DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m Oarage nieuwe Hanen 243 Garage Unique 52 ste Jaar»an® Vrijdag 12 April 1929 Nö. 15388 STADSNIEUWS Ruime stalling Dit nummer bestaat uit vier bladen Ce plaats voor ons abattoir De groei van Rotterdams bevolking. volkenbond en vrede UIT KETHEL UIT HAASTRECHT UIT OUDEWATER TELEFOON 68817 AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct Postehèque en girodienst 81440 u V'KUTENT1KN16 regels 1.55. Elke regel meer 30 cl. Reclames tusschen den tekst 60 ct per rcqel Kleine ad verte ntiea: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. vaD 50 woorden Ka tinu ter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75.15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voe «»f- "oögènt 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verw lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. In Vlaardingeu heeft men thans definitief besloten tot den bouw van een eigen abattoir! Aan dit besluit zijn voor onze gemeente eenige consequenties verbonden, consequenties omtrent tien opzet van bouw en exploitatie van een eigen slachthuis, een consequentie ook ten aan zien van de plaats, waar ons abattoir gebouwd zal worden. Toen in de raadsvergadering van 10 Februari van het vorig jaar werd besloten tot de op lichting van een abattoir in onze gemeente werd bij de aanvaarding van het voorstel om voor dat abattoir grond aan te wijzen in de omgeving van de Wilhelminahaven de reserve gemaakt, dat men dien grond wel beschikbaar wilde stellen, doch alleen wanneer samenwer king tot stand zou komen. In de raadsverga dering van 19 October werd die restrictie door den heer van der Most herhaald en werd door den voorzitter, wijlen burgemeester Gijsen, met evenveel woorden toegezegd (men zie de notulen blz. 369): „Als de samenwerking met Vlaar- dingen niet tot stand zou komen, dan komt de terreinkwestie nog weer aan de orde". De vraag, waar het abattoir zal worden ge bouwd, moet thans dus nog door den Raad worden beslist. Wij vinden het niet jammer, dat over deze aangelegenheid in den Raad nog eens van ge dachten zal worden gewisseld. Toen onze tech nische dienst het abattoir aan (Jen «Westrand van ons Sterrebosch projecteerde, heeft hij niet voorzien, kón hij niet voorzien, dat zich in deze omgeving een bedrijvigheid in den woning bouw zou ontplooien, die het slachthuisterrein al spoedig binnen het bereik van dien woning bouw z'óti brengén. Eenerzijds volgt daaruit, dat voör de vrijgevigheid van het grondbedrijf, dat den prijs stelde op f 12 per M2. geen reden meer aanwezig is. Die zou, waar het benoodigde terrein ruim 92 Are beslaat, neerkomen op een subsidie de werkelijke verkoopwaarde van den grond stellend op f 15.50 van f 32.000. Anderzijds gaat men zich afvragen of het wen- schelijk is een abattoir te bouwen te midden van een wijk welke als woonwijk door den 'neest kieskeurige geroemd wordt. De aanwijzing van bet terrein bij de Wilhel minahaven was niet gedaan met het oog op de onmiddellijke nabijheid van deze haven. Men was zelfs, blijkens een toelichting van ir. Aikema aan de pers, van meening, dat het slachthuis van deze haven weinig zou profi- teeren; trouwens het abattoir komt er niet aan te grenzen, omdat de grond aan diep water veel te duur is voor een slachthuis. Het komt ons voor, wanneer een geschikt terrein benoorden de spoorlijn wat al dadelijk het voordeel van spoorwegaansluiting mee brengt ware te vinden, dit de voorkeur ver dient boven het terrein dat een abattoir plaatst, onnoodig dan, in ons mooiste woonkwartier. Gedurende de maand Maart is de bevolking van Rotterdam zonder Hoek van Holland toe genomen met 6 mannen en 4 Vrouwen, totaal 10 personen. Het zielental van Hoek van Hol- 'and ging piet 15 personen achteruit. We zullen op deze cijfers geen