DE KOLONIALE PGLIÏiEK 3 DE DOCUMENTENKWESTIE WOEN -DAG 17 APR L 1929 TWEEDE BLAD 'PAGINA 2 BEDEVAART NAAR KEVELAER. HET STERFGEVAL TE AMERSFOORT. DE MOORD TE MAUBACH HOLL. DRAAD EN KABELFABRIEK INDIë EN ROME j NOG EEN GEHEIM STUK HIER TE LANDE HET LEIDSCHE STADHUIS f f en het licht. De fascistische herschepper Tan mogelijkheden to>t werkelijkheden moge een worp hebben gedaan naar den titel, „een staatsman van groote postuur", door Crispi bedongen voor den politicus, dde het Itailiaan- sche waagstuk in het Romeiinsche vraagstuk zou oplossenmaar hij is geen magiër, die den Onzichtbare kan gebieden, om een orkaan te bedaren op een wenk der Hand, uit wier machtige holte stormen of stilten stroomen. Alleen deze Hand heeft de stormende gebeur tenissen geschikt in een orde, harmonieuzer dan de hand van menschen vermocht. De Roomschc vrede Nu tast in het naturlijke het bovennatuur, lijke wonder, geïnspireerd aan den adem van den H. Geest, die waait waarheen Hij wil. Op den dag, door Hem voorbereid uit de toe valligheden van den tijd en de soms onfijne berekeningen van menschen, heeft Hij in de staatskanselarij van het Vatic aan een gouden pen twee handteekeningen doen trekken on der een Verdrag en een Concordaat, die de Kerk veroorloven den Staat te zegenen, wiens hedligschennenden aanslag zij had ge vloekt. Ziet nu het onzichtbare wonder zicht baar in de samenwerking van de beide dynastieën, die een lange tijdspan tegen elkan- deT gekeerd regeerden, de eene in de hoofd stad van Italië en de' andere in de hoofdstad van de wereld. Edelmoedig in zijn rechtvaar dige eischen, welke hij verminderde tot de snuvereiniteit van zijn vermeerderde zedelijke grootheid, heeft de Paus, vrij gebeden door de onophoudelijke smeekingen der Kerk, reeds de handen opgeheven voor het Altaar der Verzoening. En terwijl de klokken van Rome luiden, en na de ontspanning van het hartstoch telijk verleden de vreugde om het groote wonder verkondigen, heft hij onder het wereld wijd gewelf van den Petrusdom het Te Deum Laudamus aan, dat nu de ontzaglijke vlucht der kerkelijke dankbaarheid begint over de duizend biddend om het graf der Apostelen, en de tienduizenden, die jubelen op het Sint Pieterplein, en de honderdduizenden, die hun mee-jubel vaart geven over de stad, over de wereld en onder alle hemelen, waar klokken klepelen en harten slaan, en waar vandaag, vijf Bisdommen van Nederland antwoord ge- Ven aan het: „TT, o God, loven wij, U o Heer, belijden wij, Vader van onmetelijke Majesteit"! Het vreugdelied uit den Petrus-dom Het Te Deum van de St. Pieter boven 't onderaardsche klankbord der meetrillende Ca tacomben werpt langs de toppen der vervoer de vreugde zijn echo's in den samengolvenden beurtzang van de kathedralen der wereld. De Moederkerk van Rome geeft het lied, nog niet uitgezongen van haar blijdschap, over aan de monden der kinderen, gereed voor de uit barsting van liefde in dezelfde broedervreugd. Ove»- de klankschalen der zeeën en de rond gangen der aende zongen van Bisdom tot Bisdom de hymnen elkander toe tot het rnee- trillend kerkhutje van riet en leem, in de verste wildernis opgetrokken door een missio naris, die eT een weg voor de beschaving van 't tabernakel zocht: het was de dankzegging van de strijdende Kerk tot de zegepralende, en de zegepralende reide er de tegenzangen van de triomfeerende eeuwigheid tusschen, en aile talen en volken zongen van de aarde tot den hemel samen met de Machten en Cherubij nen: „Heilig, heilig, heilig is de God der Heerscharen, Hemel en Aarde zijn vol van de Majesteit Uwer glorie! In dezen wereld-zang der Zusterkerken treedt vandaag het kerkelijk Nederland met een nationale stem en een eigen timbre van liefde. Het heldenlegioen van onze zouaven Wij kunnen in deze herdenkings-hijeenkomst van Rome en Nederland het