Zaterdag 20 April 1929 Tweede Blad Pagina 1 t DE VALSCHE LEUZE GELD EN BEGINSEL. HET RUK EN DE GEMEENTEN IN MEMORIAM MGR. J. CALLIER MR. A. BARON VAN WIJNBERGEN UIT DE R. K. STAATSPARTIJ ERNSTIGE CRITIEK IN DE TWEEDE KAMER ZETELVERHOUDINC? IN DEN VOLKSRAAD DOODELIJK ONGELUK EEN CONFERENTIE BETREFFENDE DE STAKING Hoe breng ik mijn theoretisch inzicht met mijn politiek handel entot eenheid? Dit is niet altijd gemakkelijk, aldus de overzicht schrijver in „Het Volk". Hot gaat voor de zooveelste keer over de ontwapening. „Karl Marx en Friedrich Engels", schrijft een partijgenoot in „Het Volk" „zouden zich in hun graf omkeeren, als zij wisten dat ruim tachtig jaar na het verschijnen van het Kommunistisch Manifest, de sociaal democratie zich met een „smeekschrift" tot de bourgeoisie zou wenden om ontwapening" Ja, aldus de redacteur van „Het Volk", onze partijgenoot heeft goed spotten, maar wij moeten toch eerst hindernissen oprui men Hoe komen wij tot ontwapening? De I. L. P. (de radicale fractie der Engelsche ar beiderspartij Red. „N. D.") zegt: door stemmen tegen de oorlogsbegroóting. Dit is heel mooi voor later. Maar als na Mei Mac Donald aan de regeering zou komen, kan hij de bewapening verminderen, maar afschaffen kan hij niet. En toah ligt dat in den eisch: stemmen tegen oorlogsbegroo- ting, opgesloten. Eenmaal moet het zoo ver komen: nu ihet onmogelijk. Mac Donald zal zelf, als hij een kabinet vormt ministers van Oorlog, Marine en Lucht, vaart benoemen. En indien, stel het nu maar eens, in Juni Albarda kbinetsforma- teur werd, dan zou hij een opvolger moe ten zoeken voor Lambooy, en die zou een begrooting moeten maken. Hij zou dadelijk beginnen met bezuinigen. Hij zou geen gifgassen meer laten aanmaken, geen her halingsoefeningen meer laten houden, goed; maar een begrooting zou hij moeten Indienen, en onze partijgenooten zouden er voor moeten stemmen, om voor hun re geering de veroverde machtspositie te be houden. Zoo staat de zaak op nationaal gebied. Dit is buitengewoon eerlijk geschreven. Alleen begrijpen wij niet, hoe de socialis ten aan de Katholieken verwijten hetgeen zij zelf óók zouden doen als zij tot regeeren geroepen worden. Dat de socialisten harder zouden bezui nigen dan anderen, is een belofte en niets meer. Er zijn grenzen, waar de bezuiniging zoo wordt, dat iedere uitgave verkwisting ls. Als men wapent, heeft men gifgassen noodig, evengoed als anderen die gebruiken. Het maakt al zeer weinig verschil of men gegast of bekogeld wordt. Niemand zal we ten op welke van de twee manieren hij het liefst gedood wil worden; waarschijnlijk wil len de meesten het een noc.li hot ander, maa r daar wordt in oorlogstijd niet naar ge vraagd. Het is ook heel gemakkelijk met groot gebaar te beweren, dat herhalingsoefe ningen zouden worden afgeschaft. De vraag is of het niet misdadig zijn zou, ongeoefende soldaten te laten vechiten. Wie eenmaal a zegit en een oorlog.sbegrooting aanvaardt dat doen de socialisten hier en elders die moot ook b zeggen en zorgen, dat de begrooting zoo goed mogelijk wordt be steed. Kan men komen tot internationale ont wapening? Ons best; wij zullen niet de laat- sten zijn er aan mee te doen en interna tionale ontwapening is een leuze, die wij gaarne aanheffen. Maar de leuze van natio nale ontwapening is valsch en de valschheid daarvan is zoo klaarblijkelijk, dat de socialis ten die haar aanheffen, eerlijk verklaren