pond Soda cent K2H lil Hoogs sfiraat SSfWON OE WIT 8 145, f 28. f I.25 f 1.9° f 2.75 DINSDAG 30 APRIL 1929 EERSTE BLAD UIT ROTTERDAM ALi-êiH BAAR (naar koisze grof of Voorts extra aanbieding Schoonmaak-Artikeisrt Puik kokende Qapiscijsreers £jsrima) ceret per pond Simon da Wit's Ssgo, 2 pak voer 25 cent Aardappelmeel, 3 pak voor 23 cent Prima Dadels 10 cent per pond Vliegends Hollanders, reuze ontbijtkoek, circa U/s pond zwaar, 24 cent per stuk. SIMON DE WIT - HOOGSTRAAT 58 - SCHIEDAM SIMON DE WIT IS GOEDKOOPER. Let Wel! Onderstaande prijzen g@;d©n alléén tof Panksï@sr*®n Prima EngeSsch Axsninster Karpet ^"7 SO 3 x 4, nu Ëxtrs 2*«as Engeüsch Axm. Karpet M Vraagt ons Cossohé-&as>peï Tapis Beige Karpetten 1 Ons 50 zuiver Wollen Huïsk. Karpet 18. 90 SchiraZ'^a^pet, 3x4 SO Ziet thans onze etalages en onze prijzen Prima Engeisch Vloerzeil Extra zwaar Linoleum Vraagt ons prima Kurk-Linoleum Alle Vloerzeilen en Linoleums worden gratis gemeten en gelegd. <-4ï' afï GROOTST SPECIAAL TAPIJT-, NIEUBEL- EN BEDDENHÜSS FILIALEN, aSSnSSr'"t-SSSSSSSfaSt" Binnenweg 21-23. DE KRUISVAARDERS VAN *ST. JAN Opening van een tehuis asn den Mathenesserweg Gelijk wij reed3 met enkele woorden hebben gemeld is het eerste tehuis van de Kruis vaarders van St. Jan ingewijd en geopend, aan den Mathenesserweg 201—203. Hier waren de Hoogeerw. Heer Deken J. VV. van Ileeswijk, de Zeereerw. Heeren Pastoors A. J. Rat té en Caoris, de eerste algemeen gees telijk-adviseur der orde, de tweede pastoor in de St. Nieolaas-pa.roohie, de andere geestelij ken van deze parochie, de heer H. W. D. Hel- letbrekers, .voorzitter van het comité „Katho liek Rotterdam'', de raadsleden Hoebe en Hen driks, het Armbestuur van de St. Nicolaas-pa- roohle, hot dagelijksch bestuur van de St. Vin- eentius-V.'reeuiging en vertegenwoordigers van de Derde Orde. eveneens uit deze parochie, aanwezig. De Zeereerw. Heer Ratté heelt, voordat de Deken werd uitgenood igd de inwijding te ver richten, het woord gevoerd om het doel, dat de Kruisvaarders zich in onze stad stellen, na der uiteen te zétten. In Den Hang is deze orde met haar werk begonnen, n.l. do-or ongedoopte jongens tot aioh te trekken, hen te leeren op velerlei ge bied, natuurlijk vooral op dat fan den gods dienst en zoodoende jonge menschen, die dreigden ton onder te zullen gaan, te redden en tot goede Katholieken te maken. Op den duur Week echter dat er meer gedoopte dan ongedoopte jongens waren, die steun noodig hadden, zoodat ook aan dezen hulp werd ver leend. Rij een separatie bleek, dat het aantal ongetioopteu slechte klein was. Ook leerde de practijk dat een Internaat zeer noodig was, op dat te Jongens een vak zouden verstaan. Daarom werd te Rijswijk een vakschool ge opend, waar thans 45 leo:-.ingen intern zijn op genomen. gedoopten en ongedoopt en, De ver waarloosde jeugd wordt hier op uitstekende wijze godsdienstig en practisch verzorgdde jongens kunnen verschillende vakken leeren en worden door bemiddeling van de Kruisvaar ders aan goede betrekkingen geholpen. In het tehuis, dat thans hier is geopend, is geen plaats voor internen. Er Is slechte één bed over, dat reeds bezet is door een jongen man, die vermoedelijk noviet zal worden. Het werk van de Kruisvaarders hier zal bestaan in het ontvangen van gedoopte en ongedoopte verwaarloosde jongens op de tijden dat bet dezen laat,sten