i FEUILLETON VERDERFELIJKE BANDEN. nergens hoopt u Deler in» P. ENGERING's NEW ENGLAND Verlaagde Prijzen B. A. HENGST KABOUTER Prima Jenever f 2.70 en Brandewijn f 2.80 Hoed - 2.90 dan Pet - 0.95 i" MODEMAGAZIJN HOOGSTRAAT 161 VRIJDAG 5 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 t. DE TRIUMPHALE UITVAART VAN DE STATENDAM per Lifer BOTERSTRAAT 63 - TELEF. 68685 I NED. R. K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS" Jaarvergadering De Sckiedamsche afdeeling van bovenge- noemden bond heeft gisteren haar jaarver gadering gehouden. Na opening door den Voorzitter, den heer L. van Rutten, kwamen de jaarverslagen aan de beurt, waaruit bleek, i dat de organisatie zich in een stijgend leden tal mag verheugen. De in het afgeloopen jaar toereikte resultaten stemmen tot tevredenheid. Als bestuurslid werden de heeren: G. PI M. guller. H. Nederkef en C. Borsboom herko- i zen. Tot lid van de commissie voor georgani- i geeitl overleg werden benoemd de heeren: i L. van Rutten en G. P. M. Mulder. Besloten werd een bijdrage te geven aan het comité voor Herwonnen Levenskracht, evenals aan de Commissie voor Uitzending i van Zwakke Kinderen. Voorts werd de feeste- lijke viering van het 15-jarig bestaan bespro- Sen. Na nog eenige ntededeelingen en een geani meerde rondvraag sloot de voorzitter de ver- gade rins. i 1 VEREENIGING VERJAARDAG i I De Aprilrergadering van bovengenoemde ver. j eeniginig werd gistermiddag gehouden ten huize van da voorzitster mevrouw S. Hijman. i Deze vergadering, die ihoofdzakelijik belegd was voor het ledigen der busjes over de maan. 1 den Februari en Maart, dus over een tijdperk waarin een ongekende koude ons nog doet huiveren wanneer wij er aan denken, werd met verlangen tegemoet gezien. Of nu die scherpe koude onze stodgenooten milder gestemd heeft, of dat de opwekking Tan de p ennin gmees ter essemevrouw Jonker RoelantsKleipool, in haar jaarverslag haar j uitwerking niet gemist heeft: de inhoud der bu sjes bij de opening bleek weer schitterend te Zijn en overtrof alle andere perioden, sedert het bestaan der vereeniging. Zoo'n groote inhoud der busjes is nog nooit bereikt en is toch zekeT wei te danken naast i die offervaardigheid van onze medeburgers, aan de flinke activiteit van de damesbestuursleden. Ook de busjes In de winkels geplaatst voor het inwerpen, van cassabona, leverden een gun- Htig resultaat op. Besloten werd gunstig te beschikken op de aanvrage om de fiinancieele bijdrage van een mannelijk patiënt te verhoo- gen- Aan twaalf patiënten wordt nu financieel® Bteun verleend. De voorzdtster sloot daarna onder hartelijke dankzegging aan de damesbes tuur sleden voor baar aanwezigheid, deze vergadering. OPENBARE VERKOOPING Ten overstaan van notaras P. R. van Bile- I kom heefit heden in het'gebouw van den R. K. [Volksbond plaats gehad de openbare verkoo- ï»Ing van de volgende perceelen: Perceel I, winkel- en woonhuis met water- btokerij en e>rve, Beyerlandscbestraat 65a-b; 1 Ingezet op ƒ7800; Perceel II, huis en erf, Oude Sluis 17; inge- I iet op ƒ4500; i Perceel III, mat afzonderlijke bovenwoning ën erve, Kinderbuurt 22; uit de hand ver- Jrocht; i Perceel IV, nieuw gebouwd huis en erve, i Breedstraat 34; ingezet op ƒ2350. I VOLKSBADHUIS f r Op 29 en 30 Maart werden genomen 5G1 i baden en wel in de le klasse 29 kuipbaden, 64 regen baden en 1 kinderbad en in de 2e klasse: 46 kuipbaden en 421 regenbaden. Gedurende de maand Maart werden genomen 8850 baden, te weten: le klasse 29 kuipbaden, 841 regenbaden en 3 kinderbaden en in de 2e fclasse 229 kuipbaden, 2141 regenbaden en 2 kinderbaden. Ji SCHEEPVAART 