DE MAAGD VAN ORLÉANS de overwinnende MAAGD HET 5e EEUWFEEST VAN JEANNE D'ARO sprekend, maar de realiteit ie nog schooner tafereel. Jeanne is 'beeldschoon met haar trek ken, welke de rtist hareir deugden hebben. Het opgeslagen vizier doet het gelaat vol goed- en wreedheid zien, belicht door de glorie harer zending. Haar lenige kloekheid is ongehinderd in het prachtig harnas. De eerste taak van Jeanne te Orleans is te gaan knielen in de kathedraal van het H. Kruis en opnieuw aan Bedford te doen schrijven. Zij wil den beslissenden dag niet doen aanvangen voor alle mogelijkheid van vrede voorhij is. Later zal zij immers hij het eerste treffen nog den Engelsc'hman op de kanteelen der bastions toeroepen, ziich over te geven in naam van „Messire aller aardsche en hemeleche leger scharen, in naam van Sint Michael, toch geen bloed te doen vergieten, maar Recht boven ge weld te doen gaan". Maar het oogenblilt komt, dat ook de jonge opperbeveïbebster een „allons y" uitspreekt en in „naam van Karei den Grooten van den H. Lodewijk" het leger be veelt: „Voorwaarts". Het is waarschijnlijk dat Jeanne, die zelf niet schrijven kon en sleehts met een kruis teekende, den eersten brief aan Bedford te Poi tiers reeds, heeft laten schrijven door de doc tors van de universiteit, die Karei Vil trouw waren gebleven of door een der bisschoppen. Het is een fier vertoog do.or de Maagd uitge bracht. Het dicteeren door Jeanne is onbe twistbaar. Het is de taal der eenvoudigen, die door de ongekunsteldheid en de innerlijke zui verheid de wijsheid in den mond hebben. De Engelschen ontvingen die sommaties met scheldwoorden en brachten zelfs de boodschap pers om, niet eens het advies vau de universi teit van Parijs, die met hen was, afwachtend. Het garnizoen van Orleans, versterkt met het kleine legercorps van Jeanne d'Arc, had intus- schen op slag een volkomen verandering onder gaan. Jeanne die eerst het volk veroverd had, ver wierf met den snellen opmarsch naar Orleans bet vertrouwen van het leger. Het moreel was omgeslagen. De schermutseling bij het bastion Saint Pouair op den grooten weg naar Parijs, schermutseling waaraan zedeel ging nemen zoo spoedig ze vernam, dat Fransch bloed vloeide, doch waarbij ze last tot den terugtocht gaf, is geheel buiten haar medeweten bevolen. Intusschen gaat Jeanne voort met pogingen om de Engelechen tot aftrekken te bewegen. Werd zij daarbij ook geleid door de gedachte daarmede een voorwendsel te hebben om het ongeduld der troepen wat op te houden Den leten Mei zendt zij den bastaard uit naar Blois om het gros van haar eerste legercorps te halen, dat zij hij de eerste moeilijkheden bij de Loire naar Blois had moeten terugzenden. De Engelschen, blijven echter haar vredespogingen afwijzen en beleedigende antwoorden geven. Jeanne is zeer teleurgesteld, want ze begrijpt dat langer uitstellen van den aanval niet moge lijk is. Maandag 2 Mei trekt Jeanne, door slechts een kleine lijfwacht omgeven, uit en gaat de Engelsche bastions verkennen. Het volk, dat aan haar bovennatuurlijke zending niet twij felt, loopt uit en slaat van de hoogten gade wat gebeurt. Tot ieders stomme verbazing laten alle bastions Jeanne ongehinderd door. Zij keert terug om de vespers hij te wonen in de kathedraal en beveelt aan het geheele leger te biechten. Veie geestelijken hebben zich als aal moezeniers bij haar gevoegd en vooral veel monniken. Den 2en Mei is het feestdag van de Kruis vinding. De Kathedraal van het H. Kruis is dus feestelijk versierd, de groote jaarlijkscbe processie trekt uit. Nimmer heeft Orleans zoo'n schoons processie gezien Heel het leger trekt mee. Jeanne is omringd door al baar kapiteins