schikt, nit huisbezoek bij de ouders, uit theoretisch en practise!) onder richt en godsdienstonderwijs, spel en ontspan ning. Daartoe zijn in het tehuis drie catechis ten, d-ie zich geheel aan dit,werk geven, Het is de bedoeling, ook bier een internaat te-openen, doch dit is het begin. De orde beeft ge-ijt geld-, wordt voorloopig doo\; de St. Ni ooi aas-parooh ie gesteund en moet trachten door zelateurs en donateurs voldoende midde len te verkrijgen voor haar hij uitstek edel, aposto'i i sob werk Men is reeds doende geweest in Limburg een tehuis te stichten en heeft zelfs plannen gehad naar Borneo te gaan, doch Mgr. Aen- geuent achtte het beter dat men voorloopig in het Blatkim Haarlem zou blijven, omdat hier nog zooveel te doen ,is. Kapelaan Hoger vorst van de St. Nieolaas- parochie is belast mei de geestelijke leiding dm- jongens, hoewel de Kruisvaarders zelf ook godsdien stond erriohi geven. Nadat Pastoor Ratté het doei had uiteen gezet en de beste wenschep voor de toekomst had geuit, werd de Dekeii uitgenoodigd hot gebouw in te wijden. De Hoogeerw. Heer van Heeewijk sprak, na dat hij het. tehuis had ingewijd, zijn bijzondere vreugde over de vestiging van de Kruisvaar ders in de Maasstad uit. hun arbeid een prach tig werk noemend, n.l. menschen voor God en den godsdienst voor Gods Kerk en voor eigen zieleheii t" winnen. Wij beschouwen u als onze medewerkers; nog meer dan de leeken-aposte- len zajt gij ons welkom. De priesters moeten zich thans met veel meer zaken bemoeien dan vroeger het geval'was en hebben daarom hulp troepen noodiig. Wij zijn u zeer dankbaar, dat ge hier zijt gekomen en zijn overtuigd, dat ge hier vruchtbaar^ werk zult verrichten. De Deken schetste dan de eenvoudige, ge- woDe wijze, waarop hieT de voorbereidselen voor de vestiging waren getroffen en zag hier in een gunstige aanwijzing voor de toekomst. Pastoor Caarls wensohte hij in het bijzonder geluk in zijn parochie de Kruisvaarders te hebben gekregen, omdat de parochie van St. Nicolaas een der moeilijkste is van de stad, daar de bevolking zich gedurig en snel uit breidt. Hartelijk hoop ik, dat God uw werk moge zegenen onder alle opzichten, eindigde de Deken. De heer C. J. M. van den Corput, algemgen overste der orde, zegde Pastoor Ratté en den Deken dank voor hunne hartelijke woorden en voor de wijze, waarop de orde in Rotter dam ontvangen is. In het bijzonder bedankte spreker Pastoor .Caarls voor diens voortreffe lijke medewerking en de prettige wijze, waar op hij en de zijnen zijn geholpen. Pastoor Caarls beschouwde de komst der Kruisvaarders als een bijzondere voorziening van God, doordat nadat de heer Jansen op 21 Januari kWam le overlijden, zoodat de pa rochie diens groeten steun ook voor de kin deren moest missen, op dienzelfden dag de Kruisvaarders kwamen. De Eerw. spreker zei- de, te vertrouwen, dat het werk zich zal uit breiden en hoopte hartelijk, dat, terwijl kape laan Ho'gervorst de geestelijke leiding zal be hartigen. het geloofsleven in zijn "parochie vooruit zal gaan. De hoer Hoebe sprak namens de Raadsfrac tie en de St. Vincentiusvereeniging, uitte zijn groote bewondering voor den moed en durf van de Kruisvaarders om dit zoo schoone werk te beginnen, hoopte dat de St., Vincentius-vereeni- ging aangenaam met de Kruisvaarders zal sa menwerken en dat de taatsten ean krachtig le ger van