DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE INSTALLATIE VAN DEN HEER H. STULEMEIJER. 52ste Jair^an^ Maandag 18 Maart 1929 No. 15367 bit nummer bestaat Bit drie bladen STADSNIEUWS DE VERVULLING VAN HET BURGEMEESTERSAMBT. n aanhouding Woorden van welkom. IK MS AGENOA KUNST-AGENDA EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3-75 Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postchêque en girodienst 81440 ADVKUTENTIEN; 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 3C ct. Reclames tusscUen den tekst 60 cL pej ngel. Kleine adverte olies: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot'n max. ran 50 woorden Kabouter-advertenties 6 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten, worden berekend n Z~- f r-nn hii overliiden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, roeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. Gratis-0ngeVallenverzekermo^. £^50^^^ij^ yin(;ci.9%an ecn hand. f 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, lies van een wijsvinder 9 j uv, ONGEVAL 4au den politiepost „Koemarkt" is Zater dagavond verbonden de arbeider A. B., Vlaar- danee®, die met de linkerhand tusschen het portier van een Vlaardingsche autobus had bekneld gezeten, waarbij hij drie vingers ver wondde JEUGDIGE LADE-LICHTER Gistermorgen tegen 10 uur is door den winkelier L. aan het Broersveld op heeter- daad betrapt de 17-jarige J. A. M. van G., wonende in de Mariastraat, die bezigwas de lade te lichten. Een bedrag van 3.60 had hij alin zijn zak gestoken. De jongen is overgeleverd aan de politie, die procesverbaal tegen hem heeft opgemaakt. Gisteravond zijn door de politie aan houden A. J. de H„ wonende Nieuwsticht, en A O wonende Buitenbavenweg. beiden verdacht van diefstal van koperen onder- deelen. Het gestolene is in beslas: genomen. GEZELLIGE VRIENDEN Gisteravond deed A. J. K.. wonende te Rotterdam, bij de politie aangifte, dat zijn auto, die hij op het Plein Eend ragt onbe heerd had laten staan, ontvreemd was. De auto is later door een agent van politie n de Willem de Zwijgerlaan aangetroffen, waarna de eigenaar, na meer dan een uur ongerustheid te hebbeu verkeerd, zijn in Fordje terugkreeg. Vermoedelijk hebben poets gebakken vrienden hem deze DIEFSTAL Ten nadeele van de gemeente is in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. een nieuwe Oregone-pine ball? ontvreemd uit de Buitenhaven. De balk. die 20,30 M. lang is en een dikte heeft van 40 bij 40 c.M heett ecn waarde van 201. GEVONDEN voorwerpen Gevonden voorwerpen bij de politie aan gegeven in het tijdvak van 9 tot en met 15 Maart 1929. Te bevragen aan het hoofd bureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: paardenhalsler, acte- tascb met ink., damestasch met inh., ring met 3 sleutels, hond, rijwiel, portemonnaietje niet inh., gouden broche. Bij vinders: zilveren kruis, M. Wolthuis, Leliestraat 34; hondenbelaslingpenning. O. Matse, Huijsmanstraat 10 Azwarte over schoenen. F. Hagendoorn, Lange Haven 1; b beeldjes in étui, N. den Hartog, Lange Nleuwsitraat 13; haarkam in étui, N. Conijn Tuinlaan XSaipacca beursje, A. Itosiim Emmasiraat 15; gouden broche, N. Kruit. Mariastraat 11; poftemonnaie met inli., H. Windhorst., Maasdijk 124A; zakmes. S. Zonne veld. He er en p cd 15; damesportemonnale met inh. H. Blom, Nieuwstraat o; Duitsch R. K. kerkboek, G. Schuurmans, Mariastraat 85, bos stokjes, J. Sprong. Vrlendscbapstraat 3B pakje veters, S. T. D. Engering. Hoogstraat ISO' Lip's sleutel, J. Koetsveld, Abbenbroek- schèstraat 25j