DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ALGEMEENE OOMSCH AVATHÜLIEKE SPORTDAG 52ste Jaargan» Zaterdag 27 April 1929 No. 15401 VOETBALSPORT OOK IN DE ST. JOSEPHGEZELLEN7 7 7 S. G. V. 1 Dit nummer bestaat uit vier bladen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voe en nl nopen; f 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct PostehÊque en girodienst 81440 aUVEKTENTIEN; 16 regels 1.55 Elke regel meer 30 ct. Reclames tnsseüen den tekst 60 ct per regel. Kleine adverte ntiea: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct tot 'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 6 regels 060, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend K HET PROGRAMMA Het navolgende programma, dat, wat „Excel sior" betreft, als een waardige inzet van het tweede lustrumjaar dezer vereeniging be schouwd kan worden, is voor deze van propa ganda voor de Katholieke Sportbeweging samengesteld: Zaterdag 27 April Excelsior b—Celer a, 3 uur; Excelsior a— Duiven a, 4 uur; Excelsior c—Excelsior d, 5 uur. Wanneer een van de twee eerstgenoemde Excelsior elftallen zijn wedstrijd wint, dan is dit elftal afdeelingskampioen. Zondag 28 April Om half 8 wordt in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie (Frankeland) een II. Mis opgedragen voor de leden en donateurs der R. K. Schiedam- sche Sportvereenigingen. Onder deze H. Mis, gedurende welke de weleerw. beer L. Beune, geestelijk adviseur van „Excelsior" een toe spraak zal houden, heeft een algemeene H. Communie plaats. Op het terrein aan de Damlaan speelt om 12 uur „Excelsior" 3 tegen S. G.V. I, terwijl om 2 uur de eerste elftallers van Excelsior den strijd aanbinden tegen het Haagsche Graaf Willem II, een ernstige kampioenscandidaat. 's Avonds om 8 uur geeft de R. K. Schiedam- sche Tooneelclub in den R. K. Volksbond een opvoering van het bekende tooneclspel in 3 bedrijven: „Bruine Suiker", dat een genotvollen avond waarborgt. Dinsdag 30 April De groote turnuitvoering welke des avonds in den R. K. Volksbond gegeven wordt door leden van de R. K. S. V. „Excelsior" vormt het slot van de feestelijkheden. De aanvang is op 8 uur gesteld. DE KERKELIJKE VIERING Voor allen, meer dan drie honderd in Ka tholiek verband hier ter stede georganiseerde sporters, wordt in het Frankenland een H. Mis opgedragen te half acht waarna algemeene H. Communie. De dames Senioren en Junioren nemen plaats in de vrouwenzijbeuk (zooveel mogelijk voor aan. De heeren Senioren in de mannenzijbeuk achter den Biechtstoel van Kap. Beune. De Junioren in de mannenzijbeuk vóór bedoelden Biechtstoel. Allen gaan na de II. Mis ter H. Tafel en wor den dringend verzocht zich hierbij straf te houden aan de leiding der Bestuursleden. HET BISSCHOPPELIJKE WOORD Ten slotte moet ook in de beoefening der sport de Katholiek zich laten leiden door het Kerkelijk Gezag, dat geen uitspraak geven zal in technische questies, maar de groote lijnen aangeeft, waarlangs het voor den Katholiek mogelijk zal zijn, de gevaren der sport voor godsdienst en zeden te vermijden. Welnu de Bisschoppen van Nerderland noe men de Katholieke organisatie voor de sport beoefening „nuttig en noodzakelijk" en daarom „ons ernstig en uitdrukkelijk verlangen". Tot de ouders is wel speciaal dit Bisschop pelijk woord gericht: „Het is plicht der Ka tholieken, oolt in de sport de Roomsehe begin selen door te voeren, en daaronï meenen wij, <lat de ouders nie verantwoord zijn, wanner zij Veroorloven, dat hun kinderen zich organisee- ren in zoogenaamde neutrale sport-vereenigin- gen Wanneer ik, als vice-praeses, met mijn ge- zellenvcetballers een oogenblikje voor het voet licht verschijn, dan doe ik zulks niet, om U te laten zien, dat mijn elftallen ook niet voor de poes zijn; dan doe ik dat niet, om u er op te wijzen, dat ze goed in de pak zitten want dat kon wel een beetje beter maar dan doe ik dat, om vele jongelui van Schiedam er eens op attent te maken, dat een St. Josephgezel een echte en een beste voetballer kan zijn, een rappe, vlugge jongen, die voor niemand bulten onze vereeniging behoeft onder te doen. Wat toch is het geval? Er kan toch zoo dik