VAN ALLES WAT. VAN DE LEESTAFEL. 1.' V DONDERDAG 11 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 WEERBERICHT. SCHEEPVAART UIT OUDEWATER UIT REEUWIJK De koo k kon i ngin. —it— SPORT EN SPEL UIT MOORDRECHT LAATSTE BERICHTEN I Verwacht wordt: Aanvankelijk nog matige, later afnemende Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zach ter. De barometer stijgt op den voormiddag lang- fcaam. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 7.19 tot 's morgens 4.43. ORPHEUS' FEESTAVOND Paul v d. Putten tien jaar dirigent Gisteravond waren de werkende leden der Koninklijke Zangvereeniging Schiedam's Man. nenkoor „Orpheus" in „Musis Sacrum" hijeen, om de ernstige studie af te wisselen met gulle pror Want gedachen is er, onbedaandelijk. De heet' J. M. Voorhuijzen, werkend lid dier vereeniging had voor deze gelegenheid een revue samen, gies/toid, die verschillende gebeurteniseen uit heit leven van „Orpheus" in de laatste 15 ja ren (19141929) In (herinnering terugriep. „Orpheus' wel en wiec was de titel vau dit ■eer vermakelijk spel van zang en leut. In 3 bedrijven en een voorspel verschenen veraohllltenlde „Oirpheus"-fliguren van nu en vroeger ten toonieele. Het laatste bedrijf „Tn Antwerpen" had een overweldigend succes. Toen het daverend applaus was verstomd, dankte de voorzitter de heer W. H. v. d. Toorn, Ijlen auteur der revue en vertolkte die gevoelens van dankbaarheid en vriendschap van alle wer. leende lieden door het aanbieden van een iau war krans. De heer Voorhuijzen zeide, aan. genaam verrast en verheugd ite zijn. Verheugd Vooral door de groote medewerking die hij van alle meespelenden heeft mogen oudervinden. JJr moest snel gewerkt worden. In ongeveer 3 IWeken was een zangspel dat van 8 tot 12 uur bat publiek kostelijk vermaakte, ingestudeerd ♦n nagenoeg feilloos uitgevoerd. Het was weer een „Orpheus"-pr>asitartie ge- Veest. Spr. eindigde daarom met den wemsch, fiat hij de lust en de kracht moeht blijven he. jhouden, om nog dikwijls te kunnen meewerken ban de feestavonden der vereenliging. Toen was de beurt aan den directeur, den heer Paul van der Putten om gehuldigd te Vörden, diaar deze juist 10 jaar aan Orpheus V&s verhonden. In een van groote waardeering getuigende toespraak belichtte de voorzitter de beteekenis Jvélke deze directeur voor de vereeniging heeft gehad; epr. hood hem een geschenk aan onder couvart, waarvoor de jubilaris ziclh enkele jrerken. voor orgel zal kunnen aanschaffen. De directeur daukte voor hert onverwachte geschenk en wekte de leden op tot voortzet- ting der nauwgezette samenwerking. Een tom bola met verrassingen en zonder nieten maakte tüiendgeen gelukkig, waarna men nog gerul- tóen tijd gezellig' bijeen bleef. MISHANDELING rouw van der L., wonende BroersvefcJ, deed bij de politie aangifte, dat zij gistermid dag ln haar winkeltje is mishandeld door Arie ,V., wonende Heerenpad, die haar eenlge vuist slagen op armen en hoofd had gegeven. BURGERLIJKE STAND Aangigtten van 910 April. GEBOREN: Johanna, dochter van G. Steen- hergen en H. W. Bockom, Nieuwstraat 29. Anna Wilhelmina, dochter van L. M. Weed a L. Zagwijn, den Bommelschestraat 44. jAntonius, zoon van S. Mastenbroek en J. E. Bonman, IJsselm.straat 58. Wilhelmus, Soon van W. Balvers en B. Kraak, KI. Groe nendal 23. ONDERTROUWD H. M. den Brinker 31 j. Sn C. Stötzer 24 j. GEHUWD: P. J. Vermeulen 30 j. en M. L. iJ. Etman 27 j. OlERLEDEN: J. A. Mulder 4 j. Nassaulaan. Schiedam, 10 April. Aangekomen: s..s Kali. fcnoor van VIaardingen om te dokken in de W1111hlm 1 nahvens.s. Rotterdam van Alexan- jflrié. om te dokkeu in de wiltonhaven. Schiedam, 10 April. Vertrokken: s.s. Wal cheren, ledig naar Rotterdam; s.s, Garoet Rott. Llóyd, naar Hamburg; zeesleepbooten Schelde, •n Gele Zee bedden naar