DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i m -■ No. «5403 52ste Dinsdag 30 Aprif 1929 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Mvm M w4 Zondag, 5 Mei. PROPAGANDA VOOR DE KATHOLIEKE SPORT m Burgemeester SCHEEPVAART. WE SCHIEDAMSCHE COUR ^BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM- TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 ct. Postehèque en girodienst 81440 - i ADVERTKNT1EN-. 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussehen doD tekst 60 cl per regel Kleine advorte ntles: 30 woorden 25 ct-, elk woord meer 5 ct. tot 'n max van 50 woorden Kabmiu-r-advertenliëa 5 regels ƒ050, 10 regels 0 75,15 regels 1. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies var banden, voe en oi oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver- eiken anderen vinger, Ge Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Bg of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. J. van Waart, alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdender drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik te plaatse van vekoop in de be- neden-localiteit van hel pand Lange Haven 11S, alhier; en herineren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verlee- nen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 30 April 1929 VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL De Burgemeester van Schiedam brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 21 Mei aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij „n voorzitter van het hoofdstembureau in Ce i kieskring, ter secretarie "der gemeente /ordrecht worden ingeleverd lijsten van t jd '.daten, als bedoeld in artikel 35 der /.'ajwet. Jp dezelfde lijst mogen |eu hoogste twintig caudidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der onderteeke- naars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onder teekenen. De candidaten moeten, niet vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord: „geboren" of een afkorting van dit woord Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van hot Koninklijk besluit van 12 Dec, 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van lederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaat stelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kam de liler bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hierboven -bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt door den voorzitter van het hoofdstembureau een bewijs van ont vangst afgegeven. Formuli<cen voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn' ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candi daatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 14S der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet be. voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zon der die handteekeningen geen voldoend aan. tal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten lioogsté honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die in levering bestemde lijst, als bedoeld hij art. 35, heeft onderteekend. SCHIEDAM, 30 April 1929. De Burgemeester voornoemd, II. STULEMEIJER. DE FANCY-FAIR In aansluiting op onze mededeelingen van gisteren diene nog dat morgen Woensdagmid dag en ook Zaterdagmiddag telkens om drie uur op de bovenzaal van „Musis Sacrum" een poppenkastvertooning zal plaats hebben. EXAMEN CÖSTUMIèRE. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagden voor costumière de dames A. Wester- holt en C. van Haasteren, leerlingen van de Modevakschool, Lange Kerkstraat 56, alhier, leerares H. van Alphen. Dat is de dag waarop de leden van de R. K. Kiesvereenigingen in het geheele land door hun stem gaan bepalen, welke candidaten van de voorloopige lijst op de definitieve lijst zullen komen te staan van de R. K. Staats partij, om ons R. K. volk in de Tweede Kamer der Staten Generaal te vertegen woordigen. Zondag 5 Mei gaan wij dus stémmen. Dat wil zeggen: alleen de leden van de R K. Kiesvereeniging mogein stemmen en dan nog alleen voor zoover zij lid waren vóór 1 Tan. jongstleden. De oproepingskaart vermeldt dat er gelegenheid is tot stemmen van het einde der eerste H. Mis af tot 's middags 4 uur. Het stembureau is gevestigd in het gebouw van den R. K. Volksbond. We zullen deze week nog wel eens in de gelegenheid zijn, aan de hand van het stem biljet, te trachten onze kiezers duidelijk te maken hoe ze moeten stemmen. Ze onthouden maar vast, dat in vak 2 één stemvakje