MTIONALE BEDEVAART NAAR ROME TWENTSCHE KATHOLIEKENDAG DINSDAG 30 APRIL 1929 DERDE BLAD PAGINA 2 DE L. T. B. IN HET BISDOM HAARLEM AUDIëNTIE BIJ Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM HET HUWELIJK EN DE OPVOEDING DE ENKHUIZER ALMANAK HET LEIDSCHE STADHUIS i Algemeene vergadering HARTELIJKE TOESPRAAK TOT HE PELGRIMS BEZOEKEN VAN DE BISSCHOPPEN OP PINKSTERMAANDAG TE ENSCHEDE Op Pinkstermaandag 20 Mei a.s. zal te En schedé da Twentscho Katholiekendag worden gehouden, In de vijf sectievergaderingen zullen in het bijzonder het hu wel ijle en de opvoeding der jeugd worden behandeld. Wij laten hier onder de conclusies volgen van de verschillende siprekeirs. Van Z.D.H. den Aartsbisschop werd de vol gende goedkeuring op deze conclusies ont vangen: Aan de hierbij teruggaande conclusies der redevoeringen te houden op den Twentschen Katholiekendag 1929 geven wij volgaarne onze goedkeuring. Wij hopen, dat een ernstige be handeling van deze hoogst belangrijke en ac- tueele vraagstukken rijke vruchten moge af werpen. De Aartsbisschop B. A. DE WIT, Vic. Gen. Het Christelijk Huwelijksideaal In de eerste sectie zal als spreker optreden prof. v. d. Loo van het Groot-Seminarie, Rijsen- burg. Conclusies: 1. Het Christelijk huwelijksideaal wordt op niet te misduiden, wijze afgeleid uit het wezen, de doeleinden en. eigenschappen van het huwe lijk, beschouwd in het licht der rede en Open baring, 2. Het wordt neergehaald door tegennatuur lijke geboortebeperking, echtbreuk, echtschei ding en vrije liefde. 3. Het kan alleen hooggehouden worden door een leven uit het geloof, de hoop en de liefde. Het Neo-Malthusianismc en de Bond voor groote gezinnen Over dit onderwerp zal het woord voeren dr. W. B. Huddleston-Slater, Rotterdam. Conclusies: Van iedere geordende maatschappij is het gezin de grondslag. W i.e het gezin ondermijnt, ondermijnt de maatschappij. Een van de factoren, die bij de ondermijning van het gezin, een rol spelen, is het Nieuw- Malthusianisme. Het Nieuw-Malthusianisme, theoretisch een waardeloos stelsel, heeft praktisch grooten op gang gemaakt, omdat het welkom was aan de gemak- en genotzucht en het godsdienstig leven geen voldoenden tegenstand bood. Als ondermijner van gezin en maatschappij dient het Ni-euw-Maithusianisme op leven en dood bestreden. Het wordt het beste bestreden door ver spreiding van kennis en in georganiseerd op treden, waarvoor bet Episcopaat aanbeveelt den Bond voor groote gezinnen. Dc opvoeding «Ier jongere kinderen Spreekster in de derde sectie is mevr. B. GanzeboomStevens, Haarlem. Conclusies: Waar het onderwerp ter bespreking in deze sectie luiclt: „Opvoeding der jonge kinderen", kunnen wij ons toch niet onttrekken aan de noodzakelijke verwijzing naar het voorafgaande tijdperk n.l. dat van den zuigelingenleeftijd en na 'n korten blik hierop geworpen te hebben concludeeren dat: 1. Opvoeding omvat, geestelijke cn lichame lijke zorg. Het een is nauw verbonden aan het ander. In een ziek lichaam kan geen gezonde ziel huizen. 2. Water, licht en lucht en vooral de na tuurlijke voeding aan de moederborst zijn de voornaamste middelen om de lichamelijke ge zondheid en den normalen groei van het kind te verzekeren. Consultatiebureaux voor zuige lingen van het Wit-Gele Kruis kunnen daarvoor zeer goede diensten bewijzen. 