Dinsdag 26 Maart 1929 Tweede Blad Pagina 1 I DE WOORDEN STROOMEN.... UIT DE R.K. STAATSPARTIJ. aanwijzing van candidaten VEREENIGING VAN LEDEN VAN R. K. STATENCLUBS EIGEN INSTELLINGEN. DE ZAAK-LIEBERMANN het wit-gele kruis AANSLAG OP HET LEVEN HET GEVOLG VOOR DE RECHTBANK EEN KIND OP HET KERKHOF GEVONDEN Nu de verkiezingen naderen, staan de so cialisten blijkbaar voor niets. I-Iun pers ver gast de lezers geregeld op spottende arti keltjes tegen al wat katholiek is. Zelfs „de korte rokken" moeten er aan te pas komen, om te kunnen spotten met den Paus. Volgens de socialistische pers, die voort durend voorgeeft zich niet met godsdienst bemoeien, mag de Kerk niet eischen, dat een poter bij het Doopsel werkelijk katholiek is; zij mag bij de toediening der H.H. Sacra menten niet eischen dat iemand verkeerde handelingen herstelt; zij mag niet leeren, dat een alleen voor de wet gesloten huwe lijk voor katholieken ongeldig is. Wij gaan zoo aardig den Mexicaanschen kant op. En in een propagandablad voor de ver kiezingen schrijft de heer J. ter Laan: „Het gaat in den komenden verkiezings strijd om groote vraagstukken. Onder de geweldige werking van het kapitalisti sche productiestelsel Is een overwegend groot deel der bevolking van alle bezit ontbloot en nog steeds zet dit proces zich met ongekende felheid voort". Maar moet men, om bezit te krijgen, bij de sociaal-democraten zijn? We meenden, dat juist de katholieken, met name Paus Leo XIII dn „Rerum Novarum", aandrpjgen op de uitbreiding van privaat bezirmj allen, terwijl de sociaal-democraten het liever aan staat of gemeente brengen en niet voor uitbreiding van het persoonlijk bezit zijn. Wat heeft een overwegend deel der be volking aan bezit als het allemaal komt in handen van Staat en Gemeente? Zou dan de geleerde zoowel als de technicus, gelijk de eerste de beste proletariër ook niet tot loondienaar en niets meer worden neergedrukt? Natuurlijk heeft, volgens den heer ter Laan tenminste, niemand iets over voor de arbeiders behalve de S. D. A. P. Ook heeft niemand nog ooit iets gedaan voor de ar beiders behalve dan weer de S. D. A. P. En hebben anderen wel wat gedaan, dan deden zij dat onder invloed van de sociaal democratie. Maar, als niet-arbeiders de „bourgcoi sie" zooals dat bij bewusten heet nu eens vragen: wat doet de S. D A. P. voor ons en 'wat wil ze voor ons doen? De gemeenschap bestaat voor een groot deel toch ook uit menschen, van een an der, wellicht veel verderfelijker en veel minderwaardiger soort, dan de arbeiders in de S. D. A. P. Moeten deze menschen maar proletariër gemaakt^ worden? Wat schieten we dan op?. Mejuffrouw Groeheweg komt canstatee- ren dat, de zoogenaamde christelijke poli tiek voor de arbeidersklasse en den kleinen middenstand, geen greintje waarachtig christendom heeft. „Geen verantwoordelijke heid voor den evennaaste, geen erbarmen met de door kapitalisme en militairisme ge folterde menschengemeenschap Daartegen over hebben zij de sociaal-democraten in een huiten de Kamer aan het werk gezien". Men moet maar durven. De socialisten hebben heel aardig de be lastingbetalers laten opdraaien vóór armen, behoeftigen, zieken en gebrekkigen. Willen ze even het werk van de Christenen eens ver gelijken met het werk der goedbetaalde so ciaal-democraten? De film. „Het Heldendicht der Roomsche daad" geeft gelegenheid ge noeg! „Om overleg te plegen terzake van de verkiezing van leden der Eerste Kamer" HET LANDELIJK CONTACT KAN VAN GROOT" NUT ZIJN Zaterdag had