moet worden zwart gemaakt achter den naam van een der heide candidaten, en in vak 3 het stemvakje vóór den naam van een candidaat en het stemvakje achter den naam van een anderen candidaat. Waar we ditmaal op wilicn wijzen is, dat toch zooveel mogelijk alle leden van de kies vereeniging van hun recht om te gaan stem men gebruik zullen maken. Men beseffe wel dat niet slechts door te stemmen, maar ook doof niet to stemmen we invloed uit oefenen op de definitieve candidateniijst. Immers door van de stembus weg te blijven geven we een grooten voorsprong aan die candidaten, die over het heele land of bijna over het heele land zijn gesteld, die in eiken kieskring een zekeren zij het betrekke.ijk kleinen dan toch zich sterk roerenden aanhang bezitten, die dus op een bepaald contingent kiezers kunnen rekenen en die door de wijze waarop bun stemmen worden samengevoegd in het heele land er groot belang bij hebben, dat maar weinig stemmen worden uitgebracht, omdat daardoor 't percentage van de op hen uitgebrachte stemmen des te grooter is, zij dus veel eer kans zullen maken In een der kringen een plaats op de definitieve lijst te bezetten. We moeten dus gaan stemmen, niet slechts om van onze meening ten aanzien van de candidaten blijk te geven, dien invloed op de samenstelling der definitieve lijst uit te oefenen waartoe wij krachtens ons lidmaat schap van de kiesvereeniging gerechtigd zijn, niet slechts ook om er toe hij te dragen dat die lijst zoo zuiver mogelijk weerspiegele wat ons Katholieke volk wenscht, maar ook om een bovenmatigen invloe<J te weren van de stemmen uitgebracht op candidaten die in verschillende kieskringen zijn gesteld, dus om door onze stem die candidaten te weren die wij niet wenschen. Wie derhalve Zondag van de stembus weg blijft en later tot de ontdekking komt dat de candidatenlijst van de R. K. Staatspartij zijn instemming maar zeer matig vinden kan. bedenke dat hij (of zij, want wat we hier schrijven geldt evenzeer voor de vrouwelijke leden enzer kiesvereeniging) daarvan mede zelf de schuld draagt. „EXCELSIOR" VIERT FEEST DE R. E. T. Teneinde het publiek bekend te maken met den loop der lijnen in het op 1 Mei in te voeren plan A en met den overgang naar plan B, is door de R. E. T. een kaartje verkrijgbaar ge steld, hetwelk voor 2% cent bij de conducteurs aan de wachtkamers en kantoor der R. E. T., benovens aan de kiosken is te bekomen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 26^-29 April GEBOREN: Johannes Antonius Maria, zoon van A. J. van den Berg en M. Scholte, Sint I.iduinastraat 50; Jacobus, zoon van J. Zag- wijn en M. C. J. van Opijnen, Middelharnis- schestraat 2; Hendrik, zoon van C. Overheul en M. L. Kalkhoven, Bakkerstraat 21; Huber- tus, zoon van P. M. Offerman en K. Krommen hoek, Doeiehofje 14; Adrianus Liduinus Maria, zoon van F. J, G. Rechters en A. C. Brons geest, Dr. Noletstraat 1; Gerardns Cornelis Mafia, zoon van C. G. Bronsgeest en M. P. Rensman, Noordmolenstraat 60; Alida Liduina, dochter van H. A. Verhoeckx en W. G. van Straaien, Hoogstraat 136; Catharina Gertru- dis, dochter van P. J. H. C. J. van Werk hoven en C. van den Berg, Reaumurstraat 13. DRINKWATERLEIDING. In verband met werkzaamheden aan de hoofdbuis zal de druk op de waterleiding ge durende enkele dagen wellicht iets heneden normaal zijn. Een uitstekend verloop Piuvhis heeft medelijden; gehad eh, ondanks een paar dreigementen heeft hij den alge meenen R. K. Sportdag niet <ld?h verdrinken. Hij bewees daardoor bovendien meer belang stelling voor de Katholieke sportbeweging te bezitten dan dé velen die, ongeacht den juist in deze dagen zoo vaak jj&ar voren gebrach- ten wensoh der Bisschoppelijke Overheid, hun interesse enkel en alleen voor de zoogenaamd „neutrale" vereenigingen getoond hebben. Hoe het echter ook zij, de afwezigen hebben ditmaal eens ongelijk gehad, want de viering van het negende jaarfeest der R. K. S. V. „Excelsior", waarmee de Katholieke sportibe- weging in onze stad samenviel, is uitstekend en naar ieders genoegen verloopen. Zaterdagmiddag Reeds Zaterdagmiddag had de ouverture p'aats, toen de ,,Excelsior"-jeugd, de juniores van een tweetal Rotterdamsche zustervereeni- gingen bekampte, om zegevierend uit den strijd naar voren te komen, als gevolg waarvan de jeugdige Scbiedamsche voetballers het kam pioenschap van hun afdeeling hebben in de wacht gesleept. De uitslagen luidop: Excelsior aDuiven a 61; Excelsior bCeier a .4—0; Excelsior