FEUILLETON VERDERFELIJKE BANDEN. ZATERQAG 30 MAART 1329 DOODELIJKE AUTO ONGELUKKEN COMMUNISTISCH GEVAAR PAGINA 3 Yoldaan over zUn beschikkingen -< JrfJ had fWortU vervolgd^ 1 HOE DE JUSTITIE STRAFT Het Haagsche Ho£ het-ft uitspraak gedaan 'U die zaak tegen den automioibdolihaindelaar P. F. M. K„ uit Amsterdam, die door de rechtbank te Rotterdam, terzake van het veroorzaken van dood door schuld, is veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, met ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen to besturen voor den tijd van een jaar. Aan de schuld van dozen verdachte zou het te wij-ton zij-tv geweest, dat (hij op 2S Apriil van het vorige jaar mat een door hom bestuurden automobiel op don Rot- terdamscihen Rijweg onder Overschie liet echt paar GroenhuizenOverslnys, dait hij de halte- Hoornweg op de tram stond te wachten, h-eeft i aan- en omvergereden, waardoor bedde eahtolle- den zoodanige ernstige verwondingen bekwa men, dat zij aan de gevolgen zijn overleden. Het Hot veroordeelde den verdachte tot drie .maanden hechtenis Voorts heeft hot Hof arrest gewezen in de aaak tegen den koopman J. C. M. W., uit Deo -Haag, dia door de Haagsche Rechtbank wegens het. veroorzaken van dood door schuld is ver oordeeld tof'2 maanden gevangenisstraf. Deze verdachte zou het aan zijn schuld te wij'ben hebben gehad, dat hij op 28 Augustus j.l. op de brug a-an d-e Haagpoort en het Noordeinde te Delft met een door hetm bestuurden auto mobiel een wielrijder heeft aangereden, die teu- igevotlge daarvan in het'grachtwater is gevallen ©n verdronken. In deze zaak veranderde het Hof <le straf in twee maanden hechtenis. Verdachte staat bekend als woest lijder Voor de Haagsche Rechtbank werd Donderdag- achtend vootgezet de wegens het niet opkomen van een der getuigen op 7 Maart uitgestelde behandeling van de zaak tegen den chauffeur H. V. uit Den Haag, wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn ge- v eest, dat hij op 11 November j.l. met zijn auto een wielrijder heeft aangereden, tengevolge waarvan de aangeredene is overleden. De aan rijding geschiedde om ongeveer half twee- in den nacht van 10 op 11 November bij de trap- jesfbrug o-p don Loosduinscheweg. Nadat Don derdagmorgen de bed-oelde getuige was ge hoord, wees de officier van Justitie erop, dat verdachte bekend staat als een woest rijder, die reeds ettelijke malen ls veroordeeld. De officier elschte veroordeellng tot 6 maanden gevange nisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Uitspraak over 14 dagen. DOOR EEN AUTOBUS GEGREPEN i En aan <le gevolgen overleden Gisterenavond 7 uur wilde het 10-jarig poontje van den heer r. Ree de Thomas Kempisstraat te Zwolle oversteken, toen het werd gegrepen door een autobus van de Dedemsvaartsche Stoomtram. Ernstig gewond Werd het kind overgebracht naar het Sophia- fclekenhuis aldaar, waar het spoedig na aan komst overleed. .GEN EEN BOOM GEREDEN- Verwonding en beschadiging Vrijdagmiddag is op den Amsteldijk te Nieuwer-Amstel oen motorrijder, doordat hij omkeek naar een hem passeerenden auto, tegen een boom gereden, met het gevolg, dat hij een ernstige hersenschudding bekwam. Het motor rijwiel werd zwaar beschadigd. LIJK GEVONDEN. ra een water achter de Godelindeetichtiug te Buseum is het lijk gevon-den van een 51-jarige vrouw. LIJK AANGESPOELD. Hoi. te Wesibkape-lle aanigesipo-eilde lijk blijkt ite zijn van een vrouw, die sedert bailf F-elbruarl te Oostker'ke (België) wordt vermist. DOODELIJK verkeersongeval bij de HOOGE SLUIS TE AMSTERDAM Een advocaat als verdachte Bij de Hoogo Sluis, een van de drukste ver keerspunten in de h-oofdstad, heeft op 20 Februari van het vorig jaar des middags te on geveer twaalf uur, een gecompliceerd verkeers ongeval met doodelijken afl-oop plaats gehad. De 83-jarige mr. H. S., advocaat en procureur te Amsterdam