feuilleton DE ONVOORZIENE AANKLAGER Schoonmaak STEUN AAN DE SUIKER-INDUSTRIE DONDERDAG 18 APRIL 1929 DE DEBATTEN IN EERSTE INSTANTIE GEëINDIGD VERKEERSREGELINGEN EN LICHTTEEKENS DE HAAGSCHE ZIEKENFONDS KWESTIE DE GOLFLENGTEVERDEEUNG VOOR DEN RADIO-OMROEP fj RADIONIEUWS TWEEDE KAMER HET VOORSTEL-VAN DEN HEUVEL Voor met de -behandeling van liet voorstel tot het verleenen van steun aan de heeitwoctel- suiker-inidustrle kon worden doorgegaan, moest oerste de tweede lezing plaats hebban van de Wijziging der Ziektewet en de eindstemming daarover. Hoe neodig zoo'n tweede lezing ia, *di een wet als deze, na een behandeling, waar- bij ongeveer 100 amendementen waren inge- ^ie®d, later niet tot moeilijkheden aanleiding Êeven, bewezen de 36 wijzigingen, voorgesteld door de Regeering in overleg met de commissie voorbereiding, die eerste nog moesten wor den aangebracht. Alhoewel -het wetsontwerp geen gevaar liep, Vl>n<len we het toch jammer voor minister Slote- Jdaiker de Bruine, dat al zijn partijgenooten tegen stemden. Zij deden dit volgens de ver garing van dr. de Visser, omdat er bij deze Wet niet voldoende rekening was gehouden Rlet hetgeen ui-t de maatschappij is opgekomen *a met het zélfbesohikkingsreoht van de ver zekerden. Het tegenstemmen was, zooals latex hleek, toen dr. de Visser de eerste was, die ddn minister met de aanneming geluk wenschte, ®leohts een getuigen voor een bepaald beginsel, door die fractie gehuldigd. De S. D. A. P. stemde alhoewel „bij haar niet die vreugd© heerscht, als in de kringen van de Katholieken". Een opmerking, waaruit bleek, dat de heer maar moeilijk over toet door hem geleden f°hec hij de behandeling van het wetsontwerp heen kan stappen. Hot op zich tocto zoo eenvoudige voorstel van tot steun aan de suikerindustrie en daar door indirect aan de suikerbietenteelt elscnt heel wat meer tijd, dan verwacht werd. Vooral ha d6 gistten door de voorstellers aangebrachte Wijziging staat toet immers onomstooteiijk vast, at de garantiepremie, slechts verleend wordt ~a in het tijdvak loopende van 1 September 29 tot en met 31 Augustus 1930 de gemiddelde Kroothandelsprijs van onveraceijnede melis- "htier hier te lamde daalt beneden 17 per W K.G. Vooral de vrijhandel-aars, 0f juister, 'J die zich aJis de beschermers van den vrij- andel hier te lande opwerpen, halen er van 'les hij en blazen dezen betrekkelijk eenvon- "Sen maatregel erg op. De heer Biereima, de hP landbouwgebied meest deskundige van de vactle van den Vrijheidsbond, die het voorstel wede onderteekend heeft, is voorstander van ©zen tjjdelijken maatregel en toeefit dien krach- S verdedigd. Drie van zijn frantlegemooten "«bben hem echter bestreden, dat is van toet Boe-de wel wat veel. De heer Boon, die tegen h«t indienen van dit initiatief voorstel opkwam, omdat de regeering den tijd van het nemen van maatregelen nog niet gekomen achtte, had zeker geen inzage genomen van het ter griffie 1-lggende rapport der interdepartementale com missie. Wat zijn partijgenoot de heer Bierema, daarover vertélde was vernietigend. Voor het vellen van een oordeel over de heetrwortelcultuur en den daar heerachendeu noodtoestand was d'i rapport eenvoudig onbruikbaar. Hieraan moet het dan vermoedelijk ook worden toegeschre ven, dat in deze kwestie de regeering de leiding niet heeft genomen, waarop de heer Lovinlk aanmerking maakte. Natuurlijk zijn er altijd personen, zooals de heer Knottenbelt, die nog maar niet kun nen inzien, dat er een noodtoestand is. Het wordt wel beweerd, zegt hij, maar daarom is het nog niet waar. Dat de suikerprijs op het oogehblik gedaald is, tot -een peil, als we in geen 25 jaren gekend hebben en dat op dit oagenblik, zooals de heer Bierema met door slaande cijfers aantoonde, de bietenteelt