DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 0I1EM 12.75 P. Verlaagde Prijzen B. A. HENGST Garage nieuwe Haven 243 Prima Jenever f 2.70 en Brandewijn f 2.80 Garage Unique 52ste Jaargang Vrijdag 3 Mei 1929 Zelfbinders 59 cent No. 15406 Cit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Ruime stalling Het vaststellen van den uitslag Een blik in de etalage overtuigt U van de enorme sorteering „NEW ENGLAND" per Liter- BOTERSTRAAT 63 - TELEF. 68685 AGENDA KUNST-AGENDA ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND; NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.26, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummere 6 ct. Postcheque en girodienst 81440 auv'EKTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cl per regel. Kleine adzerte nties; 30 woorden 25 ct, elk woord meer 5 ct. tot 'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0-75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlie9 van beide banden, voe en of öogen; f 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij ver. 'ies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Het is ous gebleken, dat velen er nog geen feoed begrip van hebben, hoe na de stemming van Zondag wordt uitgemaakt, welke candi 'aten op de definitieve groslijst van de R. K. Staatspartij zullen komen te staan. We zullen trachten het met enkele woorden nog eenigszins duidelijk te maken en ons daar bij enkel bepalen tot het stembiljet in onzen kieskring. Als plaatsvervanger vau den deskundige voor arbeidszaken wordt gekozen verklaard wie van de bedde candidaten de meeste stemmen op zich vereenigt. Daarmee uit. Hier zijn dus geen moeilijkheden. Voor den vrijen zetel geldt het volgende: Vastgesteld wordt op de eerste plaats hoeveel stemmen elk der twintig candidaten op zich beeft vereenigd eerstens als lid, tweedens als 7. laats vervanger. Nagegaan wordt dan of er ook candidaten 'rij zijn, die ook in een anderen kieskring hemmen als lid op zich hebben vereenigd. ^ulks zal vermoedelijk onder meer het geval zijn voor de heeren Bulten, Guit, van Hel. 1 ra berg Hubar, van Poll, Steenberghe, mevr. SteenhoffSmulders. Ze blijven op de lijst fttaan in dien kieskring, waarin zij in verhou- 3ing tot het aantal geldig ingeleverde stem biljetten procentsgewijze het grootst aantal stemmen als lid hebben verkregen. Stel dus dat in de groote steden 10.000 geldige stem men zijn uitgebracht en dat op den heer Hel- lenberg Hubar er 6000 zijn uitgebracht, als lid en 300 als plaatsvervanger, dan zijn op hem; uitgebracht als lid 60 pet. der uitgebrachte geldige stemmen. Wanneer dat percentage 60 pet. als lid dus, in geen enkelen kieskring voor hem gunstiger is, blijft hij op de lijst in de grooto steden gehandhaafd, wordt hij in de andero kringen van de lijst afgevoerd. De stemmen die hij als lid, niet dus als plaats vervanger, in die andere kringen verwierf, worden gesteld bij de stemmen die hij in de drie groote steden verkreeg. We hebben dus vastgesteld, het aantal stem men dat iedere candidaat van den vrijen zetel verwierf ên als Hd èn als plaatsvervanger. Als lid wordt nu degeen gekozen die de meeste stemmen als lid heeft verworven. Stel len we dat in de groep van kieskringen Dor drecht, Leiden, Friesland en Groningen voor den vrijen zetel zijn uitgebracht óp de heeren: ICampschöer als lid 5000 stemmen en als plaatsvervanger 900; op den heer Bulten, die, het zij hier pour acquit de conscience even ge zegd, ook aftredend Kamerlid is, als lid 4000 en als plaatsvervanger 1300; op den heer Hellenberg Hubar als lid 3000 en als plaats vervanger 500; op den heer Guit als lid 1200 ei. als plaatsvervanger 1500; op den heer Krop man, die allicht iu Gouda en omgeving heel wat stemmen