in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de Oprichtingsvergadering plaats van de Vereeniging van de Leden van R. K. Staten- clubs, weike oprichting de uitvoering is van artikel 8 van het Partijreglement. Op den grondslag van een voorloopig regle ment, vastgesteld In een door de voorzitters dar R. K. Sta>tenclübs in Januari gehouden voorbexeidinigs-vergaderinig, waren door alle elf Sta.tenclübs afgevaardigden aangewezen, in totaal 52 (Noord-Brabant 11, Zeeland 3, Utrecht 4, Limburg 9, Gelderland 5, Overijsel 4. Groningen 2, Drente 2, Noord-Holland 5, Friesland 2 en Zuid-Holland 5). Aanwezig waren 37 afgevaardigden, terwijl 8 bericht van verhindering zonden. Behalve de Groniugsche club waren alle Statenclubs verte, gen woord igd. De vergadering werd geleid door den voorz. van het Partijbestuur, Jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck, die in zijn openingswoord het doel en het belang van dit nieuwe orgaan binnen het kader der Partijorganisatie uiteenzette. Katholieke instellingen ten behoeve van katholieken staan in geen goed blaadje bij Onze sociaal-democratische pers. Er wordt dikwijls heel erg gesoholdo en gehoond tegen deze instellingen. Als eon katholiek praktisch geen katho liek meer is, en dan geen bedeeling meer krijgt van Katholieke instellingen van lief dadigheid, dan kan zoo'n katholiek in de sociaal-democratische pers op advocaten re kenen. Nu lazen we dezer dagen het verslag van een Israelietisch Leenfonds, dat doel heeft aan minvermogende, naring doende Is raëlieten reutelooze voorschotten tegen borgtocht te verstrekken tot verkrijging, be houd of verbetering van hun middelen van bestaan. Bij uitzondering worden ook aan niet-Israelieten gelden ter leen verstrekt". Wat zegt de socialistische pers van zoo'n vereenigin? Wordt die ook bespot? Neen, het gaat alleen tegen katholie ken zooals ook aan de katholieke Kerk alleen verweten wordt, dat zij goederen bezit en geld. Terwijl men intus- schen anderen die veel meer bezitten stille tjes met rust laat. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Jhr. Mr. RUYS DE BEERENBROUCK. Doel is allereerst het overleg plegen ter zake van de verkiezjjng van leden van de Eerste Kamer der Stat en-Generaal, welk overleg thans in een organisch partijverhand gewaarborgd wordt. Spr. legde er den niadruk op, dat het stemrecht der kiezers voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden, omdat dit stemrecht der Statenleden staat onder de verheven sanctie van den ambtseed als Sta tenlid. Namens het Partijbestuur juichte de Voor zitter de totstandkoming dezer vereeniging toe, omdat het feit van landelijk contact der R. K. Statenleden onderling op zich zelf, buiten de kies-functie, voor de Eerste Kamer, van groot nut voor de R. K. Staatspartij kan en zal zijn. Spr. dankte allen, die aan de voorbereiding dezer organisatie hebben meegewerkt. Hierna werd officieel overgegaan tot de con- stiltueering der vereeniging, waarbij namens de Brabantsche Statenclub bij monde van Jhr. Van Sasse van Ysselt eene uitvoerige verklaring werd afgelegd, welkede positie der onder ambtseed staande R. K. Statenleden ten op zichte der nieuwe organisatie duidelijk om schreef. Met deze verklaring ging de vergade ring geheel accoord. 't Voorloopig reglement werd met algemeen® stemmen zoo goed als ongewijzigd vastgesteld, en zal thans ter goedkeuring aan het Partij bestuur worden toegezonden. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat als leden van het bestuur wei-den gekozen: jhr. mr. A. van Sasse van Ysselt (Noord- Brabant) P. J. M. Verschure (Noord-Holland) J. J. A. M. Beaumont (Gelderland), W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst Z.-H«lland) en mr. Ch. Janssen de Limpens (Limburg). Hierna werd van gedachten gewisseld over de a.s. Eerste Kamerverkiezing. Aan het einde dezer bespreking werd het bestuur verzocht deze verkiezing, voor wat haar stern-technische zijde betreft, onder het oog te zien en de beraadslagingen der volgende Algemeene Ver gadering, welke een politiek advies zal uit brengen, nader voor te bereiden. Na schorsing der vergaderiris deelde het nieuw gekozen bestuur mede de functies als volgt te hebben verdeeld: vorzitter: jhr. mr. v. Sasse van Ysselt, ondervoorzitter: W. C. J. J. baron van Voorst tot Vorst, penning meester: mr. Ch. Jansen de Limpens. Met het secretariaat" werd belasit mr. H. Kolfschoten, tweede secretaris der R. K. Staats partij. Hiena sloot de nieuwe voorzitter, Jhr .mr. Van Sasse van Ysselt de vergadering. DE KRINGEN LEIDEN, DORDRECHT, FRIESLAND EN GRONINGEN In hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam, had Zaterdagmiddag de In artikel 19 van het kies reglement 1927 voorgeschreven vergadering plaats van samengevoegde kringorganisaties, l.e, de kringen Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen. De vergadering werd gepresideerd door den heer Mr. A. W. Koch, Leeuwarden ('kring Fries land). Van elk der samengevoegde Rijkskieskring- organisaties waren het reglementair vastge stelde aantal afgevaardigden en de voorzitter of waarnemend voorzitter aanwezig. Dientenge volge waren er 32 personen ter vergadering n.l. Leiden 11, Dordrecht 9, Friesland 7 en Gro ningen 5. Tot secretaris werd aangewezen de heer A. C. van Berkel, Gouda (kring Leiden), terwijl voorts aan de bestuurstafel plaats namen da Zeereerw. heer pastoor Overmeer, Heeg (kring Friesland) en de heeren Bader, Sassenheim (kring Leiden), Pijleman, Dordrecht (kring Dordrecht) en ten Braak, JVinschoten (kring Groningen). Na een kort openingswoord stelde de voor zitter aan de orde, de aanwijzing van candida ten voor de kwaliteitszetels en den vrijen zetel, en de plaatsvervangers daarvoor. Bij enkele candidaatsteUing had deze bereids plaats gehad voor den kwaliteitszetel op het gebied der Staatsfinanciën, n.l. als lid, de heer A. C. A. van Vuuren, 's Gravenhage en als plaatsvervanger de heer Y. Keestra, Culemborg I Hetzelfde was gebeurd voor den lid-deskundige op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeids vraagstuk de heer A. J. Loerakker, Schoten zoodat alleen de aanwijzing van een plaats vervanger voor dezen kwaliteitszetel diende te geschieden. De uitslag van de hiervoor gehouden stem ming was, dat de heer F. van Welie, Utrecht, 28 stemmen verkreeg en de heer M. B. Visser, Leeuwarden, -3, zoodat de heer Van Welie de geadviseerde plaatsvervanger is. Het totaal der uitgebrachte stemmen bedraagt hier 31, omdat één der afgevaardigden eerst nadien ter ver gadering kwam Uitvoerige discussies hadden vervolgens plaats over den vrijen zetel, gevolgd door aan beveling van diverse candidaten. De uitslag van de stemming had tot resul taat, dat op zich verwierven de heeren G. Bulten, Voorhout 11 stemmen, G. W. Kamp- schöer, Monster, 13 stemmen en Mr. J. G, A. M. van Hellenberg Hubar, Rijswijk, 8 stemmen. Aangezien geen der candidaten de vereischte volstrekte meerdenhaid heeft behaald, is het gevolg, dat voor den vrijen zetel niet wordt geadviseerd. -Met 19 stemmen op den kwaliteitszetel voor Staatsfinanciën en 13 op