2. Voor de geestelijke verzorging is het een gebiedende cisch, dat de ouders en opvoeders het kind van jdngs af wennen, niet naar eigen zin en luim te leven, doch zich eerst naar den wil van ouders en opvoeders te leeren voegen, om aldus voor later het kind,er aan te wennen, ook den wil van God te beoefenen en goede gewoon ten aan te kweeken. Daartoe is echter behalye gebed en Godsvertrouwen vooral noodig, groote waakzaamheid om het kind voor alle schadelijke invloeden van buiten te bewaren en het dage- iijkseho goede voorbeeld, dat bun lessen eu vermaningen moet bekrachtigen. De opvoeding der rijpere jeugd De ZaerEerw. Pat-er Paschasius, Langeweg, zal in de vierde sectie de opvoeding der rijpere jeugd behandelen. Conclusies: 1. Een wezenlijke eisch voor de methode van opvoeding der rijpere jeugd bestaat hierin, dat zo geschikt is, bij de jeugd zelf lust te ver wekken voor zelfvorming. Is tucht alleen de vrucht van vrees, is er dus geen liefde ge kweekt voor de deugd, dan wordt deze weldra als 'n waardeloos ding weggesmeten, 2. De leiding der rijpere jeugd door gebie den en verbieden, vermanen, berispen en be straffen, onderwijzen, vertrouwen schenken en vrijheid geven, mag, op straffe van waardeloos of nadeelig te wezen, niet vrijwel gelijk staan met de leiding, die er aan de lagere schooljeugd gegeven kan worden. Verfijning van tact, verdieping van contact zóó, dat de jeugd de leiding voelt als 'n inlei- lljke opneming in den kring der volwassenen, is voor de handhaving en noodige verhoogimg van onzen invloed in die rijpingsjaren onont beerlijk. 3. Er is een uiterst belangrijk opvoedings middel dat binnen ieders bereik ligt n.l. het voorbeeld van 'n consequent katholiek leven, vooral op gebied van eerbied voor 't gezag (het kerkelijke in 't bijzonder), van fijn-voelende kuischheid en diep godsdienstig leven; een middel, dat allereerst de ouders en verder de jeugdleiders, die over de kinderen gesteld zijn in geweten streng verplicht zijn toe te passen, speciaal daar de rijpere jeugd om haar rijplngs- mentaliteit juist op het terrein van g-ezag, kuischheid en godsdienstzin niet zelden een lichtere of zwaardere crisis doormaakt. hooga roeping beantwoorden en daardoor tevens een bolwerk zijn tegen, 't groeiend communisme dan moet zo haar ware karakter van opvoeding instituut ten volle herwinnen en handhaven. 2. Dit karakter kan zij slechts dan geheel tot z'n recht doen komen, als haar onderwijs in al z'n geledingen voor zoover slechts mo gelijk beantwoordt aan de eischen door het kerkelijk gezag gesteld en duidelijk geformu leerd in 't Onderwijsmandement van 186S. 3. De staatsburgerlijke en sociale opvoeding van 't kind behoeft niets te lijden en kan slechts winnen bij een consequente toepassing der beginselen van het Onderwijsmandement. Hoe beter Katholiek men Is in. denken en streven des te beter en geschikter staatsburger is men. 4. Tegenover de voortdurende wisseling van nieuwe systemen op het gebied van onderwijs en opvoeding, behoort de Katholieke school naast een welwillende belangstelling een groote gereserveerdheid in acht te nemen, opdat onze hoogere beginselen niet het minst In het ge drang komen. 5. Terwijl met recht geëiseht mag worden, dat de lagere school in de keuze barer leerstof meer rekening houde, dan vroeger geschiedde, met de eischen van het practisch leven, moet van den anderen kant nimmer vergeten worden, dat iedere leerstof, die bijdraagt tot veredeling van gemoed en karakter bij uitstek practisch moet geacht worden 6. Een der gewichtigste plichten van de schoolopvoeding tegenover het communistisch gevaar is de handhaving en versterking der christelijke gezagsidee. Met alle haar ten dien ste staande mi-delen moet de school het kind doordringen van eerbied en volgzaamheid jegens het ouderlijk, kerkelijk en wereldlijk gezag in al zijn vormen. 