haalt, als lid 800 en als plaats vervanger 1500. Dan zien we dat dus voor het lidmaatschap op den heer Kampsehöer de meeste stemmen zijn uitgebracht. Dit nu alleen geldt. Het doet er niet toe of andere candidaten meer stemmen op zich hebben ver eenigd in totaal; voor den zetel geldt alleen 7'At aantal stemmen op een candidaat als lid 'vl',gebracht. Dus is de beer Kampsehöer aan- f wezen voor den zetel, tenzij blijken mocht, VR eeu der andere candidaten, die ook in /r-lere kieskringen is gesteld, verhoudingsge- v/js tot het aantal stemmen die hij in de ver. rcbillendé kieskringen kreeg, hier bet groot- r.1 percentage verwierf en dan met het aantal /'.ommen als lid uit die andere kieskringen, vvlke stemmen op haar worden overgedragen in onze kieskringgroep, boven den heer Kamp sehöer zou uitkomen. Blijkt bijvoorbeeld, dat de heer Bulten in onze groep als lid het grootste percentage haalde van de stemmen in de verschillende kieskringen of kieskring- groepen op hem uitgebracht en dat bij in die andere kieskringen gezamenlijk nog 2200 stem men verwierf als lid, dan komt bij met de 40C0 stemmen die we hem hier als lid toe dachten 1200 stemmen boven den heer Kampsehöer uit en wordt hij voor den zetel gekozen verklaard. Voor de aanwijzing van den plaatsvervanger geldt bet aantal stemmen, dat iedere candi daat als lid en als plaatsvervanger samen hoeft verkregen. Nemen we aan dat de heer Kampsehöer vnor den zetel verkozen wordt verklaard, dan v:nden we dat vorder worden uitgebracht op den heer Bulten 5300 stemmen, op den hoer Hellenberg Hubar 3500; op den heer Guit 2700; op den heer Kropman 2300. De drio eorstgenoemden Komen ook in andere krin- in 190 soorten HOOGSTRAAT 161 (bij den Dam) Reel. 4154S 25 Bq of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven cn andere offieiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Sfhiedam hebben bij hun besluit van 2 Mei 1929 het ver zoek vian de heeren Gebr. Niemantsverdmiet, te Vlaardingen om vergunning tot oprichting van een fabriek van suikerwerken in het pand Westerkade 25, kadaster Sectie M. os. 366 en 2930 (ged.), met een stoomketel van 8.2 atmos feren en 10 elektromotoren van totaal 31.1 P.K., (t. W. 1 x 15, 1 x 3, 1 x 2.6, 2 x 2-, 3 x 1.5 en 2x1 P.K.), drijvende diverse arbeidswerk t uigeu pompen, een ventilator en een lift, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 3 Mei 1929. R. K. HANDELSREIZ1GERSVEREENIGING De R. K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Oliristoffel", a-fd. „St. Lidulna", Schiedam, geeft. a.s. Zondag ter gelegenheid van het Patronesfeiest een feestavond: in „Musis Sacrum". De bekende humorist Jacques Dutreau verleent hieraan zijn medewerking. Het feest vangt aan om half 8 uur. 's Morgens zal in de Franke 1 andsche kerk de H. Miiis van half 8 uur worden opgedragen tot intentie der vereeniging. GESLAAGD Voor het tweede gedeelte van het examen Krankzinnigenverpleging slaagde te Venray mej. O. Walbeek uit- Schiedam. JUNIOREN-TOURNOOI HERMES-D.V.S. Morgenmiddag half 2 wordt op het Hermes D. V. S.-terrein een aanvang gemaakt met het junioren-tournooi, uitgeschreven ter gelegen heid van het 45-jarig bestaan der vereeniging. gen als candidaat voor een vrijen zetel voor. Het geval kan zich voordoen, dat ze aiie drie in een anderen kieskring procentsgewijze als lid het grootst aantal stemmen verwierven. Dan gaan ze met hun stemmen als lid naar dien kieskring over. Daarentegen is het ook mogelijk dat ze in onze groep procentsg.ewijs het grootst aantal stemmen als lid behaalden. In dit geval worden de stemmen die ze als lid in die andere klingen behaalden bij do stemmen die ze hier in totaal verkregen ge teld. Als plaatsvervanger wordt dan tenslotte aangewezen