dien voor Arbeids zaken en het Arbeidsvraagstuk werd beslist, dat eerstgenoemde kwaliteitszetel op de officieelé lijst bovenaan zal komen te staan. Na een flM&Wwsd voor de prettige samen werking werd de vergadering met cbr. groet gefloten. Nieuwe hoogleeraren. Naar de „Rottend." verneemt, zullen binnen kort benoemd worden tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tn de facul teit der wis- en natuurkunde de heeren dr. J. Coops, thans verbonden aan de Handelsihooige- sahool te Rotterdam, en dir. L. P. Penning, werkzar.ni aan het laboratorium der PhiLipsfa- Jxrieken te Eindhoven. IN JUNI VOOR DE RECHTBANK Volgens „De Courant" ligt het in de bedoe ling, de openbare behandeling van de zaak- Liebermann in Juni te doen plaats vinden. De instructie wordt waarschijnlijk half April ge sloten. Liebermanu staat dan voor de Vierde Ka mer der Amsteidamsche Rechtbank terecht. DE FRAUDE TE BARENDRECHT. De ambtenaar op vrije voeten De ambtenaar dor Posterijen te Barendrecht, die Vrijdag j.l. werdgearresteerd, wegens ge pleegde fraude wet p wissels eu postchèques, is Zaterdagmorgor na iwr den fechter-com- missaris te Dor.-. volledige bekentenis te hebben afgelegd, er de toezegging te hebben .gedaan, dat de verduisterde gelden zouden worden vergoed, op vrije voeten gesteld. Wat het jaarverslag 1928 vermeldt In plaats van den hoogeerw. heer Starink z.g. werd als geestelijk adviseur aangewezen de zeereerw. heer J. Kitslaar, pastoor te Zeeland (NB.); in de vacature van secretaris, hierdoor ontstaan, werd voorzien door de voorloopige benoeming van den heer L. van den Meeren- donk, arts te Horst (L). Het Congres der Federatie op 18 April 1928 te Utrecht gehouden Is uitstekend geslaagd. Uit alle oorden van het land was ruime belang stelling. Een Commissie ingesteld om na te gaan, wat in ons land voor de hygiëne van het kind wordt gedaan, gaf na ©enigen tijd werken, hare opdracht aan het bestuur terug, omdat het haar niet mogelijk bleek een goed Inzicht in dezen tak van gezondheidszorg te kunnen geven. De oprichting van een Centraal Bureau heeft een onderwerp van ernstige voorstudie uitge maakt. Een Commisle bestaande uit afgevaar digden van de R-K- Vereeniging van religieuse verpleegsters, den Ned. R.K, Bond van Zieken verpleegsters, de vereeniging van R. K. Zieken huisdirecteuren, de R- K. Artsenvereenlging en van de R K. Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis" kwam in een uitgebracht rapport tot de conclusie, dat oprichting van een Centraal Bu reau momenteel niet mogelijk is. Voorgesteld werd een z. g. medisch inspecteur aan te stellen. Een nationale vlagjesdag werd georganiseerd om werkkapitaal te verkrijgen ten einde dit idee nader te kunnen uitvoeren. Er werd geconstateerd, dat de opleiding van religieusen tot ziekenverpleegster in ziekenhui zen van andere orden hier en daar bestaat, maar nog lang niet algemeen is. Een actie in Limburg met steun van Z. D, H. den Bisschop van Roermond in deze ondernomen bracht on middellijk volledig succes. De moeilijkheden met de regeering omtrent het verkrijgen van rijkssubsidies worden steeds grooter. De kwestie van het godsdienstonderricht aan verpl eg enden, vroedvrou wen enz. zal w orden besproken in een bijeenkomst der eerw. advi seurs dér Nationale en Diocesane Federaties. De ziekenhuis-verzekering maakte een voor werp van onderzoek nit. Zij zal, wat betreft de vraag: centralisatie of niet, door het bestuur der Nationale Federatie in studie worden ge nomen. In het R. K. Staatsprogram werd, mede