Onze Vrouwenrubriek ft (Doch terproblemen cDe (Bruid Voorjaar in de kinderkamer Het voorjaarshoedje Schoonheidsverzorg ing op middelbare leeftijd Recepten voor de keuken ((Sude stijlen in moderne meubels VRIJDAG 3 MEI 1929 17-9 r IPiÉl Goedkoope Patronen Spiegeltje aan den wand De bewering, dat er nooit tusschen trekkelijk uitziet bij huiselijke feestjes of Wee generaties zoo'n diepe klove van jerschil in opvattingen en gedragingen leeft gegaapt als tusschen de tegen woordige ouders en hun juist of bijna volwassen kinderen, lijkt ons hoe langer lies ongeloofwaardiger, hoe meer we om Ons heen zien. Moeders van allerlei aan leg en karakter ondervinden moeilijk heden met allerlei soort van dochters. Het is opvallend, dat de conflicten zich steeds schijnen voor te doen tusschen de Vrouwelijke leden van deze twee gene raties. Ten slotte is de oorzaak niet zoo Ver te zoeken: alleen de vrouw is in ie- 100 de3» partijtjes. Maar anders wordt het, wanneer een vijftien, of twintig jaar later, het meis je, dat niet in de gelegenheid is geweest, iemand te ontmoeten, dien ze wel zou willen trouwen of die zou willen trou wen met haar angstwekkend snel een humeurige, vervelende vrouw van middel- baren leeftijd wordt, met niets, waarvoor- ze belangstelling gevoelt, en geen belang wekkende bezigheden om haar jong en actief te houden In de dagen, toen een huishouden als een drukke, gonzende bijenkorf was, en laatste dertig jaar sterk veranderd; de! de vrouwen bakten en brouwden, of be man is vrijwel dezelfde gebleven. De zlg waren in het slachthuis, toen ze moeders zoeken tevergeefs in haar eigen sponnen en weefden en hun eigen kleeren jeugdherinneringen naar oplossing voor de problemen, die zich in de ontwikke lingsjaren van haar dochter voordoen. De hare waren heel anders; ze kunnen haar niet tot model dienen. Wat zij met haar kinderen doormaakt is geheel nieuw voor haar, en zij staat er daarom in zekeren Zin machteloozer tegenover dan de moe ders van vroeger tijden, die in de moei lijkheden harer kinderen haar eigen jeugdproblemen terugvonden. -We zullen achtei-eenvolgens aan en kele van die moeilijke dochters ik bedoel zoowel opzettelijk-lastlge als on- bewust-zorggevende en cfe eigenaar dige vraagstukken, die zich in verband met haar opdoen, gaan beschouwen en bespreken. Er zijn problemen van allerlei hard: uiterlijke, innerlijke, prozaïsche, sentimentee'e Het jonge meisje van onze dagen ver laat de school vol werklustige, eerzuch tige ideeën over een carrière, of ten min- voi verlangens, hetzij vaag," hetzij scherp omlijnd, ,.iets te gaan uitvoeren." Ge woonlijk begint ze al gedurende het laatste trimester haar ouders doof te zeuren over dit of dat beroep, deze of gene betrekking. „Wat zal ik gaan doen, als ik van school ben?" klinkt het on ophoudelijk. De taak van de ouders ligt hier voor de hand. Ze moeten onderzoeken, voor welke loopbaan het meisje het meest ge schikt is, en welk werk of welke bezig heid haar op den duur het meest zal bev. idigen en haar leven inhoud kan geven. Daarna moeten ze dan alles in het werk stellen om haar voor haar Voo genomen taak te bekwamen, zoodat ze laar werk vakkundig en practisch kar deen. N. g maar weinig jaren geleden de den de ouders verbazend veel moeite om lun jongens in een bepaald beroep te pla: sen, om een opening voor hen te Vinden in den een of anderen tak van nijverheid, waar goede vooruitzichten voor hen zijn, en waar ze zich kunnen opwerken tot nuttige leden van de ha) „schappij. Nu komen de dochters aankloppen om dezelfde kansen, en slechts heel weinigen zijn er voor te Vinden, zich rustig te schikken in de rol van „het dochtertje, dat thuis in het hui '..ouden is." E: r we hen dwingen, in de laatstge noemde regeling te berusten, moeten we eens goed nadenken, niet alleen over de voo. deelen er van