ALGEMEEN OVERZICHT. DONDERDAG 18 APRIL 1929 DERDE BLAD PAGiNA 2 MISLUKKENDE BIJEENKOMSTEN; DE CRISIS IN WEENEN HOE MEVR. FOCH STAND HIELD VOLKENBOND EN KINDERWELVAART DE D-TREIN PARIJS—BRUSSEL VERONGELUKT DE ZEELIEDENCONFERENTIE TE LONDEN DE OPSTAND IN MEXICO M CORWEGEN LAAT TROT2KI NIET TOE ONTPLOFFING IN CHINA DE ONRUST IN CHINA DE POKKEN-GEVALLEN IN ENGELAND Te Geuève is gisteren de voorbereidende ont wapeningscommissie met de zakelijke beraad slagingen over Russische voorstellen van 1928 fnzake een gedeeltelijke ontwapening begonnen. De Russische militaire deskundige hield een redevoering om de belangrijkste bepalingen .van het Russische voorstel toe te lichten. Dit neeit tefl. doel legers van meer dam 200.000 taan en vloten van meer dan 100.000 ton tot de jbeirt en legers van 40.000 njan en vloten vam Ï40.000 ton tot een derde te verminderen, terwijl jde sterkte van de legers en vloten der landen, die ten gevolge van de wereldoorlog geheel ^ontwapend zijn, door de algemeene ontwape ningsconferentie zullen worden vastgesteld. Verder wordt verlangd vernietiging van alle ■oorlogsmateriaal voor den gasoorlog, van vlam menwerpers, gasapparaten, tanks enz., evenals yam alle strijdmiddelen, welke in den oorlog tegen de burgerlijk bevolking kunnen worden gebruikt Tenslotte verlangt het Russische voorstel de Instelling van een blijvende internationale com missie van controle, bestaande uit vertegen woordigers der regeeringen, parlementen en der groote eoonomische en arbeidersvereeniglngon, Welke toezicht zullen houden op de uitvoering van de algemeene ontwapenlngsconvemtie. Het was te verwachten, dat deze voorstellen ..Verworpen zouden worden. De meeste afge vaardigden verwaardigden zich zelfs niet over de Russische plannen te spreken. De Russen waren daarover erg boos en wilden dat de voorzitter alle leden zou bewegen te ^■preken. Deze weigerde dat en hij wilde aan den Jtussen ook geen propagamda-materiaal in han den verschaffen door de andere leden te dwin gen zich heslist uit te spreken over de Russi- ischen voorstellen inzake beperking der bewa- Ïenlng. De heeran moeten allemaal nog naden- en en zouden vandaag weer bijeenkomen. Het Is duidelijk dat er veel wantrouwen be- fetaat om ook maar te durven hopen op spoedige beperking der bewapening. Te Parijs schiet men al evenmin op als te G-enève. Amerika blij fit het volle pond eischen van do schulden tdii© het kan opeisc-hen van de oude oorlog s'bondgenooten. Deze willen op hun beurt mimsltens deze schulden door Dudtschland betaald zien. Maar de Duitschers verklaren weer, dat zij zelf jdit geld onrnoge- ijlk kunnen opbrengen. Zij hebben een memo- randum ingediend met de verklaring, dat zij 17 jaar achtereen 1650 millioten mark zullen betalen. Hot schijnt dait dit Duit&ahe aanbod juist evenveel beneden hei cijfer van 2 milliard blijft als het cijfer der geallieerden er hoven is. Het feit evenwel, dat de Duitschers ©en basiseijfer van twee milliard mark hebben aan genomen, doett veornderstellen dat zij de moge lijkheid voorziet, de eischen der geallieerden tot dat cijfeir terug te brengen. Of, indien de Duiitsche delegatie miet betrekking tot vela andere puntten een bevredigende oplossing ver- krijgit, zal zij tenslotte bereid zijn twee milliard per jaar te betalen. Er bestaat dus nog hoop, dat althans deze conferentie niet zonder resultaat zal eindigen In Oostenrijk is de regeeringscrisis, ontstaan door mgr. Seipel's aftreden, nog lang niet op gelost. Integendeel, er is een verscherping in getreden zoodat alle onderha^edingen tusschen de burgerlijke en socialistische partijen zijn afgebroken Met het oog op dit feit zagen de katholieken er vam af om de in het voornemen liggende bedoeling van een voorlooplge kanselier, nog heden te doen plaats vinden. Zij besloten het standpunt in te nemen, dat