conclusie bouwen, maar een feit is, dat de groei van Rotterdam de laatste jaren een slakkengang vertoont en dat de voorstelling van den Rot- terdamschen directeur van gemeentewerken als zou in 1955, over 26 jaar dus, de bevolking van Rotterdam 1 millioen zielen tellen, zoodat ze jaarlijks met zestienduizend zielen zou moe ten toenemen een der voornaamste motieven voor de annexatie niet anders is dan pure fantasie. ST. .JOZEFGEZELLEN „SCHIEDAM I" Tijdens het Zondagavond door de St. Josef- Rezcilenvereeniging „Schiedam I" te geven jaar- 'eent zal een opvoering plaats hebben van het bekende blijspel „Durand en Durand". Het Ex- celsilorstrijkje zal muzikale medewerking ver leppen R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE" De R. IC. Middenstands v er e enig i ng „De Ranze" houdt op Dinsdag 16 dezer in het ge bouw van den Katholieken Kring haar jaar- A 0'gade-ring, welke te half 9 aanvangt. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing. STEEDS VOORUIT—DE KOMEET Morgenmiddag wordt de eerste voetbalwed strijd gespeeld van de H. D. V. S.-supportera "Steeds Vooruit" tegen „de Komeet", op S. R- C.-terreJn.- Aanvang half vier. GISTERNACHT ONTSTOND BRAND in de fabriek van de Holland Nail Works Ltd. in de Bakkerstraat alhier. De fabriek brandde totaal uit. Een pas aangekochte machine, ter waarde van f 2000 ging mede verloren. TENTOONSTELLING „V.O.N.K." Wat er te zien is De ver een i ging „Voor Onderwijs en Kunst" diie deze dagen in de studiezaal der openbare Leeseaal een tentoonstelling houdt van door de vereen; ging verbreide etsen, litho's en hout sneden streeft niet zoozeer een handelsbelang na, als wel' het belangstelling wekken voor de grupbische kunsten in onderwijskringen, Zulks geschiedt o.m. door het verschaffen van pro- duoten van Nederlandsche beeldende kunst tegen zoo laag mogelijken prijs aan scholen en aan hen, die door den aard van hun werkkring kunnen medewerken tot bereiking van het ge stelde doel'. Op deee tentoonstelling nu wordt den leek allereerst eenig inzicht bijgebracht, omtrent de vervaardiging van etsen, litho's en hout- sneden, terwijl een keurige collectie uitgaven van de „V.O.N.K." de bereikte resultaten laai zien. Wij zagen er werk van de kunstenaars Jan Bartelsman, W. J. Dijk, C. J. Mension, Arend Hendriks, Jan FrankenPz., A. Derkzen van Angeren, Dirk Nijland, Jan Wittenberg, Anton Fieck en H. C. Spruit. Vooral het werk van dezen laatste is de aandacht waard, daar Spruit werkt met de Linoleumets. Omtjrent dit linoleumetsen, een weinig verbreide tak van grafische kunst, geeft de heer Spruit de volgende uiteenzetting: „Het linoleumproeedé was voor ons land nieuw, toen ik naar aanleiding van een artikel in een Duitsch tijdschrift met mijn eerste proeven aanving. Oi»d linoleum (vloerzeil) het liefst nog zonder versiering in lijn en kleur wordt gepuimd en gepolijst tot het een zuiver glimmend oppervlak heeft gekregen en daarna bedekt met saponlak, liefst meerdere malen. Daarna nog even zacht gepalmd en de bewer king vangt aan. Men teek ent in de oppervlakte met een driekan/te naald en bevloeit de opper, vlakte dan rijk- met natronloog, een oplossing van natriumhydroxyd en water. Routine, veel geduld, heel veel proeven, ziedaar wat nu noo. diig is. Vaak, na veel tegenspoed, wierp i.k de boel er bij neer, vast besloten dit procédé niet meer toe te passen, maar het liet smij geen rust en zoo geleidelijk aan kwam 'et resul taat en met de jaren het succes. Veel navol ging zal ik wel niet krijgen, want het cliché verloopt vlug, zoodat na 10 hoogstens 15 druk ken de plaat onbruikbaar is. Alleen met de naald bewerkt, geeft het cliché ook mooie re sultaten (droge-naald-etsen) Een combinatie der beide manieren geeft weer een ander ef fect. Ook de verschillende hardheid van het li noleum heeft invloed