haar niet te zullen verwerkelijken als zij aan de regeering zullen komen. Deze bekentenis uit „Het Volk" van 17 April, is het onthouden waard. Een der vele zuchten die de socialistische pers geslaakt heeft over de onbewustheid van vele roode broeders houdt in, „dat dui zenden en duzenden proletariërs, die met hun politieke of vakorganisatie samenge groeid zijn, nog altijd spelen in burgerlijke turn en sportvereenigingen en altijd weer hun geld brengen naar de sportterreinen hunner politieke tegenstanders". Ook daar voelt men aan, dat het toch eigen'ijk geen pas geeft, overtuigd aanhanger van het socialisme te zijn en tegelijk de tegenovergestelde richting te helpen finan- cieeren. Doch, als katholieken precies zoo rede- nceren, wordt hun dat wel kwalijk genomen. Toch is duidelijk dat een katholiek die door zijn abonnement de pers, die zijn beginselen bestrijdt, steunt, mee doet aan die bestrij ding. Hoe inniger zulk een samenwerking of hulp is, des te grooter verantwoordelijk heid is er mee verbonden. Zoo ligt het voor de hand dat. op een plaats waar sociaal-democraten een zaal willen hebben om hun ideeën te verkondigen en katholiek daarbij al heel slecht hulp kan bieden. Ook van sociaal-democraitischen kant zou zoo iemand gebrandmerkt worden, als een dergenen, die zijn tegenstanders steunt. Het geld, dat ervoor wordt ontvangen, zou Judasgeld heeten. Verhuurt een katholiek zalen aan socia listen dan ligt het toch voor de hand. dat zoo iemand gewezen wordt op het onge oorloofde van zijn daad, op het katholiek- vijandige, evengoed als het optreden van een socialist voor den A.V.R.O. door socia listen wordt afgekeurd als hulp aan de tegenstanders. Dat katholieken niet veel lust gevoelen personen te steunen, die socialisten helpen, kon geen verwondering wekken. EEN PONTIFICAAL JAARGETIJDE Op Maandag 29 April a.s. te half tien zal Z. D. H. de Bisschop in de Kathedrale Kerk te Haarlem een Pontificaal Jaargetijde opdragen voor de zielerust van wijlen Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, z.g. (St. Bavo). ZIJN 25-JARIG LIDMAATSCHAP DER TWEEDE KAMER Gisteren herdacht mr, A. Baron va® Wijnber gen den dag, waarop hij onafgebroken 26 jaar als vertegenwoordiger van het Nederlandsehe Katholieke volk, heeft deel uitgemaakt van de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal. Werd aan den vooravond van dit zeldzame feest den jubilaris in de pers door eminente man nen reeds hulde gebracht voor hetgeen door hem In de afgeloopen periode voor Nederland en Katholiek Nederland in het bijzonder werd verricht, gisteren bleek uit de tallooze blijken van belangstelling, welke hij van heinde en ver re mocht ontvangen, hoe de arbeid van den ju bilaris in alle kringen zoowel geestelijke als wereldlijke, wordt gewaardeerd. Gistermorgen werd door den zeereerwaarden heer dr. Th. Verhoeven, die hem namens het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding een bronzen statue voorstellende „Pe trus Canisius de jeugd onderwijzend", was ko men aanbieden, in de Jesuietenkerk te Utrecht een H. Mis tot intentie van den jubilaris opge dragen, die door baron van Wijnbergen en zijn familie werd bijgewoond. Z. Em. Kardinaal van Rossum zond uit Rome een schriftelijken gelukwensch, terwijl Z.D.H. Mgr. H. van de Wetering den jubilaris een In lijst gevat portret met opdracht deed toekomen, in welke de Aartsbisschop zijn dankbaarheid uitspreekt