DE KOLONIALE POLITIEK DE RIJKSMIDDELEN DONDERDAG 18 APR L 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 DEBATTEN IN DE EERSTE KAMER STAATSREGELING EN AUTONOMIE WARD HERMANS DE HAARLEMSCHE HANZE DE NEDERLANDSCHE BANK HET JAAR VERLOOPT TOT NU TOE BEVREDIGEND EINDEXAMEN H. B. S. UIT VLAARDINGEN UIT OVERSCHIE Of men het met den heer Colijn eens is, gedeeltelijk eens, of heelemaal niet eens, men zal toch moeten erkennen, dat deze anti-revo lutionaire staatsman de gave bezit om tot de kern der kwestie, welke hij behandelt, door te dringen en zijn inzichten in een klaar en heider betoog voor een ieder duidelijk te maken. De klaarheid, rust en eenvoud van zijn rede voeringen maken dezen anti-revolutionairen staatsman tot een gaarne beluisterd spreker, die bovendien nog met gretigheid wordt aan gehoord, omdat hij, wanneer hij spreekt, ge woonlijk ook iets belangwekkends te vertellen heeft. Gisterenmiddag was hij de laatste spreker van den dag hij beëindigde zijn redevoering nog niet geheel maar ondanks de vermoeid heid van den senaat op dit late uur had zijn rede een zeer aandachtig gehoor. De heer Colijn ging in dit eerste gedeelte van zijn rede op zoek naar de oorzaken van de wijziging in de verhoudingen, welke zich in de laatste decennia in Indië vertonnen. Men moet den strijd van het Oosten tegen de over- heersching van het Westen en de leuze „Azië" voor de Aziaten" niet beschouwen als een ge volg van de ontwikkeling en de bewustwording der inlanders, ook niet van de botsingen die in de laatste 10 jaren tusschen bet Oosten en Westen hebben plaats gehad, zooals de opstand op de Philippijnen, de RussischJapansche oorlog enz. Deze feiten verklaren wel de snelle ontwikkeling der verschijnselen in de koloniale verhoudingen, de oorzaak ervan ligt dieper. Die moet men zoeken in de botsing tusschen de twee geheel uiteenloopende culturen van Oost en West. De heer Colijn deed goed hierop nog eens de aandacht te vestigen, want men moet dit alles wel In het oog houden bij het bepalen van de koloniale politiek. Er voltrekken zich belangrijke wijzigingen ir de verhoudingen tusschen Oost en West. Men mag en kan die ontwikkeling niet tegen houden, ook niet met geweld, zooals de heer piomjpus Dinsdag blijkbaar scheen te willen. W\ hebben de taaie, om die ontwikkeling te lelden in goede banen, zooelat zij zoowel Oost als West ten zegen zal zijn. Wat dan de politiek van Nederland in de nabije toekomst moet zijn? De heer Janssen had *t even te voren reeds gezegd: Wij moeten voortgaan in de richting van het verleenen van zelfbestuur aan Indië in gelijk tempo als de inlandsche bevolking zich ontwikkelt. Dit volgt o.l. ook logisch uit de stelling van den heer Colijn. Naarmate de dragers van de Oostersche cul tuur zich bewust worden, moeten zij gelegen heid hebben zich ook in staatkundig opzicht weer uit te leven. Dat alleen kan bevrediging en rust geven. Dat is heel iets anders dan de heer de Muralt des morgens had betoogd. Deze, als toekomstig leider van den Vrijheidsbond ge doodverfde senator zeide wel, dat hij niet terug wilde op den weg, welke naar Indisch zelfbe stuur leidt, doch volgens hem moest de vol gende regeering het roer toch maar omleggen. Wat beteekent dat anders dan: terug? Het lag geheel in de lijn, door den heer Janssen uitgestippeld, dat deze katholieke se nator zich onomwonden verklaarde vóór het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal inlandsche zieteils in den volksraad. Men kan het er over eens zijn, dat het tijdstip om tot herstel van den vroeger en toe- «tand te geraken niet