kwa-m dien da-g als bestuurder van een auto van de richting Frederiksplein aanrijden en zijn bedoeling was, door het maken van een bocht naar links, vóór de Hooge Sluis den Binnen 'Amstel o-p te zwenken. Toen hij deze manoeuvre uitvoerde, had juist op dat oogeu'blik een eierhandelaar, die met paard en wagen van den kant der Hooge Sluis uit de richting Weesperpcort naderde, zijn paard reeds zoo ver laten doorloopen, dat het dier den door-gang naar den Binnen Am-st-el ver sperde. Door zijn stuur uaar links te wenden, trachtte mi'. S. nog voor het paard langs te gaan; een poging, welke tot misiukking ge doemd was. Wat toon volgde, geschiedde in een oogwenk. De auto reed eerst tegen het paard en daarna tegen een lantaarnpaal opdeze brak af en kwam terecht op een juist passeerende vrouw. Het slachtoffer liep zwaar lichamelijk letsel op en is op 26 Februari van het vorig jaar aan infectie overleden. Voor mr. S. had de zaak zeer onaangename gevolgen; er werd tegen hem een strafvervol ging ingesteld en op IS.October 1.1. stond hij terecht voor de Vierde Kamer der Amsterdam- scbe Rechtbank. Volgens de dagvaarding had mr. S. bij het nemen Van de bocht de auto hoogst roekeloos en onvoorzichtig bestuurd. Met den eisch van het O. M. 200 boete, subs. 10 dagen hechtenis ging de Rechtbank niet mee; op 1 November 1.1. legde zij mr. S. een week hechtenis op. Van dit vonnis kwam mr. S. in hooger beroep en dezer dagen diende zijn zaak voor het Amsterdam-sche Ge-rechtshof. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, meende dat het vonnis der Rechtbank juist is gewezen. Echter gelooft spr. niet dat de mate van schuld bij verd, zoo danig is, dat het gewettigd is, in dit geval eer, vrijheidsstraf op te leggen. Een vrijheidstraf achtte spr. echter ook hier om niét juist, daar de dood van de vrouw niet aan een directe aanrijding is te wijten. Spr. eischre bevestiging van het vonnis der Recht bank, behalve ten aanzien van de straf, welke spr. veranderd wensohte te zien in een boe-te van t-w-ee honderd gulden, subs, tien dagen hechtenis. PI. drong aan op nietigheid der dagvaarding, subs, vr-oeg hij vrijspraak of een clemente straf. Uitspraak over 14 dagen. DOODELIJKE ONGEVALLEN Vrouw door een riem gegrepen Gistermorgen om ongeveer 8 uur is op de Veenendaalsche Stoomspinnerij en weverij te Vecucndaal een ernstig ongeval gebeurd, waar bij de 35-jarige mej. N. van Burken werd ge dood. Men was aldaar bezig met het omleggen van oen -drijfriem waarbij zij hulp verleende. Op een gegeven oogenbllk werd zij door den riem omhoo-g getrokken, met het noodlottig ge volg, dat zij met -haar hoofd tegen een as werd geslingerd. Het voorhoofd werd geheel inge drukt en de vrouw »p slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Het lijk is naar het 'ziekenhuis overgebracht. 1 oerman onder paard en wagen Toen de 38-jarige landbouwer Cox te Oploo Donderdag 'n wagen met varkens vervoerde sloeg plotseling heit paard op hol. De voerman kwam te vallen en geraakte onder paard en wagen. Met zware verwondingen vond men hem op den weg liggen. Een geneesheer uit St. Anthonius kon slechts den dood constateeren UIT EEN RAAM GEVALLEN. Vrijdagmorgen ie de schilder Frans OcJlrxm- bon in bet Missiehuis St. Franotecue So- lamus, Oude Markt, Slttard, bij bet verrichten -van schilderwerk uit het raam der eerste ver dieping gevallen. Met zeer ernstige inwendige verwondingen is hij in het hospitaal te Sittard opge-n-ome®Zijn toestand is zorgwekkend. UIT EEN SCHOMMEL GEVALLEN. Het 9-jarig zoontje der familie IJ. te Kerlt- rade viel in den tuin uit een schommel De ltnaap brak een arm op twee plaatsen en liep nog verschillende Inwendige kneuzingen op. VERSPREIDING VAN ZAKBOEKJES Do celvormingsidee in praktijk gebracht. A. W. y. d. Eelaart te Nijmegen schrijft In het „Katholiek Sociaal