FEUILLETON DE ONVOORZIENE AANKLAGER DE WEGENWET LUCHTVAART. DINSDAG 2^ APRIL 1929 TWEEDE BLAD <uit PAGIIVA 2 VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING DE GEHEIME STUKKEN-KWESTIE TOLLEN, DIE OPGEHEVEN WORDEN SPORT EN SPEL V COM M UNISTiS CHE PARTIJ HOLLAND Het ccngres der groep Wijnkoop DE STRIJDLEUZEN BEHANDELD In de Zcndagziuing zijn allereerst eenige Inleidingen gehouden o.a. door den heer Hoog carspel over den vrijheidsstrijd van Indonesië tegen Holland. Na deze inleiding werd een re solutie aangenomen waarbij losmaking van Indië, Suriname en Curacao van Holland ge- ei srht werd. Hierna volgde een geheime zitting. In de mid dagvergadering werd de verkiezingsactie en de vaststelling van de candid aten lijst behandeld. O? voordracht van een commissie werden als candidaien aangewezen de beeren: Wijnkoop, van Burink, Brommert, Sterringa, Predenks, Koorda, Ceton, mej. Vos—Stel, v. d. Veen, de Blauw, de Rooy en Woelders. Deze eandidaien- lijst werd door de vergadering goedgekeurd. Hierna werden de communistische strijd'eu- zen- behandeld. Deze luiden: Xa -r de massa's in de vakorganisatie, in de bedrijven en in het leger; naar de werkloozen en do ongeorganiseerden; naar de landarbei ders en kleine boeren, op grondslag van de in ternationale strategie van het Nieuwe Pro gram der Communistische Internationale (Pro gram van Moskou). Indonesië, Suriname, Curasao, onmiddellijk en volledig, los van Holland. Directe opheffing van het Digoel-kamp en van de poenale sanctie. Strijd tegen den dreigenden oorlog, afschaf fing van het militaire stelsel, ontwapening van burgerwachten en fascistische organisaties, voorbereiding van massale staking bij mobilisa tie, bewapening der arbeiders, vrijheid vaa or ganisatie voor soldaten en matrozen. Op voor de eenheid der vakbeweging op den organisatorischen grondslag van het N. V. V.; vóór de eenheid van actie tusschen georgani- seerdon en ongeorganiseerden; vóór de strijd- eenheid tusschen werkloozen en werkenden; en tegen de medewerking der vakbeweging aan de kapitalistische rationalisatie. Doorvoering van de maximale 45-urlge werk week, en strijd voor de 7-urendag door de directe invoering hiervan in de gerationaliseerde be drijven; 6-urendag in gevaarlijke en schadelijke bedrijven en voor jeugdige arbeiders. Loonsver- hooging. Bij werkloosheid productief werk tegen vol loon (dus niet lager dan het plaatselijk geldige loon); bij gebreke daarvan uitkeering gelijk aan het loon. Premievrij Staatspensioen, en in géén geval medebetaling der arbeiders of hun organisa ties aan de premies en kassen voor de sociale wetgeving, hoegenaamd. Verlaging pacht, belastingen en hypotheek rente voor arme boeren. Bestrijding van be schermende rechten. Op voor de sovjet-unie en voor de Chineesche revolutie (arbeiders- en boeren-repnbliek ln China). Verplicht kosteloos openbaar onderwijs. Deze leuzen werden door de vergadering goed gekeurd. De bestuursleden van bet centraal comité werden b(j acclamatie herkozen; beslo ten werd een vertegenwoordiger van de jeugd organisatie aan het bestuur toe te voegen. Daarna werd het congres gesloten. HET VISSCHERIJBEDRIJF Onderwijs te IJmuiden De Vereeniging van reeders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden heeft ln haar laatste algemeen» vergadering een besluit genomen, dat voor de vlsscherij van groote en goede beteekenis zal kunnen worden. Op voorstel van het bestuur Is met algemeene Btemmen besloten gelden beschikbaar te stellen voor steun aan personen, die niet uit eigen middelen kunnen voorzien in do kosten van het volgen van het vlsscherijonderwijs aldaar. Door de reeders zal nu een zeker bedrag per schip per jaar ten behoeve van deze zaak wor den gestort en het bestuur zal eene regeling vaststellen op welke wijze deze gelden voor het doel zullen worden besteed. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUIDHOLLAND. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, Minister van Staat, heeft voor eenige weken met buitenlandsche verlof de Residentie verlaten. Uitbreiding' van de bevoegdheid van de Kroon EEN WETSONTWERP INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in zake voorkoming van dubbele belasting in gediend. Aan de toelichting is ontleend: Bij art. 101 der Wet op de Inkomstenbelas ting 1914 en bij de Wet van 26 Juni 1926 zijn aan de Kroon verschillende bevoegdheden toe gekend inzake het treffen van regelingen ter voorkoming van dnbbele belasting. De bevoegdheid verleend bij art. 101 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, bepaalt zich tot het bekrachtigen van met vreemde mogend heden gesloten verdragen waardoor onder in achtneming van het beginsel van wederkeerig- held, zooveel mogelijk wordt voorkomen dat een inkomen of een gedeelte van een inkomen zoowel in Nederland als in een vreemd land rechtstreeks of door middel van de bron waar uit het wordt verkregen door directe belas tingen van den Staat worde getroffen. Do wet van 26 Juni 1926 geeft inzake voor koming van dubbele belasting van winsten uit het scheepvaartbedrijf aan de Kroon een rul mere bevoegdheid. Krachtens die wet toch kan de Kroon verdragen bekrachtigen of voorschrif ten geven, waardoor dubbele belasting ook voor rechtspersonen, en ook voor andere heffingen dan de in art. 101 der wet op de inkomstenbe lasting bedoelde wordt vermeden. De wet is evenwel niet verbindend voor de overzeescbe gewesten. Aangezien rekening dient te worden gehou den met de mogelijkheid, dat verdragen als hiervoor zijn bedoeld, ook voor de overzeesche gewesten worden gesloten, en met de waar schijnlijkheid dat eerlang aan de orde zullen komen verdragen tot voorkoming van dubbele belasting die ook andere belastingen betreffen dan die welke (rechtstreeks of door middel van de bron waaruit het Inkomen wordt ver kregen) van het inkomen van natuurlijke per sonen, of van winsten uit het scheepvaartbe drijf worden geheven, is de Regeering van oor deel, dat het wenschelijk is, de bevoegdheid van de Kroon ter voorkoming van dubbele be lasting uit te breiden. DE NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING EN DR. P. H. RITTER JR. Het bestuur van den Nederlandschen Journa listenkring heeft in zijn vergadering van Zater dag 20 April, naar aanleiding van het tot het bestuur gerichte en in de pers gepubliceerde uitvoerig schrijven van dr. P. H. Ritter Jr., de volgende beslissing genomen. Het kringbestuur constateert: le. dat dr. P. H. Ritter Jr. zich in alle pha- sen van de zaak, telkens weer onder het aan voeren van andere motieven en voorwendsels, aan het door het Kringbestuur gevraagde on derzoek heeft onttrokken; 2é. d.at dr. Ritter onder het aanvoeren van een totaal-onjuist motief ls weggebleven, zoo wel uit de bestuursvergadering van 24 Maart j.I. als uit de algemeene vergadering van dienzelf den dag, waar hjj uit eigen beweging beloofd had te zullen verschijnen; 3e. dat dr. Ritter, na op 24 Maart telefonisch te hebben toegezegd op nader vast te stellen wijze verschillende mededeelIngen aan den Kring te zullen doen, eenige dagen later heeft bedankt voor het lidmaatschap op grond van allerlei bezwaren, ontleend aan het verslag der algemeene vergadering; 4. dat dr. Ritter, zich aldus aan den Kring en zijn reglementen ontrekkend, in zijn uitvoe- rigen grief het Kringbestuur, den Kring en den voorzitter allerlei onaangenaamheden toevoegt en verschillende feiten op onware of onjuiste wijze vermeldt. In deze omstandigheden acht het Kringbe stuur het doelloos, verder met dr. Ritter van gedachten te wisselen. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft ln de plaats van den heer H. de Wilde tot lid dier Staten benoemd verklaard den heer H. Renger te den Haag. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 26 dezer niet plaats hebben. Geen verlenging van de concessie tot tolheffing te Hillegorsberg MEMORIE VAN ANTWOORD OP HET V V. DER TWEEDE KAMER. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer aan gaande het ontwerp tot vaststelling van voor schriften omtrent openbare wegen, waaraan het volgende is ontleend: Dat het wetsontwerp van een verouderd standpunt zou uitgaan, omdat het zou zijn ge vestigd op een te eenzijdig privaatreehtelijken grondslag, kan de Minister niet toegeven. Dat al te zeer de particuliere belangen zouden zijn ontzien, kan ook niet worden erkend. Het wetsontwerp moet juist diep ingrijpen in al lerlei particuliere belangen, omdat dit onver mijdelijk moest worden geacht om het wegen- recht afdoende te regelen. Volgens het wetsontwerp wordt het begrip „openbare weg" in betrekkelijk ruimen zin ge nomen; wordt deze beteekenis van het begrip ook bij de toepassing van andere wetten door de jurisprudentie gevolgd, dan zal althans, wat de ruimheid van begrip betreft, men er niet op achteruitgaan, terwijl bovendien de rechtszeker heid wordt verhoogd. De regeling van de Staatscommissie komt geenszins neer op afschaffing van tollen, om dat nieuwe kunnen worden opgericht, hetgeen de Minister wel wil bevorderen. Het is aangewezen, dat de bestaande tollen worden afgeschaft door volledige samenwer king van de belanghebbenden, opdat de gelde lijke opoffering, welke met opbeffing van de tollen gemoeid zal zijn, op de billijkste wijze tusschen hen kan worden verdeeld. Gemeen ten, provincies en het Rijk moeten elkaar in dezen de hand reiken. Met ingang van 1 Mei 1929 zullen worden op geheven de tollen op den straatweg Diever Boyl, DieverWittelterbrug en Dieverbrag Vledder, terwijl het verder in de bedoeling ligt verlenging van de concessie tot tolheffing op den Blommersdijkschen weg van .Rotterdam (Heulbrug) naar Hillegersberg na 1 Januari 1930 niet te bevorderen. Over opheffing van vele andere tollen zijn onderhandelingen gaande. De Minister vertrouwt, dat op de wijze zoo als hij zich die denkt en met hulp der aller wegen tot uiting komende openbare meening ten opzichte van de tollen, deze spoedig tot het verleden zullen behooren. DE HEERLENER BANK Tot ontbinding besloten. Zaterdag werd op èene druk bezochte alge meene vergadering van aandeelhouders besloten de vennootschap te ontbinden. Het voorstel daartoe ging uit van de Am- sterdamsche Bank, welke reeds bij de stichting der vennootschap in 1908 de meerderheid der aandeelen bezat en die het in haar belang achtte de bank tot haar filiale te maken. Eene poging de Amsterdamsche Bank te be wegen een bod voor de aandeelen te doen, faalde. Het voorstel tot ontbinding der vennoot schap werd na een zeer geanimeerde discus sie aangenomen. Directie en personeel gaan in gelijke functie ov&r naar de Amsterdamsche Bank. De balans en verlies- en winstrekening werd goedgekeurd en het dividend bepaald op 8% pet. HET VERMISTE VLIEGTUIG GEVONDEN. Gelijk gemeld, werd een der vliegtuigen, wel ke op zoek waren gegaan naar de Southern Cross, vermist. Het was de „Kookaburra", be mand door luitenant Keith Anderson on mr. Hitchcock. Renter seint nu uit Sydney dat de Kookaburra gevonden is door een andere vlieg machine. Geconstateerd werd dat er een lijk onder een der vleugels lag; van den tweeden Vlieger was niets te bespeuren. De gevonden machine ligt in een verlaten, woeste landstreek 80 mijl van Powell's Creek (Australië). naar het Italiaansch van DE MARCH1 6) Van het station naar de villa wae het nauwe lijks tien minuten gaans, maar die oude man liep zoo langzaam! Hij is niet gekomen! zei Corioian met een zucht van verlichting. En