1 SCHIEDAM, 4 April. Vertrokken: motor- J Schoener Reina II, kapt. J. Buning, met per- cel naar Koningsbergen; s.s. Deli, naar Rot- terdam. SCHIEDAM, 4 April. Aangekomen: s.s. Vre- denburg. van Rotterdam; s.s. Aster, van Rot- i fcerdam, beide om te dokken in de WHtonha- ven. s.s. Rokis Vergottis, van Amsterdam, om te dokken in de Wilhelmlnahaven. SCHIEDAM, 5 April. Vertrokken: Grieksch ë.s. Rokis Vergottis, naar Rotterdam. i NAAR HET FRANSCH I door i JEAN THIERY r 19; Op den grond lag een krant. Toevallig las Marcelle een opschrift waarvan de groote dikke letters dadelijk opvielen: „De misdaad van Ledon"... Zoo, is er soms eenig nieuws? Meteen bukte zij zich en raapte 't blad op. Verschrikt keken de belde anderen toe. De gravin begon te lezen: Barbet, de koster van Ledon, is eindelijk gevonden, En u vertelde me dat niet eens! Waar was die arme man? In dien onderaardschen kerker? Neen, gravin, honderd meter daar vandaan op den weg, antwoordde 01 Iero. Zouden die kerkers dan een uitgang heb ben? Dat schijnt wel. De schurken hadden hem du 3 niet ver moordt Ondanks al hun boosheid zullen ze mede lijden met hem gehad hebben. Gelukkig, nu zal de waarheid wel aan flen dag komen. Best mogelijk, of de koster moest sterven Jfior hij gelegenheid heeft gehad om te spreken. EEN GOEDE HONO STAAT VOOR GEEN SLOOT, MAAR EEI^ KOMT ER OOK WEL OVERHEEN R. K. S. V. EXCELSIOR Wedstrijdprogramma Voor de competitie is voor de zwart-witten het volgende programma opgesteld: Zondag a.s.: Excelsior 1H. B. S. 1, 2 uur, N. v. Wijk; Raptlm 1Excelsior 2, 2 uur, A. SteygerM. S. B. 1Excelsior 3, 2 uur, W. Addinks; Excelsior 4— S. P. L. 1, 12 uur, A. J. Kamp. Zaterdag a.s.: Excelsior bSt. Lodewijk b, 3 uur, C. Wltberg; St. Lodewijk cExcelsior c, 3 uur, Q. Nederhand. Een uiterst belangrijk programma. Het le elftlai moet om zich veilig te stellen beslist winnen, wat -mogelijk is, mits alle zeilen worden bijgezet. Het 2e elftal heeft een gevaarlijke klip te omzeilen. Het 3e elftal mag met een gelijk spel tevre den zijn, doch het 4e elftal zal wet voor een overwinning zorg dragen waarmede het een mooie kans blijft behouden. De juniorenelftallen moeten beide winnen, om zich aan het hoofd hunner afdeeling te hand haven. BILJARTEN Rollend GenoegenVriendenkring Op het biiljartconcours, gehouden tusschen de vereenigingen „Rollend Genoegen" en „Vriendenkring", onderscheidenlijk onderafdee- ïtnglen der St Jozafgez ellen vereenigingen „Schiedam" III en I, heeft „Vriendenkring" wederom beslag weten te leggen op den uit- geloofden prijs, een zilveren krans. „Rollend Genoegen" behaalde 1789 caram boles tegen „Vriendenkring" 1905. Serieprij- zen werden toegekend aan de heeren Th. Gunneweg, G. Beekman, J. Markus en Schol- te, allen van „Rollend Genoegen" en aan de heeren J. v. d. Meer, J. v. d. Horst, D. Leen- ders en A. de Groot, allen van „Vrienden kring". BURGERLIJKE STAND Aangiften van 3 en 4 April 1929 GEBOREN: Jacob, zoon van J. van Eijlc en J. C. J. Paassen, Voorns chest, r a at 36; Harm, zoon van J. de Jong en A. Aldershof, Da Costastraat 16; Johanna Cornelia, dochter van H. J. Steenhouwer en J. W. Peterbroers, Voorn, scbesitraat 13. OVERLEDEN: H. van Loopik 3 maanden, Nassau laan: L. L. Gokke 67 jaar, N. Haven; GEHUWD: J. de Ridder 31 jaar en M. do Reus 26 jaar; P. B. Koning 34 jaar en 3. A. M. Looman 39 jaar; C. A. Nïjlioff 22 jaar en J. Ultermarkt 23 jaar; J. F. van Kruinlngen 22, jaar en M. Scheffer 22 jaar. ONDERTROUWD: A. M. Loch 22 jaar en L. Groeoeweg 20 jaar; A. de Groot 24 jaar en M. J. Boddie 23 jaar; A. Muller 36 jaar en J. L. Meissner 36 jaar; C. J. van Hoek 23 