weekblad"! „Temidden van die ware vloedgolf van min of meer belangrijke gebeurtenissen, waarop bet leesgrage publiek gedurende de laatste maanden is onthaald, gaat een bericht over kommunistische aktie onder de Nederlandscbe militairen vrijwel verloren. Men leest het, men praat er misschien even over en is het een dag later weer vergeten. Toch Is dit bericht wel waard, dat men er langer dan een vluchtig oogenbllk zijn aan dacht aan besteedt. Het gaat hier om een zoogenaamd „zak boekje", dait naar het schijnt alleen in de voor naamste garnizoensplaatsen door de kommu- nisten onder de militairen bulten de kazerne woonachtig is verspreid. Het wordt toegezon den onder enveloppe, als reklamedrukwerk. In uiterlijk verschilt het in niets met een ge woon militair zakboekje, zoodat men er ge makkelijk inloopt en aanvankelijk niet eens bemerkt met kommunistische propaganda te doen te hebhen. De inhoud van het boekje laat echter in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wenschen over, zooals wij zoo aan stonds zullen zien. Is op zich zelf genomen het verschijnen van een dergelijk boekje reeds teekenend ge noeg ,als wij het bezien in verband met de stelselmatige internationale propaganda, die het kommunisme nu reeds jaren voert, maant het gebeurde ons nog nadrukkelijker tot groots waakzaamheid. Het beginsel, waaraan die propaganda tot in de kleinste onderdeelen vasthoudt, de cel vorming het vormen van revolutionnaire kernen in de groepen, die „bewerkt" moeten worden ligt ook aan de samenstelling van dit boekje ten grondslag. Herhaaldelijk wórdt dan ook min of meer openlijk, al naar gelang van de plaats waar het staat, tot tlie celvorming aangespoord. Ziehier een klein stukje van het revolutionnair proza, waaruit het boekje van de eerste tot de laatste bladzijde is samengesteld; „De soldaat, die tegen zijn wil wordt inge lijfd in het leger van den Nederlaadschen Staat, moet weteu, dat alle gezag, uitgaande van een andere macht, dan die der arbeiders klasse, een hem opgedrongen gezag is, dat hij slechts door nood gedwongen aanvaardt en ge hoorzaamt. De eenige werkelijk door hem te er kennen macht, waaraan hij als zoon van het werkende volk, zich gaarne zal onderwerpen, is de wil der georganiseerde arbeidersklasse. Zoolang deze wil, als hoogste macht in de maatschappij, zich nog niet kan laten gelden, ls het plicht, om zijn lotgenooten, arbeiders en boerenjongens in het soldatenpak, door onver moeide en zoo noodig ondergrondsche en ge heime propaganda en voorlichting te doordrin gen van het bewustzijn te behooren tot de klaisse, die geroepen is de heerschappij der ka pitalisten ten val te "brengen en bet socialis me te verwezenlijken". Na deze vlotte ouverture zet de kommu nistische propagandamuziek in een zelfs voor de zaak der revolutie stevig tempo haar lok- deuntjes voort. De militairen moeten de eerbewijzen bren gen, zoolang de kapitalisten baas blijven, baat ieder daadwerkelijk verzet daartegen toch niets. Maarwij moeten den groet nim mer brengen zonder te denken aan het uur, waarop de sterren van de kragen zullen wor den verwijderd en de epauletten zullen wor den gerukt van de schouders der officieren. Ver-der wordt aangespoord tot een voortdu rend lijdelijk verzet. Men wordt echter tevens aangeraden van 't soldatenvak zooveel moge lijk te leeren, vooral het hanteeren der wape nen, want nietwaar, dat kan den toekomstl- gen strijder voor het proletariaat later goede diensten bewijzen. Het boekje eindigt met een lofzang op Rus land, het symbool van de wordende vrijheid der arbeiders- en boerenklasse. Nog steeds wordt door een zeker soort „op timisten" deze en dergelijke propaganda meer kinderlijk dan gevaarlijk geacht. Men kan echter de zaken ook te zonnig bekijken! Want wanneer wij ons afvragen, hoe groot ook in de toekomst de invloed en het „doorwerken" der kommunistische propagan da op de massa wel zal wezen,, moeiten wij -daarbij steeds twee dingen in het oog houden, DE MOORD TE GROOTEGAST. i De zaak komt voor de Rechtbank Naar wij vernemen zal de zaak tegen IJ. Wijk- stra op 24 April a.s. voor de rechtbank te Gro ningen worden behandeld. Bekl. wordt ten laste gelegd moord subs, doodslag. DE BEROOVING EN MISHANDELING TE LISSE. Wat nog in een sloot gevonden werd In verband met het nabij LLsse gepleegd misdrijf, waarhij de bejaarde wed. S. op schan delijke wijze werd mishandeld en van haar geld beroofd, vernemen we dat de gemeente politie van Haarlemmermeer in een sloot na bij den Lisserdijk in de nabijheid van de plek waar de aan de wed. S. toebehoorende tasch werd gevonden, bij het dreggen nog heelt op gehaald een stuk ijzer, hetwelk de daders ver moedelijk bij de mishandeling hebben ge bruikt. De politie zet haar onderzoek voort. HET ONVEILIGE PLATTELAND VAN NOORD-HOLLAND Heeft men een der inbrekers te pakken? Giaterennadht i-s in de R. K. pastorie van Bovankarspel een poging tot inbraak gepleegd. Door het uitsnijden van een ruit verschafte de dader aicfa toegang, doch vond d® deur geslo ten, asoodat hij zijn plan niet kon volvoeren. Door de gemeentelijke en Rijk&veld wachte-rs -uit Hoog-Karspel is hij aangehouden en in ver zekerd® bewaring gesteld. Hij gaf o-p te zijn M. J. van der H., hit Amsterdam. Op hem wer den bevonden eenige inbrekers-werktuigen en een paar kousen, waarvan een gemerkt was T. G. Door de politie ondervraagd, zei hij ner gens van te weten, doch het vuur werd hem zoo na aan da schenen gelegd, dat hij ten slotte niet alleen de inbraak te Bovenkarspel beken de, -maar ook een diefstal in de R. K. pastorie te Latjebroek. Men hoopt hiermede een van de daders te hebben gepakt, die het platteland van NooTd-Ho-Mand in den laatsten tijd onveilig maakten. INBREKERS AAN 'T WERK In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Baxneveld op twee plaatsen Ingebroken, na melijk bij den heer B. J. Willemars en bij den -heer M. Klomp. Bij eerstgenoemde is rui-m 200 gestolen en bij laatstgenoemde ongeveer 10. Verschillende deuren en kasten waren met geweld verbroken. Uit de voetsporen bleek, dat er twee personen waren geweest. die voor een juiste waardebepaling noodzake lijk zijn. De mentaliteit dier massa en de verwant schap, die er tusschen die mentaliteit en het geen gepropageerd wordt bestaat. De materialistische geestesgesteldheid, hét kenmerk der hedendaagsche maatschappij, heeft de massa zeer sterk ontvankelijk ge maakt voor de verleding van materieele be. loften daarnaast krachtig aangekweekt het ve-r langen, om ook al die gemakken en weelde te beziiten, waarmede de menscken van geld en positie zich het leven behaaglijk maken. Het kommunisme heeft tot uitsluitend doel zegt tenminste dit te hebhen aan dit verlangen tegemoet te komen en het te bevre digen. Daarom heeft het zoo'n geweldigen vat op de massa en groeit zijn invloed met den dag. Een groei, die nog veel te veel onopgemerkt aan ons voorbijgaat. Wij vergeten te spoedig, dat het hierboven genoemde boekje meer dan een minieme scha kel ls in de geweldige wereldpropaganda, die vooral gedurende de naoorlogsehe jaren, sedert het kommunisme in Rusland zijn groote cen tral® heeft gekregen, tot 'n doelbewuste akti- viteit is uitgebreid. Zou h-et langzamerhand geen tijd worden, om de z.g. kwestie's van den dag eens wat te laten rusten en ons met deze ééne groote kwes tie bezig te houden, hoe bestrijden wij afdoen de het kommunistische gevaar? MISSIENIEUWS UIT ZUID-AFRIKA, j Bezoek van den apostolischen delegaat Father Dom. Lambert Leusen O.S.B. schrijf» ons van Pietersburg: Gedurende de eerste dagen van Februari viel de Benedlctijnsche missie van Noord/ Transvaal de groote eer te beurt, Z.Exc. Mgr