DE GROOTE FEESTVERGADERING TE UTRECHT Donderdag 18 April 1929 Derde Blad Pagina 1 VERSCHEIDENHEID VAN INDRUKKEN EN EMOTIES DAAR WAS HEEL KATHOL IEK NEDERLAND BIJEEN EEN NABETRACHTING UIT DE R. K. STAATSPARTIJ DE DUITSCHE AGRARISCHE J POLITIEK DOORVOER VAN VEE DOOR DUITSCHLAND De buitengewone vergadering van den Nedzrlandschen Katholiekendag, gisteren te Utrecht in Tivcli gehouden ter herdenking van de oplossing der Romeinsche kwestie. Hierboven een overzicht van de luisterrijke bijeenkomst op het moment, dat Z. D. H. de Aartsbisschop vanaf het spreekgestoelte namens het Doorluchtig Episcopaat van Nederland den Tauselijken Internuntius, Z. Exc. Mgr. Schioppa verwelkomt. De Internuntius is ongeveer in het midden van de zaal gezeten tc midden van de Bisschoppen. Op dezelfde rij naar rechts de twee Katholieke Ministers, Graaf Du Monceauopperceremonicmeestcr van H. M., de drie Katholieke leden van den Raad van State, Commissarissen der Koningin in Brabant en Limburg en andere autoriteiten. Over deze plechtige feestvergaeLering, waar in wij gisteren reeds het voornaamste meld- •vn, vernemen wij nog de volgende bijzondër- «ed en De groote Tivoli-zaal, waarin i'eeds tegen het 'ar van aanvang in dichte drommen de deel nemers aan deze nationale Paushulde samén- 'troomden, bood te half twee, toen de zijdeuren '*>ch openden om de hooge autoriteiten binnen e laten, een imposanten aanblik. !n de zaal de golvende menigte in de bonte «hakeering van ons Roomsche leven, geestelij ken en leeken, de dames en heeren van eiken dand, onze adel en de eenvoudige zwoegers van tet land. Ook de groote gaanderijen waren geheel be- •et, overal waar men heen zag. Voor aan weers- iiden van de gaanderij een eerbiedwaardige rij an onze oud-zouaven, ruim 30 in getal, die met 'sstoor v. Leeuwen naar deze bijeenkomst wa- opgegaan. Eenigen van hen droegen nog 'en ouden Pauselijken wapenrok, met piëteit «Waard, al die jaren van de Vaticaansche ge- kngenschap van den Paus-Koning. Hier waren uit alle deelen des lands de katholieken bijeengekomen om deel te nemen an onze nationale Paus-hulde. Daar was als het middelpunt, het hart van leze vergadering, de vertegenwoordiger van Tens, naar Wien deze hulde zou uitgaan, de Pauselijke gezant hij het Nederlandsche Hof, E Dxc. Mgr. Lorenzo Schioppa. Daar waren H.H. D.D. H.H. Mgr. H. van de 'Vetering, Aartsbisschop van Utrecht, opvolger au den eersten kerkvorst, die den hand legde 'ksschen Utrecht en Rome, St. Willibrord; Mgr. J- Schrijnen, den Bisschop der Limburgers, "sr. p. Hopmans en Mgr. Arn. Diepen, onze ^rabantsche bisschoppen. Zoodat het geheele Episcopaat hier rond den Pauselijken afgezant 'ijeen was, uitgenomen Haarlem's Kerkvorst "sr. j. d. J. Aengenent, die echter in de Eeuwige Stad, waarheen hier aller oog en hart *as gericht, daar èn als Bisschop van Hollands ■katholieken èn als oud-secretaris van den kederlandschen Katholiekendag zeker deze his- «Heche eere moét hebben meegeleefd. Daar waren de Katholieke autoriteiten op Wereldlijk gebied als onze Katholieke leden van ■ken Raad van State: mr. dr. G. F. M. Baron •'an Ilugenpoth tot Aerdt, mr. J. J. I. Harte ron Tecklenburg en mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Daar waren onze Katholieke ministers, Z.Exc. mr. M. A. M. Waszink en Z.Exc. J. M. J. H. Lambooy aanwezig met mr. W. M. - va.11 Lan- JI>bot. voorzitter van de Katholieke fractie de Eerste Kamer. En zeker zouden zich hen velen onzer vertegenwoordigers uit Staten-Gene raai hebben gevoegd, had ter "der ure een belangrijke beslissing hen niet 'ct; bijwoning van de Kamerzitting gedwongen. Haai- waren de vertegenwoordigers van de i'Sansieerde Katholieke standen van Neder- aiul: j. Th. Verheggen van den Boerenbond; C. de P.ruijn van het Werkliedenverbond, Asselbergs van de Werkgevers; C. J. G. "'t'uyckon vau den Middenstand, mevr. Steen- 'j- r3he - - Engeri ngli van den Vrouwenbond; J. 