Schoonmaak radionieuws DONDERDAG 11 APRIL 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 3 NEDERL. PRIESTERCOLLEGE TE ROME DE DOOD VAN KARDINAAL GASQUET UIT DE R. K. STAATSPARTIJ KAMERLID BRAAT STAAT TERECHT De moord te Giessen-Nieuwkerk. UIT BLEISWIJK UIT MAASSLUIS UIT VLAARDINGEN DE EERSTE STEENLEGGING Ter gelegenheid van de Nat. bedevaart Naar wij uit goede bfron vernemen, zal tijdens het verblijf der Nederlandse!» Nationale bedevaart te Rome, wanneer dus ook H.H. D.D. H.H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht en Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch te Rome zullen vertoeven, de eerste steen gelegd worden van het Neder- landsche priester-college aldaar. Naar uit dezelfde bron verluidt, zou aan de Eerwaarde Zusters van het Gezelschap Jesus, Maria en Jozef (Moederhuis Mariënberg te 's Bosch) de zorg voor de huishouding van het toekomstig college worden toevertrouwd. Kard. Ehrle opvolger als archivaris Door den dood van kardinaal Gasquet is, zooals men weert, het ambt van bibliothecaris en archivaris der H. Roomsehe Kerk vacant. Naar verluidt, zal kardinaal Ehrle hem in deze functie opvolgen, ofschoon de Duitsche kardinaal ook reeds meer dan 80 jaar oud is. Een kiescomité-BuIten Voor de samengevoegde kieskringen Leiden DordrechtGroningenFriesland is opgericht een kiescomité-Bulten, bestaande uit de vol gende leden: C. Verwey te Noordwijk, voor zitter; J. W. J. van Stekelenbuirg te Voor hout, secretaris; C. W. van Maris te Kille- gom, penningmeester; J. C. Stadhouder te Zoeterwoude; Joh. Bekkers te Hillegom; W. J Kriek te Ledden; dr. J. van der Laan te Gcrinchem; A. VerMey te Sassenheim; W. van der Laan te Voorhout; C. G. J. Alkemade Sr. te Noordwijk; B. M. Domsdorf te Nieuw koop. W. J. F. JUTEN f Na een langdurige ongesteldheid is heden nacht te Bergen op Zoom overleden de heer W. J F. Juten, oud-burgemeester van Wouw. UIT HET REEDERSBEDRIJF Voorstellen tot wijziging van het bestaande contract Door de vier contracteerende organisaties, zoo wordt uit IJmuiden gemeld, zijn aan de reedersvereeniging de volgende voorstellen tot wijziging van het bestaande contract gedaan: le. Het losloon te brengen op 6 voor een besomming van 2000, voor iedere 100 meer besomming 0.10 per 100. 2e. Voor het schoonmaken van ruimen, extra menschen of dezelfde menschen, dan een extra vergoeding van 1 per man. 3e. Een extra vergoeding van f 2.50 voor HollaDdsche booten, die 2 achtereenvolgende reizen in het buitenland maakten of 6 maal in een half jaar dit hebben gedaan. 4e. Wanneer een schip boven het aange geven kwantum uitlost dan zal de te weinig gestelde arbeider het volgende schip worden bijgesteld. 5e. Wachthouden op werkdagen 2.50, des Zondags 5. 6e. Het instellen van een pensioenfonds voor vischloseers. Gelijk met deze voorstellen is aan de com. missie voor de vischlosregeling het verzoek gericht, een aantal artikelen van de vischlos regeling te wijzigen. NEDEIÏLANDSCHE FORDFABRIEK. Benoeming van commissarissen. In aansluiting op vroegere berichten betref fende de oprichting van de N.V. Nederlandse!» Ford Automobiel Fabriek met een kapitaal van 5 millio-en gulden vernemen wij uit goede bron, dat als commissarissen van deze nieuwe ven nootschap zullen optreden: Edsel B. Ford, pre sident van de Motor Company, Detroit; ir. J A. Kalff, directeur der Ned er landsche Spoor wegen, Utrecht; Hon. Ronald D. Kitsen, direc teur van de Bank of England, Londen; mr. E. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevoimach tied minister, den Haag; Sir Percival L. D Perry, chairman van de Motor Company Ltd., Londen; mr. Aug. Philips, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, Den Haag, en C. E. Sorensen, ingenieur, Detroit. KON. MIJ. DE SCHELDE Geen dividend Wij vernemen, dat de Kon. Maatschappij, Scheepsbouw- en Werktuigenfabriek de Schelde over het afgeloopen boekjaar geen dividend zal uitkeeren. De beide voorafgaande jaren werd telkens 5 pet. uitgekeerd. EEN GASBUIS GESPRONGEN Doordat een lucifer werd aangestoken Terwijl de gasfitter M. te Waddinxveen bezig was met het aanleggen van gasleidingen ln een nieuwe woning, sprong, toen hij een lucifer aanstak, een buis uiteen. .Do man werd ernstig verwond, o.m. bekwam hij aan het gelaat hevige brandwonden. AANRIJDING VAN 'N SURVEILLEEREND POLITIEAGENT Twee maanden gevangenisstraf Het gerechtshof te Den Haag heeft be vestigd het vonnis van de Haagsohe recht bank, waarbij een koopman uit Kijkduin, wogens het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel door schuld, ls veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, met ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Het betreft bier de aanrijding in den nacht van 24 op 25 Sept. van het vorige jaar, van een per rijwiel surveilleerend agent in *1® Laan van Meerdervoort. Een „contra-prestatie" tegenover belasting-ambtenaren pf A. BRAAT TOT VIJFTIG GULDEN BOETE VEROORDEELD Voor den politierechter te Rotterdam heeft ■terecht gestaan da 55-jarige landbouwer, A. Braat, lid van de Tweede Kamer, wo nende te Hekelingen. Hom was beleedi- ging ten laste ge legd. Hij heeft op 19 Januari te Helle voetsluis een onder- boud gehad met de heeren J. Even huis, inspecteur en H. B. Bouman, adjunct in specteur van die dir belastingen, invoer rechten en accijnzen over zijn aangifte voor de inkomsten en vermogensbelasting. Volgens de dagvaar ding zou de heer Braat deze beide belasting ambtenaren helbben uitgemaakt voor schoften. Bij het verhoor van den heer Braat bleek, dat hem in een onderhoud, dat ook door zijn boekhouder werd bijgewoond, allerlei inlichtingen gevraagd werden over zijn in komen. Hij vond de houding van den inspec teur beleedigend en achtte het daarom moge lijk dat hij het woord „schoften" gebezigd bad Bij de behandeling van deze zaak deed zich de omstandigheid voor dat aan den ver dachte gelegenheid werd gegeven om zich te verdedigen, nog vóór dat de officier van justitie zijn requisitoir hield. Dit weid ge daan, omdat de officier van justitie in ver band met zijn requisitor graag die verdedi ging wilde hooren. De heer Braat betoogde, dat de ambtenaren zaken hadden evengoed schriftelijk kunnen begonnen waren met hem te beleedigen. De worden afgedaan. Voorts werd door hen (de ambtenaren) direct in den aanvang gezegd, dat hem (den heer Braat) geschreven was, dat hij achter was met zijn vermogenaangifte. Toen hij daartegen protesteerde, krabbelden de ambte naren terug. Daarop heeft verdachte gezegd: „U staat gewoon te kletsen". Varder werd de boekhouder buiten den ver dachte om gehoord. Hij vond dit beleedigend, omdat het