Maassluis. BOUWVERGUNNINGEN Vergunning werd verleend aan: H. Dolle- ïnan voor den bouw van een autogarage aan de Wijngaardstraat; J. van Oudenallen tot den verbouw van zijn slagerij op de Haven. HINDERWET Aan J. van Schalk te Polsbroek werd in gevolge de Hinderwet vergunning verleend Voor het oprichten van een slagerij aan de Kromme Haven. BURGERLIJKE STAND GEiiOREN: Dirk, zoon van K. Hart en M. J. de Haan Theodora, dochter van C. vaii Acbthoven en J. G. Ruiter. GEHUWD: Johannes v. d. Vlugt te Ter Aar en Johanna Merk, alhier. OVERLEDEN: Nicolaas Kamermans, 43 J., gehuwd met A. Hilgeman. VEILINGBERICHT Veiling op Woensdag 10 April 1929. Eieren 5.40—5.G0; boter 60—74. t AUTO IN DE SLOOT Doordat de remmen niet aanstonden, reed de auto van den heer Hoenkoop uit Gouda op den Nienwdorperweg hij de woning van jden veehouder J. W. van Dijk in de daar diepe sloot. De bestuurder viel mede in de Bloot, en kon door de toevallig openstaande ijmit boven op den auto klimmen, waarna hij door het toesteken van een ladder op het droge kon komen. Woensdagmorgen werd de f#uto met den kraanwageu van Hulleman uit Gouda op het droge gebracht. De hoogste bewoners van Europa. 2877 meteT boven den zeespiegel te wonen en zeven' manden in de sneeuw ingesloten te ■zijn, zoodat zelfs geen teeken van leven met de bewoonde wereld kan worden gewisseld, niet den neus buiten de deur te kunnen steken van wege de stormwinden, ook op den dag, ondanks de pure eindeloosheid boven het hoofd zich met een lampje te moeten behelpep, is geen pretje. Dit levenslot is echter beschoren aan de de wachters op de sterrewacht van den Pic du Midi. Des zomers gaan bezoekers op ezels naar hoven. Een verschrikkelijk lange, maar ook he vig interessante tocht. Iu het „journal", waarin de bezoekers hun handteekeaig zetten, soms met eenlge regels proiza, een enkelen keer zelfs met poeziej troffen we niet alleen levens teeke nen van Hollandsche, maar zelfs van Maas bode" lezers. Doch het is de vraag of die zich zelfs een idee kunnen vormen, hoe het er in den winter is. De Pic dn Midi is niet de hoogste top van de Pyreneeën,de Pic du Midi d-Ossau is nog een driehonderd meter hooger en de Vignemale bereikt zelfs de 3400 meter. Maar de Pic du Midi met de sterrenwacht van de Academie van Toulouse is bijzonder vrij gelegen en daardoor een van de merkwaardigste observatieposten, diie er bestaan. We hebben er een zonsopgang gezien in de hondsdagen en die deed vergeten, dart we kort tevoren onder drie dekens dreigden te bevriezen, zöö rillerig zijn de nachten er. Sneeuwbuien woeden er altijd, maar vöör No vember of December blijft de sneeuw er zelden liegen. Daarna des te meer. Eind December van het vorig jaar lag ze er drie meter hoog. In Januari was de laag meer dan vier meter dik. Een week geleden 5 a G meter, maar zöö erg als dit jaar, is het maar zelden geweest. In den regel is het eerst in de tweede week van Julii, dat de rotsen weer zichtbaar worden. En toch is het observatorium, dat geheel op den top ligt, öük in den winter bewoond. Vier levende wezens zitten er dan onder -de sneeuw. Weet men, wat het zeggen wil, als de sneeuw laag meters hoog ligt Zoodat een groot deel van den dag gewerkt moet worden om een open plek vrij te houden, om lucht te happen En dit in een eenzaamheid, waarin men alle begrip van uren, dagen en weken verliest Met als eenige geluid het formidabele gedTeun langs de berghellingen. Men heeft nu o.p de sterrenwacht, dank zij de vele dagen van mooi weer, bericht uit de be woonde wereld gekregen. Een paar onvervaar de klauteraars 1 ebben kans gezien, den Pic te bereiken. Sinds 31 December waren de vier be woners vau de wereld afgesloten geweest. Alle telefoon- en telegraaf draden werden toen ver nield. Op het terras had men in den afgeloopen zomer