DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. tÊt SÉÉSÉ Wöór het iriüeepen DE NIEUWE BURGEMEESTER BINNEN ONZE STAD. 52ste Zaterdag 16 Maart 1929 No. 15366 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS UIT SCHIEDAMS VERLEDEN. P0R8L EENVOUDIG MAAR HARTELIJK ONTVANGEN. |«Mg PPÉPi WmmÈk Jn geloof je t niet. /Veem eis één pruimpje. Dan Weetje 7Piet' KUNST-AGENDA AGENDA De heer H. Stulemeijer als burgemeester geïnstalleerd L.j« - Dfe prufm Je den qehee/en dag.' wxspuno -OROMmcerv EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten o£ oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. ADVEKTENT11SN: 1regels 1.55. Elke regel meer 30 cl. Reclames tusschen den tekst 60 cl. per r"~sl Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct.,elk woord meer 5 ct. tot'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur INENTING Ter algemeene kennis wordt gebracht: lo. dat aan te vangen op Woensdag 20 Maart a.s. iederen Woensdagmiddag in den St.-Joris Doe'.e door de Gemeentegeneesheeren zitting za! worden gehouden tot het doen van inenting en herinmting tegen pokken; 2o. dat die zittingen gehouden zullen worden van l'i2 Va uur des namiddags ten behoeve van hen, die kostelooze inenting of herinenting verlangen, en van 2V^3 uur des namiddags ten behoeve van hen die inenting of herinenting verlangen tegen een aan de Gemeente te be talen recht van 50 cents per hoofd. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen ecu geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat hij de aanmel ding worden medegebracht trouwboekje der ouders of geboortebewijzen der kinderen. SCHIEDAM, 16 Maart 1929 HINDERWET Ter openbare kennis wordt gebracht, O&t Burgemeester en Wethouders van Vlaardingetü bij hun besluit van 12 Maart 1929 voorwaar delijk vergunning hebben verleend aan de N.V. Tinkoper Handelmaatschappij te Rotterdam en hare rechtverkrijgenden tot oprichting van een metaalsmeiterij op hét perceel Schiedamsche Dijlk te Vlaa relingen, kadaster Sectie C. no. 198, met gebruikmaking van een electromotor van ten hoogste 15 P.K. SCHIEDAM, 16 Maart 1929 CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS- VEREENIGING i Het Ontwerp Ziektewet Voor de leden van de Christelijke Midden- standsvereeniging heeft in het gebouw „Irene" de heer L. Attema, directeur van den bond, een lezing gehouden over het Ontwerp Ziekte wet. De heer Attema memoreerde de Ziektewet Talma, die reeds 25 jaar geleden in het Staatsblad heeft gestaan en waarvan de uit voering nog steeds op zich heeft laten wach ten. De oorzaken hiervan zijn te vinden iu de veranderde economische toestanden in het maatschappelijk leven en vooral in de uit vloeisels van de oorlogsperiode. Nu wordt de behoefte aan een goede Ziekte wet algemeen gevoeld, maar de wet Talma zou bij de tegenwoordige toestanden onmogelijk in werking kunnen treden. Er zouden alge meene wijzigingen aangebracht moeten wor den, vooral in het karakter van deze wet. daar zij rijksorgaan is en dientengevolge door ambtenaren zou moeten worden uit gevoerd. De nieuwe wet nu, houdt rekening met de organisatie van den arbeid: werkgever en werknemer hebben zich in den loop der jaren veel beter georganiseerd. Het karakter van de wet stelt nu het particulier initiatief voorop. De nieuwe wet heeft de mogelijkheid open gesteld, bedrijfsvereenigingen te vormen. Dezo kunnen dan de risico die voor den werkgever, uit de ziektewet voortvloeit, overnemen. Zij worden landelijk gevormd, al bestaat ook de mogelijkheid om plaatselijke afdeelingen te vormen. Komende tot de ziektewet zelf, gaf spr. een uitvoerige uiteenzetting van de nieuwe be palingen. De premie moet volgens deze wet betaald worden door den werkgever; zij kan echter voor 50 pet. verhaald worden op den werknemer. De uitkeeringen worden berekend op 80 pet. van het dagloon, tot een maximum van 180 dagen per jaar; aan deze uit- keering is de noodwendige bepaling verhon den, dat het ziektegeld moet worden besteed voor gezinsonderhoud.; die arbeider moet zichzelf tegen dokters- en apothekerskosten verzekeren. Na afloop van zijn lezing heeft de lieer Attema nog talrijke vragen, betreffende de uitvoering van de nieuwe wet, tot ieders voldoening beantwoord. Na deze lezing werd nog een ledenvergade ring gehouden, waarop de secretaris, de heer D. Korvinus, zijn jaarverslag uitbracht. Hier uit bleek, dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt. Het verslag van den penningmeester, den heer D. Krommenhoek sloot met een ruim batig saldo. Voorts werd. medegedeeld, dat van het bureau voor rechtskundige adviezen een flink gebruik is gemaakt. