NA HET MOORDDRAMA TE GROOTEGAST Woensdag 24 April 1929 Tweede Blad Pagina t A' EEN SCHANDE. NATIONAAL. EHT 0, M EISCHT LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF. i MGR. DR. B. MUTSAERS NAT. BEDEVAART NAAR ROME HET BELGISCH VERDRAG DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN HOE VERDACHTE TOT ZIJN GRUWELIJKE DAAD KWAM .ONDER INVLOED VAN EEN STERKE EMOTIE" DE KONINKLIJKE FAMILIE DE ZIEKTE VAN DEN KONING jj VAN ENGELAND RAAD VAN NEDERL.-INDIë DR. WILLEM MENGELBERG Wat een veranderingen maken wij mee bij degenen van wie men heelemaal niet kon verwachten, dat zij ooit onze opvattingen zouden aanvaarden. De directeur van de soc.-dem. „Voor waarts" schrijft, dat het voor de Rotter- d&msche arbeiders een schande blijft, dat tienduizenden hunner kameraden „vast kleven aan een pers, die dag aan dag hun belangen verraadt en bestrijdt". Mot de „burgerlijke pens" bedoelt de heer v. d. Veen de neutrale bladen. Hij noemt de lezing daarvan voor arbei ders een schande omdat sociaal-democra- ^'b die hun eigen pers niet lezen, verraad Plegen aan partij en beginsel. De katholieken hebben altijd hetzelfde St'zegd. Ze hebben het lang geleden een schande genoemd, als katholieken neutrale bladen lezen en steunen. De neutrale pers staat tegenover de katholieke ideeën; zij om trukt katholieken aan den invloed van 01 gen beginselen. Vroeger werden wij uitgekreten als bek.jeszQt.ters en splijtzwanakweekers. Toen Was het. neutrale het beste, liet eenige. Een katholiek moest zich maar tevreden stel- Ion met een niot-katholiek blad; anders was hij achterlijk. Nu is het veranderd en wij kimmen den Sedachtengamg van den heer v. d. Veen volgen en zeggen hem volmondig na: het een schande voor iederen katholiek, te blijven vastkleven aan een pers, die dag oan dag zijn belangen verraadt en bestrijdt. Van propagandisten die bij de zgn. „neu trale" pers leven, behoeft men heelemaal oiet veel te verwachten. Het laatste vonnis, dat door liberalen over de katholieken gestreken is, houdt in dat zij niet nationaal zijn. Wij zijn wel vaderlandslievend, bereiden geen revolutie voor en erkennen heit gezag, maar wij zijn toch niét nationaal De heeren bedoelen daarmede, dat wij in veel punten op eigen manier de nationale belangen voorstaan. Dat mag niet. We zou den dat moeten doen op liberale manier. Doch wie zijn de schuldigen, dat de ka tholieken een eigen weg hebben moeten "zoeken? Waarom hebben de katholieken hun eigen pers moeten oprichten en groot maken? Omdat de liberale pers, de katholieken het liefst als apria's in de maatschappij wilde houden en dingen leerde en deed en van de daken verkondigde die vlak tegen het Katholicisme in gingen. Waarom hebben de katholieken hun eigen onderwijsinrichtingen moeten op richten ten koste van veel geld? Omdat de „nationale" school dienstbaar werd gemaakt aan levensrichtingen, aan beginselen die Dooit, een katholiek kan aanhangen. Waarom hebben we ons in eigen bonden Dioetcn vereenigen? Omdat het den „natio- nalen" heeren niet afging met de katholie ken rekening te houden. De heele fout der liberalen waa, dat zij li ïeraal vereenzelvigden met „nationaal gedachte was de nationale gedachte en wie niet dacht als zij, storad buiten de natie. Intusschen zijn er zoovelcn anders gaan denken als de liberalen dat er van de natie niet veel meer over zijn zou, in dien zij alleen door liberalen werd gevormd. Onverwacht Koninklijk bezoek Monseigneur dr. B. Mutsaers, die thans zoo ver hersteld is, dat hij reeds eenige malen het •bed ko-n verlaten, ontving gistermorsen onver wacht hoog bezoek van de Koningin van Italië, die in de kliniek Quilsisana gekomen was om'n h ifdame te bezoeken. Toen H. M. vernam, dat daar een priester verbleef, wien