DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. «lil J. H. KREUGER PAASGH HEEREN OVERHEMDEN ZELFBINDERS 0.45075 HOEDEN2.25 mo PETTEN 52ste Ja^rqran» Dinsdag 26 Maart 1929 No. 15374 Dit nummer bestaat uit drie bladen HET ADVIES. STADSNIEUWS SCHOUW «e li f f; KJ BROERSVELD 101 aanbiedim Speciale AGENDA BEURS VAN SCHIEDAM KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3-75 Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cl Postchèque en girodienst 81440 AUVEIITENTIEN; 1—5 regels 1.55 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden Kabouter-ad verten ties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend JTT i f .AA I „„rlipa van beide handen, voe'en of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 by overlyden door een ongeval'5Q0 bij verl.es ,oop( op (Je voorwaarden a,8 eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij vernes van cmcn untieren vinger, u '■i- Zaterdag heeft te Amsterdam de door het kiesreglement voorgeschreven vergadering plaats gehad van de samengevoegde kring organisaties der kieskringen Leiden, Dor drecht, Friesland en Groningen. Doel van deze bijeenkomst was het vaststellen van het advies dat aan de georganiseerde kiezers zal worden gegeven voor de aanwijzing van de candidaten op de officieele lijst. Ten aanzien van de aanwijzing voor de beide kwaliteitszetels en eveneens ten aan zien van de vraag welke kwaliteit bovenaan de lijst zal komen te staan liepen de werk zaamheden vlot van stapel. Wellicht zou de een of ander hebben gezien, dat het advies anders ware uitgevallen of dat aan den kwa liteitszetel voor arbeidszaken boven dien van de staatsfinanciën de voorkeur ware ge geven, maar de beslissing is ernstig over wogen en op de organisatorisch gedane uit spraak is het niet verstandig kritiek te le veren, </ie geen ander effect kan sorteeren dan dat ze de kiezers in de war brengt. Wat den vrijen zetel betreft is de verga dering niot tot een advies kunnen geraken noch nopens den eersten candidaat, noch als gevolg daarvan, nopens zijn evemtueelen plaatsvervanger. Intusschen geeft toch ook hier de stemming wel een aanduiding waar mede men zijn voordeel kan doen. De stem men verdeelden zich tenslotte over een drie tal candidartcn, van wie twee in de Kamer zitting hebben, de heeren Kampschöer en Bulten, en de derde als vertegenwoordiger geldt van de groote en belangrijke maat schappelijke groep, den middenstand, die tot heden een representant in de Kamer mist, we zullen ons niet aanmatigen, tenzij zich verschijnselen zouden gaan voordoen, waartegen hot zaak zou zijn te waarschu wen, de taal van de daarvoor aangewezen instantie over te nemen en een advies uit te bréngen waartoe deze instantie niet is kun nen komen. Maar wel willen we toch nu reeds opmerken, dat wanneer de leden der kiesverecnigingen straks bij de stemming voor de definitieve lijst zich houden aan de drie namen welke in de bijeenkomst der ge organiseerde kringorganisaties op den voor grond zijn getreden, ze zich honden aan den veiligen weg. Bij of krachtens wetten of verordeningen I voorgeschreven en andere officieele j af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur SLUITING BUREAUX Tel algemeene kennis wordt gebracht, dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag, de bureaux van de Gemeente-Secretaris, de Gas fabriek, do Gemeentewerken, de Gemeente- Reiniging, den Gemeentelijken Woningdienst, don Gemeentelijken Vleeschkeuringsdienst, de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, het Burgerlijk Armbestuur, het Bureau Onderwijs, alsmede de Openbare Leeszaal en Bibliotheek op dien dag na den middag gesloten zullen zijn. Schiedam, 26 Maart 1929. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat op Woensdag 10 April a.s. diss voormid dags ten negen ure, een schouw zal gedreveD worden over de slooten, met de kunstwerken daarin, liggende in de gemeente Schiedam tus schen den Rotterdamscihendijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente. Schiedam, 26 Maart 1929. ALGEM. MIDDENSTANDSVEREEN1GING „SCHIEDAM" VOOR DEN KANTONRECHTER Warenhuizen, filiaalzaken en verbruiks-coöperaties Voor leden en introducé's van de algemeene Middenstaudsvemeeniging „Schiedam" heeft gï3- steravond in hotel „Beyersbergen" de heer A. Inigenool, directeur van het hondsbureau te 's-Gravenhage een lezing gehouden, met als onderwerp: „De toekomst van het midden- standsbsdrijf in verband met de warenhuizen, filiaalzaken en verbruiks-coöperaties". De middenklasse, aldus spr., is In onze maat schappij gesteld als een afweer tusschen de twee uitersten, aangeduid met de namen kapi taal en arbeid, die op velerlei terrein een strijd voeren om de macht. Meermalen wordt nu aan deze categorie van zelfstandige ondernemers haar bestaansrecht ontzegd op grond van het bestaan va.n waren huizen e,d. Deze organen missen echter den heilzamen prikkel' van het eigenbelang in den goeden zin des woords. Wanneer wij ons terugdenken in de gilde- tijden beginnen we te begrijpen hoe de hand werkers van toen hij de volgende periode van massa-productie zidh op de distributie der van den fabrikant verkregen goederen zijn gaan toeleggen. Ook de middenstanders staan in het begin van een niéuwe evolutie, die echter geen ongerustheid behoeft te baren. Het mid- denstandsbedrijf zal altijd blijven voortbestaan, zij het in eenig&zins gewijzigden vorm. Het leeft onder den invloed van filiaalzaken en groote magazijnen, waarin men in enkele gevallen voord eeligor uit is. Dit geldt echter voor enkele artikelen, die dienst doen om het publiek te lokken. De groote magazijnen veirhoogen de koop kracht van het publiek geenszins. Wij moeten ons zooveel mogelijk aan de door deze maga zijnen toegepaste methoden aanpassen. In Ne derland zijn ongeveer 240 filiaalbedrijven, met rond 3600 zaken. Wanneer men de kapitalen nagaat, waarmee deze ondernemingen werken, rijst onwillekeurig de vraag: Waar blijven wij met onze macht? Een ander kwaad is de verbruiks-coöperratie, waartegenover de middenstand zicb nooit zoo vijandig heeft getoond. Over 't algemeen leent de geest der Nederlanders zich niet hijzonder voor deze verbruikscoöperatie. Toch kan men veilig den omzet dezer coöperaties in ons land op een 70 a 80 millioen stellen. De overheidsbemoeiing op het gebied van detail-handel en klein-industrie, zal in de toe komst eveneens een groot kwaad blijken. Uit politieke overwegingen wordt meermalen ge poogd den kleinhandel aan he<t particulier ini tiatief te onttrekken om daarvoor in de plaats te stellen het overheid-bedrijf. Onder een bur gemeester als Schiedam thans gekregen heeft, is gelukkig in onze stad iets dergelijks niet zoo spoedig te verwachten. Spr. behandelde vervolgens de invloeden die niet van buiten komen: laksheid in de organi satie en gebrek aan saannhoorigheidgevoel. De teekenen wijzen er echter op, dat de komende generatie zich in dit opzicht anders zal toonen Ven-volgens noemde spr. nog: het cadeau-stel sel, kortingen, dividenden, ongemotiveerde uit- verkoopen en een teveel aan winkels. Waar wij overtuigd zijn va.n de groote so ciale taak van den middenstand, welks Invloed verzwakt is, moeten wij trachten daarin ver. betering te brengen. Dait zal kunnen geschieden door meer algemeene ontwikkeling van den middenstander. Als materieel middel tot verbetering van de positie van den middenstander noemde spreker den gezamenlijken inkoop. Ook aan versterking van het middenstands hank- en eredietwezen, moet groote aandaclht worden besteed, terwijl zonder zich op poli tiek terrein te begeven de middenstander zijn aandacht eveneens aan de politiek moet schen ken. Hoe nu de toekomst zal wezen? Spr. weet het niet. De middenstand wordt zoo vaak een kern van de