VAN ALLES WAT. Meisjes FEUILLETON DE ONVOORZIENE AANKLAGER PUROL ZATERDAG 20 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAGINA 2 ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ KETHEL RADIONIEUWS» WEERBERICHT. j; LAATSTE BERICHTEN GROOTE NOOD IN KANSOE HOCKEYWEDSTRIJD DUITSCHLAND—NEDERLAND. |i DE VIJFDE ONTMOETING TUSSCHEN BEIDE LANDEN. Het 500ste waarschuwingsbord )Ou:c MINISTER v. d VEGTE ONTHULD Hedenmorgen heeft de minister van water taal. inr. H. v. d. Vegte, het 500ste waarschu wingsbord van den B. B. N. (Bond van Be- driji autohouders in Nederland), geplaatst bij den onbewaakten overweg tnsschen Kethel en Schiedam, onthuld in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden. waaronder wij opmerk ten <ie heeren: mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam; J. L. Verveen, bur gemeester van Kethel en Spaland; mr. Silver- giéter Hoogstad, administrateur aan het depar tement van waterstaat, de bestuursleden van den B. B. N.; A. J. Ten Hope, voorzitter. Rot terdam. Adr. Beers, viee-voorzitter; J. L. Rank. secretaris". J. L. van Hulst, penning meester. allen Den Haag; C. H. Robertus. Gro ningen; R. Polman. Arnhem: E. van Vollen hoven. Amersfoort; Paris. Rotterdam en Kre- kelberg Maastricht. Voorts waren aanwezig ir. L. Swaab van den technischen dienst van den B. B. N.: Dresselhuys, lid van het districts- best nur en C. Roest, vertegenwoordigen" van de Shell. Schiedam. Het eerst werd gesproken door den heer Ten Hope, die den arbeid van den bond rele veerde, Door het geven van een vergunning bewees de regeerlng baar vertrouwen in den bondsarbeid. Minister v. d. Vegte vervolgens het woord nemend, herinnerde aam de door hem gedane belofte, om bij deze plechtigheid tegenwoor dig te zijn. Toen de uitnootddging kwam heeft 'hij dan ook geen oogenblik geaarzeld om de onthulling te gaan verrichten. Spr uitte zijn waardeering voor het werken van den bond waarvoor het heden een be langrijke dag is. Hij heeft een ideale taak op eiich genomen: mede te werken met andere bonden om het groote verkeer veilig te ma ken Kg;kei is in zekeren zin een merkwaardige plaats. Het heeft reeds bekendheid uit vroeger eeuwen, terwijl in de laatste jaren droeve her inneringen aan dezen naam zijn verbonden. Het bevorderen van de veiligheid van het vetkeer is het hoofddoel van den bond, dien spr. alle succes toewensclite bij haar verdere wei" kzaamheden Nadat vervolgens die minister de onthulling had verricht, werd hem door den heer Ten Hope een herinneringsalbum aangeboden. Tenslotte sprak de heer J. L. Verveen, bur gemeester van Kethel, die zich. verheugde over die idee van dien bond om juist deze plaats uit te kiezen voor het 500st© bord. Spr. uitte den wensch, dat de bond een teek on zal beatu- J floeren dat niet, zooals het thans geplaatste den overweg aangeeft, maar dat een sein geeft, yannser een trein nadert. Vervolgens werd de eere-wijn geserveerd. Het heeft in Schiedam de aandacht getrok ken. om niet te zeggen ontstemming verwekt, 1 flat wel' de burgemeester van Rotterdam was nitgcvioodigd bij de plechtigheid aanwezig te 1.fcfln, maar dat men den burgemeester van i Bohiedam, welks grens op slechts een paar jnlnuten van den overweg veirwijderd is, heeft gepasseerd. Welk motief daarbij heeft kun- 1 Hen voorzitten is ook ons