twee zware ijzeren antenne's voor de draadlooze gebouwd, om den wintergasten ten minste eenlge notie te geven, van wat er op de wereld voorviel. Men heeft die teruggevonden als ware ijsbergen, als groote pyramldes van sneeuw en ijs, 2% meter boog. Daar dit jaar de groote koude spoedig aanving, op de hooge berg toppen. staat een dier pyramiden reeds sinds 26 November De sterrenkundige waarnemingen kunnen in den winter natuurlijk niet plaats hebben en de waarnemers heipalen zich tot het om de drie uren vaststellen van de temperatuur, de voch tigheidsgraad van de lucht en den barometer- drnk. Maar dat werk is al gevaarlijk genoeg, want waarnemers moeten vooral in den nacht zeer voorzichtig zijn hij het bereiken der in strumenten, opdat ze niet door de rukwinden worden gegrepen en in den afgrond geworpen. De verwarming van den post geschiedt met steenkolen, die in den zomer dooT muilezels naar boven worden gebracht. De wachters leven van conserven. Als iemand zooais nu ge schied is, tot hen kan doordringen, is de groot ste versnapering, die men voor ben kan meene men, verseke groente. Toch schijnt dat eigenaardig kluizenaarsleven hen te trekken, die eens op den Pic verbleven hebben. Een wachter, die dertig jaren lang zulke overwinteringen had medegemaakt en op pen sioen werd gesteld, kreeg zulk een heimwee dat het zijn leven verkortte Een der vier mannen is een kok en de klein zoon van den kok van generaal Charles de Nan- souty, den sticht w van het Observatorium Wanneer men het weerbericht leest, gezellig bij de lamp na het avondmaal, dan denkt met er niet altijd atfn, dat voor sommige waarne mingen menschen bijna drie duizend meter hoog meters diep onder sneeuw gedurende maanden en maanden als hot ware begraven zijn. Parijs. e. K. In Duitschland is men op een practise!: idee gekomen. Men meende er eens te moeten af wijken van bet procédé der koninginnen van balzalen etc., die ten slotte maar ijdele ko ninginnen der ijdelbeid zijn. Vermoedelijk met de gedachte aan Frankrijk, waar ergens in het verborgene de boulevard pers schrijft er niet over, een koningin van de deugd gekozen werd, is men er in Duitschland toe overgegaan, een nationaal kookconoours voor de leden van bet zw akke geslacht te hou den. In alle groote steden van het land zijn toen de dames aan het koken en braden geslagen en de zegevierenden in de verschillende kook- wedstrijden kwamen dezer dagen te Berlijn bijeen, opdat uit hun midden da kookkonlngin kon worden gekozen. Die koningin is dan ook gekozen. Ze zal on getwijfeld haar plaats innemen onder de Ideale vrouwen, vooral voor de pas getrouwde man nen, die genieten van de prille kookkunst hun ner jeugdige egaa's. Het is Frau Elise Geissler en ze werd door Frau Oberbürgermeister dr. Böss gekroond. Het is te hopen, dat alle vrouwen, die dage lijks het eten voor een geheel gezin bereiden, zich zóó zullen gaan bekwamen, dat ze in de toekomst met sncces zelfs aan een internatio naal kookooncours zullen kunnen deelnemen. Dan bestaat er kans, dat we niet langer het eten van den kok behoeven te laten komen, wanneer we eens lekker willen smullen.,.. Het circus Busch is ter ziele. Er is een grens aan 's menschen veelzijdig heid. Den lui, die zich vroeger met zwaard en degen in het strijdgewoel wierpen, kon men in hun vrijen tijd best een menuet toe vertrouwen maar van een jongeling, die achter een voetbal aan loopt te trappen kan men geen zin voor een pas de landers verwachten. En menschen, die met beide beenen in het jachtige leven van den tegenwoordigen tijd staan, wil len misschien wel haastig een brokstuk radio aan hooren, maar men kome hun niet aan boord met het geduldspel van de hooge schoolrijderij. Aan deze ijzeren wet valt niet te ontkomen. Zelfs niet voor circussen en paardenspellen. Wij