GROOTE FABRIEKSBRAND TE MAASSLUIS HET GEBOUWEN-COMPLEX DER N. V. VEREENIGDE TOUWFABRiEKEN GEDEELTELIJK IN ASCH GELEGD. WOENSDAG 1 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 2 o VERSCHEIDENE OMLIGGENDE GEMEENTEN ASSISTEEREN BIJ HET BLUSSCHINGSWERK GROOTE ERAND DE RAMP TE HOEK VAN HOLLAND HET DRAMA TE HAARLEM DE SUIKERBIETENTEELT POGING TOT MOORD v -O- Onxier die steden met merkwaardige bramden is z,ich heden ook het stadje Maassluis gaan scharen, doordat een fel uitslaande brand vandaag een groot deel van het enorm com. plex der N.V. Vereenigde Touwfabrieken volkomen in asch heeft gelegd. Door het krachtig optreden van de brandweer mede die van Delft, Vlaardingen, Rotterdam en Maas. land is bet vuur bedwongen kunnen worden, daar anders Maassluis, dat de laatste jaren door den achteruitgang der visscherij en het stopzetten van de glasfabriek toch al finan- cieeie klappen had gekregen, honderden werk- loozen meer zou teilen. Ontstaan en begin van ilen brand Nadat de ochtendploeg om vijf uur was op gekomen. werd door een der werklieden te even half zeven een vuurhaard ontdekt in de weverij der oude fabriek. Er werd onmiddel lijk alarm gemaakt, het personeel der fabrieks brand weer snelde toe, doch doordat het vuur in de voorraad hennep en de olie onmiddellijk begeerlijk voedsel vond, stond zeer snel de heeie weverij met haar dozijnen gebouwen in lichte laaie. De Maasslui.sehe brandweer met twee motorspuiten, een stoombraindspuit en twee slungenwagens reden snel aan, zoodat b anen weinige minuten met 9 stralen water werd gegeven. Doch ook dit materiaal kon tegen de vlammen-,jee die intusscben ook de zakken- naaierij en de twifcarij had aangetast, zoo cosd ai- niets uitrichten, zoodat spoedig aan D l ft. Maasland, Schiedam, Vlaardingen en J - dam aseisttntie werd verzocht- De indruk o he' vuur in hevige mate voort- v -d ie en zware rookkolommen ontwikkelde in Delft en Schiedam zichtbaar was. doordat de wind op het stadje richt geheel Maassluis in een waas terp n rook gehuld. De bevolking was 0 i "oer. want de aanvankelijke ver- 1 A 'iv war»ii gebaseerd op de mogelijkheid u cu atbranding van de geheele fabriek t i 'i huizee van een tweetal parallel met l-aortek looptnde straten. Er heerschte i roof; zenuwachtigheid bewoners van genoemde straten d.w.z de arm traat Schoolstraat, Lange en Korte E.. «stra.it, die graotendeels nog sliepen, i i gewekt door 't knetteren der vlammen. Vb. rJs ten onweer dreunden, terwijl de lucht d was verduisterd 't Geleek of de wereld in-c De suizen, waarin zich verscheidene 'Niin bevonden werden ijlings ontruimd, de models werden naar cl° tuinen van de ordvliethuizen overgehracht, zoodat weldra 1 var een tfiet te ontwarren goederenvoorraad t-.trd gevormd ,iet. blus8chingEwerk 'let complex van de gebouwen der N.V Vera eunigde Touwfabrieken omvat een dubbele lange Imp welke zich uitstrekt van den dijk na; Hoek van Holland tot bijna aan Maas land. Daarvoor zjjn hulzen gelegen, teTWijl zich verder op de nieuwe fabriek en de kantoorgebouwen aansluiten Do brand was nn zichtbaar In de oude baan. wëlke door de windrichting zich naar de huizen en nieuwe fabriek voortbewoog •Vat brandde viel niet meer te redden, .zoadat de opp-r brand meester" van Maassluis, de heer r v. Maris, die de leiding in handen had. bevel gaf om den vuurhaard in te sluiten door de belendende perceelen nat te houden. Een ongemakkelijk karwei, want de bezige hitte belemmerde de brandweermannen de vlammen te naderen, terwijl de scherpe en z. are rook absoluut elk uitzicht belemmerde. acht uur nam het bluschingswerk een douitieven aanvang, toen de motorspuit van Delft met vijf, de Rotterdamse he autospuit no. 5 met twee stralen van 25 en il cM. en