Onze Vrouwenrubriek Recepten voor de keuken s cVaschen Lente Zwakke en tranende ooAen cZYleisjesschort, met patroon Zaaitijd (De Hoedenmode VRIJDAG 29 MAART 1929 DERDE BLAD De Christus is verrezenCAlleluja! Leeftijd ongeveer 9 jaar- Van Bloemen en Planten Goedkoope Patronen „Ik ben de Verrijzenis en het Leven; wie gelooft in mij, zal leven!" (Joan XI - 25). Voor hém, wiens oog ééns schouwde den aizaaï'gencten schijn van Uw licht, o mijn God, Is het leven der wereld, in veelkleu- rigen schijn, bitt're spot. En het hunk'rend verlangen naar 't volle licht deint meê Op den stillen cadans of wilden vloed Zijner levens-zee. (Rimnovata). I In zijn tragisch lied op de menschheid toont Goethe ons, in den persoon van Faust, den aan het leven verwijfelenden mensen, die in den nacht vóór den stra- lenden Paasch-morgen naar den doode- lijken gift-beker grijpt om zich voor goed van den drukkenden last van den dag te bevrijden. Maar zie, juist op het beslissende oogenblik, dat hij den beker pan de lippen zet, klinken van een na burige klooster-kapel jubelende Paasch- jklokkea door de klare lente-lucht en hoort hij een koor van zingende Engelen deze juichende Paaschhymne aanheffen: Christ ist erstanden! Freude dem Sterblichen. Den die vei derbliehen, Schleichenden, erblienen Mangel umwanden „Christus is verrezen, heil en vreugde den stervelingen, wie allerlei verderfe lijke, kruipende en erfelijke kwalen om gingen." Faust werd door de zachte, zilveren (flanken van die jubelende klokken- tonen, die als geheime stemmen uit yerre. vreemde werelden door de ijle luchten zweefden, diep geroerd; de her innering aan lang vervlogen jeugd, met baar vroom, geloof en zalig vertrouwen, kwam zacht manend over zijn donkere, doffe ziel. En ofschoon, hij nu voor zich- Eelven wel moest bekennen: ,Der Bot schaft hör' ich wohl, allein mir fehlt der Glaube"; de boodschap hoor ik wel, tnaar het geloof er aan ontbreekt mij nog toch kreeg deze blijde boodschap Van den verrezen Christus zooveel macht Óver zijn eenzame, verlaten ziel, dat ze bem voor zelfmoord terughield. Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden In den persoon van Goethes Faust gaat de wanhopige en vertwijfelende mensch nog in duizenderlei gestalten pver deze wereld. Hij zit neer voor de Balans van in komsten en uitgaven als de verloren, gefailleerde zaken-man, die de ruïne van Jaren-langen arbeid en zorg met steeds toenemenden achteruitgang plotseling Overziet, en bitter teleurgesteld het leven van zich af wil schudden. Hij slingert zijn bitterste verwijten en betmelijken wrok tegen den naaste in 't geMcht van iedere uitgestootene en ver schoppeling der maatschappij, en meent, flat het leven niet meer waard is, geleefd la werden. Hij weent in alle bedroefden en treu- lenden van alle oorden om het verlies Van. dierbaren, die hem eens het leven Voo licht en zoo blij, zoo zalig en zoet gristen te maken, maar nu niet meer en daarom met hun heengaan nu ever slapen gaat in het stof. Hij protesteert in talloos ontevredenen tnet hartstochtelijk gebaar tegen allerlei Onrecht, dat men hem aandoet, en ver kiest daarom liever een eerloozen dood flan een smadelijk leven. Ziedaar de vertwijfelende Faust-figuren |n den nacht vóór Paasch-morgen! En Wederom luiden van de hooge kerk- lorens de juichende Faasch-klokken door fle klare lente-luchten en verkondigen Mn de ontwakende aarde den blijden Irtumf van den verrezen Christus: Alleluja, Christ ist erstanden! Freude dem Sterblichen! En menig vertwijfelende, wanhopige, verongelijkte, treurende, verlaten en verbitterde iel wordt geroerd en getrof fen door den zoeten klank van dit hemelsch geluid en schept uit dit onsterfelijk Alleluja