door de bemoeiingen der Nationale Federatie, opge nomen de wensch, dat de zorg voor volksge zondheid en ziekenverpleging zich volgens par ticulier initiatief zooveel mogelijk kunne ont wikkelen en dat geen maatregelen worden ge troffen, die deze vrije ontwikkeling tegengaan. UIT DAGEN VAN STAKING Ongeoorloofde handelingen De hond van arbeiders in het bakkers-, chocolade- en suikerwerltersbedrijf werd voor de rechtbank te 's-Gravenhage aangesproken tot schadevergoeding op grond van het feit, dat door de bestuursleden der afdeeling Lei den van den bond biljetten zouden zijn ver spreid, Inhoudende een verzoek aan het pu bliek bij eischer niet te koopen, terwijl verder door leden zou zijn gepost voor den winkel en zaak, klanten zouden zijn tegengehouden, werkwilligen gemolesteerd en hinderlijk ge volgd, terwijl tenslotte klanten en depothou ders zouden zijn bedreigd. De rechtbank besliste, dat in ieder geval het verspreiden der genoemde biljetten en de ge dragingen der bestuursleden van den bond in casu zouden zijn een handelen ïndruischend tegen de zorgvuldigheid welke in het maat schappelijk verkeer betaamt ten aanzien van eene anders persoon of goed. Het verweer van den bond, dat het molestee- ren en hinderlijk volgen van de werkwilligen hoogstens een onrechtmatige daad tegen dezen zou zijn, werd verworpen, daar die handelin gen in de eerste plaats tegen eischer waren ge richt. Aangezien intusschen partijen het niet eens waren over deze feiten, werd getuigenbewij3 opgelegd. Tevens was aangesproken als tweede ge daagde iemand, die tijdens de staking bij eischer klanten, voorheen brood betrekkende van dien eischer, had geworven, daarbij ge bruik makende van den steun van en in sa menwerking met de stakende gezellen en be stuursleden van den bond. Ook dit optreden achtte de rechtbank onrechtmatig; al zou het werven van klanten op zich zelf geoorloofd zijn, in samenwerking met personen, er op uit zijnde om die klanten van een concurrent wegens hun betrekking tot deze, lastig te val len en schrik aan te jagen, wordt dezê hande ling onrechtmatig. Daar ook deze feiten waren ontkend, werd ook hiervan getuigenbewijs op gelegd. 'Tv* KUNSTSTUKJE TAN AMERIKAANSCBE RUITERS waarhij degene, die als verbindings- brug dient tusschen de twee rijen man schappen, wel heel sterk overtuigd moet zijn van de ruiterkunst van zijn collega Zondagmorgen vond men op de R. K. be graafplaats te Harmeien een pl.m. éénjarig meisje, gewikkeld in een dekentje. Het kind had den heelen nacht op het kerkhof gelegen. Nadat het door de politie was opgenomen, werd het des namiddags naar Utrecht gebracht. Naar men verneemt, Is de moeder krank zinnig. DE HAVENSTAKING TE DELFZKL Zaterdag vertrok van Delfzijl naar een an dere haven, om daar de rest van de lading Chili-salpeter te lossen het Grieksche s.s. „Okeanie", waarop de staking der bootwerkers is- begonnen. Het s.s. „Beyerland" dat met een lading kolen naar Delfzijl onderweg was en dat reeds beloodst uinnen Borlcum was, is naar Amsterdam gegaan om daar te lossen STAKING OPGEHEVEN. Daar de aannemersfirma Coppée, werkzaam op d-e Staatsmijn Maurits té Lutterade, teslo- ten heeft de loonen volgens de C.A.O. alt te betalen, hebben de Nederlandsche en Belgische metselaars, die Vrijdag in staking gingen het werk hervat VAN EEN STEIGER GESTORT. ERNSTIG ONGEVAL. Een huurkwestie in het spel Een doodelijke va». Gister heeft bij 't in aanbou-.s /.ijnde isr oude mannen- en vrouwenhuis aan de Neuhuys- kade te 's Hage 'n doodelijk ongeluk plaats