dit jaar met een derde verminderd is, levert voor hem blijkbaar nog geen voldoende bewijs. Alle argumenten voor en tegen na te gaan, die door de 17 sprekers die thans aan het woord zijn geweest, naar voren zijn gebracht, is onmogelijk. We vestigen er slechts de aan dacht op, dat van Ohristelijk-Historische zijde het voorstel ook bestreden is door den heer Schokki-ng. Deze ontkende den noodtoestand niet, maar zijn bezwaar was, dat hier door een initiatief-voorstel de regeering eenigszins gedwongen werd tot 'n uitgave van 4 millioen, terwijl zij zelf in deze zaak haar oordeel niet zegt. Het is geen gewoonte, dat de regeering bij initiatief-ontwerpen het woord voert, ook al worden de discussies, zooals nu, door drie bewindslieden gedurende korter of langer tijd gevolgd. Wonderlijk was het dat de heer Sehokking nu nog liever een tijdelijke ver hooging van invoerrecht op suiker ?ou hebben, terwijl juist bij de Klompen- en aardewerk wetjes zijn fractie daartegen was. Men kan het den Christel ij-k-Historis-chen moeilijk' naar den zin maken. De S. D. A. P., die tegen de verkiezingen altijd blijk geeft van groote activiteit, kwam bij monde van den heer Vliegen met een tweede motie, thans tot verlaging van den suiker-accijns en een evenredige verlaging van het invoerrecht. Over deze moties zal de regeextag vermoedelijk wel iets zeggen. Heiden is de heer van der Heuvel aan het woord om het voorstel te verdedigen. Do heer Braat heeft tot den Minister van aterstaat de volgende schriftelijke vragen ge richt: Is het den Minister bekend, dat bij de ver- oorsregeling in Rotterdam, gebruik gemaakt ordt van lichtteekens, die door tal van auto- stuurders niet begrepen worden s Zijn Excellentie bereid, te bevorderen, dat verkeersregelingen in Nederland, in de stad li land> gelijk zijn, en, zoo mogelijk, bij ehtteekens gebruik gemaakt wordt van rood vc t, het woord „stop" latende zien; of te vorderen, dat aan alle auto- en motorbestuur ders eea boekje verstrekt wordt, waarin "esstag van het soort teekens, hetwelk 6:1 gebruik wordt, omschreven is de in DIENSTREGELING N.Z H.-TRAM De den 15den Mei ingaande zomerdienstrege- "S der Noord Zuid Hollandsche Tramweg katschappij tusschen Katwijk, Noordwijk, gel"0' Den Haag en Scheveningen zal geheel 'Ik zijn aan de thans nog van kracht zijnde nterdienstregeling. Evenwel zullen in de aanden Juni, Juli en Augustus de trams van B doorgaanden dienst, die thans niet verder 3un dan Boschbrug in Den Haag, doorrijden ot Scheveningen. NA DE RAMP VAN DE „SALENTO" Begrafenis R. H. King. Op de algemeen© begraafplaats te IJmuiden werd gisteren onder groote belangstelling bet stoffelijk overschot van den reddingbootroeier R. H. King, die overleed ten gevolge van een hem bij de reddingspogingen bij het Itallaansch stoomschip ,Salento" overkomen ongeval, ter aardq besteld. De k\t werd gedragen door de mederoeiers uit de reddingboot, terwijl de tegenwoordige en oud^schippers als slippendragers fungeerden. Verschillende deputaties volgden den stoet, terwijl op het kerkhof een groot aantal autori teiten aanwezig was. Gesproken werd door den heer de Booy na mens de N. Z.H. Reddingmaatschappij; door den heer D. Koningstein namens de bootlieden- vereeniging „Gouden Ploeg"; door een vertegen woordiger van de reddingmaatschappij te Zand- voort en den heer Slikkerveer, die tevens na mens de familie, een dankwoord eprak. Onder de gezonden- bloemstukken zagen wij er van het gemeentebestuur, van het Italiaansck consulaat en van de reddingmaatschappij. FIENTJE DE LA MAR. Naar wij vernemen, heeft Fientje de la Mar zich verbonden aan het revuegezelschap van Fritz Stapper, waarbij zij nog dezen zomer in Scala te 's-Hage zal optreden. Het R- K- Ziekenfonds „St. Joannes de Deo" en