maatschappij genoemd: er zijn uit den middenstand veel vooraanstaande figu ren voortgekomen. Hij is het bolwerk van staat gezag en regeering. Zoolang in ons vaderland een goed-georganiseerde middenstand leeft, be hoeven wij niet bang te zijn voor verkeerde invloeden van buiten. Met een opwekking tot vermeerdering van algemeene kennis eindigde de heer Ingenool zijn lezing, waarop na een korte pauze een ge animeerd debat volgde. De voorzitter der middenstandsvereeniging, de heei S. Hijman, sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker. VEREEN1GING ONDERWIJS EN KUNST Vierdaagsche tentoonstelling Door de vereeniging Onderwijs en Kunst (V.O.N.K.) gevestigd te 's Graveuhage, zal in de studiezaal van de Openbare Leeszaal, alhier, een vierdaagsche tentoonstelling ge houden worden van etsen, houtsneden en litho's. De opening heeft plaats op Woensdag 10 April. VOLKSBADHUIS Op 22 en 23 Maart werden genomen 585 baden, te weten: le klasse: 25 kuipbaden, 67 regenbaden en 1 kinderbad; 2e klasse: 50 kuip baden, 442 regenbaden. De verkeerde wereld Het kan er in de wereld dikwijls ai heel raar aan toe gaan! „Kom, kom! dat zal wel los'.oopen!" za! bij het lezen van deze woorden misschien de een of andere optimist hoofdschuddend op merken. „De dingen gaan toch immers hun gewonen gang?" Zeker, dat gebeurt wel eens, maar wat denkt bovenbedoelde optimist dan wel van het ge val, waarin een persoon bij ds politie een aan klacht komt indienen tegen eon van zijn me demensehen, om daarna tot de pijnlijke en minder aangename ervaring te komen, dat de aanklacht tegen hem zelf wordt overgenomen? Dat is toch de omgekeerde wereld! Die aanklager stond nu m den persoon van den koopman B. van V. te Rotterdam, als verdachte voor den Kantonrechter, terwijl de aangeklaagde, de tolgaarder J. Keizer uit Overschie, als getuige a charge optrad. Meneer van V., die een aardig two-seatertje het zijne mag noemen, was er van beschul digd, in den nacht van 17 op 18 Februari, te ongeveer half 1, op den Overschiescheweg de vrijheid en veiligheid van het verkeer in ge vaar te hebben gebracht, door met zijn minia tuur auto een snelheid van ongeveer 40 K.M. per uur te rijden, welke snelheid bij den tol niet werd gereduceerd. Voor den kantonrechter, die blijkbaar een tweede Floris Vos in hem zag, heeft de auto mobilist nog een nadere verklaring van zijn gedrag gegeven, waaruit bleek, dat het hem in geen geval te doen is, om het tolgeld in z'n zak te houden. De tol is dikwijls 's avonds laat open en toen hij een „R- E. T."-bus het hek zag passeeren, kreeg verdachte den indruk dat dit ook nu het geval was. Door zijn plot seling sluiten van het hek heeft het niet veel gescheeld, cf de tolbaas bad ongelukken ver oorzaakt. Na het gebeurde is de tolbaas gaan schelden, terwijl de automobilist bij de politie aangifte heeft gedaan van het geval. De zaken zijn echter omgedraaid, zoodat hij thans als verdachte moet verschijnen. Verdachte, die een --nelheid van ongeveer 40 K.M. per uur reed, h -ft gedwongen door den korten afstand en v-'sdheid van den weg met moeite kunnen remmen. De ruimte die de tolgaarder openliet om te passeeren, was zoo miniem, dat. he.t hem verwondert, er zonder stukken te zijn afgekomen. Als getuige a charge werd gehoord de chef veldwachter, tevens onbezoldigd rijksveldwach ter C. Groen, te Overschie, die op een vraag van den kantonrechter antwoordde» dat na 1 uur het hek doorgaans open staat. Eenige maanden geleden schijnt er al eens een kwestie geweest te zijn met verdachte, maar nadat deze zaak afgewikkeld was, betaalt hij ge regeld. Getuige J. Keizer, tolgaarder te Overschie, verklaarde, dat verdachte 10 a 15 M. voorhij de tolboom had stilgehouden. Het dubbeltje heeft hij op de straat gegooid, terwijl hij óp- merkte, dat hij niet als een kwajongen be handeld wensehte te worden. Verdachte's