B. J. Gijlswijk, O-P-, apost. delegaat van Z. Afrika en diens secretaris, Father P. Ter- maat O.P. als gasten in haar prefectuur te be groeten. In gezelschap van mgr. Van Nuffel O.S.B.» en de Fathers Termaat en Laenens, bezoek Z.Exc. de'verschillendo missie staties. Onderweg werd het gezelschap door zulke hevige regens overvallen, dat men met den auto d-e ondertusschen gezwollen rivieren niet kon passeeren en gedurende 36 uur in een klein farmhuisje moest doorbrengen, waar nau welijks voor elk een zitplaats was van slaapgelegenheid voor allen was natuurlijk geen sprake. Gelukkig hield de regen eindelijk op en keer de h-et gezelschap behouden voor Zondag naar de hoofdstatia Pietersburg terug, waar do plechtige eerste-steenlegging zou plaats hebbes van het nieuwe St. Teresia-College, hetwelk de broeders van Liefde van Elkeuburg bij Ein- boven, hier oprichten voor de jongens der blanken. Ook hebben de broeders reeds op 'n buitan- statie een begin gemaakt met een opleidings school voor zwarten. Bij da plechtigheid der eerste-steenlegging door Z.Exc. den aartsbisschop, waren op het rijk bevlagde feestterrein, behalve verschil lende missionarissen en de wereldlijk® autori teiten, een groet aantal blanken en inboorlin gen tegenwoordig. De komst van den Pauselijken gezant, dia twee dagen later hoogstvoldaan naar zijn resi dentie te Bloemfontein terugkeerde, was zon der twijfel voor de paters, broeders en zusters der prefectuur een groote voldoening en tevens een aansporing om met moed voort te gaan mot het zware werk in de schoone, maar arme missie van Noord-Transvaal. V. DE PATERS LAZARISTEN IN CHINA Er wordt hard gewerkt Publiceerden we reeds eerder in ons bi ad een aantal bijzonderheden omtrent den stand der missies van de Patera Lazaristen in Noord- China, thaus kunnen we weer eenige cijfers overleggen aaa de hand van een „Tableau general" ten aanzien van de situatie in de Zuld- Chineasche vicariaten van St. Vincentlue-Con- gregatie. De tusschen haakjes geplaatste cijfers dulden op de statistische gegevens van het Jaar tevoren. Op een heidensche bevolking van 50 (47) mitltioen vormt de Katholieke gemeenschap nog maar een groep van 1S2.939 (181.686) Christe nen. Wat een heidendom ook hier nog. (In het Noorden waren deze cijfers resp. 21 mil Hoen tegen 549.000)-. Hat gatal Christenheden be draagt 2.149 (2186) achterultgeloopen due, het cijfer der missieposten daarentegen steeg van 125 tot 134. Behalve 8 missie-bis3ehoppen bezitten d« Zuidelijke diocesen 91 (95) paters Lazaristen, en 50 (45) inlandsche en voorts 9 (11) Euro- peesche en 110 (105) inlandsche seculiere gees telijken. Het aantal groot- en kleln-semilnarisrten beloopt 234 (277), een achteruitgang derhalve, ofschoon het getal seminaristen der Congre gatie klom. Het cijfer der zusters van verschil lende congregaties wijst op een totaal van 404 (390), o.w. 302 .(302) inlandsche. Het aantal kerken breidde zich uit van 141 tot 159, doch dat der kapellen liep terug van 975 tot 916. Het onderwijs onderging ook hier in het alge meen den invloed der politieke gebeurtenissen, de educatie van de meisjes bleef echter beter op peil (breidde zich uit) dan die dor jongens. Het ambaebtson-derwijs nam toe. Meer dan 2000 kinderen werden door de H. Kindsheid aan vaard. In tegenstelling met het Noorden nam hier het getal weeskinderen toe. Het aantal doopsels bedroeg; volwassen catechumenen 3183 (3412), volwassen heidenen In stervensgevaar 2384 (3209), kinderen van Christenen 4.884 (4826), heidensche kinderen in stervensgevaar 19.154 (20.088). Het getal be liep ongeveer 427.000, dat der H. Communies pl.m. 1050.000. Priester gewijd werden 24 candidaten tegen 9 in 1927, het aantal huwelijken bedroeg 1214 (1232), dat der retraitanten nagenoeg 2300. Ook dit overzicht getuigt van gevarieerden missiearbeid en hard doorwerken ondanks