ïlatfjolteken m bijeen tnn te jubelen Woenèlag 17 April 1929 Twééde Blad Pagina 1 t EEN KRAS VOORBEELD. t NOG EEN VOORBEELD. ptutengehjotte jfeeötbergaljmng tc Utricïjt EEN TELEGRAM VAN DF OUB-ZOUAVEN Z. H. PAUS PIUS XI: De koning van Bulgarije is reeds 35 jaar oud en zou moeten trouwen. Want, indien hij sterft, is er geen troonopvolger, daar hij de eenige in zijn naaste familie is, die be hoort tot de Bulgaarsche staatskerk. Nu schijnen er plannen te hebben bestaan van een huwelijk tusschen koning Boris on de Italiaansche prinses Johanne. Er werd zelfs al beweerd en gedrukt, dat de zaak in orde was, dat de Kerk dispensatie had ver leend voor het gemengd huwelijk en er zelfs in had toegestemd, dat de eerste zoon uit dat huwelijk schismatiek zou zijn. En men voegde er hij, dat de Paus dit huwe lijk zou inzegenen! Wij hebben het niet de moeite waard ge acht dezen onzin te weerspreken. De libe rale pers heeft trouwens zelf al deze be richten in moeten slikken, ai doet zij dat zoo nu en dan in een zeer eigenaardigen vorm en al probeert zij dikwijls een reli gieuse kwestie zooveel mogelijk te verpoli- tiseeren en het Vaticaan voor te stollen als een soort koehandelplaats. Merkwaardig is echter één mededeeling van den Balkan-correspondent van een li beraal blad. Hij vertelt, dat ook in Bulga rije verzet bestaat tegen een katholieke koningin en.... men kijkt even op, als men in dit verband leest: „Opmerkelijk zijn de uitingen van den leider der sociaal democraten Pastoerkof, die ook van meening is, dat de tsaritsa pravoslavisch (schismatiek volgens Bulgaarsche opvat ting) moet wezen, echter omdat h ij beducht is voor een toename van de R oo msc b-K a t ho li ek e propaganda b ij geval zij tol de Kerk van Rome zou be hoor e n". Een deel der Silesische gociaal-democraten hebben te Goerlitz vergaderd en een toe spraak aanhoord van den rijksdagvoorzitter Loebe, die blijkbaar de roode pantserkruiser- politiek zoo schoon uiteenzette, dat, met zoo goed als algemeene stemmen een motie werd aangenomen, waarin verklaard werd: De 14 April te Goerlitz bijeengekomen districtsconferentie van de Duitsche Soc. Dein. Partij, beschouwt het program inzake het defensievraagstuk als een bruikbaren grondslag voor de opstelling van een de- fensieprogram van de partij. Een door het Maagdenburger congres op te stellen defensieprogram zou de conferentie en kel als een progTam van actie voor de tegenwoordige werking beschouwen. Dc oogmerken der partij, alle wapeningen af te schaffen, een maatschappij te stichten, die den oorlog voor altijd uitsluit, blijven onwrikbaar gehandhaafd. Juist, het ideaal blijft een „maatschappij Zonder oorlog" cn intusschen bouwt men kruisertjes en stuurt oorlogsschepen op bezoek naar Spanje en doel niet mee aan do internationale soc. petitie-actie aan de voorbereidende commissie op de zgn. ont- v ape. dngsconferentie. Nadat de heeren zoo hun vredelievend heid hadden uiitgestemd, besloten zij de tanden te toornen aan het Centrum, dat de roode broeders zoo pas onder het juk dwong. Men besprak de te sluiten overeenkomst met den Heiligen Stoel en de meerderhc.d nam een motie aan waarin verklaard werd. „Het congres eischt van de Pruisische landdagsfractie, dat het concordaat mit de Itoomsche Kerk geenerlei vermeerde ring van macht en recht buiten de in de Tijksgrondwet gewaarborgde rechten zal verleenen en dat de school- en opvoedingskwesties in geen opzicht door het con cordaat geregeld z li .1 1 e d worden. In dan laatsten zin zit het vergif; zij verraadt de duidelijke bedoeling der roode broeders om de schoolkwestie niet op te lossen volgens de eischon der gewetens vrijheid maar in het kader va n den staats- dwang. Hét kan geen kwaad aan deze feiten van den dag te herinneren; zij bewijzen boe vol waarheidsliefde de gewezen Bel gische minister C. Huysmans steekt, die Vrijdagavond in Antwerpen verklaarde, dat zLjn socialistische