Maasland met twee stralen deelnamen. Lender de hiilp van de andere plaatsen ver klaarde de opperbrandmeester ons, was het vuur niet te stelpen geweest Want zelfs toen met twintig stralen werd gewerkt was aan vankelijk van een vermindering niets te be speuren. Het ketelhuis ging er ook aan en toen de vlammen ook de teerput bereikten, geleek het van buitenaf, door de rookzuil, die van boven de omliggende huizen te zien was of ook de nieuwe fabriek was aangetast. t b'eck echter niet het geval. Ze Is wel een oogenblik bedreigd, de ruiten waren al gesprongen, doch door net aanwenden van een zestigtal bluschapparaten slaagde het per soneel erin, om het overslaan te beletten Toen tegen negen uur de rook wat wegtrok viel meer een overzicht te maken en' kon worden geconstateerd, dat voor uitbreiding van den brand niet meer behoefde te worden gevreesd. Doch datgene wat het vuur had aangetast zou ook geheel wegbranden Het terrein, waar de emballagenaaierij, de groote weverij en een spinnerij, een twinerjj en het ketelhuis hadden gestaan waren absoluut met den grond gelijk gemaakt. Tusschen de stukken pan, steen, verkoolde balken en half verbrand touwmateriaal stonden de geraam ten van dozijnen verwrongen weef- en spin machines. Eeven half tien had men den brand voor goed onder de knie, zoodat met na. blusschen kon worden begonnen. Rotterdam rukte om kwart voor tien in. Delft bond ook in en zette een spuitactie op dwars over het lange, doch niet breede terrein, om van af de Bonestraat tot den Noorddijk teruggaand, de laatste resten onschadelijk te maken Het nablusschingswerk zou tot hedenavond voort duren. De schade Behalve de gehouwen over een oppervlakte van duizenden M2. is geheel de inventaris van honderden groote en kleine machines verloren gegaan, benevens een loods met hennepvoorraad. De aangrenzende huizen be kwamen behalve brandschade aan de achter, gevel groote waterschade. De bewoners waTeu gedeeltelijk verzekerd. Dok de omliggende per. ceelen der fabriek bekwamen uiteraard veel waterschade, doordat de brandweer zich om deze panden te behouden en zioh een door weg te banen, gebruik had gemaakt van alle mogelijke toegangen om het vuur te be reiken. Elke toegangstraat van Noorddijk tot halverwege de Noordvliet lag vol slangen. Terwijl van de oude haan bijna de helft is weggebrand, heeft men de nieuwe fabriek intact weten te houden, zoodat de middag- ploeg van half twee kou beginnen. Door een aanvulling van de ploegen, zal het personeel van zes honderd mannen, vrouwen en meisjes waarschijnijjk aan den gang kunnen blijven. Men hoopt door eenige reorga nisatie binnen enkele dagen de helft der productie van de oude baan weer ..e be reiken. De ernstige ramp van werkloosheid zal derhalve ten zeerste beperkt blijven De schade, die uiteraard in de tienduizenden loopt, viel nog op geen stukken na te defi- nieeren. "Het afgebrande complex was ver zekerd. De belangstelling Daar de brand door het vlakke land kilo meters ver zichtbaar was, was de belang stelling enorm. Van alle omliggende ge meenten kwam men per trein, bus of fiets, vooral ook door de aanvankelijke beweringen, als zouden een serie huizen en de protestant- sche kerk aan de Kerkstraat in brand zijn geraakt. Zoo erg is het gelukkig niet ge worden. De bedreiging was groot, doch relatief is de brand meegevallen. Op het terrein merkten we nog burgemees ter C. P. I. Dommisse, de secretaris der gemeente Nieuwenhuijzen, de wethouders van Maassluis, de substituut officier van justitie mr. Holstein, de Rotterdamsche brandweer lieden Driebeek, Bakker, Kruis en van Gunste! en, den chef en den opzichter der afd. brandbluschmiddeJen Pellenkoft en WaayeT Het verkeer was op uitstekende wijze onder