edel bruisen niet verzwijgen van hat zouaven-bloed in ons kaas- en broodvolk prinselijk gegist. met kolfslagen op zijn tegenstanders im, die naast hem neerstortten; en nadat zijn geweer ln zijn handen was gebroken, riep .hij, nog altijd overeind staande, den vijand toe: „Mikt op het hart". En een groot hoeren, kruisteeken slaande, sterft hij onder den kreet: „Leve Pius, Paus en Koningi" Kameraden van een beid, geboren uit het geloof van een Kennemer hoer en de heilig heid van een Ktamemiesr boeirin; aanwezige oud-Zouaven gegroeid uit dezelfde Nederland- eahe geloofbliefde en die in het vuur zijt ge doopt op hetzelfde slagveld; gij, die de eer van deze vergadering draagt en in ons gemoeds leven die ontroering om do geofferde liefde: laaitstie overblijfselen van de snel in aantal, maar nimmer in roem slinkende armoe als voor den meest spomtanen adel, die is op gerezen uit ons bloed, buig ik voor U; onze eerbied buigt voor de glans van uw leven, dat ons edelste is geweest, van betwelk licht wij niet scheiden kunnen ais de dag niet van" de zon, wier schoonen schemer, hij nog verza melt in het avondgoud. Dien zwartten najaarsdag, toetn uw Pau selijke vorst het wegvloeien van uw laatste bloed tegenhield door de witte vlag bij de bres van de Porta Pla, stukgeschoten onder dien daver der ongerechtigheid van het Sep. tember-kanou, heeft uw stervensmoed zijn Goeden Vrijdag doorgeleden op den Golgotha van het Vatleaan, waarin het witte kleed de groote duider een laatste maal de fijne hand zegenend over u liet zweven, eer hij gekrui sigd bezwijmde in de armen van zijn gevolg. Maar gij, die te CastteüSdardo en Montana gevochten had a!fi leeuwen om hij dat bitte re afscheid aan de wereld te toonen, dat gij mot tranen in de oogen nog gehoorzamen fcondt als lammeren, zegent den dag, dien gij hebt mogen zien: Plus is herrezen in Pius en de Paus-Koning uit de vernedering. Ter jubelvaart naar de eeuwige stad De klokken van Rome luiden: nog maar enkele dagen, van den Paaschtijd overvlogen, en de reisvaardigheid gaat in ons land het ongeduld naar Rome schoeien. Reeds zie ik in het eerste verschiet dezer metropool, waar het Paushuls van onzen Adriaan zoo groote Naderlandsche traditiën fundeert, den reis- en kromstaf geheven, die in beweging zet den uittocht, welke het silhouet van en dom vast houdt in het omziende helmwee van ons hart en achterlaat in het heimwee van ons geloof. Maar zelfs die achterblijven in hun dagplichten, blijiven niet achter met hun hart en geloof, welke u vergezellen. Nederlandsche pelgrims, als gij straks ook hun géltikwensehen over reikt aan den koninklijken Hoogeprlester van het Vatleaan in zijn giulden jubeljaar, wanneer uwe voeten de heilige voorhoven betreden, dan zult gij, dicht hij den Paus, als zijn Raadgever een anderen gouden Priester-jubilaris herken nen, in de feestvreugde van het priesterschap met den H. Vader vereenigd gelijk de Voor zienigheid heiden vereenigde in het bestuur van Christi Kerk; en met de gelukwensclien uit 't vaderland zult gij Zijne Eminentie Willem Kardinaal van Rossnm begroeten. Neerlands meest verheven Zoon het dichtst bij den Pause lijken Troon. En tusschen den luister van Nederland om Petrus' zetel, zult ge als „assis tent bij den Pauselijken Troon" herkennen nég een in Rome en ons vaderland hoogvereerden Prins der Kerk. Hij is den H. Vader en Z. Em. onzen Kardinaal al voorgegaan ia het Gouden priesterfeest, gelijk hij over de grenzen van dit jaar den jubel zal voortdragen in de feest vierende Kerk van Nederland, wanneer hij hun straks zal voorgaan ln het tachtigste levens jaar o, bidt God, dat crp den zetel van Wiliibrordus onze beminde Aartsbisschop al zijn voorgangers moge overtreffen in de lengte- span van een bisschoppelijk bestuur en een zegenrijk leven voor welke wij in de kathedrale