partij „geen enkel voor- Oordcel koestert tegenover de Kerk en de Christelijke leer ten volle eerbiedigt". .Wat men dan eerbiedige onbevooroor deeldheid noemt! e ER plechtige en blijde viering van het heug lijke feit, dat thans, na zooveel jaren, de Paus van Rome weer als vrij souverein erkend wordt, had het bestuur van den „Neder- landschen Katholiekendaig" een buitengewone vergadering georganiseerd, toegankelijk voor alle katholieke, belangstellenden, om uiting te .geven aan hun gevoelens van blijde dankbaarheid. Deze bijeenkomst had hedenmiddag te Utredht plaats in de groote zaal van Tivoli. Het was een feestelijke bijeenkomst waar aan een zeer voornaam cachet gegeven werd door de aanwezigheid van zeer vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. De "bijeenkomst welke onder presidium stond van Mr. A. I. M. J! baron'van Wijnbergen, werd om "half twee geopend. Tijdens het plechtig binnenkomen van den Pauselijken Internuntius Z.Exc. Mgr. L. Schioppa werd onder directie van den heer Joh. Winnubat uiit Utrecht, door een koor van 200 dames en heeren met begeleiding van het U. S. O. het „Sacerdos et Pontifex" ge zongen, een voor deze gelegenheid door ge noemden dirigent geschreven compositie. Toen allen gezeten waren sprak Baron van Wijnbergen HET OPENINGSWOORD Doorluchtige Hoogwaardigheden. Excellenties. Dames en Heeren. Het was den 17en December 1888, dat de katholieken van Nederland bij monde van dr. Schaapman grootscher en zaliger gedachtenis hun waardig krachtig protest uitspraken tegen de ontneming der we reldlijke souvereiniteit aan den Paus. Aan het einde zijner heerlijke, indrukwekkende rede, sprak dr. Schaeprnan de woorden, die voor ons allen, die het voor recht hadden hem te hooren, nimmer uit MR. A. LM. J. BARON het geheugen zouden VAN WIJNBERGEN gaan: „Wij staan op dit oogenblik, zij het dan ook binnen profane wanden, toch voor -den troon van God. Wij zeggen op dit oogenblik tot den Allerhoosste: Ziedaar, o Heer, Gij hebt aan Uwe Kerk. aan Uwen Paus, de we reldlijke souvereiniteit gegeven. De misdaad der wereld heeft haar genomen; wij hebben getracht haar te herstellen; Heere, al wat wij gedaan hebben, is machteloos. Nu verschijnt Gij, God dor wonderen, nu verschijnt Gij, God van waarheid en gerech tigheid. Nu komt Gij, die de kroon draagt en. overwinnend uitgaat ter victorie. Nu kom o Heer, en neem de zaak op voor Uw volk en Uwen Stedehouder, voor Uwe Kerk en voor Uwen P8us! Wij hebben ons goud, ons bloed, onze gebeden gegeven, wij bezitten niets meer, niets anders dan de stem van ons hart, dan ons protest, dan de belijdenis van ons geweten, deze: dat wij vasthouden aan het recht, dat Gij, o Eeuwige God ons hebt gegeven, dat wij vasthouden aan het recht, dat Gij-hebt gewaarborgd eeuwen lang. Gij hebt nu, o God der heerlijkheden, ge zien hoe Uw volk wil trachten, wil streven naar Uwe doeleinden. Heer, wij vermogen niets' meer. Komt Gij, en verricht Uw wonder. Zoo staan wij hier in de zetelplaats van St. Willibrordus en verheffen onze stem en zeggen: in U o God der gerechtigheid is ons geloof, is onze hope; Uw recht, het recht yan Uwen Petrus leggen wij aan Uwe voe ten neder; neem Gij het In Uwe handen, geef aan Uwe Kerk de vrijheid, aan Uwen Paus de onafhankelijkheid en bevestig ons o Heer in Uw heerlijke bevestiging, dat zij, die in U gehoopt hebben, in der eeuwigheid niet worden beschaamd". En thans na 40 jaren, zijn wederom NeerUnds Katho lieken saamgekomen, hier in dezelfde zaal, waar Schaapman sprak, thans niet om te protes teeren, maar om te jubelen, thans om uiting te geven aan hun gevoelens van vreugde en dankbaarheid, nu de goede God Wilde geven wat jarenlang door de katholieke wereld afgebeden werd. Toen de mare tot ons kwam dat de oplossing der Romeinsche kwestie een feit geworden was, een oplossing door den Paus aanvaard en derhalve onvoorwaardelijk juist en goed, ging aanstonds de op roep der