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per posi 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchëque en girodienst 81440 VOOR VIJFTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Se hied. Crt." van 20 Maart 1S79: De heer J. J. Melchers Wz. alhier is, bij de Dinsdag aan het Departement van Marino plaats gehad hebbende aanbesiteding, als minste inschrijver leverancier geworden van (1e benoodigde 3O00 liter jenever, voor 68.50 per hectoliter.. Uit hetzelfde nummer: De heer B. Hulst, controleur der directie in- en uitgaande rechten en accijnsen alhier, is als zoodanig verplaatst naar Rotterdam, en in diens plaats is benoemd de heer Haeutjens, thans in dezelfde betrekking te Den Helder. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 22 Maart 1879: In dp vergadering van den gemeenteraad is de heer S. A. Vernède, eerste klerk ter secretarie, met algemeene stemmen benoemd tot plaatsvervangend gemeente-secretaris. Do nieuwbenoemde titularis legde de gevorderde eeden als zoodanig af. Uit hetzelfde nummer; De Staatscourant van heden bevat opgaven over den loop der bevolking van de provincie Zuid-Holland gedurende het jaar 1878. In deze provincie zijn 8 gemeenten met eene bevolking van meer dan 10.000 zielen, als: Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Dordrecht. Delfsfcaven, Schiedam, Kralingen en Charlois. VOOR V1JF-EN-TWINTIG JAAR. Uit. de „Nieuwe Schied. Crt." van 3 9 Maart 1904: Door den poelier van Dijke is hedenmor gen in den Dieflioek een Japarische reiger geschoten. Uit de „Nieuwe Schied. Crt." van 22 Maart 1904: Tot schoolopziener in hel arrondissement Rotterdam is benoemd de heer L. H. F. Faurê, alhier, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijne betrekking van schoolopziener in het arrondissement Schie dam. Uit hetzelfde nummer: De heer C. van der Klies, die van 1S97 tot 1901 lid van den Raad dezer gemeente was en daarna naar Utrecht vertrok, is daar gis teren in den leeftijd van 66 jaren overleden. J. VAN ABBEVé Naar wij vernemen zal de heer J. van Abbevé districtsbestuurder van den R. IC Metaalbewer- kersbond eerlang onze gemeente verlaten om zich metterwoon te Rotterdam te vestigen zulks iu verband met een reorganisatie in de be stuurswerkzaamheden. JUBILé De heer Jae. Scheffer, letterzetter bij de firma Gebr. v. Noortwijk, i3 20 Maart a.s., 40 jaar in die dienstbetrekking werkzaam. Aan blijken van belangstelling zal het den ge achten jubilaris dien dag wel niet ont breken. lederen Zondag Patronaat St. DominicuS Godsdienstonderricht en ontspanning in het| pati-onaatsgebouw Emmastraat, van half achlj tot negen uur 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond It. K. Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaali bewerkersbon d „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Woensdag Repetitie Koninkl. man nen zang vereeniging „Orpheus", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Iederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Iederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Thesesiavereeniging aan het ge» bouw van den R. K. Volksbond. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R, K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. Iederen Woensdag Patronaat St. Dominicu^ zaagles in het patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maantl vergadering Kath. Leven Bovenzaal BeyeTS- bergen. Aanvang half negen. Iederen Vrijdag oefeningsavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Dinsdag 19 Maart Algemeen Nederlandsch Verbond. VlaamschO avond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang uur- Woensdag 20 Maart R. K. Bijzondere Onderwijsvereeniging, Ledenvergadering in den R. K. Volksbond Spreker Broeder Cypriamis, met als onder werp: Een vergeten paedagoog. TE ROTTERDAM 19 Maart: Zuiderkerk (Glashaven) Bachfl „Matthaus-Passion" (afd. R'dam Toonkunst)j 7 uur. 20 Maart Groote Schouwburg, Faust (Cö- Opera-tie) 8 uur (voor volwassenen) Groottj Nutszaal, 2e Abonnements-concert Oscar Eberl0 (ceilo), en Anton Kaltwasser (piano), 8 uur, 21 Maart: Groote Doelezaal, 5e en Inatstfl concert „Eruditio Musica", 8 uur. Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw- stuk gaat en pijn doel, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen da huid even inwrijft met slechts een weinig Reel. 216115 VM 0 NIEUWE ZAAK ten worden op touw gezet niet om den persoon wien het feest aangaat, doch uitsluitend om zichzelf een prettigen dag tc bezorgen ol' gebl in het laadje te krijgen? In deze gevallen is alle vreugde slechts schijn. En zoo mogen wij -uit de eenvoudige wijze waarop Schiedam haar nienwe burgemeester heeft ontvangen coneludeeren dat haar. bur gerij wars is van elk ij del feestbetoon, doch desniettemin in de aan den dag gelegde be langstelling bewees men warm mee te leven in het wel en wee der gemeente, inzonderheid wat de toekomstige leiding aangaat. Want toen het. tegem twee uur liep, het tijd stip, waarop de heer H. Stulemeijer zijn intrede zou doen begaven zich velen den weg op naar het station, terwijl in de omgeving van het stadhuis anderen zich opstelden om den nieuwen functionaris welkom te heeten. Aan het station werd de heer Stulemeijer en zijn familie opgewacht door een deputatie van het gemeentebestuur bestaande uit de hoeren F. Slavenburg, wethouder en Mr. A. F. V. Sickenga secretaris, die hem zoodra hij den trein veriaten he:l begroetten. Een doch tertje van wethouder Ir. O. Houtman, die wegens zijn verblijf in het buitenland niet bij dé installatieplechtigheid kon aanwezig zijn, bood aan de eehtgenoote van den heer Stulemeijer een bouquet aan van bloemen uit de Gemeen- telijke kweekerij afkomstig. Na de begroeting werd per auto naar het. stadhuis gereden, aan w-.'Ha gevel de Neder- landsche driekleur vroolijk wapperde. Daarna had in de met tapijten versierde deftige raadzaal de installatiezitting plaats, die, behalve door de gemeenteraadsleden, werd bijgewoond door tal van autoriteiten, hoofden van dienst, ambtenaren en vertegenwoordigers van corporaties, commissies en genootschappen, zoowel van binnen de stad als uit de naaste omgeving en Bergen op Zoom. Wethouder P. de Bruin sprak de installatie rede uit waarin hij den heer H. Stulemeyer welkom heette in Schiedam, de moeilijkheden schetste, welke de uitvoering van zijn ambt mede brengt en de hoop uitsprak, dat bij er in zou slagen voor de stad vele en uitstekende resultaten te bereiken. Na hem den ambtsketen te hebben omge- harf:?n verklaarde de wethouder den heer Stulemeijer voor geïnstalleerd. Burgemeester Stulemeijer beantwoordde alsdan de rede van den wethouder. Als oudste lid van den raad voerde de heer E. Koopmans nog het woord. Maandag komen wij uitvoeriger op een ert ander terug. NEDERLAND'S GROOTSTE KOOPVAARDTJ-SCHIP IJET s.s. „STATENDAM" van de Holland—Amerika, Lijn is vandaag bij de N. V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Schiedam, van stapel geloopen om een driedaagsohe technische proefvaart te ondernemen. Blijkens de advertentie in dit blad, zal a.S. Woensdag de opening plaats hebben van den. nieuwen Zijlstra-winkel, die de zestigste van deze categorie in Nederland wordt. De eerste Zijlstra-winkel dateert reeds uit 1893 en is dus sinds dien door 59 andere gevolgd. In verschil, lende plaatsen zijn op het oogenblik weer 7, nieuwe winkels in voorbereiding. In een prijscourant die per post aan iedere Schiedamsche familie wordt toegezonden zijn de bijzonderheden over de opening vernield. De. nieuwe zaak zal door zijn practisehe en zins deiijke inrichting tot de meest hygiënische vaK Europa mogen gerekend worden. De nieuwe winkel is ook uiterlijk een nieuwi§ aanwinst voor Schiedam. In de morgenuren zag het beeld der stad ev uit als eiken dag. Ieder ging den weg d.ien hij dagelijks pleegt te nomen naar kantoor of werkplaats, er werd gewinkeld en de auto's deden hun werk van bezorgen en verzenden. Niets duidde er op da.t vandaag het nieuwe hoiofd der gemeente zijn intrede zou doen en dein ambtsketen ontvangen uit de han den van den wethouder. Wanneer wij in het Zuiden woonden zouden wij reeds in de vroegte van den dag druk-doen- de heeren met hooge hoeden hebben gezien, die met veel papieren in bun hand de plaatsen bezochten, waar in olie stilte en op geheim zinnige wijze praalwagens door de handen van artistiek aangelegde burgers waren gebouwd, we zouden de Gardes d'lxonneuT op hun ge zonde gvooté werkpaarden, die ter eere van het feest bloemen en oranje in de manen en staart droegen, hebben zien afrijden en de aandacht zou zijn getrokken door de bedrijvig heid, die er heerschte in d.e café's waar vaat jes bier en fleschjes limonade werden binnen. gebracht, door de kooplieden die cocarden ver kochten, bont. van kleur, door de muzikanten, die bun instrumenten glimmend poetsten en door de politiemannen, die in hun Zondagsche dienstpak met de pas gewasschen witte hand schoenen inspectie hielden of alles op orde en een goed verloop der komende feestelijk heden duidde. In het Zuiden uit men zich gemakkelijkev en spontaner dan in het meer Noordelijk ge legen gedeelte van Nederland. Maar daarom behoeft de blijdschap er niet minder dm te zijn. In het uiterlijk vertoon ligt de waarde niet. ■Want koevele malen gebeurt het niet, dat fees-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1