kerk te Utrecht 't volgend jaar het Te Deum hopen te zingen T Hoe viriel vloog het jongelingsverzet over eind uit de huisgezinnen-vol-bezorgd-gebed togen die laffe staatkunde van Pauahaït en eigenbaat, die in de kanselarijen van Europa bet oor der geheime verwachting te luisteren legde op het bombardement van de Pauselijke Staid. Toen hebben wij de prachtige epopee beleefd van de verontwaardigden eenvoud eens volks, die bevend op dien aanslag tegen de ten onder worstelende Pauselijke Staten, uit de teederheid van een kind den sprong deed eener atruisdhe lichaamskracht. Elen late lichting-van onze Hollandse he kruis vaarder» trokken zij achter hun middeleeuwse!! ideaal naar de Marken. Umbrië en de oude Pauselijke gebieden, waar Gtairibaldi zijn vrij. buitorsbemit had bijeengetrommeld op den ge spannen "hartstocht van 't oproer. En langer dan 30 jaar hebben zij op hun biddende en r.urcheerende veitl tochten de bergen van Italië gekleurd mot bat geslachtofferde bloed der Rollandsche liefde als een teeken dat bat zou- cvenregiment er zijn doortocht had gehouden. Onze eigen mond behoeft niet het nationals heldendicht te zingen van deze christelijke en Boldateslke offervaardigheid hun epoS staat in die legerorde van generaal de Lamoricière, wiens naam alleen reeds als 'n trompetstoot hun aanvallen vooruitwierp, en van generaal de Ohairette, die het commando was der charge van hun bajonetten. Van deze estrade zelf. waar ons zooveel roemrijke herinneringen voorbij trekken, heeflt generaal de Cbarstte, geflankeerd door de officieren van zijn staf, bij het Utrechtscihe zilveren gedenkfeest van Mentana onder de vlag van Basse-Motte den vaderlandsdhen zouavenmoed gesalueerd van het onsterfelijk legioen, dat wij in dit juichend uur nog eenmaal oproepen in de gezichten der erkentelijkheid van het nag «.lacht. De zouaven. vrienden in deze zaal z.ien het woord van den generaal en zijn oog nog vonken, toen hii de Hollandsche kameraden afmat in een krijgs kracht, die wel eens ongeduldig in het ge vecht den heeten geweerloop greep met spier- Bterke handen, aan dien dorschvlegel gewend, om haar op de vijandelijke schedels neer te kolven. En om heit beeld van zulk een home risch oorlogsbedrijf in één stuk te teekenen, „Ik zal zedde bij slechts een enkele ge beurtenis ophalen, die aan het verleden, heden en toekomst van. het zouaven-regiment inhoud en omtrek geeft ik gedenk het sneuvelen te Monte Libretti van uw landgenoot Pieter Jong uit Lutjebroek. Door vlanden omringd, na al zijn patronen verschot h. te hebben, rende hij Nederland en hel Vaticaan Sedert uw vorige tocht naar Rome, histo risch door de nationale vreugde, die onzen landgenoot, den Nijmeegschen burgemeesters zoon, als een licht der Kerk voor alle volken ep het altaar van Sint Pieter zag verheven, zult Gij, Doorluchtige Hoogwaardigheden, !n de verhouding van Nederland tot de hoofdstad der wereld alléén iets veranderd vinden, wat de eer van een kleinen Staat niet grooter maakt. Gij zult er tusschen de heoge mogend heden van Europa en der dertig gezanten bij den souvereinen Vader van meer dan drie honderd millioen geloovigen niet meer den eminenten vertegenwoordiger van Nederland aantreffen, die mét ons nationale belang is ge offerd aan de partijschappen van spelers op politieke winst- De ware gedachte van ons volk heeft onze Minister van Buitenlandsche Zaken niet ver heeld, toen hij het Vatleaan als een centrum van wereld-invloeden heeft geschetst. Al nam een toevallige ontmoeting van jaloersche en op elkander weddende partijen, even on-koninklijk als on-Nederlandsch het verbindingsteeken tus schen Nederland en Rome weg in een ruwe beweging van polderpolitiek, zij kan onze vader- landsche en Katholieke gevoelens niet vermin deren, om in dit jubeljaar als den Koning en do Koningin van