de Mij- tot bevordering van de Geneeskunst. MOETEN WE „HET VADERLAND" IN DEZE ZAAK AU SERIEUX NEMEN? Zooals men zich herinneren zal, hébben wij „Het Vaderland" terecht gewezen over zijn ge schrijf inzake het dreigend conflict tusschen het R. K. Ziekenfonds „St. Joannes de Deo" en de Ned. Mij. tot bevordering van de Genees kunst, De 'schrijver tracht zich nu in „Het Vader land" van 12 dezer Avondblad te verdedigen. Wat natuurlijk zijn goed recht is. Maar wil hij ook onze aandacht bebhen voor hetgeen hij schrijft, dan moet hij er geen woor denspelletje van maken; hij moet logische con clusies weten te trekken, toonen op de hoogte te zijn van de kwesties, waarom het gaat en er niet maar wat op los fantaseeren. Aan deze eischen voldoet zijn laatste artikel niet, hetgeen wij zullen aantoonen. In onze vorige beschouwingen hebben wij overvloedig bewezen, dat de strijd, waarom het in de Katholieke Ziekenfonds-kwestie gaat, een beginselstrijd is, een conflict tusschen twee levensopvattingen, hetgeen door den schrijver in „Het Vaderland" was ontkend. Thans legt hij niet meer den nadruk op het verschil in levensopvatting, maar op het woord „strijd". Want hij schrijft (de spatieering is van hem): Doch wij noemen dit geen s t r ij d tus schen twee levensopvattingen. Hier toch wordt door de Roomse hen niet gestreden, maar zij trekken zich onder elkaar achter een palissadenschutting terug, zij isoleeren zich, uit vrees voor infectie. Zooals men ziet, tracht de schrijver In „Het Vaderland" hier met de woorden te goochelen. Er zou volgens hem geen sprake zijn van s t r ij d door de Roomschen, omdat zij zich achter een palissadenschutting terugtrekken, zich isoleeren uit vrees voor Infectie. Jammer voor den schrijver, gaat zijn woor- denspelletje niet op, want ook het zich terug trekken achter de verschansing is een »trijd- vorm, n.l. de defensieve, die in sommige ge vallen meer waard is dan de offensieve. En als de schrijver geneesheer is, dan zal hij ook wol weten, dat hij infectie-gevaar het isoleeren altijd nog hst zekerste bestrijdingsmiddel is om uitbreiding te voorkomen. Zijn aaTdig ge vonden woorden spelletje keert zich dus tegen hem zelf. Voorts ontbreekt het den schrijver in „Het Va derland" blijkbaar aan zin voor logica. Hij schrijft namelijk: Wil de Katholiek bij de keuze van medici vóór alles er op letten, dat deze Katholiek zij, wij hebben er vrede mede. Wil hij die keuze, omdat, hij nu eenmaal gewoon is, dit in alles te doen, endosseeren aan anderen, hij bebbe er de vrijheid toe. Maar daartegenover stelt de organisatie der geneeskundigen teTecht den eisdh, dat keuze mogelijk zij uit alle geneeskundigen, die te goeder naam en faam bekend staan. De schrijver erkent hier de vrijheid v.an den patiënt om zich zelf te beperken in de keuze van een arts; ook mag hij de keuze endosseeren aan anderen. En dan stelt liij niet daartegenover, maar daarnaast den eisch van de organisatie der geneeskundigen, dat de keuze mogelijk zij uit alle geneeskundigen, die te goeder naam en faam bekend zijn Wanneer dus diegenen, aan wie de keuze ie geëndosseerd kunnen kiezen uit alle geneeskundigen, die te goeder naam en faam bekend staan, dan is de zaak in orde, zou men zoo zeggen! Nu echter in "St. Joannes de Deo" deze wijze van handelen wordt gevolgd, en het bestuur uit alle geneeskundigen, die volgens het oordeel van den schrijver en van de Ned. Mij tot be vordering van de Geneeskunst te goeder naam en faam bekend staan, voor zijn leden deze art sen kiest, die geen gevaar opleveren voor het zieleheil der hun toevertrouwde patiënten, nu loopt, de schrijver in „Het Vaderland" te wapen en klaagt ach en wee over „Seestelijke censuur". Is dat logisch? Ten slotte nog dit: Wanneer de schrijver in „Het Vaderland" ontkent, dat de moraal-clausule hij de onder handelingen met het R- K. Werkliedenverbond door leden der Maatschappij werd opgevat als een niet bindende formule, -dan geeft hij alweer blijk, niet op de hoogte te zijn en er maar wat op los te fantaseeren. RADIO-ZENDVERGUNNING VOOR AMATEURS. De ontwerp-regeling gereed. De regeling van de radioi-aendrergunning voor amateurs, waarnaar belanghebbenden reeds geruimen tijd hebben uitgezien het Is een publiek geheim dat velen intusschen hun geduld niet hebben kunnen bedwingen en reeds zonder vergunning hun seinen den aether inzenden Is thans in ontwerp ge reed. In verband met de besprekingen op de radio-conferentie te Praag wordt evenwel nog de terugkomst der Nederlandsche gedelegeer den op die conferentie afgewacht, alvorens de ontworpen regeling ter goedkeuring aan den Minister van Waterstaat zal worden doorge zonden. Nu de zaken zoo staan, laat het zich aan zien, dat binnen niet te langen tijd de rege ling haar beslag zal krijgen en in werking zal treden. BIOSCOOP-MUSICI CONTÉ GELUID-FILMS. Een ontslag-kwestie Naar aanleiding van een bericht in sommige dagbladen dat 't orkest van Hugo de Groot in de Cinema Royal te A'diam In verhand met de invoering van geluid-films ontslag had gekregen deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat hiervan vooralsnog geen sprake zal zijn. Wel heeft Hugo de Groot in vriendschappe lijk overleg met de directie van de Cinema Royal eervol ontslag gevraagd in verband met zijne benoeming tot dirigent van het V.A.R.A.- orkest, maar overigens zal het geheele Royal- orkeet intact blijven en de in deze cinema te geven bioscoopvoorstellingen blijven opluiste ren. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In „Stscrt" no. 74 wordt medegedeeld een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 7 tot en met 13 A.pril 1929. In die week word afge leverd: door de entstofiinrichtiing te Amsterdam koepokstof voor 4190 personen, te Rotterdam voor 292 personen, te Groningen voor 745 per sonen, totaal voor 5227 personen. In de week van 7 tot en met 13 April 1929 zijn geen gevallen van enoephalites Ka inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid gekomen. In dezelfde week is te Hoogvliet een geval van febris undiulans voor gekomen. Hij schrijft: En weer is onwaar en onwaardig de voorstelling, dat men in medische kringen zeade, dat men gerust zijn gang kon gaan en zich toch niet aan een even- tneele overeenkomst behoefte te honden, omdat het oordeel was gelegen in handen van de rechtsprekende organen der Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunde. Men leze dan maar eens, wat in 't „Neder- iandsch Tijdschrift voor Geneeskunde" van 7 Januari 1928 op blz. 142 de heer H. Pinkhof antwoordde op de door den heer G. A. Prins aangevoerde bezwaren tegen de moraal-clausule. De heer Pinkhof schrijft daar o.m.: „Een af wijking van het opvolgen van de voorschriften der kerk isnuopzichzelf geen overtreding der overeenkomst, indien ter beoordeeling (ik verhaal het) van onze rechtspraak de overtreder zich ernstig rekenschap heeft ge geven van de reden, waarom hij van die voor schriften Is afgeweken". Wanneer de schrijver voorts bedenkt, dat In het bedoelde rechtsprekend college o.a zitting heeft een man als prof. P. T. C. van der Hoe ven, die wij wezen er in ons vorig artikel reeds op in zijn leerboek „Pathologie der Zwangerschap" stellingen verkondigt en deze ter naleving van toekomstige artsen als plicht voorschrijft, die in flagranten strijd zijn met de eischen van de katholieke moraal, dan zal hij, hopen we, eindelijk inzien, dat de voorgestelde moraal-clausule voor de katholieken van geen waarde was, omdat ze geen zekerheid bood van naleving in den geest, zooals