wijls door velen onzer opgeschoten jongens tot ons groot displezier zoo smalend, zoo minachtend met medelijdend schouderopha len over eene St. Josephgezellenvereeniging ge sproken worden. Zulk eene vereeniging heet dan een instituut voor ouwe mannetjes, een bijeen komst van vrome zieltjes, die onder leiding treffen der biljartballen gemakkelijk weten te overstemmen, en die ik moet het eerlijk heidshalve bekennen niet allen zoo hard loopen naar het godsdienstig onderwijs, naar de retraite, enz. enz. Ge moogt ze zien verder op de plankeD, waar ze komische stukken, weten weer te gevenge moogt ze volgen, als ze op hun jaarlijkscbe reis zijn, om zich te ontwik kelen, maar niet minder, om zich te ontspan nen en te vermaken en kor.it maar eens kijken op hun eigen voetbalterrein, waar zij nooit weten van vermoeienis of uitputting. Ejaar vormen zij een flinke club, klein nog, maar toch vol levenskracht, in zich dragend de be lofte voor een langen en gezonden toekomst. Het wachten is nog op de velen, die buiten alle verband staat, die gaarne lid zouden worden van S. G. V, als ze maar niet het predicaat van gezel behoefden te dragen. Mogen dezen toch eens inzien hoe weldadig zulk een gezellenvereeniging werkt, hoe veilig het milieu is, waarin men zijn vrijen tijd door brengt, hoe. beter men zijn geld weet te spa ren en uit te geven, hoe vroolijk men zijn hart daar weet te houden, en hoe lenig zijn lichaam. Dan mag ik verwachten, dat vele Jongeren tot inkeer zullen komen, dat vele ouders hun groo- tere jongens zullen weten te bewerken, en dat, door middel ook van den voetbal, onze veree niging in omvang zal toenemen. C. B. M. WIEMERS R. K. Pr. OOK DE CRICKET SPORT wordt bij „Excelsior" beoefend en toezicht van een priester, voortdurend over Godsdienst moeten spreken, die alle Gods dienstoefeningen moeten naioopen, die jaarlijks in een retraitehuis worden gestopt, em weke lijks naar de biechtstoel en communiebank worden gesleept enz. enz. Nu zijn het wel niet de slechtste vruchten, waaraan de wespen knagen, maar de vruchten lijden er toch onder, m. a. w. het werkt toch nadeelig op een gezond en krachtig voortbestaan van een dergelijke vereeniging, en meerdere zullen er zijn, die dit soort van wespen buiten ons verband wor den gehouden, enkel en alleen, omdat ze niet tot deze uitverkorene vromen willen behooren. Laat ik ze aanstonds gerust stellen, met te zeggen, dat onze gezellen zijn: jongens im de volle kracht van hun dartele jeugd, die in onze radiogids nooit anders zoeken, dan de vroolijkste nummers, die met hun kelen het SET EERSTE ELFTAL van de R. K. S. V. „Excelsior" R. K. S. V. EXCELSIOR Niemand, ook de oprichters zelve niet, zullen bij de oprichting en eersten bestaanstijd ook maar het minst gedacht, hebben dat de R. K. S. V. Excelsior ooit haar momenteelen grootschen omvang zou bereiken. Excelsior neemt niet alleen een eerste plaats in in de rij der Roomsehe sportclubs, doch kan momenteel een vergelijking met plaatselijke sportvereenigingen glansrijk door staan. Momenteel worden door de zwartwitten de volgende sporten beoefend: voetbal, cricket, atbletlek en gymnastiek, waarvan voetbal als wintersport en cricket als zomersport wel de meest populairste zijn. Door de dames vooral vindt de korfbalsport ruime beoefening en hiervoor bestaan voor het a.s. seizoen groote plannen. Verder wordt momen teel onderzoekt in hoeverre het mogelijk is om de zwem- en tennissport in clubverband te beoefenen. Door de voetbalafdeeling wordt roet 8 elf. tallen aan de competities der Roomsehe bonden deelgenomen en wel het le elftal in de overgangsklasse der R.ICF. (<ie hoogste afdeeling der R. K. bonden); het 2e, 3e en 4e in den D.H.V.B. en het 5e, Ge, 7e en 8e (junioren) ln het district Rotterdam. Het gaat hot le elftal dit seizoen niet erg voor den wind, doch de overige elftallen maken alle een goede kans voor het kampioen schap, hetwelk 3 der junioren-elfallen vrijwel niet meer ontgaan kan. De turnafdeeling onder leiding van drie leeraren is weer in 6 afdeelingen onder verdeeld en telt plm. 150 beoefenaars(sters). Voorwaar een respectabel aantal! De zwart witte