7. Een volledig doorwerken van het Katho liek beginsel in ons ouderwijs eischt van den onderwijzer-opvoeder naast de noodige kennis, bovenal verdieping en verinnerlijking van het eigen geestelijk leven. 8. Wijl het gevaar niet denkbeeldig is, dat de groote beteekenis der in ons land verkregen onderwijsvrijheid en de zware verantwoorde lijkheid welke die vrijheid ons oplegt, gaande weg uit 't bes-et' van ons Katholiek volk wijkt, moet een plechtige herdenking van de gelijk stelling van 1920 in het volgend jaar ten zeer ste gewenschl worden geacht en zou zelfs emi jaarlijksche herdenkingsdag reden van bestaan hebben. Op bezoek bij den weervoorspeller OOK HET WEER STREEFT NAAR EVENWICHT Men weet ,dut de Enkhuizer Almanak de aan dacht heoft getrokken door zijn verrassend juriste w-eerv-o-orsipeKingeii omtrent den ver- loopen winter. Naar aanleiding hiervan is het „Vaderland" op zoek gegaan naar den wcer- profeet. Dat onder-zoek hJ&eft allereerst tot de ontdekking geleid, dat. er wei vijf Enkhuizer almanakken bestaan, wel een bewijs, dat deze almanak zich zeer lang in populariteit heeft mogen verheugen. De alleroudste, die met de gelukkige voorspelling -omtrent den afgeloo- pen winter, heeft al zijn 334eh jaargang. Het i3 „de van ouds vermaarde Erve C. Stichters. Enkhuizer Almanak", daarna ge komen in de handen van de Gebr. Van Staden en thans eigendom van de Uitgeversmaat schappij Gebr. Nobels en Janssen te Haarlem. Op de voorpagina van den oudsten Enk huizer leest men, dat de sterrenkundige bere keningen worden opgemaakt door dr. J. H. Wilterdiuk. Deze verzorgt evenwel alleen da standen van zou en maan en de getijen. De wcerprofeet is de S 1-jarige heer L. T. Nobels, directeur van de genoemde Uitgevers, maatcchappff en directeur van de Drukkerij. In zijn heiligdom nu is het blad doorgedron gen. Hij maakte van zijn kunst volstrekt geen geheim en wilde voor niets min-cler lief posee- reu dan voor onfeilbaar profeet. Integendeel het epitheton „broodetend" neemt hij gaarne mede in den koop. Toch is hij erg blij, dat hij niet verantwoordelijk is te stellen voor de grootste weerspellingsf-out, weïlte de oude Enk huizer ooit heeft gemaakt, toen hij voor den winter 1SS0'91 een zeer zacht optreden had voorspeld! Toch heeft de heer Nobels zijn eerste weer voorspelling reeds in 18G3 gemaakt maar ge regeld waagde hij zich pas in 1896 aan dit werk, toen de Almanak uit de handen der Van Stad'ens in die van de Gebr. Nobels en Jansen overging. Al erkent de heer Nobels nederig zijn feil baarheid, toch zit c een eindeloos gepeuter achtsl- 'net invullen der twaalf ounoozele ka lenderblaadjes. Hoofdbeginsel van den heer Nobels is de overtuiging, dat de Natuur en dus ook het weer streeft naar evenwicht en dus naar her stel van evenwicht, indien dat verbroken is. Al jaren en jaren lang wordt dit hoofdbe ginsel gecontroleerd uit aauteekeningen om trent het weer, welke lederen dag geregeld worden gemaakt.. Daaruit wordt zoo nauwkeu rig mogelijk gespeurd naar wat men zou kun nen noemen: een wet van hat evenwichtsherstel, aangezien er een zekere wetmatigheid in dat herstel vau evenwicht valt vast te stellen. Zoodra nu de opgaven van dr. Wilterdiuk zijn binnengekomen, begint het groote snuf "el werk. De 'neer No-bels zoekt namelijk in het verleden nacr een jaar, dat wat zonne- en