leiding van commissaris Aiberri ge regeld. De oorzaak is door de snelle uitbreiding van het vuur nog onbekend. Vermoed wordt kortsluiting. Houtzagerij en timmerfabriek in lichtelaaie BRANDWEER MACHTELOOS DOOR WATERGEBREK Gisternacht ontdekten de gebr. Westrik dat hun houtzagerij en timmerfabriek, in de on middellijke nabijheid van het station te Beek bergen gevestigd, in brand stond. De brandweer te Apeldoorn reed met groot materiaal uit en was spoedig ter plaatse. Het was echter duidelijk, dat er weinig meer te redden viel, te meer omdat er moeilijk water te krijgen was. Een 1000 Meter slang moest worden uitge rold over het stationsempiacement heen, voor men de beek in Lieren bereikt had. De brand weer van Apeldoorn en Beekbergen werkte met vijf stralen. Tegen den morgen kon de brand weer haar taak als geëindigd beschouwen en het voornaamste materiaal inrukken. De fabriek is geheel uitgebrand. De machi nes, een partij deuren en andere houtvoor- raad gingen verloren. DE INBRAKEN TE KERKRADE Tegen verdachte wordt 4 jaren geëischt Voor de rechtbank te Maastricht stond terecht P. J. P. te Kerkrade thans gedetineerd. Aan verdachte wairen vier inbraken en een poging tot inbraak te Kerkrade en omgeving ten laste gelegd. In den nacht van 9 op 10 Januari hoor den de zoons van S. te Kerkrade gerucht aan de voordeur. Een van hen keek uit het raam en zag een man die bezig was het slot te forcee- ren. Uit een met hagel no. 7 geladen geweer lostte hij twee schoten op den man, die niet temin wegliep. Twee dagen later vervoegde hij zich aan het ziekenhuis te Heerlen en daar haalde dr. Will ems uit het zitvlak van verd. 95 hagelkorrels no. 7. Verdachte verklaarde, dat men in een bosch op bem geschoten had. Een groot aantal getuigen, die allen de ge stolen voorwerpen herkenden, werd gehoord. Het O.M. waargenomen door mr. Kneepkens vroeg tegen verdachte, die reeds meermalen veroordeeld is, ter zake van diefstallen met braak, vier jaren gevangenisstraf. Terzake van heling werd tegen de moeder, die niet verschenen was en haar zoon bad aan gezet, een gevangenisstraf gevraagd van een jaar. Uitspraak 13 Mei. SCHILDERIJ GESTOLEN UIT HET RIJKSMUSEUM Een Fischbein vermist Naar wij vernemen kwam men gisterenmid dag in het Rijksmuseum tot de ontdekking, dat een schilderij was gestolen. Het doek, dat uit de lijst Was gesneden, stelt voor Anna van Bronswijk, de gemalin van Prins Willem IV en is van de hand van Jo- hann Heinrieh Fischbein. Het schilderij dateert van 1753. Het is 48 X 38 c.M. groot en werd in 1818 voor het Rijksmuseum aangekocht. a Het feit, dat het hing in het gedeelte van het museum, dat niet voor het publiek toegan kelijk is, maakt bet geval nog vreemder. AANVARINGEN Gistermorgen stelde de Raad voor de Scheep vaart een onderzoek in naar de aanvaring op 24 Februari j.l. tusschen het motorschip „Rot terdam" en het Engelsche etcomschip „Algol" nabij het Sandetti-Hehtschip. De waarnemende hoofdinspecteur merkte op, dat het in de gegeven omstandigheden beter was geweest, indien de kapitein van de „Rot terdam" zijn koers had gevolgd, maar het was te begrijpen, dat de kapitein gedacht had, door de thans door hem uitgevoerde manoeuvre ook vrij te komen. De kapitein van het Engelsche stoomschip „Algol" wijt de aanvaring aan den dikken mist en aan te groote vaart van de „Rotterdam". De Raad zal in deze zaak later uitspraak doen. Voorts werd de kapitein van het stoomschip „Vechtdijk", dat op 14 December 1928 in aan varing geweest is met het Engelsche stoom schip „Glenluce" in aansluiting o; het ver hoor van 11 Februari J.l. nogmaals gehoord, aangezien intussehen de Engelsche scbeeps- ■verklaring is binnengekomen. Weer een lijk aangespoeld Te Ouddorp is op de