turnsters en turners zijn op de bonds wedstrijden zeer gevreesde tegenstanders, die steeds op de hoogste prijzen beslag wotPn te leggen, vooral de oudste damesafdeeling. Do atbietielc wordt slechts matig be oefend, de cricketsport daarentegen vindt bij de zwart-witten talrijke trouwe aanhangers. Evenals het vorig jaar zal dit jaar wederom met 3 elftallen aan de competities van den N. C. B. worden deelgenomen. Doch naast de sportbeoefening wordt de ontwikeling en ontspanning der leden niet vergeten. De Excelsior.avouden, waarvan er DE ST. JOZEFGEZELLER van de Fr ankeland.sche parochie hebben een eigen sportclub, J genaamd S. G. V. De leden met hun geestelijk-adviseur, kapelaan C. Wiemers J? ieder jaar minstens 4 gegeven worden (een jaarfeest en drie intieme feestavonden), zijn zóó overbekend en hebben, een zoo'n goeden klank ln onzen stad, zelfs ver daarbuiten, dat we hierover niet nader behoeven uit te weiden. De zwart-witten beschikken over een eigen cabavetclub en ook een eigen muziekgezel schap „The Black and White band" die eveneens overbekend is en op vrijwel alle Roomsehe bijeenkomsten medewerking ver leent. In plm. 10 maanden traden zij niet minder dan 50 maal op! lederen zomer worden door de verschil lende afdeelingen vacantieuitstapjes onder nomen soms voor meerdere dagen, waarvan vele voor de deelnemers onvergetelijk zijn geworden. Ook kleinere tochten als fiets tochten enz. hebben steeds op het programma geprijkt. De wekelijksche clubavonden in den R K Kring, waar tevens een fraaie kast met de niet minder fraaie en talrijke overwinnings- tropheeën als bekers, kransen, medailles, plaquettes enz. een plaats heeft gevonden, zorgen voor versterking van den onderlingen band. Opgericht is een spaarfonds waar men weke lijks een willekeurig bedrag kan deponeeren voor bestrijding der door de leden te maken onkosten zooals contributie, reiskosten en andere onkosten voor uitstapjes, kosten voor aanschaffing van sportkleeding enz. enz. Natuurlijk wordt de geestelijke verzorging der leden nimmer vergeten en meerdere malen zijn triduüms georganiseerd, terwijl ook op andere wijze de leden er telkens aan herinnerd worden dat voor den vereenigings naam het „R. IC" met eere prijkt. Aan de junioren werd steeds groote zorg besteed en wat de juniorencommissie in samenwerking met het bestuur voor de jongere leden doet valt niet gemakkelijk te beschrijven. Kosten, die zeker meer dan de contributie bedragen, noch moeiten worden voor de junioren gespaard. Momenteel telt de vereeniging 32 dames leden, 58 meisjesleden, T9 heerenleden en 76 jongensleden, alzoo totaal 245 leden! Het aantal donateurs, dat voor Schiedam nog immer te klein is, bedraagt 86. De inkomsten en uitgaven bedragen per jaar rond 4000, welk bedrag voldoende aangeeft den omvang der vereeniging. Sympathie hebben de zwart-witten al heel spoedig ondervonden en steeds behouden doch aan sympathie alleen heeft Excelsior heel weinig. Gelukkig wordt vooral in den laatsten tijd overal ruimen medewerking en steun ondervonden, waardoor een goede toekomst open ligt. Door het actieve bestuur en de talrijke commissieleden wordt dan ook hard geploeterd en nauwkeurig zorggedragen dien steun meer en meer waard te worden. Met. zusterorgani saties, onderwijsautoritedten enz. wordt op prettige wijze saamgewerkt, en kortgeleden is Excelsior ook toegetreden tot de K. S. A. Maandelijks verschijnt reeds sedert 8 jaren een clubblad waarin naast de officieele mede- deelingen, beschrijvingen over het wel en wee der vereeniging ruime plaats vinden. Naar het verschijnen hiervan wordt door leden, donateurs en aanhangers steeds verlangend uitgèzien en niet gaarne zullen zij hun lief geworden clubblad willen missen. Mogen meerdere Schiedammers het zware werk deT zwart-zitten steunen. Nieuwe leden zijn steeds welkom, maar ook vooral dona teurs welke categorie in het verenigings verband onmisbaar is zoowel wegens hun financieele als moreelen steun. Opgewekt gaan de zwart-witten hun 2e lustrum tegemoet hetgeen zij hopen te vieren op dezelfde grootsche wijze als het le lustrum, dat bij velen nog versch in het geheugen ligt. En „last