weer nieuwen moed en nieuwe kracht om te leven. Ja, aan niets heeft de verslagen menschheid in onzen tijd van .Welt schmerz" meer behoefte dan aan zulk een jubelend, verheffend en levenwekkend Alleluja! Niets behoeft zij meer dan een diep-geloovigen blik naar dien goddellj- ken Triumphator over dood en hel, die ons door Zijn opstanding uit Zijn ver zegeld graf uit alle nooden heeft verlost en ter eeuwige victorie voert! Confidite, Ego vici mundum! Vertrouwt, Ik heb de wereld overwonnen (Joan. XVI - 33) Als de troosteloos-temeergeslagen, ontmoedigde Leerlingen op den weg naar Emmaus, toen zij zich in al hun illusies en grootsche verwachtingen omtrent (Ten Meester bedrogen meenden, zóó gaan ook in onzen tijd nog velen hun een zamen weg, teleurgesteld en troostelijk bedroefd, omdat de avond is gedaald in hun hart over al hun schoone verlan gens; terneer geslagen door de wreede I ontgoochelingen van een leven, dat zoo veel beloofde, maar zoo weinig gaf, dat wit stond voor den oogst, maar toen de oogst-tijd kwam, zoo weinig rijpe vruch ten bracht; dat in den morgen zoo glans rijk openging, en vóór het avond-rood daalde over den weg in den knop ge broken werd! O, mogen de juichende Paasch-klokken deze aan het leven-vertwijfelende Faust- figuren een oogenblik doen stilstaan op hun eenzaam, verlaten pad; mogen zij het moede hoofd heffen naar de hooge klokken-torens, die de blijde boodschap van den verrezen Christus door de luch ten doet daveren: Alleluja, Christ ist erstanden! Freude dem Sterblichen! Sinds de Christus levend is opgestaan uit den killen sluimer van Zijn verzegeld graf en ons is voorgegaan naar het Rijk des Lichts, heeft de mensch niet meer het recht, aan het leven te twijfelen, want de wereld moge in de zware kolken van onrecht en zonden dreigen te ver zinken; hebzucht, bedrog en bruut ge weld mogen nog zoo driest zegepralen: „Vertrouwt, Ik heb de wereld overwon nen!" „Die woont in de hemelen zal lachen om de boosdoeners." (Ps. II - 4). Gods molen maalt langzaam maar zeker! Het uur-werk der eeuwigheid, waaTop Hij de tijden en stonden weet, tikt trager, doch onverbiddelijk juist, dan de klok, waarop wij de uren tellen! Hij leidt de volkeren naar Zijn doel als een stroom in Zijn bedding! Daarom zingt lederen Paasch-morgen het koor der Engelen in Goethes Faust weer zijn juichenden zege-zang: V ',32? PAASCHBROOD 350 gram bloem, 1 el. 20 gram suiker. 2 2% d.L. lauwe melk. 10 gram gist. 5 gram zout. 100 gram krenten. 100 gram sultanen. 73 gram sucade. 25 gram snippers. J4 gram saffraan (d. 1. voor 5 ets.) Bereiding; Doe het meel in een diepe kom en laat het daarin (op een puntje van de kachel) lauw warm worden. Maak in het midden een kuiltje, brokkel daarin de gist, voeg er een theelepel suiker bij en giet er 1 d.L. van de lauwe melk op. Meng met een lepel dit alles door elkaar, af en toe wat van het omringende meel meeroerende tot ten slotte het „zetsel" er uit ziet als een dik beslag, omringd door een rand lauw meel. Laat het „zetsel" ongeveer 15 minu ten rijzen, breek er het ei in, voeg er het zout bij, de nog overgehouden suiker, de saffraan en nog ruim 1 d. L. lauwe melk. Kneed alles met de handen stevig door elkaar tot een elastisch deeg, dat geheel zonder klontjes moet zijn; voeg, wanneer het deeg dit toelaat, nog wat lauwe melk toe. Blijf ongeveer 15 minuten kneden, tot het deeg van de handen los laat, meng er dan de melange door, die van tevoren is schoongemaakt, in warm water gewasschen en op een zeef of ver giet op een warm plekje te drogen gezet. Laat nu het deeg rijzen b.v. in een kom met lauw warm water met een in lauw warm water uitgewrongen doek bedekt, om te voorkomen, dat zich door