HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT DOOR BRAND VERWOEST Donderdag IB April 1929 Tweede BladPagina f f DE BIJEENKOMST IN TïVOLL DE AM iTERDAMSCHE BRANDWEER MACHTELOOS BE WEGEN FRAN TWAALFHOVEN -o- HET APOSTOLAAT DES GEBEDS PROF. DR. H. REMMELTS f doodelijke val ernstig ongeval. pissMwg'api m HOE HET STAAT MET DE VERBINDINGEN MET ROTTERDAM DE GASKWESTIE DE MOORDZAAK TE GIESSEN- NIEUWKERK Het was noodig, dat Nedorland's katho lieken hun stemmen mengden in het koor der millioenen, die hun blijdschap uitspre ken over het feit, dat een groot onrecht werd hersteld. Er moeten veel gedachten zijn gevaren door de hoofden van meer dan een, die ijl »Tivoli" zat. Wat is er veel gebeurd sinds 1870. He heele toestand in Europa is gewij zigd, alle verhoudingen in Nederland zijn Veranderd merkwaardig vooral is de wijzi ging geweest, die het Pausschap in zijn uiterlijke verschijning had te ondergaan To'cn de wereld 1870 schreef, werd Rome overweldigd, aam den Paus werd zijn we reldlijk gebied ontnomen en, naar men meende, ook zijm opperhoogheid. De wereld, die het kwaad toejuichte of minstens onder laf toezien, liet begaan, heeft zich vergist: gevangen en schijnbaar machteloos, regeerde de Paus koninklijker dam ooit en de zedelijke iijvloed van zijn enorm ambt, deed zich nooit sterker voe len dan juist in die jaren, dat de wereld den ondergang van het Pausschap had verwacht. Toch, de gevangenschap der Pausen was een abnormale toestand; zij was vooral abnormaal, omdat zij blijvende tegenstel ling symboliseerde tusschon den Paus en bet volk van Italië. Het land, dat den Hei ligen Stoel bewaren moet omdat het den zetel bezit van den drager der Sleutel macht, was als het ware in natuurlijke vijandschap geraakt met den Paus. En deze vijandschap werd verergerd omdat zij vaderlandsliefde en geloofsovertuiging tegenover elkaar stelde en werd scherper door allerlei Kerk-vijandige wetten. Zestig lange jaren heeft die toestand ge duurd; de wereld scheen gewoon te zullen raken aan het hlijvend onrecht zooals zij eens gewoon was geweest aan het blijvend wonder van 's Pausen wereldlijke macht. De katholieken hadden jarenlang al het mogelijke gedaam; zij hadden geprotesteerd vóór don val van Rome, zij hadden zelfs bun leven gewaagd voor de verdediging arvan en toen niets baatte tegen de over macht van misdadig geweld, hebben zij den verontrechton Paus gesteund door mil de gaven. Jarenlang werd het protest tegen het 6ens begane onrecht hernieuwd en het was Wel treffend, hoe baron van Wijnbergen er aan kon herinneren, dat veertig jaar geleden dr. Schaepman, in dezelfde Tivoli- zaal te Utrecht zijn machtige protest-rede besloot meit een smeekbede en aan God om een wonder vragen dorst waarvan hij, fccherp-ziende staatsman, alleen uitkomst Verwachtte. Schaepman's vizioenaire blik heeft goed gezien: er was een wonder noodig om het onrecht te herstellen en niemand kan onit- kennen, dat het herstel niet op ongedachte, Wonderlijke manier 'is gegaan. Indien de bijeenkomst gisteren één les gaf, dan was het wel deze, dat zij op zeer krasse wijze herinnerde aan het eeuwigheidskarakter der Kerk. Geen mensch had veertig jaar geleden kunnen droomen, dat in dit land het her stel der Pauselijke souvereiniteit zou wor den gevierd te midden van het Episcopaat, ven katholieke ministers der Kroon, met Professoren van eigen hoogescholen; dat dit herstel zou worden meegevierd door een Pauselijk gezant bij ons Hof en (een jour nalist mag er aan herinneren) dat het nog denzelfden avond verslagen werd in eigen dagbladen! Rome heeft ons een les gegeven in geduld; wij moeten woten te wachten om dat wij kunnen rekenen op de toekomst. Andere partijen en groepeeringen hebben baast, ja, zij moeten haast hebben omdat zij niet zeker zijn van hun tijd en eenheid. Van hun leiders, ja van hun bestaan zelf. Maar wij die de belofte hebben van Gods