Bisschoppen tot het katholieke volk om saam met hen te komen vieren deze voor gans de wereld, in het bijzon der voor de katholieke wereld, hoogst gewichtige gebeurtenis, om het openlijk uit te spre ken, dat de Nederlandsche katholieken zoo van ganscher harte mede jubelen met Hem, dien zij zoo gaarne „Vader" noemen om openlijk getuige nis af te leggen van hun harts tochtelijke liefde, hun onver zwakte trouw, hun kinderlijke gehoorzaamheid jegens den Ninaber van Paus. - En wanneer ik de vele geestelijke en wereld lijke autoriteiten hier aanwezig, van harte wol kom heet, dan begTijpt gij, dat ik tot één, geheel in het bijzonder mij richten mag en moet. Z. EXC. MGR. L. SCHIOPPA, Internuntius van den H. Vader, die op deze vergadering Z. H. den Paus vertegenwoordigde. Een woord van oprecht welkom tot U, Mon seigneur Schioppa. Was Uw aanwezigheid op dén Katholiekendag te Maastricht verleden zo mer reeds een uitgelezen eer voor ods, wij waardeeren eveneens op zijn juiste waarde het groote voorrecht, U op deze bijeenkomst van de Nederlandsohe Katholieken, onder ons weer te zien. Wij begrijpen zoo goed, met welke ontroering U heeft moeten vernemen, <jat <}e paus. Uw door luchtige souverein, weer in het bezit zijner rechten van vrijheid en onafhankelijkheid zou treden. De Nederlandsche katholieken zijn gelukkig aan Uwe Excellentie hun gelukwenschen mot dit gedenkwaardige feit, dat Uw hart met hei lige vreugde moet vervullen, aan te bieden. Wij gelooven graag, dat Uwe Excellentie zich vermeit bij het denkbeeld, deze wereldgebeur tenis op den Nederlandschen bodem te vieren, daar U gedurende Uw verblijf in Nederland heeft kunnen vaststellen, dat de Nederlandsche katholieken de trouwe kinderen van den Paus zijn, in volkomen eenheid met hun Bisschop pen, en door de Bisschoppen vereenigd met den Paus. Teneinde in u allen te wekken heerlijk en thousiasme zal aanstonds bet woord gevoerd worden door een onzer meest gevierde rede naars den heer Laudy, den man die op den Haagschen Katholiekendag zyn hoorders zóó zeer te begeesteren wist, terwijl onze stadge noot, de heer Winnubst, op wien wij hier in Utrecht zoo trotsch gaan, ij opvoeren tot de hoogte, waar gij den goeden God zult kunnen loven en prijzen, gelijk bet op dezen dag be taamt. BEGROETING VAN DEN PAUSELIJKEN INTERNUNTIUS Namens bet Doorluchtig Episcopaat van Nederland nana dan Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering net woord, om den Pauselijken In ternuntius, Z. Exc. Monseigneur L. Schioppa otfic.it;el te begroeten. De Aartsbisschop sprak in de Fransche -ta^L-deze begroeting .uit. waarvan de .verta ling hier volgt: Excellentie. MGR. H. VAN UE WETERING E ij ben. Wandbord ter herinnering aan de oplossing van de Romeinsche kwestie. Wij wen.sc.heii l* het welkom toein deze plechtige vergadering, .^opr het ...bestuur der Nederlandsche Katholiekendagen bijeengeroe pen, ten einde de oplossing der Romeinsche Kwestie te vieren, en wij danken U hartelijk onze uitnoodiging om ze bij te wonen te hebben aanvaard en zoo den luister van deze vergade ring te verhoogen door Uwe tegenwoordigheid als vertegenwoordiger van den persoon des Pausen. Excellentie, het is bijna 40 jaar geleden, dat de katholieken in deze zelfde zaal vereenigd warefi en diat haar muren toen weergalmden van de vurigste protesten togen de beleedi- glng, de rechten van den Opperherder aange. daan door het overweldigen zijner staten. De stém van onzen onsterfelijlcen Schaeprnan die herstel voor de beleediging eischte en door zijn welsprekendheid zijn geheele gehoor mee sleepte, die stem is uitgedoofd evenals die van de meesten van allen, die daarop antwoordden door de levendigste betuiging van hun diepe verontwaardiging. Maar bun. niet uitgedoofd. Hij i levend gebleven, die christelijke en Roomsche geest, zooals Uwe Ex cellentie heeft kunnen vaststellen van den dag af dat Zij in ons land de functie van Aposto lisch