wie de meeste stemmen blijkt to hebben verkregen. Nemen we bijvoorbeeld aan, dat de heer van Hellenberg Hubar In onze groep afvalt; dat de heer Buiten 2000 stemmen van andere kringen krijgt en de heer Guit 5000, dan wordt de laatste in totaal met 7700 stemmen in aanmerking gebracht, terwijl de vinden we dat verder werden uitgebracht op gekomen, zoodat eerstgenoemde voor plaats vervanger zou worde:} aangewezen. Uit bovenstaande blijkt wel, dat de stem ming volgens het nieuwe kiesreglement ons voor allerlei verrassingen plaatsen kan. Reel. 1515S 20 HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKFN Tentoonstelling en openbare les In tegenwoordigheid van het bestuur dér school, directrice, leerareesen en eenige g«- noodigden bad gistermiddag om 2 uur de ope ning plaats van de tentoonstelling én openbare les welke jaarlijks in het gebouw de Huishoud en Industrieschool voorSchiedam en Omstre ken wordt gehouden. De voorzitter der vereeniging, de heer S. Hij man, verwelkomde de aahwezigen, en in het bizonder de ecre presidente, mevr. Poort ma n - Vaillant, in wier aanwezigheid hij een bewijs van belangstelling zag voet de school. In het afgeloopen jaar zijn de directrice en de leeraressen mét vollen ijver werkzaam ge weest om die resultaten te bereiken die door de ouders van de leerlingen verwacht worden. Nadat spr. de hoop had uitgesproken dat de tentoonstelling en de openbare les naar ieders genoegen zouden verioopen, verklaarde hij deze voor geopend. Een rondwandeling door het schoolgebouw terloops vernamen wij nog, dat een plan tot uitbreiding zich reeds in vergevorderden staat van voorbereiding bevindt gaf evenais bij vorige gelegenheden een hooge dunk van het door de leerareesen en de directrice, mej. M. J. H. van de Ven gepresteerde. Een in het afgeloopen jaar gehouden weef- oursus blad zooveel succes, dat de leerlinge welke deze heeft gevolgd, een aanstelling heeft ontvangen als onderwijzeres aan de werkinrich ting voor zwakzinnigen te Vlaardingen. Van leerlingen van deze inrichting is trouwens ook eenig werk geëxposeerd. In de teekenafdeeling moeten alle ontwerpen voor kussens, versieringen, enz. te voren wor den gereed gemaakt. In dit lokaal zien wij nog eigen geschilderde broches; kapstokken, en theedoekhangers. Ook wordt onderwijs gegeven in costuumkunde en kunstgeschiedenis. Het costuumnaaien geschiedt in 4 klassen; wanneer de leerlingen deze doorloopen hebben, kunnen zij examen maken voor een speciaal diploma. De te vervaardigen kledingstukken worden steeds moeilijker en ingewikkelder, tot dat eindelijk de vierde klassers een avondjapon te „verwerken" krijgen. En juist op dit punt stond ons maunenver- sland even stil. De ieerares vertelde dat het erg lastig was zooiets te maken, aanwezige dames waren van dezelfde meening, maar wij, mannen, zijn toit de conclusie gekomen, dat er nu niet zooveel moeilijks aan is; een niet al te lange lap stof, geen mouwen, enfin, er ont breken aan een avondjapon te veel dingen om de vervaardiging er van voor het verstand van een man even ingewikkeld te doen schij nen Zoo zouden we kunnen doorvertellen over het sioijd-werk, het koken, strijken, naaien, de opleiding voor kinderjuffrouw en zooveel an dere dingen een misschien zouden we het nog wel doen ook; indien niet voor eenieder nog vanavond van 7 tot 9 uur gelegenheid bestond, alles met eigen oogen te aanschouwen. Het is eigenlijk wel beter ook DE FANCY PAIR Met de loten gaat het goed De fancy-fair mag ziek met den dag in meer belangstelling verheugen Gisteravond was het 'er erg druk en heel gezellig en voor vandaag zijn de verwachtingen hoog gespannen; de goochelaar Rebus treedt dan op mei een heel speciaal programma. Betreffende de