en ridders. De Engelschen zién plotseling een ongewoon schouwspel, dat hun met verbijstering slaat. De Maagd van Orleans rijdt naar buiten in volle wapenrusting, blinkend in <-eri echoonen dag, haar standaard ontplooid. De geheele geeste lijkheid der stad, het „Venl Creator" zingend, volgt. Een kwartier buiten de etad, tegenover de Engelsche bastions wacht Jeanne haa.r leger. Van den tegenovergestelden kant rukt in slagorde het leger van Blois aan. Voorop rijdt Pasquerel met de leliënbanier. Dan volgen ook daar de geestelijken, die de liederen zingen. Vervolgens een stoet van geharnaste ruiters en het voetvolk, en de beschermde convooien. De bastaard van Granville, die op een der vredesboodschappen van Jeanne geantwoord heeft met een „maar Wilt ge dan, dat we ona aan een vrouw onderwerpen?" beschreef de ontzetting van het Engelsche kamp. Daar was dus nog een leger in Frankrijk! Dg Engelschen die reeds lang óver versterkingen beschikten, bijeengebracht om Orleans stormenderhand te nemen, zijn in aantal absoluut in de overmacht. Welk is het geheim, waarom de Engelschen de vereeniging van Orleans garnizoen en het leger van Blois toelaten? Heeft Bedford begrepen, dat eeu beslissende slag moet worden geleverd en dat hij zich daartoe ernstig" heeft voor Le bereiden? A!s het leger tusschen de Engelsche bastions door Orleans bereikt heeft, werpt Jeanne zich op een rustbed om een weinig te bekomen van do vermoeienissen van den da.g. Plotseling springt ze op. Ze heeft een geweldig leven ge hoord en begrijpt, dat de troepen slaags zijn. Jeanne laat zich door de huisvrouw en haar dochter helpen in het aantrekken van de wa penrusting. Terwijl zij te paard springt, laat ze zich door het raam haar standaard aangeven, geeft haar paard de sporen en rijdt onstuimig naar de Bourgondische poort. Het garnizoen van Orleans, dat het laatste convooi had bin nengehaald, was naar het stadhuis gesneld, daar de stormrammen, de ladders en de I steenwerpers gehaald om op eigen houtje t ■JEANNE D'ARC PLAN Over cnlcele weken gaal Frankrijk met grooten luister het vijfde eeuw feest vieren van de eerste groote overwinning, die Jeanne d'Arc 6e- haalde en die haar den titel van Maagd van Orleans deed verwerven. Onze Parijsche correspondent eet hieronder het levensverhaal van de i heilige voort met het weergeven van L dezen meest glorievollen tijd var' haar leven. Orleans was het laatste bolwerk, dat stand hield tegen den Engelschen overweldiger. Als Orleans Is gevallen, zal de „kleine koning van Bourges" moeten uitwijken, frankrijk zal wellicht voor goed ran zijn Koning zijn gescheiden en de gewesten zullen wfgoed zijn van de Engelsche kroon. Jeanne gaat echter het tweede deel harer kending vervullen, na onder het volk het heilig ^hhr te hebben ontstoken voor de bevrijding Jan het vaderland en den nog meer zwakken ^kn jeugdigen koning het vertrouwen in zijn bloed te hebben teruggeschonken. Maar koningKarei VII is het niet! "harvoor ontbreekt de zalving in de kathedraal Reims. De weg bakent zich dus klaar af ^Oor Jeanne: Orleans bevrijden en den weg ®®euen naar Reims! Eerst daar kan haar ®®ar koning Fransch koning worden. De eerste etappe Is gelukkig volbracht. Jeanne "®eft het volk gewonnen, want het ts het on verstaanbaar vertrouwen des volks dat haar den koning beeft doen doordringen. Ze heeft etI Dauphin gewonnen, maar het is een magere Jhhgst, want een zwakke jongeling, omringd door een speelzieke bent hovelingen, die eerder zwakheid wenschen om hun ijdele geneuch- on en vuige belangen niet bedreigd te zien, "Oheerscht ook door een parlement en een Universiteit van Parijs, die hem niet tellen, kan ahr niet <je