DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 52ste Jaargang Maandag 6 Mei 1929 No. 15408 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS De stemming. AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT E- BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 flttl ADVElt'i'ENTIEN: 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cl perregel. Kleine adverts nties: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 cL tot "n max. van 60 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voe.,-n of oogen; f 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij ver lies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. m Bü of krachtens wetten of verordeningen l voorgeschreven en andere officiëele I l af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET B. en W. van Schiedam liebben bij hun be sluit van 2 Meii' 1929 vergunning verleend aan P. Ohr. Slieker tot uitbreiding van de in richting to-t het robken en bereiden van vleesch- waren en de slachtplaats van varkens in het Pand Lange Haven 8a, kadaster Sectie C. No. 1311 (ged.), met een slachtplaats van rundvee. Op het eogenblik dat wij dit schrijven, in <len vroegen morgen, is het grootste gedeelte Van de stemmingen in de kiesvereenigingen van den Rijkskieskring Dordrecht aan ons bureau binnengekomen. Als wij die uitslagen overzien, dan teekenen van wat otnzen kieskring betreft, enkele aanduidingen zich duidelijk af. En wel op de eerste plaats, dat de strijd tusschen de heeren Visser en van Welie als plaatsvervanger voor' den kwaliteitszetel arbeidszaken eigenlijk geen Strijd is. Het aantal stemmen dat haast in elke klesvereeniging op de heer van Welie werd Uitgebracht is zooveel malen grooter dan dat hetwelk zijn concurrent verwierf dat deze laatste althans in den kieskring Dordt voor den vrijgestelde van St. Eloy geen bedreiging Vormt. Wat de twintig candidaten betreft, die elkan der den vrijen zetel en het plaatsvervangerschap betwisten, voor zoover weer onzen kieskring betreft blijkt, dat voor den zetel verreweg de meeste stemmen zijn uitgebracht op den heer Kampschöer, met van Hellenberg Hubar en Bulten als goede tweede en derde. Deze beide laatsten zullen misschien de op hen als lid uit gebrachte stemmen nog in andere kieskring- groepen kunnen gebruiken. Beiden verwierven ook voor het plaatsvervangerschap een stevig aantal stemmen, maar zien zich hier overtroefd door den heer Niemöller, die blijkbaar in het Westland, dat voor onzen kieskring den door slag geeft, het geheele terrein voor zich alleen heeft. Zien we dan verder, dat in een paar kies vereenigingen ook mevr. Steenhoff-Smulders een vrij belangrijk aantal stemmen als plaats- Vervanger op zich véreenigde, dan hebben we het geval vrijwel gehad. De overigen zijn allen outsiders. Het aantal in Schiedam uitgebrachte stem men. 423, is, vroegere voorstemmingen in aan merking genomen, niet onbevredigend, al blijft te betreuren, dat nog zoovele leden van „Recht, Plicht en Orde" van hun recht om aan de stemming deel te nemen geen gebruik hebben gemaakt. Degenen die hebben gestemd, hebben in overgroote meerderheid zich gehouden aan de candidaten, door het bestuur onzer klesvereeni ging in de Januari-vergadering naar voren gebracht. Hier en ook in de overige kiesvereenigingen blijkt het aantal ongeldige stemmen rond de tien procent te hebben bedragen. Een bewijs dat velen met het systeem lid en plaatsvervan ger niet goed weg wisten. DE STEMMING VOOR DE GROSLIJST De gisteren in de R. K. Kiesvereeniging ..Recht, Plicht en Orde" gehouden stemming Voor de groslijst der R. K. Staatspartij had het Volgende resultaat: Plaatsvervanger deskundige ■Arbeidszaken: Visser 11: van Welie 375. Vrije zetel (als lid): v.d. Borg 5; Bulten 23; Deereuberg 1; Droog 2; Guit 20; van Hellen berg Hubar 79; Kampschöer 212; de Kok 1; Kropman 13; v. Poll 10; Steenbc-rghe 13; mevr. StecnhoffSmulders 2; Veelenturf 0; Winter 1; Wubben 0. Als plaatsvervanger: Berger 3; v d. Borg 0; Bulten IS; Deereuberg 1; Droog 1; Guit 4; v. Hellenberg Hubar 199; Kamp schöer 41; de Kok 6; Kropman 10; v. d. Laan 1; Niemöller S; Oomen 