jaar en G. M. Mees 22 jaar; F. van Lier 35 jaar en A. L. Middelburg 28 jaar; I. van Gelderen 21 jaar en M. Rook 27 jaar; C. van Kuil 20 jaar en P. van Pelt 20 jaar; C. Landzaad 21 jaar en E. van der Kruijt 21 jaar. BU DE MARKT Reel. 44J6S 25 En dat zoo zoo'n wonder niet zijn, want de schuldigen zullen wel waken. De ellendelingen! Ze verdienen dubbel en dwars de galg. De galg is afgeschaft mevrouw. De guillotine dan! Vrouwen hebben toch maar charmante rede neeringen! merkte de Italiaan met zijn gewone luchtigheid op. Wilhelm luisterde zwijgend naar de samen spraak en hief de oogen niet op. Opstaande klopte Oilero zijn vriend op den schonder en besloot: Kom ik ga. Nu vriend, m'n beste wenschen voor je volkomen genezing van lichaam en geest. Dat je weer sterk moogt worden als vroeger. Hij nam de hand aan welke de gravin hem toestak en groette met eenige hoffelijke woor den. Opeens zei hij;: A propos, als we onze oueentgheid eens aan 't oordeel van mevrouw de gravin onder wierpen! Dat is nutteloos, antwoordde Wilhelm. Maar Marcelle drong aan: Luister niet naar hem en spreek op! Verbeeld u dat uw ondeugende man niet alleen heel oneerbiedig doet tegenover de prin ses, maar ook beslist weigert zijn oom te be zoeken, den hertog van Renemburg, die op 't oogenblik in Parijs Is. Maar Wilhelm, kom, wees nu toch wijzer! Hij keek haar radeloos aan en stamelde: Je kunt er niet over oordeeienheb geduld Dan zal hij u Iets op de mouw spelden, maar de zaken blijven daarmee dezelfde, onder brak Oilero hem. Waar woont da hertog?... O had m'n vader dat geweten, dan had hij hem allang te dïneeren genoodigd. i. De rapporten over de eerste tecihnisohe proefvaart van de „Statendam" luidden zoo gunstig, zeide de president-directeur van de N. V. de HollandAmerika Lijn, de heer Rypperda Wliendisma dat er geen aarzeling be hoefde te bestaan om het nieuwe schip nu of ficiéél over te nemen. Voor dit doeil nu werd deze eerste offioieele uitvaart van de „Statendam" ondernomen. Een uitgelezen gezelschap gasten, met den Prins der Nederlanden en de bijna complete regeering aan het hoofd, in het geheel een 350 man, was voor deze triumph al e eerste offi oieele uitvaart uitgenoodigd. Van het Maasstation en van het jachthuis van de Roei- en Zetlvereeniging „de Maas'', werden de gasten met den tender „Columbus" naar boord gebracht. Allereerst wend, ons hier bij het opgaan naar het schip d.e lijst der gasten overhan digd, wat de onderlinge kennismaking al di rect vergemakkelijkte, Het groote promenadedek werd tegen half elf al dadelijk een gezellig rendez-vous tuis- edlien bakende vaderlandeake persoonlijkheden en. autoriteiten. 't Was goed, dat men zich even concentreer de, want in de komende uren zou het niet zoo gemakkelijk zijn om elkander te ontmoeten en te begroeten, want in de wereld van dit groote schip gaat het enkele individu eigen- lijk verloren Wij hoorden van een gast, die op de lijst ook den naam van zijn eigen schoonzoon had gelezen, maar hem tegen het midden van den eersten dag nog niet had ontdekt. Voor de uitvaart van het schip was in de stad veel belangstelling. Van het hooge promenadedek af was 't een interessant schouwspel om de juichende men- schenimiassa langs de kaden gade te slaan. Talrijke schepen schepen deden, met de vlag in top, de „Statendam" uitgeleide naar den Hoek. een drietal vliegtuigen accompagneerde van uit de lucht den feestelij-ken uittocht. Oud-burgemeester Zimmerman, die mede onder de gasten was, sprak blij zijn voldoening uit over dit spontane meeleven van de bevol king met deze historische gebeurtenis. Onderwijl werd in de prachtige