een been af gezet was, gaf zij den wenscb te kennen dien te bezoeken. De Koningin informeerde aller minzaamst naar den toestand van mgr. en sprak hem troostvolle woorden toe. Het bezoek dui'.ni> vijf minuten. Het vertrek Heeds Maandag waren vele Rome-pelgrims uit alle deelen van het land in Arnhem samen gekomen, waardoor alle hotels overvol waren. -t.H. D.D. H.H. Mgr. H. van de Wetering met zijn secretaris en Mgr. A. F. Diepen, die even eens reeds diien dag waren gearriveerd, hadden hun intrek genomen in de pastorie van den Hoogeerwaarden heer deken F. L. fatockman. Gistermorgein kwamen tenslotte de pelgrims, die dichter bij het beginpunt van de reis wonen. Het totaal aantal der meereizenden bedraagt 27(1. Langzamerhand vulde zich toen t perron, waar de extra trein, bestaande uit twaalf wa gons wachtte. Te kwart over 9 arriveerden de beide Bis schoppen aan het station, begeleid door deken Stockman. Zij werden door baron van Wijnber gen verwelkomd, die hen vervolgens naar de Voor hen gereserveerde coupé begeleidde. Even over half tien gaf de chef het sein tot vertrek en de trein zette zich in beweging de Eeuwige Stad tegemoet. De pelgrims onder leiding van het Neder- landsch comité tot regeling van bedevaarten (Comité-Kieckens) zijn gisteren in goeden Welsts- 'J te Milaan aangekomen. Verschillende ontwerpen in de Eerste Kamer VAN WANTROUWEN GEEN SPRAKE Bij den aanvang der vergadering, heeft de heer Wibaut den voorzitter gevraagd, of hij bereid was de motieven mede te deelen, waar om hij de ontwerpen, die we kortheidshalve noemen het Belgisch Verdrag, en de voorzie ningen ter uitvoering daarvan, van de agentia had geschrapt. Het was, zooals uit het ant woord van den voorzitter bleek, een vragen naar den bekenden weg, maar daarom toch niet overbodig, nu er In de pers stemmen wa ren opgegaan, die het wenschten te laten voor komen, alsof de Eerste Kamer, in strijd met het voorloopig verslag over die ontwerpen, ze nu niet meer zou wensohen. Thans is In het openbaar, in den Senaat, door den voorzitter uitdrukkelijk verklaard, dat er voor eenig wantrouwen ten opzichte van België, in deze kwestie geen sprake is. Voor de ontwerpen hadden zich verschillende spre kers laten inschrijven en daar de voorzitter feitelijk de vorige week had willen klaarko men met de agenda? had hij deze ontwerpen, na té Voren de sprekers hiervan óp de boogie te hebben gestold, afgevoerd. Een Zuiver huis houdelijke maatregel in het belang van een be hoorlijken gang van zaken. De Eerste Kamer behandelt de zaken altijd gemoedelijk of hoogst ernstig- Het eerste whs nu het geval, zooals ook reeds blijkt uit het feit, dat sprekers zich hadden laten inschrij ven. Of dit juist is, is weder een tweede vraag. Artikel 17 van het reglement 'van orde bepaalt, dat zoodra eenig onderwerp aap de orde van den dag is gesteld, de leden zich aan melden bij den voorzitter of ter griffie en de inschrijving hunner namen op de lijst der sprekers verzoeken. Hiermede wordt het In den Senaat ook niet zoo nauw genomen. Dat bleek bij de Indische Staatsregeling, toen de heer Colijn mededeelde, dat hij zich veertien dagen te voren had laten inschrijven en dat er toen al vier leden hem voor waren geweest. Men kan toch niet aannemen, dat deze ontwer pen toen al waren aan de orde van den- dag, zooals het reglement eischt. Bij het Belgische verdrag schijnt dat nu ook het geval te zijn geweest en daarin is de oorzaak te zoeken van het schrappen dier ontwerpen van de agenda. De zaak is dus geheel opgelost, vooral ook om dat de voorzitter heeft toegezegd, dat ze na het onderzoeik van de Ziektewet, op 8 Mei, we der direct op de agenda komen van de daarna te houden opemibare vergadering. Nu de Kamer de vorige week