een raadsel. VERKEERSONGEVALLEN I Gisteravond is in de Gerrit Verbóonstraat '"door een onbekend gebleven wielrijder aange- f reden de 81 jarige P. v. d. B., wonende Goeree- Bchestraat. De bejaarde man smakte tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Per politie- brancard is hij overgebracht naar het Ge- ïneenteziekenhuis, waar bleek, dat zijn rech- ter heupbeen gebroken was. Gisterenmiddag is door een met een paard 1 bespannen wagen een lantaarnpaal, staande in de West Franlcelandschestraat stuk gereden. Gisterenmiddag tegen 4 nur reed de 54 Jarige chauffenr A. H., wonende te Rotterdam, Diet zijn vrachtauto het trottoir van het Emma- .plein op, waarbij zijn wagen een gedeelte van bet ijzeren hek van bet plantsoen omver wierp. De chauffeur verklaarde, dat hij plotseling Daar links had moeten uitwijken, om te voorko- Dien. dat hij een tweetal jongens, die op een flets zigzaggewijze voor zijn auto waren komen rijden, aanreed. Tegen de beide jongens is pro ces verbaal opgemaakt. De revolutie tegen de traditie. -■'gr In- Augustus 1926 kwam te Nagasaki in Japan een congres bijeen van vertegenwoor digers van Muzelmanscbe Staten. De bedoeling was, een Volkenbond te stich ten, die de pan-ielamietische gedachte dragen zou en tegelijk als tegenwicht moest dienen voor den Volkenbond van Genève. Op dit congres werd veel over de kwestie gesproken, maar men stelde een beslissing uit tot het volgende congres, dat echter nog steeds gehouden moet worden. Deze voorloopige mislukking wijst er op, dat de theoretici in de Muzelmansche wereld geen rekening hebben gehouden met de practijk der dingen, zooals'die zich in het Oosten aan het ontwikkelen is. Tevens toonden die theoretici een zekere kortzichtigheid ln hun appreciatie van wat zij noemden den „Europeesehen Volkenbond", die nu eenmaal nog Iets meer is dan een zakelijke belangencombinatie van een aantal staten. Intusschen, deze indruk maakt de Volken bond wel eenigszins op den Oosterling, die in de liga van Genève slechts het lichaam ziet, dat groote Muzelmansche gebieden onder con trole van de mogendheden stelde en ze als het ware aan die mogendheden overleverde. Maar dit neemt niet weg, dat de Muzelman sche theoretici zich In hun waardeering ver gisten en door die vergissing kwamen ze er toe, zich een échec op den hals te halep, met hun plannen voor een Muzelmanschen Volken bond. Ze vergaten ten eenen male, dat de herboren of herboren wordende Ielaroietische wereld een crisis doormaakt, die heel bijzondere aspecten beeft. Er vindt daar een revolutie tegen de traditie plaats. Aangezien deze traditie een sterken religieu zen inslag heeft, is de revolutie niet alleen een politieke, maar ook een godsdienstige. Deze veelzijdige revolutie kan niet eens een soort Muzelmansche Reformatie worden ge noemd, omdat ze als inzet heeft den gods dienst, het Mohammedanisme zélf. De Muzelmansche wereld biedt op het oogen blik dan ook den zonderlingen aanblik van landen, waarin de godsdienst eenvoudig offi cieel wordt afgeschaft en van andere," waarin juist de godsdienst op de spits gedreven wordt. Tegenover Kemal Pacha, den man, wiens hervormingen lijnrecht tegen den Koran in gaan, Ibn Saoed, koning van den Hedsjaz, die godsdienstleeraren uitzendt naar zijn zwerven de, weinig vast in de leer zijnde Bedoeïnen. En