den schijn wekte, dat hij de belasting wilde ontduiken. Of die beleediging in de bedoeling gelegen had, ging den heer Braat niet aan. Hij had het in ieder geval als zoo danig geaccepteerd en het woord „schoft" was zeker als een tegenprestatie te beschouwen. De belasting-inspecteur wantrouwde hem. Deze ambtenaren, zei de heer Braat, lichten den minister ook niet juist in. Zij geven toestanden niet weer zooals die zijin. Bij het verhoor van den heer Evenhuis bleek nog, dat het bewuste onderhoud zeer heftig geweest was. De heer Braat vond het echter niet zoo belangrijk, dat hij daarvoor in regen weer naar Hollevoetsluis had behoeven te ko men. De officier van justitie, mr. Holstein, achtte het gebruikte woord beleedigend. Spr. bad voor deze ambtenaren en de wijze waarop zij hun taak hebben vervuld in dit district, grooten lof, In geen geval treft den ambtenaren, die hun plicht doen, verwijt. Spr. achtte het mogelijk, dat de heer Braat zich geërgerd voelde, dat gebeurt wel meer maar hij geloofde niet dat van beleediging van de zijde der ambtenaren sprake is. De taak der ambtenaren is onaange naam; zij moeten vragen stellen, die blijk geven van wantrouwen. Maar dat is nooit be leedigend. De officier eischte een geldboete van f 200, bij niet-betaling te vervangen door hechtenis voor den tijd van 20 dagen. De heer Braat protesteerde nog tegen de hul diging van de ambtenaren. Belastingambtena ren moeten beschaafd optreden. Als dit niet zoo is, dan moet men daarop reageeren! Spr. voelde in die hulde politieke bijbedoelingen. De officier ontkende dit en memoreerde dat door den arbeid dezer ambtenaren in dat dis trict verscheidene belastingontduikingen zijn geconstateerd. De politierechter, mr. Halbertsma, heeft ten slotte den heer Braat tot f 50.boete subs. 20 dagen hechtenis veroordeeld. Hij heeft daar bij rekening gehouden met het feit, dat de heer Braat „een man van standing is!" HOUTDROGERIJ AFGEBRAND. Gistermiddag werd de Utrechtse he brand weer gealarmeerd ovo-r een grooten ult- sl-aaude-n brand aan de Vrouw Jutten-straat. Zij rukte onmiddellijk met groot materiaal uit. Het vuur bleek te woeden in de boutdrogerij van d-en heer Vermeulen, die gelegen Is tus- s-ohen d e meubel werkplaats-en van den heer Vredeveld. De werklieden van den heer Vrecl-e- veLd hadden vuur uit den droogoven zien ko men, die hard gestookt was. Bij aankomst van de brandweer bleek de benedenverdieping een groote vlamimeniz-ee te zijn, terwijl de afscheiding tussohen de werk plaatsen aan het doorbranden was. De naast gelegen werkplaatsen moesten dam ook ont ruimd worden. Weldra stond ook de zolderv-er- dieiptng in brand en sloegen de vlammen uit het dak. Met zes stralen op de waterleiding werd 'het vuur aangetast, dat men wist te be perken tot de drogerij, die geheel afbrandde. Tegen zes uur was de brandweer het vunr meester. WEGENS BRANDSTICHTING GEARRESTEERD Door de politie te Muaselka-naal is Dinsdag gearresteerd wegens brandstichting in het huis van zijn kostbaas de 65-jarige reiziger F. Br., van hier, die daarop te Winschoten aan de justitie werd overgeleverd en in voorarrest ge steld. MISDAAD? Dinsdagmorgen werd het lijk van den 71-jari- gen timmerman J. B. gevonden in den put achter het gebouw van de dakloozen te Enk- huizen. Het lijk vertoont bij het oog