toch niet met de agenda was klaar gekomen, zou het toch wel wat vreemd zijn als de leden met een vergadering genoegen namen. De roode frac tie zal wel zorgen dat er gepraat wordt. Heel veel bijzonders is er niet gezegd en wat het peil aangaat, deze vergadering vormde wel n schrille tegenstelling met di-e van de vorige week. Toen een hoogstaand debat over een vraagstuk van Staatsbeleid en thans een her haling van klachten, die kort geleden geuit zijn in de Tweede Kamer. De heer Hermans, die ieder jaar spreekt over de postbestellingen, kon er nu gelüikkig aan toevoegen het ook door' zijn partijgénooten aan de overzijde geuite bezwaar, ten aanzien van het weigeren der bestelling van bepaalde on geadresseerde stukken. De actie in den laat- sten tij-d gevoerd door de A. V. R. O., werd aangegrepen om te pleiten voor de V. A. R. A, waarvoor men meer zendtijd eischt. Al deze redevoeringen zijn overbodig, want men weet te voren, dat er niets mee bereikt wordt, ten zij men den Senaat uitsluitend gebruiken wil om propaganda te voeren. Bij de begroeting van de Liim/burgeche mij nen, heeft de heer Lind-eijer zijn onlangs uit gesproken rede bij de begrooting van Water staat nog eens herhaald. In de beantwoording daarvan is de minister blijven steken. Een verpleegster door den trein gedood. Op een overweg nabij Zutphen is de twintig jarige verpleegster K. uit het „0. en N. gast huis" aldaar door een trein overreden, en ge dood. - DOOD DOOR SCHULD. Twee kinderen overreden Voor het Gerechtshof te s' Hertogenboech stond terecht de chauffeur M. R. te St. Oeden- rode aan wiens roekeloosheid het te wijten zou zijn geweest dat te Middelrode twee kinderen werden overreden en gedood. De adv. gen. eischte 2 maanden hechtenisstraf. Mr. v. Leeu wen pleitte vrijspraak. MET MESSTEKEN GEDOOD Verdachte vrijgesproken Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft J. V. landbouwer te Andel, verdacht dat hij J. v. Tilborg te Giessen door messteken gedood heeft, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. DOOR DE TRAM GEGREPEN Veertienjarige jongen gedood Gistermiddag is op den Weteringschans te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een 14-jarige jongen stak met zijn fiets plotse ling vlak voor een tramwagen van lijn 6 den rijweg over. Hoewel de bestuurder nog uit alle macht remde, kon een ongeluk niet meer voor komen worden. De jongen werd door den wagen gegrepen en kwam onder de wielen terecht. Hij was onmiddellijk dood. Om het deerlijk ver minkte lichaam onder den wagen uit te halen, moest deze worden opgevijzeld. Een onbekend gebleven voorbijganger had inmiddels de brand weer reeds gewaarschuwd, die spoedig met een reddingswagen ter plaatse verscheen. Deze wa gen heeft echter geen dienst behoeven te doen. Toen het lijk na eenigen tijd bevrijd was, is het door den G. G- en G. D. naar het Binnen gasthuis overgebracht. Den bestuurder van den tramwagen treft niet de minste schuld. Het tramverkeer ondervond aanzienlijke vertraging. HIJ LEEFDE ZIJN EIGEN LEVENTJE Op een prychiaU'isch onderzoek aangedrongen Gisteren heeft de Arr. Rechtbank te Gronin gen in een speciale terechtzitting behandeld de zaak tegen IJje Wjjks-tra, die in den vroegen morgen van Vrijdag 18 Januari de gemeen teveldwachters M. v. d. Molen en A. Meijer en de Rijksveldwachters H; H. Hóving er J. Werk man van het leven heeft beroofd, toen zij zich ten. huize van Wijkstra- te JLucaswolde vervoeg den, om Aaltje y. d... T„ ,eohtgenoote van -R. Webbes, voor te galei-dep,.voox' den Officier van Justitie, daar dezo. haar .kinderen te Grootegast onverzorgd had .achtergelaten. Het was te verwachten, .dat voor deze zit ting een enorme belangstelling zou bestaan Reeds om 2 uur 's nachts