bleef het hiep nog maar bij. Doch de Islam kent de rechtzinnige, orthodoxe Waha- bieten en de Perzische, kettersche Sjihieten. plus nog enkele andere schakeeringen, die zich ook in de politiek laten gelden. Elke modernisatie beteekent bij de Islamie ten een revolutie tegen de traditie, die vooral een godsdienstige ie. De Tnrkeche schrijver Gelal Noeri Bey zeide dan ook onlangs volkomen terecht, dat, terwijl het Westen als basis zijner beschaving het experiment heeft, de Islam zijn oude boeken dient te benutten. Indien een Islamiet dit niet doet, wordt hij er een ongeloovige door. Hoe de Muzelmansche maatschappij door den Koran wordt beheerscht, bewijst wel de failure van Amanoeliah's hervormingsplannen. Evenals de Mohammedaansche theoretici zich vergisten in het karakter van hun eigen wereld, vergiste Amanoeliah zich in de draagwijdte van zijn daden, die hem, orthodox Mohammedaan krachtens nationaliteit, tot een maatschappelijk en religieus ketter en tot een koning zonder land maakten In Constantinopel worden de Moskeeën bij tientallen gesloten, in den Hedsjaz spreken de geloovigtn over den Etsjoean, Heiligen Oorlog. Zóó is het gesteld in de wereld van den Islam. Het panislamisme, troetelkind der romanschrijvers, is nog even ver van de werke lijkheid of als de Muzelmansche Volkenbond. De Islam zal het voor langen tijd nog te druk hebben met zijn revolutie tegen de muur- harde traditie De het meest op de wereld voorkomende naam is Smith. Amerika is het land van de tellers. Als ze in de Vereenigde Staten geen geld tellen, tellen ze iets anders, zooals b.v. de dominee, die de letters van den Bijbel telde en bevond, dat de letter e enkele mlllioenen malen in het heilige boek voorkomt. Onlangs is een Yankee op de gedachte ge komen, uit te zoeken, welke de meest voor komende familienaam is. Hij maakte een sta tistiek, waaruit bleek, dat in de Vereenigde Staten Smith het record slaat met 1.304.300. Wanneer men nu nog de dragers van dezen naam in de verdere Engelsch sprekende wereld als Canada, Australië, Engeland, Zuid-Afrika enz. mederekent, kan men gerust zeggen, dat de het meest op de wereld voorkomende naam Smith is. Men zon van deze Smath-lui een heel volk kunnen maken, 't Zou voor den burgerlijken stand van Smithland echter een beetje moeilijk zijn. In de States komt na Smith Johnson (ons welbekende Jansen) met 1.024.200. Heel in de verte verschijnen daarna; Brown, Williams, Jones, Miller en Davis, ieder met ongeveer een half millioen, waarna Anderson, Wilson Ja Wilson, zooals de vredespresident en Moore met getallen tusschen 500.000 en 300.000 komen. Met deze wetenschap was do nieuwsgierig heid echter nog niet bevredigd. Iemand is toen aan bet uitzoeken gegaan, hoe het stond met de verdeeling der genoemde namen over de groote steden. New York bleek met Smith het record te hebben. Geen wonder, dat Al Smith er zoo populair is. Tweede in New York is echter de naam Cohen. De dragers van dien in elk Westersch land bekenden naam hebben zich daar als het ware geconcentreerd. In andere steden waren de uitkomsten even verschillend. Boston geeft als de vijf het meest voorkomende namen: Smith, Sullivan, Brown, Johnson en Murphi. Bij het onderzoek der familienamen belandde men vanzelf bij de voornamen. Zes op de honderd Amerikanen heeten