verloting vernamen wij nog, dat van de 10.000 loten nog maar enkele honderden over zijn, zoodat verwacht kan wor den, dat de fancy-fair diiit laatste restje wel zal doen verdwijnen. Hoe eerder dit gebeurd is, hoe eerder ook de trekking ziaQ plaats heb ben, diie velen vioor een P®*1" dagen onzekerheid een mooien prijs teruggeeft. GOUDEN JUBILEUM Heden is bet.50 jaar geleden dat de heer J. Nagtzaan als schipper sn dienst kwam bij de N.V. van Deventer's Glasfabrieken. De jubilaris werd vanmorgen door de directie ontvangen en toegesproken door den heor A. G. van Dealen, waarna hem een geschenk onder couvert werd overhandigd. Voorts ont ving de jubilaris bloemen- Het feest is verder in huiselijken kring gevierd. I'ALESTINA-REIZIGERS Aan ons bureau vervoegden zich hedenmor gen een tweetal jongemannen, Pierre van de Moortel en Maurice de Meyer, heiden woon achtig te Gent, de eerste een Nederlander, die een reis heb oen ondernomen naar Palestina. Op 23 April van Gent vertrokken gaat hun route over Nederland, Engeland, 'Frankrijk, Spanje, Italië, Noord-Afrika naar Het land hun ner bestemming. Men ziet. ze hebben niet den kortsten weg verkozen, 't Is c'nn ook niet de be doeling daar spoedig te zijn. De reizigers zijn een paar letterkundigen, die onderweg indrukken wiLen opdoen voor litterair werk. De reis wordt per motor vol bracht. Nadat ze de Heilige Plaatsen !n Palestina hebben bezocht, gaan ze over I-CUin-Azië en dièRoJjkauitaten naar België terug. Zo den keu ongeveer een vijftal jaren op weg te blijven. R. K. S. V. EXCELSIOR Wedstrijdprogramma Zondag a.s. Excelsior 1—L. en S. 1, 2 uur, F. v. Veen. Spartaan 2—-Excelsior 2, 2 uur, Th. v. d. Aa. Excelsior 3St. Lodewijk 2, 12 uur, W. Addiks St. Lodewijw 3—Excelsior 4. 12 uur. Q. Neder hand. Zaterdag a.s. Excelsior cSt. Lodewijk d, 4 uur, C. Wither g Excelsior dAeolus c, 2.45 uur. Th. v. Deursen Het le elftal kan en moet winnen, vooral wanneer gespeeld wordt zooals Zondag j.j. Indien gewonnen wordt is er nog hoop. Het 2e elftal krijgt een zwaar karweitje op te knappen en moet beslist winnen om de kampioenskans niet te verliezen. Het 3e en 4e elftal kan van de groen witte Rotterdammers winnen. Hot junioren C-elftal gaat z'n kampioens kans verdedigen, wat trouwens wel zal lukken. Indiien het C-elftal wint kan Excelsior voor de 3e maal de kflmiipioenswlag hijs."hen en zijn de junioren-elftallen a, bij en c afdeelingskam- pioenen. BURGERLIJKE stand Aangiften van 30 April2 Mei GEBOREN: Gerrit, zoon van A. van der Most en J. M. vau Kralingen, Westfranke- landsebestraat 71 Maria, dochter van G. van Stuivenberg en C. W. van Rijswijk, Schie 72 Emma C., dochter van C J. van Reede en L. L. J. Alblas, Da Costaetraat S. ONDERTROUWD: A. J. de Jong 21 j. en J. Koppeijhagen- 22 j. P. van der Zwart 28 j. en T. P. Degeling 22 j. H. B. W. Valkestijn 24 j. en G. A. Broxks 21 j J. V de Wildt 29 j. cn N, Verheij 22 j. G. Baas 27 j. en M. C. E Verkaaik 22 j G. Dijkstra 21 j. ©n A. Koster 23 j. J. A. Joore 27 j. en G. C M. Loog 26 j P. van Kerkhof 32 j. en E. L. Groenhorst 34. j M. H. van Dijk 27 j. en J. C. Staub 25 j. J. H. Deijl 26 j. en E. Schenk 24 j B J. M. van Heek 26 j en C. C. van Leeuwen 26 j A. C. Vredebregt 26 j. en J. M. Koppenhagen 20 jaar W. J. van der Horst 41 j. en L. Bessels en 34 jaar. GEHUWD: P. van de Water 25 j. en J. C. Hölscher 23 j. H. M. den Brinker 31 j. en C. Stötzer 24 j. B. C. A. Ruts 26 j. en M. H. C Teuwolde 24 j. H. Vis 24 j. en M. G. van Wamelen 23 j. A, de Bie 27 j. en C. van Diggelen 21 j. H. Vrijenhoek 24 j. en D. Vrijenhoek 22 j. OVERLEDEN: M. C. W. van Dijk, 72 j. weduwe van J. T. Heijnsbroek, dr. Nolet- straat. TELEFOON 68817 DE PILOOT OFFI Cl Eli- VLIEGER 'TWEEDE KLASSE P. S. EVERTSdie