juist gekozen is, maar men moet niet vergeten, dat reeds aan de Inlanders toezeggingen zijn gedaan en bij hen verwachtingen zijn opgewekt. In de ochtendzitting deed zich een incident voor, dat echter spoedig weer werd bijgelegd. De heer Mendeis, die graag scherp en sarcas tisch is, had het een tegenwoordige mode ge noemd om politieke studiereizen naar Indië te maken. In dit verband herinnerde hij aan de reizen van de heeren Colijn, de Vlugt, de Savornin Lohman en Knottenbelt. En hij liet er hatelijk op volgen: Wanneer de Kroon ooit In moeilijkheden zit om een G. G. te vinden, dan weet zij thans, waar zij terecht kan! De heer Colijn voelde deze uitlating als een insinuatie tegen hem persoonlijk en riep uit: Dat is een ongepaste opmerking. De heer Mendels deed alsof hij hiervan niets hoorde en ging ongestoord verder. Nu is het gebruik In de Eerste Kamer, dat interrup ties, die niet beantwoord worden, ook niet in de Handelingen worden opgenomen. De heer Colijn liep nu naar de stenografen en drong er bij hen met luider stemme op aan, dat zijn interruptie in het stenografisch verslag toch ■zou worden opgenomen. De insinuatie van den heer Mendels wilde hij blijkbaar, niet zonder meer laten passeeren. De onder-direoteur van de stenografie moest daarover echter eerst overleg plegen met de desbetreffende Kamercommissie. Wat bet ge volg van dit overleg is geweest, weten we niet, maar wel weten we, dat de heer Mendels den heer Colijn na de pauze amende honorable maakte door te verklaren, dat zijn woorden niet zoo waren bedoeld, als ze door den heer Colijn waren opgevat en dat ze anders inder daad ongepast zouden zijn geweest. Hiermede was het incident geëindigd. De tenlastelegging. WELKE STRAFFEN VOORZIEN WORDEN Was het gisteren nog niet duidelijk, waar van Ward Hermans precies werd beschuldigd, thans heet het, dat tegen hem de artikelen 120-ter 120-sexto en 123-bis van het strafwet boek worden ingebracht. Bij het eerste artikel worden geldboeten voorzien van 100 tot 1000 frs. en gevangenisstraf van 1 maand tot 1 jaar voor wie zich stukken betreffende ver dediging van het grondgebied aanschaft, Bij het tweede artikel wordt een poging daartoe met delict gelijk gesteld, hij het derde wordt een gevangenisstraf van 8 dagen tot 1 jaar en eon geldboete van 50 frs. tot 1000 frs. voor- zien voor wie tot bet volvoeren van voornoem de delicten aanzet. Voorzittersvergadering TAAK EN TOEKOMST DER ORGANISATIE. Dezer dagen vond te Haarlem in het St. Bavogebouw de aangekendlgde vergadering plaats van de dagelijksche besturen der afdee- lingen van de Hanze in het Bisdom Haarlem. De vergadering, die onder leiding stond van den Bondsvoorzitter, den heer C. J. G. Struy- cken te 's Gravenhage, was druk bezocht. In de ochtendbijeenkomst heeft de directeur van het Bondsbureau mr. F. J. H. Bach te Amsterdam een inleiding gehouden over het onderwerp: „Taak en toekomst van onze orga nisatie". Spr. wees er op, dat de roomscho midden standsbeweging na de tegenslagen der laatste jaren zich onmiskenbaar wederom In opgaande lijn bevindt en schetste vervolgens in den breede de taak, die de organisatie van den mid denstand neg wacht. De middenstandsbeweging als onderdeel van de roomsche sociale beweging heeft nog groote verplichtingen en een verheugende toe komst. Naast de versterking van zijn eigen organi satie, heeft de middenstand meerdere belang stelling te toonen in den polltieken arbeid der R. K. Staatspartij, temeer waar de teekeuen wijzen op een groeiend nauwer verhand tus schen politieke en sociale organisatie. Nog veel te