op die toning. De struc tuur van het materiaal waarborgt een fluwee- l'en toon, vandaar mijn liefde voor dit procédé". De tentoonstelling is tot en met Zaterdag geopend. TOONKUNST Solisten-contert Om in de muziekstijl te Wijven: dit. was een toonkust-conceTt in mineur, aangezien de pres taties van het opkomende solistentrio ons geen moment in extase vermochten te brengen. Het gebodene was van een gehalte, waartoe hon derden sérieus werkende artasten zich kunnen opwerken; o-m werkelijk mooi te zijn. De con certanten betraden het podium, speelden hun lesje voor, kregen applaus van het publiek, dat dé „Musis"-zaal in kleinen getale bezette, bogen en verdwenen weer. Een lesje opzeggen, anders kunnen wij hét heele gedoe niet qualificeerem, want. afgezien van een sporadisch voorkomend goed gespeeld moment waarin intens meeleven te genieten viel, klonk alles koud en gevoelloos, dor en onverschillig. Het programma bevatte veel bekends, voor de pauze oud- en na de rustpoos nieuw werk, en hot enkele wat in deze omgeving wellicht vreemd was, ls heusch de moeite van het be spreken niet waard. Hans Gruys, de Amsiterdamsche alt, zong liederen van Brabms en Hans Schouwman en tot slot een viertal de Falla's, waarmee zij het meeste succes oogstte. De zangeres is in het heait van een goed geluid, waarmee zij' heel wat kan. bereiken en dat zij tijdens haar zingen op zijn voordeeligst weet te exposeeren; haar ademwerk moet echter nog een degelijke revisie ondergaan. Pianist Hans Schouwman uit Den Haag vol deed het minst van het trio. De mooie vleugel kreeg onder zijn- handen veel weg van een autb- piano, waaruit door een overmatig pedaalge- bruik de klanken a's een breiige massa te voorschijn komen. In het samenspel domineerde zijn instrument te veel om aanspraak op waar deering te kunnen maken. Het best was zijn begeleiding van den zang, waarbij Schouwman blijk gaf, het wel te kunnen. Als solist trad hij op met de Rhapsodie in g van Brahms on met werk van Leo Michieteen en Dina Appel doorn. De „dritte im Bunde", Cornells Hartvelt uit Utrecht toondie zich een violist met een goede technische scholing. Zijn speelstijl' was echter evenals die der anderen, zonder expressie. In afwijking met zijn collega's toonde hij een ge brek aan zelfvertrouwen waaraan wij het mee- nen, te moeten wijten, dat zjjn loonvorming méérmalen onzeker was. Tezamen met Schouw man executeerde hij de sonate in A van Franck om zich daarna met „Havanaise" van St. Saëns en „Caprise Viennois"een moledieus dingetje van Kreisler, als solist voor te stellen. De zangeres ontving voor haar optreden nog bloemen. R K S. V. EXCELSIOR Wedstrijdprogramma Voor deze week is het volgend programma vastgesteld: Zondag a.s.: Excelsior I—G.D.A. I, 2 uur J. Achterberg; D.O.N.K. 2 Excelsior 2, 12 uur Th. v. d. Aa: Excelsior 3St. Lodewijk 2, 12 uur, N. v. Vel- zen; St. Lodewijk 3-Excelsior 4, 12 uur J. Dam. Zaterdag a.s.: Excelsior bCele a, 3 uur, C. Witbevg. Het eerste elftal moet zijn laatste kans ver dedigen; aan een voorspelling durven we ons niet wagen: een kat in het nauw doet soms rare sprongen. We hopen alleen dat de zwart- witten met wat meer élan zullen spelen dan j.l. Zondag. Het 2e krijgt een zwaar karwei in Gouda; wordt gewonnen dan stijgen de papieren aan zienlijk. Het 3e en het 4e elftal kan winnen. Voor de junioren is een buitengewoon matig ïnroigramima samengesteld. Slechts één wed strijd die gewonnen kan en moet worden.