, jenever, brandewijn Maar ook de talloos veel fabri eken, groot en klein, Waarin men kaarsen maakt of glas en and re zaken, Doen met het werfbedrijf Schiedam van welstand blaken: Zoodat de bui-gerij geen recht bot klagen heeft, Derhalve opgewekt en heel tevreden leeft. Alleen de politiek lokt somtijds tot wat vechten. En in den raad of krant ziet men het pleit beslechten: Maar als 't belang der stad om eensgezindheid vraagt Wordt ieder spoor van strijd ien spoedigst' weggevaagd. Zóó is lt gemeenebest, dat gij tibans gaat regeeren Als nieuwe buïgervaêr. Het zal de wijsheid eeren. Die g'in uw daden toont; uw groot en klaar verstand; Uw eerlijk, edel streven, uw sterke, forsche hand. NIDERO. HET R. K. WERKLIEDENVERBOND EN DE VERKIEZINGEN Van het R. K. Werkliedenverbond gaat bin nenkort eene groote actie uit ter voorlichting onzer organisaties met het oog op de aanstaan de verkiezingen. Voor onze afdeeling is Den Haag de te ver kiezen plaats om heen te gaan. De overige 10 steden liggen voor ons te ver weg, en de reis is dus te kostbaar. Maar Den Haag- is voor ieder gemakkelijk bereikbaar. Bovendien zal het bestuur gelegenheid ge ven gezamenlijk te reizen; dan koet het ten hoogste 70 cent. Tot uiterlijk 1 April kan men zich opgeven onder storting van het gevorderde bedrag. Nadere berichten, waar de groote vergade ring gehouden wordt, en hoe laat, zullen nog gepubliceerd worden. Het bestuur rekent op een groot aantal deel nemers. De te bespreken onderwerpen zijn de volgende: 1. Naar de bedrijfsdemocratie. 2. Een onbezorgde levensavond voor alle werkers. 3. Het groote gezin uit de knel. 4. Door eigen kracht omhoog. Het bestuur van den Ned. R. IC. Volksbond. R K. S. V. EXCELSIOR Wedstrijdprogram ma Zondag a.s. Excelsior 1Lisse 1, 2 uur, H v. Tol; Aebivitas 1—Excelsior 2, 2 uur H. Steyger; Excelsior 4Adtivitas 2, 12 uur Th. ICarsikens. Zaterdag a.s. Excelsior bCeler a half 4, C. Wither®Excelsior dEexcelsior c half 3, W. v. Kemenade. ltaci. 4221S 39 Het gemeenfepersoneel neemt afscheid van hem Gistei-enmiddag heeft het gemeentepersoueei officieel afscheid genomen van zijn Burgemees ter. Dit plechtig gebeuren vond plaats des middags om 12 uur in de groote benedenzaal van het stadhuis alwaar zich op dat uur alle hoofden van dienst, diverse directeuren van bedrijven, alle ambtenaren en beambten in dienst van de gemeente en hare bedrijven als mede alle gemeente-arbeiders hadden vereenlgd. Toen Burgemeester Stulemeijer vergezeld van zijn echtgenoote het stadhuis binnenkwam, werd hij verwelkomd door den heer Jacq Beeht, boekhouder bij de Gemeentebedrijven, die namens het personeel den Burgemeester toesprak. Vooral werd hierbij gewezen op de zeer vriendschappelijke verhouding welke steeds tussehen Burgemeester Stulemeijer en het Gemeentepersoueei heeft bestaan, terwijl ook een woord van dank werd gebracht voor de wijze, waarop de Burgemeester steeds de belangen van de ambtenaren bij den Raad had bepleit. Bij de hulde, den Burgemeester ge bracht, werd ook betrokken mevrouw Stule meijer, terwijl aan het slot van zijn toespraak de beer Becht hoopte, dat het personeel van de Gemeente Bergen op Zoom bij den schelden den Burgemeester steeds in aangename herin nering zal blijven. De Burgemeester antwoordde hierop,, dat het hem genoegen deed te hebben mogen consta- teeren dat er een goede collegialiteit bestond tussehen de ambtenaren onderling en uit bet feit, dat in deze zaal alle ambtenaren zonder onderscheid aanwezig waren meende hij to kunnen opmaken dat zijn samenwerken met het personeel op hoogen prijs is gesteld. Spr had meermalen ln de veronderstelling geleefd, dat hij meer door de ambtenaren werd ge vreesd dan gezien, hetgeen kon worden toege schreven aan; het feit dat hij in den beginne met een sterke vuist heeft moeten optreden. Wij zijn er van overtuigd dat dit afscheid zoowel bij den Burgemeester als bij het ge- meentepersoneel nog lang in aangename her innering zal voortleven. Nog zij vermeld dat als stoffelijk blijk van waardeering aan Bur gemeester Stulemeijer door het personeel een staande klok werd aangeboden, alsmede