voor het tegenwoordige, ma ook over de mogelijke schaduw zij c ra er van in de toekomst. Wanneer het me 3 nog heel jong is, kan het alle- ma-1 heel aardig en gezellig zijn, maar de .'aren vliegen voorbij met verbijste ren-,3 snelheid. Een moeder kan mis- sch :i echt schik hebben in de vroo- lijk" aid van een zonnig jong meisje om har heen. dat haar helpt met lichte hui: dijke bezigheden en er lief en aan- S£- Overneming uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden naaiden, was er geen tijd om te denken aan eenige andere loopbaan, behalve die in eigen milieu. Maar in onze eeuw, met de huizen, die geheel zijn ingericht, met de volstrekt niet dure gemaakt-gekoehte kleeding, met consei- ven van allerlei soort, die kant en klaar van de fabriek komen, moeten de vin dingrijke hersenen en de vaardige vin gers der vrouwen een ander arbeidsveld vinden. Het is de behoefte aan zulk een ar beidsveld, die thuis zoo dikwijls wrijving veroorzaakt tusschen het meisje, dat juist de schooi verlaten heeft en haar moeder. Het meisje zelf bruist en stroomt over van levenslust en energie. Ze heeft zeer scherp omlijnde eigen symphatieën en antipathieën, meeningen en opvattingen.. Misschien zal ze, wanneer ze dag in, dag uit aan een huiselijke omgeving gebonden blijft, neiging gaan vertoonen, die opvat tingen al te aanmatigend en agressief te verkondigen. Na de volle en druk-ingedeelde dagen van het schoolleven, is het voor het meisje, dat geen vaste bezigheden heeft, dikwijls moeilijk, haar dagen zóó - te vul len, dat het haar zelf bevredigt en vol doening geeft. Haar moeder verlangt, dat ze dit of dat zal doen, en mogelijk is dat juist een van de dingen, die het meisje 't meest tegenstaan. Dan begint de onvermijdelijke wrijving, de botsing van beider wil. Het meisje tornt aan ouderlijke weigeringen of beperkingen, moppert over bevelen, en legt een uit gesproken neiging aan den dag om „on afhankelijk" te zijn. Ze maakt haar eigen kennissen, gaat, wanneer ze 't maar gedaan kan krijgen, uit, zonder precies te vertellen, waar naar toe, en is maar al te gauw geneigd, zich gesloten of koppig te toonen, wanneer ze ondervraagd wordt over haar gedragin gen. Waarschijnlijk schuilt er niet 't minste kwaad, in welke van haar lief hebberijen ook. De afspraakjes, die ze heeft, zijn doodonschuldige wandelinge tjes met een meisje van haar jaren, met hoogstens eens 'n bezoekje aan een lunchroom of goedgekeurde bioscoop- matinée maar in haar geest van ver zet en zelfstandigheid doet ze er ge heimzinnig mee, en maakt haar moeder ongerust en verdrietig. Het probleem', moeten we voor onze meisjes een werkkring buitenaf zoeken of haar thuishouden, en wanneer we totdat laatste overgaan, hoe moeten we dan voorkomen, dat ze meer van ons ver vreemdt, naarmate ze meer met ons sa men is vormt slechts het eerste in ds lange rij van vraagstukken, die zich voor kunnen doen. Zooveel hoofden, zooveel zinnen zooveel meisjes, zooveel be zorgde moeders zooveel moeders, zoo veel dochters, die haar reden tot be zorgdheid geven willens of onwillens! MACHTELD. We bespraken de vorige week in hoofdzaak de bruid nu willen wij nog eenige wenken geven voor de costuums van haar volgelingen, zooals de bruidsmoeder, de bruidszuster en de ter op luistering geïnviteerde nicht. De moeder van de bruid, die zich in de ge geven omstandigheden 'n tikje weemoed mag ver oorloven, past het ook om die reden, zich een beetje stemmig te klee- den. Daarbij weet nu iedereen, dat zij een zekere leeftijdsgrens over schreden heeft, waarom zou zij zich dus een al te jeugdig uiterlijk geven? Nevenstaande japon is op werkbesparmglvan zwart crêpe de chine met zwarte kantstof. Over den gladden rok draagt zij een klokkende volant van kant, wat een bijzonder geschikte dracht is voor niet slanke dames. 