doen heeft de organisatie voor de ontwikkeling van den middenstand, niet al leen in godsdienstig en cultureel opzicht, maar ook op het gebied van bedrijfsbeheer en -tech niek. Ondanks verschalende teleurstellingen in het verleden, zal de organisatie zich niet mogen onttrekken aan haar taak, om de economische positie van den middenstand te versterken door onderlinge samenwerking. In georganiseerde samenwerking, op het gebied van den inkoop en anderszins, ligt nu eenmaal voor den be dreigden middenstand een voornaam middel van verweer. De toekomst van het middenstandsbedrijf ligt in interne organisatie van het bedrijf. Steeds klemmender wordt de eisch van vak organisatie naast de standsorganisatie. Spr. vertrouwde, dat de R. K. Middenstandsbeweging de vormen zal weten te vinden, die beantwoor den aan de eischen van dezen tijd. Spr. kondigde tegen het najaar een algemeene propaganda-actie aan voor den uitbouw van den Bond. Ten slotte wees mr. Bach in den breede op den eisch van een steeds voortschrij dende inwendige versterking van het organi- satieleven. Op de rede van mr. Bach volgde een uitge breide gedachtenwfcseling, waarbij o.a. ter sprake kwamen: de hnlpverleening aan nood lijdende middenstanders en de belangen van den middenstand bij het handelsonderwijs. In de middagvergadering beeft Pater Henrl de Greeve S.J. voor de afdeelingsleiders een klemmende en indrukwekkende waarschuwing uitgesproken tegen „het Communistisch Ge vaar". Spreker eindigde zijn rede met een op wekking tot aansluiting bij de Burgerwacht en tot onvermoeide propaganda voor de eigen sociale organisatie. De inleiding van den heer W. A. P. M. Poters over het Fonds „Uitkeering bij Overlijden" moeet wegens tijdsgebrek worden aangehou den. Vervolgens vond de behandeling plaats van de onderwerpen, die door talrijke afdeelingen ter bespreking waren opgegeven. Het hoofdbestuur zal een propagandist aan stellen ter beschikking van de afdeelingen voor huisbezoek. Voorts zal het hoofdbestuur actueel reclamemateriaal laten vervaardigen. Actie zal worden gevoerd voor de beschikbaarstelling van 5-daagsche spoorwegabonnementen. In aan sluiting aan de actie van den R. K. Bond van Boekhandelaren zal een onderzoek worden In gesteld naar de concurrentie door kloosters en dergelijke inrichtingen ln andere branches. In studie zullen worden genomen: De verlaging van het zegelrecht voor kleine posten, herzie ning van de IJkwet, en het gemeentelijk giro- bedrijf. Na een uitgebreide rondvraag werd de vrucht bare bijeenkomst gesloten. VERDERE VERLICHTING Konden we de vorige week alreeds van een lichte verbetering der positie van de Neder- landsche Bank gewag maken, thans blijkt 'n verdere posit ieverrterkmg, eensdeels door aankoop van buitenlandsdh wisselmaterlaal, anderdeels door contractie der binnenlandscihe crediietverleenlng. Dat de centrale bank haar positie ten op zichte van het buitenland andermaal verste vigd zou hebben, kon op grond der dagelijk sche wisselnoteeringen wel verwacht worden. De koersen der voornaamste deviezen toch zijn ln den loop der beriebtsweek wederom een tikje gedaald en liggen op het moment belang rijk beneden het niveau, dat rond den datum der dlscontoverhooglng gold. De gevaarlijke zóne van het geud-ultvoer- punit is overal verlaten, zooals Wijkt, en het spreekt vanzelf, dat de Bank van deze omstan digheden gebruik maakt, om haar voorraden touitenlandsch materiaal aan te vullen. Zoo zien we, dat de buitenlands-cbe wtsselpoTte- föullle met ruim 30 millioen vermeerderd is. Wel is deze uitbreiding gedeeltelijk tot stand