rozenkrans in étui, L. v. d. Waal Potgietêrstraat 36B; bewijs van Nedei- landerschap, t.n. A. Brans, F. Domenie, Nieuwe Buurt 25; hondenhalshand, ,T. Fabri- straat 60. Ondier degetnen die de installatie-plechtig heid bijwoonden, merkten wij o.m. op de herren A. van Walsum, burgemeester van Vlaardim- gen; J. L. Verveen, burgemeester van Kethel; J. Bauman, burgemeester van Oversehie; Luyeriuk, burgemeester van Vlaardingen-Am- bacht; A. J. ten Hope, lid van Provinciale Staten; T. de MeeGier, oud-wet houder van Rotterdam; H. P. M. Verlinden, oud-wethou. der van Bergen op Zoom; J. J. v. d. Wouw, gemeentesecretaris van Bergen op Zoom, ver gezeld van een deputatie uit het gemeente- personeel; ir. van Rooy, directeur van open bare werken te Bergen op Zoom; Hoeben, lid van den Rotterdamsche gemeenteraad; alle hoofd- en subalterne ambtenaren, het secre tarie-personeel enz. Na afloop der plechtigheid bestond voor al len gelegenheid om burgemeester Stnlemeijer de hand te drukken, terwijl ook de persver. tegenwoordigers don nieuwen functionaris heb ben begroeit Installatierede Wethouder de Bruin Nadiait burgemeester Stulemeijer door de raadsleden de heeren Koopnians, Weergang en den gemeentesecretaris den heer Mr. dr. v. Sickenga naar den voo-rzitterazetel was ga leid en laatstgenoemde het benoemingsbesluit had voorgelezen hield wethouder de Bruin do installatie-rede. Hij sprak ongeveer als volgt: Het is u bekend, dat twee der wethouders. Ir. Houtman en Mr v. Velzen dit gewichtig oogsnblik niet kunnen bijwonen. Ik ben er van overtuigd, dat beiden dit betreuren en dat het den waarnemend burgemeester bijzonder aan genaam zou zijn geweest u welkom t.e beeten. Doch hun reis naai- Spanje was reeds lang voorbereid en kon onmogelijk worden uitge steld. Ook het feit dat het dochtertje van wet houder Houtman bereid was U mede aan het station te begroeten duidt wel op zijn sym pathie. Maar nu aan mij de taak is U welkom te heeten in Schiédam veroorloof ik mij in de eerste plaats u hartelijk geluk te wensch; en met Uwe benoeming en de hoop uit te spre ken dat. deze gewichtige dag ook een geluk kige voor U zij. U komt in een omgeving welke U, zoo niet geheel, toch voor een groot ge. deelte onbekend is en er zal wel eenigen tijd voor noodig zijn, voordat U de menschen en de toestanden hier leert kennen. Schiedam is een eigenaardige stad, die haar ouden naam reeds lang overleefd heeft. Zij ts een werkstad, geen luxe-stad al heeft zij ook een open oog voor het fraaie: 'n werkstad, die bestaat uit een burgerij waaronder zeer v'*el arbeiders, die hard moeten werken voor hun dagelijkse]] brood. Schiedam heeft moeilijke tijden beleefd en niet lang is het geleden, dat er in de na-oorlogsche periode hier veel el lende is doorstaan: een jaar werd 8 ton op de begTooting uitgetrokken voor onderstand aan behoeftigen en die acht ton zijn ook moeten worden uitgekeerd. Ondanks dat alles stemt het toclr trots, dat Schiedam financieel ongeschonden staat, dat het haar zelfstandige positie heeft weten te bewaren. Gij zult hier vinden een ambtenarencorps bekwaam voor zijn taak en vol plichtebetrach- HHK •v 1! IK DAM 1 KIEUW E EU ROEM EEST EK ÜE HEER 11. STULEMEIJER werd Zaterdag middag geïnstalleerd. Hierboven een foto van den nieuwen functionaris, genomen in de raadszaal van het stadhuis. Naast den heer Stulemeijer zijn echtgenoot» en een van zijn zoons. ting, ik weet dat U dit zult waardeeren. Gij zult hier vinden in den gemeenteraad een trouwe afspiegeling der buigerij, soms ru moerig, soms onderling