eerst het werkpro. gram van die regeering verzekerd moest zijn voor de nieuwe regeering kon worden samen. Algemeen is men thans vam meaning, dat er op te rekenen valt, dat een „strijdikabinet" in Oostenrijk tolt stand zal komen, ongetwijfeld zal dan een van de vertrouwensmannen van den afgetreden bondskanselier, de leiding van de nieuwe regeering nemen. t Een prachtige uiting harer Katholieke *T overtuiging De Parijsche correspondent van ,,De Tijd" (weet eenige interessante bijzonderheden mee te deelen wij zouden ze haast onthullingen wil- len noemen over de omstandigheden waar door het mogelijk is geworden, dat bij de begra fenis van maarschalk Foch twee kardinalen en taeerdere prelaten voorafgegaan door het kruis, van den lijkstoet deel uitmaakten. Het blijkt nu achteraf, dat dit feit niet een gevolg was van een ..geestelijken ommekeer'' bij de Tegeering3mannen, maar van het taaie vol houden van mevrouw Foch. Bovenbedoelde deelneming der hooge geeste lijkheid aan den stoet was door kardinaal Du- j bois aan den premier aangevraagd, doch werd door Poincaré geweigerd. Kardinaal Dubois wendde zich nu tot mevr. Foch om haar wenschen in dezen te verne- men. Mevrouw Foch heeft zich onmiddellijk tot den president der republiek gewend, met de mede- deeling, dat geen enkele der aangekondigde plechtigheden, behalve die In de Notre Dame, zou plaats hebben, wanneer niet de geestelijk heid aan den stoet mocht deelnemen. Van het Elysée uit is nog gepoogd, te voor komen, dat in den stoet een kruis werd mee gedragen. Maar ook op dit punt heeft mevrouw Foch niet willen toegeven. De ,,Tijd"-correspondent waarschuwt er te recht tegen om niet te zwaar aan een ommekeer der regewring op godsdienstig gebied te geloo- ven, ook niet na de verleende autorisatie aan enkele missie congregaties, i Nog altijd staan de regeering en de meerder heid der volksvertegenwoordiging op het stand punt der Iaïeistische beginselen, vastgelegd in een anti-godsdienstige wetgeving. Het onder wijscongres in de Paaschweek te Marseille gehouden en dat een officieel karak ter droeg, doet het ergste vreezen voor de gods dienstig} ontwikkeling van het Fransche volk en bsteekeut een aanval op het christelijk en bijzonder onderwijs, dat men verboden zou wil len zien, immers gelijkvormig gemaakt aan bet anti-godsdienstige onderwijs der openbare school. DE BEIERSCHE MINISTER-PRESIDENT BIJ DEN PAUS. ROME, 17 April. (N.T.A.) Zooals gemeld, is do Belersche minister-president, dr. Held gisterenavond door Z.H. de Paus In plechtige audiëntie ontvangen. In het gevolg van den premier bevond zich 0.a. de Beiersabe gezant bij den H. Stoel, fhr. yon Ritter. De H. Vader onderhield zich in het Dultsch met dpn Beierschen politicus. Deze bood den Paus zijn gelukwenschen aan bij gelegenheid van 's Pausen gouden priesterjubilé en het sluiten van het Lateraansch verdrag en ver zocht den H. Vader, als geschenk te mogen aanbieden een door Münchensche kunstenaars vervaardigde copie van een altaar der slotkapel van Blutenburg, waarop het beeld prijkt van Christus-koning. Nadat de heeren van het gevolg van den minister-president aan Zijne Heiligheid waren voorgesteld, verleende de H. Vader allen den apostollschen zegen. Da Paus dankte vervolgens dr. Held voor het Hom aangeboden kunstwerk. Na afloop der audiëntie bracht de Belersche minister-president een bezoek aan den kardi- naai^staatssecretaris. DE VLIEGENDE ENGELSCHE MINISTER LONDEN, 17 April. (N.T.A. draadloos). Sinds jiijn benoeming tot minister der luchtvaart, beeft Samuel Hoare steeds het grootste gedeelte Zijner parlementaire vacantlea aan luchtreizen besteed. Zonder ongelukken heeft hij tot dusver al ongeveer 50.000 mijlen gevlogen. DE BESTRIJDING VAN DE VALSCHMUNTERIJ. Een incident. GENEVE, 16 April. (V.D.) In de heden gehou den zitting der