den vrede in één roep van onze vereering te Tien-en Z. H. Paus Pius XX en H. M. Koningin Wilheümlna. De klokken van Rome luiden en de klokken van Nederland. En terwijl wij den Wereld- Koning dank zingen, dat Hij zijn Apostel-Ko ning uit de gevangenis heeft bevrijd, verschij nen in ons biddend zingen de zoo vertrouowde Pans-figuren, die Christus in de vaticaansche gevangenis hun kruis hebben nagedragen: Pius IX, de heilige martelaar onder het kruis van de pauselijke tiaar; Leo XIII, wijsgeer, schrij ver, dichter, vorstelijk organisator van de ka tholieke menigten, alles tegelijk en alles ge heel; Plus X, herdooper van de menschheld in het genadeleven; Bened.ict.us XV, weldoener der slachtoffers van het wereldgericht; uit do gemeenschap van hun lijden, wijsheid en ge duld is eindelijk het koninklijk Pausschap op gestaan, en hun nagedachtenis deelt ln de vreugden van Z. H. Pau3 Pius XI op dezen Paaschmorgen der nieuwe geschiedenis, waar onder het luiden der klokken van Rome en Nederland vijf Pausen zingen In één triomf: „Tu Rex gloriae, Christel" 'n Dithyrambe van dankbaarheid De klokken van Rome en Nederland luiden en spelen hoog aan den hemel het xhythme der blijdschap. Er moet een kóór zijn van stemmen die het gesproken woord afzongen tn 'n dithyrambe van dankbaarheid. Beweeg dan den klank van dit koor. Holland's scheppend genie, uit onze katholieke muziek na de middeleeuwen gebo ren; beweeg het voor de dithyrambe van dank baarheid, die het grootste wonder van de na- middeleeuwsche geschiedenis zal vieren. En eer we tot onze dagplichten uit elkander gaan en ons verheugen, dat we dezen goeden dag moch ten zien, barst los, katholiek-nationale gevoe lens van het koninklijk pauselijk volk, dat achter de duinen het Te Deum van nw rui- schende zee ln uw zingende zielen over de ber gen gaat dragendit is uw antwoord-zonder- end op den wiekslag der door alle hemelen gedragen vraag: „wie is Hij, die zoo hoog ge zeten?", het is de opening van uw monden op het eindeloos gebed van de Kerk in de lofreien, neergezonken op het drieluik van het hemel- sche gezang in de lage landen; het is de gees telijke bruiloft der zielen aan het bloed en den wijn ln de geheimen van het Hooglied, waar van liefde de kleuren der rozen sidderen; het is 't geloof van de Utrechtsche Bisschoppen en de Abten van Egmond en de kruisvaarders en de klopjes in den samenzang van den ouden ein nieuwe tijd, die uit alle graven van 't ver leden en de herrijzenis van onzen geestelijken zomer het wonder verheerlijken, het wonder dat in deze zaal de Kerk van Nederland heeft afgebeden tot het vers vol voltrouwen: „Op U, o Heer, heb ik gehoopt", en dat zij vandaag met het gezicht naar Rome ten einde zingt in haar vervulde Te Deum; en ik ben van U niet be schaamd geworden in eeuwigheid! Op deze rede volgde de uitvoering van Alph. Diepenbrock's Te Deum door een groot koor onder leiding van den heer Joh. Winnubst, dirigent-componist te Utrecht. Toen dit machtig-mooie kunstwerk van onzen grooten Vaider landschen musicus Dr. Alph. Diepen broek weerklonken had en alle aanwezigen diep onder den Indruk had ge bracht, verhief de Pauselijke Internuntius zich van zijn zetel tot het houden eener toe spraak. Wij komen hier morgen nader op terug. (Red.). Na het slotwoord werd nog gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen". MGR. AENGENENT. Naar vernomen wordt, zal Z. D. H. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in Septem ber deelnemen aan de Haarlemsche processie naar Kevelaer. EM. PASTOOR A. DIKMANS. t Naar het „Hgz." meldt, is te 's Herfcogenbosch overleden de Zeereerw. heer A. Dikmans. OVERSTE C. L. VOGELESANG t Te 's Gravenhage is overleden de gep. luit,- kolonel der genie van het N. O. I.