gehad. De 29-jarige B. V., wonende in de Jan Steenstraat, vervoerde specie ln een kruiwagen op een steiger. Bij het omgaan van een hoek is de kruiwagen waarschijnlijk omgeslagen ein naar beneden gevallen, den man met zich mede- trekkende. V. bekwam een schedelbreuk en werd dood opgenomen. „DURF IK JOU SOMS NIET TE SCHIETEN?" Zondagavond heeft te Udenhout (nabij Til burg) een aanslag op het leven plaats gehad, meldt „de Telegraaf". Zekere v. K. bewoonde bij het station een huis van zekeren v. L., doch had tot heden nog geen huur betaald, v. L. had hem tegen Maandag de huur opgezegd, v. K. vervoegde zich nu aan de woning van v. L., doch de dochter deelde hem mede, dat haar vader reeds te bed en dus niet meer te spreken was. v. K. antwoordde: „Dan zal ik wel wachten". Later op den avond kwam de negentienjarige zoon van v. L. thuis. Op ver zoek van zijn zuster wilde hij haar fiets, die naast de woning stond, binnen zetten. Zoodra de jongen buiten kwam, riep v. K. uit: „Durf ik jou soms niet te schieten?" Direct daarop viel een schot en werd de negentienjarige v. L. onder het hart getroffen. De dokter uit Helvoirt verleende de eerste geneeskundige hulp, waarop v. L. naar het R. K. gasthuis te Tilburg werd vervoerd. Zijn toestand is ern stig. Inmiddels werd de dader gearresteerd en gevankelijk naar Breda overgebracht. EEN BRUTALE INBREKER Hoe hij den Zondagmiddag doorbracht. Zondagmiddag is te Apeldoorn een tot nog toe onbekend als heer gekleed persoon aan 't werk geweest. Hij heeft eerst zijn slag trach ten te slaan in een villa aan den Daendels- weg, bewoond door de familie J. W. C. Cordes. Daar was niemand thuis. In 't kozijn van het W.C. raampje vond hij den sleutel van de keu kendeur en kon nu gemakkelijk het huis bin nenkomen. In een der slaapkamers trachtte hij een kast te forceeren, wat hem niet gelukte. Onderwijl kwam het dienstmeisje thuis, dat hem op heeterdaad betrapte. Zij vroeg hem naar de reden van zijn aanwezigheid, waarop hij antwoordde, dat hij het huis kwam zien, omdat het te koop was (wat geheel bezijden de waarheid was). Er ontstond een kleine woor denwisseling, waarna de inbreker zich uit de voeten maakte. Onderwijl nam hij nog f 5 mede uit het taschje van de dienstbode, dat op de keukentafel lag. Vervolgens trok hi] naar de villa van de familie Honig aan de van Hasselt] aan, waar eveneens niemand thuis was. Uit de slaapkamers stal hij goude® en zilveren voorwerpen en geld uit de porto- monnaies van den heer en mevrouw H. Voort» brak hij nog verschillende kasten open, doch liet de zich daarin bevindende voorwerpen onaangeroerd. Door de voordeur heeft hij het huis verlaten. Daarna is hij naar Hotel Bloe- mink, Looiaan, gegaan, waar hij een en ander consumeerde om per autobus naar station Apeldoorn te rijden, vanwaar hij met den trein van 6.45 uur in de richting Dieren is ver trokken. De waarde van het ontvreemde aan geld en gouden en zilveren voorwerpen wordt geschat op ongeveer f 350. Een chauffeur in moeilijke positie Op den hoek van de Weeeperzijde en de Over- amsteistr. te A'dam heeft gister 'n ernstig ongeval plaats gehad. Toen een auto, die op de Weesperzijd© reed, de Overamstelstraat wilde passeeren, kwam plotseling van achteT een stil staan-den tramwagen een jongen te voorschijn, die de straat wilde oversteken. De chauffeur van den auto kwam ia een buitengewoon moei lijke situatie, want eenige meters voor hem stond tegen hét trottoir een andere auto stil. Veel ruimte was er niet, doch om te trachten het kind te redden remde hij