maantoe- Standen, benevens getijen aangaat, het meest op de standen in het komende jaav gelijkt. Dau gaat hij het weerverlupp van het vergelijkings jaar nauwkeurig na, alsmede de evenwiehts- herst&llingeu of verstoringen en hun oorzaak, lilt at die gegevens wordt eindelijk de prog nose samengesteld, waarbij natuurlijk ook rekening wordt geheuden met d9 w eertoe stan den in onmiddellijk voorafgaande jaren. Basis voor de weerprognose van 1929 is het jaar 1S47 geweest! Ziedaar het geheim van den ouden heer Nobels. We kunnen niet anders zeggen dan dat tot dusver de prognose in het algemeen zich w-ondergoed houdt en daar, zooals men weet de voorspelling voor zomer en najjaar ook buitengewooiw?unstig is, hopen we van harte, dat het getfjk heelemaal aan zijn zijde blijft. Omze redacteur meldt ons uit Rome d»d. 27 dezer Zaterdag ik een drukke dag geweest voor de pelgrims, doch. een dag van wondere schoonheid, van verheffende godsdienstuiting en van laaien de gerstdrift. Om half acht vertrokken de pel grims van de Nationale Bedevaart per autocars naar de catacombe van- St. Calixtus. In deze door het bloed der martelai-en geheiligde plaats lazen verscheidene priesters de H. Mis, waar onder vele pelgrims tot de H. Tafel naderden. Nadat het H. Offer geëindigd was, had een algemeen ontbijt bij de Paters Trappisten plaats. Na afloop hiervan werd verder gereden naar de S. Paolo buiten de muren, welker indrukwek kende pracht ieders bewondering wekte, Toe vallig troffen w& het, dat bij gelegenheid van het 40 uren gebed een processie werd gehouden. Vervolgens werd nog het Colosseum.bezichtigd; voor de bezichtiging van de Kerk van SE Petrus Banden was echter geen tijd meer. 's Middags om drie- uur had een autotocht plaats naar St. Maria Maggiore, St. Prassede, St. Jan van Laieranen, de Doopkapel de Scala Sancta en de Kerk St. Croee. de titelkerk van Kardinaal van Rossum. H.H. D.D. H.H. Mgr. H, van de Wetering, Mgr. A, F. Diepen en Mgr. dr. B. Eras legden dien dag bezoeken af bij Mgr. Mutselaers in het ziekenhuis Quisisana, bij KarlL Sincero, den prefect der Congregatie der Seminaries en be zichtigden voorts de kerken van St. Jan van Lateranen en St. Maria Maggiore. A.s. Donderdag verricht Mgr. v. d. Wetering de eerste steenlegging van het Nederlandse!! collc si» Htnimi had ik het voorrecht een particuliere audiëntie te hebben met Z.Em. Kardinaal van Rossum. We merkten bij onze binnenkomst ter stand op, dat de gezondheid van den Kardinaal we?r uitstekend is. In October a.s. is Z.Em., zooais men weet, 50 jaar priester. Z.Em. zal dan. zooals wij gisteren reeds meldden, (Red.) een bezoek aan Nederland brengen. Dat be zoek, dat in ons land met oprechte blijdschap zal worden vernomen, zal vermoedelijk reeds vóór dien datum, 17 October, plaats vinden. Tegelijkertijd kwam de processie, onder gees telijke leiding van den Zeereerw. heer Pastoor Offermans op audiëntie bij den Nederiandschen Kardinaal. Alle pelgrims kwamen bije.n in c!e historische zaal van de Propaganda Fide. Pastoor Offermans sprak een woord van hulde tot Z.Em. voor al het werk door hem tot eer van God en tot verbreiding van God's Rijk op aarde verricht en beloofde dat hij en Zijn mede-pelgrims ecu vurig -"bed voor Z.Em. Een tweeërlei onilerzoek noodig geacht Het bestuur van de Maatschappij tot Bevor dering der Bouwkunst, Bond van Nederland- sche Architecten, heeft zich, ter zake van -de te volgen gedragslijn voor het bereiken van het beste resultaat hij den bouw voor een