Internuntius ver vult. Vooral heden zal Uwe Excellentie het kunnen constateeren nu de katholieken van Neder land, hier, door hun verschillende organisaties vertegenwoordigd en onder het voorzitter, schap van hun Bisschoppen, opnieuw hun kin derlijke gehechtheid aan den H. Vader zullen toonen door hun blijde geestdrift om het ge lukkige einde van de ernstige crisis, die sedert bijna zestig jaren de katholieke wereld ba droefde. Mogen wij trouw blijven aan onze roem rijke traditiedoor ons altijd de verknochte zonen van den Plaatsbeleeder van Jesus Chris tus te toonen en zoo In het voetspoor treden onzer vaderen, die zelfs niet voor het offer yam hun bloed terugdeinsten, toen het er op aankwam den godsdienst en de belangen des Pausen te verdedigen. HERDENKINGSREDE VAN ALPH. LAUDY Als feestredenaar trad op de beer Alph. Laudy, hoofdredacteur van „De Tijd" aan wiens rede wij bet volgende ontleeenen: Doorluchtige Hoogwaardigheden, Excellen ties, Hoogeerwaarde en Zeereerwiaarde Heeren. Hooggeachte Heeren, Dames en Heeren. De hooggeachte voorzitter, die dezen vijfden Nederlandschen Katholiekendag, indrukwek kend door doel en deelneming, zoo feestelijk heeft ingeleid, leidt ook met een persoonlijk feest den jubel ln, voor welken bij ons in de kerkelijke hoofdstad van Nederland bijeen heeft geroepen. Tien jaar geleden heeft hij uit Utrecht den Katholiekendag als uit zijn oor sprong laten opvliegen voor de prachtige cul- tureele rondvlucht door het land, waar hij van daag terugkeert tot zijn uitgangspunt. Juist op zijn lustrum komt dus den bezoekers van den Katholiekendag, de groote vleugelslag van ons openbaar leven, als van-zelf de gelegenheid toege vlogen, om een persoonlijk mo tief te mengen in onze Te Deum-stemming. Want wij mo gen onzen leider dit belang rijk uur ontmoeten aan den vooravond van een gedenkwaar- waardige kwarteeuw. Aan den vooravond der zilveren herden king van zijn intrede in liet Parlement is uw gedachte de mijne al vooruitgevlogen naar het zestigjarige, werkzame en Goddank nog lang niet afge werkte leven van mr. A. baron van Wijnbergen, wien Katholiek Nederland dankbaar hulde brengt! Glorierijke herdenkingen Alsof de geschiedenis haar glorierijke herdenkingen bijeen wil spelen in het danklied van Rome en Nederland, laat zij in deze vergadering den twee klank van Kerk en Staat sa- inenziugen. Want dit voorjaar i.ateert juist ec-n eeuw, sedert Zijne Heiligheid de Paus van Rome en Zijne Majesteit de Koning van Nederland hun tie trekkingen' begonnen in het vaste gezantschap van den H. Stoel bij ons Hof, Deze vergadering is er een bij uitne mendheid, om de bekwaamheid te eeren, waarmee de ge- Namens de Nederlandsche Oud-Zouaven werd heden het volgende telegram voor 'Z. H. den Paus aan Z. Exc. den Internuntius aangeboden: Aan Zijne Heiligheid den Paus Heilige Vader. De Algemeene Nederlandsche Zouaveubond, op dezen dag, waarop Katholiek Nederland viert het herstel van Uw Koningbchap, gedachtig aan de Vaderlijke zegeuingen, die hij op zijne betuigingen van kinderlijke liefde en trouw zoo ïnèniginadl mocht ontvangen, voelt zich gedrongen aan Uwe Heiligheid eene afzonderlijke hulde aan te bieden, hij verheugt zich over de gelukkige oplossing van de Romeinsche kwestie en het herstel van Uw koningschap, waarvoor ook de Neder landsche Zouaven hebben gestreden in hun jeugd, en nu in hun ouderdom God danken, dat „zij dithebben rpogan beleven. hij. legt ;aan de.voet en van Uwe Heiligheid neer de grootste dankbaarheid voor de gunsten en-gaven, dén Bond bewezen, bijzonder voor de gebeden en H. H: Missen, die Uwe Heiligheid voor al hun dooden hebt willen opdragen. De Algemeene Nederlanscbe Zouavenbond herhaalt vandaag, in Uw Jubeljaar met geest drift als weleer: Evviva il Papa-Re. Voor den Algemeenen Nederlandschen Zouavenbond B. VAN LEEUWEN Aalmoezenier Hillegom (Holland), schoolde Romeinsche diplomatie dit gezant schap behartigt