rookkamer voor de vroege gasten al een eerste kopje kof fie geserveerd, waarna men im clubjes den eersten indruk ging opdoen van het monumen tale sehip. Is dit nog wel een schip? Men is geneigd alle primaire gedachte er aan te verliezen, als onze voeten gaan door dit drijvend paleis. Men wandelt van de een® zaal in de andere, en als men het dek vermijdt, kan man ziah wanen in een van de grootste luxe-hotels op het vasteland. Alle afmetingen gaan verloren. Alleen de hotel-vestibule ont breekt, anders zou men geneigd zijn naar bui ten te wandelen en een taxi aan te roepen. Maar ook hieraan beeft man geen behoefte, omdat er binnenshuis afleiding en variatie ge noeg is, De overgang van den Waterweg naar volle zee is niet merkbaar, en als wij tegen twaalf uur iu de vorstelijke gezelschapskamer wor den bijeengeroepen, dan lijkt het of er een con gres begint. Hier wordt eerst door den president-direc teur hulde gebracht aan de Engelsche en Hol- landsohe bouwers van dit modelsobip, dat nu door de maatschappij officieel wordt overge nomen. Dan Tvordit Zijn Kon. Hoogheid de Prins uit genoodigd op het hooge sloepeudok de vlag te hijschen als het symbolisch teeken dat het schip thans officieel door de maatschappij wordt overgenomen. Hier tusschen de afzonderlijke vloot van hangende sloepen worden wij door den Prins nog even herinnerd, dat wij toch nog waarlijk op een schip zijn, daar hij nog even de ge dachte memoreert van het historische ongeluk, dat hier op deze plaats vóór 22 jaar de „Ber lin" verging. Maar ook deze tragische gedachte is weer spoedig vervaagd als het gezelschap in blije feeststemming de monumentale trap pen weer afdaalt om in de grandioze eetzaal deel te nemen aan de eerste lunch, dat daar aan niet minder dan vijf- en tachtig diverse tafels geserveerd staat, en moeilijk zou er een bemerking zijn te maken, dat de bediening wegens het groote gezelschap ook maar eenige vertraging ondervindt. Oilero glimlachte. De hertog zou de uitnoodiging niet aange nomen hebben. Hij is menschenschuw en leeft liefst alleen, voelt zich tenminste niet op zijn gemak bij vreemden. Daarom logeert hij bij voorkeur in 't Karelshof, waar uw man zich niet verwaardigt te wonen. -7- Nu dat begrijp ik goed, 't is er somber in dat oude huis als In een gevangenis. Zoo, zoo, een gevangenis?Hë Wilhelm wat zeg je daarvan? De gravin is wel wat streng, niet? De aangesprokene antwoordde niet. Reken maar op mij, hernam de gravin, en zeg aan den hertog van Renemburg dat Ik hem vergezellen zal. Juist mevrouw, gaat u mee! zeker, zeker, dat is een prachtige oplossing. Graaf van Renemburg maakte een armbe weging alsof hij protesteeren wilde en zijn lip pen bewogen zich. Maar het gebaar was niet duidelijk genoeg en de mond bracht geen enkel geluid voort. Was dat ook niet afgesproken? hernam ze, als om de maat vol te maken. Zeker, zeker, mevrouw de gravin, maar hij kan zoo zonderling doen. Zeg den Hertog ook maar, dat we zeei spoedig komen zullen, want ik wil zoo spoedig mogelijk verandering van lucht heb ben voor Wilhelm en hem meenemen naar het jacht Walhalla... O ja, 't jacht Walhalla.... Gaat u er ook heen? Ja zeker mevrouw, wat dacht u wel? Hoe zouden ze het zonder mij kunnen stel len? Nu tot ziens dan hé, ik ga! Vooral dat bezoek voor het vertrek... 