John, vijf -op de honderd William. Dan komen James, George, Charles en Robert. En nu krijgt men den clou: de combinatie van den bet meest voorkomenden familie- en voornaam. Volgens de statistiek moest die John Smith zijn. En bij telling kwam deze veronderstelling ook uit. Er leven in de Vereenigde Staten 35.000 personen, die John Smith heeten en 34.600 personen heeten er William Smith. John Johnson dus Jan Jansen, heeten er 25.400 lui. Dit nu zijn uitsluitend op mannen betrekking hebbende gegevens. Een aantal feministen heeft nu op zicb ge nomen, de vrouwennamen uit te zoeken. We zullen daarover dus nog wel het één en ander liooren. Terug naar het land. „Terug naar het land" is de kreet, die thane weerklinkt overal, waar duizenden, wier wieg naast een akker stond, maar die naar de groote industrie-centra trokken, voot de maatschappij als werkloozen een blok aan het been vormen. Deze duizenden geven echter elechts la ge ringe mate gehoor aan den oproep van hen, wien het belang van de samenleving ter harte gaat. Gevangen in den ban van de groote stad, blijven ze daar liever, dan terug te keeren tot het gezonde buitenleven. Tegenover deze ontrouwe kinderen van het land staan echter kinderen van de stad het zijn er intusschen slecht3 weinig die hun toevlucht buiten zoeken. Eén van hen is Miss Marion Talley van de Metropolitan Opera te New-York. Deze zangeree, die drie jaar geleden een sensationeel debuut maakte, heeft beslo ten, boerin te worden. Ze kocht dezer dagen een farm en zal er spoedig baar intrek nemen, omdat ze genoeg van de stad heeft en boeren haar hartewensch is. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doos 30 GO. Tube 8(1 ct. Reel. 26516 VU 9 naar het Italiaansch j van l| DE MARCHI 3) De priester maakte zich met een soort on schuldig leedvermaak gereed, nu hij voorzag hoe zooveel lastige menschen weldra op hun neus zouden kijken wanneer zij hem tevergeefs tochteti. Ongemerkt kwam de Donderdagmorgen, en het uur van het vertrek. Gewoonlijk verliet hij 's morgens tegen negen nur zijn woning om in de parochiekerk do Mis te gaan lezen. Dien Donderdag was hij echter reeds bij de eerste ochtendschemering op straat, 't Was in het begin van April en op dat vroege ochtend nur waren de menschen óf nog te bed óf druk bezig met allerlei toebereidselen voor den dag die komen ging. Met een dik boek, vol geldswaardige papieren, omiei" den arm, liep hij de volkrijke wijken door en richtte zijn schreden naar de haven waar hij Die. herkend hoopte te worden. Daar hij vooral aan de nieuwsgierigheid der stadsbewoners ont snappen wilde, liep hij zeer lang voort tot aan jseii klein café bij het dckianenkantoor. Daar (gebruikte hij zijn sober ontbijt. Zointra Germariello zijn winkel geopend had gaf tip heeroom hera zijn sieutels en zei: j Bewaar die sleutel tot dat ik terugkom. Ik moet ergens in de omgeving der stad zijn en wil de sleutels niet in mijn zak houden. Zal ik uw schoenen even poetsen en hier en daar even de naaid er door halen, als U tenminste tijd hebt? Ik heb den tijd, antwoordde <le geestelijke en hij liet Germariodlo eenige gaten stoppen. Onder het naaien zei de schoenmaker: O als u mij eens een dienst wilde bewij zen door mij een goed nummer te noemen! U doet dat voor anderen en uw familie loopt n voorbij. Don Cyriilus begon