- BURGERLIJKE STAND Aangifte van 10—11 April GÉBOREN: Jacobus, zoon van M. van Nielen en J. de Bruin, Groenelaan 52; Willem, zoon van W. Gundlach en M. Bliek, Westfrankenland- sche straat 5; Wilhelmia, dochter van P. Stins en G. Schut, Da Costastraat 42; Johannes Hen- dricus, zoon van C. H. van Velzen en W. H L. Huiskens, Villastraat 44. OVERLEDEN: E. M. van Dijk, 66 j. echtg. van J. C. van der Klink, L. Haven. GEHUWD: H. H. J, Schikhof 22 j. en C. Ver- kaaik 17 j.; G. Koorengevel 24 j. en J. Kees maat 28 j.; G. Stolk 32 j. en A. D. van der Burgh 31 j. ONDERTROUWD: C. Schellenbach 40 j. en E. L. Reherman 23 j.; J. Herbe 24 j. en M. M. den Brinker 26 j.; G. S. Sluiteds 27 j. en W. W. Dijkers 25 j.; P. K. Pijnacker 21 j. en C. J. van Kersen 19 j. DIEFSTAL Door den kapitein IJ. M. F. vat» het Fran- sche stoomschip „Capitaiae CommeMn" liggen de in een dok van Wilton, is bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van wlnkelkleeding- stukken. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. OPENBARE VERKOOPINGEN Bij de heden ten overstaan van notaris H. E. Blaisse in het gebouw van den R. K. Volksbond gehouden openbare verkooping wer den ingezet: perceel I, een heerenhuis met tuin en rijgang, Waranide 177, op 8300; Perceel 2, een pand, verdeeld in heneden. en bovenwoning en twee woningen daarachter, erf én open grond, Lange Achterweg 28, op 1850. Perceel 3, een dubbel pand waarin thans kantoor en bovenwoning, en erf, Korte Kerk straat 4 en 6, op 8600. Propaganda-aulotocht Ter gelegenheid van algemeenen Vol- kenbondsdag op Zaterdag 18 Mei a.s. heeft dé vereen iging voor volkenbond en vrede een pro- paganda-autotocht georganiseerd. De bedoeling is, dat men des ochtends tegen half 10 uit Den Haag zal vertrekken. De route wordt ge dacht via Wassenaar en Leiden langs de Rijn streek tot Bodegraven; vandaar over Gouda naar Rotterdam en daarna over. Schiedam en over Delft naar Den Haag terug. ALGEMEENE- EN CHRISTELIJKE MIDDENSTANDSVEREENIGING De tooneelavond voor de leden van de Alg. Middenstandsvereenlging „Schiedam" is vast gesteld op Mhandag 22 dezer. Den 24en April wordt het jaarfeest van de Ohr. Middenstasds- vereenigimg gehouden. Beide bijeenkomsten hebben plaats in „Mu sje Sacrum". R. K. VEREENIGING VAN- OUD-CURSISTEN In de R. K. Vereenigingszaal hield boven genoemde vereeniging Woensdagavond een bui tengewone vergadering, welke zeer matig was bezocht. De beer E. v. d. Burg heette de aan wezigen waaronder pastoor de Groot en de spr. van dezen avond mr. Verhoeven, rijks- veeteeltconsulent voor Zuid-Holland, van harte welkom. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Verhoeven, die de tegenwoordige moei lijkheden in de veefokkerij en de veehouderij besprak. Uitvoerig ging spr. na, hoe in dezen tijd van malaise een veehoudersbedrijf loonend kan worden gemaakt. Spr. betoogde in dit verband de wenschelijkhedd van eigen veeteelt met erkende afstamming en de daarbij aanslui tende controle op de melkgift. De aanwezigen toonden voor deze bespreking veel belangstelling. Door den iandbouwieeraar den beer H. v. d. Loo, werd vervolgens nog een overzicht gegeven van het practisch werk der cursistenvereendging met betrekking tot het aangelegde proefveld in deze gemeente. Na een dankwoord aan den spreker voor zijn leerzame en interessante lezing werd de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. SCHIP GEZONKEN. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur is in den gekanaliseerden Hollandsche IJssel op on geveer 1 K.M. boven de Waaiersiuis, ter hoog te van de bleekexij van Van Leeuwen een schuit, geladen met teen, ter grootte van 14 ton gezonken. De schuit, waarop zich behalve den schipper E. Boere uit Lopik, nog een knecht bevond, werd door een sleepboot getrok ken, en heeft door het afschuiven der bos- schen teen water gemaakt, waarna zij werd ondergetrokken. De beide opvarenden kregen een nat pak, doch werden spoedig gered. Voor het scheepvaartverkeer zijn waar- schuwingsteekens geplaatst, zoodat deze on gehinderd doorgang kan vinden. Vrijdagmor gen 7 uur zou men het vaartuig lichten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Samuel, z. v. A. K. Bouter