hebben dat op den dag van lieden nog kunnen vast stellen, want vandaag sluit het wereldberoemde circus Busch zijn poorten, na dat zijn filialen in Hamburg en Bresiau al te huur of te koop zijn aangeslagen. Aan Berlijn gaat die sluiting onopgemerkt voorbij, ofschoon het voor de ondankbare stad eigenlijk een evenement behoorde te zijn. Want Berlijn dankt een deel van zijn glorie aan de paardespullen, die eens de specialiteit van de wordende metropool uitmaakten. In den beginne waren de Franschen de baas in het circusbedrijf en het was de heer Dejean, die de zweep liet knetteren in een vast gebouw, dat zich juist op de plek bevond, waar later het station Friedrischstrasse gebouwd zou wor den. Maar in de veertiger jaren van de vorige eeuw deed de „alte Renz" zijn entree in de wereld der clowns en hooge echoolrijders en dat entree beteekende zooveel als een revolutie. Renz kwam met twintig paarden en zes man personeel, de hemel weet uit welk oor-i naar Berlijn getogen en trok van leer op' verschil lende hoeken van de stad, die sedert tot de drukste verkeerspunten van de aarde zijn gaan hehooren. Men denke zich nu nog maar eens een circus in de Dönhofplatz, het paradijs der mannequins en hoofdbrandpunt der wereld van damesconfectie, of midden in de Charioiien- strasse! Maar in die dagen ging dat nog, en wet zóó goed, dat Renz er geld bij verdiende. De n.an had dan ook talent, om niet te zeggen nie en langzaam maar zeker slaagde hij er in, het verachte spullebaasbedrijf op te voeren tot een brokstuk in het cultuurleven onzer onmiddel lijke voorouders. Het circus werd een zeer mon daine en zelfs aristocratische aangelegenheid. Keizers en koningen vereerden de voorstellin gen met hun bezoek, luitenants van de meest exclusieve cavallerie regimenten lieten er zich in uniform zien, de jeunesse dorée verdrong er zich en de namen van Renz, Schumann, Busch, enz. verspreidden indertijd meer glans over de aarde, dan die van Zeppelin en Charlie Chaplin dat tegenwoordig doen. Eerlang wierp Renz zijn Franschen tegen voeter Dejean uit den zadel, kocht diens circus op en verkocht petoeven later met een zoet winstje aan een spoorwegmaatschappij, die er een station van maakte. De „alte Renz" de man had nog een zoon en opvolger, die echter nimmer de geweldige populariteit van den „al ten Renz" wist te bereiken richtte een nieuw vast circus op en legde daarmee den grondslag voor het latere „Grosse Schauspielhaus" van Max Reinbardt In deze circussen presenteerde Renz door hem zelf gefokte paarden van on gelooflijke kwaliteiten, die bereden werden door de beroemdste pikeurs van de heele aarde en welke daar voor liet met het stomheid geslagen publiek alle geheimenissen ontsluierden van de fameuse Weensche of Spaansche hoogere rijscholen. Tegelijk kweekte hij een ras van fabelachtige acrobaten, die de haren van de bereids met stomheid geslagen aanwezigen te berge deden rijzen, terwijl ten slotte een heele serie van non plus ultra clowns ze nog eens deden lachen, dat ze er van schudden. Maar langzamerhand verschenen er voor Renz kapers aan den horizon. De naam van Albert Schumann begon te lichten en tegelijk ging die van Renz aan het verduisteren. .Schu mann voerde de circuskunst intusechen naar de hoogste toppen barer perfectie, maar zaaide tegelijk de kiemen van haar verderf uit. Want hij was de man van de ballets en van de pan- tomines. Wie heeft ze niet gezin en bewonderd, die eerste circuspantomimes! Op het Alexan- derveld ln Den Haag stond in de negentiger jaren van de vorige eeuw de tent, waar de „Chevaliers biancs et noirs" werden gegeven of een stuk uit de prairies, vol wigwams, scal pen, squaws en jagende paarden en waarin zoo veel geschoten werd, dat de huzaren aan de overzijde van het veld geen oog dicht konden