DAGBLAD VOO# SCHIEDAM Wandgedierte 52ste Jaar^an* Donderdag 2 Mei 1929 No. 15405 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Wie moeten wij stemmen? JEUGD-, OUDERS- EN PROPAGANUA- AVOND OPENING DOOR DEN BURGEMEESTER Laat nu uw woning zuiveren van W. LOON ZUIVERAARS van gebouwen en schepen Kamerlmgh-Onneslaan 124a, Schiedam AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUR BUREAU-. KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postehèque en girodienst 81440 AL'V ÈRTENTIEN.- 15 regels 1.55 Elke regel meer 30 cL Reclames tusschen deu tekst 60 cl per ro-;el Kleine advene ntles: 30 woordenn25 ct., elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden Ka hou Ier advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voe ,.l .msen: «-50 bij verlies van één hand, één voel of één oog; 150 bij verlies van een duiin; ƒ75 bij ver lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Wij kunnen ons voorstellen, dat menigeen, ■wanneer hij Zondag het stembiljet in handen heeft, zich in arrenmoede zal afvragen: Wie moet ik nu in 's hemels naam stemmen? Daar naast zal men heseffen, dat wij er huiverig van zijn, een advies te geven, waar de gecombi neerde kringvergadering het na rijpe over weging en ampele discussies tot een advies niet heeft kunnen brengen. Onderstaande beschouwe men dan ook niet als een advies onzerzijds, of als een in de Plaats willen treden van de bevoegde advies instantie. We bedoelen niets anders dan die inlichtingen te verstrekken, welke de stem gerechtigden verlangen en welke zij het recht hebben van de pers te vragen. En we beginnen dan ook met te zeggen wat we reeds meermalen hebben verklaard: ieder is volko men vrij te stemmen, zooals hij wil. Zijn of haar stemming is geldig, wanneer in het eer ste vak op het stembiljet het stemvakje ach ter den naam van een der bedde candidaten is zwart gemaakt en wanneer zulks is gedaan vódr den naam van een der candidaten iif het tweede stemvak en achter den naam van een anderen candidaat. Op wie. zullen we dan onze stem uitbren gen? We willen aan bet volgende herinneren: Als plaatsvervanger voor den zetel arbeids zaken is een der beide candidaten door de v gecombineerde kringvergadering geadviseerd. Met ons aan dat advies te houden en dus te stemmen op den heer van Wel ie, het steni- ^kje achter zijn naam zwart te maken, gaan wij den veiligen weg. Voor den vrijen zetel is, zeiden we reeds geen advies uitgebracht. Degenen voor wie alle candidaten evenveel of even weinig zeg gen mogen opmerkzaam gemaakt worden op het feit, dat de heer Kampschöer zittend lid is, en dat zijn verdwijnen uit de Kamer daarin een ernstige leemte laten zou, omdat de belangrijke tuinbouwstreek welke het Westland is, geen vertegenwoordiger meer in de Kamer zou hebben, die met kennis van zaken spreken kan. Eien zittend Kamerlid, dat op alleszins lofwaardige wijze zijn plicht vervult, niet herkiezen, is op zichzelf al geen fraai figuur en zulks te minder wan neer dat Kamerlid in het parlement een bij zondere positie inneemt, doordat hij een streek vertegenwoordigt welke als het voor naamste tuinbouwcentrum van heel Europa geldt. Dan blijft nog over de aanwijzing van den plaatsvervanger. Hier moeiten we ons van bet noemen van een naam onthouden. Alleen dit: zoowel de heer van Stellenberg Hubar als de heer Guit, gSioemd in de vergadering onzer kiesvereeniging van. S Januari, zijn geadvi seerd voor een zetel in de drie groote steden. Stommen, hier op hen uitgebracht als plaats vervanger, komen dus niet in aanmerking om hen aan een zetel te helpen, en zullen ook, als tic beide heeren in de groote steden worden gekozen hier huiten beschouwing blijven, om dat ze natuurlijk niet tegelijkertijd lid en plaatsvervanger kunnen zijn. Zoodat werden beiden voor de groote steden gekozen, vrijwel liet toeval alleen uitwijzen zal, wie in onzen kieskring als plaatsvervanger op de definitieve lijst