verdam ping een vlies op het deeg vormt. Laat het beslag ongeveer 1 uur'rijzen. Werk vervolgens het deeg nog eens door elkaar, geef er den vereischten vorm aan en leg het dan, hetzij in een met boter ingewre ven broodvorm, hetzij op een met boter ingesmeerde bakplaat; laat het zóó nog een 14 uur op een lauw plekje rijzen en bestrijk het daarna met een geklopt el. Zet het brood in een flink gestookten oven met een temperatuur van minstens 200 gr. Zorg echter, dat de hitte zoo ge lijkmatig mogelijk is geen roode pot. Dit kan verholpen worden door er een scherm tusschen te schuiven. Bak het brood vlug gaar: een half uur is in een goed gestookten oven gewoonlijk ruim voldoende en langer bakken maakt dik wijls de korst te hard. Probeer of het brood gaar is door er met een breinaald in te prikken; is het gaar, dan mag er geen deeg aan blijven kleven. Wanneer men op het brood klopt, wijst een heldere klank op gaar brood, een doffe klank op ongaar brood. Laat het brood minstens drie uur bekoelen, voor het gesneden wordt, en gebruik dan nog bij het snijden een zeer scherp mes. CATHARINA. Christ 1st erstanden Aus der Verwesung Schosz: Relszet von Banden Freudig euch los! Ta tig ihn prelsenden, Liebe beweisenden, Briiderlich speisenden Predigend reisenden, Wornne verhelszenden; Euch 1st der Meister nah, Euch 1st er da! De Christus is opgestaan uit den schoot der ontbinding! Maakt u los met blijheid van alle knellende banden! Wilt Hem prijzen; liefde bewijzen; broederlijk deelende; naar stichting strevende; vreugde gevende; u is de Meester nabij; u is Hij nabij! Goes. C. VIS, Rector. We nemen hiervoor 1.35 M. geruit ■fxxii, zephir, van 80 c.M. breed. De biezen van effen kleur. De verschillende deelen zijn als volgt: Fig. 1 is de rok; hierin worden de beide Stippellijnen op de streep gevouwen; het bverige rokgedeelte wordt gerimpeld of geplooid. Fig. 2, het voorpand. Fig. 3, het rugpand. Fig. 4, de zak. Fig 5, de ceintuur. WC knippen eerst eenmaal de rok- leagte af, daarna vouwen we de stóf Paschen het lentefeest is op komst. We zijn er zeker van, dat de bloembollen- velden nog niet hun kleurenpracht voor ons ten toon zullen spreiden en dat de boomen nog niet in hun groenen ge- sluierden tooi voor onze oogen zullen pareeren. Maarhet weer, hoe zal dat op 31 Maart zijn? Zullen de velden wit zijn van sneeuw en grauw van mist; zullen regen en hagel onze ruiten beklet- teren; zal weer een scherpe Noorden wind rond onzen nieuwen zomerhoed stoeien en zullen we weer huiverend rond de kachel zitten of eindelijk: zal een stralend zonnetje en een blauwe hemel ons er van overtuigen, dat het toch werkelijk lente en Paschen is? Zullen we heusch de bontjas thuis kunnen laten, als we de stad ontvluchten? Ja, als we wandelen of per trein of tram gaan, zeker; maar als onze voor jaarsstemming ons er toe mocht brengen den eersten autotocht te maken, laten we dan vooral onzen bontmantel niet vergeten. Natuurlijk kunt u hem in den wagen achterlaten, om u in gezelschap te laten zien in uw elegant viug mantelpakje of wandelcostuum. Verbazend aardig zoo'u blauw ribs japonnetje als van "Betty. Heel eenvoifdig van lijn en bewerking, maar erg flatteus en practisch daar we er den heelen zomer pleizier van kun nen hebben. Het complet van ons bestaat uit een japon, die met eenige knoopen gesloten wordt. De geruite en effen stof zijn, zoo als het plaatje laat zien, aardig ver werkt. Het losse, korte manteltje met de soepele revers, is ook met dezelfde ruiten stof gc-arneerd. Flets rood; en grjjs vormen li. ervoor een goede combi natie, 4329. Altijd aardig staat zoo'n pittig wit- zwart of wit-bruin ruitje, versierd met een dubbele ceintuur van groen, rood