c—Excelsior d «80 (door dezen uitslag zijn de kampioenskansen van het e-elf- tal aanmerkelijk verhoogd.) Toen volgde Zondagmorgen op de allereerste plaats, de Kerkelijke viering In de Fran.kelandsehe kerk werd door den geestelijk-adviseur -van de R. K, S. V. „Excel sior" kapelaan L. Beunë, de H. Mis van half 8 opgedragen voor de leden van de R. K. Sport- vereenigingen in onze stad, die met hun leden „au grand complet" vei egenwoordigd waren. Allen naderden ter H. Tatei. De geestelijk ad viseur van „Excelsior" hield onder de H. Mis een kernachtige toespraak, waarin hij eerst herinnerde aan den wensch der Kerkelijke Overheid om van tijd tot tijd een predicatie te wijden aan de sportbeweging, om dan te wij zen op de gevaren, de zeer ernstige gevaren voor geloof en voor zeden, welke het spelen in neutraal verband meebrengt. Voor het goede dat in de sport besloten is, niet slechts in lichamelijk, maar ook in geestelijk opzicht, staling vooral van de. wilskracht, kunnen wij niet blind zijn en zoo geeft de Katholieke Sportbeweging aan de jeugd wat zij verlangt en wat ten goede werken kan, naar lichaam en ook naar ziel, terwijl de gevaren van de neutrale sportbeweging hier zijn geëlimineerd. De eerw spreker drukte den ouders op het hart zich toch ernstig af te vragen of zij voor hun geweten wel verantwoord zijn, wanneer zij hun kinderen toestaan in zoogenaamd neu traal verband de sport te beoefenen. De voetbalwedstrijden Mooi zonnig weer, wapperende vlaggen. Groo ter belangstelling dan gewoonlijk.... Zoo moest alles wei meewerken om den sport dag verder te doen slagen! Om 12 uur ving- 'n wedstrijd aan, tussehen Excelsior 3 en de andere Katholieke Schiedam- Sche sportvereeniging S. G. V. 1. Een vlot ge speeld partijtje, waarbij de S. G. V.-ers nogal ééns met de ongenade van juffrouw Fortuna te kampen hadden, leverde voor geen der par tijen een doelpunt op, zoodat het eindresultaat bleef: dubbel blank. Intusschen hadden de eerste elftallers van „Excelsior" hun voetbalschoenen aangebonden, om het Haagsche Graaf Willem II zooveel mogelijk winst afhandig te maken. De Hage naars die in het eerste deel van den wedstrijd geregeld in de meerderheid - iren, huldigden de meening. dat de eerste klap een daalder waard is. Dat vonden ze blijkbaar nog niet hee- lemaal voldoende, met het gevolg, dat „Ex celsior" na een tijdje spelen een achterstand van twee doelpunten te boeken had. De Schiedammers, spelend onder de oogen van burgemeester Stulemeyer, die door zijn aanwezigheid op het sportterrein aan de Dam- laan van zijn belangstelling blijk gaf, lieten het er echter niet hij zitten en nog vóór de rust had A. van Geloven den achterstand ge reduceerd. Toen de thee verwerkt was, werd met nieuwen moed aangepakt, totdat L. van Lingen de partijen op gelijken voet bracht (22). Nadat zoo de punten waren gedeeld, heeft eerlijkheidshalve geen der spelers meer gedoelpunt. Was den geheel en dag de belangstelling ho ven ieders verwachting geweest, de drukte cul mineerde in den R. K. Volkshond, jvaar de Groote feestavond zou worden gehouden. Tot in alle hoeken zaten belangstellenden, toen de heer E. A. Leenderts, voorzatter van „Excelsior", het tooneel heklom, om de aan wezigen en meer in het bijzonder het eere-lid den heer Simons en de talrijke afgevaardigden van zustervereenigingen en honden te verwel komen. Deze avond bewijst, dat „Excelsior" het haar gasten zoo aangenaam mogelijk tracht te maken, maai' spr. hoopt alle aanwezigen ook Dinsdag hij de turnuitvoering aanwezig te zien, opdat zij kunnen constateeren, wat „Excelsior" ook op dat gebied presteert. EEN GROOTE STADS-IDYLLEde blinde straat ver kboper is met zijn hond op zijn standplaats ingedut. Een klein overzicht gevend van den tegén- woordigen stand van zaken, merkte de heer Leenderts op, dat „Excelsior" een ledental be zit als nooit te voren. De toestand der finan ciën is aanmerkelijk beter dan vroeger. Be treffende de sportieve resultaten zei spr. nog, dat de goede prestaties der reserves hoop ge ven voor de toekomst, om navolgers dank te brengen aan allen, die gewerkt hebben, om dit negende jaarfeest 'n waardige plaats te doen innemen in de rij van zijn voorgangers Later op den avond werd nog het woord ge voerd door kapelaan Beune, Aan dezen dag, al dus spr., is het cachet gegeven van een alge- meenen propagandadag. Het bestuur van „Ex celsior", dat zijn negende jaarfeest daarvoor beschikbaar .stelde, verdient hulde om zijn rui men