gekomen ten koste van de saldi bij correspon denten der bank in het buitenland, die, te oor- deelen naar de diverse rekeningen van de ac- tiefzijde, met bijna 10 mlllloen inkrompen. De aanwinst bedraagt per saldo toch nog circa 20 millioen. nadat verleden week een bedrag van 7.8 mlllloen vreemd materiaal bijge- boekt kon worden. Het is echter slechts een zeer langzaam herstel, hetwelk de positie der hank in dit opzicht te zien geeft. Zoo-als gezegd, Ia ook eeaige vermindering der binnenlandscihe credietbehoeften ingetre den. Onder invloed van een en ander kromp de papieromloop met een kleine 8 millioen In. RIJKSPSYCHOPATHENASYL TE LEIDEN. Met den houw van het rijkspsychopathen- asyl voor wouwen te Leiden dat grenst aam dat voor mannen is men zoover gevorderd, dat het den len Mei in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Bij de cijfers over Maart is men geneigd te waardeeren, dat de Staat zijn inkomsten niet op één kaart heeft gesteld, maar dat hij uit tal van bronnen put. Wat bij de eene bron te kort schiet, wil bij de andere weer ingehaald worden. Zóó ten minste heeft de maand Maart zich gedragen. Afwisselend werken tegenslag jee en meevallertjes. Over het algemeen echter is het beeld van de derde maand niet zóó gunstig, als wij gewend waren den laatsten tijd. Dat zeggen wij niet op grond van de belang rijke verlagingen, welke de grondbelasting en de Inkomstenbelasting te zien geven. Eenige vergoeding geeft reeds het beter vloeien van de vermogensbelasting. Deze laat ste gaf over Maart 80.000 meer en over het eerste kwartaal 380.000. Van inzinking bij dat middel geen spoor. Maar de reeds genoemde middelen: grond belasting en inkomstenbelasting noteeren een flinke vermindering. Doch wat bet eerste de zer betreft, alleen over Maart. Over de eerste twee maanden was er een kleine toename, wel ke nu echter heeft plaats gemaakt voor een achteruitgang, over het eerste kwartaal, van 227.000. Wat de inkomstenbelasting betreft, deze gaat nu eindelijk eens goed de belastingver laging af teekenen. Bij gelijkblijvend inkomen- niveau zou de opbrengst geregeld vier vijfde van het vorig dienstjaar moeten wezen. Zij heeft langen tijd geweigerd zich op het lagere niveau in te stellen. Dit is de eerste maand, dat zij 't behoorlijk doet. Thans stelt de inkomstenbelasting over Maart 1929 zich met een nadeellg verschil van 1.455.000, d.w.z. ongeveer 18 pot. beneden de lentemaand van het vorige jaar. Over bet eerste kwartaal saamgenomen, is de vermindering nog beduidend kleiner, name lijk absoluut 3.575.000, of relatief ruim 10 procent. Onverdeeld gunstig laat de opbrengst der dividend- en tantièmetoelasiting zteh aanzien. Voor geen der middelen mag men te veel op één maand letten, en zeker niet bij een mid del als de tantième-belasting, welke weinig vaste hoogte- en laagtepunten kent. Van meer belang is daarom de opbrengst over bet eerste kwartaal, welke die van 't overeenkomstig tijd vak in 1928 overtreft met 1.450.000, d.i. met 37 procent. Als bet zoo doorgaat, zou het kun nen zijn, dat de voor dit middel hooge raming ad 20 millioen flink werd overtroffen. Al zijn de invoerrechten wat h-ooger dan in Maart 1928, toch geven zij geen aanleiding tot hoerageroep. Want na de groote vorstperiode moest van zelf de Invoer tijdelijk wat toene men. Zij namen over Maart trouwens nog met 4 procent toe. Over het kwartaai gerekend, hl-even heide middelen nog al sterk ten achter. Namelijk de statistiek-rechten met 5 procent bijna; terwijl de loodsgelden meer dan 11 procent achterble ven. Bij de accijnzen Is er