raadsman, mr. p, h. M. Hoo- gerburgh die, we mogen het als een zeld zaamheid opmerken, in toga voor de Schie- damsche balie verscheen! stelde aan get. Keizer de vraag, welke aanleiding er voor hem bestond, om de tol zoo onverwacht te sluiten. Verdachte betaalde toch geregeld? „Wist u dan, dat mijnheer dat was?" Get. Keizer: „Nee!" Mr. Hoogerburgh: „Ah, juist!" Op een vraag, waarom hij het geld op den gTond heeft gesmeten, antwoordde verdachte, dat de tolgaarder hem voor „lamme hond" e.d. gaat uitschelden. De ambtenaar van bet O. M.: „u bent toch geen „lamme hond" Kantonrechter: „U had uw kalmte moeten bewaren; zooals u zich tegéïi den tolgaarder gedragen heeft, is meer dan erg!" Verdachte merkte op, dat de zaak heelemaal wordt omgekeerd. De tolgaarder draagt schuld Hot O. M.: „We hebben het op het oogenblik over u...." Verdachte: „Daar protesteer ik tegen". Kantonrechter (hamerend): „Er valt niets te protest eeren". De ambtenaar van bet O.M. requisitoir ne- mend, achtte het ten laste gelegde bewezen en vordetde een straf van 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Mr. Hoogerburgh sprak bij den aanvang, zijn teleurstelling er over uit, dat de zaak door een eenigszins heftig debat vertroebeld is. Uit het feit, dat verdachte het gebeurde zelf heeft aan gegeven blijkt, dat hij de zaak wenscht te zien uitgezocht. Er is reeds meer geklaagd over het onhebbelijk optreden van den tolbaas te Overschie. Ieder automobilist zou de afschaf fing der tollen ais een zegen beschouwen. De qualificatie „het in gevaar brengen van de vrijheid en die veiligheid van het verkeer", moet blijken uit de feiten. De steller van de dagvaarding nu, stelt voorop, dat hij een sne'. heid van 40 K. M. niot gevaarlijk acht. In het „niet verminderen" van snelheid ziet de ami- ten aar 't strafbare feit, terwijl de wet aangeeft dat alleen het zoodanig „rijden" dat de vrij heid en veiligheid van het verkeer in gevaaT wondt gebracht strafbaar is en niet het zoo danig „remmen". Het eenige dat gevaar kon opleveren was de tol. Verdachte heeft gezien dat de R.E.T.- bus doorreed en dat de tolboom geopend was. Voorts was hem beken d dat de tolboom over dag bijna altijd en des nachts altijd geopend is. Mocht hij dan reibenlng houden met een willekeurig sluiten? Was 't de tolbaas niet die de veiligheid van den weg in gevaar bracht? Deze verridhtte in ieder geval een handeling die hij ongewoon was te doen. Het sterke remmen van verdachte moest geschieden uit zelbehoud, aangezien zijn auto zoo laag op den weg ligt, dat de bestuurder bij doorrijden het hoofd zou hebben ges too ten tegen den tolboom. Spreker kwam vervolgens tot de vraag of de tolboom in dit geval gesloten mocht worden. De tol onder Overschie staat onder een oc trooi in 1807 door den koning van Holland aan de gemeente Rotterdam verleend, welke ge meente die tol onder eigen beheer heeft geno men. Nu heeft de gemeente Rotterdam als pri vaatpersoon niet minder dan een ton inkomen aan deze tol. Er bestaat een Koninklijk Besluit, dat tol len alleen toelaat op wegen die geen groote wegen zijn en van den Overschiescheweg is toch niet te zeggen dat deze geen gToote weg is. Een auder Koninklijk Besluit vermeldt de namen van de voertuigen die aan de tolgeld- heffing moeten voldoen; hieronder zijn de mo derne voertuigen als fietsen en auto's nog niet genoemd. De grondwetsherziening van 1S40 handhaaf de alle bestaande Koninklijke Besluiten, tot daarin door een wettelijke regeling zou worden voorzien. Deze is thans gekomen in den vorm van het Wegenfonds, zoodat de door spr. ge noemde Kon. besluiten vervallen. De automo bilist betaalt thans zijn tolgeld in den vorm van wegenbelasting. Nadat de verdediger nog had vastgesteld, dat de gemeente Rotterdam in dit geval geen be voegd gezag is, tengevolge waarvan de tolgaar der in zekeren zin niet als gemeente-ambte naar behoeft te worden