voor de verdiensten, die deze staats man zich op het gebied van het Katholieke on derwijs heeft verworven. De directie van „De Maasbode" schonk Ba ron van Wijnbergen als trouw vriend en mede werker van „De Maasbode", een prachtig bron zen beeld, voorstellende „Jesus als Leeraar''. In den loop van den morgen werd een schat van bloemen de woning van den jubilaris bin nen gebracht. Onder deze waren corbeilles van de R. K. Kamerclub, van het curatorium der Leergangen en der R. K. Handelshoogeschool en van den rector en senaat der R.K. Handelshoo geschool, van het Tweede Kamerlid mr. van Vuuren en van het Eerste Kamerlid den heer Blomjo-us. Van het Doorluchtig Episcopaat, van ver schillende ministers, van leden der Eerste en Tweede Kamer, de Katholieke Kamerclub en van de provincialen van religieuze orden en congregaties, waren telegrammen binnenge komen. Candidatuur-Th. v. d. Laan. Naar de „Volkskr." verneemt, heeft de heer Th. van der Laan .plaatsvervangend candidaat voor den vrijen zetel ln alle kieskringen, be halve Zwolle en Assen, aan het bestuur van de R. IC Staatspartij bericht, dat hij tot zijn spijt door onvoorziene omstandigheden ge noodzaakt is zijn candidatuur in te trekken. Kiescomité's-mr. Steenberghe. Ter bevordering van de candidatuur van mr. Steenberghe voor het lidmaatschap der Twee de Kamer, zijn kiescomité's opgericht in de Rijks-kieskringen Amsterdam, Arnhem, Nijme gen, Groningen, Den Haag, Dordrecht, Leiden (Leeuwarden), Rotterdam. Zwolle, Utrecht, 's-Hertogenboech en Zeeland, Limburg, Til burg. In Gelderland is opgericht een kiescomité voor den heer Van Voorst tot Voorst en den heer Ruyter (plaatsvervanger). MGR. HRYNIEWICKI. f Uit Lemberg, waar hij woonde, wordt het overlijden gemeld van den nestor der hooge Poolsche geestelijkheid, mgr. Karl Hryniewi'ckl, tltulair-aartsbisschop van Perge. PATER J. WEIJENBERG. Aan de R. K. Universiteit te Freiburg (Zwit serland) slaagde magna cum laude als doctor In de Godgeleerdheid de Weleerw. Pater J. Weijenberg van de Congregatie der Missionaris sen van de H. Familie. Naar wij vernemen zal Pater Weijenberg professor worden ln het nieuwe musslehuis dezer Congregatie te Oudenbosch. OUD-PASTOOR STRIJDHAGEN f In den ouderdom van ruim 72 jaren is, naar de „N. K." méldt, te Sustere® overleden de ZeerEerw. heer Strfjdhagen, oud-pastoor van Gendringen (B.) A. F. L. KANNEGIETER f Te Amsterdam is overleden de heer A. F. L. Kannegieter, gepensionneerd hoofd van de St. Vincentiusschool D. aan de Bilderdijk- straat. De overledene was directeur van de Inmiddels opgeheven St. Vincentlus-normaal- school. RADIOTELEFOONDIENST NEDERLAND—NED.-INDIë. De diensturen van den radiotelefoondienet NederlandNederlandsch Indië, blijven tot nader bericht vastgesteld op 13 tot 16.30 uur (Amsterdamscihe tijd). Wij zeggen niet dat zulk een handelwijze de volmaakste socialistenbesitrijding is, doch herhalen, dat het vanzelfsprekend is, dat katholieken niet erg veel voelen voor een katholiek, die hulp verleent aan principieele tegenstanders. Wat socialisten in eigen geestverwanten veroordeelen, kunnen zij niet door ons, in soortgelijke gevallen, geprezen of verzwe gen willen zien. HERZIENING DER FINANCIEELE VERHOUDING Den geheelen dag ls de Kamer verdiept ge weest in het terecht reed3 meermalen als in grijpend aangeduide ontwerp ter herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Veel belangstelling van