nieuw raadhuis te Leiden, schriftelijk tot het Ge meentebestuur van Leiden gewend. Naar de meening van het bestuur van -den B. N. A. vraagt de architectonische en kunsthi storische beteekenis van deze fragmenten niet slechts de meest ernstige overweging van de mogelijkheden van haar behoud, zij eischt dit, en wel in de eerste plaats als een karakteris tiek domineerend element in het ontwerp voor het nieuwe stadhuis. Het bestuur vraagt daarom een onderzoek dn tweeërlei richting. In de eerste plaats zal dienen te worden nagegaan of de toestand van den overgebleven gevel uit technisch en kunst historisch oogpunt nog zoodanig is, dat hij inderdaad behouden kan blijven, een onder zoek dat uiteraard het beste kan geschieden door de Rijksmonumenten Commissie. Maai- te vens zal dienen te worden overwogen of er mogelijkheden zijn den eventueel te behouden gevel op te nemen in de nieuwe conceptie. Is dus het in de eerste plaats genoemde on derzoek er een van overwegend technisch en kunsthistorisch karakter, het tweede onderzoek is er een van zuiver architectonischen aestheti- schen aard, waarhij de mogelijkheden van een nieuwe schepping nagegaan moeten worden. Dit laatste onderzoek nu moet naar de stel lige meening van het bestuur plaats vinden door een speciaal daarvoor in te stellen Com missie van de meest vooraanstaande archi tecten. Het zou naar de meeuiug van ons bestuur niet juist zijn dit tweeledig' onderzoek na el kaar te doen plaatsvinden. De beide studies toch houden verhand met elkaar, moeten sa- xnet tot een conclusie leiden, met het gelijk tijdig plaatsvinden ervan zal dus een aanmer kelijke tijdsbesparing worden verkregen. Overigens zal voor het doen van verdere stap pen of het nemen van verdere beslissingen het res; taat van dit tweeledig onderzoek moeten worden stTTwich' DE NIEUWE LEl'ELBRUG TE DELFT. Gisteren is de nieuwe Lepelbrug te Delft voor het verkeer opengesteld. De vaart in de West- eingelgraeht kan nu tijdelijk worden gestremd en met de werken voor het omleggen dezer gracht met kracht worden begonnen. Daardoor zal vermoedelijk nog dit jaar de nieuwe, kor tere, breed en fraai aangelegde toegang, naar den Voordijkhoornsehen polder gereed kunneu komen EXAMEN VROEDVROUW. Op 25, 26 en 27 April hield de Staatsconi missie, belast met het afnemen van de examens voor vroedvrouwen la 1929, zitting in de IV.U- belminaschool, Heerlerbaan. Geëxamineerd werden 10 candidaten voor het practisch examen. Het diploma voor vroedvrouw kon aan allen worden uitgereikt, n.l. aan de dames A. van Beek, Boxtel; C. Groot, Burgcrbrug; J. v, d. Putten, Oas; J. Raets, Brunesum; H. Roze- ma, Haaksbergen; M. Sekaep-, Enkhuizen; Fr. Teepen, Mlddelbeersr M. Ubbink, Borne; E. .Voormreren, Apeldoorn-; A. Weel, Medemblik. zouden storten. De heer van Qgtrop bood daarop aan den Kardinaal een geschenk onder couvert aan voor het hehoud des geloofs in Rome, Nadat de pelgrims het, „aan U, o Koning der Eeuwen" hadden gezongen sprak Kardinaal van Rossum de pelgrims, toe „Dierbare pelgrims, ik dank u allen hartelijk voor uw bezoek, voor de gevoelens van, liefde mij betoond, voor uw gebeden en voor de gave, mij geschonken. Gij zijt hier thuis, mijn dier bare land- en stamgenooten, in Rome. Er is reden, om u hier .thuis te gevoelen. Omdat hier ons aller Vader zetelt, onze Koning, de eerste van alle Koningen, nu vooral door het herstel van den Kerkelijken Staat. Ook om een andere reden zijt ge hier in de groote zaal, waar alle groote aangelegenheden