stonden de nieuws gierigen voor het gebouw in queue, om een plaatsje er binnen te kunnen veroveren. Het beperkt aantal plaatsen, dat in de kleine Rechtzaal beschikbaar was, beteekende voor menigeen, die zijn geduld uren had geoefend, een teleurstelling. j Dé zaal zelf was zoo ingericht, dat zooveel mogelijk personen konden worden toegelaten. Alleen voor den verdediger en de pers waren tafels beschikbaar. Verder waren banken en stoelen in het gereserveerde gedeelte in rijen geplaatst. Naast vele leden der Balie merkten wij nog tal van andere belangstellenden op, die in het gereserveerde gedeelte der zaal een plaats hadden. Te ruim half tien werd de zitting geopend. Nadat de rechtbank had plaats genomen, open de de President de zitting en las de deurwaar der van de rol voor, dat behandeld zou worden do zaak tegen IJje Wijkstra. IJje Wijkstra werd hierna tusschen twee veldwachters binnengehracht. De President stelde de gebruikelijke vragen omtrent naam, ouderdom, beroep en woonplaats. W. is, naar men weet, 4 Juli 1895 te Grootegast geboren. Hij is arbeider en muzikant, en woon de voor zijn arrestatie te Doezum in de gemeen te Grootegast. De dagvaarding- Mi*. Meindersma las hierna de dagvaarding voor. Wijkstra staat volgens deze dagvaarding terecht terzake: dat hij op of omstreeks 18 Jan. 1929 in de gemeente Grootegast ter uitvoering van zijn te voren genomen besluit en beraamd plan om Mient van der Molen van het leven te berooven, na kalm beraad en rustig overleg opzettelijk op genoemden v. d. Molen een of meer schoten uit een of meer met scherpe patronen geladen vuur wapenen heeft gelost en hem daarbij met een of meer kogels beeft getroffen en opzettelijk aan v. d. Molen een of meer sneden en steken met een mes of ander voorwerp heeft toege bracht, tengevolge waarvan meergenoemde Van der Molen zoodanige verwondingen heeft be komen, dat hij kort daarop aan verbloeding is overleden. Datzelfde wordt- hem ten laste gelegd ten aanzien van het dooden yan .de veldwachters Hoving, Werkman en Meijer, met uitzondering dat ten aanzien van Hoving slechts wordt ge sproken van één kogelschot en niet van sneden of steken, bij Werkman eveneens van één kogel- schot, maar wel van sneden en steken, terwijl ten aanzien van Meijer eveneens van meer ko gels wordt gesproken. :Js Zeventien getuigen, onder wie eenige-dok-" toren, waren gedagvaard. Verdediger was mr. Levi-e, die 9 getuigen a décharge heeft opge roepen. Toen vrouw Wobbes in de getuigenbank plaats nam ontstond er eenige beweging. De verdachte zag er bleek uit en bleef onbe wogen bij het voorlezen van de dagvaarding Het eerst werden de getuigen h charge ge hoord. Dr. C. Mieremet wordt als deskundige be eedigd. Anne Jutte,, opperwachtmeester te Marurn is, toen bij hem aangifte van den moord geschied de, met wachtmeester Bouma en veldwachter Bollens naar Lu-caswolde gegaan. Hij vond daar het huis van verdachte in brand. Het lijk van veldwachter Meijer vond hij in de sloot, dat van v. d Molen voor de deur en achter de woning die van de beide rijksveldwachters. Hij liet deze lijken naar het gemeentehuis over brengen Overal lagen patroonhulzen, terwijl in de puiniioopen van het huis een geweer werd gevonden. Get. Bouma bevestigt üit. De arbeider Pouw zag eerst de vier veldwach ters. Hij hoorde schieten en zag daarna verd. weggaan. Verdachte erkent, dat vrouw Wobbes gedag vaard was. Hij liet haar vrtj om te gaan. Als ze niet wou, zou verdachte de de*ur vasthouden. Verd. zegt, dat hij de deur zag uitbuigen. President: U is een goed schutter. Verdachte: Dit scheelde niet zooveel. Op een vraag van den rechter waarom ver dachte zijn slachtoffers met een mes sneden toebracht, maakt verdachte een gebaar. Verdachte zegt