4796 De zuster is in 't don kerblauw of rood crêpe satin. De taille is zeer eenvoudig en recht van lijn enkel versiert een lichtkleurig corsage den linkerschouder. Het rok je valt eenigszins golvend. maar het feestelijk cachet aan deze. japon geeft de vlindervormige in lange slippen eindigende volant. Wij krijgen hierdoor ook de moderne ongelijke lijn, die misschien niet lang in den smaak zal blijven èn we zijn dus, wanneer we de garneering verwijderen, meteen voor 'n volgende mode klaar. 4792, De nicht is gekleed in een costuumpje van cr.épe de chine imprimée of fou lard met 'n groot spre kend patroon. WD hebben dus aan jhet jurkje ai heel weinig versiering noodig. De tunique, uit twee afzonderlijke deelen bestaande is ruim en klokvormig. 4789. Bij het bestellen van het patroon, moet u er .wel aan denken, er mou wen bij te vragen, want de meeste japonnetjes zijn gedacht zonder arm- bedekking. En nu vol vreugde den luisterlljlcen inzet van de wittebroodsweken tege moet! TT weet; wie ter bruiloft genoodigd is en geen feestkleed aan heeft POLA gen zee w .'311 als in de vorige seizoenen dra- elke pretentie er vreemd aan is, dus de wij weer veel clockmodellen. Hoe- hoofdvorm van den hoed niet op den er ook andere modellen in de mode! achtergrond geraakt. m gebracht, de clockhoed blijft De kleuren van den voorjaarshoed :taeds !'"oyen. vi'jj draden d-ozo passen zich geheel aan bij die der ja ponnen, zoodat zwart, rood, geel en lichtgroen zich het meest handhaven en beige, grijs en bruin zich in een mindere belangstelling moeten verheugen. mi .ten i.aC lieist, omdat (laten wij het ma r eerlijk zeggen) de clockhoed ons het meest flatteert. Evengoed komen in deze modellen de grootst mogelijke va ria, lies voor. Wij zien ze van vilt, stroo, of samen gecombineerd. Ook cfe garnee ring is zeer uiteenloopend. Een lint 01 strik is wel de meest toegepaste versie ring, maar altijd zoo aangebracht, dat *1 onze modellen zijn verkrijgbaar aan „Het Patro- icu kantoor", Postbus no. I, Haarlem. Onbenspeltlke loupe. Dameskleeding in de maten 88, 96, 104 boven- 'ijdte, S f 0.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de tchrijving genoemden leeftijd a f 0.35- B'i e"1 Pa" ---.on bandleiding voor het knippen en naaien, bene- Vëns een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van 6esteè ling, mei hel verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld 0 naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad zonder extra toegift. Wat zijn ze vroeg uit de veeren, 't jonge goedje't Zonnetje zendt z'n koes terende stralen door 't venster de -kin derkamer binnen en zet de kleine, witte bedjes in een gouden licht. Ze zitten op eens rechtop, wrijven met de kleine vuist jes hun oogjes uit, buitelen uit hun bed, en't lieve leventje is aan den gang! „Moeder, moeder: 't Is zulk mooiweei, mogen we nu zonder manteltje uit? Ja, moeder?" „Moeder, mogen we' een dunne jurk aan?" „Mag ik knie-kousen? Hè Ja, toe moeder?" Zoo gaat 't maar door, de kleine mondjes babbelen en vragen maar. Ze worden er nooit moe van! E11 nu is 't maar de kunst, op al die vragen een bevredigend antwoord te geven, want moeder's hart is goed, en ze wilde kinderen liever niet teleurstellen, maar ze moet voorzichtig zijn. 't Voorjaar, 't warme zonnetje, dat de kinderen in vuur en vlam bracht, is nog lang niet, wat 't wezen moet. De wind is nog kil, en soms zelfs nóg guur, en dan is 't in ons Hollandsch klimaat „opge past!" Dus denkt u er om, niet te vlug toestemming te geven, een kleeding- stuk uit te laten of een warme wollen jurk tegen een dunnere te verwisselen. Ook kinderen die niet gewend zijn regel matig kniekousen te dragen, sta men dit niet te vlug toe. Den eenen dag kan men nog uitstekend z'n wintertenue velen, den volgenden dag loopt men er in te puf fen, en is menigeen geneigd, iets