een sl- garenkastje. Mevrouw Stulemeijer werd een bloemstuk geoffreerd. Gisteravond om acht uur werd te Bergen op Zoom de laatste raadsvergadering gehouden onder leiding van den Burgemeester den Edel-, achtbaren heer H. Stulemeijer. Het socialistisch Raadslid de heer Walder was in verband met een reis naar de Rivièra verhinderd deze ver gadering bij te wonen, terwijl de dissidenten, tot welke de helde wethouders behooren, tot op één na unaniem besloten hadden op deze ver gadering niet te verschijnen, een daad die zeer zeker sterk dient te worden afgekeurd. Het ge volg hiervan was dat de taak, die op den schei denden burgemeester rustte, niet van de ge makkelijkste was omdat hij in deze vergade ring de plaats van de beide wethouders moest innemen wilde men tenminste de agenda op een behoorlijke wijze afwerken. .Tot het laatste BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 15 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. f 17.50 per H.L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 15 Maart. Mem noteert voor Melasse-spiritus f 31.per H. L. Ruwe graanspiritns 60 pet. f 17.per H L. Spoeling Noteering f 2.40. TE ROTTERDAM 15 Maart: Groote Doelezaal, piano-recital Ignaz Paderewski, 8 uur Groote Schouw burg. De blauwe oogen van den Keizer. (Rott. Hofst. tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). 19 Maart: Zuiderkeak (Glashaven) Backs „Matbhaus-Passion" (afd. R'dam Toonkunst), 7 uur. 20 Maart: Groote Nutszaal, 2e Abonne- ments-concert Oscar Eberle (cello), en Anton Kaltwasser (piano), 8 uur. 21 Maart: Groote Doelezaal, 5e en laatste concert „Eruditio Musica", 8 uur. toe heeft Burgemeester Stulemeijer zijn plicht gedaan en zelfs menige lans gebroken voor tegenstanders, die hij gelukkig in Bergen-op- Zoom weinig heeft gehad. Nadat de agenda was afgewerkt werd aan den lieer Stulemeijer eervol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van den Burger lijken Stand. Tevens werd voor notificatie aangenomen de mededeeling van de benoeming tot Burgemeester van Schiedam, ingaande 15 Maart a.s. met gelijktijdig eervol ontslag als Burgemeester der gemeente Bergen-op-Zoom. Hierna nam de burgemeester afscheid van den Raad en memoreerde hierbij de voornaam ste werken die onder zijn leiding tot stand waren gekomen. Nog voor het laatst kreeg de Raad zijn waarschuwende stem te hoo ren, vooral toch te zorgen dat men als Raads lid zoo objectief mogelijk oordeele en steeds het belang van de gemeente voor oogen hou- de, terzijde stellend al het persoonlijke. Om de industrie te helpen bevorderen was het z.i. noodzaak dat zoo spoedig mogelijk werd overgegaan tot verbetering van die haven, een werk dat naar hij hoopte spoedig na de benoeming van een ingenieur directeur van gemeentebedrijven zal worden terhand geno men. Met den wenseh dat het Bergen op Zoom in de toekomst goed zal gaan sloot spr. zijne rede overtuigd als hij is, dat Bergen-op-Zoom door noesten arbeid nog wel eens zal wor den een van de voornaamste gemeenten van Noord-Brabant. Afscheidswoorden De heer Scheffelaar bracht aan Burgemees ter Stulemeijer een woord van dank namens zijn medelid den heer Dr. Dikland voor de pret tige samenwerking die zijn fractie (Anti-Rev.) steeds van hem heeft mogen ondervinden. Ook hij somde verschillende werken op die onder het bestuur van den heer Stulemeijer waren tot stand gekomen en betreurde het, dat door het vertrek van dezen burgemeester verschil lende werken langer op een verbetering zullen moeten wachten. De gemeente Schiedam wenschte spr. geluk met 'n burgemeester als de lieer Stulemeijer. De heer Becht (vrije zetel) zeide goed te kunnen begrijpen welke motieven Burgemees ter Stulemeijer hadden geleid om hier weg te gaan. Een felle aanval werd daarbij onderno men op den z.g. Mussolini \an de dissidenten- groep, een niet Raadslid, die echter de Raads leden voor alle vergaderingen alles voorlegt en daardoor achter de schermen het beleid van Burgemeester Stulemeijer bccritiseerde. Dan kwam de heer Vriens (V, B.) aan het woord die den Burgemeester voor de goede en prettige samenwerking, die hij steeds, zoo wel in de Raadsvergaderingen als in de Commissie vergaderingen had mogen onder vinden, dankte, hij wenschte tenslotte Burge meester Stulemeijer en zijne familie alle goeds toe. Namens de S. D. A. P.