te lachen. Dus ben je even onnoozel als alle dwazen die meenen dat ik er meer van weet dan ieder ander? Och wees zoo goed en maak voor mij ge bruik van uw kennis Nu probeer maar een nummer 23 en 40 te spelen, antwoordde de priester voor de grap Nu nog één, smeekte de schoenmaker, en u zult m'u weldoener zijn. Doe er dan maar 66 bij hernam de geeste lijke. Hij noemde een onwillekeurig getal en hoopte zelfs zijn neef oen dienst te bev, ij'zen door zijn speelzucht te matigen. Daarom voegde hij er bij: Maar waag niet te veel bij het inzetten, anders is alles verloren. Germariello dankte zijn heeroom en was vol vertrouwen ln het succes. In zijn erkentelijk heid gaf hij de schoenen netjes afgewerkt en inooi glimmend terug. De priester nam de panden van zijn mantel bij elkaar voelde even aan het boek onder zijn arm en ging heen De zeewind blies in zijn mantel of het een zeil was. Nadat hij eenigen tijd in een kerk gebeden had begaf hij zich op weg, maar om de nieuwsgierigheid te misleiden, maakte hij gebruik van een verborgen zijuit gang, waardoor hij in een nauw steegje kwam. Opeens boorde bij roepen: Don Cyriilus, ter liefde Gods Wie zijt gij? Wat wilt ge? Ik ben Philippin, de hoedenwinkelier, kent tl mij niet? Ah, wilt u me zeggen dat ik een kleine schuld bij u heb... vertrouwt u mij dan niet? Ik zal sterven als ik daaraan dacht! Och ik ben een arme ongelukkige en de wanhoop nabij. Gisteren is de deurwaarder bij me geweest en heeft gedreigd het weinige wat ik bezit in beslag te nemen. M'n vrouw is ziek en m'n vier kinderen komen om van den honger. Ik zou u graag een mooien nieuwen hoed verkoo- pen dien ik voor u heb weggelegd. Ik had hem voor den vicaris van monseigneur gemaakt, maar hij was te nauw. Neem hem dus don Cyriilus voordat de deurwaarder hem met het overige weg komt halen en geef mij alstublieft een kleinigheid om geneesmiddelen te koopen voor mijn vrouw Chiarlna. De priester bedacht dat bij niet meer in Napels terug zou komen en dat een nieuwe hoed geen overbodige weelde was. Het zou ver der een werk van liefdadigheid zijn dien hoed bij den ongelukkigen Pbilippïu te koopen. Diens winkel was in een boek van bet nabije plein; hij ging er dus heen en legde eenige lire's op de toonbank. Minstens twaalf lire don Cyriilus. Kijk eens hoe goed die hoed u staat nret die zijden lintjes; hij glimt ais een spiegel en is zoo licht als een veertje. Ik wil u tien lire geven, moer is hij niet waard, God zeg ene u verder! Er staat nog een kleine schuld. Don Cydillus die den armen man niet op zijn geld wilde laten wachten hernam: Ik maak er elf lire van en laat mij nu heen gaan. Op één voorwaarde, don Cyriilus! Geef mij alstublieft drie nummers, drie goede, die mij en mijn familie rijk maken. PROGRAMMA'S VOOR ZONDAG. Huizen (336.3 M., no. 6 uur 1852 M.) 8.30 9.30 KRO. Morgenwijding. Voordracht; 10.20 Prot. uitzending; 12.30 Tijdsein KRO.-klok; 12.30 1.30 KRO.-trio; 1.302 KRO. causerie over zuigelingenbescherming; 22.30 KRO. causerie over het Vlaamsche Tooneel; 2.304.30 KRO. concert. Zangkoren, harmonie en kapel. Uitz. uit Valkenburg; 5.50 Prot. uitzending; 8.— tijdsein; 8.01 concert. KRO. orkest en vocale solisten; 9.30 persberichten; 10.45 KRO. epiloog. Koorzang. Hilversum (1071 M.) 12.