bijstand en de vervulling daarvan in onze Kerkgeschiedenis lezen en telkens op hieuw onder onze oogen zien, wij behoe ven zeker nooit angstig te zijn. Ou- vaderen konden angstig zijn in 1870; Vooi hen werd het duister. Maar Schaep man gaf ons te verstaan wat zij dachten: zi.i rekenden eenvoudig op het wonder als ecbte, brave Roomsche menschen. Eii hun boeren-geloof is - niflt beschaamd: bat wonder i s gekomen en de Paus is vrij.: Daaraan moesten wij denken in de bij enkomst, die gisteren gehouden werd in bat hart van ons land en die ons, Katho lieke Nederlanders, opnieuw versterken deed den band met Rome, eens door Sint MfUibrord, onzen eersten bisschop, die door den Paus gewijd werd, gelegd. Naar wij vernemen, is de heer Frans Twaalf- hoven te Utrecht, door Z. H. Paus Pius, XI benoemd tot ridder in de Orde van den Gregorius den Grooten. De heer Twaalfhoven is een zeer geziens Ksuur in katholieke kringen niet alleen te Dtrecht, maar ook in den lande en zelfs ver daarbuiten. Algemeen staat hij bekend als een stil weldoenner der armen en vooral als een Warm ijveraar voor het Missiewerk. Daarnaast heeft ook de katholieke veging aan hem groote verplichtingen. In •-•ui ijveraar voor net Missiewem. Daarnaast heeft ook de katholieke arbeiders: eweging aan hem groote verplichtingen. In let bijzonder hij haar opkomst heeft hij kaar Steeds-met raad en daad-terzijde gestaan. Vele social© Instellingen hebben aan'' zijn 'initiatief daar ontstaan te danken of maakten gaarne j^bruik van zijn diensten en veelomvattende j EEN NIMMER TE VERGETEN SCHOUWSPEL O AMSTERDAM, 18 April. De Amsterdamsche brandweer stond nimmer zoo machteloos als hedennacht, toen zij zich voor de ontzaggelijke taak gesteld zag, den brand in het Paleis voor Volksvlijt te bestrijden, die omstreeks kwart voor drie in den rechtervleugel aan de zijde van het Oosteinde was uitgebroken. Uit alle brandweerkazernes reden de motor en ladderwagens weg op hun tocht naar het Frederiksplein, door de luide signalen de nachtrust van menigeen storend. Geen wónder dat vooral uit den omtrek duizenden uit hun slaap gewekt naar het groote plein snelden, waar hun een schouwspel getoond werd, zoo schitterend van aanblik en zoo emotionnee! als bij menschenheugenis voor de Amster dammers nog nimmer te zien was. Met loeiend geweld joegen de vlammen reeds een kwartier nadat de brand ontdekt was, door het reusachtige gebouw Vermoedelijk is het vuur ontstaan iu de keuken van het restaurant, althans was de brand aanvankelijk het hevigst in het re staurant, vanwaar direct de schouwburgzaal werd aangetast. Ook was in een minimum van tijd het vuur doorgedrongen tot in de tooneel- zaal, waar de vlammen in de geweldige ruimte vrij spel hadden en hoog oplaaiden tot in den glazen koepel. Het leek wel of deze koepel schitterend geïllumineerd was. Vanuit de hoogte werd-een lichte gloed ver spreid, die vrijwel in de geheele stad zicht baar was. De schoonste kleurschakeeringen werden bij het vlammenspel ten toon ge spreid. De hitte, die het vuuir in zijn ongekende hevigheid verspreidde, was van dien aard. dat de brandweer zelf op een afstand moest blijven. Daar komt bij, dat het voortdurend in zóó hevige mate vonken regende, dat ver blijf in de nabijheid gevaar met zich bracht. Toch was voor de brandweer de moeilijke taak weggelegd, te zorgen, dat het huizen complex in de galerij, zoowel aan den kant van het Oosteinde als aan het Westeinde geen prooi der vlammen zou worden. Er dreigde voor deze huizen, die inmiddels door de be wouers ontruimd moesten worden groot ge vaar. Zelfs het asfalt van het Frederiksplein dat eenige malen door den ontzettenden vuur regen een verdachte kleur kreeg, werd nu en dan nat gehouden. Een brandstoffenberg- plaats in de M. J. Kosterstraat was bijna In vlammen opgegaan, wanneer niet spoedig de brandweer eenige stralen op den door von ken veroorzaakten