commissie ter voorbereiding van een internationale overeenkomst inzake de be strijding van valsehmunterij, had een incident plaats, toen de sovjet-afgevaardigde Ladkevitsj zich tegen de beslechting van interpretatie- of toepassingsgeschillen der conventie door scheidsgerechten verklaarde. Volgens hem heeft de sovjetregeerlng in deze arbitrale rechtspraak geen vertrouwen. Dergelijke geschillen moeten langs dlplomatleken weg worden opgelost. Ver scheidene gedelegeerden, hebben tegen dit stand punt protest aangeteekend, waarop men besloot de aangelegenheid ter oplossing aan de plenaire zitting voor te leggen. GENèVE, 17 April. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De volkenhondscommissie voor kinderwelvaart heeft vandaag haar goedkeuring gehecht aan het plan van een internationale enquête naar de diensten, die de hulpambtena ren van de kinderrechtbanken kunnen verrich ten in het belang van de zedelijke verbetering van de voor de kinderrechtbanken verschijnende kinderen. GROOTE BRANDEN IN POLEN Zestig' boerenhuizen vernield. WARSCHAU, 17 April. (W.B.) In den vori- gen nacht Is in het dorp Rybczyno (district Wilna) in een hoerenhuis brand uitgebroken, die vervolgens het heele dorp aantastte. Zestig boerenhuizen zijn aan de vlammen ten offer ge vallen. Dorp geheel uitgebrand WARSCHAU, 17 April, (V.D.) Het dorp Ry- bezyno in de streek van Wilna, dat 60 boerde rijen telt, is gisteren geheel door brand ver woest. De ramp heeft zich iu slechts vier uur tijds voltrokken. Bij het blusschingswerk werden vier personen doodelijk gewond. Het vee is voor het overgroote gedeelte in de vlammen omge komen. .HET KATHOLICISME IN SCHOTLAND. Z. D. H. Migr. dr. Bennett, bisschop van Aberdeen, heeft iu den herderlijken brief, uit gevaardigd bij de herdenking der emancipatie, o.a. geschreven: In 1829 waren er in geheel Schotland 54 priesters voor 46 staties; 21 dezer priesters woonden in wat nu is het bisdom Aberdeen. Nu zijn er in Schotland 606 priesters voor 264 staties, waarvan de meeste eigen Katho lieke scholen hebben. Rond 1829 schijnen er in Schotland geweest te zijn ongeveer 70.000 Katholieken. Nn zijn er 600.000, een achtste deel der be volking; deze groei 1« voor een groot deel ver oorzaakt door de komst van veel Ieren, maar ook een gevolg van den wassenden stroom der bekeerlingen. ELF DOODEN, TWINTIG GEWONDEN DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND LONDEN, 1 i April. (R.O.) Het aantal werk- loozen bedroeg 25 Maart j.l. 1.132.856 en op 8 April 1.178.100. Dit laatste cijfer ls 45.244 hoo- ger dan dat van 25 Maart en ten gevolge van de voortdurende stopzetting van den arbeid in verband met Paschen, doch 4354 minder dan dat in de overeenkomstige week van het vorig jaar. LANDINGSSTEIGER INGESTORT WLADIWOSTOCK, 16 April. (Wolff.) Bij het Inschepen van passagiers op het stoomschip Porimorja is een landingssteiger ingestort. Eenige tientallen menschen vielen in bet water; verscheidene zijn verdronken. Een botsing met een goederentrein bij Brussel Onze Brusselse he correspondent seint: De sneltrein ParijsAmsterdam, die om 6 uur des morgens te Brussel moet aankomen, is, naar wij gisteren reeds meldden, eiven voor Hal, In de nabijheid van Brussel, door een onveilig sein gereden en in botsing gekomen met een goederentrein, welke naar Doornik reed. Geen Nederlandsche slachtoffers Onze Brussalsche correspondent seint ons nader; Trein 131, die om 0.15 midernacht Parijs had verlaten en te Brusel werd verwacht om 6.40. is op een tiental meters afstand van het station van Hal, tegen den goederentrein Brus selDoornik aangereden. De eerste berichten meldden reeds enkele dooden en talrijke gewonden. Wij hebben ons onmiddellijk ter plaatse begeven. Op weg van Brussel naar Hal ontmoetten wij reeds een groot aantal ambulance-wagens, die de slacht