erkend eindigde hij met de hoop uit te spreken, dat deze zaak aan leiding zal 'zijn, om een aantal tollen te doen verdwijnen. Na re. en dupliek werd bepaald, dat ovet 14 dagen schriftelijk vonnis zal worden gewe zen. Nogmaals: de tollen Do automobilist J. P. wordt wegens het In gevaar brengen van de vrijheid en de veilig- SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 Maart: Aangekomen: s.s. Sally Maersk, van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonhaven, het vertrok heden naar Rot terdam; s.s. Katwijk, van Oslebshausen, om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 26 Maart. Aangekomen: Train Ferry, ryan Harwich, om te dokken in de Wil- helminahaven. SCHIEDAM, 26 Maart. Vertrokken: s,s. Toina, ledig naar Newcastle; s.s. Antwerpen, naar Harwich. I QC 2.25 3.5» IbOÜ 2.75 4.5(1 met een en twee boorden 0.95 1.50 2.50 4.50 Ofjr 0.95 1.50 .UU 1,25 1.95 Groote sorteering in SOKKEN, BRETELS, BOORDEN. KOMT U EENS KIJKEN? Reel. 4323S 30 lederen Zondag Patronaat St~ DominicuS Godsdienstonderricht en ontspanning in het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur.. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal* bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man* nenzangvereeniging „Orpbeus", gebouw R, K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Kathó* Mek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Tliesesiavereeniging aan het ge bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdag Patronaat St. Dominicus zaagles in het patronaatsgebouw. Emmastraat van half acht tot negen uur. lederen Vrijdag oefeningsavond van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht. Maandag 1 April Maandag, 1 April, tooneeluitvoering door de Schiedamsche tooneelclub „St. Servatlus". Op voering van „Zijn Trots", tooneelspel in 4 be drijven door G. Nielen, ten bate van de paro chiekerk van het H. Hart (Gorzen). Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 3 April R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden. Ledenvergadering In den Kath. Kring. Aanvang 8'A uur. Vrijdag 5 April. Jaarvergadering Ned. R. K, Fabrieksarbeiders(sters)bond St Willibrordus. Spreker de Eerw. Adviseur, kapelaan Scheur- mans. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang uur. Woensdag 10 April R. K. Meisjes, werkzaam In de industrieën, Jeugdavond in de bovenzaal van den R. K, Volksbond. Aanvang 8 uur. SCHIEDAM, 26 Maart. Officieele noteerin- van de commissie uit de Kamer van Koo> handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. f 17.60 per H.L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 26 Maart. Men noteert voot; Melasse-spiritus f 31.per H. L. Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.per H, li. Spoeling Noteering f 2.40. KORTELINGS IS DOOR DEN II. STOEL 'N NUNTIATUUR INGESTELD IN PALESTINA. Aartsbisschop Valeri Valerio werd voor dezen post uitverkoren. Hierboven een foto van zijn aankomst te Jeruzalem, waar hij door den Latijnsehen patriarch en de Hoogwaardigheidsbekieeders dei' Katholieke Kerk plechtig werd ontvangen. I"E ROTTERDAM 27 Maart; Luthersche kerk, concert J. T, Sehaddelee (orgel), Herman van Born (viool)] en Co van der Beek (oello), 8 uur. heid van h,et verkeer, in de nabijheid ven clen tol te Overschie, veroordeeld tot een ge'dboete van f 25 of 25 dagen hechtenis. Th. J. fabrieksdirecteur, alhier, wer ve- gens overtreding der arbeidswet veroordeeld! tot 6 maal 8 boete of 6 maal 4 dagen hech tenis. Biscih was 6 maal 10 of 6 maal' 5 dagen heéhteniis. W. P. R. Maassluis, word wegens ovortré. ding van de leerplichtwet veroordeeld tot 3 maal 6 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. P. van M. bakker te Overschie; werd we gens overtreding van den arbeidswet veroor- deeid tot 2 maal 15 of 2 maal 10 dagen hech tenis. .«J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1