z.g. Paardenplaat een lijk aangespoeld. Na onderzoek bleek het te zijn van een der omgekomenen bij de ramp der reddingsboot, te Hoek van Holland, n.i van den matroos P. A. Verwey, Papieren op hem bevonden wezen zulks uit. Het lijk, dat nog vrij gaaf is, is in den nacht naar Hoek van Holland vervoerd. DE BEKENTENIS VAN DEN DADER Er zal een onderzoek worden ingesteld De 3S-jarige schilder K, die, naar wij gisteren mededeelden, zijn vrouw heeft vermoord, heeft in den namiddag een volledige bekentenis af gelegd en een verhaal gegeven van den moord en hoe hij er toe gekomen is. K.' vertelde, dat hij Zondagavond ruzie kreeg met zijn vrouw, omdat hij vertelde geen zin meer te hebben in zijn werk. Hij wilde Maandagmorgen thuis blij ven. Zijn vrouw maakte hem op zijn plicht op merkzaam en gaf hem te kennen, dat er toch geld in huis moest komen, om haar en den kin deren eten te geven. De ruzie liep zoo hoog, dat een worsteling ontstond, waarbij K. met zijn voet door de deur van een kast kwam te vallen. Hij had slechts weinig kracht noodig om zich te verdedigen, want zijn vrouw was klein en tenger, terwijl hij een rohuste kerel is. Na een langdurige worsteling heeft hij een broodmes genomen, dat naast hem op de tafel lag, de vrouw op den grond geslingerd, zijn knie op haar borst gezet en in een oogenblik den halsslagader doorgesneden, waardoor zij doodbloedde. Na zijn daad heeft hij verschillen de manieren verzonnen om een eind aan zijn eigen leven te maken. Hij heeft hekend zichzelf en zijn dochtertje door gasvergiftiging om het leven te hebben willen "brengen. Hij bedacht zich echter en heeft het gaskraantje weer uitge draaid. Vervolgens is hij een brief gaan schrij ven aan zijn broer. Dit deed hij in de keuken. Toen is liij met zijn dochtertje naar zijn zwager gegaan en liet zijn tien-jarig zoontje op den zolder slapen. Maandagmiddag is hij naar 't Huis van Be waring overgebracht. Nadat hg met het lijk van de vrouw geconfronteerd was, toonde hij geen spijt en maakte opmerkingen tegen de politie waaruit deze de conclusie meende te moeten trekken met een simulant te doen te hebben. Intussehen staat het wel vast, dat 'n psychia trisch onderzoek zal worden Ingesteld naar de toerekeningsvatbaarheid van den verdachte. Hij is gerulmen tijd onder verpleging geweest van een zenuwarts te Haarlem, naar hij voorgaf omdat hij niet goed kon zien. De dit jaar bewerkte oppervlakte 15 a 20 KLEINER DAN IN 1928. Hoewel de uitzaai nog niet geheel beëindigd was, heeft de directie van den Landbouw naar aanleiding van een verzoek om desbetreffende inlichtingen van het Internationaal Landbouw Instituut te Rome op 20 April j.l. tot de ver schillende suikerfabrieken in Nederland het verzoek gericht, gegevens .te mogen ontvangen omtrent de te verwachten inkrimping van de suikerbietenteelt in ons land in vergelijking met het vorige jaar. Uit die ontvangen berich ten blijkt, dat over het geheele land de bezaai de oppervlakte tusschen 15 en 20 pet. kleiner is te schatten dan in 1928. UIT HET BOUWBEDRIJF Staking te Hoogevcen De modern georganiseerde bouwvakarbeiders te Hoogeveen zouden heden in staking gaan. De eischen betreffen in hoofdzaak: opneming in landelijk contract: vei-hooging uurloon om streeks 5 cent, uitkeering onwerkbaar weer, drie dageu vacantie. De werkgevers hebben ge meend hierop niet te kunnen ingaan. UIT DE STEENINDUSTR'IE Een conflict in Overijssel? Op de steenfabriek van de firma Smulders en Mulder te Lonneker dreigt een staking. Een ultimatum is reeds aan die firma gesteld. Komt er geen overeenstemming dan gaat de staking Maandag 0 Mei in. DE AANSLAG OP EEN VERPLEEGSTEI Verdachte als een zeer gevaarlijk man te beschouwen? Voor d© Baagscihe Rechtbank heeft gieterei