betreffende de bekeering der heidenen worden besproken; in deze zaal toch is het besluit geteekend van het herstel der Bisschoppelijke hiërarchie in Nederland in 1S53. Ik verzoek u te blijven bidden voor de uitbreiding des gsloofs. Ik bid ook altijd voor u. Ofschoon ik reeds 35 jaar in Rome en bijna Italiaan of liever Romein ben geworden, ben ik toeh ook Nederlanden gebleven. Daarom is uw bezoek mij zoo aan genaam". Z.Em. wekte de pelgrims dan op tot saamhoorigheidsgevoel en wenschte hun nog genoegelijke en heilige dagen in Rome toe, een behouden terugkeer in het vaderland en God's besten zegen ook voor allen, die- hun dierbaar zijn. Er was een enthousiaste stemming in de audiëntiezaal en herhaaldelijk klonken geest driftig de uitroepen: „Leve Kardinaal van Ros sum, leve de Nederlandsche Kardinaal. Tenslotte knielden allen neer, om den zegt-n van Z.Em. te ontvangen. Daarop werd nog ge zongen „Broeders, welk geloof hebt gij", het lied der Broederschap van de H. Familie, waarvan Kardinaal van Rossum protector is. Twee oud-zouaven in uniform waren, bij de audiëntie tegenwoordig. Nadat een van hen, de heer Dries Rooyakkers nog een enkel woord tot Z.Em. had gesproken, verliet d-e Kardinaal de zaal. Gisteren, Maandag, had de audiëntie bij T. H. den Paus plaats. In verband daarmede wordt de autotocht naar Tivoli uitgesteld. De stemming onder de pelgrims is uitstekend en iedereen is vol lof over de. organisatie van deze jubileumreis. De pelgrims in ieder hotel worden als een aparte groep beschouwd en heb ben elk een Nederiandschen pater of broeder bij zich, die reeds jaren te Rome geweest is en onder wiens leiding het programma wordt verwerkt. DE STADSTAVEERNE TE 'S-BOSCH Nederland's eerste „Raadskclder" Den Bosch heeft in zijn Zondag geopende Stadsbaiveern© den eersten „Raadsk elder'' in Nederland. Toen in 1908 de bekende oudheid kundige en archivaris der Kathedraal Jan Mos- m-ans onder hot stadhuis den merk vaardig be waard gebleven Go-thiscben kelder -ontdekte, gingen er reeds stemmen op om er een „Rats- kelder aan te zitten aan de Breugheliaansche die er een officieel voorstel over te behandelen kreeg, wilde er niet van hoo-ren. To-en kwam de radio-oproep van burgemeester Van Lan- sch-ot en duizenden luisteraars stroomden naar Den Bosch om er de bezienswaardigheden te bezichtigen en in den gothischen raadhuis- kelder aan te zitten aan de Breugheliaanscihen koffte-maaltijden. Men ging toen begrijpen, dat er uit den kelder toch nog wel iets te halen vas en toen het vorig jaar de bakker Piet Hendrix, die die verschillende koffie-maaltijden had ingericht, het verzoek deed om den kelder te mogen huren, ging er dit in den gemeente raad met vlag en wimpel door. De raad stond ook een crediiet toe om den kelder wat te ver anderen en te restanreeren, maar ct waren nog heel wa,t duizenden noodig om ervan te maken wat er thans van gemaakt ts. Men heeft er natuurlijk voor gewaakt, dat er niet al te voel van bet oude karakter van den kelder verloren ging de architect van monumentenzorg, de ■heer v-an Hees wijk en d e onder-directeur van gemeentewerken, de heer J. van Baaien, welke laatste de technische leiding had, hebben daar een waakzaam oog op gehouden maar men begrijpt dat met d,e vele moderne hulpmiddelen, die de accommodatie van een goed café en restaurant vereosebt, er toch wel wat verloren is gegaan. Zoo zijn de muren der taveerne, waar de groote haard voor gerestaureerd is, nu bekleed met een Slavonisch eikenhouten be