bescherming geven van zijn hiacht. Jeanne volbrengt haar zending, want haar bending is bovennatuurlijk. FOCH OVER JEANNE Met tweede deel van haar taak is dus militair, de herderin van Domrémy, aanvoerster Van het leger, van een overwinnend leger, dat de langdurige degeneratie en den onophou- d^ijken tegenspoed oprijst en in den eersten de beslissing voor de toekomst bereikt, f16' koninkrijk redt en den hoeksteen legt :°°r de Fransche eenheid! Waar zou ze de ^'aliteiten van daan halen? Van waar an dot's dan van een bovennatuurlijke lastge ving? jToen 't stoffelijk overschot van maarschalk I0ch nog op de stervenssponde rustte, heeft 6 Fransche Academie den heer George Goyau ?aar het sterfhuis gezonden om me touw de weduwe Foch, la mare- ®ha'e, zooais men hier zegt, het eerste tontp]aar jg overhandigen van de hulde, 'e Foch aan Jeanne bracht om getui- ^Ofls te geven van haar militair genie. En de achtige studie, waarmee de maarschalk het ®°tiden boek opent, ls een voortdurende beves- van hare bovennatuurlijke zending. Dij de ontwikkeling der gebeurtenissen voor rfkane zullen wij meermalen gelegenheid heb- j11 ens op het oordeel van maarschalk Foch troepen. 7 HAAR STANDAARD JEANNE OP WEG Zeker is: het volk wil leven. Het heeft ln groeiende massa Jeanne naar Chinon gevolgd en het gedrag van de maagd, haar goedheid en reinheid, ontroeren het volk, dat blijft aan groeien en volgen wil naar Orleans. De koning stemt toe zonder kracht en de omgéving wei felt, werkt tegen. De dauphin besluit haar te doen ondervra gen door de geestelijken en het parlement. Op het gezicht van de eereten. die haar zullen volgen, springt zij in volle wapenrusting op een steen, die nog in het museum van Poitiers wordt bewaard en roept allen op tot moed en trouw. Welken weg zal genomen werden Die van den rechteroever over de vlakte van Beauce, die beheerscht wordt door vele Engelsche bas tions en wat aangeraden wordt door de mili tairen, of die over Sologne veel meer gedekt, maar die het bezwaar heeft den Loirestroom twee keer te moeten passeeren. Jeanne wil den laatste nemen, doch zij meent, als Poch, dat slechts een vrij-willig geboden gehoorzaamheid van waarde is voor den bevelhebber, en laat be gaan als men den Noordelijken weg neemt. De moeilijkheden zijn zoo groot, dat men weldra terug'keert. Jeanne heeft trouwens iets anders in den zin dan slag leveren. Te Blois heeft zij reeds twee brieven gedicteerd, aan den Engel schen opperbevelhebber geschreven, om hem te raden het beleg op te breken, naar Engeland terug te keeren en den koning zijn rijk te laten. Orleans weet, da.t Jeanne komt. De stad voelt haar bevrijding. En als in een kleine schermutseling bij het Noordelijk om trekken Jeanne haar troep door de Engelsche stellingen heen weet te leiden en ook de stad bereikt, huldigt heel de bevolking haar hij den triomfantelijken intocht. Haar eerste militair succes ls verkregen en bet is Foch, die verklaard heeft, na zooveel andere moderne krijgslieden, dat in dien tocht van Blois naar Orleans, Jeanne zich werkelijk veldheer heeft betoond. Maar Orleans wordt nog bedreigd en de groote strijd moet nog beginnen. JEANNE TE ORLEANS Orleans is veel hooger op den Lolre-oever gelegen, dan bijv. Nijmegen op dien van de Waal, of Arnhem op dien van den Rijn. De stad heeft het kleine, maar kloeke legercorps van Jeanne zien optrekken. Het heeft de pro viand eerst zien bergen in het haventje van St. Loup en de uitgchongerden hebben ook zelf schuiten uitgebracht om de stad van het eerst noodige te voorzien. De vijand laat vrij wel begaan; hij lacht om het operette-leger van de „Juffrouw" en van den machteloczen dauphin. Voor Orleans