—12.30 Avro- Bridge les; 12.30—2 concert door het Avro-trio; 2—2 30 tooneel-halfuurtje2.30—3 De piano-sonaten van Beethoven. Analyse door Louis Schmidt, voor dracht door Egbert Veen (piano); 3—4 orgel concert door Ferd. Kloek, Boris Lensky (viool); 44.40 declamatie door Giovanni Rizzini; 4.40 5wedstrijd-uitslagen van Vaz Dias. In de rust- poozen gramofoonmuziek; 67.30 orkest; 7.308 gramofoonmuziek8.pers- en sportberichten; 8.15 operette-uitvoering „De Vice Admiraal", mu ziek van Carl Millöcker. In de pauze: Muzikale anecdoten door Louis Schmidt. Na afloop: gramo foonmuziek. Daventry (1562 M.) 3.50 concert. Militaire kapel en H. Blake (sopraan); 4.50 piano-concert door Borovsky; 5.35 kinderuurtje; 6.056.35 Bach's kerkcantate no. 98. Het Northern Wire less-orchestra en stolisten9.05 Liefdadigheids- oproep; 9.10 nieuwsberichten; 9.25 Symphonie- orkest en H. Samuel (piano); 10.50 epiloog. P a r ij s (Radio-Paris 1750 M.) 12.20 Katholieke morgenwijding; 1.052.10 Jazzband du Grand Vatel; 4.505.50 koorconcert. Gramofoonmuziek; 7.508.20 gramofoonmuziek; 8.05 poppenkast „Radio-Paris"; 8.50 -11.10 orkest met medewer king van solisten. Langenberg (462 M.j 12.201.50 orkest; 3.505.20 mandoline-concert; 7.20 „Die Gartnerin aus Liebe", kom. opera van Mozart. Daarna dans muziek tot 11.20. Z e e s e n(1649 M.) 10.50 orkest; 12.35—3.20 lezingen; 3.50 orkest; 5.207.20 lezingen; 7.20 Feestzitting, uitgezonden uit den Rijksdag; 8.05 Militair concert. Daarna persberichten en tot 11.50 dansmuziek. Hamburg (391.6 M.) 10.5 0„Das Lied von der Glocke", van Max Brueh; 12.25 orkest; 2.20 klas sieke kamermuziek; 3.50 vocaal concert; 4.50 oude soldatenliedjes; 5.20 gramofoonplaten. Brussel (511.9 M.) 5.20 dansmuziek; 6.50 trio- 8.35 orkest. PROGRAMMA'S VOOR MAANDAG. Huizen (336.3 M., na 6 uur 1852 M.) 11— 11.30 Prot. uitzending; 12.301.45 Orgelconcert; 45 Pro-t. uitzending; 56.30 Gramofoonmuziek; 6.307 Litteraire causerie. Boekbespreking; '7 7.3-0 Causerie over het gebruik van eleotriciteit 7.30 N.C.R.V. Reciteerwedstrijd (2). Orkest, solis ten. Daarna jiersber. Hilversum (1071 M.) 12.152 AVRO- trio; 22.30 Gramofoonmuziek; 2.304.30 Aan sluiting van het Rembrandt-theater te Amster dam; 5—6 Kinderuurtje; 6.01—7.15 AVRO-trio; 7.157.45 Engelsche les; 8.019.30 Vocaal en instrumentaal concert, met medew. van de Chr. Harmonievereen. „Sursum Corda" en de gemeng de Zangvereen. „A Cappella Koor"; 9.3010 AVRO-radio tooneel. Studio-opvoering door de HolL Tooneel vereen.„Na het Diner", klucht in 1 bedrijf, naar het Engelsch van Herbert Gard ner; 10.00 Persbeiv; 10.1011 Concert door het Omroeporkest; 11.00 Gramofoonmuziek. Daventry (1562 M.) 11.05 Huishoud- praatje; 11.20 Gramofoonmuziek; 12.20 Balladen; 12.50 Variété; 1.202.20 Orgelconcert; 2.50 Voor da scholen; 3.20 Muziek; 3.25 Voordracht; 3.40 Muziek; 3.50 Dansmuziek; 4.35 Orkest; 5.35 Kin deruurtje; 6.20 Causerie; 6.35 Nleuwsber.; 6.50 Vereenigingspraatje7.0-5 Liederen van Schu mann voor bariton; 7.20 Litteraire critiek; 7.35 Lezing: Covent Garden; 7.50 „Der Rosenkava- lier", le acte van de opera van Rich. Strauss; 9.20 Nieuwsber.9.35 Politieke causerie: Cause rie van de Conservatieven; 10.05 Nleuwsber.; 10.10 Concert, Parkington Kwintet. M. Midd-leton alt, L. Gowings tenor; 11.3512.20 Dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris" 1744 M.) 12.502.10 Orkest; 4.055.05 