de katholieken dat overeenkomstig hun moraal verlangen. ij meenen met een en ander te hebben aan getoond, dat de schrijver in „Het Vaderland" in zijn laatste artikel niet aan de eischen voldoet, welke wij boven aan hem stelden om ernstig aandacht te kunnen schenken aan zijn bewe ringen. Wij zullen hot daarom hierbij maar laten. Het plan van Praag. I DE NEDERLANDSCHE LANGE GOLF TOEGEWEZEN AAN HUIZEN. De internationale radio-conferente te Praag heeft, zooals men weet, een definitief plan vastgesteld voor de verdeeling van de golf lengten voor den radio-omroep in Europa. In de „r -ger Presse" treffen we thans bedoeld plan aan, dat we hieronder laten volgen: Nederland M. M. (Huizen) 1875 Rusland (Twer) 370 Finland (Lahti) 1800 Spanje 368 Frankrijk Rusland (Niko (Radio Paris) 1725 la jew) 366 Duitschland Noorwegen 364 (Zeesen) 1635 Duitschland 360 Engeland Engeland 356 (Daventry) 1553 Oostenrijk 352 Rusland (Moskou) Luchtvaart en Eifeltoren 1481 1444 Rusland (Le ningrad) Spanje 351 349 Polen (Warschau) 1411 Frankrijk Luchtvaart 1380 (Straatsburg) 346 Zweden (Motala) 1348 Tsjecho-Slowakië 342 Rusland België 339 (Charkow) 1304 Rusland (Iwan- Turkije Woznesensk) 337 Constantlnopel 1200 Polen 335 IJsland Italië 332 (Reykjavik) Frankrijk (Mont- Denemarken pellier) 329 (Kalundborg) 1153 Duitschland 325 Noorwegen 1072 Zweden 322 Zwitserland Bulgarije 319 (Basel) 1010 Frankrijk Rusland: (Mos (Marseille) 316 kou C.C.S.P.) 930 Polen 313 (Moskou) 825 Engeland 310 (Kiew) 800 J- 'go-Slavlë 307 (Petrozavodsk) 778 I.uikrtjk (Bor Zwitserland deaux Lafayette) 304 (Geneve) 760 Engeland 801 (Lausane) 680 Nederland 295 Duitschland Estland 29S (Freiburg) 672 Frankrijk Joego-SIavië (Limoges) 293 (Ljubljana) Tsjecho-Slowakië 298 Rusland Finland 291 (Smolensk) 656 Engeland 289 Duitschland Frankrijk (Reims) 286 (Augsburg Han Portugal 283 nover) 360 Denemarken 281 Hongarije Tsjecho-Slowakië 279 (Boedapest) 550 Duitschland 276 Zweden 642 Italië 274 Duitschland 533 Frankrijk (Rennes) 272 Letland 525 Griekenland 270 Oostenrijk 517 Spanje 263 Rusland Frankrijk (Rijssel) 266 (Archangel) 611 Tsjecho-Slowakië 263 België 609 Engeland 261 Italië 601 Duitschland 259 Rusland Zweden 257 (Moskou) 497 Frankrijk (Tou Noorwegen 493 louse P.T.T.) 255 Tsjecho-Slowakië 487 Duitschland 253 Rusland (Gomel) 483 Spanje 251 Engeland 479 Tsjecho-Slowakië 250 Rusland (Sim Italië 243 feropol) 476 Gemeenschappe Duitschland 473 lijke golf no. 2 246 Frankrijk (Lyon) 466 Albanië (voorloo- Zwitserland 459 pig Polen) 244 Gemeenschappe Engeland 242 lijke golf no. 1 453 Noorwegen 240 Rusland (Mos Duitschland 239 kou S.P.) 450 Monaeo-Niee-Corso 237 Frankrijk Noorwegen 235 (Paris P.T.T.) 447 Polen 234 Italië 441 Joego-Slavië 232 Zweden 436 Zweden 231 Joego-Slavië 429 Spanje 229 Rusland Duitschland 227 (Cbarkow) 427 Roemenië 226 Spanje 424 Ierland 225 Duitschland 418 Luxemburg 223 IJsland 413 Finland 221 Rusland (Odessa) 411 Frankrijk 220 Polen 408 Gem. golf no. 8 218 Zwitserland 403 Gem. golf no. 4 217 Rusland (Kursk) 401 Gem. golf no. 5 216 Engeland 399 Polen 214 Roemenië 394 Italië 213 Duitschland 390 Roemenië 211 PolenItalië 385 Hongarije 210 Rusland Dnepro- België 208 petrowsk) 383 Gem. golf no. 6 207 Frankrijk 381 Gem. golf no. 7 206 Rusland (Arte- Gem. golf no. 8 204 mowsk) 379 Gem. golf no. 9 203 Engeland 377 Gem. golf no. 10 200 Duitschland 872 Vrije golf 200 geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Puroi. Reel. 2.6488 VM 6 naar het Italiaansch van DE MARCHI EERSTE DEEL EEN WANHOPIGE TOESTAND laatste afstammeling van een der oudste da Q°^taailsciie fam*lies» baroii Karei Coriolaa j ^ntafusca, was een bekend-e persoonlijkheid v. de hoogste aristocratische kringen van >aPe;s. ^Moedig en geestdriftig had hij