doen. Deze sensationeele stukken verdrongen echter de werkelijke circuskunst en wat er misschien nog van over mocht blijven, kreeg door de ballets den genadeslag. Zoo kwam de klad in het circusbedrijf, al bleek dit heel taai te zijn, zoodat het slechts langzaam ter ziele ging. Er was zelfs tijd genoeg, om Schumann nog%ens door Busch te laten verdringen en laatstgeasem de nog snel wereldberoemd te maken. Maar Paul Busch werd vroegtijdig moe van de glorie en nu legt ook Frau Paula Busch er hei bijltje bij neer. Hierdoor is de troon van den Berlijn- schen circuskoning vacant komen te staan en kunnen liefhebbers zich melden. de v. d. S. HOFFELIJKHEID BOVEE ALLES In een Florentijnsche kunsthandel kwam een buitenlander en wilde een beeldje hebben dat (hij in de étalage zag staan. De Florentijn en de vreemdeling konden elkaar echter, wat de taal betrof, niet ver staan. De vreemdeling zocht in zijn taalgids en zei tenslotte „Quanto co-staf „500 Lire",, schreef" de Florentijn oip een •briefje. De vreemdeling sölieen onmiiddeiMijk met dezen prijs aocoord te gaan, maar aoéht ia zijn gids een verklaring voor zijn goed keuring.. De hoffelijke Florentijn wilde den kooper behulpzaam zijn en wees hem, de macht der gewoonte getrouw op de woorden: ,,Troppo oaro!" „Veel te duur". VOETBAL EN VOLKSVERBROEDERING Na den landenwedstrijd OostenrijkItalië De herhaalde malen verkondigde bewering, vooral uit den mond van toastende autoriteiten bi) een maaltijd na landenwedstrijden veelal ver nomen, dat de ontmoeting tusschen vertegen woordigende voetbalelftallen de broederschap tus schen de betrokken naties bevordert, is na den Zondag te Weenen gespeelden wedstrijd Oosten rijkItalië voor den zooveelsten keer gelogen straft. Er werd daar te Weenen nogal stevig ge speeld, waarvan elke partij haar tegenstander natuurlijk beschuldigt. Voorts is er een soort vlaggenincident geweest met het Italiaansche dundoek en heeft het Oostenrijksche publiek haar opinie over het optreden der gasten niet onder stoelen of banken gestoken. Gevolg van een en ander is dat een deel der Italiaansche pers ver ontwaardigd is en heftige commentaren naar Oostenrijksche zijde worden gelanceerd. Naar aanleiding hiervan meldt een Wolff- telegram uit Weenen dat, in tegenstelling met anders luidende berichten, de Italiaansche gezant aldaar geen protest heeft Ingediend noch andere stappen gedaan. Daar was ook geen enkele reden voor, daar ernstige feiten zich niet hebben voorgedaan. Nadat het Italiaansche volkslied was gespeeld en de fascistenvlag geheschen was, sloeg deze door den wind in flarden. Daar men geen tweede exemplaar bij de hand had, heeft men toen het gehavende dundoek vervangen door de Hon- gaarsche vlag, welke dezelfde kleuren heeft. De uitingen van protest der toeschouwers te gen het ruwe spel der Italiaansche ploeg gingen, volgens het telegram, niet uit boven de gewone wijze waarop het publiek zijn afkeuring pleegt te kennen te geven. Handtastelijkheden hadden er niet plaats en det opgewonden toon van de kranten te Rome dient toegeschreven aan sptit over het verliezen van den wedstrijd door de Italianen, meent het Wolt'fbureau. De Engelsehe scheidsrechter zou nog ver klaard hebben dat de Oostenrijksche spelers het niet noodig hadden de unfaire spelmethode der Italianen met gelijken munt te betalen, welke laatsten meestal eerst de beenen hunner tegen standers en pas daarna den bal bewerkten. VOETBAL IN ENGELAND. Gisteren is voor de eerste divisie nog ge speel: PortsmouthLeicester City 10. ROTTERDAMSCHE KEGELBÖND De voorjaarswedstrijd van de Rotterdamsche Kegelbond zal dit jaar plaats hebben van 4 t/m. 12 Mei a.s. in de Heemraad. Do indeeling is als volgt: korpswedstrijd A en B van 4 t/m. 9 Mei; koppel wedstrijd 10 t/m. 12 Mei; kampioenschap van