in zijn ongeduld begon hij zich reeds klaar te maken voor het vertrek. Wat deed hij ln deze wildernis? Wat kwam hij er doen? Hij had honger. Reeds eenigen tijd voelde hij een zekere pijn in de maagstreek, zonder te denken dat de honger die kon veroorzaken. Eindelijk werd hij het zich bewust en een rilling voer hem door het lichaam. De honger, die vreeselijke vijand begon hem te belagen. Doch was het aJfeen de honger dfe er in hem knaagde? Het eenige wat hij met zekerheid wist, was dat zijn zenu wen geweldig gespannen stonden en dat hij herhaaldelijk smartelijke krampen verduurde en dan min of meer duizelig werd. Wanneer zou de bezoeker komen? De bairon staarde diep de laan in waar hij iets zwarts meende te ontdekken. Wanneer?... herhaalde hij zenuwachtig opgewonden. En ondertussehen naderde de bejaarde gees telijke stap voor stap, gehuld In zijn wijden versleten mantel, en het eerbiedwaardig hoofd bedekt met den moolen, nieuwen hoed. Onder zijn arm droeg hij het dikke boek vol papieren. Salvator liep moedig voort, hoewel zijp stramme beeneu niet meer gewend waren aan zulke wandelingen. Toen hij voorbij de pastorie kwam, zag hij don Antonio, den pastoor der parochie, bezig met het versieren van den kerkingang, voor een ophanden zijnd feest. Geheel het leven van dan grijzen priester was rustig, ver van het stadsgewoel voorbij ge gaan en het grootste gedeelte ervan had hij in Santafusca doorgebracht. De laatste veertig jaren gingen zijn gedachten niet verder dan het kerkhof, 't welk aan de grens zijner parochie lag en ondertussehen had bij twee geslachten zien opkomen. Waar ga je in die brandende zon heen, Salvator? vroeg de goede pastoor die verwon derd was den enden man op dat heete uur op weg te zien. Ik ga naar San Fedele, antwoordde de knecht. Mijnheer de baron ls op de villa aan gekomen. Is "hij er vandaag? Zou het dus waar zijn dat mijnheer de villa verkoopen gaat? Ik weet het niet, antwoordde Salvator, die ln langen tijd niet zooveel gepraat had. U moet zeker gaan beriehten dat de onder handelingen begonnen zijn. Ik Weet het niet, hernam de oude man, wien dat praatje nlst erg aanstond. En terwijl hij bedaard verder slofte, wisselde de pastoor en zijn koster van meening omtrent de mogelijkheid van den verkoop der villa Santafusca, Gedurende die oogenblikken speelde zich een tragisch tooneel op de villa af. EÉN ZONDERLING GRAF De baron was den eerwaarden bezoeker tege moet getreden en scheen in een opgewekte stem ming. Als een vriend vroeg hij naar den ge zondheidstoestand van den priester en infor meerde of deze een goede reis gemaakt had. Dan voegde hij er bij: Komt maar eens kijken don Cyrillus. Ik heb zooeven don Nunziamte laten halen die zich tot een gemeente heeft gericht voor een koopcontract. Komt u maar mee ik zal u ont vangen zooals lk dat kan. Zij gingen de villa binnen en zetten zich in een kleine voorkamer aan een oude ver molmde tafel neer terwijl zij zich met twee wankelende ongel ijk pootlgo stoelen moesten tevreden stellen. Het huls is wel kaal en leeg, maar zoo kan men beter haar eigenlijke waarde bepalen. U hebt een buitenkansje don Cyrillus en ware het niet dat de behoefte aan geld mij het mes op de keel zette, dan zon ik de villa drie, vier maal zoo duur kunnen verkoopen hetzij aan stonds of later. Hebt u het geld meegebracht? Twintig duizend lire, zooals lk beloofd had, en dat als eerste storting, antwoordde de gees telijke eenigzins vreesachtig om zich heen kij kend. Ik heb u nog niet gesproken over de ge- Douwen die buiten den tuinmuur staan. Ik zou ze aan de gemeente kunnen afstaan om er scho len van te laten maken. Ik heb aan don Nun- zlante gevraagd die zaak fli den gemeenteraad ter sprake te brengen. Er is juist vandaag om twee uur vergadering. Indien u echter edel moedig zljt, geef