meerdere ma- ®et°°nd dat er adellijk bloed vloeide in zijn lenige lenden. Ook aam zijn elegante eediijg en manieren herkende men in hem den edc-lman. Helaas, een droeve hartstocht kwam dat be- L"'eiermijnen namelijk de speelzucht. En sPel had aa^ voeten van den baron een van schulden gegraven. Reeds waren Set z"Hngen verkocht, het geld daarvan op- hjj °®r<* en had hiji nu ook geen crediet meer Y atntlie, vrienden en geldschieters. t6 C;e' was er niet noodig om het alom bekend j L r°akeh, dat de vier en veertig Jarige baron, jgj/'"' öroeve verschijning met den fijne zwar- gg ®noi% geel-bleeke gelaatskleur en verwron- "ekken, welke zijn genotzucht en geheime angsten verrieden, den ondergang nabij was. En dat weinige gebeurde. De president der philantroplsche vereeniging van den Vesuvius kondigde hem aan, dat, zoo hij niet voor het einde der maand de twintig duizend lire stortte, welke men hem als admi nistrateur der vereeniging had toevertrouwd, het bestuur het geval in handen zou geven van den procureur des Konings. Door nood gedwongen, had de baron reeds meermalen de hand uitgestoken naar het geld der vereeniging en hier en daar slaagde hij er soms in eenige sommen te leenen tegen twijfelachtige borgstellingen. Maar nu de ddreoteur der vereeniging hem zoo krach,tdg aanpakte, begreep de baron welk gevaar hem boven het hoofd hing. Indien hij geen genoegdoening gaf, zou hij kennis moeten maken met de rechtbank. Die ongelukkige twintig duizend lire zouden zijn naam ten schande maten en daardoor geheel zijn leven vernietigen. Tot eiken prijs moest dat voorkomen worden. Het was Maandag toen hij de aanzegging ont ving en hem bleven dus nog veertien dagen over om het geld te storten. Zijpt twee weken voor een verstaudig, vernuftig man niet voldoende om een middel te vinden uit de banden van het gerecht te Wijven? Maar wat zou dat middel zijn? VluchtenWaarheen en hoe? Geld lee nen...? Van wien? Spelen... En indien hij verloor? Hij zou de twintig duizend lire beko men als hij zijn villa te Santafusia verkocht. Die woning, vijf kilometer van Napels gelegen, zou dien prijs zeker wel opbrengen. Doch wat ©en vreeselijk, wanhopig geneesmiddel; het leek hem bijna even kwaadaardig als de kwaal zelf. Zijn villa verkoopen was in zekeren zin zijn eigen vonnis onderteekenen. Zoolang hij die oude, voorvaderlijke woning bezat, welke ge tuigde van ziju adellijke afkomst en zijn aan zien. Het geslacht, kon bij zich zelf niet hand haven in de hooge kringen waarin hij verkeerde Moest hij dat laatste erfdeel verkoopen, dan zou het gedaan zijn rn^st zijn aanzien en naam. Intusschen drong de nood en noopte tot een snelle, afdoende handelwijze. De villa moest dus verkocht worden. Dat was gemakkelijk te be slissen maar minder gemakkelijk zou het zijn aanstonds een kooper te vinden. De baroci was een man van die daad. Als het noodig was, wist hij zich In zijn ongeluk te schikken en energiek de handen uit de mou- wien te steken. Nu herinnerde hij zich dat een zekere priester Cyrillus hem vroeger een bod gedaan had voor zijn villa, doch toondertijd had. de baron het voorstel niet aangenomen. Zou het nu nog tij'd zijn? Goed, besloot hij, za^ eens met dien priester gaan praten. Don Cyrillus! Wie kende hem ndet dien po- pulairen zielenherder uit de Pendlnowijk, de buurt met de vele nauwe bochtige straten? Er was geen winkelier zoo onbeduidend, geen schoolkind zoo klein, of zU kende het oude bouwvallige huis waar de goede priester woonde Te oordeelen naar zijn groote verschoten hoed. en geheel versleten ruimen mantel bevond hij zich dn 'n weinig benijdenswaarddgen toestand En toch was de bejaarde priester overal zeer gezien. Iedereen, zelfs zij die onverschillig waren voor God en godsdienst, spraken zijn