0; v. Poll 7; Steen- Wghe 5mevr. SteenhoffSmulders 65Tepo li; Veelenturf 0; Winter 0; Wubben 2. In totaal werden uitgebracht 423 stemmen. R. K. „E.H.B.O." De R. K. vereeniging voor E. H. B. O. houdt Vrijdagavond in den R. K. Volksbond een ledenvergadering, waarbij verwacht wordt dat Wie leden tegenwoordig 2ijn. i "N HET TE WATER LATER VAN HET VRACJ TEN PASSAGIERS-STOOMSCHIP HENRI JASPAR". Zaterdag heeft met gunstig gevolg de te waterlating plaats gehad van het enkel- sohroef vracht- en passagiers-stoomschip „Henrl Japar", in aanbouw bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij voor rekening van, da Lloyd Royal Beige S. A. te Antwerpen. „CANTEMUS DOMINO" Het vijf en zeventig-jarig bestaan herdacht De leden van het koor der Frankelandsche parochie hebben gisteren het 75-jarig bestaan wan „Cantemus Domino" herdacht. Tijdens de Hoogmis, opgedragen tot intentie van hst juhileerende koor, voerden de zangers op uit stekende wijze de miesa van Jozef Rheinbergen uit, voorafgegaan door een jubelend „Veni Creator" van Jos. Beltjens en beëindigd met 't „Tantum Ergo" van Gores, den eersten organist van het koer. Van denzelfden componist werd na de plechtigheid het vierstemmige „Cate- mus Domino "-lied ten gehoore gebracht. Zij nog vermeld, dat het „Adoro Te" van v. Leeu wen op verdienstelijke wijze door den ijverigen secretaris van het gezelschap, den heer R. Steens, werd gezongen. Na de Hoogmis werden de heeren zangers door den Hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag en het Kerkbestuur opgewacht ln de pastorie. Deken Schraag hield daarbij een toe spraak, wiaarin hij hulde en dank bracht aan het feestvierend gezelschap voor den schoonen zang gedurende al die jaren, hetgeen niet zon der moeite en opoffering is tot stand gekomen. Spr. noemde dit jubilé een dubbel feest. Ten eerste hebben de heeren zangers ge toond een liturgisch aanvoelen der gewijde gezangen: het zingen niet om eigen roem of verheenlijking, maar uitsluitend tot meerdere eer en glorie van God en om meer luister bij te brengen aan den eeredienst „Cantemus Do mino" wist steeds té brengen een „Canticum Novum", een nieuw lied. Op de tweede plaats roemde spr. de eens gezindheid en vriendschap der leden onderling waarvan het 75-jarig bestaan van het gezel schap getuigt. Deken Schraag uitte den wensch dat het „Cantemus Domino" nog in lengte van dagen goed moge gaan en dat het koor met hetzelfde vuur en enthousiasme als tot nog toe het geval was, aan de kerkelijke plechtighe den luister zal blijven bijzetten. De heer J. H. Evers, voorzitter van „Cante mus Domino", dankte namens de leden den hoofddirecteur op hartelijke wijze voor de door hem geuite wenschen. Spr. merkte hierbij op, dat als deel 3 van het feest is aan te merken de goede en aangenamen verstandhouding van de geestelijke herders der parochie met be stuur en leden van „Cantemus Domino". Spr. achtte zich ontslagen van den plicht den levensloop van „Cantemus Domino" de revue te laten passeeren. aangezien een uitgebreid artikel in de „N. S. Crt." daar reeds melding van heeft gemaakt. De heer Evers wilde ech ter den heer M. J. Melchers als het oudste lid van het gezelschap, wien het koor zoö na aan het hart ligt, van harte gelukwenschen. Moge de heer Melchers nog vele jaren aller vriend en raadsmlan blijven. Ook den heer Jac. Engering werd hulde ge bracht voor" zijn onvermoeiden lust en liefde voor het koor. Met de beste wenschen voor „Cantemus Domino' eindigde spr., daarbij de leden aansporend, „Cantemus Domino" steeds hooger te brengen en grooter te maken. De heer David Zoetmulder, eerelid, was even eens in de pastorie aanwezig. AANBESTEDING SCHIEDAM, 6 Mei. Het Gemeentebestuur heeft heden aanbesteed het verbouwen en uit breiden van het Administratiegebouw der Gasfabriek aan de Dwarsstraat. Hoogste in schrijver H. Danser, alhier, voor 51.500. laagste Gebr. Meijer te Rotterdam voor 48.396.