zal komen te staan. Immers, bet grootste aantal stemmen beslist. Voor wie het weten wil zij hier gezegd, louter ter informatie, dat in het Westland, als plaatsvervanger voor den lieer Kampschöer, propaganda wordt gemaakt vcor den heer NIemöller. DISTRICTS-ARBE1DSBEURS Aangeboden Arbeidskrachtenglasblazers, stellers, letterzetters, grondwerkers", opperlie den, timmerlieden, vloerenleggers, ijzervlecli- ter, kistenmakers, zagers, flessclbenbeteeners, aanhouders, klinkers, metaaiboorders, stokers, constructiewerkers, constr. bankwerkers, bran dersknechts, banketbakkers, broodbakkers, dis- tilleerdersknecbts, sigarenmakers, schoenma kers, magazijnpersonee), transportarbeiders, varensgezellen, voerlieden, zakkendragers, kan toorbedienden, fabrieksarbeiders en losse werk lieden. Gevraagde Arbeidskrachten: te Schiedam: dienstbode, een loopjongen, meisjes voor fabrieksarbeid en wasscherij, dienstbode (intern), een reiziger, werksters; te Eind hoven: ongeschoolde arbeiders (ongehuwd) 2128 jaar en groote gezinnen met G of meer kinderen; te Overschie: fabrieksmeisjes. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- jeld 142, DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Op 31 Maart 1929 stonden ingeschreven SG9 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand April 1929 bedroeg 478; afgevoerd wer den in dezelfde maand 437 werkzoekenden; het aantal plaatsingen bedroeg 136, zoodat op 30 April 1929 nog ingeschreven stonden 769 per sonen( waarvan 28 werkzaam aan de werkver schaf fing.) OPENBARE LEESZAAL Gedurende de maand April werd de Open bare leeszaal en bibliotheek bezocht door 2550 personen, onder wie een 250-tal vrouwelijke. Uitgeleverd werden 2055 kinderboeken, 2587 studieboeken en 6335 romans, en totaal 10927 boekwerken. Het boekenbez-it steeg tot 20309; het aantal houders van leeskaarten was 2095. AUTOTOCHTJES MET GEBREKK1CE KINDEREN Onder begunstiging van uitstekends weers omstandigheden is vandaag de eerste auto tocht van dit jaar gehouden voor gebrekkige kinderen. Van Schiedam namen hieraan 17 kinderen deel, waarbij als leider optrad, de heer J. K. Heijboer. Het eerste doel van den tocht was de Groote Vink. te Leiden, waar men zou koffie drinken. Vervolgens zou men over Lisse on Hiliegom naar Noordw.k aan Zee rijden, teneinde daar een tweede rust te genieten. De terugtocht zou gaan over Dene-Haag. De plaatselijke contact-commissie door welke de a.s. Zondag te houden jeugd-, ouders- en propaganda-avond wordt geregeld, verzoekt ons te melden, dat het de besturen der vakorgani saties uitnoodigt, ter opluistering, hun vaandels j de zaal (e plaatsen. GOUDEN JUBILé Zaterdag hoopt de heer M. Folst den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden bij Gebr. Beausar, Hoogstraat 39 in dienst trad. In verband met dit jubilé zulien de zaken der gebr. Beausar, Hoogstraat 39 en 99 Zater dag van 9 tot 4 uur gesloten zijn. ZILVEREN JUBILé De heer A. Klijn, ladingmeester alhier, herdacht gisteren den dag, dat hij 25 jaar ge leden in dienst kwam bij de Nederlandscbe Spoorwegen. De jubilaris werd in het bureau van den stationschef toegesproken door den heer Swa- ning, namens directie en inspectie der Ned. Spoorwegen en door den heer A. Vermaas, stationschef. Beide sprekers offreerden ge schenken. JUBILé Gisteren was het 40 jaar geleden, dat mej. J. van Marion, hoofd van de Alida-bewaar- school, aan het bewaarschoolonderwijs hier ter stede werd verbonden. HET STREEKNET De Coöperatieve Teiefoon-Vereenigïng „Het Streeknet voor de Beneden-Maas" houdt Woensdag 15 Mei a.s. 