niet bij de achterdeur gespro ken te hebben. Op een vraag van den officier zegt verdachte, dut. het aan de vrouw lag, dat hij de veldwachters buiten wilde houden. De politie had altijd vrijen toegang bij hem. Gedurende het verhoor antwoordt verdachte op zwakken toon zonder blijken van ontroering. Op een vraag van den president waarom ver dachte een geladen gevolver had, zegt hij bang te zijn voor *u volksgericht als te Nlebert. Ver der bekent hij door de kier van de deur gescho ten te hebben om de veldwachters te dooden. President: U hebt de veldwachters op den grond zien liggen en meende dat er geen politie meer was. Maar toen u uw huis wilde binnen gaan, zag u Werkman nog en dien heeft u toen ook nog neergeschoten. Verdachte: Ja, ik was totaal de kluts kwijt. President: Later zag u Meyer ook nog, die op u schoot. U hebt hem toen zien vallen en is hem gaan zoeken. Verdachte: Nee, dat niet. Ik liep maar wat heen en weer. Ik was heelemaal in de war. President: Later voradt u hem In de sloot en. heeft u weer op hem geschoten. Wat hebt u daarna met de karabijn gedaan? Verdachte: Weet ik niet meer. President; U'bent toen naar Meijer toe ge gaan en hebt hem met een mes gesneden. Gaf hij toen geen teekenen van leven? Verdachte: Neen. President: U bent daarna naar Werkman en Hoving gegaan en heeft hen ook gesneden en gestoken. Was dat om hen te dooden? 'Verdachte: Nee', ik deed dat zoo maar. Ik was zoo opgewonden. - President:-Toen heeft u de woning in brand gestoken en bent u naar den dokter gëgaan. Verdachte; Ja/ PresidentHebt u -geen medelijden met de nagelaten betrekkingen?' - Verdachte: Ja zeker, lit heb ér-genoeg mee to doen. - Hierna wor-d-t verslag ge-daan van de toe dracht der zaak, teen de politie de vrouw- kwam halen. Hieruit blijkt, dat de verdachte van oordeel was, dat de burgemeester zelf moest komen om -haar te dwingen mee te gaan. Dan worden verdachte eenige vragen gesteld omtrent den aanval op Meijer. Nadat de deskundige dr. Mieremet eenige verklaringen heeft afgelegd betreffende de ver wondingen van de slachtoffers, wordt een broer van verd. als getuige k décharge gehoord. Deze zegt, dat zijn broer de laatste jaren heei vreemd was. Hij las vreemde boeken. Zijn moeder had het heel goed bij hem. Toen zijn broer met Aaltje bij hem geweest was, zag hij er uit als een wild dier. Hij vertelde wat hij had gedaan en vroeg of hij Aaltje bij get. kon laten. Get. nam haar in huis. Zij vertelde, dat zij tijdens den moord op den zolder had gezeten. De vrouw van dezen getuige zegt, dat haar zwager Aaltje niet wilde tegenhouden om weg to gaan. Na den moord zag verd. er verwilderd uit. Aaltje zei blij te zijn, dat de politie geval len was en dat zij er om moest lachen. Dan wordt gehoord dr. H. Jager te Gro ningen, die verd. in 1919 onder behandeling heeft gehad en toen neurasthenie constateerde. Hij achtte verd. die een netten en bescheiden indruk maakte alleen onder invloed van een sterke emotie tot de daad in staat en deelde op verzoek van den verdediger mede, dat daarbij wel vermindering van toerekeningsvatbaarheid mogelijk was. Getuige H. Wijkstra een achterneef van verd. zegt dezen al 10 jaar te kennen. Zijn moeder had het heel goed bij hem, doch hij deed heel raar soms. Zoo was hij eens bij hem ge- weeet en verd. deed toen niets dan lachen,' omdat het 's nachts zoo gespookt had. Getuige Hut te Lucaswoude, die verd. mee nam, verklaart dat W. op den dag van den moord zeer vreemd deed. W. sprak vreemd en hij begreep dat er iets was gebeurd. Overigens zegt deze getuige dat W. nooit lastig was. Over zijn verhouding tot vrouw Wobbes sprak hij bijna nooit, doch zei alleen dat hij haar niet kon wegjagen; verd. stond in het middelpunt van zijn eigen