offers van de spoorwegramp naar de Brussel- sohe ziekenhuizen overbrachten. Te Hal zelf heerschte groote verslagenheid. Voor alle deuren zag men bedrukte gezichten. Bij het stationsgebouw was een groote mea- sobenmenigte samengestroomd en later kwa men ook verwanten en bekenden van reizi gers, die in den trein gezeten hadden. Al deze menschen loepen zenuwachtig heen en weer om inlichtingen te bekomen over hun familie leden. Het was te G.2S, dat de sneltrein uit Parijs •den goederentrein heeft aangereden. Het on geluk kon niet plaats hebben, zonder dat een van de machinisten door een onveilig sein Ja gereden. Wie deze onvoorzichtigheid beging, is nog niet uitgemaakt. Daar de expres uit Pa rijs met voile snelheid heeft gereden, zijn alle wagen3 aan de staart van den goederentrein ooic omgeworpen, verwrongen of verbrijzeld. Zij waren gelukkig ledig, anders had de ramp nog grootere uitbreiding aangenomen. De Fransche postwagen van den internationalen trein, die onmiddellijk op de locomotief volgde, kwam dwars over de sporen te liggen, terwijl de Belgische postwagen, die onmiddellijk op den Fransehen volgde, in den Franschen post wagen werd geschoven. Wonder boven wonder werden slechts twee Fransche postbedienden licht gewond. Bij het Belgische postpersoneel zijn echter vijf dooden. Do volgende wagen was een derde-klas war gen, die vreeselijk is vernield. In het lijkenhuisje hebben wij nog zes an dere lijken gezien, die alle op die me.st gruw zame wijze zijn verminkt en onkenbaar zijn geworden. Het plaatselijke Roode Kruis bevond zich spoedig ter plaatse met geneeskundige hulp en kreeg onverwijld hulp van de Brusselsche af doening, die met 4 ambulance-wagens en 5 ver pleegsters verscheen. Er zijn dus op dit oogenblik II dooden en een 20-tal gewonden. De meeste gewonden zijn naar de Brusselsche ziekenhuizen overge bracht. In den voormiddag is de heer Lippens, mi nister voor de spoorwegen, vergezeld van den directeur van de Spoorwegmaatschappij, op de plaats van de ramp aangekomen en heeft eeni ge bezoeken gebracht aan gewonden. Het parket heeft een onderzoek ingesteld naar de verantwoordelijkheid. Tot nu toe zijn e.r nog geen Nederlanders onder de slachtof fers hekend. Volgens een nog niet bevestigd bericht is ook de machinist van den Parijsehen trein gedood. Volgens andere berichten zouden de machinist en de stoker gewond zijn. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt zeker 9 en 23 gewonden. Men vreest evenwel dat van deze ernstig gewonden nog verschillende per sonen zullen sterven. Bovendien is er een groot aantal licht gekwetsten. De materïeele schade is zeer groot. Het ongeval had juist plaats op een wissel en behalve het aantal rijtuigen, dat vernield is, is ook groote schade toegebracht aan den spoorweg. De dooden en gewonden zijn naar de ziekenhuizen te Hal en Brussel over gebracht. Om 12.29, het tijdstip waarop de Parijsche trein aan het Centraal Station te Amsterdam moet arriveeren, is er wel een buiteulandsche trein het eerste perron binnengekomen. Het bleken te zijn alleen de wagons, die anders te Brussel aan den Parijschen trein worden ge haakt en waarin thans slechts enkele passagiers gezeten waren. Omtrent het ongeval wisten de passagiers niets mede te deelen. Wel hadden zij vernomen, dat er te Hal een spoorwegongeluk was gebeurd maar op het tijdstip van vertrek uit Brussel, waren er nog geen bijzonderheden hekend. BRUSSEL, 17 April. (B.T.A.) De koningin heeft zich naar Hal begeven om de gewonden van het spoorwegongeluk aldaar te bezoeken. BRUSSEL, 17 April. (H.N.) De machinist vau den trein, die door het onveilig signaal is gereden, is in hechtenis genomen. Het op- ruimingswerlc duurt nog steeds voort, doch het is de vraag, of het verkeer over de lijn spoedig hervat kan worden, aangezien de rails over een afstand