scherp, maar toch ge. makkelijk op de lijn te bonden; met een tikje van het potlood echter liever dan met den banier. De raad zat volgen. Men neemt geen blad voor den mond, doch als liet gemoed zich heeft kunnen luchten gaat men weer gemoe delijk aan den arbeid. Schiedam is een eigenaardige gemeente. Lan. gen tijd scheen het dat Schiedam in Neder land niet meer meetelde, het werd gepasseerd door de verschillende hoogere bestuurscolleges en wij hopen het aa.n Uw invloed te danken wanneer zulks in de toekomst piet meer ge beuren zal. Schiedam is een eigenaardige gemeente. De samenstelling der bevolking heeft zich in de laatste 15 jaar zeer gewijzigd, doch ook heeft er een geweldige expansie plaats gehad, die er mede toe heeft geleid dat er niet meer van „zwart Schiedam" wordt gesproken; op onze mooie parken zijn we trotsch: Ondanks het feit dat Schiedam een industriestad is en dat vele fabrieken er zich vestigen hopen we toch ook het mooie te kunnen redden. U komt in een gemeente, die een oud tijd perk heeft afgesloten, doch die ©en nieuwe toekomst tegemoet gaaf. Er zitten menschen in den raad, die met de ambtenaren aan een gestadlgen opbloei willen werken, evenzoo de wethouders. Met hen, die soms wat stijf op hun eige' standpunt blijven staan, kunt u het gerust jVrobeercn. Wanneer ik u nu de ambtsketen aanbiedt is mijn taak goeddeels afgeloopen. Een instal latie is streng officieel ©n ik weet, dat ik niet buiten dat streng-officieele gaan mag. Daarom wil ik U als herinnering aan dezen dag een persoonlijken wensch aanbieden. Wethouder de Bruin leest daarna een door hem gemaakt gedicht, voor, dat hij op fraai kunstpapier gedrukt en in lijst gevat den heer Stulemeijer overhandigde onder het uitspre wen van de woorden: Welkom in Schiedam. Met luid applaus werd deze rustig en plech tig gezegde installatie-rede begroet. De tekst van dit gedicht is als volgt: Treedt met vertrouwen en met lust Uw werkkring tegemoet Vervul de taak, die op U rust Met opgewekt gemoed. En moog' er licht en schaduw zijn: Hoe zwart 't heelal zich tooit Daarachter glanst de zonneschijn; Vergeet, vergeet dit, nooit! Rede Burgemeester Met den keten zijner waardigheid getooid sprak alsdan burgemeester Stulemeijer voor het eerst zijn gemeenteraad en de verdere aanwezige autoriteiten en ambtenaren toe. Hij deed dit in ongeveer de volgende be. woordingen: Gij begrijpt dat ik op dit voor mij zelve en voor Schiedam zoo gewichtige uur wel iets te zeggen heb tot de heeren wethouders, tot den raad, tot de burgerij, de ambtenaren en be ambten in dienst dier gemeente. Doch alvorens ilk dit doe, bedank ik aller eerst H. M. de Koningin voor de benoeming en den minister, op wiens voordracht ik be noemd ben en daarna allen die mijne benoe ming hebben bevorderd en dan onmiddellijk U, mijnheer de Bruin, die mij hebt willen in etalleeren, zoowel voor de officieel uitgespro ken woorden als voor uw persoonlijken wensch, die van een groote welwillendheid getuigt. Uit uw woorden bflijkt voldoende, dat Schiedam bestuurders heeft, die het eeren mag. Ik breng dank aan het college van B. en W. voor do vriendelijke bejegening bij mijn eerste bezoek mij tea deel gevallen. En u loden van den gemeenteraad dank ik voor uwe tegen woordigheid. Gij hebt door uw aanwezigheid aan mijn installatie, d.en daarbij passenden luister willen bijzetten. Daarvoor ben ik u er kentelijk. Die erkentelijkheid gaat ook uit tot hen, die van buiten Schiedam gekomen zijn on vooral tot de burgemeesters de<r omliggende gemeenten d'ie door hun aanwezigheid