en M. Speksnijder. Jozef, z. v. C. Steenbergen en M. van der Meer. Maria Hendrika, d. v. A. Schinkel en A. van der Neut. GEHUWD: A. W. J. A. Verkroost en H. G. UI jee. POSTDUIVEN De Postduivenver. „Snelpost" houdt Zondag a.s. een wedstrijd met oude duiven, vanuit Dordrecht, afstand 22,ft. K.M. Inkorven 13 April n.m. 3-1—5 uur. R. K. LANDARBEIDERSBOND. Op Dinsdag 16 April a.s. des avonds te half acht zal in het Patronaatsgebouw alhier een zeer belangrijke vergadering worden gehouden van den R. K. Landarbeidershond St. Deus- dedit. Het lid van het Hoofdbestuur de heer Kuiper zal op deze vergadering het wooru voeren. De bondsleden uit Oudewater e. o. verzuimen niet deze vergadering te kcsc«& bijwonen. lederen Zondag Patronaat St. Dominlcua Godsdienstonderricht en ontspanning In helj patronaatsgebouw Emmastraat. van half acht) tot negen uur.. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub l.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnki. man-, nenzangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho- Vlek Streven" Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai* werk hij de Theresiavereeniging aan het gflw bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Vrijdag oefeningsavond van de R. IC, E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopeng van 2 tot 5 uur. Heden Tentoonstelling „V.O.N.K." studieeaal Open bare Leeszaal. Feestvergadering R. K. Vrouwenhand. Opvoe* ring tooneelstuk „De Relsgeleide" van Jedu Molkenboer. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Ledenvergadering R. K. Handelsreizigers. vereeniging St. Liduina. Gebouw Katholieks Kring. Aanvang 8 uur. Zaterdag 13 April Feestavond „S. Z. C." gebouw „Musia Sacrum". Aanvang 8 uur. Zondag 14 Aprpil. St. Jozefgezellen-Vereeniging Schiedam Ij jaarfeest, te houden In bet g (bouw „MuslS Sacrum". Aanvang 8 uur. Maandag 15 April Eerste lustrum-avond strijk-orkest „Onder Ons". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang uur. Woensdag 17 April 1 Mandoline-gezelschap „Euphonia". Uitvoe ring, te geven in „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Dinsdag 23 April Feestvergadering R. K. Bakkersgezelleubond „St. Clemens Maria Hofbauer", ter gelegenheid! van het 10-jarig bestaan. Toegankelijk ook voor dames. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang half negen. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden aanwezig zullen zijn. Woensdag 24 April Jeugdavond voor de Jongens van de It. K. Vakcentrale. Lezing met lichtbeelden. Boven, zaal R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 12 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet f 17.50 per ILL H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 12 April. Men noteert voor. Melasse-spiritus 31.50 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. t 17.per H, I* Noteering 1.50. Spoeling lli ROTTERDAM 12 April: Groote Schouwburg, De go- temde feeks (Nw. Ned Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). 13 April: Groote Schouwburg, Merijntja Gijzens Jeugd (Rott. Hof st.tooneel) 8.15 uur (ovor volwassenen) Tivoll-Schouwburg, M'n Zuster en Ik (Ned. Ind. Tooneel) 8 tfnij (voor volwassenen) Groote DoelezaM, 10« pop. Zaterdagmiddagconcert, Rott. Philh. Or kest, 3 uur Groote Nutszaal, piano-avond Dirk Schafer, 8 uur. 14 April: Tivoli Schouwburg, M'n zustej; en ik (Ned. Ind. Tooneel) 2 en 8 uur (vooïj volwassenen 15 April: Groote Schouwburg, Ich kiissej Hire Hand Madame '(Fritz Hirsch-operette) 8, uur (voor volwassenen) Groote Nutszaal, piano.récital Ethel Bartleu en Rae Robertson, 8 uur Groote Doelezaa), generale repetitio „Gemengd Koor" 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, 2 om (Stappers-revue) 8 uur (voor volwassenen),j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1