Rotterdam 4 t/m. 9 Mei; vrije baan H.T. 10 t/m. 12 Mei; vrije baan gew. telling 4 t/m. 12 Mei. In den korpswedstrijd worden tevens verke- geld de Somersbeker der fa. Somers Co. en de verzilverde Kegelbal der N.V. Willing» .metaal- warenfabrlek. De opening zal plaats hebben den 4en Mei a.s. ie IS uur. De eerewedstrijd tusschen de kampioenen van klasse A en B, resp. Alle Neune en M.V.O. zal plaats hebben in de Poort van Kleef op baan 1 op Maandag 15 dezer te half negen. KEGELWEDSTRIJD ROTTERDAM- DEN HAAG. De jaarljjksehe wedstrijd tusschen den Haag en Rotterdam zal vermoedelijk eerst plaats heb ben op 2 en 9 Juni. Te Rotterdam zal deze ontmoeting plaats heb ben in het Kegelhuis aan het Calandplein. HONDENTENTOONSTELLTNG TE ROTTERDAM 612 exemplaren ingezonden Zaterdag en Zondag zal het de eerste maal zijn. dat te Rotterdam de Nederlandsche Winnet-ten toonstelling wordt georganiseerd. Deze voornaamste Nederlandsche tentoonstel ling, waar de Nederlandsche en de internationale kampioenschappen kunnen worden gewonnen, wordt dit jaar georganiseerd door de Kynologen club te Rotterdam en Cynophilia. Het behalen van het kampioenschap op deze tentoonstelling telt in de te behalen kampioenschappen voor den definitieven titel voor twee punten, zoodat de meest vooraanstaande honden alle op de Winner worden Ingezonden, terwijl ook ln het buitenland het behalen van den Nederlandschen Winnertitel zeer wordt gewaardeerd. Het aantal ingeschreven honden, waaronder verschillende buitenlandsche is gestegen tot 612, waaronder als zeer bijzondere getallen, behalve de reeds vermelde 15 deerhounds, 15 new-found- landers, 40 spaniels, 12 Hollandsche herders, 6 Fransche herders, 17 bouviers, 22 boxers, 21 Fransche bulldoggen, 52 fox terriers en 35 pe- kingeezen. Het is mede de eerste maal, dat een honden tentoonstelling wordt gehouden in de Rotter damsche Diergaarde, die hierdoor wordt gecom pleteerd, indien dat nog mogelijk zou zijn. De Canis familiaris keert Zaterdag en Zondag tot zijn broeders en zusters, neven en nichten terug. OVERTREDING VERORDENING OP DE WINKELSLUITING In de gisteren gehouden terechtzitting van het Kantongerecht te Gouda werd behandeld de zaak tegen A. I-I. winkelierster alhier, wie ten laste was gelegd dat zij op een Zondag haar winkel voor het publiek had geopend, waardoor zij de verordening op de winkelsluiting te Moor drecht had overtreden. Verdachte voerde aan, dat zij het uitslui tend van den verkoop op Zondag moest heb ben en haar nu de kan3 om in haar onder houd te voorzien grootendeels ontnomen was. Er waren voor dat feit tegen haar pl.m. acht processeuverbaal opgemaakt. De ambte naar van het Openhaar Ministerie vroeg voor haar een veroordeeling van een geldboete van, f 1.subs, te vervangen door een hechtenis van een dag, maar kon zich. ook vereenigen indien de Kantonrechter de straf buiten toepas sing wilde laten. De kantonrechter verklaarde haar daarop schuldig aan het haar ten laste gelegde feit, zonder toepassing van straf. DE W. B. EN N. V. Mij voor goede en goed- kocpe lectuur. Wij ontvingen ter aankondiging een bij de Wereldbibliotheek verschenen geschriftje, be vattende een aantal artikelen van deskundigen over de W (erelid) Bibliotheeken onze lit teratuur, de beeldende kunsten, het tooneel, de airbeddera, de vrouw en de encyclopaedic in monografieën. Het werkje is op aanvrage kasteloos ver. ltrijgbaar hij de Wereldbibliotheek, Sl'oterdijk te Amsterdam „KEES BARENTS" Door Levy Grunwald bij de Liga-fabrieken te Bergen op Zoom, Geïnspireerd door den todhit naar het "Noor den van onzen landgenoot Jan Andriessen heeft) die auteur Levy Grunwald onder den titel vau „Kees Barents" eein boeiende vertelling ge schreven, waarbij „Wahrheit und Dichrtung" zoozeer vermengd zijn, dat er nog maar