medewerkers en vooral ook finanoiee- len steun zullen krijgen. De heer H. W. D. Hellebrekers, als voorzitter van „Katholiek Rotterdam", sloot zich bij de gelukwenschen aan en zeide dit werk te be schouwen in het belang van Katholiek Rotter dam, zoodat de Kruisvaarders hartelijk wel kom zijn door zich bij hel Comité aan te slui ten. Hierna werd het eenvoudige, doch keurig In gerichte tehuis bezichtigd. Dit bestaat uit twee winkelruimten, het eene is geheel ingericht voor de jongens, gezellig en doelmatig, het tweede dient voor de catechisten, die hier een kleine huiskamer hebben, terwijl de overige ruimte wordt Ingenomen door vier ohambret- tes.. In den tuin zullen de jongens een volière kunnen bouwen, in den kelder.zal des avonds geknutseld en gewerkt kunnen worden. De Kruisvaarders koken zelf en staan ge heel ter beschikking van de jeugd. Ongetwijfeld zullen zij, die zich geheel opof feren voor het prachtige doel, de verwaarloos de jeugd in de parochie bereiken en naar wij hartelijk hopen spoedig een groot aan tal jongens onder hun hoede krijgen. Steun zal er zeker komen, daarvoor is 't dool schoon en edél; de Kruisvaarders van St. Jan zulten spoedig vele vrienden krijgen. Zondagmiddag is ter gelegenheid van de in wijding van het tehuis aan den Mathenesser weg door den algemeen-overste en de Kruis vaarders een telegram gezonden aan monseig neur Aeugenent, waarin de onderdanige liefde aan den Bisschop werd betuigd en om den Bis- schoppelijken zegen voor het nieuwe Tehuis werd verzocht. Hierop heeft mgr. telegrafisch geantwoord door zijn hartelijke gelultweuschen te zenden en de verzekering, dat hij om Gods rijksten zegen voor den verderen bloei van het werk der Kruisvaarders wil bidden. De Kruisvaarders mochten ook verder bewij zen van belangstelling en sympathie ontvan gen o.a. uit deD Kaag en Schiedam. HET TEEKENONDERWIJS IN NIEUWE BANEN Tentoonstelling museum voor ouders en opvoeders In het museum voor ouders en opvoeders is Zaterdagmiddag een belangwekkende tentoon stelling geopend met betrekking tot de nieuwe richtingen bij het teekenonderwijs, door den hoofdinspecteur van het L. 0. den heer Rienks. Deze expositie omvat een leestafel en inzendin gen van het eerste Gymnasium te 's-Graven- hage, leeraar Merema; van het Lyceum Stok roosplein te 's-Gravenhage, leeraar Arnold; de Koningin Wilhelmina Kweekschool te Rotter dam, leeraar Semeyn; de Gemeentelijke Kweek school Veemarkt leeraar Hardenberg; de Ge meentelijke H. B. S. te Groningen leeraar Jor- dens; en het Ned. Lyceum 's-Gravenhage, leeraar de Kruyff. Voorts is er een inzending „Auslandsabtei- lung des Zentralinstituts für Erziehung und Unterricht" te Berlijn 'door bemiddeling van den heer Van Ingen. Zij is tot Vrijdag 10 Mei geopend. Het teekenonderwijs, zoo blijkt uit deze expo sitie overduidelijk is zoowel op de lagere als middelbare scholen snel aan het evolueeren. Molkenboer, Zwier en Jansrua, Bakhuizen v. d. Brink en anderen zijn sprekende voorbeel den van de zeer velen, die dit onderwijs in de laatste jaren veranderd hebben. Het werk dat thans in het museum te zien is, wijkt zoozeer af van de gebruikelijke norm, dat onwillekeurig vragen opkomen naar het doel van het betrokken teekenonderwijs^ en naar de middelen welke er- hij gebruikt worden. Voorop wordt gesteld, dat het teekenpro bleem in den grond is een