'iters van de R.K. Journalisten; generaal P. van Munnekrede van de Katholieke officie- nmgr. F. J. I-I. Evers, de hoofdaalmoeze- r: jbr. G. A. A. Ailing von Geusau van -Wig. Rekenkamer. Daar waren Z.Exc. J. M. Graaf Du Monceau opparceremoniemeester H. M. de Koningin, mr. E. O. J. M. Baron J'-'n Hcveil tot Westèrflier, Commissaris der UoRingin in Limburg, jhr. mr. dr. A. B. G. M. Rijckevoreel, Commissaris der Koningin in '"kpQrd-Bra'oant, tor. F. J. van Lanschot, burge meester van 's-Hertogenboseh en mr. L. B. J. '•'•i Oppen, burg meester van Maastricht. Daar waren Ree tores Magnifici van de r Karei Universiteit, prof. dr. J. Hoog- «n van de R.K. Handelshoogeschooi prof. *.7 Th. Goossens. De voorzitters van de drie "meegsehe faculteiten prof. dr. W. Mulder v,an da theologische, prof. dr. E. Drerup van t,!i letterkundige, prof. dr. P. Bellefroid van rechtsgeleerde faculteit. '•'aar waren de presidenten van onze Grcot- pminaria met Mgr. H. Tasfcin, de Vicaris- ';«neraal en Deken van Utrecht, mgr. B. A. l'e Wit, de Provinciaals van de verschillende ['r<ion in Nederland, de H.E. Paters H. Kitse- aai' S.J., Stanislaus O.M. Cap., dr. C. Verbeek, ,'s' Carni., P. Baptist M.S.C., Stepbanus van Le Passionisten, W. Govaart van de Priesters pan het H. Hart, Paelman van de H.H. Harten, «Mans van de Lazaristen, terwijl de provin '■aal der Augustijnen door" zijn secretaris ver- eSenwoordigd was, en de Provinciaal der Min nebroeders door Pater Simon Bennebroek, P. M. Hier was heel Katholiek Nederland bijeen. Het een golf van toejuichingen werden de ,°°Se autoriteiten de zaal binnengeleid door j'en voorzitter van den Katholiekendag mr A. ai'on van Wijnbergen. v.llet U. S. O. zette dan het voorspel in van 'nnubst's nieuwe compositie „Sacerdos et et if ex" dat onder leiding van den compo- ist door het koor, het schoone polypbone wel- «'hstlied was aan de kerkelijke gezagdragers. Hven stilte dan, toen de strakke figuur van Voorzitter Baron van Wijnbergen op het °°S boven alles uitstaande spreekgestoelte '.'•«heen en de zitting opende met het: „Geloof 1 Jesus Christus". 2 Hierop volgden de redevoeringen van v. H. den Aartsbisschop van Utrecht en Mr. baron vaai Wijnbergen, die wij 'eren reeds in ons blad opnamen. de uitvoering van het „Te Deum °-Sde de TOESPRAAK VAN DEN VERTEGEN WOORDIGER VAN DEN PAUS Monsignori, mijne heeren, mijne dames. Als vertegenwoordiger van Zijne Heiligheid Pius XI, als Katholiek en als Italiaan heb ik met een bewogen en dankbare vreugde deel genomen aan deze bijeenkomst. Als vertegenwoordiger van den Heiligen Vader: omdat ik weer heb gezien, hoezeer gij den Plaatsvervanger van Jesus Christus liefhebt hoezeer elk Zijner vreugden een vreug de is voor u, en elk zijner smarten een smart voor u. Als Katholiek, omdat ik heb kunnen op merken, hoe gevoelig uw godsdienstige ge zindheid is voor elke overwinning van uw geloof en voor eiken vooruitgang van uw godsdienst. Als Italiaan, omdat ik heb kunnen waar nemen, dat gij mijn dierbaar vaderland be wondert, niet alleen om zijn schoone en ver rukkelijke natuur, niet alleen om zijn (schit terende en betooverende kunstwerken; maar gij houdt van Italië, mijne heeren, omdat het op den dag van vandaag den manlijken moed heeft gehad plechtig, openlijk en officieel af te kondigen: nu genoeg van die godsdienst loosheid, vrijmetselarij en liberalisme: ik wil terugkeeren tot God die Zijn Zoon een Romein heeft doen worden di quella Rorna onde Christo romano (van dat Rome, van waar Christus een Romein is) ik wil terugkeeren tot den Paus, die