blik. Spr. hoopt, dat de goede geest en de ruime blik in deze sportbeweging bewaard mogen blijven, om tenslotte zijn toespraak te beëindigen met een verwijzing naar het devies der vereeniging: „Een gezonde ziel in een ge zond lichaam!" en naar den naam: „Excelsior" Steeds Hooger. Wethouder van Velzen had bericht van ver hindering gezonden. Op dezen avond heeft „Excelsior" weer vol komen bewezen, dat de organisatie van een uiterst gezellige-n avond ook bij een sportver eeniging in goede handen kan zijn. Het bestuur had de uitstekende gedachte, de R. K. Scbie damsche Tooneelclub uit te noodigen, die, be reidwillig ais altijd, met 't reeds vroeger uit voerig door ons besproken tooneel „Bruine Suiker" voor de feestvierenden optrad. Even als hij vorige gelegenheden heeft ook nu weer dit society-sjtuk de aandacht der aan wezigen den geheeien avond onverminderd gaande gehouden en terecht werden ook nu weer de prestaties der tooneelisten regelmatig met een stormachtig applaus begroet. Toen na het derde bedrijf voor de laatste maal „gehaald" werd, ltwam de heer Leenderts naar voren, om de Tooneelclub in den persoon van haar voorzitter, den heer Hans Nolet, met een krans te huldigen, waarop deze antwoord de, dat de krans van „Excelsior" steeds een voorname plaats hij de Katholieke Tooneelclub zal innemen. Dan was er nog een tombola met allerlei heerlijkheden, terwijl ook de eigen strijk van „Excelsior", de „Blaek-and-White-Band", niet onvermeld mag blijven. Na afloop is men nog lang in prettige stemming hijeen gebleven. PRINSESSE-VER JAARDAG Gelukwenschen Ter gelegenheid van den 20sten verjaardag vtfti Hare Koninklijke Hoogheid Juliana Louise Emma Maria A\ iiheimina, kroonprinses der Nederlanden, wapperde van de officieele en verschillende particuliere gebouwen de natio nale driekleur. Mede wordt heden in verband met zijn verblijf buitenlands op 19 April de verjaardag gevierd van Z. K. H. Prins Hendrik. Door het gemeente-bestuur van Schiedam' wei-den de volgende telegrammen van geluk- wensch verzonden: Zijne Koninklijke hoogheid den Prins der Nederlanden Het Gemeentebestuur van Schiedam biedt; Uwe Koninklijke Hoogheid heden, deh dag van do viering van Uw geboortedag, eerbiedig zürt gelukwenschen aan. II. STULEMEIJER Burgemeester Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Het Gemeentebestuur van Schiedam biedt) Uw koninklijke Hoogheid eerbiedig zijn gen lukwenschen aan H. STULEMEIJER Namens de Orauje-vereeniging werden vol gende gelukwenschen verzonden' Zijne Koninklijke hoogheid den Prins der Nederlanden De Oranjevereeniging te Schiedam biedt) heden, den dag van viering van Uw geboorte dag, Uw Koninklijke Hoogheid haar geiukwen- schen aan J. N.POST Voorzitter Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana De Oranjevereeniging te Schiedam biedt Uw Koninklijke Hoogheid eerbiedig haar geluk wenschen aan. J. N.POST Voorzitter BOTSING. Gisterenmorgen heeft op den Rotterdamsche- dijk een aanrijding plaats gehad tussehen eea auto van de firma Wilton, bestuurd door J. L. en een vrachtauto van den Schiedamschen' Steenkolenhandel, chauffeur de heer F. S. De radiateur van den vrachtauto werd gedeeltelijk! ingedrukt, terwijl de auto van de firma Wilton schade beiiep aan de electrische verlichting. MISHANDELING. Dooi' den iieer M. L. uit de Bommelsche- straat. is bij de politie aangifte gedaan, dat, hij gisterenmorgen, toen hij aan de woning; van F, aan de Nieuwe Maasstraat kwam om de huur te innen, door dezen op den neus en een oog werd geslagen. Proces-verhaal is tegen F. opgemaakt. SCHIEDAM, 29 April. Aangekomen: Eng. s.s. Eudacity, kapt. D. Gillies, met olie van Harburg voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminahaven, het vertrok heden weder derwaarts; Grieksch sas. Georgios K. Saliaris, van Duinkerken;; Slowak. s.s. Sveti Vlaho, van Londen; s.s, Beijerland, van Rotterdam; s.s. Fermhil, van Rotterdam, allen om te dokken in de Wilhel minahaven. SCHIEDAM, 30 April. Aangekomen: Eng. s.s. City of Patia, van Vlaardingen, mét stuk goederen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 30 April. Vertrokken: s.9. Leka, ledig naar Newcastle. „A'E.Y KERK OP STELTEN" zou men dit houten gebouwtje kunnen noemen, hetwelk zich reeds, tientallen jaren bevoDd in een terreininzinking bij de stad Los Angelos, Toen het terrein geëgaliseerd moest worden, heeft men de kerk geschraagd en „op peil gebracht".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1