brand hadden gericht. Zoo als reeds betoogd was het Paleis voor Volks vlijt zelf niet meer te redden. Zelfs was bin nen een uur het noodlot van dit Amsterdam sche curiosum beslist. Als een kinderbouw werk is het reusachtige glazen gebouw in elkaar gestort. Een half uur nadat de brand was ontdekt, stortte reeds met een ontzettend geraas de kleine koepel, die het dak versier de met de dakbedekking van de tooneelzaai, naar beneden. Het woeste element had echter toen nog geen vat gehad op de tooneelruim- te, diie door een brandscherm was afgesloten en waarin zeer waarschijnlijk het regen scherm, waarop de .brandweer commandant de heer C. Gordijn, die het blusschingswerk leidde, terecht zoo trotsch is, geruimen tijd nuttig werk heeft gedaan. Later echter moest ook dit deel van het gebouw er aan geloo. ven. Onafgebroken hield het vlammen- en vonkenvuurwerk aan en ook het lawaai van de instortingen was gedurende het eerste uur van de ramp niet meer van de lucht. Het machtigste inomeut was om kwart voor vier in den ochtend aangebroken. Toen zonk met een geweldigen slag de reusach tige glazen koepel ineen, waarop het beken de beeld met ironie van het -noodilot den fakkel in de hand tot hét' laatste oogen- blik had stand gehouden. Na dit moment volgden slag op slag, als werden er donderbussen en voetzoekers af gelaten. Met een ongeloofelijke snelheid zette het losgekomen element zijn vernielend werk voort, niets bleef meer Intact. Toen omstreeks vijf uur in den ochtend het vuur in hevigheid was afgenomen en de plaats waar eens het Paleis voor Volksvlijt stond, was te benaderen, kon worden vastge steld, dat slechts een ruïne was overgebleven. Alleen het tooneelgede-elte was overeind blij ven staan en ook de peristyle bleek aan het verwoestend element nog weerstand te heb ben kunnen bieden. Overigens is van het ge heele gebouw niets meer over. De tentoonstellingszalen liggen in puin, evenals het café-restaurant, dat nog kort ge leden een moderne inrichting had gekregen. Gelukkig bleven alle huizen in de galerij gespaard, ook al zal het bluschwater nogal wat schade hebben aangericht. De winkels welke aan den Westeinde-kant in het verwoeste gebouw gevestigd waren, zooals een lunchroom, een sigarenmagazijn en een comestibleszaak. zijn ook aan het vuur ten prooi gevallen. In het water van de Stadhouderskade lag de drijvende stoomspuit de „Jan van der Heijden", die meer dan 40 stralen den geheelen nacht naar den brand leidde. De brandwaehts waren genoodzaakt met ijzeren platen hun gelaat te beschermen tegen de verschroeiende hitte van de hoog oplaaien de vlammen. Het was niet mogelijk in den vroegen morgen, waarin het blusschingwerk trouwens nog in vollen gang was, de trams over het Frederiksplein te laten rijden. Omtrent de schade, welke deze ramp ver oorzaakt heeft, valt op dit oogenbllk niet veel te zeggen. Wel hoorden wij, dat de heer van Hall, die kort édeden is overleden, het geheele gebouw, inclusief den inven)tpjris, voor 3.000.000 zou verzekerd gehad hebben. Voor het gezelschap van Louis Bouwmeester Jr.. die den schouwburg iu het Paleis voor Volksvlijt bespeelde met de revue „Wonder boven Wonder", beteekent de brand een ge voelige slag. De geheele monteening en alle costumes ter waarde van eenige tienduizenden guldens, is in de vlammen verloren gegaan. Troosteloos zag vanmorgen om zes uur het Frederiksplein er uit. Het verkeer bleef stop gezet. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Men gelooft dat een ontploffing den brand heeflt veroorzaakt. De huurbewoners hebben althans kwart voor drie, toen de brand ont dekt werd, een geweldigen knal gehoord. Naar wij vernemen, zal Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, die de volgende week met de Nederlandsche Nationale bedevaart naar Rome vertrekt, het Schilden-album ya.n het Aposto laat des Gebeds .medenamen om het namens het Nederlandsch Episcopaat aan Z". H. den Paus aan te bieden, bij gelegenheid van de audiëntie der bedevaart bij den H. Vader. Te 's Gravenhage is gisteren in den ouder dom van 62 jaar overleden prof. dr. H. Rem- melts, buitengewoon hoogleeraar in de facul teit der veeartsenijkunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. UIT HET BOUWBEDRIJF Geen staking in Friesland Na langdurige besprekingen omtrent de houding, welke de federatie van timmerlieden- patroansvoreenigingen in Friesland ten aan zien van het ultimatum van de Friesche bouwvakarbeiders zal aannemen, had gisteren een conferentie plaats tusschen werkgevers en werknemers. Hierbij werd door de ver tegenwoordigers der bouwvakarbeiders, v. d. Wal (Alg. Ned. Bouwvakabeldersbond) Rood- veld, (federatie van bouwvakarbeiders) Palma en Van Zeeland (Chr. en R. K. bouwvak- arbeidersorganisatie) een compromisvoorstel ingediend en verdedigd. Ten slotte weid dit compromisvoorstel door de timmerliedenpatroons aanvaard, zoodat het ultimatum der arbeiders zal worden op. geheven. Er zal dus niet gestaakt worden, meldt „De Courant". Het compromis-voorstel luidt als volgt: 1. Met ingang van Pinksteren 1929 zal het verzuim op Christelijke feestdagen ten volle worden vergoed. 2. Vanaf 1 Jan. 1930 zal bij onwerkbaar weer 70 pet. van het verzuim worden ver goed (hiervoor op te nemen de z.g. onwerk baar-weer-clausule van het L. C. L.) 3. In den zomer van 1931 zal den werk nemers drie dagen vacantie met behoud vau lopri wórden gegeven. Hiervoor zal een fonds gevormd wórden te beginnet; in den zomer van 1930. 41 Door partijen zal nader overleg woiden gepleegd omtrent herclassificatie van eenige 3e klasse gemeenten en tevens of, en zoo ja, voor welke' plaatsen de; grenid- en betonwer ken; in de overeenkomst zullen worden -op genomen. 5. De overeenkomst loopt tot en met 31 December 1931. UIT DE SIGAF-ENINDUSTRIE Staking te Wageningen Gisteren heeft het personeel der sigarenfa briek van de firma Melschers ©n Co te Wage ningen 15 man, het werk gestaakt. De reden Is, dat de firma verschillende oudere gezellen had ontslagen en jongere arbeiders aangenomen, waarom thans het geheele personeel uit solidari teit den arbeid heeft neergelegd. UIT DE STEENINDUSTRIE Het conflict te Écht. De directie van de N.V. „de Valk", te Echt, heeft een schrijven gezonden aan het hoofd bestuur van „St. Stephanus"( waarin zjj te kennen geeft het bestaande conflict, in haar dakpannenindustrie, aan arbitrage te willen onderwerpen. DOOR DE TRAM OVERREDEN Men mejdt uit Emmen: Gisterenavond is d® 7(Marig9 A, H. Lek. wonende te Stadskanaal, door eèn der trams der E.T.S. overreden. In zeer ernstlgen boestand werd hij naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar de doktoren weinig hoop op levensbehoud gaven. Gisterenmiddag ie óe 58-jarig© vrouw H. in haar woning aan de Parkdwarsstraat te Nij megen van een steenen trap gevallen. De vrouw kwam zoo ongelukkig terecht, dat een onmid dellijk geroepen geneesheer, slechts den dood kon constateeren. V Gistermorgen heeft bij 't afladen van glas van een vrachtauto van de N.V. Dikhoff's Glas- handel in de Daniël Stolpertsstr. te A'dam 'n ern stig ongeval plaats gehad. Een jeugdig arbeider, die bij het afladen behulpzaam was, werd door een kist, inhoudende elf honderd K G. glas, getroffen. De jongen, die zware verwon dingen bekwam, is iu zorgwekkenden toestand door den G. G. en G. D. naar een der zieken huizen vervoerd. Saw»?** v'- s® SS» aeï?** EEN IfEEL NIEUW, MODEL VLIEGMACHINE Is dezer dagen in Amerika beproefd. We geven hier een afbeelding van het nieuwe snufje, dat volgons de bouwers ervan een veel groobere veiligheid biedt en grootere bedrijfszekerheid dan de tot nu toe vervaardigde. 