altijd is geweest de eniette- iooze roem, de onwrikbare kracht, de veiligste schutse van al de roemrijke tradities van bet Italiaansche volk. Mijnë heeren, gij hebt goed begrepen de hooge beteekenis, de onmetelijke waarde en het gods dienstig, zedelijk en staatkundig voordeel van het verdrag en de overeenkomst tueschen den H. Stoel en Italië. Niemand beter dan gij, Katholieken van Nederland, kunt de weldaden waardeeren van dit accoord voor de vrijheid van den Paus, voor de godsdienstige vrijheid der Italianen. Gij, Katholieken van Nederland, die gedurende eeuwen met een onuitputtelijken heldenmoed voor uw godsdienstige vrijheden hebt geworsteld, gij, die het aan uw wei ken te danken hebt, <lat gij vandaag hier vergaderd zijt, in volle vrijheid, om het feest van uw godsdienst en uw boogepriester te vieren; gij, die uw dappere zonen hebt gegeven voor de verdediging van de souvereine vrijheid van den Paus Zouaven van Nederland, levende en uoode, in naam van den Paus, ik groet u en ik zeg u dank Mijne heeren, het programma van het Ponti ficaat van Pius XI is saamgevat in deze ver heven woorden: ,,P a x Christ! in Regno Christ i". De overeenkomsten van Lateranen zijn slechts een hoofdstuk een der glorierijkste van dit pauselijk program. Ja, mijne heeren, op de eerste bladzijde van dat tractaat zou ik wel dit woord willen schrij ven: Pax Christ i, gelijk op de eerste pagina van het concordaat dat andere woord: in Regno Christi. Het Italië van heden in vrede mot den Paus: pax Christi: ziedaar het tractaat. Het Italië van vandaag heeft erkend het sacramenteel karakter van het huwelijk, de vrijheid dei- godsdienstige vereenigingen, het godsdienst onderricht in de scholen, Italië heeft een heele wetgeving gemaakt in overeenstemming met de onvergankelijke beginselen van het geloof en van de Katholieke zedeleer, Italië is aan God gegeven, zooals God aan Italië, Italië is het koninkrijk van Christus: in Regno Christi Ziedaar het concordaat. Mijne heeren, ik wensch u geluk met liet feit, dat gij onder de leiding van uw voor beeldig Episcopaat, van uw Episcopaat cor u n u m et anima una (één van hart en ziel) met den Plaatsbekleeder van Jesus Chris tus, zoo gelukkig de gedachten en de gevoelens van Pius XI hebt verstaan. Gij hebt begrepen, dat het verdrag van Late ranen een weldaad is niet alleen voor Italië, maar voor de Katholieken van de geheele wereld, omdat d.e onafhankelijkheid van den Paus de onafhankelijkheid is van ieder Katho liek geweten, onverschillig tot welk land dit behoort; omdat de hernieuwde godsdienstige geest van Rome, dat volgens het concordaat altijd blijft de eeuwige stad, de heilige stad, middelpunt der Katholieke wereld, zich overal heen zal verspreiden tot welzijn der mensch- heid. Ik wensch u geluk, mijne lieeren, en ik dank u, dat gij met zooveel geestdrift de verzoening o-èvierd hebt tussehen den souvereinen Opper priester, welke mijn Vader is en tussehen Italië, mijne veelgeliefde moeder. Ik wensch u geluk en ik dank u, mijne heeren voor uw trouw, voor uw aanhankelijk heid, voor uw edelmoedigheid, voor uw liefde jegens den II. Stoel en jegens Hem, wien wij wel -kunnen noemen een miraculeuzen Paus. Mijne heeren, blijft die liefde koesteren voor den Paus, blijft die liefde koeeteren voor mijn dierbaar vaderland, herdoopt door den Paus, cn zet uw bewonderenswaardïgen arbeid voort, opdat ook in uw heerlijk vaderland lil ver vulling kan gaan het program van P.us .A Pax Christi in Regno Christi. Na het applaus dat volgde op deze toespraak, hernam de voorzitter bet woord. Aan het eind van deze plechtige bijeenkomst, aldus baron van Wijnbergen, moge ik volstaan met een enkel woord. Dank den lieer Laudy voor zijn heerlijke rede, die zoo