-leger C. L. Vogclesang. AUDI NTIES. De audiëntie van den Minister van Water staat zal a,s. Maandag 22 dezer n'iet plaats hebben. HET KAMERLID FEBER. Het Tweede-Kamerlid, de heer Edber, kan deze week wegens ongesteldheid de vergade ringen der Kamer niet hijwonen. Naar men ons mededeelt zijn de data voor de Nederlandsche bedevaart naar Kevelaer vastgesteld op 20 ,21 en 22 Augustus a.s. GOUDEN KLOOSTERFEEST De Eerw. Zuster Cherubine van het klooster der Eerw. Zusters Franciscanessen der H. Fa milie te Nijmegen hoopt 30 April a.s. haar gou den kloosterfeest te herdenken. De dame was op weg naar een begrafenis Van de Rijksveldwacht te Putten ontving de politie te Amersfoort bericht, dat de dame, die Maandagmiddag te Amersfoort in de Veluwsche autobus plotseling overieed, is mej. Voogel, wo nende te Amsterdam. De overledene was onder weg naar Putten om de begrafenis van een familielid bij te wonen. TWEE CHEQUES VERDWENEN. Bijna 400 dollar zoek. De N.V. Gebr. Catz Handelsvereeniging in Amsterdam heeft naar haar bijkantoor te Rotterdam peir aangeteekenden brief verzon den twee Amerfkaansche chèques, waarvan één getrokken is ep de Garant Trust Company te New York, groot 117.6 genummerd 1312 en de ander op de National City Bank te New York, groot 265,79, genummerd 2189. Gisterenmiddag heeft de firma telefonisch bericht uit Rotterdam ontvangen dat deze gelds waardige papieren, niet in den aangeteekenden brief gevonden zijn. De fa. Gebr. Catz heeft aangifte bij de politie gedaan. „TOT LENTGTNG VAN DEN NOOD" De vertegenwoordiger-oplichter De Haagsche Rechtbang heeft veroordeeld den machine-bankwerker C. L. D. V. uit den Haag, recidivist en gedetineerd, wegens oplichting, door zich uit te geven als vertegenwoordiger van het Comité tot leniging van den nood door de koude en als controleur vau den Raad van Arbeid, tot 1 jaar gevangenisstraf. EERSTE KAMER HET ONTWERP TOT HERZIENING VAN DE INDISCHE STAATSREGELING Yerzet van Christelijk-Hïstorische en Katholieke zijde De Senaat iS gisterenmiddag begonnen met de algemeene beschouwingen over de Indische begroeting en over de wijziging der artikelen 7, 9, 55 en 72 der Indische Staatsregeling. Deze wetsontwerpen besloot de Eerste Kamer tegelijk te behandelen om daarbij de gelegen heid te hebben het Regeeringsbeleid ten aan zien van Indië in zijn geheel cmder de politieke loupe te nemen. Men verwachtte in senatoriale kringen zelfs zulke belangrijke beschouwingen over het regeeringsbeleid, dat aan de regi-fi ring werd te kennen gegeven, dat men het noodig achtte, dat het geheele kabinet hierbij aanwezig was. De minister-president liet ech ter weten,, dat de minister van Koloniën bij de behandeling van deze wetsontwerpen de regeering zou vertegenwoordigen. De heer de Savornin Lohman kon zich met dit standpunt der regeering niet al te best vereenigen en gaf daarvan bfö den aanvang zijner beschouwingen over het wetsontwerp op ondubbelzinnige wijze blijk. Intusschen schenen sommige leden van het kabinet de afwijzing van de uitnood iging van den senaat door den premier niet al te abso luut te willen zien opgevat, want in den loop van den middag verschenen ook de ministers van Waterstaat en Justitie !n de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Van de zijde van het publiek was op de ge reserveerde tribune nog al belangstelling. Gisterenmiddag hebben nog slechts twee sprekers het woord gevoerd. Naar verluidt staat er voor de algemeene beschouwingen nog een half dozijn op het lijstje van den voor zitter. De sprekers van gisterenmiddag, de heeren de Savornin Lohman en Blomjous, verklaar den zich beiden reeds tegen de voorgestelde wijziging in de samenstelling van den Volks raad. De heer Lohman sprak daarbij zelfs namens zijn heele fractie, de heer Blomjous alleen voor zich persoonlijk. In de motiveering van hun afwijzende hou ding kwamen beide senatoren vrijwel overeen. Op