's middags om 2 uur. in „Musis Sacrum" een algemeene vergade ring. STREEKNET In de afgeloopen maand werden in de rich ting SchiedamRotterdam 121.177 en in de richting RotterdamSchiedam 118.858 telefoon gesprekken gevoerd. In totaal dus 240.035 gesprekken. EEN DERTIENJARIGE OPLICHTER Door de politie is aangehouden de 13-jarige B. de H. uit Rotterdam, die een sigarenwin kelier alhier had opgelicht voor twee kistjes sigaren. Proces-verbaal is tegen den knaap opgemaakt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 30 April: Hendrik, zoon van J. Zuidgee3t en G. Groenewegen, Stationstraat 23; 1 Mei: Hendrik, zoon van A. van Mourik en A. Nauman, Beierlandschestraat IS; Josephus Johannes, zoon van J. J. Feelders en W. Heese man, Wilhelminapleln 4; Gijsfoerbus, zoon van H. M. Triel e M. M. de Lange, Middelharnis schestraat. 3; 30 April: Lijntje, dochter van D. Plaisier en M. H. As. Huijsmansstraat 26; 1 Mei: Cornelia, dochter van J. Broeluneijer en L. J. Laven, den Rommel schestraat. 17; 29 April: Emma Louise, dochter van H. E. M. Hijmans en J. C. Lieuwen, Nass-aulaan 51. OVERLEDEN: 30 April: H. Barls, oud 49 j., echtgenoot van H. M. van Luijk, Vondeliaan. GEHUWD: 1 Mei: C. A. J. Eken 25 j. en A. G. M. Janse, 25 j.D. Neus 25 j. en P. A. van der Waal 22 j; C. de Ronde 24 j. en N. Kerssemeijer 21 j. SCHIEDAMSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE De fancy-fair in Musis Sacrum Gisterenmiddag heeft de opening piaats gehad van de fSncy-fair ten bate van de Schie- damsche Vereeniging tot V drijding der tuber culose. De zaal van Musis bood een fleurigen aanblik. De zijkanten waren door aanlokkelijke stands ingenomen. Een groot aantal dames en heeren, allen ijverige medewerksters en mede werkers aan de voorbereiding, hadden aan de uitnoodiging om hij de opening tegenwoordig te zijn gevolg gegeven. Aan de bestuurstafel hadden met den burgemeésier piaats genomen mevr. Vies en de heeren A. H. de Bruin, voor zitter, C. v. d. Burg secretaris, en M. Germe raad penningmeester van de Vereeniging. De heer de Bruin heette allen van harte wel. kpm. in het bijzonder den burgemeester en de leden van den gemeenteraad, in wier aanwezig heid bij het bewijs zag van de belangstelling dc-or liet bestuur der gemeente in het werk der vereeniging gesteld. Spreker richtte dan een woord van dank tot al degenen die het bestuur hebben geholpen om deze fancy fair tot stand te brengen. Toen het vorig jaar het plan rijpte cm een fancy fair te houden, werd een comité gevormd en al dadelijk werd daarvoor volle medewerking verleend. Er is veel werk ver richt en alles in de prettigste samenwerking Het zou ondoenlijk zijn alle namen te noemen. Hij denkt intusschen aan de loterij-commissio onder de energieke leiding van mevr. Vies en ds. Schmidt, die kans vond schitterende prijzen, tot zelfs van vorstelijken huize los te krijgen ook het ameublement, de hoofdprijs, werd geschonken aan de zaal-commissie onder leiding van archief Stahiie; aan de fancy-fair- commissie onder leiding van mevr. Evers enz Dankbaar memoreert hij de gulheid van zoo- velen die prijzen beschikbaar stelden, de toe wijding van zoovele anderen, die persoonlijk werk hebben gemaakt voor de loterij; de me dewerking van de Ambachtsschool, D. E. S., muziekverenigingen c-n strijkjes, het ge meentebestuur, de vc-i kUUps&ers van loten, en niet te vergeten de pers, die-telkens baar ko lommen voor bet slagen van het ondernomen werk beschikbaar stelde. Moge, aldus spreker, de fancy-fair een fl uancieel succes worden, opdat door aller me dewerking veel leed zal kunnen worden ver zacht. Dr. de Bruin gaf vervolgens bet woo>-d aan burgemeester Stulemeijer. Openingswoord van den burgemeester Toen mij. aldus ongeveer de burgemeester, bet verzoek werd gedaan, deze fancy-fair te openen, heb ik lang geaarzeld de toezegging te doen dat ik aan dit verzoek gevolg zou geven. Ik was gewaarschuwd, dat dergelijke uitno.Odi gingen mij hoe ianger zoo meer zouden'be reiken. Doch ik heb mijn ooren te luisteren gelegd en wat ik omtrent het werk dezer vereeniging heb vernomen, heeft mij tot de conclusie gebracht: als ik ooit zou moeten wei geren aan een verzoek te voldoen, dan toch zeker nimmer hier. De vereeniging tot bestrij ding der tuberculose is een der meest actieve