't Is noodig, denk er om! Tot ziens! Reken op ons. Oilero verwijderde zich. met veerkrachtigen tred en in een houding, alsof niets hem deerde in het leven. De president-commissaris, de heer Wester- man, presideerde deze eerste tafelzitting. Nadat ook- Prins Hendrik, zijn voldoening had geuit, dat hij dezen eersten tocht van Hollands' grootste schip in gezelschap van tal van illustre Nederlandsclie mannen mocht medemaken, gaf de heer Westerman een kort historisch overzicht van den houw van dit schip, dat voornamelijk door Hollandsoh kapi taal spontaan tot stand kon komen. De grootte van de eetzaal alsmede het tal rijke gezelschap maakten 't noodig dat de ver schillende sprekers hij lunch en diner het woord moesten voeren voor de microfoon, en in de verschillende hoeken van de zaal waren loudspeakers opgesteld, die het mogelijk maak ten, dat elk woord door de gasten goed ver staan kon worden. Na de geanimeerde lunch verdeelde het ge zelschap zich weer over hot geweldige schip. Wie van het uitzicht op de zee wilde profl- teeren, wandelde naar believen kilometers over het voor sneeuw en wind wel beschermde promenadedek. Anderen zochten hun vertier in de groote balzaal, rookzaal, bibliotheek, of in de gezellige bar, die zich als een reeks van paleiselijke vertrekken achter elkaar uit strekken. Weer anderen ondernamen ontdekkingstoch ten naar de onderverdiepingen van het reus achtige schip, waartoe de gerieflijke liften langs de zes etages de gelegenheid boden. Zoo stonden wij op een gegeven oogenblik opeens voor een spannende waterpolo in het bijna Romeinsche zwembassin, waar een galerij met comfortabele zitplaatsen gelegenheid bood om het ongemetne waterspei aan boord van een schip gade te slaan, welke aanblik door een fantastische speling van het electrisoh licht nog aan interesse won. Naast deze had inrichting bevindt zich een model gymnaatiek- looaal, waar men zich het genoegen kan gunnen van mechanisch paardrijden, roeien, fietsen enz., een sport welke een al te gerieflijk leven aan boord zeker ten goede zal komen. Wij persmensehen informeerden uiteraard belangd stellend naar de inrichting van de „Oceaan- post", de uitgave, die elke gast 's ochtends bij zijn ontbijt vindt met het laatste wereld nieuws. En zoo kwamen wij tot onze verras sing opeens in een complete electrische druk kerij, met de nieuwste zet- en drukmaehines. Elke nacht wordt hier een oplage van plus minus 500 krantjes gedrukt. Een van d® pursers zorgt voor de dage- lijksche redactie van^ de nieuwsberichten, die de marconist in den loop van den dag op zijn eenzamen post boven op het hoogste dek uit den ether opvangt. Op deze zelfde drukkerij worden ook de dagelijksche menu's voor dejeuner en diner typografisch keurig verzorgd gedrukt. Een voordeel heeft deze ongemeene kranten- drukkerij op alle andere voor, n.l. dat zij nooit de treinen behoeft te halen. Als zij maar zorgt dat de kranten 's ochtends op tijd naar de eetzaal worden gelift, dan vindt iedere passa gier z'n ochtendblad naast z'n versohe broodjes liggen. Uiteraard zochten wij van uit deze drukkerij verbinding met den marconist, die voor het nieuws heeft te zorgen. Met de lift werden wij naar het hoogste dek gevoerd, waar wij zoowaar weer een volledig telegraafkantoor vonden met loketten om telegrammen af te geven. Deze ambtenaar op z'n eenzamen post leeft bijna geheel buiten de drijvende wereld onder zich, en heeft slechts tot zorg permanent In contact te blijven met het vasteland. Maar als wij hem vragen, waar wij ons eigen lijk op dat oogenblik bevinden, weet de man ons dat niet te zeggen. Hij rekent gewoon niet met afstanden, heel het luchtruim is zijn do mein, hij is de gelukkige journalist die zijn nieuws uit de lacht heeft te grijpen. Onderwijl zijn de meeste gasten weer een plaatsje gaan zoeken in de Palmcourt, waar wij Reel. 1515S 20 Toen hij ver genoeg weg was, keek Marcelle haar man liefdevol en medelijdend aan