-fractie voerde de heer de Jong het woord, die zich ook tot het uiten van dankwoorden bepaalde en er op wees dat zijn fractie, dank zij de democrati sche gevoelens van Burgemeester Stulemeijer steeds iin menig opzicht met hem heeft kun nen samenwerken. De heor Verbiest betreurde het dat de burgemeester heenging, ook de heer Anlheu- nlsse het eenige lid van de dissidenten, dat aanwezig was, sprak zijn leedwezen over het heengaan van den Bugemeester uit. De heer Harmsen dankte in zijn afscheids rede den heer Stulemeijer voor de wijze waar op deze steeds met hem heeft samengewerkt. Als antwoord op het gesprokene zeide de burgemeester dat hij het de heeren niet kwa lijk nam dat hem nog zelfs tijdens zijn af scheid bloemen werden aangeboden, waaraan doorntjes zaten. Hij vergaf het hun, omdat hij het op prijs stelde dat de leden hem eer lijk zeiden wat hun griefde. Na nog eenige op merkingen te hebben weerlegd sloot hij de vergadering na verklaard te hebben dat hij er van overtuigd was, dat in den Raad van Ber gen-op-Zoom stoere mannen zitten waarmede te werken valt. lederen Zondag Patronaat St. Domir.icus Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninkl, man- nenzangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Thesesiavereeniging aan het ge bouw van den R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Dominicua zaagles in het patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Bovenzaal ReyeTS- bergen. Aanvang half negen. lederen Vrijdag oefeningsavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Dinsdag 19 Maart Algemeen Nederiamdsch Verbond. Vlaamsche avond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 20 Maart R. K. Bijzondere Ondervrijsvereeniging. Ledenvergadering in den R. K. Volksbond, Spreker Broeder Cyprianus, met als onder werp: Een vergeten paedagoog. DE INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER De nieuw benoemde burgemeester de heer Stulemeijer zal morgenmiddag te 2.07 uur met den trein uit Bergen op Zoom aan het station alhier axriveeen, waar een deputatie uit het gemeentebestuur hem zal opwachten. Langs den Singel en de Lange Kerkstraat wordt daar na per auto naar het stadhuis gereden, waar, zooals reeds gemeld is, te kwart over twee de installatie-vergadering aanvangt Men verzoekt ons mede te deeleu, dat om half vier de gelegenheid wordt opengesteld zijn opwachting bij den burgemeester te maken. Wij hopen, dat de gemeentenaren morgen door het uitsteken van de vlag den nieuwen functionaris zullen welkom heeten binnen de muren van de stad. TE WATER Gistermiddag 3 uur geraakten twee paarden gespannen voor een vrachtwagen te water in de Noordvest, doordat zij schrokken van het rollen van ijzeren fusten over de straatsteenen. Het span behoort aan wed. van de Most, Noordvest- singel alhier. Het duurde ongeveer 20 minuten vooraleer de paarden weer op den wal stonden. Een der dieren had slechts een geringe schaaf wonde opgeloopen. CAFé „DE SLUIS" Zaterdagmiddag heropendt de heer J. N. van Mastrigt in het pand Lekstraat no. 2 het café de Sluis, dat geheel is gerestaureerd en naar de laatste eischen ingericht. AANRIJDING Gistermorgen heeft er een aanrijding plaats gehad op den Ro-tterdam sehen dijk tussehen een auto, bestuurd door T. J. Lange Haven alhier, en den wielrijder F. B. Rubroekstraat te Rotter dam, die door het drukke verkeer ter plaatse zenuwachtig werd en van zijn rijwiel sprong, waardoor d auto over het vehlkkeü reed. De bestuurder treft geen schuld. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 14 Maart. Aangekomen. Eng. s.s. Archangel, van Harwich om te dokken in de Wiltonliaven, het vertrok naar Hoek van Holland. SCHIEDAM, 14 Maart. Vertrokken: s.st Rijndam, Heil. Hm. Lijn, naar Rotterdam; s.s. Ternate, Rott. Lloyd, naar Rotterdam; zeesleep, boot Roode Zee, naar Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1