van 20 meter vernield en verbogen zijn. BRUSSEL, 17 April. (V.D.) in de kamerzit ting van heden heeft de minister der spoor wegen Lippens, mededeeling gedaan van het spoorwegongeluk nabij Hal, waarbij h(j uiting gaf aan zijn medegevoel met het lijden der slachtoffers. Verder verklaarde hij, dat er een commissie van onderzoek zal worden ingesteld. Naar nader bekend wordt, had de Parijsche trein ten tijde van de ramp een snelheid van 80 K.M. per uur. Mededeelingcn van een ooggetuige In deu Parijsclhen trelu, diiie gistermorgen ouder Brussel is verongelufkit, zaten onder meer een gezelschap van 12 Amcmikaansche dames en heeren, geleid door oen geneesheer. De geneesheer-leider, dr. Vanamee vertelde, dat de hotsing' tegen 7 uur plaats vond. Het gezelschap was bozig zich te kleeiden, toen men een ontzettenden sclhok voelde, waardoor de reizigers tegen den grond geslingerd werden. Meteen steeg een ontzettend gekerm en ga- gil op. Dr. Vanamee, begrijpend dat er een De Int. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders Onze Londensche correspondent schrijft ons d.d. 15 dezer: De tweede internationale zeeliedenconferen- tie, bijeengeroepen door deu internationalen bond van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders, waarin zoowel de Katholieke als de niet-katholieke confessicneele bonden der ver schillende landen vereenigd zijn, heeft heden in het gebouw vau de Young Men's Christian Asso ciation te Londen een conferentie gehouden, de tweede sinds 1916, toen te Rotterdam ver gaderd werd. De twee voornaamste onderwerpen van be spreking waren het arbeidsvraagstuk voor zee lieden, en het zeevisscherijvraagstuk. Het eerste onderwerp werd ingeleid door den heer J. Zwaga, Amsterdam; het tweede door den heer van der Steen, Den Haag. De heer van der Steen gaf een overzicht van den toestand aan boord van Hollandsche vis- schersohepen, en concludeerde dat de overma tige arbeidsduur dient tegengegaan te worden door: herziening van het bemanningevraagstuk en door het betalen van overwerk. Ten opzichte van de Zondagsrust werd uit sociaal oogpunt, mede in verband met de uren, waarin arbeid wordt verlangd van de beman ning, urgent verklaard de eisch van het con gres, dat de Zondagsrust zooveel mogelijk wordt doorgevoerd. Dit is bovendien uit godsdienstige overweging een onafwijsbare eisch, omdat de Zondagsrust zal leiden tot meer Zondagsheili ging waaraan gelukkig bij onze visschers nog veel behoefte gevoeld wordt. Dit zou mogelijk zijn, indien Internationaal van overheidswege beschermend werd opge treden; uit overweging van bescherming van vischstand, uit sociaal oogpunt met het oog op den langen arbeidsduur, en uit godsdienstige overweging van de meerderheid der visschers. Spreker stelde dus een resolutie voor, oio vis- schen op Zondag te verbieden, en om arbeid aan boord van visschersschepen, tijdens opont houd aan den wal, op Zondag te verbieden. Over kinderarbeid trachtte spr. aan te toonen dat tot nog toe wettelijke bepalingen worden ontdoken, zoodat ook de arbeid van kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd de aandacht nog vraagt, maar dat bovendien de jeugdige arbei ders [beschermd dienen te worden. Daarom zouden verbodsbepalingen getroffen moeten worden: voor aanwezigheid van kinde ren beneden de 14 jaar op visschersschepen, in dien er arbeid op de schepen wordt verricht, tijdens het oponthoud aan den wal, en dat aan jeugdige arbeiders beneden den leeftijd van 18 jaar minstens 10 uur rust per etmaal verze kerd zij. Ten opzichte van de werkloosheid onder de visschers en do thans geldende regelen voor werkloosheidsverzekering, werd betoogd, dat deze absoluut onvoldoende is geregeld en te zwaar drukt op de visschers. Daarvoor is volgens spr. dan ook noodig, dat wettelijke maatregelen worden getroffen tegen