uit alle macht en wendde het stuur iu de richting van het trot toir. Hij reed daardoor tegen den stilstaanden auto op, die van voTen geheel werd ingedrukt. Ook het ongeveer zevenjarig jongetje dat in de Overamstelstraat woonde werd nog ge raakt en bleef zwaar gewond aan het hoofd op de straat liggen. Het kind werd binnengedra gen in 't ijzermagazijn van den heer Maasdijk, en vandaar door den Geneeskundigen Dienst in ernstigen toestand naar het O. L. Vrouwen gasthuis vervoerd. UIT EEN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN Met doodelijk gevolg Te St. Oedenrode is de 51-jarige fabrieksar beiders G. v. d. Ven uit de rijdende stoomtram gesprongen en door den volgenden wagen ver morzeld. EEN HUIS MET INBOEDEL DOOR BRAND VERLOREN GEGAAN De bewoners nog gered Te Haarlem heeft des nachts een felle uit slaande brand gewoed in een perceel aan de Thomsonlaan. Een der bewoners van de bo- venverdieping, de heer G. S. werd omstreeks, drie uur door een verdacht geluid uit zijn slaap gewekt, terwijl hij tevens een brandlucht rook. Het bleek, dat uit de toegangsdeur tot zijn woonkamer rookwolkjes kwamen en hij zag tot zijn schrik, dat in de kamer zelf brand was ontstaan, die zich reeds flink had uitgebreid. In allerijl ging de bewoner naar zijn slaapka mer, ten einde vrouw en drie kinderen ia veiligheid te kunnen stellen, hetgeen hem ge lukte. Een der buren begaf zich naar een dicht- bijzijnde brandschel eu trok deze af. Onder wijl was het vuur reeds door het dak heeü gebroken. De brandweer was spoedig ter plaatse. De brand liet zich zeer ernstig aanzien en or was alle gevaar te duchten, dat de belendende perceelen niet gespaard zouden blijven. Met man en macht trachtte de brandweer een uit breiding van den brand tegen te gaan en to gen vijven bleek men den brand meester te zijn. Niet kon worden voorkomen, dat de bo venverdieping totaal uitbrandde en de bene denverdieping, welke onbewoond, doch ge meubileerd was, in een meer werd herschapen, maar de aangrenzende hulzen bleven nagenoeg gespaard, al was ook de waterschade groot. Omtrent de oorzaak meldt „de Courant", dat deze vermoedelijk te wijten is* aan het bij de kachel te drogen gehangen waschgoed. Verzekering deltt de schade. FELLE BRAND TE AMSTERDAM J Aan het 's-Gravelandsche Veer. Een felle brand, die gisterenavond omstreeks S uur uitbrak, heeft het perceel 's-Graveland sche Veer 8 te Amsterdam, waarin de heer A. L. Cohen een Muziekhandel dreef, totaal vernield. De brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, ontstemd op de eerste verdieping en sloeg via trapgaten en zolderingen, door naar de bovengelegen étages, drie in getal. Het blusschingswerk werd aanstonds krach tig aangepakt. Eer groote hoeveelheid slangen, door de motorspuiten bediend werden op het brandende perceel gericht en ook de drijvende motorspuit „Jan v. d. Heijden" werd te werk gesteld. Van drie zijden werd het vuur, dat heel moeilijk te benaderen was, bestreden. Daar het huis was ingebouwd moesten de brandslangen over andere huizen borden geleid. Geruimen tijd had de brandweer noodig om het vuur meester te worden. Zij slaagde er ech ter in de belendende peTceelen voor het vuur te vrijwaren. Het aangetaste huis is nagenoeg ge heel uitgebrand. VANDALISME. Door de politie te Bussum werden op heeter daad betrapt twee jongens, R. 22 jaar, en B. 18 jaar, die bezig waren in den Eng een stuk heidegrond in brand te steken. Ongeveer 220Q vierkante meter zijn afgebrand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5