naam met een zekeren eerbied uit De Napolitanen, vooral die der lagere klas sen, zijn spelers tot in merg en been. Nu wordt er misschien nergens méér bijge- loovighoid gevonden dan bij spelers. En zoo he. weerde het volk, dat don Cyrillus „de nummers kende". Dat wil zeggen: men meende dat de geestelijke de macht bezat met behulp van zekere berekening de winner.de hummers eener loterij te vinden. Maar, zoo voegde men er bij, hij, geeft slechts bij hooge uitzondering een aanwijzing of raad. Baron Coriolan begaf zich dus naar den be jaarden priester. Zoodra de deur voo. zlchtig openging, begon hij met warme, vriendelijke stem: Vrees maar niet, uw geluk zendt mij hier heen. De villa welke ik u reeds meermalen geweigerd heb, bied ik u thans te koop aan. Bij die woorden bood de geestelijke den bezoe ker een ouden rieten stoel aan, den besten dien hij bezat, sloot zorgvuldig de deur en ging ach ter een tafel vol papieren en oude boeken zit ten. Kent u de villa? Ja ik ken kaar mijnheer de baron. Natuur lijk zou ik haar nog eens moeten bezichtigen. Maar ik wil u er onmiddellijk twintig duizend lire voor geven. U zoudt een kluizenaar aan 't vloeken brengen. Oorspronkelijk bood u veertig duizeud toen dertig en nu maar twintig. Waarom dingt u zoo af, u hebt toch In uw lade méér geld dan er noodig is om tien huizen te koopen. De loting verschaft u zooveel als gij wilt Don Cyrillus stond op en sprak energiek: Is het mogelijk mijnheer de baron, dat u, een edelman, zulke fabels herhaalt? Toen ik eens bedreigd werd en mijn leven In gevaar was, zag dk mij genoodzaakt eenige nummers aan te wijzen. Het ongeluk wilde dat er op gewonnen werd. Sinds dien jammerlijken dag, heb ik geen rust meer. Men belegert mijn deur, men houdt mij op straat aan en valt zelfs voor me op de knieën. Men wil persé dat ik num mers aanwijs, welke, dat komt er niet op aan, de eerste de beste die in m'n hoofd opkomen. Weiger ik, dan word ik op allehande ma nieren gehinderd en zelfs met den dood be dreigd. Is dat niet vreeselijk? Daarom ben lk besloten Napels te verlaten. De aankoop van uw villa zou oc-n geschikte gelegenheid voor me zijn... Maar u weet wel dat ik die woning niet voor eigen rekening of met eigen geld koop, lk ben slechts de bemiddelaar voor een klooster gemeenschap die daar een weeshuis wil stichten. Ik zou er dan een hoekje krijgen om daar in stilte en vrede mijn laatste dagen door te brengen. De beide mannen discuteerden nog lang en ten slotte werd de koopprijs op dertig duizend lire bepaald, waarvan twee derde gedeelte con tant betaald moest worden. De priester zou bet geld komen brengen en dan een reeu ontvan gen. De notarieele akte zou eerst later opgemaakt worden, want om verscheidene redenen was bet beter den verkoop der villa eenigen tijd geheim te houden. Ik zal u in de villa opwachten, besloot de baron en zorg dat niemand uw vertrek bemerkt, want anders zult u zelfs in uw schuilplaats niet met rust gelaten worden. Daar heb ik al over nagedacht en het middel gezocht o mde nieuwsgierigen op een dwaal spoor te brengen. Maar breng vooral het geld mee, want ik heb het juist zeer noodig. Goeden dag, don Cyrillus, tot Donderdag dus. En de baron ging heen, vol hoop en ver trouwen De priester had waarheid gesproken toen hijl zei dat de villa niet voor hem was. Een klooster gemeente had hem opgedragen een weeshuis te stichten. Nu meende Don Cyrillus dat de ling- ging en omgeving der villa Santafusca uitste kend waren voor dat doel. Uit voorzichtigheid was hij met den baron overeengekomen dat de onderneming vooreerst een geheim zou blijven tusschen hem en den Jonkheer, om des te zekerden te ontkomen aan het lastig aandringende volk der stad. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 7