een wonde ter wijl de doktoren door uitwendige schouw geen doodsoorzaak kunnen vaststellen. De officier van justitie is met het geval in kennis gesteld. EEN ONDERHOUD MET DEN DERDEN HOOFDGETUIGE Hoe het bij een verhoor ging o ERVARINGEN TIJDENS DE HECHTENIS Het Volk van gisteravond bevat ean onder houd met Hendrik Vermeer, den derden hoofd getuige uit de Giessen-Nïeuwfkerkscihe moord zaak. Vertel ons, zoo vingen wij aan, nu eens eerst hoe liet op den bewustem avond van 3 op 4 Augustus, waarop de moord gepleegd is, ge gaan is. Wij waren zoowat om 10 uur bij elkaar gekomen bij de familie K. en hebben daar met ons vijven zitten bier drinken en pret maken, terwijl K. op de harmonica speelde. Bet zal ongeveer 11 uur geweest zijn, toen Tennissen tot mij zedde: Ik heb zooveel geld bij me. Daar ben il: een beetje bang voor. Dan geef je het mij maar in bewaring, heb Ik toen geantwoord, maar Teunissen zei daarop: Ik moest bet toch maar aan Chris (Blun der) geven. Daarop zijn Teuaisseai en Klunder wegge- gean. ik heb hen nog even gevolgd tot aan de deur- en zag hen op den weg nog staan praten, maar ben daarop teruggekeerd. Vrouw K. ziedde daarop tegen mij: „Wat heb ben zij toch?", maar omdat ik toch niet kon zeggen dat Teunissen zddh niet vediig voelde bij hen met zooveel geld in zijn zak. antwoord, de ik: ..Dat weet ik ook niet". Toen zij, nadat zij ongeveer een kwartier het kan ook tien of twintig minuten geweest zijn, zoo precies heb ik daarop niet gelet wa ren weiggewee&t, terugkwamen, zeddje vrouw IC opnieuw, thans tegen Teunissen: Wat moesten jullie doen? Dat kan ik zoo allemaal niet zeggen, ant woordde Teunissen en maakte nog een paar grappen, waarop er verder niet meer over ge sproken werd en <ie doorgezet tot een of twee uur 's nachts. Ik heb gewoon op mijn eigen kamertje ge slapen en ook Teunissen heeft dien verderen nacht in het huis van de K.'e doorgebracht. Het was voor hem natuurlijk niet meer mogelijk naar zijn kosthuis in Dordrecht terug te kee- ren en zoo sliep ook hij dien nacht ten huize der K.'s Klunder ging naar zijn eigen kosthuis, bij Bouwmeester. Toen later zijn jullie opgepakt, niet waar, door de politie en ben je 72 dagen opgesloten geweest? Wat zijn je ondervindingen tijdens deze hechtenis geweest? vroegen wij verder. Op 6 Maart 1925, ik was toen werkzaam bü de kalk steen fabriek jn Rhenen, werd ik van mijn werk gehaald door den rechercheur De Jong. Eerst gingen wij even naar het kantoor van den baas en vervolgens naar Opheusden Onderweg daarheen heeft de Jong steeds ge sproken over den ijzeren hamer, waarmee de moord was gepleegd, en vroeg mij, of ik dien hamer nooit gezien had. Nee, zei ik. Dat lieg je, antwoordde De Jong. In Opheusden heb ik toen 's nachts opgeslo ten gezeten in een boeveuhok en 's morgens van den volgenden dag werd ik naar Dor drecht overgebracht, waar ik jn gevangenis werd opgesloten. Toen ben js natuur]ijk meermalen ver hoord? vroegen wij verder. Hoe ging het bij zulk een verhoor? Dat zal ik u vertellen. De rechercheur De Jong, die mij altijd ondervroeg, hamerde maar steeds op diien hamer en wou van mij de mededeeling hebben, dat ik dien hamer zou kennen. Maar ik kende dien bamer niet, ik had hem nooit gezien en ik kon dus ook niet zeggen, dat ik hem wel eens bij de K.'s gezien had. Dat hield