ik er de voorkeur aan alles aan u te geven. Toon ik me al niet edelmoedig. Ik geef der tigduizend lire voor een huis dat er bouwvallig en verwaarloosd uitziet en dat, zonder het in bijzonderheden te kennen. Excuseer mij don Cyrillus. U zult mij geen MEJ. BRAUN VERBETERT EEN WERELDRECORD 100 Meter rugzwemmen in l m. 21 1]5 sec. Onze Brusselsche correspondent meldt: De jaarlijksche gala van de Brussels Swim ming Club, die zich voor een talrijk publiek af speelde, heeft o.m. twee mooie Hoilandsche over winningen te boeken. Mej. Braun (O.D.Z., Rotter dam) verbeterde haar eigen wereldrecord 100 M. rugzwemmen van 1 m. 21 3/5 op 1 m. 2,1 1/5 sec. Daarna won zij de wedstrijden 100 M. vrije slag in 1 m. 13.6 sec. voor de Engeische dames Cooper en King. Bij deze zelfde gelegenheid won de Brussels Swimming Club met 54 waterpolo- match van de Matacion uit Barcelona. DE MAAS Opening van het roeiseizoen De Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging De Maas heeft gisteren het roeiseizoen geopend met een tocht naar den Stormpolder. Aan dezen tocht die zeer geanimeerd verioo- pen is, hebben een kleine 50 roeisters en roeiers deelgenomen, die geprofiteerd hebben van den killen, maar toch wei plaisanten Zondag. Voor watersport was de temperatuur nog te laag, doch het gezelschap heeft zich niettemin goed geamuseerd. Na afloop van den wel geslaagden openings- tocht heeft een gemeenschappelijke maaltijd ln de Sociëteit van de Maas plaats gehad. NED. BILJARTBOND Jaarlijksche algemeene vergadering te A'dam DE BESTUURSCRISIS In het clubgebouw der B.V. „K.R.A.S." te Am sterdam heeft Zaterdagmiddag, onder leiding van den heer J. Sanders uit Den Haag, de jaarlijk sche algemeene vergadering van den Ned. Bil jart Bond plaats gevonden. Het belangrijkste punt van de agenda vormde de verkiezing van 6 bestuursleden in de plaats van de beeren Sanders, Pijpers, Mastenbroek, Wichenhagen, Smit en de Boer, die als zoodanig hadden bedankt. Dit bedanken was een gevolg van een meeningsverschil in het bestuur, ont staan over een voorstel van het dagelijksch. be stuur om over te gaan tot het vórmen van een bestuursbureau in Amsterdam, met de daaraan verbonden consequentie, dat de „provinciale" be stuursleden zouden komen te vervallen. Alvorens evenwel aan den hoofdschotel werd begonnen, en nadat een voorstel om de diverse agendapunten van prineipieelen aard te behan delen nö. de bestuursverkiezing, geen genade had gevonden in het oog der vergadering, werden de jaarverslagen met algemeene stemmen goed gekeurd. Verschillende bestuursvoorstellen o.m. één om het bestuur te machtigen bij den Internatio nalen Biljartbond een voorstel in te dienen rege lende het weder terugkeeren van profs, tot het amateurisme, benevens een voorstel tot diverse reglementswijzigingen, werden daarop goedge keurd. Langdurige discussies vonden daarop plaats in verband met de bestuursverkiezing. Vooral van de zijde van het bestuur was het aandeel ln deze discussies zeer groot, zonder dat aan vankelijk een duidelijk licht werd geworpen op de aanleiding tot de onderlinge verdeeldheid in het bestuur. Een poging van verschillende zijden onder nomen om den afgetreden bestuurders te be wegen hun bedanken in te trekken, scheen succes te zullen hebben. Althans het bestuur vroeg schorsing der beraadslagingen om in raad kamer te kunnen gaan. Na heropening der ver gadering bleek echter, dat men niet tot overeen stemming was gekomen. De voorzitter deelde mede, dat het geheele bestuur aftrad en stelde voor een commissie te benoemen, die op zoek zou gaan naar geschikte plaatsvervangers. De discussies vingen daarop opnieuw aan en het duurde lang alvorens men tot overeenstem ming kwam. Met uitzondering van den heer Pijper, die staande de vergadering aftrad, verklaarden de overige bestuurders