vereenigingen; zij vindt iu alle rangen en standen steun en medewerking, doet haar goe den invloed in alle rangen en standen gelden. Het was mijn voorlaatste voorganger, burge meester Honnerlage Grete, aan wiens initiatief met medewerking van mej. van der Stad en dr. van Suchteien de oprichting der vereeniging in 1911 is te danken. En wanneer ik dan naga hoever de vereeniging haar vleugels heeft uit geslagen, dan dwingt zulks niet slechts ver wondering, maar ook bewondering af. In het eerste jaar bedroegen de uitgaven 1100, thans, in 1928, ƒ2300; het aantal leden steeg tot 900; de werkzaamheden breidden zich steeds uit; de lighallen gaven eerst ruimte voor 4, thans voor 20 patiënten. En dat al werd tot stand gebracht in betrekkelijk korten tijd. Voor een burgemeester moet het een genoegen en een eer zijn de opening eener fancy-fair ten bate van zulk een vereeniging te mogen verrichten. Een lange rede vind ik daartoe niet noodig Ais ik zie hoeveel dames en heeren hier aan wezig zijn om de fancy-fair te doen slagen, hoevele en hoe kostbare geschenken daarvoor gegeven zijn, hoe er een wedijver bestaat in medewerking, hoe ook de plaatselijke pers zich beijverd beeft om het welslagen te verzekeren, dan is een rede overbodig. De koe is flink bij de horens gepakt en als dat niet pakt, pakt niemendal. En tot diegenen die er bezwaar tegen mochten maken, dat do liefdadigheid hier wordt ge paard aan de winzucht, zou ik willen zeggen dat hetzelfde zou moeten gelden van het in actie zetten van lieftallige dames om geld voor een mooi doel in te zamelen. Ik meen dat al wat de goede God aan moois geschapen heeft mag worden aangewend om iets goeds te bereiken. Ik hoop dan ook dat èn de win zucht èn de lieftalligheid der dames èn de activiteit der heeren onder Gods zegen mogen bijdragen tot een volledig welslagen van deze fancy-fair. Met deze woorden verklaar ik de fancy-fair voor geopend. (Hartelijk applaus). Na een kort dankwoord van den voorzitter tot den burgemeester, werden de stands door de dames ingenomen. Het rad van avontuur werd in beweging gezet. Buiten wachtten reeds gioepen kinderen om toegelaten te worden tot de vertooning van de poppenkast. Een rondwandeling Het komt niet al te dikwijls voor, dat Schiedam's aandacht wordt gevraagd voor een fancy-fair, maar, wanneer dat werkelijk eens het geval is, zijn in onze stad nog altijd veel helpende handen te vinden, die zich be ijveren om er iets heel moois van te maken. Zoo ook nu; veel handen hebben het werk licht gemaakt en er is iets heel bijzonders - bereikt. Een aardig aandoende entree en dan komt men door den foyer in de groote zaaj, waar een door den tuinarchitect der gemeente, den heer J. K. Dominions, beschikbaar ge- stelde palmenver3dering een feestelijken in druk geeft. Langs de kanten overal stands, waarvan we noemen: een visehtent, gelegen heden voor speer- en ringwerpen, lijntrekken en balwerpen. Een sjoelbak heeft ook veler belangstelling, maar het best doet het nog het „Rad van Avontuur", dat een gedeelte van het podium in beslag neemt. F.vena's hij andere stands zijn ook hier veel mooie en soms ook wel curieuze prijzen te winnen: wij zagen er b.v. een grooten kruiwagen die, wanneer de winnaar er van soms in de stad mocht wonen, de moeite waard is. dal deze er een volkstuintje hij huurt! Op het tooneel zijn bovendien de musici gehuisvest; gisteren het bekende strijdje „Lidadihé" uit Den Haag en vanavond het „Utile Dulci" strijkje onder leiding van den heer F. Maas Geesteranus. Een goochelaar hield gisteren de bezoekers aangenaam bezig. Bovendien zorgt de heer Heggelman o-p momenten dat de muziek van het strijkje zwijgt voor de noodige stemming, door een gramofoonplaat af te draaien en het geluid daarvan door middel van luidsprekers door de zaal en den foyer te verspreiden. Naast de stand van den heer Heggelman is in een geheimzinnige omgeving een waar- zogster gehuisvest. Een