de zijde der ledetn was er helaas niet. Het ontwerp streeft naar tempering van de belastingverschillen tussehen de onderscheiden gemeenten. Een vraagstuk dat reeds jaren om oplossing vraagt en waarvoor de tegenwoordige minister-president op 1 September 1921 reeds een staatscommissie installeerde. Het advies van de commissie heeft de regeering niet ge volgd, maar zij is gekomen met een eigen ge dachte. Aan de gemeenten worden ontnomen de eigen gemeentelijke inkomstenbelasting, de fo rensenbelasting en de uitkeering, die zij thans krijgen van het Rijk ingevolge de wet van 1897. Zou het nu goed willen worden, dan had vol gens den heer Schouten, dié een uitstekende rede hield, voor men er toe overging om aan de gemeente geld te geven, eerst plaats moeten hebben een zeer nauwkeurige taak- of werk- verdeeiing, waarna een kostenberekening zou moeten zijn gemaakt. De regeering heeft dat niet gedaan, maar onzen gemeenten voor het geen haar afgenomen wordt in de plaats gege ven, na wijziging van het ontwerp, maximum 2500 als tegemoetkoming ln het salaris van burgemeester en secretaris, een uitkeering naar het getal inwoners uit de gemeentefondsfoelas- ting, de opbrengst van de personeele belasting, drie vierde van de opbrengst grondbelasting en opcenten op de vermogensbelasting. Bij de beoordeeling ran dit alles staat de Kamer voor een groote moeilijkheid. Een her ziening van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is urgent, maar de vraag rijst of, ten spijt van de zeer te roemen voorberei ding door de commissie uit de Kamer, waaraan terecht hulde werd gebracht, de gevolgen van een aanneming wel te overzien zijn. Geeft de regeering cijfers, dan werden deze bestreden door de vereeniging van Nederlandsche ge meenten, en geeft deze cijfers, dan bestrijdt de regeering ze weer. Hoe moet de Kamer daar over nu oordeelen. Merkwaardig was het wel, dat het ontwerp, door geen van de sprekers, den heer van Gijn uitgezonderd, werd verdedigd. De heer en van Voorst tot Voorst en Bulten vreezen, zooals trouwens vele anderen, dat vooral de keine gemeenten en in het bijzonder die, welke tot heden een zeer zuinig beheer hebben gevoerd de dupe zullen worden. Ook de heer van Vuuren, die, hoe kan het anders, vurig wenschte, dat de eindvorm van het ontwerp zoo zou zijn, dat hij er zijn stem aan kon geven, dacht er niet aan die stem thans reeds vast te leggen. Tot heden heeft hij nog veel te veel bezwaren tegen het ont werp en Dinsdag zal hij er ongetwijfeld nog meer ontwikkelen. Zoowel de heer v. d. Tempel als daarna de heer Schouten kwamen met kracht op voor de autonomie van de gemeenten. Dat was vooral voor den sociaal democraat het groote bezwaar, hetgeen trouwens na de voortdurende bestrij ding van den heer Wibaut te verwachten was. Een poging om aan de gemeenten het recht te geven een eigen Inkomstenbelasting te hef fen zal hij niet doen, maar wel wil hij den go- meenten grootere bewegingsvrijheid verzekeren. Met de autonomie heelt dat nu niet zooveel te maken. De bezwaren van den heer Schouten golden vooral de onrechtvaardige gevolgen van dit ontwerp, omdat zuinig beheer van de laatste jaren zich thans wreekt in een lagere uitkee ring. Een factor bij de berekening vormt n.l. de uitgave van politie, lager onderwijs en armenzorg. Tal van gemeenten hebben op on derwijs niet bezuinigd, maar uit eigen middelen bijgepast wat het Rijk bezuinigde. Thans