moei lijk onderscheid tusschen deze te constatee- reu valt. Onze nationale Poolheld Sjef van Dongen voorzag het werkje van een voorwoord en ver klaart daarin, dat het niet alleen voor jonge, maar ook voor oude lezers is om er van „te smullen". Op aanvrage wordt het boekje door de N.V. Biscuitfabrieken „Liga" te Bergen op Zoom gratis toegezonden aan leerkrachten verbon. den aan de lagere scholen. DE ZUIDERZEEWERKEN Door E. den Herder, bij Gekr. Mooy te Harderwijk. In dit werkje, een brochure van den Harder, wijker-industrieël, worden over de Zuiderzee werken eenige beschouwingen geleverd, welke als volgt nader omschreven worden: „domme golven", „ingenieurskunst en keileem". „Men staat er voor, dat wij den moed hebben, om zoo maar een Zee droog te lég gen" zoo lezen wij in het woord vooraf van den Harderwijker, die zich zelf noemt „maar een heel gewoon,, practisch ontwikkeld man" en er over klaagt en jammert dat hij niecs beginnen kan „tegen zoo'n beweging". Reeds 4 jaren lang heeft de heen' Herdeer nu onop houdelijk geschreven en gewreven en „oogen- schijnlijk niets bereikt" maar hij geeft het niet op, wamt hoe langer hoe meer gaart hij tot de overtuiging komen dat de feiten hem in het gelijk stellen. Vandaar deze brochure, waarvan de schrij ver hoopt, dat ze bij duizendtallen verspreid moge worden, „opdat heeil Nederland goed werte, aan welk een riskante onderneming wa bezig zijn". En om de ruime verspreiding zooveel mo gelijk te bevorderen, werd de prijs zoo laag mogelijk gesteld. Het werkje eindigt met de ernstige waar schuwing: „het droogmaken der Zuiderzee is een zaak. waar Nederland aan ten gronde kan gaan". DE MISSIE-POST Missieprocuur der Priesters van het H. Hart. Rotterdam. Ais altijd ook deze maand weer een zeer lezenswaardige maar ook, (om de aardige il lustraties) zeer kijkwaardige aflevering. KATHOLIEK VACANTIEHU1S OP f SCHIERMONNIKOOG. Het Katholieke Vacantiehuis „St. Egbert" te Schiermonnikoog, zal binnen eenige dagen het seizoen openen, door opname van 'n groot aantal kinderen uit verschillende plaatsen van ons land. BRAND IN SCHIEDAM la werklieden heoodeloos VERZEKERING DEKT DE SCHADE In den afgeloopen nacht werd te ongeveer 3 uur brand ontdekt in de draadnagelfabriek van de Holland Nail Works Ltd.. Bakker straat te Schiedam. Onmiddellijk word de brandweer gewaarschuwd, die spoedig met groot materiaal uitrukte. Het vuur was echter zoo in hevigheid toe genomen, dat van den inventaris niet veel meer te redden viel. Ook het pand brandde geheel uit, terwijl de machines gedeeltelijk werden vernield. In verhand met het door den heerschenden wind bestaande brandgevaar werden de bewoners van de Bakkerstraat gewekt, om, indien als gevolg van den vonkenregen da brand mocht overslaan, tijdig gereed te zijn. Tegen 5 uur was men het vuur meetster Op de fabriek warem 15 personen werkzaam die door den brand allen broodeloos zijn gé worden. Gebouwen en inventaris zijn ver, zekerd. DE HITTEGOLF IN AMERIKA Sinds meer dan een halve eeuw niet zoo warm in dit jaargetijde. NEW-YORK, 8 April. (N.T.A.) New-York en andere steden der Vereenigde Staten hebben gisteren met 30 h 40 graden Celsius een record- hitte bereikt, die er sinds meer dan een halve eeuw in dit jaargetijde niet voorgekomen is. Bijna een half millioen menschen bezochten Coney Island en andere badplaatsen. Duizen den menschen gingen baden en er ontwikkelde zich een groote drukte. Over één der bruggen 'van Philadelphia reden meer dan 50.000 auto's. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.09%; Berlijn 59.09%Parijs 9.73%; België (Belga's) 34.61; Zwitserland 47.97 Val Amerika 2.49%; Oostenrijk 35.02; Denemarken 66.40%; Zweden 66.52; Noor wegen 66.45; Spanje 37.03; Italië 13.04%.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2