ik dus vol en nooit heb ik iets anders gezegd, tot groote woede van De Jong. Ook sprak De Jong voortdurend over den tijd, dat Teunissen en Klunder weg waren geweest. Ik zei de steeds, dat dat ongeveer een kwartier moest zijn, maai- De Jong zei mij, dat Ik mij daarin moest vergissen en dat het veel langer geweest was. En als wij dan wel eens zaten te praten, zei hij plotseling, terwijl hij zijn horloge voor den dag haalde: „Zeg, Vermeer, hoe lang denk je, dat wij nou al hebben zitten praten?" Dan zei ik bijvoorbeeld. „Nou, zoo ongeveer een balf uur". „Mis", riep De Jong dan uit. „Zie je wel man, dat je geen idee van tijd hebt. We zit ten nu al twee uur te praten!" Ik had toen al een heel poosje gezeten" zette Vermeer zijd verhaal voort, „toen ik met de K.'s werd samengebracht. Vrouw K. zei toen tegen mü' ..Och, Hendrik, zeg nou maar dat die hamer van ons is. Je hebt ook kinderen en dan kom je naar huis". Ik heb daarop geantwoord: „Hoor eens, jul lie doen, wat Je wilt en ik doe, wat ik wil". En als ik later wel eens den officier van justitie te spreken vroeg en hem vertelde, dat ik er toch niets van wist, dan antwoordde deze mij, dat als ik niets anders te vertellen had, ik mijn mond wel houden kon. Ik heb het ook eens ln een brief geschreven aan den officier, maar er is nooit aandacht aan geschonken. Maar hoe kwam je er toe, ten slotte te verklaren, dat Teunissen en Klunder geen kwartier, maar „geruimen tijd" weg waren ge weest?" Och, ik had toen al 72 dagen gezeten en ik verlangde ook om er uit te komen en naar huls te kunnen gaan. Ik deeht bij mezelf: „Geruimen tijd is geen tijd en daar kan ik geen kwaad mede". Maar bovendien had De Jong mij gezegd: „Dat Is nou ook wat moois. Nou zegt Klunder, dat Tennissen en jij den moord gepleegd heb ben!" En verder had hij mij steeds voorgehou den, dat ik, als Ik dat niet verklaarde, als verdacht van moord of medeplichtigheid daar aan, zou worden vastgebonden. Hij zeide ook nog: „Je behoeft niet bang te zijn voor Teunissen of Klunder, want ik zal wel zorgen, dat zij 20 Jaar krijgen." Daarop heb ik ten slotte gezegd: „Non, dan zijn zij „geruimen tijd" weg geweest en daarop ben ik losgelaten". Geen onmiddellijke invrijheidstelling De procureur-generaal hij den Boegen Raad, zal, naar „het Volk" meldt, nadat de verschil lende stukken onderzocht zullen zijn, overwegen om ambtshalve revisie aan te teekenen. De procureur-generaal verzekerde uitdruk kelijk, dat bij deze zaak behalve de grootst mogelijke spoed ook de grootste mogelijke nauwkeurigheid betracht zal worden. Voorts gaf mr. Tak te kennen, dat de wet hem geen bevoegdheid geeft, de onmiddellijke invrijheidstelling van de gedetineerden te ge lasten. DE MOORD TE GROOTEGAST De dagvaarding Gisteren is door de Rechtbank te Groningen gedagvaard Yje Wijkstra geboren in de gemeen te Grootegast 4 Juni 1895, arbeider en muzikant wonende te Doezum (gem. Grootegast), thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Groningen: terzake dat hij op ongeveer 18 Januari 1929 in de gemeente Grootegast ter uitvoering van zijn tevoren genomen besluit en beraamd plan om Miemt van der Molen van het leven te berooven na kalm beraad en rustig overleg op zettelijk op genoemden van de Molen een of meer schoten uit een of meer met scherpe patro nen gelgden vuurwapenen heeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels heeft getroffen en opzettelijk aan van der Molen een of meer sneden met een mes of met een ander voor werp, heeft toegebracht tengevolge van een of meer van welke schoten en van een of meer van welke sneden en steken meergenoemde van der Molen zoodanige verwondingen heeft be komen dat bij kort daarop aan venbloeding is overleden althans terzake dat hij op of omstreeks IS Januari 1929 In de gemeente Grootegast met het oogmerk om van der Molen van het leven te berooven opzettelijk op genoemden van der Molen een of meer schoten uit oen of meer met scherpe patronen ge1 den vuurwapenen heeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels heeft getroffen en opzettelijk aan van der Molen een of meer sneden en steken met een mes of ander voorwerp heeft toegebracht tengevolge van een of meer van welke schoten en van een of meer van welke sneden en steken meergenoemde *an der Molen zoodanige verwondingen heeft bekomen dat hij kort daarop aan verbloeding is overleden. Voorts staat hij afzonderlijk terecht voor den moord op de drie andere veldwachters H. H. Hoving, J. Werkman, A. Meijer. Gedagvaard zijn in totaal 17 getuigen, waar onder A Jutte opperwachtmeester van de Kon. Marechaussee te Marum, A. Bouma eveneens wachtmeester der Kon. Marechaussee te Marum, vrouw Wobbes, met wie de dader toen hij den moord pleegde, samen woonde, J. C. van der Woude en H. L. Stiekema, helden majoor rechercheur bij de politie .te Groningen dr. Mieremet te Groningen. DE PRIJZEN VAN VARKENSVLEESCII lederen dag verheuging te wachten Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Hanze- bond van Slagerspatroons verzoekt ons mede te deelen, dat door de stijging der graanprijzen, de boeren minder varkens mesten dan in nor male omstandigheden het geval zou zijn, zoodat tengevolge daarvan een minder groot aanbod op de veemarkten reeds plaats vindt. Een stijging der handelsprijzen kan daardoor niet uitblijven en wordt vooral op de veemark ten te Amsterdam en Rotterdam sterk waar genomen. Met het oog hierop wijst genoemd bestuur er op, dat iederen dag een prijsver- hooging van varkensvleesch in evenredig heid met de marktprijzen in de slagerijen verwacht kan worden. ZENDING VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Op vermoeden, dat wederom een zending vleesch met valsche goedkeuringsmerken door een koopman uit Delft was verzonden, hebben de directeur van den Vleeschkeuringsdienst en de inspecteur van de recherche te Delft zich naar de plaats van bestemming begeven. Inder daad kwamen daar twee manden met vleesch uit Delft aan. Twee uitgebeende kalveren wa ren voorzien van echte goedkeuringsmerken, bet andere vleesch was in hot geheel niet ge stempeld. Dit werd afgekeurd en vernietigd. DE BRAND TE SCHOONHOVEN Het personeel spoedig weer aan het werk? Omtrent den brand, die de verf- en lak fabriek der firma H. A. Schreuder en Co. te Schoonhoven in de asch heeft gelegd, wordt gemeld, dat de oorzaak totaal in het duister ligt. Door het krachtig optreden van de Schoonhovensche brandweer, versterkt met die van Willige-Langerak. is het gelukt de naast de afdoe]ing lakfabriek staande tank inhoudende 11.000 kilo terpentijn, voor vlam vatten te vrijwaren. De 40 Meter hooge fabrieksschoorsteen