de ongunst der tijden. NAAR HI FRANSCH door JEAN THIERY ji 15) De gravin begon opnieuw te snikken. Maar dat alles verklaart nog niet waarom jullie in Bohémien zitten! U behoeft Wilhelm daarover niet te onder - - vragen, want hij antwoordt er niet op. Waarom zou hij mij het recht onthouden -hem te ondervragen? Het hof van B-ohemen is nauw ve-rbon- den met dat van de familie van Renemburg. Br is een gedeelte van Wilhelm's leven dat ons .ontgaat, waarop wij geen recht hebben. Trou- 'iWens eerlijk gezegd, of ik nu hier ben of daar ginds, als ik maar bij hem ben O zeker, ik begrijlp dat je nergens liever j bent dan in een onooglijk gat als Ledon Dus wat wou je nu eigenlijk diat ik deed. Eerst moet u eens de gang uitgaan en wat Dij 't lijk van uw arme schoonzuster komen bidden Mijnheer Cerneille haalde adem om een ver pletterend „Nooit van m'n leven!" uit te bra- 'icen. Maar hij bedacht dat zelfs de ergste vijand -machteloos wordt door den dood en dat deed hem zwijgen. i En dan kunt u wat gaan rusten J. O rusten zal me onmogelijk zijn zoolang ik niet weet wat er morgen gebeuren zal, vooral met je man. Morgen? Wel dan moettn er maatregelen getroffen wonden voor de begrafenis en daar zult u vooral over te beslissen hebben Heb je je moeder gewaarschuwd? Ja, ik heb haar een telegram gezonden. Heb je haar gezegd d-at er voor Wiilhelm niets mjrer te vreezen is, dat zijn vrijheid, zijn naam geen gevaar meer loopt. Maar vader wie heeft u dan ingelicht? O'Lynuas. Ah, als je je moeder eens ge zien had en de prinsesja de prinses vooral Wie bedoelt u met d-i-e prinses? Wel prinses Zinnelin. Heeft Wilhelm je nooit vlcrteüd dat hU aan haar verwant is. Bij m'n vertrek was 't thuis een onbe schrijfelijk tooneelen nu vind ik jou terug alsof er geen vuiltje aan de lucht is neen, daar begrijp lik niets van Vertel me nu een» met 'n paar woorden wtat er gebeurd is toen je tante hem beschul-dSgde, tusschkn twee haakjes iets dat altijd op hem zal blijven wegen en een smet wordt op z'rn naam Toon tante riep: Hij is een der schurken!" was Wilhelm de eenige die daardoor getroffen scheen. Hij wankelde en ik dacht dat hij zou vallen. Daarom nam ik hem in müln armen en wilde hem geruststellen. En terwijl tante hem met bliksemende oogen aan Ibleef kijken, klampte hij zleh als radeloo-s vast aan den rand van 't bed. Ik hield hem ondertusschen In mijn armen en trachtte tante er van te over tuigen dat zij zich vergiste. Misschien begreep ze wat ik haar zei. Haar oogen stonden vol angst en radeloosheid en op haar trekken teekende zleh de grootst mogelijke afschuw afEn dat tooneel herhaalde zich verscheidene malen ln dei) loop van den morgen. JToen de gerechtsdienaars binnen kwamen, ontving' Wilhelm hen als een krankzinnige. Kom gauw, zei hij, zij zal u don schuldige aanwijzen... Zij beschuldigt mij! Zij beschul digt mij.... Tevergeefs deed men pogingen om de zieke nogmaals tot een beschuldiging te hrengen. Zij bedekte 't geziekt met haar handen die nog gezwollen waren van de touwen en beduide door een teeken dat ziS niets meer zeggen wou. Bijna aanstonds daarna begon de doodstrijd. En zij dulde niemand meer bij zich dan Wilhelm. Ik ben eindelijk bij haar teruggekomen op 't oogenbllk dat ze den geest gaf. Haar laatste woord was: Vergeet niet dat het mijn dood gekost heeft VII NOG STEEDS POLITIEKE AANGELEGENHEDEN Twee dagen later had de begrafenis plaats, een plechtigheid waarbij zóóveel praal ten toon gespreid werd, dat het scheen, alsof mijnheer Corneüle op dien eenen dag zijn schoonzuster al de eer wilde schenken dit hij haar tijden» haar leven onthouden had. De lijkkist lag bedolven onder een schat van bloemen tijdens dien laatsten tocht van juffrouw Grapln. Achter haar stoffelijk overschot volgden mijnheer Corneille, het hoofd nauwelijks lots gebogeu eu naast hem graaf van