timmering, waairtusschen triptieken, geschil derd door Bossche kunstenaars als F,rans Slager, Rainier Pijnenburg, André Verborst, Herman Moerkerk en Jan van Anrooy, welke laatste de hoe-le verbouwing en inrtefhtang heeft ontworpen en de artistieke leiding ervan ge voerd heeft. De restauratie of wijnkelder ligt achter de taveerne. Van Anrooy en Plet Kop pens brachten op de tongewelven en muren sohilderingeir aan. Het typische stadisgevang met de ijzeren tralies is behouden gebleven. DOODELIJKE MISHANDELING 4' 1N EEN INDISCH DWANGARBEIDER De officier kontt vóór den Krijgsraad SEMARANG, 27 April (ANETA) Naar de Locomotief verneemt, zal luitenant C. A. J. tan ■den Berg eerstdaags voor den krijgsraad terecht staan omdat, volgens lie richten toen hij, op patrouille zijnde, bemerkte, dat een van de dwangarbeiders uit de colonne zijn veldflesch had, leeggedronken. Luitenant v. d. Berg den dwangarbeider toen een touw aan de voeten heeft laten hinden en daarna door militairen door het bosch liet sleepen. Zoolang de patrouille duurde werd de- dwangarbeider iederen middag aan zijn beide groote tee-nen opgehangen, totdat de man over leden was. BEHANDELING VAN HET VOOR ONTWERP LANDBOUWARBEIDSWET. Zaterdag hield de R. I-C, Diocesane Land- en Tuin-bouwbond (L.T.B.) ia bet Bisdom Haarlem zijn algemeene vergadering in, het gebouv/'Sint- Bavo te Haarlem. Nadat om half tien: een H. Mis was opgedragen, voor de leden en over leden leden van den boud, opende de voorzitter Mr. Dr. L. N. Deckers om elf uur de vergade ring met den Ghristeiijken groet. Da voorzitter heette allen welkom, in het (bijzonder den eerevoorzitter burgemeester Dekker, en den honds-adviseur Rector Kok. Spr. wijst dan in zijn openingsrede op het ver blijdende feit, dat het leden-aantal steeds toe neemt, terwijl de instellingen bloeien. De werkzaamheden van den bond en van het Secretariaat nemen voortdurend in omvang toe, waardoor een nieuwe inwendige organi satie noodig werd, en naar een nieuw kantoor moet worden uitgezien. Toch is niet alles botertje aan den boom. Nog te velen willen van de instellingen gebruik ma ken zonder zich aan te sluiten bij den Bond, dn omgekeerd, nog vele leden laten hun instellingen links liggen. Bij het volgende punt van de dagorde kon digt de voorzitter de indiening van een voor stel van Statutein-wijziging aan, De bonds- adviseur raadt h«t lidmaatschap van neutrale reisvereenigingen ten stelligste af, daar dit zeer gemakkelijk leidt tot gemengde verkeeTin- gen en gemengde huwelijken. Vervolgens houdt de secretaris Ir. W. J. M. Dekker een inleiding over: De lasten van weg© het Hoogheemraadschap Noordh-ollands Noorderkwartier. De voorzitter geeft dan een overzicht' van d-e geschiedenis der afschaffing van pink- en strijkgelden bij publieke verhuringen en ver- koopingen, waarna de vergadering zich uit vóór afschaffing ook bij de publieke verkoo- 'pingen. Het ontwerf model-statuten voor de afdee- lingen wordt onveranderd goedgekeurd. De prae-adviezen op de voorstellen der af deel ingen worden aangenomen. Naar aanlei ding van het voor-ontwerp van de Landbouw- arbeidswet worden de vraagpunten, ingezon den door den R. K. Nederiandschen Boeren- en Tuindersbond behandeld. De vergadering besluit dan éénstemmig be vestigend te antwoorden op de volgende vijf- vragen: a) Zal te eeniger tij T een wettelijke rege ling van den arbeidsduur in den land- en tuin bouw aan de orde komen? ib) Moet deze regeling op den sociaal-crga- nischen grondslag rusten (dus bij