krijgen ze als belooning daarvoor een hoogere uitkee ring. Waar in de verschillende gemeenten do uitgaven voor lager onderwijs varieeren van 3 tot 30 per kind, daar is het begrijpelijk, dat dit invloed heeft. De heer Bulten wenschte daarom voor die verschillende uitgaven ook een limiet, want het zijn vooral weder de kleine en in het bijzonder de Zuidelijke gemeenten die het zuinigst zijn geweest met uitgaven voor het onderwijs. Op zichzelf is voor een limiet iets te zeggen, maar de groote vraag Is hoe dat in de wet te brengen. Ongetwijfeld zal minister de Geer, wiens eigen werk dit ontwerp is, zich krachtig ver dedigen en al zal hij tal van bezwaren uit den weg kunnen ruimen, gemakkelijk wordt het hem niet gemaakt. Intusschen kan bij de ze kerheid reeds hebben, dat er niet veel kans bestaat, dat de Tweede Kamer dit voorstel verwerpen zal. VOOR DEN A.V.R.O. Hoe de neutralisten hun volksstemming opvatten. Er zijn hee.1 wat ongelooflijk-klinkende be richten ingekomen over de zeer eigenaardige wijze waarop de z.g.n. algemeene radio-omroep meent de namen te moeten verzamelen van al degenen, die getuigen van zijn alleenzaligma kendheid. Het toppunt werd echter Vrijdag te Rotter dam vertoond. Daar stond tegen beurstljd, een meneer voor de beurs, die aan alle voorbijgan gers instantelijk vroeg of zij al op de lijsten van den A.V.R.O. hadden geteekend. Men kan zich zoo voorstellen wat de eigen lijke be teekenis van een dusdanig georganiseerd petionnement is! HET VLIEGONGELUK TE VENLQ. De toestand van luitenant Schotté de Vries, die Woensdag bij het vliegongeval te Venlo zwaar werd gewond haart nog steeds zorg. De resten van het vliegtuig zijn naar Soester- berg overgebracht. KIND VERBRAND. Te Weert is het 4-jarig dochtertje van den heer W. B. in een bak met kokend water ge vallen. Met ernstige brandwonden is de kleine naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij aan de gevolgen ls overleden. Het wetsontwerp tot wijziging PLAATSELIJKE OF REGIONALE ONTVOOGDING Met 29 tegen 15 stemmen heeft de Eerste Kamer gisterenmiddag het wetsontwerp tot wijziging der Indische Staatsregeling (wijziging der zetelverhouding in den Volksraad) aan genomen. Alleen de anti-revolutionairen, de Christelijk-Hlstorischen en de Katholieke heer Blomjous stemden tegen. De heer de Muralt was bij de stemming niet aanwezig, hetgeen in dit geval zijn beteekenis had. Hij had namelijk een soort koehandeltje willen drijven door zijn stem vóór of tegen het ontwerp afhankelijk te stellen van een toezegging van den minister inzake uitbreiding van de imperiale bevoegd heden. De minister weigerde echter de ge vraagde toezegging te dóen en nu moest de heer de Muralt in afwijking van zijn partij genooten in den Senaat wel tegen stemmen. Vóór de stemming liet hij echter door den voorzitter mededeelen, dat hij verhinderd was de vergadering verder bij te wonen. Hij „reddè" zich dus uit het conflict met zijn fractie door de vlucht. Minister Koningsberger was wel overtuigend In zijn verdediging van het wetsontwerp, doch de grief, welke tegen de al te voorbarige toe zeggingen van de Indische regeering waren aangevoerd, liet hij wijselijk maar onbespro ken. Het grootste deel van 's ministers redevoe ring van gisterochtend was gewijd aan een weerlegging van het betoog van den heer Colijn, dat wil zeggen van enkele deelen van dat be toog, want het leek ons toe, dat au fond de heeren toch