de eerste plaats, achtten zij versterking van het inlandsche en verzwakking van het Europeesche element in den Volksraad, zooals het wetsontwerp beoogt, verkeerd. Trees voor een begin van losmaking van Indië van het Moederland bleek daaraan niet vreemd en die losmaking zou de heer Blomjous niet alleen voor Indië maar ook voor Nederland een ware ramp achten. Onze heele volkswelvaart hangt direct'of indirect van Indië af, riep hij uit, en omgekeerd Is ook de welvaart in Indië afhan kelijk van den band, die het aan Nederland bindt Wij zulen de laatste zijn om te ontkennen, dat beide deelen van het Rijk wederkeerige belangengemeenschappen hebben, maar wij zouden toch niet zoo ver willen gaan als de heer Blomjous. Op grond van louter materieels overwegingen, verklaarde deze spr. nooit of te nimmer te zullen medewerken aan een po litiek, welke ten doel heeft hoe langzaam ook Indië van Nederland af te scheiden. t Is altijd gevaarlijk zich zoo voor immer vast te leggen, Men kan nooit wetan, hoe een dubbeltje rolt. Intusschen zijn wij het volkomen met beide sprekers eens, dat op het oogenblik de toe standen in Indië nog niet rijp zijn voor in grijpende wijzigingen hl Indië fin dat zelfs de voorgestelde verandering ln de verhoudingen in de Volksraad praematuur is. Ook kunnen wij ons geheel vereenigen met de afkeurende woorden door den beer Lokman gesproken over de slappe houding door den minister en de gouverneur-generaal aangeno men tegenover de oppositie tegen de aanne ming van het amendement-Feber. Maar wij verschillen met hen in de gevolgtrekking, dat de Eerste Kamer nu maar eens kracht en pit moet toonen, door het. wetsontwerp te verwer pen. Levenslange tuchthuisstraf voor den dader De 41-jarige Biütsche arbeider Joh. N„ des tijds wonende te Kerkrad®, die in den nacht van 4 op 5 Januari te Maubach bij Kerkrad© zijn kostbaas had vermoord met medeweten van de vrouw van L., en die door "t Sohwür- gerteht te Aken ln Juni van het vorige jaar ter dood was veroordeeld, is begenadigd. De doodstraf is thans veranderd in levenslange tuchthuisstraf. Vrouw L., tegen wie ook de doodstraf was gereqaireerd, Is veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf. HET ONGELUK OP HET STATION TE UTRECHT Doodelijk gevolg De 59-jarige passagier, die Maandagavond op het Centraal Station bekneld -geraakte tusschen het perron en den treeplank is in het zieken huis aan de bekomen verwondingen overleden. SCHIP GEZONKEN. Door het springen van een nagel? Het klipperschip „Rival" is tusschen Enk hulzen en Urk nabij de „Spaanderbank" ge zonken. Het achi-p was met een lading zand onder weg van Kampen naar Medemblik. De schipper C. Otting en knecht wisten zich nog bijtijds in de sloep te begeven. Na anderhalf uur roeiens zijn beiden te Enkhuizen aange komen. De oorzaak van het ongeval is nog niet be kend. Vermoed wordt, dat door het springen van een nagel, het water naar binnen is ge drongen. Naar wij vernemen zal aan aandeelhouders van de Hollandsche draad en Kabelfabriek wor den voorgesteld een dividend uit te keeren van 7 pet. (als vorig jaar) DE OPLOSSING DER ROMEINSCHE 1 KWESTIE Door de kerkelijke overheid van Java is het volgende telegram gezonden aan Z. H. den Fans; Propaganda Fide, Rome, Italië. Verzoeke aan Zijne Heiligheid bet volgende telegram aan te bieden; Geestelijkheid en geloovigen van Java wen- sehen Uwe Heiligheid geluk met bet herstel der wereldlijke macht. Hierop werd het volgend telegrafisch ant woord ontvangen, meldt de „Koerier": Monseigneur Van Ve-lsen, Apostolisch Vicaris Batavia. De Heilige Vader bedankt ten zeerste de geestelijkheid en geloovigen van Java, zendt met beste wenschen voor geestelijken voorspoed den Apostolischen zegen. Kardinaal Gasparri, t EEN ONDERHOUD MET WARD HERMANS Wederom verschillende belangrijke verklaringen