mogelijk onze verwachting nog ove;trol- feil heeft. Dank den lieer Winnubst, die ook ditmaal weder zijn naam boog te houden wist. Dank dengenen, die ons onder zijn voortretielijke lei ding, hedenmiddag zoo heerlijk kunstgenot ver schaffen wilden. Dank allen, niet het minst aan de Katholieke pers, die tot het welslagen van deze plechtig heid wilde bijdragen. Dank den Katholieken studenten, die zoo meesterlijk de orde wisten te handhaven. Dank bovenal aan den goeden God in den hemel, Die ons dezen dag wild- doen beleven. Geloofd zij Jesus Christus. Door de aanwezigen werd tot besluit gezon gen t „Aan U, o Koning der Eeuwen". DE KROON OP HET WERK Op de vele plaatselijke herdenkingsfeesten bij gelegenheid van de opheffing van de Romein sche kwestie, met zulk een geestdrift in veel plaatsen gevierd, is deze nationale herdenking de kroon komen zetten. Deze middag was een bijeenkomst, welke den bezoeker een rijke verscheidenheid va.i^ indrukken en emoties zal hebben geschonken. De prachtig gestyleerde rede van Alphons Laudy, waarvan elke rustplaats door levendige bijvalsbetuigingen werd gevuld, zoodat er een voortdurend innig contact was met die honder den, wier aandacht strak gespannen op hem was gericht, wekte de zaal tot hooge geest drift op. Vooral, toen Laudy hulde bracht aan den hel denmoed onzer zouaven, waarvan nog zoo-velen bier in deze zaal aanwezig waren, barstte spon taan het gejuich los. En 't vmerd een ovatie aan die oude, oude garde van den martelaar- Paus Pius IX. Ook bij het uitspreken van den wensch, dat volgend jaar het „Te Deum" ruocht opklinken in Utrecht's kathedraal bij den SOsten verjaar dag van Mgr. van de Wetering, werden Laudy's woorden gevolgd door een geestdriftigen bijval, Evenzoo bij de woorden, gewijd aan H. M. onze Koningin de vredes Koningin naast den vredes Paus ontlokte de redenaar zijn audi torium een daverenden bijval Na afloop van de rede werd de heer Laudy door Baron van Wijnbergen hartelijk gelukge IUESCOMiTé'S In de gecombineerde kieski mgen Haarlem Helder zijn kiescomité's samengesteld voor de heeren M. v. Poll, mr. van Hellenberg Hubar, v. d. Bilt, mr. Leesberg. In de gecombineerde kieskringen Dordreoht- Leiden-Friesland-Groningen is een kiescomité Van Poll opgericht. In de verbonden kieskringen Amsterdam Rotterdam—'s-Gravenhage zijn de volgende kieseomité's opgericht: Voor mevr. Albertine SteenlioffSmulders en roej. D. Co3berg (plaats-verv.). Hst comité bsst.aat uit mej. M. Everling, Amsterdam, me vrouw H. Fontijnv. Me-eke-1, Amsterdam, me- Tffó-üw H. HermansSchrader te 's-Graven- hage, mej. F. Haye, Anwteidaan, mevr. M. Ta kesColonne, Amsterdam, mevr. Timmer- mannSistermans, 's-Gravenha-ge, mevr. M. Zegger—Tucker. .Amsterdam, mevr. Rurup— de Mulder, 's-Gravenhage en mej. a. v. Woer den, 's-Gravenkage. Voor de eandidatuur-prof. Veraart. In dit comité hebben reeds zitting genomen de hee ren mr. D. v. d. Oever, C. Verhey, Bonfrere, J. Heytveld en J. Hulsman. Ter bevordering van de candidatuur van mr. J. van Hellenberg Hubar. voor een vrijen ze tel. Hat comité bestaat uit: J. Tb. Peters, Am sterdam, mr. F. Bach, Amsterdam, W. Boon Jzn., den Haag, A. Blessing en G. Dekker, bei den Amsterdam, K. J. Bors-hols, r, j. Donge-I- mans en G. J. G. Struyeken, allen te 's-Gra- venhaga en J. A. Dessing, L. J. a. van Doorn, nir. R. H. M. Ho o-ge weeg-cm C. Lap en Ferd. Meyer, allen te Rotterdam. Voor de heeren Guit, Engels, y. <j, Laan en N ij kamp. Het kiesceinité bestaat ui-t: E. J. Asseliiïan, W. van Leeuwen, L. Vo-orham en Jac. van Steyn, ailen te 's-Gravenhage; N. v. d. Brink, H. We'.tkauvp, H. Vrijdag, Th. Lod ders, allen te Rotterdam; Vuünk, J. van Iep-erc-n. II. 3rear. Th. Ste'umeL, j jj An- gc-neat, .Jac. Cotucr.halk