overleg tus- schen groepen van werkgevers en werkne mers c) Moet de wet zich beperken tot algemeene normen, en moet de uitvoering hiervan binnen de grenzen dezer normen in handen worden ge legd van het georganiseerde bedrijf zelf door middel van bedrijfsregelingen? d) Mogen deze bedrijfsregelingen in uiter ste instantie- dus wanneer de groepen van werkgevers en werknemers niet tot overeen stemming mochten komen vastgesteld wor den door gewestelijke landbouw- of tuinbouw- commissies, welke paritetisch worden samen gesteld uit werkgevers en werknemers met ©en of meer door de Overheid aan te wijzen onpar tijdige personen? e) Is controle op naleving der Bedrijfsrege lingen door het georganiseerde bedrijf zelf mo gelijk en gewenscht? Na de rondvraag, waarvan enkelen nog ge bruik maakten, sluit de voorzitter de vergade ring met den Christelijken groet. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Voorstellen van Gt-d. Staten Ge-cl. Staten van Zuid-Holland stellen voor aan den A.N.W.B. en de K.N.A.C. uit te beta len 2048,2.0 als, subsidie voor de reeds in 1927 en 192.8 geplaatsts plaatsnaamhorden, en voorts 7.70 voor ieder sindsdien geplaatst of nog te plaatsen bord. Ged. Staten stellen voor afwijzend, te beschik ken op het verzoek van de gemeente Bergsehen- hoek om subsidie voor de algeheele vernieuwing van de Dorpstraat aldaar. Ged. Staten stellen voor met de vereaniging tot opvoeding en verpleging van idioten en ach terlijke kinderen, gevestigd te Utrecht, een over eenkomst aan te gaan, waarbij de provincie Zuid-Holland aan die vereeniging ten behoeve van de uitbreiding van de dr. mr. Willem van den Bergh-stichting t© Noordwijk met een vier tal paviljoenen, een dubbele ambt-enaarswoning en bijkomende werken, boven de reeds ter leen verstrekte bedragen, op 1 Januari 1929 pro resto groot onderscheidelijk 489.892,21 a 442 pet. en 125.000 a 4% 'sjaars, nog ©en bedrag van ten hoogst© 305J)00 leent tegen een rente van V/z pet. De aflossing zal geschieden in ten hoogste 50 jaren. De eerste termijn 's verschuldigd op 31 Dcc; ruber 1231. BIJ KS K LEEDINGCÖ MAI ISSIE Ontwerp-rcglement gereed De Rijiksikl-eodin-gcommissie stelde in haar jongste vergadering ©en omtwerp-Rijkskil&ediing- reglement vast, -en besloot dit ter bekraahitiging aan den voorzitter van den raad van Ministers aan te bieden. Voorts werd een schrijven voo-rgoiezen van den voorzitter van den Raad. van Ministens, houdende med©d-s©libS> aan II. M. de Koningin, was verzocht, h-at Kon, besluit van 27 Februari 1929, betreffende de uniform van de oonbucteiins, in te trekken. Deze intrekking is inmiddels geschied bij Kon. besluit van 5 April 1929, zoodat de oon- duoteurs van den datum af, waarop d-e be palingen van hst Rijkskleedinigib&siuiit in wer king zullen treden, niet meer tot het uniform- dragend personeel zullen belmoren. KINDJE VERBRAND. Te Almelo kreeg 'n kindje van 14 maanden van G do Jong kokend water over het lichaam, waardoor de kleine zich zoo deerlijk brandde, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Het kindje is aam de bekomen verwondin gen overleden. De opvoeding der school In da vijfde sectie zal spreken de Eerw. Fra ter M. Thomas, Gegorimshuis, Utrecht. Conclusies: 1. Wil da katholiek© lager© school aan haar UIT DEN TREIN GEVALLEN Tusschen Helenaveeu en America is zekere v. G. uit Venlo door onbekende oorzaak uit den trein gevallen. Vrij ernstig gewond is d© man naar Venlo overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10