een gezonde vermin dering bij het gedistilleerd. Verrassend is de groote stijging in den sui- keraccijns, die over Maart 1.155.000 meer op bracht (26 procent). Nu is een opbrengst van 4.5 'mUlloen, zooals thans over Maart, niet zoo'n groote bijzonderheid; anderzijds was de opbrengst over Maart 1928 de laagste maand- opbrengst van het geheelo jaar. Toch geeft dit nog niet de volle verklaring van bet flinke verschil. Tabak Is een middel, dat op weinig stand vastige wijze o<m de maandopbrengst van 2 mü-lioe-n zich beweegt, er nu eens boven loopt, dan weer beneden blijft. Bij de zegelrechten en ook bij de registratie rechten zouden wij moest willen letten op de kwartaal-opbrengsten van dit jaar en het vo rige. Over de maand Maart bleven zij heide iets achter. Maar de kwartaal-vergelijking valt gunstig uit. Zegelrechten 146.000 meer; re gistratie 3.312.000 meer. Minst van al staat ons aan, dat de suc cessie-rechten, welke volgens de tariefverla ging, welke nu haar volle uitwerking moet toonen, lager kon wezen, voor een hoogere op brengst heeft gezorgd van 5 ton. Wanneer d© ©in-dopbrengst over Maart 676.000 minder is dan over de derde maand van 1928, dan kan geconstateerd worden, dat zoow-el door het verlaagde tarief van de inkom stenbelasting als van den gedistill&erd-aocijns, als ook van de successie-rechten dit nadeellg verschil, bij gelijk gebleven economisch peil, gerust drie k vier millioen mocht wezen. Dit is dus een guneti-g saldo van een drie mil lioen. Nu echter de successierechten daarin meespreken met een uiteraard toevallige bate van een half millioen, moet het gunstig eind resultaat daarmee worden verminderd. Over het geheele kwartaal gerekend zou er ook een flink nadeelig verschil zich moeten af- teekeuen, dat wij zeer ruw zonden willen schaften op zeker 8 millioen. Toch zijn die rijksmiddelen over het eerste kwartaal z-oo eigenzinnig geweest om zich tegen -tarief-verla- ging van ettelijke middelen ln te handhaven op het oude peil, ja daar nog even boven uit te gaan (ml. 121.142.000 tegen 119.508.000 ver leden jaar). Wel is waar gaf Maart niet zulk een blij moedig beeld als de beid© vorige maanden, doch over het geheel heeft 1929 zich tot heden bevredigend, om het zwak te zeggen, gedragen. DE LOONOYEREENKOMST MET HET A'DAMSCHE GEMEENTEPERSONEEL De uiterste concessie In de gisteren voortgezette vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg heeft wethouder von Frijtag Drabbe medegedeeld, dat B. en W. als uiterste conces sie zouden willen toestemmen ln een vermin dering van de pensioenpremie met een pro cent voor den tijd van drie jaar. De vertegenwoordigers der organisaties heb ben den wethouder daarop geantwoord, dat zij bereid zijn hij hun, leden de vermindering met één procent te verdedigen mits loopende over een niet langeren termijn dan een jaar. Zaterdag 27 April zal de eindstemming over toet concept-contract gehouden worden, nadat intusschen de ledenvergaderingen der organi satie gelegenheid hebben gehad zich over deze zaak uit te spreken. De aanwijzing der deskundigen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft: lo. bepaald, dat de eindexamens aan de B- afdeelingen der openbare hoogereburgerscholen met vijfjarigen cursus en ingevolge artikel 45tredecies der Middelbaar-onderwijswet aange wezen bijzondere hoogereburgerscholen met vijf jarigen cursus, alsmede die der gevormde A- afdeelingen aan de Rtjkshoogereburgerscholen te Wagenlngen, Zaltbommel, Gouda, Schiedam, Alkmaar, Velsen, Hoorn, Enkbuizen, Zierikzee, Goes, Vlissingen, Middelburg, Oostburg, Amers