niet zoo heel ver van elkander stonden. Om te beginnen ls het einddoel van beiden, de ontvoogding van den inlander, het zelfde. De hoer Colijn wil echter met de regio nale ontvoogding aanvangen; de regeering zegt: we zijn nu eenmaal met centrale ontvoog ding begonnen en het zou verkeerd zijn van dat stelsel, dat reeds In betrekkelijk korten tijd bevredigende resultaten heeft opgeleverd, nu plotseling weer af te wijken. Intusschen kan de minister den heer Colijn verzekeren, dat ook de plaatselijke of regionale ontvoogding niet zal worden verwaarloosd. Zelfs deelde Zijn Exc. mede, dat, vooral wat de buitengewesten betreft, de verwezenlijking van de denkbeelden van den heer Colijn In de plannen der regeering lag opgesloten. Doch de anti-revolutionaire staatsman weigerde zijn oppositie-standpunt te verlaten, zoolang hem niet door feiten was gebleken, dat het de regee ring ernst was met de regionale ontvoogding. Ook minister de Geer, die ondanks zijn vroe gere verklaring, dat de minister van Koloniën bij de behandeling van dit wetsontwerp de re geering zou vertegenwoordigen, tooh nog een oogenblik aan het debat deelnam, mocht er niet in slagen den heer Colijn te verzoenen. Evenals minister Koningsberger kwam de premier den heer Colijn zoover mogelijk tege moet door do verklaring, dat de regeering ook de regionale ontvoogding ter hand zal nemen. Een staatscommissie, zooals de heer Colijn wil, ls daarvoor onnoodlg en ongewenscht. De heer Colijn deed nog een poging om zijn afwijzend standpunt te rechtvaardigen. Maar wij vragen ons af, of hij niet verstandiger zou hebben gehandeld door in dit stadium van de ontwikkeling van een bepaald stelsel dat weliswaar het zijne niet ls, maar tooh zij het lang eenigszins anderen weg hetzelfde doel wil bereiken, met de verklaringen en toe zeggingen van de regeering genoegen te nemen. POGING TOT DOODSLAG. Een jaar gevangenisstraf geëischt Het O. M. bij de rechtbank te Assen elsehte tegen Take T„ arbeider te Nieuw Roden, thans gedetineerd, wegens poging tot doodslag op de 18-jarige Antje L. aldaar, 1 jaar gevangenis straf. DE DOODSLAG TE VIERLINGSBEEK. Zes maanden gevangenis De rechtbank te "s-Hertogenbosoh beeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 25-jarigen boerenknecht J. H. R„ te Vierlingsbeek, die terecht had gestaan, verdacht van doodslag op den jongen Arts, aldaar. Het O. M. had ter- zaike van doodslag 4 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank veroordeelde hem wegens mishandeling, tweemaal gepleegd, tot 'zes maanden gevangenisstraf. Tevens werd zijn Invrijheidstelling gelast. DOODSLAG OP ZIJN BROEDER Een jaar gevangenisstraf Voor de rechtbank te Winschoten stond gister terecht D. H. K., 21 jaar, gedetineerd, die op 22 Februari j.l. zijn broeder H. K. K. te Oudepekela met 'n bijl heeft doodgeslagen. Drie getuigen werden verhoord. Doot bet O. M. werd een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëischt. HET HOOFD VERPLETTERD De 39-jarige loswerkman D. Schouten, uit Gouda heeft gistermorgen te Overschie een heiblok op zijn hoofd gekregen, waardoor dit lichaamsdeel werd verpletterd. De ongelukkige was op slag. dood. Hij laat een vrouw en nog twee jeugdige kin- I deren na. HET OPPERHOOFD DER OSA.GA-1NDiA.