werkloosheid waarhij ook de werkgevers wor den verplicht hun bijdrage te storten. Hetzelfde geldt voor de ziekteregeling die wettelijk geregeld zou moeten worden, zonder dat op den vlsschersman hijzonder ongunstige bepalingen worden toegepast. Voorgesteld werd een motie, volgens welke wettelijk geregeld dient te worden de uitkeering hij ziekte en van genees-heelkuudige tthehandeling en verple- gingskosten. Wat de veiligheid .betrof, kwam de apr. tot de volgende conclusies: voorschriften op de lading, die aangevoerd mag worden, hetere voorschriften op de reddingsibooten, en betere voorzorgsmaatregelen voor schipbreukelingen, .LONDEN, 16 April. (R.O.) De tweede inter nationale conferentie van zeelieden, een afdee- liug van het meer dan 200.000 leden tellende internationaal verbond van christelijke onge schoolde arbeiders en transportarbeiders ia van daag te Londen bijeengekomen. Het congres wordt te Londen gehouden om de deelnemers in do gelegenheid te stellen de haven te bezich tigen. 3. Trijbia (Nederland) trad als voorzitter op. ongeluk gebeurd was, spoedde zich uit de coupé naar voren om hulp te bieden. Het bleek, dat hij de eenige geneesheer in den trein was, zoo dat zijn hulp goed van pas kwam. Het vee-bandmateriaal diait de trein meevoer de was zeer gebrekkig, zoodat de eerste hulp slechts zoo goed en zoo kwaad alis het ging kon worden geboden. Dr. Vanamee had bij ver- schillende passagiers dein dood moeten con- sitiatieereuprecies wist hij het aantal daar van niet meer. Verder waren er veel gewon den; deze allen lagen in een chaos door elkaar. Het duurde een uur voordat er medische hulp uit Brussel aanwezig was. Toen kwamen er drie doktoren met een aantal verpleegsters Voordien wiarem de gewonden al ten deele naar een hotel overgebracht of ter plaatse verbon. den. De dooden waren naar hdt station Hal vervoerd. Dr. Vanamee roemde in het bijzon, dar de houding van de bevolking van het dorpje Hal. Een Belgische priester, die plot seling op het terrein van de ramp verschenen wais, had als tolk geholpen. Een ontroerend voorval deed zich voor tij dens de verzorging der gewonden. Een pater, diie zeer ernstig gewond was, verzocht deson danks eeri.yt de gewond on te mogen helpen, wier toestand zorgwekkend was, daar hij be weerde zelf geen directe hulp noodiiig te heb ben. In Brussel bleken de meeste reizigers den söhrilc zoo beet te hebben, dat zij niet direct varder konden reizen, maar eerst wat op hun verhaal wilden komen. De Amerikanen, die in Rotterdam zich buitengewoon Tustig toonden, waren de eersten die doorgingen. Een half uur nadat het ongeluk had plaats gohaid, voud een der onderchefs van het sta tion Halle in deu laatsten waigon een man, dlle rustig lag te slapen. Hij was door het donderende geweld van die botsing, niet in zijn het er zeker geen 20 geweest. Q Weinig Nederlandsche reizigers Nader meldt men: Hoewel het gerucht liep, dat verscheidene voor Holland bestemide reizigers In den ver ongelukten trein hébbem gezeten, was het op merkelijk zoo weinig reizigers er in de treinen zaten, die uit België doorkwamen. In totaal zijn het er zeker geen 20 geweest. o Galles' tegenstanders weigeren te onderhandden NACO, (Arizona), 17 April. (N.T.A.) De hoofden der Mexicaaneche rebellen, die met drieduizend man troepen door- de opperleiding in den steek zijn gelaten, hebben zich in Noord- Soaora teruggetrokken en weigerden met de fe-d-erai-e leiders te onderhandelen, ofschoon twee regceringsleg-er® hen in begonnen te slui ten. Generaal Escobar, de veldcommandant der rebellen, is naar de Westkust gegaan om het bevel op zich te nemen van de sterk in het nauw gebrachte- rebellentroepen aldaar. :srd der regeering aan de arbeiderspartij. OSLO, 17 April. (W.B.) De regeering heeft op het tot haar door do arbeiderspartij en de vakvereenigingen gerichte