foort, Harlingen, Zwolle, Almelo, Veendam, Assen en Venlo, dit jaar zullen worden afgenomen op de in deze beschikking voor elke school aan gegeven dagen; 2o. aangewezen de navolgende deskundigen (gecommitteerden), met wier medewerking deze examens zullen worden afgenomen: I. B-afdeeling; bij de eindexamens der: Clir. H. B. S. te Dordrecht 21, 22, 24 uni; 2de Gem. H. B. S. met 5-j. cursus. Libanon- straat, Rotterdam, 19, 20, 21, 22, 24, 25 Juni, 1, 2, 3, 4, 5, 6 Juli Gem. H. B. S. te Dordrecht 8, 9, 10, 11, 12, 13 Juli: R. H. B. S. te Gorinchem 15, 16, 17 Juli. Deskundigen: J. O. Kolkmeiier, 's-Gravenhage dr. J. Boeseken, Delft: dr. N. Japikse, 's-Gra venhage; en tot diens plaatsvervanger: dr. H. J. Smit, Leiden; voorts: dr. G. J. Thierry, Lei den; dr. J. R. Callenbach, Rotterdam. lste Gem. H. B. S. met 5-j. cursus, 's-Graven- dijkwal, Rotterdam, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29 Juni; Deskundigen: mevr. dr. H. B. van Bilderbeek- van Meurs, Dordrecht: dr. D. van Gulik, Wage- ningen (voor de eerste school tot en met 29 Juni) en ir. B. van der Burg, Wagenlngen (voor de overige dagen der eerste school en voor de tweede en de derde school); dr. E. Wiersum, Rotterdam (voor de eerste twee scholen), en W. E. Boerman, Rotterdam (voor de laatste school)J. H. van den Bosch, 's-Gravenhage (voor de eerste twee scholen), en dr. J. H. Scholte, Amsterdam (voor de laatste school) ds. H. Stegenga, Simonshaven. Afd. H. B. S. van het Rotterdaimsch lyceum, Pleter de Hooghstraat 29; 19, 20 Juni; 3de Gem. H. B. S. met 5-j. cursus, Afrikaan- derplein, te Rotterdam. 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29 Juni, 1, 2, 3, 4 Juli: R.-K. H. B. S., Beukelsdijk, te Rotterdam, 9, 10, 11, 12, 13 Juli. Deskundigen: dr. N. H. Kolkmeijer, de Bilt; dr. D. de Lange, Bilthoven; dr. J. P. B. de Josse- lin de Jong, Oegstgeest; dr. A. F. Krull, Rotter dam; R. Blommaert, Middelburg. Afd. H. B. S. van het 2de gemeentelijk lyceum voor meisjes, Mecklenburglaan, Rotterdam, 5, 6, 7, 8, 9 Juli: R. H. B. S. te Schiedam 10, 11, 12 Juli. Deskundigen: H. F. van Riel, Wageningen; ir. J. J. Benedictus, 's-Gravenhage; dr. J. Wate- rink, Amsterdam (voor de eerste twee scholen), en mr. dr. II. S. Veldman, Apeldoorn (voor de volgende scholen); dr. A. J. de Sopper, Lelden: J. Bitter, Rotterdam. Chr. H.B.S. te Vlaai-dingen, 9, 10, 11, 12 Juli; Deskundigen: J. F. Schmöle, Heemstede; dr. J. M. Bijvoet, Velsen: prof. L. van Vuuren, Utrecht: ds. P. J. Molenaar, 's-Gravenhage; mevr. M. E. JamesBrandes, 's-Gravenhage; 4de Gem. H.B.S. met 5-j. cursus, Bergsingel, Rotterdam, 3, 4, 6, 6, 8, 9, 10, 11, 12 Juli; Deskundigen: dr. F. Schuh, 's-Gravenhage; dr. H. van Gulik, 's-Gravenhage; M. ten Bouwhuys, Utrecht; dr. L. W. A. M. Lasonder, 's-Graven hage; dr. J. G. Bruins, Dordrecht; Chr. H.B.S. te Alphen a/d Rtln, 3, 4, 6 Juli; Chr. H.B.S., Henegouwerplein, Rotterdam, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13 Juli: Deskundigen: W. A. J. van den Hurk, 's-Gra venhage; mej. dr. W. A. T. de Meester, Utrecht; J. Fillekes, 's-Gravenhage; dr. E. E. J. Messing, Rotterdam; mevr. P. A. Broese van Groenau Ellerkamp, Utrecht; II. A-afdeelingen, gevormd aan Rijkshoogere- burgerscholen: bij de eind-examens der: R.H.B.S. te Gouda 19. 