te-recht gestaan da .slager J. Dhr. van O. ui Den Haag, thans gedetineerd, terzake vai poging tot moord, subs, tot doodslag of zwar mishandeling en meer subs, bedreiging ma doodslag of zware mishandeling, gepleegd oj 16 Januari j.l. ten aanzien van een zuster var het krankzinnigengesticht Oud-Rozenburg. Ver dachte zou n.l. ap dien datum op bedoelde zuster van korten afstand uit een met soherp geladej revolver een schot hebben gelost. De zustej werd echter niet getroffen, daar zij kans za- zich met een stoel te beschermen. In deze zaak werden allereerst als deskua digen gehoord de psychiaters Dr. Soholtens er Da*. Sap, die een onderzoek naar verdachte! geestvermogens hebben ingesteld. Zij zijn daar bij tot de oonolusiie gekomen, dat verdacht niet ontoerekenbaar is, maar dat er op grond van intellectaieele en moreeie defecten spralw ls van verminderde toerekeningsvatbaarheid Verdachte moet gevaarlijk worden geacht vooi de maatschappij en er bestaat vrees voor heir haling. Daarom is _ijn plaatsing in een psycho- patheninriohting gewensoht. Tegen strafopleg ging verklaarden de deskundigen echter geen bezwaar te hebben. Verdachte ontkende met een revolver gescho ten te hebben. Hij zou een alarmpistool ge bruifct hebben- Een wachtmeester dar marechaussee, die ter plaatse een onderzoek heeft ingestelde heeft in d'O kamer'waarin de aanslag gebeurd moet zijn, een revoJverfcogea in beslag genomen en legde verklaringen af omtrent door hem gecon stateerde gaten in den muur en beschadiging van een stoel. Uit het 'getuigenverhoor bleek, dat verdachte in den avond van den 16den Januari j.l. op het 'terrein van de stichting Oud-Rozenburg is gekomen, hoewel dat vebboden terrein voor hem was. Verdachte bleef zijn onschuld volhouden. Hij heeft ook nooit met moordplannen ten aanzien van de zuster rondgeloop en. Mr. Rijkers, requisitoir nemende, achtte de poging :tot .moord door de getuigenverklaringen, volkomen bewezen. Verdachte moet als een zeer gevaarlijk man worden beschouwd. Mede in verband met het rapport der des kundigen eisohite spr. tegen den verdachte zes jaren gevangenisstraf met zijn ter beschikking stelling van de Regeering na afloop daarvan. Uitspraak 1.3 Mei a.s. ZUSTERS VAN DEN ALLERHEILIGSTE^ VERLOSSER TE B HL. Uitgifte van een 7 pet. leening van f 240.000. De Nederlandsohe Landtoouwtbamk en Lemtjes en Drossaerts berichten, dat zij van heden, 1 Mei 1929 af de inschrijving openstellen op een 7 pet. Ie hypotih. 15-jarige ©bUgatóeteeming groot 240.000, verdeeld in etukfcen van 1000, 500 en 100, ten laste van de Congregatie dor Eerwaard© Zusters van den Allea-heiligsten Verlosser, Bühl (Baden), tot den koers van 98% pet.. De storting zal plaats hebben op Maandag 6 Mei 1929. Bij eventueel latere -storting moet 7 pot. rente van 6 Mei af tot d-an «bortingedag worden bijbetaald. li Aan het prospectus ontleenen wij: De rente der leening bedraagt 7 pot. 's jaars, betaalbaar met halfjaarlijfcsehe coupons, ver vallende per lr5 Februari en 15 Augustus van ieder jaar. De eerste coupon Loopt vanaf 6 Mei 1929 tot 15 Augustus 1929 en bedraagt voor de coupu res 1000, 500 en 100 reep. 19.25, 9.73 •en 1.93. De aflossing der ieening geschiedt S. pari volgens onderstaand plan op 15 Februari 1931-1932 5000 per jaar, van 1933-1941 10.000 per jaar, van 1942-1943 20.000 per jaar en op 15 Februari 1944 100.000. J. A. BEKER, f Op 50-jarigen leeftijd is te A'dam over leden de heer Joh. A Beker, hoofdadministra teur van de Rotterdam-Tapanoeli Cultuur- Maatschappij, met verlof. HEETE KOFFIE GEDRONKEN. Te Boelenslaan heeft het 1%-jarig kind van H. Tuinstra uit een kan heete koffie gedronken. Het kreeg ernstige brandwonden; de toestand is zorgelijk. naar het ftaliaansch