is slechte één ding duidelijk: Brood en bevrijding Het volk ziet die naderen en vergeet alle ellende sinds October geleden, alle verliezen sinds dien ondergaan. Orleans jubelt. Van beide kanten sluipen zoowel verdedigers als voorhoeden van Jeanne's leger tusschen de Engelsche kampementen door, die op soliede bastions steunen. Dunois, de bastaard van Or leans, is weer hij zijn garnizoen, Jeanne zal zich weldra, zonder noemenswaardigen tegen stand van den vijand, met hem kunnen vereeni gen. Het volk haalt Jeanne jubelend en wennend binnen. Het tafereel van Scherrer moge niet ontkomen aan het beminnelijk romantisme van alle historie-schildering. Het is duidelijk en fort Saint Loup te gaan nemen, dat door Talbotbot met drie honderd Engelschen bec.ct was, en waarvan de bevelhebber, Thomas Guerard, afwezig was. De Engelschen bieden heldhaftig tegen stand en, op 't oogenblik dat Jeanne komt aangegaloppeerd, worden reeds veel gewon den naar Orleans teruggevoerd. Bij den eer sten gewonde knielt ze neer en ziet door haar tranen heen het vloeiend bloed. Ze bidt en herstelt zich en begeeft zich tusschen de aanvallers. Dunois en vele anderen komen ook aangerend. Drie uur duurt de aanval. Jeanne verschijnt op de meest bedreigde punten. Nu eens te voet, dan te paard. Maar wat het verrassende ls, ze is werkelijk de opperbevel hebster, die alles regelt, alles voorziet, alle leemten stopt, haar krijgers ver plaatst, waar het noodig is en de bewegingen doet uitvoeren, die het onmogelijk maken, dat de garnizoenen van andere bastions de verdedi gers komen helpen. Het was den Fransehen gelukt de voorraden in het fort Saint Loup te vermeesteren en mee te voeren. Door de verdedigingswerken in brand te steken noodzaakten zij de Engelschen het toetje geheel prijs te geven. De omsluiting was verbroken en deze eerste overwinning ver sterkte niet weinig het vertrouwen der bevol king. De klokken der kerken riepen den volgenden ochtend de strijders op. iedereen kwam bidden en Jeanne wilde reeds den volgenden dag den aanval hernemen. Er was echter braaf gestre den en'de kapiteins wezen op het geheiligde van den dag, Hemelvaartsdag. Jeanne aanvaar de het uitstel en leidde zooveel mogelijk strij ders naar de H. Tafel. Gelijktijdig herinnerde Jeanne zich opnieuw dat boven den oorlog de vrede gaat en wilde aan den vijand een bloedige nederlaag bespa ren, door een nieuwe vredesboodschap. De Engelsohen wezen „de nieuwtjes van de maagd der Armagnaes" hooghartig af. Ze is er zeer bedroefd om en overweegt het aanvalsplan vco'r den volgenden dag. DE BESLISSENDE SLAG De nieuwe dag breekt aan en Jeanne hoort vroegtijdig Mis. Het is pater Pasquerel, die de Mis leest. Na de Mis trekt Jeanne haar wapen rusting aan en begeeft zioh naar haar troepen. (8 Mei). De kapiteins willen het plan voorkomen en gelasten de poorten te sluiten, opdat n.emand Orleans verlaten kan. Gaucourt, die dat bevel gegeven heeft, wordt door Jeanne geducht af gestraft, ze is overtuigd dat haar lieden zullen volgen én laat de Bourgondische poort openen. Met haar verscHe troepen begeeft ze zich on middellijk. naar de Loire, om de troepen te bereiken, die ze er den dag te voren gelaten heeft. De jaloersclie kapiteins, die zonder haar wil den winnen, vreezen dat Jeanne het zonder hen za! doen. Ze volgen dus. De Fransohén dalen af in de grachten onder do boulevards en klimmen tegen die werken op onder de bescherming van het vuur der mor tieren en den pij'ienregen der boogschutters. Op de borstwering der boulevards vinden zij de Engelechen met hun hakbijlen, hun lansen en hun looden netten. Tusschen zes en zeven uur in den ochtend "eert Jeanne het bevel tot de