ia eveneens gespaard. De firma hoopt de gobe- linefabricage binnen een paar dagen weer in bedrijf te kunnen brengen. Ook de verf fabriek zal spoedig weer kunnen werken en afleveren. Plaatselijke vuurhaarden zijn er den ge. heelen dag ontstaan, zoodat de brandweer aanwezig bleef om met twee stralen op de waterleiding telkens in te grijpen. De firina koestert de hoop het eirea 30 man sterke personeel binnen enkele dagen weer aan bet werk te kuünen stellen. EIERENVEILING. De prijzen der kippeneieren bedroegen op de eierenveiling 6 tot 7 per 100 stuks. BELASTING. Men wordt er aan herinnerd, dat a.s. Vrijdag de Ontvanger der belastinggelden zitting hcudt ten Gemeentehuize. HARMONIE „KOLPING". De R. K. Harmonievereeniging „Kolping" hoopt haar jaaglijksch openbaar concert te geven op Donderdag 18 April a.s. in het Vereenigingsgebouw, Zuiddijk. Ter afwisseling zullen eenige humoristische nummers gegeven worden door het duo Odijk vau Druten uit Vlaardicgen. PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG. Huizen, (339.8 M„ na 6 uur 1852 M.) 11— 11.20 Prot uitzending; 11.30—12 KRO. godsdien stig halfuurtje-, 12.15—1.15 KRO.-trio; 1.15—2 gramofoonmuziek; 3—4 KRO. vrouwenuurtia door mej. N. Mens; 4—5 NCRV. gramofoonmu ziek; 56.45 NCRV. solisteneoneert; 77.85 KRO Spr. Pater Quirinus O.M.Cap.: I-Iet Apostolaat der Zee; 7.30 Prot. uitzending. Hilversum <1071 M.) 10—10.15 morgen wijding; 12.152 AVRO-trio; 2.05—2.45 sehuoi- uitzending; 2.454 en 4.305 gramofoonmuziek; 55.30 lezing door H. de Clercq; 5.306 Radio praatje; 67.15 Omroep-orkest;7.157.45 Schip persles; 8.„Candida", tooneelspel in 3 bedr. door Shaw. In de pauze persberichten. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Daventry (1562 M.) 11.05 kookpraatje; 11.20 gramofoonmuziek; 12.20 sonaten (viool, piano)12.50 orgelconcert; 1.202.20 pn 3.20 orkest. A. Millward (bariton); 4.50 orkest; 5.3ó kinderuurtje; 6.20 Vischmenü's; 6.35 nieuwsbe richten; 6.50 muziek; 7.05 sonaten van Haydn (piano); 7.20 muziekcritiek7.35 muziek; 7.45 lezing: The adventure of poetry; 8.05 Albert Whelan (komiek); 8.20 symphonie-eoneert. W. Widdop (teor), orkest; 9.20 nieuwsberichten; 9 35 vervolg .Symphonie-concert; 10.30 nieuwsberich ten; 10.35 actueele causerie; 10.50 Een verras sing; 11.2C—12.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1744 M.) 12.50—2.10 orkest; 4.05 5.05 trio; 7.057.50 gramofoon muziek; 8.20 Muzik causerie; 8.50 „Die Walktire Langenberg (462 M.) 9.35 en 11.30 gramo foonmuziek; 12.25—1.50 en 5.05—5.50 orkest; 7.35 voordracht, daarna tot 11.20 dansmuziek. Zeesen (1649 M.) 11.2.0—4.20 lezingen; 4.20 —5.20 orkest; 5.20—7.50 lezingen; 7.50 orkest; 9.20 lezing. Daarna persberichten en beelduitzen ding. Hamburg (395 M.) 1.05—2.05 gramofoon- p la ten3.35 zang; 5.20 orkest; 6.20 dansmuziek; 7.20 volksconcert. Koor en erkest; 10.20 her uitzending van buitenlandsche stations. Brussel (551.9 M.) 5.20 orkest; 6.50 gra- mofoonplaten8.36 orkest. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en Toode werkhanden. Deze worden weder- om spoedig gaaf, zacht en blank door Puroi. Reel. '26417 VM 9 COÖP. BOERENLEENBANK EN ONDERL. BRANDWAARBORGMAATSCHAPPIJ. In den „Hoil. Tuin" heeft de algemeene le denvergadering plaats gehad van de Coöp. Boerenleenbank. Aanwezig waren 90 leden. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. v. d. Marei, tot lid van den Raad van Toe zicht de heer II. J. de Vette en als plaatsver vangende bestuursleden werden gekozen de heeren P. Hoogendam, alhier en J. Bijl te Vlaard. Ambacht. Het bestuursvoorstel tot verstrekking van een voorschot van ƒ50.000 per 1 Juli 1929, thans tegen 5 yt pet. rente aan de Coöp. Zuivelfabriek „Emaus" te Vlaard. Ambacht, werd bij acclamatie aangenomen. Na afloop dezer vergadering had de leden vergadering plaats van de Ondarl. Brandwaar- berg Mij. „Vlaardiingeu en Omstreken". Aan wezig 42 leden. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren H. Broek en A. Keyzer. SPOORWEGOVERGANG PARRALLELWEG De Kamer van Koophandel voor de Beneden- Maas heeft van de Nederlandse!» Spoorwe gen bericht ontvangen, dait, ter vervanging van de bij den Spoorwegovergang aan den Pa rallelweg te Vlaardingen aanwezige bellnrich- ting, aan weerszijden van den overweg een. des nachts verlicht bord zal worden geplaatst, hetwelk, alvorens de afsluitboomen gesloten worden, gedraaid wordt en alsdan het verkeer de waarschuwting „stop voor deu overweg" toornt. Tot bediening vau den overweg ter plaatse heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen geen aanleiding kunnen vinden- V1SSCHERIJ. Alhier binnengekomen van de beugvisscherïj:] VL 167, H. v. Roon, besomming ƒ518. Te IJmuiden: VL 86, C. Storm, besomming ƒ1020; VL 103, T. Eygenraam besomming 1053VL 190 J. Goedknegt, besomming ƒ1223; VL 84, G. Brouwer, besomming ƒ520;] VL. 203 J. v. Minnen, besomming ƒ427. VERKOCHTE SCHEPEN. De stalen logger Marie MA 83 van de N.V, Reederijkantoor voorheen M. Dirkzwager Gz. te Maassluis is ondershands verkocht aan de N.V. Vlascherij-Maatschappfj „Kennemerland" te IJmuiden. SPAARBANK VLAARDINGEN. Gedurende het eerste kwartaal 1929 werd Ingelegd een totaal van ƒ268.086,79 in 6311 posten; terugbetaald ƒ251.867,89 in 1CS2 pos- to - Aautal nieuw uitgegeven boekjes 312. i SCHOORSTEENBRANDJE. 1 Bij B. aan de Hoogstraat ontstond een schoorsteenbrandje, dat door de politie met een snelblusscher kon worden gebluscht. FEESTAVOND JONGENSPATRONAAT In de „Harmonie" had gisterenavond een feestelijke bijeenkomst der St. Jozef-gezellen en van het Jongenspatronaat plaats. De directeur, kapelaan v. Leeuwen heette alle aanwezigen welkom, waarbij hij aller steun en sympathie vroeg voor het zoo noodzakelijke jeugdwerk. Als iets nieuws deed zich daarna allereerst hooren de pas-opgerichte Mondharmonica-club Ons Genoegen", onder leiding van den heer A. Houtbraken. Het openingsnummer werd op schitterende wijze gespeeld en verder heeft deze club den geheelen avond de feestelijke ge zellige stemming er ingehouden. Door de Tooneelclub werd opgevoerd „De onuitstaanbareklucht in drie bedrijven van Gerard Nielen. Gegierd hebben de aanwezigen om de keurig gespeelde dolkluchtige situaties. Vooral Jan Vink, de hoofdpersoon komt een woord van lof toe voor zijn juiste uitbeelding. Ook de andere jongens pasten zich keurig aan. Don regisseur, den heer Winkes, komt dan ook alle lof toe. De heer B. Schouten deed met zijn gymnas tiekclub eenige keurig afgewerkte nummertjes zien en tot slot een mooien „stand". Het dankwoord door kapelaan y. Leeuwen was ten volle verdiend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7