Gramofoonmuziek. Symphonie zang en dans.; 6.557.20 Gramofoonmuziek; 8.35 „De bruiloft van Figaro". Daarna het fanfare corps van de Garde rëpublicaine. Langenberg (462 M.) 9.35 en 10.35 Gramofoonmuziek; 12.251.50 Orkest", 5.055.50 Kamermuziek. Blaas-orkest; 7.20 Vocaal concert. Solisten. Een intermezzo „Irgendwo ln West- Deutschland". Daarna tot 1120 Dansmuziek. Z e e s e n (1649 M.) 11.204.20 Lezingen; 4.20—5.20 Orkest; 5.20—7.05 Lezingen: 7.50 Or kest; 8.50 Hedendaagsche muziek. Daarna pers berichten en tot 11.50 dansmuziek. Hamburg (391.6 M.) 10.2011.20 Gramo foonplaten; 5.20 Vroolvjk allerlei; 6.20 Voortzet ting concert; 7.20 Orkest; 9.10 Cantaten; 10.40 Dansmuziek. Brussel (511.9 M.) 5.20 Trio; 6,50 Gramo foonplaten; 8.35 Orkest. Mnrschen; 8.50 Orkest. Verwacht wordt: Krachtige tot matigen Noordwestelijke tot Noordelijke of Noordwestelijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen buien, vrij koud, des nachts zelfde temperatuur. De barometer stijgt op den voormiddag vrij snel. Fietsers eu motorrijders lichten op van 's avonds 7.35 tot 's morgens 4.23. Kinderen worden verslonden PEKING, 19 April (Reuter) De bevol king van de provincie Kanso© in Noord-Oost- Ohina, die reeds geruimen tijd door hongers nood wordt geteisterd is toit menschenetarü vervallen. Daarvan wtoaden vooral kinderen het slachtoffer. Ongeveer 80 percent van de bevolking is verstoken van voedsel, door het mislukken der oogsten en alleen in de hoofd stad van de provincie sterven reedis dagelijks 300 personen alleen van honger; de overblij- venden zijn te zwak om de dooden te begra ven. Hartstochtelijke verzoeken om hulp worden door de missionarissen en bnitenlandsche be woners der provincie gericht tot het inter nationale hongersnoodcomité. De toestand is, zooals bekend, voornamelijk een gevolg van het optreden der Mohammedaansche opstan delingen, die hert zuiden en oosten van Kan- soe hebben verwoest en door de rogeoringstroe- pen, die eveneens het land verwoest hebben. ENORME BOSCHBRAND IN v NOORD-SPANJE MADRID, 19 April (N.TA.) Heden is te Monte et Dualle, ten Zuiden van San Sebas. tian, een enorme boschbrand uitgebroken, die zich spoedig uitbreidde. In de geheele streek is de atmosfeer zoozeer vergiftigd door de dikke rookwolken, dat tal van dorpen, die niet onmiddellijk door de vlammen bedreigd worden, ontruimd moest worden. De Noorder spoorweg en eenige andere lijnen moesten den dienst staken, daar de lavmmen de spoorbaan hebben bereikt. De telegraaf- en telefoonver bindingen zijn vernield. Of zicb persoonlijke ongevaleln hebben voorgedaan, is nog niet bekend. Het treffen op morgen te Berlijn. Morgen vindt dan te Berlijn de vooral in Duitsehland met spanning verbeide kamp tus schen de vertegenwoordigende ploegen van Duitsehland en Nederland plaats. De opstelling der elftallen is; DUITSCHLAND Lincke (Berlijn) Lieckfeld Wöltje (Hamburg) (Hannover) ICummctz Scliafer Zander (Berlijn) (Essen) (Berlijn) Horn Zapp Boche Scherbarth (Heidelb.) fHeidelb.) (Berlijn) (Berlijn) Kemmei' (Berlijn) O Tinbergen v. Voorst v. Beest v. d. Rovaert (H.D.M.) (H.D.M.) (H.D.M.) Jannink Maas (A'dam) (H. Lyc.) v. Lierop Ankerman v. d. Hagen (Hilversum) (H.D.M.) (Hilversum) Tresling De Waal (H.O.C.) (A'dam.) Hardebeek (A'dam) HOLLAND: En meteen nam de man een pen op om to noteeren wat de geestelijke zou opnoemen. Altijd weer hetzelfde hinderlijke optreden. Om zich te ontdoen van den lastigen aandrin- ger zei de priester: Schrijf 4 (dat was de dag van zijn gelukkig vertrek, 30 (dat wees op den prijs der villa) en eindelijk 90 (een getal dat hij geheel toeval lig koos). En nu waarwei! Na een omweg kwam de eerbiedwaardige man met zijn prachtigen, nieuwen hoed aan het- station. Onder zijn arm drukte hij het boek nog vaster aan. 