van DE MARCH1 12) Wel was hij inwendig overtuigd dat hij niets zou vinden maar de belangrijkheid in het ver dwenen voorwerp was hem een prikkel die iu in voortjoeg tegen aire redelijkheid in. Die vervloekte hoed was hem ontvlucht, hij Wilde hem achterhalen; dat levenlooze ding ging hem verraden, het moest dus tot eiken prijs vernietigd worden. Opeens staakte hij zijn wilde jacht. Zou ik hem niet tegeiijk met zijn meester hegraven hebben? En hij vroeg zich af of hij moed genoeg bezat de steenenhoop op het graf te verwijderen, deD zwaren sluitsteen op te lichten en het zand en de kalk uit de kuil te scheppen om zeker heid te verkrijgen en aldus wat rust te scheu ken aan zijn gefolterd gemoed. Doch wat zou het baten? Hij herinnerde zich te duidelijk dat bloote hoofd, 't welk do-w zijn geweldige slagen verbrijzeld werd. Onmachtig nog langer de vreeseiijke vizioe- nen te beschouwen welke hem met krankzinnig heid bedreigden, en de vruchtelooze nazoe kingen vooTt te zetten, sprong de baron op zijn paard en reed als een vluchteling weg. Nauwelijks slaagde hij er in zich een behoor lijke houding te geven toen hij den secretaris zag die hem tegemoet gekomen was ■De man sloot het hek en gaf met een onder danige buiging den sleutel aan den landheer terug. A propos, vroeg de baron, wat zei u mij ook weer van dien neef va.n Salvator? Dat ik hem eenige dingen heb gegeven die Salvator bezat. O juist! riep Coriolan uit en plotseling kwam er eenige hoop over zijn bedrukt gemoed lichten. En waar woont die man? In Falda, mijnheer de baron, in de herberg „De Vesuvius Santafusca wist nu genoeg en nam afscheid van den secretaris. De zon zette de gansche natuur in een fees telijke schittering. De atmosfeer, verfrischt en gezuiverd door den regen, was een verkwik king voor lichaam en ziel. DE AANKLAGER OP WEG Don Antonio meende in geweten verplicht te zijn, den magnifieken hoed, welken hij, zon der het te willen tegen zijn eigen ouden steek verruild had, aan den rechtmatigen eigenaar terug te bezorgen. Doch wien behoorde hij toe, dat vroeg hij zich nog steeds tevergeefs af. Hoe was het mogelijk dat hij dien deftigen nieuwen hoed in de kamer van den armen knecht gevonden had. Het was hem nog niet mogelijk geweest den baron daarover te spreken omdat hij hem nim mer zag. Zou een andere priester, een prelaat, den geringen knecht een bezoek hebben gebracht? Dat was zeer onwaarschijnlijk. En zelfs indien dat het geval was geweest, had die geestelijke zijn hoed dan achtergelaten? Dat geval sloot dan weer andere mogelijk heden In maar noch voor de eene, noch voor de andere veronderstelling vond de pastoor een afdoend antwoord. Hij schreef daarom naar den bisschop om dien te melden wat hij gevon den had. Men schreef den dorpspastoor evenwel terug dat de priester die blootshoofds in Napels te ruggekomen zou zijn, z'n verstrooidheid zeker opgemerkt moet hebben. Trouwens geen enkele prelaat was naar Santafusca geweest. Don Antonio zond den koster naar de villa om zijn ouden hoed te halen, maar Martin kwam terug met de boodschap dat de woning gesloten was. De goede pastoor had een te gevoelig ge weten om zich een andermans goed toe te eigenen. Als hij den eigenaar dan niet kon vin den zou hij den hoed terugzenden aan den win kelier waar hij gekocht was, Immers de naam stond in de voering. hoedenmaker zou zich allicht herinneren aan wien hij dat buiten gewoon fraaie en kostbare artikel verkocht had. Voldaan over zijn gelukkige vondst pakte hij den hoed zorgvuldig In om hem naar Napels te verzenden 't Was feest, groot feest in de woning van den vroegeren hoedenmaker. De gelukkige winnaar had reeds een gedeelte der som ontvangen en <j°or twee contracten, cp denzelfden dag