uit te laten. Vooral de kleuters, die verhit van 't spelen en ravotten, telkens stilstaan, hebben de meeste kans, vlug af te koe len hebben dus de meeste kans van kou vatten. Maar een fiksche wandeling met ui kleuters, waarop ge hen wijzen kunt ov de voorjaarsbloemen, de ontluikende knoppen in betomen en heester?, waarin, ze kunnen leeren luisteren naar 't gezang der lijsters, die ai overal hun hoogste lentelied tierelieren zal een gezonde variatie zijn op 't vele gedwongen in huis moeten blijven met de slechte dagen, waarin regen en wind en hagel een be langrijke rol speelden. Zijt ge in 't bezit van een beschut, zonnig plekje in uw tuin, geef uw kleu ters een jurk aan, die er tegen kan. en laat hen buiten spelen met poppen, kookfomuis, theeservies en zandvormp- jes. Ook de poppenwasch zal een welkome afwisseling zijn, en op hun beurt zullen ze u meehelpen aan de „schoonmaak!" Ook een stukje tuin bewerken, waar ze zelf mogen zaaien en wat ze keurig in orde moeten leeren houden, zal een nut tig werkje zijn, waarbij ze tevens volop kunnen genieten van zon en lentelucht. 't Resultaat zal verrassend zijn, want de rammelende maagjes zullen onverza digbaar blijken en moeder zal handen te kort hebben om al die mondjes te stop pen met lekkere en degelijke hapjes. En later in bed zullen ze nog eventjes napraten over den prettiger, dag, waar op ze weer zooveel hebben beleefd en hebben gelachen en met lenteblosjes op hun wangen zullen ze inslapen totdat 't zonnetje hun weer komt vertellen, dat er wéér zoo'n heerlijke lentedag in aan tocht is. CORMA v. 't lAM-TEEPE Ditmaal nog eenige kleine wenken voor de uiterlijke verzorging, na de raadge vingen voor een verstandige levenswijze van den vorigen keer. Veel vrouwen, die in hun jeugd een klein beetje poeder plachten te gebruiken om hun toilet te voltooien, zijn geneigd om met de jaren, wanneer hun gezicht wat valer en meer gerimpeld wordt, dit verborgen te houden onder een steeds dikkere laag poeder Dit is een groote fout. Niet alleen wordt hierdoor de huid in 'n steeds ellendiger toestand gebracht, maar wanneer ze er 'n jeugdig uiterlijk mee hopen te handha ven, bereiken ze juist het tegenoverge stelde, want niets maakt zoo oud en on sympathiek als het gebruik van te veel poeder. De huid moet niet bedekt en besmeerd worden, maar zélf gevoed en verzorgd door grondige reiniging en massage met een goed huidvoedsel. Wie te klagen heeft over een vroegtijdig verouderen van het gezicht, heeft gewoonlijk een te droge huid. Warme olijfolie is voor de vrouw van middelbaren leeftijd het aangewezen massage-middel; ze verjongt een droge huid, en is vooral nuttig voor het ver wijderen van de fijne lijntjes tusschen de wenkbrauwen en om den mond. lede ren avond moet het gezicht er mee ge wreven en zachtjes gemasseerd worden; daarna moet de olie nog tien minuten intrekken. Daarna wordt het overtollige afgewasschen met een goede zachte, vette zeep. Maak een overvloedig sohuiro, en wrijf dit met de vingertoppen zacht maar stevig over het gezicht. Een heerlijke lotion om -te gebruiken vóór het poederen, is een mengsel van benzoë-tinctuur en amandelwater. De drogist kan het voor u mengen, en öe kosten zijn heel gering. De huid wordt er prachtig blank en glad van. Overtollige haartjes, die op middelba ren leeftijd het gezicht zoo dikwijls ont sieren, kunnen heel gemakkelijk verwij derd worden met een pincet. Een oogen blikje doorzetten is er voor noodig, maar dit is ook alles. Wanneer ze er uit ge trokken zijn, bet dan de plek eiken mor gen met wat waterstof-peroxyde. Dit houdt niet alleen den groei tegen, maar maakt de haartjes ook lichter en dus minder zichtbaar. Dikwijls is aan de handen 't eerst tc zien, dat iemand niet jong meer is. Of ze worden dik en plomp, met ringen van overtollig vet om de polsen, óf de vin