't Was juist twaalf uur. Twintig minuten later zat hij in den tirein. Vaarwel, riep hij toen in gedachten Napels toe, vaarwel stad vol dwaze hartstochten en onwetendheid. Zal ik u nog wel ooit weder zien? De dag was schoon, de hemel had zijn blauw straks gespannen en een frisscbe wind tem perde de zonnekracht; een ware lentedag! IN BANGE AFWACHTING De baron wachtte den bezoeker niet zonder eenige ongerustheid af. Het oude paleis van Santafusca was een groot en massigf gebouw dat wel in staat was een goeden indruk te maken op den toerist die het van buiten bekeek. Maar sinds jaren had men het verwaarloosd en welig tierden er overal klimop en distels. Gemakkelijk kon men zich nochtans inbeelden hoe weelderig dat pa leis in vroeger tijden geweest was. Een lange piatanenlaan leidde door een om muurd park naar de woning. Het onkruid woe kerde op en tegen den muur en de lanen en pa den waren nauwelijks te herkennen. Zelfs do treden van het perron voor den hoofdingang, werden met het vermetele groen bedreigd. En daar bleef het niet bij. De gevels schenen met een groen kleed bedekt en door kelder gaten of stuk geslagen vensters drongen da onweerstaanbare planten naar binnen. Twee brokstukken van beelden die vroeger Jupiter en Mercurius voorstelden stonden bedolven onder- alerbande woekerkruid. Dat oord geleek meer op éen lusthof van padden en hagedissen dan op het buitenverblijf van een baron. Binnen was alles kaal en leeg Al de oude meubels vazen, kandelaars en waardevolle schil derijen waren reeds lang weggehaald, niet alleen om de schulden van den huisheer te dekken, maa" ook om de gaten te stoppen van het oude schip waar het water van alle kanten bin nenstroomde. Reeds verscheidene jaren heersch- ten stilte en ellende in die woning welke een halve eeuw geleden gegalmd had van levens lust en feestvreugde. Op dat tijdstip waren de Santa fusca's bijna evenzeer in tel als de koninklijke familie zelf. De feesten welke er in het schitterend verlichte paleis werden aange richt, spreidden een weergaiooze weelde ten toon. Oude landlieden herinnerden zich nog te heb ben hooren spreken van prinselijke jachten welke baron Nicola organiseerde. Wat was er van zooveel luister overgebleven? Niets, minder dan iets! De tegenwoordige bewoner van dat trotsche paleis was een bekla genswaardig wrak. Niet alleen ontbrak het hem aan de noodige middelen om in de wereld te verschijnen, maar ook zelfs het weinige om eenzaam en teruggetrokken in een gehuurde kamer te leven. Een menigte schulden was alles wat nog op zijn naam stond en nu liep zelfs zijn vrijheid gevaar en had hij reeds de ge vangenisdeur voor ziich geopend gezien. Bezield met die gedachten liep Coriolan dien Donderdagmorgen In de koude, naakte Galerij op en neer, in afwachting van don Cyriilus komst. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2