en J- W. v. d. Akker, allen te Amsterdam. Voor mr. M. P. L. Steeu-berghe. Het comité is sU volgt samengesteld: Vv. G. A. v. d. Lugt en li. A. Minde-nep, H. Brilik, A. He-nsen, P. Jamin. A. D. Kampsebvcur en W. v. d. Lin den. allen te Rotterdam. Voor den heer Max van Poll. Dit comité be staat uit de volgende personen: G. Hidskes, J. J. Hendriks en J. Heffels, allen te Rotter dam; L. Gfandsae-rt, A. Raveïli, V'. Eerkens en J. C. Lam marl ink, ailen te Amsterdam en R. P. M. Peters, M. A. Oom», M. J. Ge-lauff, S. A. P. M, Martini, I. L. P. v. d. Lans, allen te Den Haag. wenscht en ook de Internuntius en de Bisschop pen drukten hem in groote waardeering de hand. Toen kwam een van die treffende momenten van dezen middag, treffend om den eenvoud en waarachtigheid, waarmede het voorval zich af speelde. Een der zouaven begaf zich van voor uit de zaal, waar hij was gezeten, naar de plaatsen der Bisschoppen en in ontróerenden eenvoud drukte die oude strijder, gekromd door den last der jaren, maar nog fier den pauselij ken wapenrok met zijn eeremedailles dragend, onze Bisschoppen de hand. De Internuntius ver hief zich dan van zijn zetel, trad o-p he-m toe en omarmde den zouaaf. 'n Prachtig oogenblik en een heerlijk schouw spel: de tengere, slanke figuur van den Pau- s-elijken gezant, de wijde purperen mantel sprei dend om de hoekige schouders van den ouden zouaaf. Die twee in eikaars armen, ze waren op dit spontane o-ogentolik de schoonste uit beelding van de gedachte, welke in allen leefde. Na dit korte maar treffende intermezzo, was dan het oogenblik gekomen voor de vertolking van Diepenbrock's meesterwerk, zijn heerlijk „Te Deum". Deze groote en moeilijke compo sitie van den Katholieken grootmeester in onze nieuwere muziek werd uitgevoerd door een koor van twee honderd dames en heeren van het Utrechtsch R. K Koorcomité. Als solisten traden daarbij op Jo van IJzer-\ incent, S. Luge- Beuge, Louis van Tulder en J. Dekker, terwijl bij het Utrechtsch Stedelijk orchest de begelei ding in vertrouwde handen was. Onder de eminente leiding van Johan Win- „GAAT EN ONDERWIJST ALLE VOLKEREN". De apostolische geest van Rome. Nu binnen het tijdsbestek van Maart 1922 tot Maart 1929 niet minder dan 7S nieuwe ver deelingen in de Missielanden zijn aangebracht, is een vcorloopig ree-ord bereikt. Na ze'en jaar psntificaat van Paus Pius XI is e-r op elke vier o-ude diocesen in Azië, Afri ka en Australië een nieuw bijsekomsn. Er staan nu 435 diocesen onder d-e Propagan da tegen 357 in 1922. Meer dan 60 daarvan zijn eigenlijk geen Missie-gobiod in strikten zin, evenmin als de Xuid-Afrikaanscbe gebieden, waar -vos-l Europeanen zijn. De duidelijke bs-doeiing der Propaganda is, de gebieden van eiken Bisschop meer over i-btclijk te maken. DE INSPECTEUR BIJ HET BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. Geen ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922. Op de vragen van den hoer Soring betreffen de het beschouwen van een inspecteur bij het bijzonder lager onderwijs als ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922, beeft de heel de Geer, minister van Financiën, o.m. het vol gende geantwoord: De vraag, l-uidende: ,,Is de minister nie-t van oordeel, dat dezelfde overwegingen, die er toe geleid hebben, dat „personen, die als beambte in vasten dienst zijn verbonden aan een bij zondere lagere school", worden beschouwd als ambtenaren in den zin der Pensioenwet 1922, ook pleiten voor het beschouwen van een in specteur bij het bijzonder lager onderwijs als ambtenaar in den zin die-r wet?" wordt ontken nend geantwoord. De Pensioenwet be-s-ehouwt alle personen, die een onmisbaar element vormen in de outillage van een bijzondere school, als ambtenaar in den z-in der wet. Onder vigueur van titel VII van de bestaande Lager-onde-rwij-swet, in wel ken titel geregeld wordt het toezicht op het openbaar en bet bijzonder lager onderwijs, be hoort daartoe een inspecteur van een groep bij zondere sch-o-len niet. De Pensioenwet ka.n niet anders da.n zich in dit opzicht hij de Lager- onderwijswet aansluiten. AUDI NTIES. De gewone audiëntie van den minister va.n Financiën zal o-p Maandag 22 April a.