belangstelling. Meerdere getuigen wijzen daarna op het vreemde gedrag van W. gedurende de laatste maanden. HU was musicaal doch haalde vele melodieën door elkaar, praatte veel in zich zelf, doch men wist niet waarover. Alleen hoor de getuige v. d. Meer eenmaal het woord uniform. Ouder doodeche stilte kreeg daarna de Offi cier van Justitie, mr. Meinders, het woord. Deze zeide de geheele zaak duidelijk voor oogen te kunnen halen. Groote ontroering en verontwaardiging wekte deze daad. Z.Ed, achtte moord met overleg aanwezig en achtte verd. wel toerekenbaar. Uit rapporten blijkt, dat verdachte niet iemand is van gebrekkige ontwikkeling. Hij is armoedig opgevoed, doch hééft verschillende vakken gehad. Hij las veel en deed veel aan spiritisme. Daardoor kon hij zenuwachtig zijn geworden, Hoe kwam verdachte tot zijn ontzettende daad? Hij zelf leed door een verzwakking der ze nuwen en door de verhouding met vrouw Wob bes Spr. constateert dat deze verhouding van gróoten invloed is geweest; zij is een groote factor in de aanleiding tot het drama. Er is een tegenstrijdigheid omtrent de vraag door wie de verhouding is ontstaan. Zekeir is het, dat de vrouw een ongunstigen Invloed op Wijk stra heeft uitgeoefend. Na nog eens het ver lies voor de familie en de groote verdiensten van de slachtoffers te hebben geschetst, als mede dank gebracht te hebben aan majoor Stl-ek-ema en v. d. Wonde, eischte hij levens lange gevangenisstraf. Hierna kwam de verdediger aan het woord. Mr. Levle wijst op het vreeselijk gebeuren. De verdachte is geen communist en is niet ge vaarlijk. Hij heeft berouw over zijn, daad en zij laat hem niet met rust. Hij had geen haat tegen de politie. Verdachte heeft een gevoelig karakter. Verdachte werd uit -zidhze-Jf afschaf fer en hi stond bekend als een goede kerel, hulpvaardig ea bereid om iedeT te heipen. Hij etend op goeden voet met de politie. Verdachte leefde zijn eigen leventje, las over spiritisme, occultisme en somnambulisme. Hij schoot, toen de deur geforceerd werd, de politie tn dol driftige, waanzinnige woede neer. Hij heeft Ibulten zijn zinnen gehandeld. Pleiter acht hier- geen sprake van kalm beraad en moord, daar verdachte niet wist, dat do politie zon komei. Pleiter dTlngt ten slotte nogmaals aan op een psychiatrisch onderzoek. Uitspraak 7 Mei, des morgens half tien. NAAR DE MISSIE. Weer twee Zusters vertrokken. Zaterdagmorgen zijn wederom twee postu lanten uit het Sint Olavs Missiehuis te Bus- sum, naar Noorwegen vertrokken, om In het Zusterhuis te Sylling haar noviciaat in de con gregatie van de Zusters van Sint Franciscus XaveTius te beginnen. H. M. de Koningin vertrok gistermorgen te zeven uur per auto van Het Loo naar Den Haag. Prinses Juliana maakte de reis mee tot Leiden. H. M. de Koningin kwam om half elf in Den Haag aan. Na vooraf een bezoek te hebben gebracht aan de Koningin-Moeder, vertrok de Koningin om streeks elf uur naar het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Dankbetuiging voor de in Nederland betoonde sympathie De Ëngelsche gezant te 's-Gravenkage deelt het volgende mede; „Zijne Majesteit koning George V, wenscht de gelegenheid van de jongste verbetering- ia zijn gezondheistoestand aan te grijpen om zija diepgevoelde waardeering uit te spreken voor de sympathie in Nederland voor hem aan dea dag gelegd tijdens zijn ziekte". Oud-minister Welter Vice-president? Het „N. v. d. D. v. N. I." zegt uit alleszins betrouwbare bron te vernemen, dat. den hew Ch. J. I. M. Weiter, lid In dëh Raad van Ned.