en om mét onze eerbiediging ook onze gelukwenschen te biedep aan Zijne Excellentie den Internuntius, die over deze bijeenkomst van het Katholiek Nederland den glans van het pauselijk Rome werpt! De jubelvaart van dit machtige jaar over de Katholieke wereld heeft dus over Nederland al haar doortocht begonnen. Sedert een bittere halve eeuw zijn wij den weg naar de Stad op de heuvelen gegaan met een gewond kinderhart tot een gevangen Vader, En als wij binnen het octaaf van ons Neder landsche Te Deum, dat aanstonds mêt 0113 antwoord de dankbaarheid van een volk gaat zingen uit de zetelstad van Willibrord den weg naar de zetelstad van de Pausen pelgrim- meeren, dan is het niet meer om den Wel doener van de wereld en van Nederland achter de grendels van het Vaticaan den troost van dep kindertrouw uit hot land der Zouaven te brengen, maar om Petrus-Pius in dit jubeljaar van zijn gouden priesterfeest te begroeten als den Paus-Koning in zijn vrije stad en souve- reinen Staat! Hier moet Schaeprnan staan i in dit zegevierend uur Want een machtige daad der Voorzienigheid die de lotgevallen der volken ordent, heeft een wending gegeven aan den gang der Kerk door de geschiedenis. Hoe wenschtc ik mij, machteloos als de mond van menschen legen over goddelijke dingen, de stem van den eeni- gen Nederlander, onmisbaar in deze historische zaal en in dit zegevierend uur, om de ontzag lijkheid der gebeurtenis, die Rome tot ons luidt, óp te roepen aan de maebt van zijn beeldende taal en den koperen adem van zijn woord; hoe liefst zou mijn arme verschijning terugtreden achter zijn breede schouders, dia de Kerk van Nederland hielpen dragen. Mijn woord roept hem aan, uw gedachte ziet uit naar dezen vollen man-van-den-Paus, die de Pausen nog bezong als hij hun rechten niet verdedigde met do bronzen slagen van de stem, welke zooveel jaren in ons Parlement en onze volksvergaderingen weerklonk; Mgr. Dr. Schaeprnan. Zoo onmisbaar schijnt hij aan deze feestelijke bijeenkomst, dat onze verbeelding het zou op nemen als een natuurlijk gevolg van de zich herstellende historie, indien hij deze zaal 1 waar zooeven de inleiding herinnerde aan den onvergetelijken doortocht van zijn bliksem tegen de overweldiging van Rome zou be treden in dit gouden uur van Rome en Neder land, om in de gemeenschap van onzen hart slag de triomf van den Paus te vieren. Zijn profetie in vervulling gegaan Gestorven spreekt nog dé mond, zijn ver leden kan niet zwijgen in het heden, dat op he-m heeft gewacht, hij moet spreken, hoor, en hij spreekt: „Ziet, ik verkondig u een groote vreugde, welke voor het geheele volk zal zijn". Voor ons van Willebrord gedoopte volk, maar ook voor de volken, die over do geheele wereld elkander deze blijde bood schap voortzeggen: onze jarenlange protesten zijn van den hemel verhoord, het Rbmeinscha vraagstuk werd opgelost, de Paus gaat vrij rond in zijn Stad, overnacht is het groota wonder geschied. En op de plaats zelf, waar wij het van den Koning der eeuwen hebben afgesmeekt, klaroen ik vandaag, luid en vol, den dank met de onhoudbare geestdrift van mijn gansohe volk: „Aan U, o Koning der eeuwen, „Aan U blijft de zegekroon!" Indien ons gevoel aan de geschiedenis op dit keerpunt een bevrediging vroeg, dan heeft liet. die nu gekregen. Gods leiding in de geschiedenis der menschheid Wij zien hel wonder, wij hooren het ruischen in de groote schelp der geschiedenis, en toch ontvliedt het onvatbaar ons gehoor als een goddelijk zingen in menschelijke dingen. Lan ger dan een halve eeuw hebben de dwarse macht van menschen en de samenspanning van hun overleg dit wonder willen tegen houden. Wij zullen geen cavicatuur veronderstellen van een gewijde gebeurtenis door de vereen- zelving van Mussolini me>t den Engel, die Pe trus ontboeide en de Vatieaan-deuren opende, I om hem het geleide te geven naar de vrijheid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5