gesloten, had hij zijn zaak aan een collega overgedaan en het woonhuis zelf aangekocht. Om die dubbele, neen die drievoudige ge beurtenis te vieren, was er in de groote zaal van „De Gouden Duif', een der voornaamste hotels van Napels, een feestdisch aangericht. Behalve Philippin, zijn vrouw Chiarina en hun kinderen, zag men aan tafel: mijnheer Fabi, die de hoedenzaak geschat had, don Ciccio, Philippius' getrouwen helper bij de vele te nemen maatregelen, Cyrus Stella, den opvolger van den hoedenmaker en eenige kennissen en buren alsook verscheidene vriendinnen der huis vrouw die aan het einde Ier lange tafel zat, schitterend van parels, steenen en goud. Op het oogenblik dat bij den toast het ge rinkel der kristallen glazen met het fonkelende vocht, als een triomfantelijke muziek de zaal vervulde, kwam Germariello, de schoenmaker, binnen. Die arme Germariello! hij had zijn laatste geld gegeven om de nummers te koo- pen, welke zijn heeroom hem aangeduid had, maar helaas, Fortuna had hem geen blik waar dig gekeurd, of liever gezegd zijn heeroom had hem niet rijk willen maken. De teleurgestelde neef begreep niets van die ongelijke behandeling. Don Cyrilius had Philippin met goud over stelpt en Gennariello arm gelaten. De onfortuin lijke man was zijn woning uitgezet, en kon zijn bedrijf niet meer uitoefenen. Nu doolde hij met zijn 'gitaar door de stad en speelde en zong serenades, gondelliederen en romances, het hoofd bedekt met een zeer hoogen, witten hoed, welke versierd was met veeren en bloemen. Onder den invloed der fijne spijzen en dran ken, die krachtig meewerkten om de gasten een goede feeststemming te bezorgen, werden de harten mild en medelijdend gestemd en zelfs kwam er een traan in sommige oogen. Wie zou ooit hebben kunnen denken, zei Philippin met aangedane stem tot zijn buur man, dat wij, die met twee honderd geleende lire's en vijftien hoeden de hoedenzaak begon nen, later een kapitaal zouden bezitten? Dat hebt u aan Gods goedheid en ook aan die van don Cyrilius te danken Pippo, ant woordde de ander. Wat jammer dat die goede man nu niet hier is. Weet men nu eindelijk waar hij zich ver borgen heeft? vroeg Nunziante, terwijl hij zijn grooten, ltleurigen neus uit het glas terugtrok. Neen nog al niet. Hij had u eigenlijk een briefje moeten schrijven Philippin, bijvoorbeeld met de woor den: Ik ben levend en gezond, maar wensch verborgen te blijven. Dat hebben wij ook al tegen elkaar ge zegd, nietwaar Chiarina. M'n vrouw verwachtte hem ieder oogenblik en legde steeds een hartig stukje voor hem opzijMaar don Ciccio zeg ons eens wat u er van weet. Ik weet nog minder dan u, beste vrienden, riep don Ciccio met kleine schitteroogjes uit. Gennariello in onlangs hij me geweest, weet je nog wei Gennariello? Jawel mijnheer. M'n oom was dien morgen in den winkel geweest en ik heb toen zijn schoenen nog wat opgeknapt. Hij bracht me een brief waarin stond: „Ik verlaat Napels voor een familleaangele- genkeid. Hierbij zend ik u dertig Ure voor de huur. Gennariello heeft de sleutels en hij zorgt verder voor m'n meubels." Dat is alles. Die plotselinge verdwijning blijft toch een vreemd geval, hernam don Nunziante. Is er nooit eenige ongerustheid bij U opgekomen Phi lippin? Wat voor ongerustheid bedoelt u? Wel, hij zou de eerste niet zijn die het zou u voorbeelden kunnen aanhalen van perso nen die door verwoede spelers achtervolgd en bedreigd werden. Zij sloten hun slachtoffers zelfs in kelders of leege huizen op, om alleen, van hun inlichtingen te genieten en onder- tussehen gaven zij hun gevangene niets dan wat water en brood in ruil voor nummers. Men heeft er zelfs gedood omdat zij niet wilden spreken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6