of bruin peau de pêche. Ook de rand van de groote loshangende revers is van dezelfde stof. We dragen hier onder een vest met kleinen strik van wit of crème crêpe de chine. Met het kleine donkere hoedje, bijpas sende kousen en schoentjes, vormt het een gracieus geheel. Eenvoudig en toch heel gekleed, 4338. Als het nu toch maar mooi weer wordt! Een abonnée, die last heeft van voort durend tranende oogen, verzocht mij, nog een en ander over oogverzorging te willen zeggen. Op de eerste plaats moet ik er echter haar aandacht op vestigen, dat werkelijk zwakke oogen niet door huismiddeltjes kunnen worden genezen. Het zoo voortdurend en onverklaarbaar tranen, ook zonder dat de oogen aan sterk licht of scherpen wind worden blootgesteld, wijst er wel op, dat ze niet van de sterksten zijn, zelfs wanneer de aandoening, die zich vooral dezen win ter heeft doen gevoelen, een eenvoudige „kou op de oogen" zou zijn, zooals men dat pleegt te noemen. Wanneer het tranen dus blijft aanhouden, lijkt mij een spoedig bezoek aan een kundig oog arts dringend gewenscht. Hier volgen een paar eenvoudige mid deltjes, die echter niet in staat zijn, werkelijke afwijkingen te genezen. Geef eiken avond voor het slapen gaan de oogen een badje, bestaande uit zuiver, veisch boorwater, of warm water, waarin een of twee (vooral niet meer) druppels goede eau de cologne. Maak hierbij gebruik van een rubber oog badje. Zoo'n behandeling doet de oogen uitrusten en verkwikt ze. Wanneer u last hebt van veelvuldige hoofdpijnen, juist boven de wenkbrau- j" wen, vooral na langdurig lezen of schrijfwerk, hetgeen een gevolg is van Voor den amateur-tuinier is dit wel de allerprettigste tijd van het jaar. De bloeiperiode van zijn tuin kan hem nooit zooveel voldoening geven als deze hoopvolle voorbereidingen; hun hoogge spannen verwachtingen van nü zullen maar moeilijk door de resultaten te overtreffen zijn. Soms valt de werkelijk heid zelfs al heel treurig af fcii de meer dan prachtige, fantastisch-gekletrde stil levens op de pakjes! Toch moeten we voor die mislukkin- zoover dubbel, als noodig is voor het nfct dadelijk de schuld geven aan de voorpand handelaars, die achter dat overschoone 3 worden achtereenvolgensprentje maar wat ondeugdelijken rom Fig. 2 en geknipt. Naast deze deelen knippen we twee banen, die aan weerzijden van de eerste rokbaan gezet worden. Wie dit schort midden achter sluiten wil, diene met het knippen hiermee rekening te houden. Er wordt dan bij het rugpand een voorslag geknipt. Pig. 4 en 5 knippen we van de overgebleven stof. ANEMOON. mei hebben gestopt! Soms zien we zelfs serieuze amateurs de wonderlijkste din gen uitvoeren met him bloemen- en groenten-zaad. Dol zijn op tuinieren be teekent nog lang niet altijd: er ver stand van hebben! Een van de voornaamste fouten, die begaan worden, door wie zelf zaait, is deze: dat men te star vasthoudt aan den aangegeven zaaitijd, zonder er op te letten, of de weerstoestand en de gesteldheid van den grond de juiste zijn. Staat er een maal op het zakje aangegeven: zaaitijd half Maart, dan moeten en zullen de zaadjes den grond in, al is het guur, be trokken weer en treden de nachtvorsten nog met de grootste regplmaat op. Een ander, die misschien niet zooveel overleg heeft, dat hij zorgvuldig wacht tot het zachter weer geworden is, denkt er bij voorbeeld weer niet aan, dat het de laat ste weken voortdurend gesneeuwd heeft, en dat de grond nu, juist door den dooi, buitengewoon papperig geworden is. Nooit of te nimmer mag gezaaid wor den in drassigen grond. Zandgrond, die door veel nat weer modderig geworden is, wordt vanzelf wel weer goed, wanneer men een weekje geduld heeft, maar klei grond, die