oliebollentent. Vrijdag is er champagne heeft veel aftrek. Voorts is er een „museum" en eeu stand voor allerlei hand- en weefwerk. In het „postkantoor" liggen een gToo-t aan tal pakjes gereed om te worden „afgeleverd". De Schiedamsche banketbakkers stelden ver- verschingen beschikbaar, terwijl „D.E.S." een koffie- en theeschenkerij onderhoudt. Tenslotte het allermooiste: Ober Bayern! Daar liggen biervaten op den grond; daar is bet gezellig en daar zingt men het al oude lied „Trink Bröderleln...." Gistermiddag werd .door mej. J. v. (I. Schalk een. poppenkastvertooning gegeven, welke werd bijgewoond door circa 300 kinderen, waa „oor een 3-tal sprookjes werden vertoönd, om. „Het spreekuur van den koning" van Ida Heyermans, die persoonlijk bij de vertooning aanwezig was. door de fa. Reel. 4215 S 16 EEX FOTO VAN DE OUDE WRANSCHE STAD CJIIXOX, waarin Jeanne d'Arc vijf honderd jaar geleden den Franschen koning Charles VII opzocht en waar thans de eerste feesten ter eere der bevrijdster van Frankrijk worden gevierd. lederen Zondag Fairouaal SL Dominlcua Godsdienstonderricht en ontspanning In het patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur.. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K_ Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub l.D.O. Katb. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. R. Metaal-, bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Koninkl. man- nenzangvereeni^ing „Orpheus", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang bal! negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot bet afhalen van naai werk bij de Thereslavereenlglng aan het ge. bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 nur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R K, S. V. „Excelsior" Gebouw Kalh. Kring. lederen Vrijdag oefeningsavond van da R. K, E. H. B. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. 1 tot en met -1 Mei Nederlandsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Fancy Fair in bet gebouw Musis Sacrum". Vrijdag 3 Mei Strijkorkest „L. van Beethoven". Concert in den R. K. Volksbond. Soliste Ans Biermans, sopraan, Rotterdam en J. M. Elskamp, viool. Propagandaclub „St. Leonardus van Veghel" Vergadering, met als onderwerp:. „Te voeren verkiezingsactie.' Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. Zondag 5 Mei Feestavond R. K. Handelsreizigersvereeniging „Musis Sacrum" Aanvang 8 uur. Feestvergadering R. K. Handelsreizigers vereeniging. Gebouw „Musis Sacrum", Jeugd- en ouderavond voor ouders en Jongena van de R. K. Vakvereenigingen. Groote zaal R. K. Volksbond. Spreker de beer Frans van Welie. Aanvang 8 uur. Woensdag 8 Mei Algemeene vergadering Oranje-vereeniging „Musds Sacrum". Aasvang kwart over 8. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 2 Mei. Offic&eele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn i Moutwijn 46 pet. 17.— per H.L. HL J. JANSEN, Spiritus Melasse-spiritus 31.50 per H.L. SCHIEDAM, 2 Mei. Men noteert voor Ruwe graansplritus 60 pet. f 17.— per H. L. Spoeling i Noteering 1.50 TE ROTTERDAM 2 Mei: Groote Schouwburg, Dicky, (Var. Tooneel), 8 uur, (voor volwassenen). 4 Mei: Groote Schouwburg, Schoon Schip, (Rott. Hofst.tooneel) S.15 uur (voor volwasse nen). Groote Doelezaai, 4de concert Beetho ven-cyclus (Rott. Philh. Orkest) 3 uur. 5 Mei: Groote Schouwburg? De tante van Charley (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur. 7 Mei: Remonstrautsche Kerk, concert Jo Hendrichs, A. J. Funke Küpper (zang), Ferd. Timmermans (orgel) 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Nummer Zeventien (Nw. Ned. Tooneel) 8 uur (voor* Volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 Mei in: Olympia (voor, volwassenen); Ooster-Tkeater; Royal (vooi; volwassenen; Thalia (voer volwassenen); Cea- traal-theater (voor volwassenen)Corso (voor, volwassenen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1