- Indië, is medegedeeld dat, zoo hij In dit jaar niet heengaat, hij zal worden benoemd tot vice- president van genoemd college, ter vervanging van den heer mr. K. F. Creutzberg, die in September a.s. repatrieert. De Landvoogd zou persoonlijk den heer mr. H. G. P. Duyfjes verzocht hebben als lid min stens tot Juni 1930 aan te blijven, hetgeen door mr. Duyfjes zou zijn toegezegd. VOOR HET AMSTERDAMSCHE ORKEST BEHOUDEN Wij vernemen, dat het vrijwel zeker is, dat, hoe ook de beslissing van den minister moge uitvallen, Mengelberg voor het AmsteTdamsche Orkest behouden blijft. In hoever hij belasting plichtig zal blijven en wie zijn tribuut aan de schatkist zal betalen, moge voor hem zelf hoogst belangrijk zijn, wij verheugen ons, dat ons mu ziekleven niet onder de beslissingen van den fiscus zal behoeven te lijden. (N.R.Crt.), KOR KUILER. De heer Kor Kuiler, de dirigent van de Gro ninger Orkestvereeniging, herdenkt deze week zijn zilveren jubileum als directeur der Ge mengde Zangvereeniging Bekker. WILLEM ROBERT JR. De heer Willem Robert Jr. te Tilburg heeft definitief het directeurschap aanvaard van hèt pas opgerichte groote mannenkoor aldaar. HET INVOERRECHT OP THEE Verplaatsing van den handel naar de Londensche markt De heer Van Sasse van Ysselt heeft aan den Minister van Financiën de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat met ingang van 22 April 19*29 in Groot Brittannië zijn af geschaft de aldaar tot dusverre bestaan hebben de invoerrechten op thee? Is de Minister niet van oordeel, dat wanneer daar te lande thee vrij van invoerrechten kan worden ingevoerd, de hier te lande bestaan de handel in thee zich zal verplaatsen naar de Londensche markt, zoolang althans hier te lande zal blijven bestaan het hooge invoerrecht op thee van 75 per 100 kilogram? Is de Minister niet van oordeel, dat dit zon' zijn zeer in het nadeel van den Nederlandschen theehandel en is hij daarom niet beTeld, tijdig maatregelen voor te stellen, waardoor dit na deel van ons land kan worden afgewend? NED. GIST- EN SPIRITUSFABRIEK Gunstiger prijsverhoudingen Aan het jaarverslag der Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek over 1928 ontleenen wij het volgende: De in ons vorig jaarverslag uitgesproken verwachting, dat de uitkomsten over het boek jaar 1928 ten achter zouden blijven bij de in 1927 behaalde resultaten, is juist gebleken. Evenwel is het winstcijfer gunstiger dan wij op grond van de toentertijd geldende omstan digheden konden voorziein. Daarnaast hebben een zeer bevredigende, ten opzichte van het vorige jaar nog eenigszin3 gestegen gistomzot, gemiddeld vrij gunstige spiritusprijzen, zoomede bevredigende opbreng sten uit onderhoorige bedrijven er toe bijgedra gen dat het afgeloopen boekjaar afsluit met een saldo, dat op zichzelf beschouwd gunstig is. Het feit, dat dit saldo achterblijft bij het voorafgaande jaar, weerhoudt ons niet onze in de laatste jaren gevolgde afschrijvingspoll- tiek onverminderd voort te zetten. Toch achten wij een nog verdere verlaging van de boekwaarde wenschelijk en vertrouwen, dat daartoe de uitkomsten van het loopende boekjaar, dat zich onder gunstiger prijsver houdingen heeft ingezet, de mogelijkheid zullen bieden. De winst- en verliesrekening per 31 Decem ber 1928 vermeldt In 't debet: afschrijv. Delft 730.826 (731.059), Brugge 363.757 (367.128), Schiedam 91.338 (63.101), Brussel 6687 (1.439), diverse panden en terreinen 2535 (8327), saldo winst 2.964.475 (3.466.080) en 'ln het credit: saldo Ao. Po. ƒ62.077 (35.584), exploitatie ƒ3.759.822 ('4.300.747), interest ƒ337.721 (298.143). Bij K. B. is aan ir. W. H. v. Leeuwen, presi dent-directeur van de Ned. Gist. en Sprlritus- fabriek te Delft, verlof verleend tot het aannemen van zijne benoeming tot officier in de Kroonorde van België. AUDIëNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 29 April a.s. niet plaats hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5