toonen met den nieuwen Schiedamschen burgemees ter in goede nabuurschap te willen leven. Ik ben hijzonder getroffen door de aanwezig heid van den secretaris en een drietal ambte naren van Ben-gen op Zoom, die de Installatie van hun oud-burgemeester wensdhten mede te maken. Ik stel eveneens zeer op prijs de directeuren der bedrijven, de hoofden en werklieden ln gemeentedienst in deze zaal te mogen ont moeten. Het zal mij een genoegen zijn met hen te mogen samenwerken aan de belangen der gemeente. Ik weet, vervolgde spr. dat het bericht van mijn benoeming door de burgerij en door velen bulten de stad mat onderling zeer afwijkende gevodlens ie ontvangen. Veel' geruchten zijn mijn komst vooraf gegaan, vele goede en mis- schien wel het meest kwrde. Ik weet bet niet precies, doch laat ik zeg gen, dat ik me niet verhoogvaardigd gevoel door de goede en niet vernederd door de kwade. Wanneer men vijf en dertig jaar voor de open bare zaak is opgekomen, is men er aan gewoon geraakt nu e>ens te staan in den wel. riekenden adem van den lof en dan weer in den stinkenden walm van verguizing en laster. Het dienen der openbare zaak is een ondank, bare. doch mooie taak en het is waar. wat burgemeester Zimmermann mij eens van het burgemeesters-ambt. zeide, dat het een barde school is Het burgemeestereambt is een harde school omdat' het eischt. .arbeidskracht, weerstands vermogen, zelfbeheea-sohing en beleid. Het brengt miskenning en soms ook stortvloeden van waardeering. Dit heb ik in Bergen op Zoom meermalen aan den lijve ondervonden. Doch niettegenstaande ik er van overtuigd ben, dat het een harde school is, heb ik toch ge- rneend die school nog weer verder te moeten volgen als burgemeester van Schiedam. Waarom trekt het ambt van burgemeester mij zoo aan? Omdat er op het publieke terrein geen ambt is dat Iemand meer in aanraking brengt met de verschillende stroomingen in een bevolking en meer aanleiding geeft: tot nuttiger arbeid. De burgemeester is geen bureau-man en hij mag daarom zich niet alleen thuis voelen op het stadhuis. In dit verband verklaarde spr. altijd vol bewondering te hebben opgezien naar burgemeester Gijsen, die trots het ongemak in 's lands dienst opgedaan, zijn ambt op ver dienstelijke en te loven wijze heeft, vervuld. De burgemeester, aldus spr. moet. staan in het volle leven, hij is Iemand die lief en leed deelt met iedereen en die in alles wat de bur gerij betreft groote belangstelling moet heb ben en die burgerij steunt. Naar deze regelen ben ik burgemeester ge weest in Bergen op Zoom, naar diezelfde rege len stel ik mij voor ook burgemeester van Schiedam te zijn. Het zou mij niet verwonderen wanneer er onder mijn hoarders personen zijn, die zich verbazen e.en dergelijk program te hooren. Ik zal het hun niet euvel duiden als zij denken of zachtjes bij zich zeiven zeggen: „In aan merking nemende den leeftijd en de bijzon dere omstandigheden, waarin Schiedam ver keert, zal de verwachting van de vervulling van het burgemeestersambt wel een illusie blijven". Want dit is menschelijk en voor de band liggend. En toch twijfel ik niet aan de vervulling van mijn verwachtingen omdat ik weet, dat ik rekenen mag op de loyale steun van de wethouders, wier bekwaamheid en ken nis van de plaatselijke toestanden mij waar. borgen, dat zij krachtige helpers en wijze me debestuurders zullen zijn. Ik twijfel er niet aan of de raadsleden zijn bereid om hun bestuurstaak te vervullen met opoffering van hun persoon en met beschik baarstelling van al hun kwaliteiten. Ik twijfel