en begon met vaste stem: Waarom heb. je me nooit meegenomen naar uw oom? O Wilhelm schaamde jij je dan voor mij? Hij haalde de schouders op, maakte een moedeloos gebaar en mompelde: Ik ben zoo ziek... zoo ziek... Zijn er geen andere redenen? Hij schudde van neen. Zij had echter besloten door te zetten en desnoods al haar energie aan te wenden om meer te vernemen. Je zegt de waarheid niet, zei ze met overtuiging. Hij zuchtte alsof hij gefolterd werd. O, ondervraag me niet meer! Met een gedwongen lachje hernam ze: Zeker weer die geheime politieke zaken- Hij keek haar aan met van angst wijd geopende oogen, maar bleef zwijgen. Ongeduldig wordend vervolgde ze: En 't is zeker ook aan die politieke zaken te wijten, dat het leven je een hel is, zooals je aan Oilero bekende- Ze brak haar woorden af. Wat waa er met hem? Hij sloot z'n oogen, werd doodswit en het zweet parelde op z'n voorhoofd. Ja, ja, nog steeds die zelfde kwesties, stamelde hij hijgend. En Marcelle, moest om hulp roepen, want haar man was in zwijm gevallen. VIII IN HET KARELSHOF Neem m'n auto maar kinderen, neem Heetor mee... Neem allea maar wat jullie willen, zei mevrouw Corneilla. Nu zij haar dochter en schoonzoon samen uit zag gaan was ze zoo verheugd, dat ze geen grenzen stelde aan haar edelmoedig heid. tusschen haakjes weer bloeienden azalea's dan palmen vonden, en hier, ook weer een der hoog ste verdiepingen van het schip, werd de tea geserveerd en kon men door de hooge en wijde vensters een verrukkelijk uitzicht genieten op den Oceaan, als ge weer niet afgeleid wordt door de pracht en praal van de Palmcourt zelf, die u weer alle idee van varen en zee doet verliezen. Daarna ging al weer de gong als sein voor een bioscoopvoorstelling in de groote Lounge of balzaal waar druk gebruik van werd gemaakt. Wij echter gaven er de voorkeur aan om onderwijl eens een kijkje te gaan nemen iu de luxe-hutten, waar de allerhoogste gasten waven ondergebracht. Apartementen in de groote luxehotels op het vasteland kunnen den reiziger niet meer com fort bieden dan deze luxehutten op de Staten dam. Elk zoo'n apartement vormt een reeks van in- eenioopende kamers, een salon met een intiem lichtend open kolenhaardje, een slaapkamer met vrij staande litsjumeaux, een gerieflijke kleed kamer, waarvoor men heel wat koffers moet meesleepen om de garderobe behoorlijk te 'vul len, en eindelijk nog een complete badkamer. Natuurlijk niet alle hutten zijn van een der- gelijken omvang, maar toch alle cabines waai de honderd gasten waren ondergebracht, waren onbekrompen van ruimte, toonden geen ver schil met een behoorlijke eerste klas hotelkamer, boden ruime lavabo's mef koud- en warmwater, flinke garderobekasten, afzonderlijke toiletta fels, gemakkelijke fauteuils, en bovendien een overvloed van belichting, zóó dat 't nog zorg vereischt om vóór het naar bed gaan eenigszins alle lichten te dooven, want telkens komt men tot de ontdekking, dat men er ergens nog een vergeten heeft. Alleen de eindelooze corridors naar de cabi nes geven u eigenlijk pas de ware verhouding weer van de afmetingen van het schip. De groote localiteiten van het promonadedek doen u eigenlijk alle maat en verhouding ver geten. maar eerst als men aan 't dwalen gaat door den doolhof van eabinedekken komt men pas tot de erkenning van de immense afmetin gen van het schip. Als men boven vertoeft ziet men er waar lijk tegen op om nog even naar je cabine terug te gaan om iets te gaan halen. Want 't is tel kens weer een puzzle om zich te oriënteeren, natuurlijk kan men zich door de liften laten ver voeren. en men komt allerwegen hoffelijk per