zich bereid, als „demissio- nair-bestuur" nog één maand de loopende zaken te zullen blijven waarnemen. Een commissie van 7 leden zal nu onderzoeken of reorganisatie van het bestuur noodzakelijk is en zal op de ver- volgvergadering, die binnen een maand zal plaats vinden, met candidaten komen. Nadat deze commissie als volgt was samengesteld: Pinto, Swaab, van Leeuwen, Presburg, de Poel jaeger, Pijper en Hondsrecht, sloot de voorzitter de vergadering, die door afgevaardigden van circa 20 vereenigingen was bezocht. Als officieel orgaan werd wederom de „Bil jartwereld" genomen. HANDBOOGSCHIP. t EN. De Z.-H. Bond van Handboogschutters heeft op de banen van Willem Teil te Delft een con cours gehouden om den zilveren Eensgezindheid beker. De uitslag luidt: le prfs (zilveren beker) Fre- derik Hendrik, Delft 2S7 punten; 2e Willem Teil, Delft, 2S6 pnt.3e De Romeinen, Rotterdam 257 Pnt.4e Reineveld, Delft, 249 pnt.; rozenprijs, Dc Batavieren, Rotterdam, 13 rozen. Personeel: le prijs H. Etienne, Willem Teil, 60 pnt.; 2e P. Martens. De Romeinen 55 pnt.; rozenprijs de heer Kaltw.osse, De Batavieren. Vrije schutters le prijs L. J. Vial, De Romei nen; 2o Jaris, Reineveld; rozenprijs Hamwijk, Reineveld; idem 2e groep le prijs A. Kool, Wil lem Teil: 2e Zwartjens, Reineveld; rozenprijs Steenbergen, Willem Tel], DE KORFBALUITSLAGEN Westelijke le klasse. D.T.V.Swift 20; D.V.D.Westerkwartier 0—4; OlympiaD.D.V. 2—1; Koog-Zaandijk— Excelsior 11; H.K.V.—Velox 2—3; Fluks H.S.V. 2—1. Overgangsklasse. BilthovenOosterpark 62; HerculesK.V.D. 00; Z.K.V.Ready Tekca II 30; B.E.P. Ready Tekca 1—3; K.V.K.V.—Koog-Zaandijk II 22; EendrachtWesterkwartier II 41: Vol harding—Haarlem 3—3: O.S.C.R.—Die Haghe 4—3; D.K.C.Rozenburg 1—5; A.L.O.—Deetos II 1—2. Westelijke 2e klasse. Sportde Tovera 21; Blauw-WitD.E.V. II 20; AmersfoortD.V.D. II 25; LutoDe Hinde 60: AdvendoTogo 3I; Swift II Sport Vereent 41; D.T.V. IID.E.D. 03' Koog-Zaandjjk IIID.D.V II 85; Kwiek— Luto II 32; Haarlem IIVelocitas 51: Ons Eibernest II—Het Zuiden II 2—3: Velox II— O.S.C.R. II 71; TrekvogelsRozenburg III 41; Het Zuiden IIIEmma 85; T.O.V.Ons Zwaluwnest 0—2: D.W.S.—Odo 1—3. Rotterdamsche Korfbalbond SperwersHet Zuiden IV 50, UdiTer Gouw II 21; Moordrecht IIKrachtsport I 17. HET AUTO-SNELHEIDSRECORD De pogingen van Campbell Reuter seint d.d. 21 April uit Verneukpan Zuid-Afrika) Captain Campbell met zijn „Blauwe Vogel" be reikte heden een snelheid van 224.58 mijl per uur bij zijn eersten rit en 212.51 mij] bij de tweede poging. De gemiddeelde uursnelheid bedroeg 218.54 mijl; het record van Segrave staat op 231 mijl. DE SCHERMCOMPETITIE T.H.O.R. I—Incassobank I (Amsterdam) Voor de eerste afdeeting van de competitie van den Kon. Ned. Amateur Schermbfnd had Zater dagmiddag te Rotterdam plaats d« wedstrijd tus schen T.H.O.R. I en de Incassobank I (Amster- dag) op floret, degen en sabel. Op floret kwamen voor T.H.O.R. uit de bee ren: La:nla, Luyten, Wierda en Grünbaum en voor Incassobank de heeren Schor, Stijnders, Meyntjes en van Driest. Op de helft van den wedstrijd bad T.H.O.R, een voorsprong van vier partijen, die in de tweede helft tot zes werd ver groot, zoodat de einduitslag was: T.H.O.R. 11 gewonnen partijen, met 30 ontvangen en 38 ge geven treffers: Incassobank won 5 partijen. Het beste resultaat behaalde de heer Grünbaum met 4 gewonnen partijen. Bil den wedstrijd op degen verving bij Incas sobank de heer Bom den heer Schor, terwijl bij T.H.O.R. de heer van Wieringen inviel voor den heer Grünbaum. Halverwege den wedstrijd had Incassobank 5 partijen gewonnen en T.H.O.R. 3, maar in een spannende tweede helft wist T. H. O. R. op te halen tot 77, waarna T.H.O.R. won met 9 tegen 7 partijen, 22 gegeven en 17 ontvan gen treffers. De heer Bom behaalde het besta resultaat met 4 gewonnen