Renemburg, zijn schoonzoon. Dat jonge gelaat zoo bleek en ontdaan, scheen een uitbeelding van rouw en smart. In een volgrijtuig zat mevrouw Cornelia®, een zwarte weenende gestalte, ondersteund door haar dochter. Nooit had Ledon zoo'n menigte kaarsen zl-en flikk&Ten tusschen zooveel rouwfloers. Na do plechtigheid keerde mevrouw Corneille Parijs terug en nam, haar dochter mee. De heeren zoudeu per auto gaan, zoodra zjj afgedaan hadden met zekere formaliteiten. De eerste vraag die hen bezig hield was: heeft juffrouw Grapin een testament gemaakt en eenige beschikking getroffen aangaande haar woning? De dood had haar oven-vallen als een dief ln den nacht: er was geen testament. Niets belette dus mijnheer Cornellle zich to boschouwen als de eenige erfgenaam, voor z'n vrouw, en de ledige woning vSm kelder tot zolder te bezichtigen, om zich daarbij naar hartelust te verwonderen over het feit, dat een vrouw tevreden en rustig haar leven versleten had tusschen de vochtige kwalijk riekende muren van die gewezen pastorie, in de schaduw van de eeuwenoude kathedraal. Niets ook be- j lette de bejaarde Jeanue te ontslaan zonder oenlg woord van dank voor haar jarenlangen trouwen dienst, of de geringste vergelding ln den vorm van geldelljken steun. Wat de scha mele oude meubels betrof, het eenvoudigste was, ze aan de buren te verkoopen. Zaken zijn nu eenmaal zaken en als je je met alle sent-i- menteele beschouwingen op moet houden bij een erfenis Hij liet de opening ln den kelder, waardoor het onheil als 't ware ln levende lij|ve waa binnengekomen, voor zijn eigen oogen dicht metselen. Zoo voelde hij zich het best verant woord tegenover zijn overleden schoonzuster dia haar leven gewijd had aa-n de bescherming en bewaking van die onderaardsche ruimten. Ten slotte had het lot hem ln staat gesteld op geheime, fijnzinnige wijze wraak te namen, door met eigen hand de plank met het wreede „Te koop" aan de woning te spijkeren. Dat opschrift alleen reeds zou door zijn stille aan wezigheid de akte opmaken, die voor goed lederen band moest breken tusschen de avenue de Possy en Ledon, zooals altijd alles met groote nauwgezetheid volbracht begaf hij zich naar den notaris van het stadje, om hem de sleutels der leego woning toe te vertrouwen. Voortaan zou nie mand anders den kleinen tuin bezoeken dan de schaduw der kathedraal, die haar slulpgang regelde naar den gang der uren. En niets zoo daar meer spreken van het bestaan der beide vrouwen, van haar kleine wederwaardig heden en sobere voldoeningen die hun stille dagen hadden gevuld Wijl het regenachtige weer weinig aantrek- keijklield gaf aan de wegen, besloot mijnheer Corneille af te zien van den voorgenomen auto tocht. Een wagon eerste k!as is tenslotte tóch nog een comfortabeler vervoermiddel dan een automobiel, hoe ruim en weelderig die ook mag zijn. Wilhelm zou per auto gaan en regelrecht rijden -naar de avenue de Passy in Parijs. Daar aangekomen trof mijnheer Corneille geen graaf aan maar wel een telegram, waarin do schoonzoon berichtte dat hij eerst eon i ge dagen later zou arrive eren. Ondertusschen leverde „De misdiaad van Ledion", een overvloed van copie aan de bladen tuk op sensationeel nieuws. De drfe geheim zinnige reizigers van het „Hotel Moderne", de verdwenen koster, dien men ia een der putten bij do onderaardsche sacristie hoopte te vinden, de gestolen schatten, waarvan niet het geringste spoor te ontdekken was, dat alles werd uitvoerig gocommenteerd. Dat was nu weer eens een misdaad die verscheidene dagen achtereen de o-plaag der kranten aanzienlijk vermeerderde. Volgen» de geruchten reisde Ollaro in Dultschland. Goraaf van Renemburg kwam op een avond aan in 4« avenue de Passy. Da bruin en gel® uniform van Hector w«ui y®)-vangen AftW e® swarte rouwklceding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3