verzoek tot toelating van Trotzkl in Noorwegen, na het advies van den minister van justitie te hebben ingewon nen, geantwoord, dat zij, ongeacht de door do indieners van het verzoek gehuldigde op vattingen aangaande politiek asylrecht, niet in staat is, aan dat verzoek gevolg te ge ven, wegens de moeilijkheden, welke de plicht, om alsdan voor Trotzki's veiligheid te zorgen, voor de regeering zou met zich brengen. STORM OP DE NOORD AMERIKAANSCHE KUST Oceaan-stcomcrs geteisterd NEW-YORK, 16 April (Reuter). Er woei van daag een hevige storm uit den Atlantisohen Oceaan gepaard met regenbuien. Twee lichters en een sleepboot zijn In de haven van New-York gezonken en een vrachtboot is aan den grond geraakt, terwijl verschillende schepen averij op liepen. Binnenkomende schepen meldden, dat er een hooge zee stond met stormvlagen. Vijf Oceaan-stoomers moesten in de haven van New York voor anker gaan. Zeven kleinere sohepen zijn gezonken. Voor zoover hekend is zijn er geen meuschenlovens te betreuren. 150 SCHOTEN PER MINUUT Nieuw machinegeweer uitgevonden OGDEN (staat Utah), 17 April. (R.O.) Men meldt, dat binnenkort een automatisch© mi trailleuse zal worden samengesteld, van 37 millimeter, waarmee men 150 schoten per minuut kan lossen met een snelheid van 1000 meter per seconde. Er zullen 2 modellen worden gefabriceerd, één voor de luchtvaart en één voor algemeen gebruik, of ter beschieting van luchtvaartuigen. Het nieuwe wapen is uitgevonden door wijlen J. M. Browning, vuurwapendeskundlge. Veertien dooden en talrijke gewonden PEKING, 16 April. (V.D.) Dinsdag zijn in Kalgan bij een ontploffing van een benzine reservoir 14 personen gedood en 27 zwaar ge wond. PARIJS, 17 April. (N.T.A.) Havas meldt uit Shanghai, dat de Fransche kanonneerboot „Balay", op de Jaugtze, 150 K.M. voor Itscliang, door troepen, die den linkeroever bezet hiel den, met machinegeweren is beschoten. Een vaandrig en twee matrozen werden licht gewond. De kanonneerboot, die het vuur beantwotrd- de, kon, zouder schade te hebben geleden, na dit incident de reis voortzetten. Japan blijft in Shantocng LONDEN, 17 ApriL (V.D.) De Japansche ministerraad heeft gisteren besloten, het geno men besluit tot onmiddellijke ontruiming van de Chineesclie provincie Shantoeng te herroe pen en de Japansche troepen nog eenigen tijd in Shant-oeng te handhaven. Voor hoe lang het ontruimingsbesiuit is uitgesteld, is nog niet bekend. TOKIO, 17 April. (R.O.) Tengevolge van de gisteren d-oor de regeering genomen beslissing heeft de commandant van het Japansche gar nizoen te Shantoeng instructie ontvangen, om de ontruiming door de Japansche troepen stop te zetten. Men gelooft, dat de regeering een commu nique zal publiceeren, waarin de beweegredenen van dit uitstel worden uiteengezet. Een Fransche maatregel voorloopig' PARIJS, 17 April. (R.O.) De Britsche am bassade heeft heden aan den Quai d'Orsay een nota doen toekomen, waarin aangedrongen wordt op opschorting van hefwaccinatle-voor schrift hangende de onderhandelingen dien aangaande tusschen beide regeeringen. LONDEN. 17 April. (R.O.) Officieel. Het vaccinatievoorschrift is tot nader order op geschort. PARIJS, 17 April. (B.T.A.) De ministerraad besloot vanochtend voorloopig de voorgenomen contróle-maatregelen tegen de reizigers uit Engeland ep te schorten. Onverwijld zal een samenkomst worden be legd tusschen de Britsche en Fransche gezond heidsautoriteiten, dm gemeenschappelijk alle noodige voorzorgsmaatregelen te treffen. De Fransche minister van openbare gezonde held heeft voorts uitleggingen gevraagd aan de plaatselijke ressorten, die de gemelde contróle- maatregelen getroffen hebben, weliswaar krach tens de internationale sanitaire conventie, doch zonder met den minister overieg te plegwu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10