soneel genoeg tegen om zich even terecht te laten wijzen. Maar als men er devoorlteur aan geeft om langs de trappen af te dalen, dan moet men telkens voor zijn voeten uitzien naar de letters in de rubber der vloerbedekking om te controlee ren op welk dek men zich bevindt. Onderwijl waren de gasten zich gaan kleeden voor het groote diner, dat om acht uur zou plaats, hebben. Aangezien er geen dames aan boord waren vereisehbe dit geen langdurig werk, zoodat tegen zeven uur de conversatie zalen al weer gezellig gevuld waren voor het gebruik van een aperatief. En waar 't nu ondertusscüen buiten geheel donker was geworden, was men absoluut de idee kwijt zich nog op een schip te bevinden. Wie wist of er nog gevaren werd, want hoe hooger men aan dek komt, hoe minder men iets van de machines bemerkt. Tegen achten ging de gong, en allen daalden af naar de eetzaal, die straalde van licht eu kleur van bloemen. De vensters van de eet zaal zijn gedekt met een prachtig soort opaal glas, dat geen uitzicht geeft op zee, maar waar achtig lampen zijn aangebracht die het geheel een schijn geven of achter deze vensters een heerlijke zomeravond in een gloed van stervend zonnelicht ondergaat. Toen begon het festijn van den dag met keur van uitgezochte spijzen en een selectie van dranken, afgewisseld door de welsprekendheid van Hollands' eerste mannen, die de glorie van Neerlands' handelsvloot dankbaar en plech tig vierden. Moeders, zorgt dat de maaltijden van lederen dag de noodige voedingsstoffen be vatten. Zooals gij weet, zijn de bestanddeelea onzer voeding: water, eiwitten, koolhydraten, (meel en suiker), vetten, zouten en stoffen die men vitaminen noemt. Het eiwit wordt in hoofdzaak geleverd door melk, vleesch, visch en eieren, de koolhydraten door meel, brood en aardappelen, de vetten door boter en vet, de zouten en vitaminen door groen ten en fruit. Zorgt dus dat elk bestanddeel op het dagelijksch menu in behoorlijke hoe veelheid vertegenwoordigd is. GEZONDHEIDSRAAD Het jonge echtpaar zou dan eindelijk een bezoek brengen aan den ouden hertog van Renemburg in 't Karelshof. Ze konden trouwens niet langer uitstellen. O'Lynnas die in Archachon gearriveerd was, drong bij den graaf en de gravin aan, hem de eer te bewijzen van een verblijf op zijn jacht. Het vertrek daarheen zou plaats hebben tegen 't einde der week en nu was *t reeds Dinsdag. Dat is érg aardig van u ma! antwoordde Marcello op *t voorstel van haar moeder, maar Wilhelm heeft al naar de garage ge telefoneerd. Hij neemt liever een taxi. Kijk daar komt ze juist aan... Wilhelm! Wilhelm! Ze stond klaar om te vertrekken en maakte haar handschoenen dicht Ia het kleine salon, waar haar moeder met trots en voldoening naar haar zat te kijken. Mijnheer Comeille liep been en weer door het vertrek, week uit naar rechts, om niet in botsing te ltomen met de tafel, dan naar links, om een fauteuil te ontwijken, zwaaide dan z'n gezet lichaam om. waarna de tocht opnieuw begon. De goede man en gehoorzame patiënt, wilde namelijk geen gelegenheid voorhij laten gaan om den raad op te volgen van zijn dochter die met nadruk gezegd had: lichaamsoefe ningen, beweging, laat al de spieren van uw lichaam werken. Hector, riep zijn dochter, wilt u eens gaan vragen of mijnheer de graaf klaar ls. Hector behoefde zoo ver niet te gaan. Wilhelm kwam de trap reeds af, maar met loome, zware passen en steunend op de leuning. Ik sleep hem er heen!zei Mareelle met gemaakte rroolijkheid. De toestand waarin zij haar man zag, ver ontrustte haar meer dan zij durfde laten blijken. (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2