bij het vliegtuig ongeluk bij Bagdad het leven liet. DR. N. F. ELZEVIER DOM De vele vrienden en patiënten van den scheidenden arts N. F. Elzevier Dom, hebben gisterenmiddag in een druk bezochte receptie ondubbelzinnig van bun waardeering voor het werk van den vertrekkende blijk gegeven. Uit naam van de patiënten bood de heer J. Lechner eenige fraaie geschenken aan; de namen van alle die hieraan hebben toijge dragen zijn in een album vermeld. Voorts waren er veel bloemen. Dr. Elzevier Dom dankte met enkele woorden. lederen Zondag Patronaat St. Dumlnlcus Godsdienstonderricht en ontspanning In hef patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur.. "s Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub l.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K Metaal- bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Ronlnki. man- nenzangvereeniging Orpheus", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring lederen Woensdagavond van halt acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aaD bet ge bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 unr tot nalf negen zitting bestuur Spaarfonds R K. S. V.4 „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Vrijdag oefenlngsavon<j van de R. K, E. H. B. O. Gebouw R. K Volksbond. Aanvang kwart over acht. lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. 1 tot en met 4 Mei Nederlandscho Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Fancy Fair in het gebouw „Musis Sacrum". Vrijdag 3 Mei Strijkorkest „L. van Beethoven". Concert la den R. K. Volksbond. Soliste Ans Biermans, sopraan, Rotterdam en J. M. Elskamp, viool. R. IC .Propagiandaclub ,.St. Leonardos vau Veghei". Vergadering, met als onderwerp: „Te voeren veririezingsactle". Gebouw R. K. Kring, aanvang half 9 uur. Zondag 5 Mei Feestavond R. IC. Handelsreizlgersverceniging Musis Sacrum". Aanvang half 8. Jeugd- en ouderavond voor ouders eD jongena van de R. K. Vakvereenigingen. Groote zaal R. IC. Volksbond. Spreker de heer Frans van Welle. Aanvang 8 uur. Woensdag 8 Mei Algemeene vergadering Oranje-vereeniglng „Musis Sacrum". Aanvang kwart over 8. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 3 Mei. Officieele noteering van de commissie uil de Kamer vau Koop« handel Moutwijn 1 Moutwijn 46 pet. ƒ17.— per ILL. H- J. JANSEN. Spiritus Melasse-splritus-^ 31.50 peT H.L. SCHIEDAM, 3 Mei. Men noteert voor; Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.— per H, Lu Spoeling Noteering 1.50 -j TE ROTTERDAM 4 M e i: Groote Schouwburg, Schoon Scbip, (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwasse nen). Groote Doelezaal, 4de concert Beetho ven-cyclus (Rott. Phiili. Orkest) 3 uur. 5 Mei: Groote Schouwburg, De tante van Charley (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur. 7 Mei: Remonstrantsche Kerk, concert Jo Hendrichs, A. J. Funke Kiipper (zang), Ferd. Timmermans (orgel) 8 uur. D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, Nummer; Zeventien (Nw. Ned. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). ZOMER UITSTAP JE EXCELSIOR Op den 5en Zondag in Juni a,s. zullen te Princenhage bij Breda de groote bondsturn- wedstrijden worden gehouden waaraan Excel sior met de heeren- en jongens-afdeelingen zal deelnemen. Het ligt in de bedoeling van Excelsior deze wedstrijden te combineeren met- het jaar- lijksch zomeruitstiapje der gymnasten. Vermoedelijk zullen ook de dames eu meis jes dit jaar een uitstapje naar de bosschéa rond Breda maken; plannen hiervoor zijn ia voorbereiding. Naar wij vernemen wordt een actie voorbereid! om het aantal leden van de afdeeling Schiedam! van het Algemeen Nederlandsch Verbond ta vergrooten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1