-s. niet plaats hebben. nubst, wist dit ensemble een heerlijke opvoering te geven van dit sublieme kunstwerk, dat in ademlooze stilte werd gevolgd. Gevolgd, beluis terd, eigenlijk is dit niet bet woord, want hl dezen triomfantelijken zang, zoo ontzettend rij-lj; 1 aan stemming, volgestapeld met klank, gedaeh.i ten, trilde mee de ziel van deze menscbenme- nigte en tilde aller denken en voelen op in de hooge, etherische sfeer van het zuiver-schoone, Vooral de treffende solopartijen, waarin Diepen- broek z-oo'n innig, diep-mensehelijk accent leg de en een zee van weedom klaagt onder een stralende glorie, werden mede door de voor treffelijke instrumentale begeleiding in perfecte vertolking uitgebeeld. En bet machtige slot met zijn geniale vindingen bracht het hiisterstilie auditorium in vervoering voor zooveel schoon heid. Geheel in overeenstemming daarmede kwam hierna de toespraak van den Internuntius, zan gerig en welluidend, Verfijnd en lieflijk klin kend in den meiodieu.sen Italiaanschen tong val. Hij bracht de boodschap van den Vader en hij sprak van den vrede, den heerlijken Pax Christi in het Rijk van den Christus. Hij gat het wachtwoord van den Koninklijken Vader: Vrede. En zoo kwam het' einde van déze berden- kingssamenkomst, welke meer is geweest dan plechtig, meer dan officieel: hi.er beeft het hart van Katholiek Nederland heel fel geklopt, dicht aan het liart van den Vader in Rr-me. En daar om blijft deze middag, zoo levensecht, vo-or allen die er waren, onvergetelijk. EE>ï NIEUWE BEDREIGING VOi5R DEN XEDERLANDSCEEN LANDBOUW "De heer Weitkamp heeft den Minister van Financiën, Voorzitter van den Raai van Ministers, de volgende schriftelijke vragen ge steld 1. Is het den Minister bekend, dat de vier machtige Duitsche landbouworganisaties zieh tot één blok hebben vpreenigd en gezamenlijk aan de Duitsche Regeerln-; een agrarisch pro gram hebben aangebeden, waarin de eisch is vervat, dat door monopoiiseering en verhoogd a invoerrechten de afname van Duitsche land bouwproducten tegen voor den landbouw locnen- de prijzen op de Duitsche markt worde moge lijk gemaakt en zeker gesteld 2. Zoo ja. is dan de Minister niet van oor deel, dat een als in vraag i bedoelde agrarische politiek voor den Nederlandschen landbouw buitengewoon ernstige economische gevolgen liebben kan? 3. Mocht de Minister bovenstaande vragen bevestigend beantwoorden, is dan Zijn Excel lentie bereid, bij de Duitsche Regeering de noodige stappen te doen, ten einde het in treden van bovenbedoelde buitengewoon ernstige economische gevolgen zooveel mogelijk te voor komen ER KUNNEN WEER AANVRAGEN WORDEN GEDAAN. Volgens mededeeling van den Rijkslandbouw- coneulent, Ir. A. H. Joustra te Berlijn, kunnen thans weder aanvragen om vergunning tot doorvoer door Duitseihland van vee uit Neder land, bestemd voor andere landen, gericht wor den tot het Pruisische ministerie van Land bouw. Over elke aanvraag zal afzonderlijk orden beslist. Indien de vergunning wordt verleend, zijn daaraan dezelfde voorwaarden verbonden ais voorheen waren gesteld. GEEN ELECTRJFICATIE LIJN HAARLEM—Z.4NDVOORT. Naar vernomen wordt, zullen de Nederl. Spoorwegen vooralsnog niet overgaan tot elec- tvificatie van de lijn-HaarlemZandvocrt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9