psychologische aan gelegenheid. Daarom komt men meer en meer tot het inzicht, dat kennis van de psychologie een conditio sine que non is, ook voor het vak van den teekenleeraar. De leus is thans geworden schep voor den jongen mensch de gelegenheid om al teekenen- de zijn bewustzijnsleven tot uiting te brengen. Velen meenen dat het zelfscheppende teeke nen van het kind ophoudt met de intrede van de puberteit. Wat hier tentoongesteld wordt, bewijst het tegendeel. Het Uomt er slechts op aan, te vinden en weg te nemen de rem die op zeker oogenbllk den scheppingsdrang van den adolescent belemmert, zoodat de weg open blijft van de eerste krabbelsperiode naar het tijdpeTk van de abstracte verbeeldingen. Om den uitingsdrang van de kinderen gaan de te houden is noodig, dat men in de les meer belangstelling heeft voor den jongen mensch dan voor richzelf en gebruik maakt van de er varing die de kinderen zelf hebben opgedaan. Dat men, voor zoover 't mogelijk is, steeds het door 't kind verkregen resultaat vergelijkt, met de oorspronkelijke idee (van het kind!) en afstapt van het onderwerp, als na een tijd zoe ken blijkt, dat het kind geen vorm kan vinden voor zijn gedachte. Dat men onderscheid maakt tusschen zoeken en knoeien, dus alleen daar netheid eischt, waar het noodig is en kan en tenslotte, dat men in de kinderen zooveel mogelijk nieuwe inzich ten wekt, zonder ze te hinderen. Ieder nieuw inzicht geeft mogelijkheid voor veel uitingen liet spreekt van zelf dat elk vak een zekere vaardigheid vereischt, maar die vaardigheid is middel, geen doel. Die vaardigheid maakt men zich al scheppende, ad teek'enende, eigen. Het oude teekenonderwijs bepaalde zich tot het nadoen, tot copieeren. Het resultaat was: een min of meer gelijkende weergave van het voorbeeld. Bij het uitbeelden van het bewust zijnsleven waarnaar thans gestreefd wordt komt. soms even de zuivere schoonheid ge sluierd naar voren. Bovendien; de Jonge schep per die ziet hoe weinig zijn resultaat een weer gave is van de schoone idee, wordt voor zelf overschatting bewaard. Deze overwegingen, welke door leiders van het teekenonderwijs op Haagsche Middelbare schoten als basis zijn genomen, hebben blijkeus bijna alles, wat geëxposeerd is tot interessante resultaten geleid. Wij zouden ieder, die belang Vanaf heden tol en met 4 Mei Capucijners (extra) Havermout 13, 15, 18 ct. per pond 11, 14 ct per pond Tarwegries (grof) Platte Capucijners (bijzonder grof) 20 ct. p. pond ïarwearies (fijn) 10, 11 ct p, pond 12, 16 ct. p. pond Zuivere Javarijzt Grove Javaiijst Extra grove Javarijst.. van iü cent per pond voor 2 pand 4 25 csni van 20 cent per pond voor 2 pond 4 35 cent van 25 cent per pond voor 2 pond 4 45 ceai Cal. blauwe Rozijnen SIMON DE WTTs TUTTI FEIJÏII (pracht kwaliteit) Balletjes (verschillende soorten) 13 cent per pond .24 cent per pond 14 cent per 'A pond SCHIEDAMSCHE MEISJES een heerlijk koekje 19 cent per half p-uni HOYAL PUDDING niet te verwarren met 5 pakjes voor 25 cent SIMON DE WIT's Prima Pruimen15 cent zoogenaamde reclame-puddingen Pracht Abrieozen per pond ...13 cent Prima Goudsche Kaasvanaf 35 cent per pond Volvette Goudscho Kaas (met Rijksmerk) vanaf 48 cent per pond Simon de Wit's zuiver Itnndvet (gesmolten) 33 cent per pondspak Heerlijk PaardenrookvleeBeh10 cent per ons, per hall pond 24 cent stelt in de jeugd en in