bestorming. Ze verschijnt op de meest hachelijke punten, h.aar zwaard in de eene, haar standaard in de andere hand. De strijd duurt voort op de horstweringen, de verliezen zijn geducht aan helde zijden en Jeanne bemerkt, dat de borstwering op een be paald punt het viunigst verdedigd wordt. De zon staaf reeds in de middaghoogte en aan beide zijden zijn de strijders op hun plaats ge bleven. Opnieuw is zij het, die het initiatief neemt. Ze laat zich in de graoht terugglijden en be veelt dat. de ladders geplaatst worden tegen de hardnekkige plek en dat gestormd wordt. Als Jeanne een ladder wil beklimmen, trekt een boogschutter een pijl af en Jeamie is ge troffen. Het bloed vloeit en zij weent. Waaromf Haar grenzelooze moed en haar volstrekte zelf verloochening verbieden te doen gelooven, dat het uit vrees of om pijn is. Jeanne weent, want 7/i is getroffen juist boven den boezem, op de plaats, die ze aangeduid heeft en ze weet dat wat voltrokken wordt, Gods wil le en dus de overwinning verzekerd is. En die zekerheid ont roert haar. Jeanne rukt de pijl uit de wonde en 6taat toe dat men haar met een doek met zoete olie ver bindt. De vermoeide aanvallers wilden den strijd voor het oogenblik staken. De kapiteins willen terug naar Orleans. Jeanne schijnt zich eerst to laten bepraten, vraagt haar paard en gaat in een wijngaard in de nabijheid bidden. Ze vraagt Dunois en smeekt bent den aanval voort to zetten want. de Engelsohen zijn evenzeer op van vermoeidheid. Ze doet Dunois een oogen blik rusten, eten en drinken en zendt hem dan terug om den nieuwen aanval te leiden. De aanval is nimmer geheel opgegeven, want het voik vooral voelt waar het om gaat. Als de strijd weer hevig is, springt Jeanne op rijdt naar de grachten, werpt zich van haar paard, neemt haar standaard en zegt tot d'Aulon, „let goed op. als het einde van mijn standaard de borstwering raakt dan is de zege ons." Van Orleans uit wordt nu ook aangevallen op den boulevard Belle Croix. De Engelschen zijn op vele boulevards van elkaar gescheiden, doordat de bogen der kunstwerken vernield zijn. Het verschijnen van Jeanue verzamelt op nieuw de wijkende Franscben en plotseling verschijnt bij de brug !n den boulevard Belle- Grois een ridder in voile wapenrusting boven de borstwering uit. Het is Nicole de Glresme en het blijkt dus, dat de Engelschen thans van twee kanten worden aangevallen. Jeanne ver schijnt aan den anderen kant op den boulevard en de Engelschen zijn genoodzaakt terug te trekken op het kasteel van Tourelles, Maar de lieden van Orleans hebben stroomopwaarts een boot met brandstoffen gevuld en die in brand gestoken. Het vuur nadert sneller dan de En gelschen en de brug in den boulevard gaat bi and en. Jeanue is met haar banier op de wallen, de overwinning is haar t De avond valt. De vijand op den linkeroever is gevangen genomen of gedood. Het is nu de beurt aan den rechteroever. Maar Talbot, die hier commandeert, is over tuigd dat de geringe onvoorzichtigheid ook hier een nederlaag zal beteekenen. Hij besluit iu goed© orde het beleg op te breken om tenmin ste zijn leger te behouden. Hij trekt terug over Beaugency en Meung. Dien eersten Zondag van Mei is het een geluid van overwinningsklokken over een bevolking dio haar heldin viert. „En God weet, met welk een vreugde zij en haar leger werden binnen gehaald", zegt Perceval-de Gagny. Voor de Maagd run Orleans is slechts het begin haver taak cht. Haar doel is: de koning te Reimalfd en geteroond. Zil moet dus naar Rciitis en besluit zonder dralen tot den nieuwen veldtocht. HET VOLK VA2J ORLEANS HAALT JEANNE D'ARC JUBELEND BINNEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9