0 DE MINISTER AAN HET WOORD NIÉUWE SLAAPWAGEN ln de sneltreinen AmsterdamLeipzig D 137|13S bevinden zich thans slaapwagens. Aan de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de be grooting van inkomsten en uitgaven vam het Wegenfonds voor het dienstjaar 1929 Is het volgende ontleend: Reeds herhaalde malen heeft de Minister getracht uiteen te zetten wat naar zijn oordeel voorshands de methode van werken moet wezen en welke beteekenis er met name aan het Rijkswegeinplan moet worden gehecht. Het doet hem leed telkens weer te moeten ontwaren dat hij, hetzij niet geslaagd is de bedoeling duidelijk te maken, hetzij telkens weer wordt misverstaan. Voor zoover er in hetgeen werd opgemerkt, critlek schuilt, acht hij die zeer onbillijk. De klacht, dat zonder systeem wordt ge werkt, en dat een urgentieplan ontbreekt wekt bevreemding, omdat gewerkt wordt naar een vijfjarig werkplan, gegrond op een zoo sipoedig mogelijk na het in werking treden van de Wegenbelastingwet opgemaakt Rijks wegenplan. Het ligt in de bedoeling op wegen met ©enigszins druk verkeer de rijwielpaden van den rijweg af te scheiden- Bij het opmaken van planmen voor wegen- verbetering wordt steeds rekening gehouden met den eisch, dat goede beplantingen en ander natuurschoon zooveel mogelijk moeten worden behouden. Het plan voor de verbinding van Amster dam met Rotterdam over Bodegraven Is ge reed en aan de Rijkscommissie van Overleg voor de Wegenverbetering gezonden. Ook voor den weg 's Gravenhage—Gouda is een plan opgemaakt, dat bij de Rijkscommissie voor de Wegen in onderzoek is. De totstand koming van die wegen zal zooveel mogelijk worden bespoedigd. De aanleg van den weg AmsterdamRotterdam langs de buurtschap de Meije, door de Nieuwkoopsche plassen, in plaats van ten Westen langs die plassen, zou 'n hoogere uitgave van ten minste 1 miUloen vorderen, welke uitgave naar het voorloopig oordeel van den Minister niet verantwoord zou zijn. Over de verbinding van Rotterdam met het Zuiden des lands is nog geen beslissing ge nomen. Sinds.de indiening van het ontwerp-Wegen- wet zijn geen concessies voor nieuwe tol heffingen verleend. REISGIDS VOOR OOST-PRUISEN Het nieuwste deeltje van de bekende Duit- sche reisgidjes no. 23 is thans verschenen en behandelt Ooetpruisen. Hoewel Oostpruisen voor het toerisme vanuit Holland niet zoo zeer in aanmerking komt, heeft het voor zakenreizigers, die misschien aan een zaken reis een uitstapje naar Oostpruisen willen vastknóopen, zeker belang. Ook dit deeltje is weder keurig verzorgd. Talrijke foto's verluohten den tekst, terwijl een duidelijke kaart en een register het op zoeken van plaatsnamen vergemakkelijkt. Evenals de andere reeds uitgegeven Duit- sche verkeersboekjes is ook dit werkje gratis verkrijgbaar bij alle reisbureaux evenals bij de Generalvertretung der Rolchsbahnzentrale fuer den Deutschen Reiseverkehr, Parklaan 28, Rotterdam. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Een leerstoel in de fototechniek en kinematografie. De heer W. H. Idzerda heeft zich gewend tot het College van Curatoren der Technische Hoogeschooi te Delft met verzoek het instel len Van een lectoraat in de fototechnïek en kinematografie te willen bevorderen. DE IJSSELDIJK AAN DEN GROND De kapitein gestraft De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het aan den grond stooten van het stoomschip „IJsseldijk" nabij het eiland Mayo (Kaapverdisohe eilanden). De Raad vereeuigt zich met hetgeen dooi den waarnemend hoofdinspecteur voor de Scheepvaart is aangevoerd en voegt daaraaD toe: de kapitein heeft niet voldoende zorg aan de navigatie besteed. Wat den stuurman betreft, de Raad is niet overtuigd dat deze alles heeft gedaan wat noodig was; toch kan niet als vaststaande worden aangenomon, dat de lamp mede aan 'zijn: daad ófnalatigheid.rts.» te -Wijten..I-Dp lliandelingen dpor den dc-1'.dan.'atnuxman .