het teekenen, aanra den het museum dezer dagen eens te bezoeken; ook teekenonderwijzers en leeraren zullen hier veel zien, dat hun belangstelling kan wekken. De heer J. G. van Ingen uit Bussum heeft bij de opening der tentoonstelling een lezing gehouden, waarin hij naar voren bracht dat de moderne leeraren, hoewel nog geen program ma kunnende geven voor het nieuwe teeken onderwijs" toch een, nit het wezen van de kunst afgeleid natuurlijk onderwijs wenschen op psychologischen grondslag, dat binnen het aigemeene onderwijsprogramma in de volksop voeding een aandeel wi! hebben. Voor de opening bestond veel belangstelling. De heer Rienks heeft o.a. zijn groote waardee ring uitgesproken voor het werk der vereeni- ging tot bevordering van het aesthetisch ele ment in het voortgezet *e onderwijs,, welke ook reeds invloed op de kweekscholen heeft ge kregen. Nog eens, men zal met belangstelling de re sultaten van deze pogingen het teekenonder wijs in nieuwe banen te leiden, kennis nemen- Het teekenen moet voor de kinderen wel haast een groot en nuttig genoegen zijn- ge worden. HET GEWESTELIJK PLAN De tentoonstelling nu ook in RatterZsua. Van 28 Maart tot 6 April Li. word te 's-Ura- venhage een tentoonstelling gehouden van ge gevens,, betrekking hebbend; op de voorbereiding van een gewestelijk plan voor het Westelijk deel van de provincie Zuid-Holland. Deze tentoon stelling zal te Rotterdam herhaald worden en in het gebouw van de Ned. Handels Hoogeschool van 4 tot II Mei worden gehouden.. Op verschillende middagen: zullen ter inlei ding van en in aansluiting hij de tentoonstelling voordrachten worden gehouden. „GRUNO." „Elk mensch lopt mit 'u harm.1' In de Tivoli-Schouwburgzaal heeft het Gro- ningsch Tooneel gisterenavond voor de leden van de Rotterdamsche vereeniging van oud Groningers ,,Gruno" een winter blijspel van Jan Drent gespeeld„Elk mensch lopt mit 'n haon." Er waren heel wat Noorderlingen opgekomen om het bekende Groningsche gezelschap weer eens te zien optreden. En geen wonder, dit fris- sche troepje weet een spel te geven, zoo onge kunsteld en zoo vrij van amateuristische over drijving, dal men zich bij beroepsspelers waant. Het was een vrij eenvoudige geschiedenis, die zich in het stuk afspeelde en, de haan bui ten beschouwing gelaten, moest een ploegje van vijf personen het tooneel den heelen avond vullen De Groningers deden dit op zeer fijn» wijze, vooral Oaltje Klook (mevr. G. v. d. Wall) en Wauder Kraai (J. Melles) gaven blijk van groote speelkracht. Oaltje vooral gaf, in zeer welluidend Grontngsch, een keurig beheerschte rol te bewonderen met hier en daar zeer fijne trekj-es. Kobao, baar zuster (mevr. C. Melles) en Loek3 Vos (D. J. Harmanni) sloten zich bij dit tweetal uitstekend aan, al hadden we bij de eerste graag wat minder „spel" gezien. De „liaon" tenslotte die een kip hleek te zijn was, als de rest, uitstekend Ingespeeld. Tenminste, onze vrees, dat het beest een eitje over de plan ken zou laten rollen, was ongegrond. Dat schij nen Croningscbe kippen niet te doen. Natuurlijk was er, voor Groningers althans, veel applaus en na 't slot ging men „naoprao- ten" in de Tivoli bovenzaal. 3x4, Ihans "éïïr^srH 3x4 3x4, f 7.90, f 9.90 S 3x4 Laat U eens toonen ons per el 2 Meter breed 2 Meter breed I- fW-'Attr DB KLERK'ZONEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3