partijen, en slechts 2 ontvangen treffers. Op sabel kwamen voor T.H.O.R. uit de heeren vaa Wieringen, Wierda, Quartern en Jelenck en voor Incassobank de heeren Bom, van Driest, Meyntjes en Stijnders. Van het begin af was T.H.O.R. de meerdere en ze won met 11 tegen 5 partijen, 52 gegeven en 42 ontvangen treffers. SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Men deelt ons mede, dat de door den N. S. B. dit jaar uit te schrijven wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland zal gehouden worden te Amsterdam in de maand Juli. lire betalen voor dat uw eigen oogen u over tuigd hebben dat de villa, die een verweerde hoop steenen lijkt, meer waard is dan de over eengekomen prijs. Ik stel u zelfs voor, u ln de villa rond te leiden, dam kan lk u vervolgens de overige gebouwen toonen, in afwachting van don Nunziante Bij die woorden welke een dramatische be teekenis voor hem hadden, durfde hij den pries ter niet in de oogen te zien. Hij staarde daarom het venster uit, totdat de geestelijke bedaard antwoordde: Daar ben ik ook voor gekomen. En is het dus uw bedoeling niet meer naar Napels terug te keeren. Nooit meer, gaf de priester te kennen met een overtuiging die als een hamer op Corlolanis gemoed sloeg. Ik zal uw gast zijn zoolang de villa u toebehoort en u de mijne, wanneer de woning op mijn naam staat. Maar ln Napels zal men mij niet meer terugzien. En als men u komt halen? Niemand weet dat lk vertrokken ben, of waar lk heen ben gegaan en Ik hoop ln het rus tige buitenleven den vrede en rust te vinden, die de belooning ls van een eenvoudig leven. U zult die rust en vrede hier vinden, zei de baron, alsof dat gezegde niet van veel dieper beteekenis was Intusschen bleven zijn eigen woorden ln zijn gemoed met doordringende geluiden echoën. Goed dan! Laten we de villa dus eens gaan bekijken. Komt u maar mee; ik zal u dan tevens de kelders laten zien, indien u dat verlangt. Wilt u uw mantel hier laten? Neen, liever niet Don Cyrillus maakte den zin niet af, maar sloot den mantel nauwer om zich heen. Die beweging kwam echter wat Iaat, want de scherpe blik van den baron had het boek onder den arm opgemerkt en tevens de blauwe bankbiljetten die er voor een klein gedeelte uitstaken. Laten we beginnen met de galerij. Hier hing vroeger een prachtige collctie schilde rijen begon de baron die den priester op den voet volgde. Deze keek met stille bewondering naar de beschilderde gewelven, de bewerkte kozijnen der vensters en den mooien mozalken vloer. Dit was de eetzaal. Er was plaats voor vijftig gasten. Wat een schitterende diners zullen hier gegeven zijn. Hij volgde den priester op de hielen alsof hij diens onafscheidelijke schaduw was, Zijn blik verliet den priester geen oogen- blik en loerend staarde hij op den mageren nek van den bezoeker. Hij had zijn belde handen slechts uit te steken, dien dunnen hals dicht te knijpen en don Cyrillus zou dood zijn. Ziehier de ontvangzaal Zij is wat somher maar toch kan men er voldoende zien. Don Cyrillus Het zich gewillig lelden alsof bet noodlot hem zacht voortdreef. Hij zelf gaf als zijn verlangen te kennen alles te bezichti gen, de trappen af te gaan de donkerste gangen door te trekken, welke de baron zelf niet dan met een zekere huivering zou betreden hebben. En de argelooze priester ging door met zijn moordenaar achter zich aan te sloepen. Hier is de keuken. Wat een ruimte! riep do bezoeker met een accent van tevredenheid uit. En hij maakte de vluchtige berekening dat ze groot genoeg was voor een honderd personen. De baron dacht nergens meer aan, nauwelijks zag hij nog den geestelijke. Naarmate het ge weldige oogenblik van handelen naderde, liep hij meer en meer onbewust voort als een auto-i maat door een machanlek beheerscht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6