gers worden dun en klauw-achtig, met leelijke uitzettingen van de knokkels en gewrichten. Zorgvuldige manicure is natuurlijk een eerste noodzakelijkheid en telkens, wan neer de handen gewasschen zijn, moe ten ze gewreven worden met een met- vette, maar toch verzachtende vloeistof, n.l. één deel glycerine, twee deelen ro zenwater en een paar druppels benzoë- tinctuur. Dit houdt de handen zacht en blank tegelijk. De nagels moeten goed gewreven wor den met cold-cream, en tweemaal per week moeten dunne, loszittende hand schoenen 's nachts gedragen worden. Vóór de handschoenen aangedaan wor den, moeten de handen dik ingesmeerd worden met goede crème. EVA. HAZELNOTENVLA 200 Gram gepelde hazelnoten, 'A L. melk, 75 gram suiker, 2 eieren, 'A L. slagroom, 50 gram suiker, 6 gram gelatine, Bereiding: Pel 5e hazelnoten en verwij der ook het bruine velletje. Stamp ze met iets melk fijn en kook ze vervolgens in de halve liter melk. Week de gelatine in ruim koud water, knijp ze goed uit en los ze op ln de kokende melk. Roer de eidooiers met de suiker, voeg hierbij zeer voorzichtig steedis roerende de ko kende melk, doe ze terug tn de pan en iaat ze onder voortdurend roeren binden. Laat de vla, onder af en toe roeren, om 't vormen van een vlies te voorkomen, afkoelen. Klop den room stijf, eveneens de eiwit- ten, vermeng ze met elkaar en schep er 50 gram suiker door. Giet hierbij de vla, als ze geheel is afgekoeld, steeds roeren de. Gameer de vla met wat geklopten room en eenige hazelnoten. ZOUTE AMANDELTJES Zet de amandelen op met warm water, breng zo aan de kook, laat ze even doorkoken. Overgiet ze met koud water, en pel ze. Droog ze tusschen een doek. Maak een ijzeren potje met vet goed warm en laat hierin de amandelen op een schuimspaan of frituurlepel mooi bruin worden. Keer ze nu en dan met een vork. Haat de amandeltjes, als ze goudbruin van kleur zijn, uitlekken een stuk grauw papier en bestrooi met fijn tafelzout, mooi op ze CATHARINA. Den laatsten tijd worden de sierlijk vormen van vroegere stijlen aangenomen voor het moderne comfort. De mooiste stoelen zijn thans die, waarin de oude stijl verwerkt wordt, tot een idee van gemak. De eerste stoelen die gemaakt werden, waren tronen, alleen koningen zaten er op, de onderdanen zaten rondom hem op den grond, terwijl enkele voornamen of begunstigden op bankjes zaten. Dit koninklijk begrip omtrent de stoe len duurde eeuwen, zelfs de stoelen met hun hooge ruggen, strakke aan leuningen, bekleed met fluweel en afge zet met franjes, en de minder stijve „Queen-Anne"-stoelen, welke nog altijd bewonderd worden, om hun waardigheid, schoonheid en oude charme, waren ge maakt voor groote personen. Ze zaten waardig, vormelijk op him zetels, zonder ook maar eenigszins een gemakkelijke houding aan te nemen, waar wfj juist zoo van houden in een modernen stoel. De pruiken en zwaarden der heeren.de wijde gewaden en reusachtige kapsels der dames veroorloofden hun niet het gemakkelijk uitstrekken op een zitplaats, Meubels zijn in den breede overeen» komstig met de kleeren. Als 't leven minder vormelijk wordt, worden ook de stoelen gemakkelijker, totdat de moderne typen verschijnen, welke 't toppunt van luxueus gemak bieden. Niet alleen gemakkelijk, maar ook zeer practisch zijn de moderne stoelen; we kijken b.v. naar de losse uitneembare kussens en hygiënische stoffeering, en de dikwijls geheel verstelbare modellen. Van deze laatste modellen vinden we onder figuur 7 en 8 wel een aardig voor beeld. Figuur 7 toont ons een gemakkelijken crapaud met losse kussens; dien zelfden crapaud zien we op figuur 8 omgetxx i verd in een bed. Bed en matras zijn ur.) de zitting te voorschijn gekomen. Deze modellen worden door een Engel sche firma in den handel gebracht. DINA LANDWEEB

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9