not least" er heerscht bij Excel sior immer een clubgeest die men tevergeefs elders zoekt en die oorzaak is, dat mochten or leden zijn die hun club entrouw worden, zij toch weer vroeg of laat terugkeeren, waarvan krachtige staaltjes verteld kunnen worden. Hoever de zwart-witten ook verspreid wor den, zwart-wit wordt nimmer vergeten! Toen de R.K. Sportvereeniging „Excelsiori1 het plan opperde, een propaganda-aetie te or- ganiseeren voor de geheele R. K. Sportbeweging in Schiedam, en S.G.V. verzocht, om met dezai propaganda te willen medewerken, heeft onzé club zich onmiddellijk bereid verklaard, dezq actie te willen steunen, omdat zij: le. Maar al te zeer haar plicht gevoelt, on! het R. K. Sportwezen in onze stad te helpen bevorderen 2e. zij hierin vindt een zeer gewenschtö gelegenheid, om de aandacht van velen weet; eens te vestigen op haar bestaan in ons mid den. Niettegenstaande de R. K. Sportbeweging hier tea- stede toch voldoende bekend mag verondersteld worden, zijn e-r nog steeds maar al te veel, die hun sportlust uitvieren buiten de R. IC gelederen. Ze schijnen zeker nog niet doordrongen van de noodzakelijkheid, zich ook in de sportwereld katholiek te organiseeren. Ook in dit leven krioelt het van gevaren voor het behoud en het versterken van het geloof, vooir het ongerept bewaren van de goede begrippen en praktijken der zedelijkheid^ En dit klemt nog te meer, waar deze jonge mannen met hun geloof nog niet tot vollen wasdom zijn gekomen, waar zij nog niet zijn gestaald in den strijd des levens, waar zij nog geen oordeel1 hebben, dat steunen kan op jarenlange levenservaring. Daarom moet da kerk, als ;n echte zorgzame moeder, ook op dit terrein haar voet zetten, en haar kinderen rondom zich verzamelen, en bij zicb houden, opdat zij niet worden meegesleurd door dien machtigen stroom van onverschilligheid, van oppervlakkigheid, van lichtzinnigheid, die zich ook over dezen grond zulk een breeden weg weet te banen. Men brengt wel eens in het midden, om zich schoon te spreken, dat die katholieke ver- eenigingen de vrijheid te veel aan banden leggen, dat men zijn talenten niet voldoende tot ontwikkeling kan brengen, dat men steeda in te nauwe kring moet spelen, dat men niet hoog genoeg kan klimmen in de wereld der sport. Als wij het onware schrappen van de ge- somde bezwaren, als wij het overdrevene er afschuren, dan zal er nog wel het een en ander overblijven, dat ons doet achter staan bij dé neutrale Vereenigingen. Maar dan moeten we bedenken: le. Dat anderen vele dingen doen, die voor hen evenmin geoorloofd zijn als voor ons; 2e. dat wij voor het behoud van ons geloot en onze goede zeden, bereid moeten zijn, ook op het sportterrein een offertje te willen bren. gen; 3e. dat wij alleen door algemeene toe treding en niet door afbraak en negatie, den achterstand tot een minimum zullen weten te maken. Op de tweede plaats is het voor ons een ge- wenschte gelegenheid om de aandacht van velen weer eens te vestigen op het bestaan van S. G.V. ln ons midden. In 1926 is deze vereeniging opgericht dooi; den Vice-Praeses G. B. M. Wiemers, kapelaan van de Frankelandsche parochie, als onderaf- Ueeling van de St. Josepbgezeillenvereeniging, Schiedam III. Deze voetbalvereeniging is niet opgericht als concurrente van de groote R. K- Vereeniging Excelsior, maar als een machtig middel in de hand van het bestuur, om: le. het ledenaantal van de St. Joseph gezel lenvereeniging te doen stijgen en op gewenseh- te hoogte te houden; 2e. Om vele anderen te winnen voor de R. K. 'vereeniging 3e. om door het kweeken van junioren-elf tallen de bevolking van het patronaat te ver. zorgen en den overgang tot het patronaat tot de gezellen in de hand te werken. Een St. Josephgezellenvereendgmg toch ia een noodzakelijk lichaam in een parochie van eenigen omvang. De jongelui moeiten een te huis hebben, waar zij elkander kunnen vin den, om zich te ontspannen, zich te ontwik kelen, om zich met en door elkaar te leeren verdienstelijk maken en nuttig voor anderen. Straat en café, bioscoop en dansgelegenheid zij roepen om het hardst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1