20 Juni; R.H.B.S. te Schiedam 26, 27 Juni; Gecommitteerden: dr. H. E. van Gelder, 's Gravenhage, en tot diens plaatsvervanger dr. J. J. H. Jacobs, 's Gravenhage; G. J. Landweer, Soestdijk; dr. J. P. van Melle, 's Gravenhage; dr. A. R. van Hattum, 's Gravenhage. AUTOMOBIELVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN DUIT'SCHLAND. Een belemmering voor het internationaal verkeer Gemeld wordt; Door de aanhoudende bemoeiingen van het bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club zijn eindelijk de Teods lang In principe aanvaarde afschaffing van taxes de séjour en wegenbelas ting voor inwoners van België en Nederland, op basis van wederikeenigheid, een voldongen feit geworden. Het ligt voor de hand, dat nu ook moet getracht worden dezelfde grensfacill- teiten voor onze Oostgrens te verkrijgen. Het bestuur der K.N.A.C. beeft zich daarom in de eerste plaats met een request gewend tot den minister van Buitenlandsche Zaken, waarin is uiteengezet, dat het heffen van be lasting aan de Nederiands-ch-Diuiteche grens voor toerautomohiolen een belemmering voor het internationaal verkeer oplevert, te meer, daar, nu de taxe tusschen Nederland en België is opgeheven, het toerisme naar en van Duitsch- iand daarvan de miinder gunstige gevolgen zal ondervinden, dat de belasting wel wederzijds tussohe-n Nederland en Duiteohland opgeheven ia voor autobussen, waarvan uit den aard der zaak de wegen meer te lijden hebben dan van de toe-r- automobielen, dat in het algemeen afschaffing van taxes aan de grens het internationaal verkeer zal vergemakkelijken en bevorderen. Den minister wordt verzocht het daarheen te willen leiden, dat ook die wegenbelasting aan de grens tusschen Nederland en Duiteohland voor personenautomobielen zoo spoedig moge lijk wordt afgeschaft. Ten einde ook de Dud-tsehe autoriteiten te winnen, heeft het bestuur der K.N.A.C. een verzoek gericht tot de „Antomobil Club von Deutschland" om alle moeite te doen bij de Duitsch© autoriteiten, ten einde ontheffing voor NederlandBche personenautomobielem valn de Steuerkarte te verkrijgen op basis van weder- keeriighaid. Ten slotte heeft het bestuur nog een request gerl-cltot tot den minister van Financiën, ver zoekende med© te willen weaken tot het afschaf fen der taxen op basis van wederkeerigbeid» ook in alle andere landen van Europa voor (®5* ver dit mogelijk ia. f; JUBILEUM H. KNOESTER Maandag herdacht die scheepmaker H. Knoes. ter den dag waarop hij 46 jaar geleden ln dienst trad van de fiirma A. de Jong, alhier. Per auto werd de jubilaris met zijn vrouw van huis gehaald én op het privêkantoor har telijk g elukge wen-sob t met dit jubileum door den heer A. de Jong, ondier aanbieding van twee clubfauteuils. De baas van de s-leephelling sprak eveneens den heer Knoest er tos en bood hem een rook stel v'an Gouda-aard evve-rk aan. Van zijn collega's ontving hij een gaslamp en een bloempot met clivia. Ook van andere zijde werd hij met vele be wijzen van belangstelling vere-erd. JUBILEUM PL. V. D. BERG Gisteren herdacht de heer P. van den Berg zijn 40-jarig juhileum als architect hij de N.V. ,,Hallan&ia''-faihri eiken van melkproducten te Vlaardïngeu. Nadat de jubilaris met zijn echt- genoote per ante ten kantore was gearriveerd, werd hij op de eo.mnriseartSoenzaalwaar zich de Directie en het geheele verantwoordelijke personeel hadden. verzameld, toegespro ken door den directeur, den heeT M. G. Wage naar Hummelinck, die, in het kort de verschil lende werken releveerde, die de „Hollandia" aan het meesterschap van den jubilaris te dan. ken heeft. Spreker hoopte, dat ook in de toekomst den jubilaris nog vole malen de gelegenheid zal ge boden worden, zijn bekwaamheden te toonen en bood namens de directie en Commissaris sen een fraai bloemstuk benevens eeD "Meau onder couvert aan. Hierna sprak de beer van Meurs namen» ««t verantwoordelijk