Onze Brnsselsche correspondent meldt ons nog d.d. gisteren; Ward Hermans is zich heden ter beschikking van het Belgisch gerecht komen stellen. Om streeks 3 uur hedenmiddag meldde hij zieh, vergezeld door zijn twee verdedigers mr. Bor- ginon en mr. Hoornaert. op het gerechtshof aan, Terwijl zijn verdedigers even een bespreking hadden met den rechter van instructie van Laethem deelde Ward Hermans ons mede, dat hij per auto Donderdag la. naar België was teruggekeerd, zonder lastig gevallen te worden. Hij legde in liet Vlaamsehe land verscheidene bezoeken af en woonde gisteren zelfs nog een gezellig vriendenmaal hij in een gemeente bij Brussel. Met licht gemoed wilde hij thans de gerech telijke zaak haar gang laten gaan, gaarne tot het offer van gevangenisstraf bereid. Hij was echter vast besloten slechts ter openbare te rechtzitting het volle licht op de kwestie te laten vallen, op de vragen van den rechter van instructie zou hij niet antwoorden. Hij herhaal de nogmaals, dat in de gansche documenten- zaak Frank Heihe een echte spion was geweest, die van alle ruiven at. Inmiddels blijft er een nog onuitgegeven document over, waaromtrent Ward Hermans alle redenen heeft het als echt te beschouwen. Dit stuk bevindt zich ^chter niet in handen van Van Beuningen maar van een vertrouwd Vlaming in Nederland. Om half vier trad Ward Hermans nadat zijn advocaten waren Heen gegaan in het kabinet van den rechter van instructie. Hij bleef daar anderhalf uur zouder evenwel op hem gestelde vragen te antwoorden. Vervolgens werd Frank Heine bij den rech ter ontboden, die hem met Hermans confron teerde. Laatstgenoemde handhaafde daarbti de zelfde houding. Even voor 8 uur werd Hermans in voor- loopige vrijheid gesteld met verzoek zich ter beschikking van de justitie -fee houden. Alvorens naar Heyst op den Berg te ver trekken. deelde hij ons enkele bijzonderheden, mede omtrent de confrontatie met Frank Heine. Deze verhaalde zijn relaties raet generaal Mahieu en welke betrekkingen hij met Harmans had onderhouden. Op de vraag van den rechter of Hermans van de echtheid der stukken overtuigd was, ant woordde Frank Heine bevestigend. Hij deelde den rechter mede, dat Hermans een bedrag van 2 3006 frs. zou hebben ontvangen en sprak als zijn oordeel uit, dat Hermans uit Idealisme heeft gehandeld. De vertaling der stukken De „Telegraaf" van Dinsdagavond deelt mede, dat de ln het „Utreabtseh Dagblad" ge publiceerde vertaling van het Belgische docu ment verricht zou zijn door mr. A. J. van Ves- sem. De heer van Vessem verzocht ons mede te deelen, dat deze mededeeling volstrekt onjuist is en dat hij noch op deze, noch op andere wijze aan de publicatie van het document of van het uittreksel heeft medegewerkt I i, HET OFFICIEELE ONDERZOEK De Rijkscommissie voor Monumentenzorg beeft gister een aanvang gemaakt met het officieele onderzoek naar den toestand van den gevel van het Leidsche Stadhuis, van welk onderzoek zooals bekend afhangt of het nog overeind staand gedeelte k-an worden gebe zigd voor den bouw van een nieuw stadhuis. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF J Het collectief contract DE VOORSTELLEN DER PATROONS- )i BONDEN GOEDGEKEURD In een te Utrecht gehouden vergadering yan de Vakgroep schilders van den R.K. Bouwvak arbeidersbond zijn, naar de „Volkskr." meldt, met op een na algemeene stemmen de voorstel len van alle patroonsbonden Inzake vacantie- regeling en loonen goedgekeurd. Er zal' nu een collectief contract voor twee jaren worden afge sloten. Behalve een loonaverhoeglng van 2 ct. per uur voor een aantal 2e en 3e klasseplaatsen ia thans ook de vaoantie voor de schildersgezellen bereikt, terwijl de feestdagen ook krachtens hot gewilde systeem van fondsvorming zullea wor den betaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6