er niet aan flink te worden ter zijde gestaan door den zoo kundigen gemeente secretaris mr, dr. Sickenga. Ik twijfel niet omdat ik uit zijn mond en uit dien van wethouder de Bruin heb mogen vernemen, dat Schiedam de beschikking heeti over een uitnemend corps ambtenaren, dat liefde aan ijver paart en voor welk het sen lust is te wei-ken voor den groei en den bloei der gemeente. Ik twijfel niet aan de vervulling van mijn verwachtingen omdat de Schiedamsche bevol. king bestaat uit nijvene burgers die met taate volharding en groote doortastendheid bij de wisseling der economische toestanden hebben kunnen bewerken, dat er nieuwe industrieën uit den grond zijn gestampt ter vervanging van de oude, aan welke Schiedam een wereld vermaardheid te danken heeft. Ik twijfel niet, dat de burgers een harts tochtelijke liefde voor hun stad gevoelen, om- lederen Zondag Patronaat St. DominicuS Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van haJf acht tot negen uur'. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond.. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I.D.O, Kath. Kring, Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond ,St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man» ttenzangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen, lederen Woensdagavond vergadering „K&tho- Mek Streven". Gebouw Kath, Kring, lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai» werk bij de Thesesiavereeniging aah het ge bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tót half negen zitting bestuur Spaarfonds R K, S, V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring, lederen Woensdag Patronaat St. DominicuS zaagles in het patronaatsgebouw. Emmastraa^ van half acht tot negen uur. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Bovenzaal Beyers» bergen. Aanvang half negen lederen Vrijdag oefeningsavonu van de R. K, E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Dinsdag 19 Maart Algemeen Nederlandsch Verbond VlaamschS avond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang uur. Woensdag 20 Maart 1 R. K. Bijzondere Onderwijsvereeniging. Ledenvergadering in den R. K. Volksbond, Spreker Broeder Cyprianus, met als onder werp; Een vergeten paedagoog, Algemeene R. K. Prop. club, onderafdeeling H. Hart-parocbie. Woensdagavond acht uus vergadering in het parochiehuis. Donderdag 21 Maart R. K. Bakkersgezellenbond St. Clemens, ver» gadei-ing op Donderdag 21 Maart des avondflj 8 uur in den R. K. Volksbond alhier. Ver» zoeke dringend aller opkomst. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 18 Maart. Officieele noieering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. f 17.50 per ILL. IT. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 18 Maart. Men .noteert voo* Melasse-spiritus f 31.per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.per 11. L. Spoeling Noteering f 2.40. TE ROTTERDAM 19 Maart: Zuiderkerk (Glashaven) Bachf „Matbhaus-Passion" (afd. R'dam Toonkv.nst)f 7 uur. 20 Maart Groote Schouwburg, Faust (Co, Opera-tie) S uur (voor volwassenen) Groots Nutszaal, 2e Abonnemeuts-concert Oscar Eberlfl (ceilo), en Anton Kaltwasser (piano), 8 uur, 21 Maart: Groote Doelezaal, 5e en laatste concert „Eruditio Musica", 8 uur. Crootf Schouwburg, De getemde feeks (Nw. Ned! Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). DE KOLPIXG'S' ZORER' VAN BERGER OP ZOOM hebben gisterenmiddag aau den ex-burge meester den heer H. Stulemeijer een afsdheidls-aubjrfSa gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1