personeel, die hem als blijk van vriendschap en belangstelling een bloem stuk in firaaien vaas aanbood. In zijn dankwoord legde de heer van den Berg vooral nadruk op toet groote vertrouwen dat hij steeds toeeft mogen ondervinden. Ten. statte dankte hij voor de vele blijken van be langstelling. Te begrijpen was dat vele deputaties hun op wachting bij den jubilaris kwamen maken, onder aanbieding van fraaie bloamen. JUBILEUM „ORPHEUS" De voorbereidende werkzaamheden voor het feest van bovengenoemd jubileum zijn reeds zoover gevorderd dat needis een gecombineerde vergadering is gehouden met de besturen der diversie Vlaardingsche zangvereenlgingeu, die allen spontaan hun medewerking hebben toe gezegd voor toet houden van een zangtoumool, waaraan een dag der feestelijkheden zal ge wijd zijn. TOONKUNST De uitvoering, te geven door de afdeellng Vlaardingen van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst is bepaald op Dinsdag 23 dezer. O.m. zal worden uitgevoerd „Schön Ellen" van Max Bruch. BEVORDERD Aan de Academie van Beeldende Kunsten en technisch© wetenschappen te Rotterdam, afd B. werktuigkunde, werd van hier tot de 2e klasse bevorderd de beer H. L. v. d. Burg: van d© 3e naar de 4e klasse, afd. D. schilders, wend bevorderd de hieer G. v. Yper en en van de 5e naar de 6e klasse in dieeelfde afdeéUng de Ibeerem P. Slangen en W. Brinkman. OPRUIMING VAN KROTWONINGEN Op Vrijdag 26 April zal ten st adhui ze wor den aanbesteed het sloepen van 5 panden aan de 5e Afrolstieeg en den Afrol. GROOT SCHIP AAN DE MATEX Gisteren arriveerde aan de Matex-lnstallatia alhier, het 18600 ton groote Noorsche stoom schip Peealos, met een ladling wialviseholie voor opslag in de tanks. Dit schip had een diepgang van ruim 34 voet en is zoover ons hekend het diepst liggend schip dat ooit den Nieuwen Waterweg binnenkwam. VISSCHERIJ Te IJimuiid'eai binnengekomen van de beug- visecherij VL 50 D. v. Santen, besomming 875; VL 29 S. Broek, besomming 703; VL 114 J. van Hoogteyliiingen, besomming f 1406; VL 207 H. Woensdregt besomming 1023; VL 208 J. Roo- dienburg besomming 921; VL 216 P. v. d. Zwan besomming 1116; van de tnawlvisscherij VL 85 A. Visser, besomming 1318. EXCELSIOR Dinsdagavond gaf de R. K. Gemengde Zang- veraeuiging „Excelsior" een feestavond in de zaal van den R. K. Volksbond. Eetn talxfyk publiek was opgekomen om te luisteren naar de prestaties van het koor, dat onder nieuwe leiding staat en dat, hoewel ©enigszins liggende buiten toet doel van een zangvereenlging, de eerste schuchtere schreden zette op den glad- den vloer van het tooneel. Er is met animo gezongen en die aanwezigen waren gul met applaus, wat een aansporing moge wezen om de prestaties steeds Uooger op te voeren, zooals de naam dia* vereeniging aan geeft, want nog enkel© feilen kleven aan de executie, die door ijverige studie weggenomen moeten worden. Wat de tooneedoproering betrof, konden wd eonstateeren, dat enkele zeer go-ede krachten onder de koorleden schuilen, maar andere spe lers schuifelden wel wat heel onwennig ovef de planken. Ook diit gedeelte van den avond had groot succes, terwijl een tombola, waar. voor de lootjes gretig gekocht werden, vele e» lukkige winnaars met fraaie geschenken naai huis kon laten koeren. Een fraaie plant voor den dirigent en een groot© kr-an-s voor den regisseur vertolkten de waardeering voor de getoonde prestatie»; OPENBARE COLLECTE De v-ereenlgins voor onderwijs aan Doofstom men te Amsterdam heeft vergunning gefcre, yen tot toet honden van een collecte. J i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6