\ EN die vreemd genoeg een blanke echt- genoote heeft, is op bezoek in Berlijn, waar hij, ondanks zijn zeer hoogen leeftijd, nog lezingen houdt over zeden en gebruiken der Indianen WERKVERRUIMING EN HULPVERLÈENING Inrichting van een „nederzetting" Doudërdag werd in hotel „Royal" te Arnhem een vergadering gehouden van de Nederlandsche Centrale voor practiscfhe werkverruiming en hulp verleening. De voorzitter, de heer G. van Roekei van Arnhem, gaf een exposé van de werkzaamheden der Centrale, waarhij ln het licht werd gesteld, dait gèholpen woirden per sonen en gezinnen, die, zonder met den straf rechter in aanraking te zijn gekomen, door omstandigheden zichzelf niet kunnen hand haven en de helpende hand behoeven om weer aan den slag te komen. Besloten wordt over te gaan tot Inrichting van een „nederzetting", waar tijdelijk personen, die moeten worden voortgeholpen, kunnen wor den gehuisvest. Tot bestuursleden werden go- kozen de heeren A. de Vos, voorzitter van den Armenraad te Leeuwarden, en G. van Leusen, directeur der Maatschappij van weldadigheid te Frederiiksoord. UIT DE TABAKSINDUSTRIE Conflict te Gouda Naar wij vernemen heeft de directie der N.V. Sigarenfabriek „Sumatra" te Gouda, do hoofdbesturen der drie samenwerkend* arbeiders-organisaties ln de tabaks-industrie uitgenoodigd tot een conferentie, met betrek king tot de Maandag j.l. aan deze fabriek uitgebroken staking. Bedoelde conferentie heeft hedenmorgen plaats gehad. De resultaten zijn nog niet bekend. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF Het conflict in Friesland DE ONDERHANDELINGEN NOG NIET TEN EINDE De Tijksbemiddelaar, de heer v. IJsselsteijn, heeft te Utrecht een conferentie gehad met partijen, betrekken bij de schlldersstaklng to Leeuwarden, welk conflict ontstaan ls door een geschil over de afsluiting van een collec tieve arbeidsovereenkomst in Friesland. Deze onderhandelingen zijn nog niet tot een eind gebracht en zullen a.s. Maandag to Leeuwarden worden voortgezet. UIT HET LOODGIETERSBEDRIJF Een R. K. Bcdrijfsraad Konden we kort geleden mededeelingen doen omtTent de installatie van een R. K. Bedrijfs. raad voor het Burgersmedenbedrljf, thans kan worden gemeld de totstandkoming van een R. K. Bedrijfsraad voor het Loodgietersbedrijf. Ook deze raad sloot zich bij den R. K. Alge- meenen Middenstandsbedrijfsraad aan. De installatie geschiedde door den ZeerEerw, Heer dr. J. van Beurden, den voorzitter van den Algemeenen Raad. In den Loodgietershedrijfsraad hebben zit ting na-mens den R. K. Bond van Loodgieters- patroons de heeren L. G. Bergman (Amster dam); F. J. J. Bonarius (Haarlem); J. H. v. Langen (Delft) en H. J. v. d. Sommen (Eind hoven). Vertegenwoordigers van den Ned. R. K. Metaalbewerkershond, waarin de loodgietersge zellen georganiseerd zijn, zijn de heeren J. v. Abbevé (Rotterdam), C. v. d. Hulst (Utrecht) E. Sdhaaper (Utrecht) en Th. Steinmetz (Am. sterdam). Ter installatievergadering werd tot voorzit ter gekozen de heer J. H. v. Langen en tot secretaris de heer E. Sdhaaper, Koningslaan 9, Utrecht. DE SPOORWEGBOOMEN NIET GESLOTEN Een boete van 100 Voor de rechtbank te Zutplien stond terecht A. J„ oud 36 jaar, dienstdoend chef dep Ned. Spoorwegen te Colmschate, ervan ver dacht, de boomen van een overweg niet afgesloten te hebben, toen een trein pas seerde. De president merkte op, dat het een zeer onvoorzichtige handelwijze ls, het signaal op veilig te stellen en de boomen te openen. Ten slotte werd een boete van 100 of ee4 maand hechtenis geëischt. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5