-alt eigen beweging' verricht keurt de Raad-goed. Do Raad straft den kapitein door het uit spreken van een berisping. In Friesland UITSPRAAK VAN DEN RAAD VAN STATE Ged. Staten van Friesland hadden goedkeu ring onthouden aan de gemeentebegTooting van Haskersland uit overweging, dat de ge meenteraad in zijn functie heeft gehandhaafd den directeur der gemeentegasfabriek te JouTe, die steekpenningen heeft aangenomen, welke handhaving Ged. Staten niet in het belang der gemeente achtten. De Kroon heeft thans, met vernietiging van het besluit van Ged. Staten, alsnog de begrooting goedgekeurd, waarbij overwogen werd, dat de bestreden grond niet betreft da begrooting zelve, maar betrekking heeft op het beleid van den gemeenteraad buiten da begrooting om. WELK MOTIEF DE DADER HAD Gistermiddag had een aantal vertegenwoor digers der pers een onderhoud met mr. Van Meerten te 's Gravenhage over de kwestie vaa den moord te Giessen-Nieuwkerk. Mr. van Meerten was destijds hij de ba, handeling der zaak in hooger beroep toege. voagd als verdediger van Klunder. Deze toe voeging ging echter niet door, omdat Klunder mr. van Trlcht als gekozen verdediger had genomen. Daarna heeft het gerechtshof zonder meer het vonnis der rechtbank, waarbij de ver dachten veroordeeld waren tot vijftien jaren gevangenisstraf, bevestigd. Mr. van Meerten werd echter weer in de zaak geroepen, toen hij uit het Huis van Bewaring te Den Haag een briefje van Teunissen ontving, ën kort daarop ook van Klunder, met het verzoek, om voor cassabla te zorgen, en om zich in verbinding te stellen met den aannemer Stuy te Baarn. Volgens de Justitie zou de opzet diefstal zijn geweest en inderdaad werd ook een be drag van ongeveer 5 gemist, maar mr. van Meerten kan zich niet voorstellen, dat men voor een dergelijk gering bedrag een diefstal zou plegen en dat nog wel op een afstand van 14 K.M. van het huis, waar Teunissen en Klunder zich dien avond bevonden. Boven dien verdienden beiden een zeer behoorlijk weekloon, terwijl Teunissen dien avond een aanzienlijk bedrag bij zich bad voor bet uitbetalen van weekloonen. Mr. van Meerten deelde verder mede, dat Teunissen een blanco strafregister heeft, ter, wijl Klunder nooit eenig vermogensdelict heeft begaan. ONGEVALLEN MET DE BEURSPLEIN De Raad voor de Scheepvaart doet uitspraak Inzake de ongevallen aan het stoomschip „Beursplein" overkomen, te weten een aan varing nabij Bergen (Noorwegen) met een geslèepten lichter; en een aanvaring op den Nieuwen' Rotterdamschen Waterweg 'met he» Gi'ieksche stoomschip „Maroussio", luidde de uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart ais. volgt. Wat het eerste geval betreft is de Raad van oordeel dat dit geheel ls te wijten aan de schuld van de „Beursplein" die, op welke wijze ook had behooren te zorgen dat zij niet tegen den lichter aanvoer. Wat het tweede ongeval betreft is da Raad van oordeel, dat beide schepen zijn tekort geschoten. De „Maroussio" had, toen eenmaal tot passeeren was besloten, de „Beursplein" zoo spoedig me gelijk daartoe In de gelegenheid moeten stellen. Er was voor de „Maroussio" geen enkele deugdelijke reden om het vaartminderen uit te stellen, vooral ook daarom niet, omdat nu de plaats waarop het passeeren zou geschieden zoo ongunstig mogelijk werd. Echter, ook de „Beursplein" heeft niet juist gehandeld. ZU zag dat de „Maroussio" niet tijdig vaart mindea'de. In eik geval zag zij dat het pas seeren tenslotte zou plaats hebben toen de „Maroussio" op het punt waï den Hoorn in te draaien, derhalve op een zeer ongunstige plaats. De „Beursplein", die alles in de hand had, had haar voornemen toen moeten geven. ROSA SPIER IN ITALIë Mevrouw Rosa Spier, de bekende harpiste en leerares aan het Kon. Conservatorium heeft dezer dagen wederom een tournêe door Noord- Italië beëindigd. Critieken ..uit Venetië welke wij lazen, prijzen haé'r uitstekende,. tefchiitseke vaardigheid op het ■iiipfeiiljké Jinstfutoeut, ;baar voordracht en voor al haar nuanceeringsïiunst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5