veel zwaarder en vetter is, vereischt soms een aparte behandeling: gedaan, is het ook erg nuttig de boven laag, ongeveer 75 c.M. weg te spitten, een dun laagje stukgestooten baksteen of pot scherven te leggen en daar de uitgegra ven aarde weer bovenop te werpen. Zóó wordt het overtollige water gemakkelij ker afgevoerd. Zorgen we daar niet vol doende voor, dan is het eenige wat we bereiken, dat het zaad in den grond rot nog vóór het kan ontkiemen. Spitten is, behalve voor bovengenoemd doel, vóór het zaaien ook noodzakelijk, om den grond voldoende los en mul te maken. Vooral na de strenge koude, die we gehad hebben, moet de aarde, die zoo lang hard bevroren is geweest, zorg vuldig los gemaakt „worden. Graaf dus alles goed cm, stoot met de spade a!le onhandelbare aardkluiten heel fijn, be handel ze desnoods met de hark, door er met dit instrument hard op in te slaan en heftig heen en weer te stooten. Ook helpt het goed, de schop diep in den grond te steken en dan zoo krachtig en vlug mogelijk heen en weer te draaien. Wacht met zaaien een werkelijk zachten, windstillen, zonnigen dag af, en nog liever den tienden van zulke da gen dan den eersten! Er hangt zooveel af van de temperatuur van den grond, waarin het zaad komt. Is dit eenigszins behaaglijk, dan zijn maar een paar milde buitjes en een paar koesterende zon netjes noodig om de jonge plantjes boven den grond te lokkeri. Om den grond te verwarmen, is het aan te raden, onmiddel lijk vóór het zaaien op de daarvoor be stemde plaats, een flink vuurtje te sto ken het hoeft niet noodzakelijk enkel tuin-afval te zijn, die verbrand wordt en de heete asch dun en gelijkmatig over den grond te spreiden. Dan worden de zaadvoren getrokken, een ietsje dieper dan anders, en de asch wordt zachtjes aangedrukt. Den volgenden keer zal ik, na dit zwakke oogen, kunt u deze verlichten, of zelfs voorkomen door het achterge deelte van den nek, juist onder de haren, gedurende eenige minuten te sponsen met koud water. Dit kalmeert en ver kwikt de zenuwcentra, die de oogen en andere deelen van het hoofd bedienen en hier gelegen zijn. De gevoelige striemen onder uw oogen, tengevolge van het onophoudelijk tranen, kunt u als volgt behandelen. Strijk 's avonds voor het naar bed gaan wat zuivere beorzalf op een stukje schoon zijden lint, en druk dat zachtjes tegen de pijnlijke plaats. Niet wrijven of masseeren, alleen maar zachtjes bet ten en duwen. Laat de boorzalf den heelen nacht inwerken, tip ze 's morgens met een zacht doekje weg en bet na met wat lauw water; vermijd de plekjes bij het wasschen aan te raken, zooveel dit mogelijk is. Overdag strijkt u er een klein weinigje Vanishing-cream (ook wel droge- of dag-crême) genaamd, langs. De crème is niet vettig, en verdwijnt volkomen in de huid, zoodat er niets van de behandeling te zien is. De huid wordt er door verzacht en verfriseht, terwijl het schrijnen voorkomen wordt. Maar nogmaals, een bezoek aan den oog arts blijft by voortduring van het euvel dringend geraden. EVA. Indien er eens een algemeene bespre king gehouden werd onder de modisten. dan zouden wij hoogs Waarschijnlijk te blijft de grond nattig gedurende de i praatje over de voorbereidende maatrege- voorjaarsweken dan dienen we er wat i len, nog wat meer over het zaaien zelf scherp zand doorheen te -werken. Wan- I zeggen. neer we dat vroeger nog nooit hebben CUOCUd- van al onze modellen zijn. verkrijgbaar aan „Het Patronenkantoor", Poetbus no. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dames- kleeding in de maten 88, 96, 104 boven wijdte, 055. Kinderkleeding, aUeen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd k f 055. Bij elk patroon handlei ding voor het knippen en naaien, bene vens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestelling, met het verschuldigde be drag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld: naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad zonder extra- toegift. hooren krijgen, dat wij dames cïoor en door obstinaat zijn. Wat er ook gepro beerd werd aan het begin van het sei zoen om de groote hoeden in de mode te brengen, wij vrouwerwbleven het kleine hoedje, meestal zonder rand, getrouw. De oorzaak moet men echter grooten- deels zoeten bij de bontmantels, de man tels met de hooge kragen en de afge knipte haien. Het is dan ook werkelijk onmogelijk, in dezen tijd van het jaar een ander hoedje te dragen dan een klein modei, dat goed in den mantel kraag verdwijnt, en dat tevens geen af breuk doet aan d'e slanke silhouette. Orginallteit is helaas ver te zoeken, het is nu eenmaal niet gemakkelijk voor de modiste, zich te verzetten tegen de hardnekkigheid der dames, die abso luut vilt voor alles willen dragen, en zoo lang dit ma'eriaal nog in hoofdzaak ge dragen wordt, zullen ook de modellen weinig ingrijpende veranderingen onder gaan. Dat wil nu niet zeggen, dat wij het stroo schuwen, neen, zoo erg is het nog niet. Natuurlijk zijn er altijd weer huizen, die stroo met alle kracht naar voren brengen, o.a. Manillastroo, Bang kok, Italiaansch bandstroo en vele an dere exotische s roosoorten. Doch ook zelfs hier houci't men weer rekening met de vraag naar kleine viitdopjes, die on afscheidelijk zijn van onze geshinglede hoofden. Al de vindingrijkheid wordt dus nu geofferd aan het zorgvuldig dra- peeren, inknippen incrusteeren en gar- neeren van zoo'n vilten hoedje of een eenvoudig stroomodtel. De allernieuwste hoedjes zijn gemaakt van zwart vilt, wellicht omdat men deze kleur overal bij kan dragen. Een zeer populair hoedje, dat momen teel heel veel opgang maakt, heeft een randje, dat op het rechteroog inge- knipt wordt, zoodat één kant flink tegen den bol opgeslagen kan worden en het andere gedeel.e tegen de wang valt. Zoo'n opgeslagen rand wordt dikwijls af gewerkt door een juweelen speld of nou veauté-artikel. Een zeer geliefd model is een nauwsluitend dopje met opgeslagen rand, welke dikwijls voorzien is van de nieuwste vodlette, n.l. die, welke tot juist over den neus valt. - Toch komen de hoeden met groote randen weer in de mode, maar ZÜ zullen waarschijnlijk gedragen worden door een Amerikaansche in Palm Beach of een Parijsche actrice, die er zich „première" mee vertoont of de andere vooraanstaande vrouw „modewereld": In ieder geval, zullen deze groote hoeden ook zoen niet worden gebeuren. op een een of in de populair di sei- of er moet heel wat Van fijn gehaakt stroo worden veel aardige kleine modellen ontworpen, die in scherpe punten op het voorhoofd geknipt worden, even het ééne oog vrij latend. Raffia wordt door enkele modisten verwerkt voor groote, gezellige zonne hoeden, met raffia-bloemen of imitatie veldbloemen, die bij een luchtig toiletje gedragen moeten worden. Maar in hst algemeen verwacht men niet, dat deze dracht populair zal worden. Het is een typeerend verschijnsel van onzen tijd, dat wij heel veel aandacht aan de onderdeelen van onze kleeding besteden. Het is daarom ook, dat de meeste modisten niet langer alleen hoe den vervaardigen, maar ook een uitge breide collectie details, zooals tasschen, handschoenen, shawls, corsages, etc. in voorraad hebben. Op mantels en bontjassen worden veel sierspelden gedragen en een aparte versiering van een zwart namiddaghoed je zjjn initialen, gezet in fijne glinste rende diamanten, ech't of onecht! R. K.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10