—. DE FANCY-FAIR Elite-avond Vrijdag! Eiite-avond De lampjes boven den ingang schitterden eens zoo fel, teruggekaatst door het in-zwarte rond om te animeeren tot drinken. Rond de In de zaal liepen „hüpsche" Bayertinnen rond omteanimeeren tot drinken. Rond de rondbuikige biervaten van „Ober-Bayedn" na men steeds nieuwe gsaten plaats. De attracties hadden veel ''.rek en liet ia met geen mogelijkheid te zeggen aan hoeveel menschep de juffrouw van de koffiedik, do poes en de geraniums de „toekomst" heeft moeten „onthullen". Op het podium de goochelaar Rebus, een „handige" jongen en een piekijfjjne jazz-band die onvermoeid zijn prettige wijsjes de zaa) indeunde. Kortom: men was er vroolijk! Onder het publiek: doktoren, leden van den gemeenteraad, een wethouder, advocaten en. een viertal enthousiaste drankbestrijders, als zijnde vertegenwoordigers van het Schiedamscb Drankweer Comité, dat op deze prettige bij eenkomst niet mocht en ook niet wilde ont breken. Want, u moet weten dat er tusschen beide veTeenigingen zooiets bestaat als een „in nige zielsverwantschap". De fancy-fair is go. organiseerd ten bate van de tuberculose-be- strijding, terwijl het S. D. C. ook de t. b. c. bestrijdt, maar dan door algeheele afschaffing. Aan den ingang der fancy-fair waar men bier en champagne dronk ten bate van het goede doel deelden S. D. C.-menschen pam fletten uit, waarin zij dit middel om aan geld te komen noemen: het gevaar van het ge vaar! Daartegenover staat, dat de Scliiedamsehe doktoren, voor wier kunde wij steeds respect hadden, op hetzelfde moment in „Ober.Bayern" een gezellig glaasje bier verschalkten Na sluiting van de fancy-fair bleef men nog geruimen tijd in de beste stemming bijeen UITVOERING „HYGIëA" Een uitvoering van de dames-gymnastiekver- eeniging „Hygiëa" beteekent gewoonlijk ook een gezelligen avond voor een niet overtalrijk publiek. Zoo ook Zaterdagavond, toen in de Volksbondzaal nog verschillende plaatsen on bezet waren, terwijl onder de aanwezigen een geanimeerde stemming heerschte. Onder leiding van den heer M. I. Bak werd een algemeene opmarsch gehouden, waarna mej. van Dijk de aanwezigen, waaronder de afge vaardigden van diverse zustervereenigingen verwelkomde. Spreekster bracht den heer Bak vervolgens dank voor de door hem in het be lang der vereeniging gedane moeite, om hem vervolgens een fruitmand en een ets aan te bieden. De pianist, de heer Buitelaar, ontving bloemen. In verband met de uitvoering van het strijk orkest „L. van Beethoven" heeft „Hygiëa" eerst Zaterdagmiddag' generale repetitie kunnen houden en dan nog niet eens op het podium. Toch liepen ondanks deze handicap alle oefe ningen vlot van stapel en „Hygiëa" kan dan ook op een goed geslaagden avond terugzien. Het hoofdnummer van de uitvoering vormden de oefeningen door de hoofdafdeeling, waarbij een compliment voor de coslumeering niet ach terwege mag blijven. Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezel lig bijeen. J. HINGMAN PAARD IN EEN SLOOT Zondagmiddag is een paard van den melk handelaar K. alhier, dat te grazen liep in een weiland in het Singelkwartier in een sloot ge raakt en gestikt. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. A. Hing- man, op zijn verzoek, met ingang van 16 Octo ber 1929 eervol, ontslag verleend als leeraar aan de Rijks H. B. S.. alhier. DE FANCY-FAIR De bruto opbrengst der Fancy-Fair bedraagt f 2045.98. On de Tentoonstelling voor Vrachtautomobielen te Milaan komt onder de Duitsche deelnemers Mercedes-Benz wel heel speciaal naar voren. Het Camion-chassis type no. 5 (80 P-K.) wordt door vaklieden tot de allerbeste fabrikaten gerekend. Mercedes maakt in Italië goede zaken. Het valt op hoezeer, sinds den voor Continental zoo roem rijk verloopen Alpentocht, de banden van dezen naam in het buitenland gezocht zijn. Reel. 2665IV 9 JEUGD-, OUDER- EN PROPAGANDA- AVOND Toespraak van den heer F. van Welie De Volksbond zaal was gisteravond goed be zet, toen kapelaan A. F. Goossens liet spreek gestoelte beklom, om eenige woorden te spre ken ter inleiding van den door de contact commissie georganiseerden Jeugd, Ouder en Propaganda.-avond. In de contactcommissie, aldus spr, is in den afgeloopen winter met succes gewerkt. Zij wil een zoo vruchtbaar mogelijke samenwer king tot stand brengen tusschenouders, patronaat en vakvereenigingen. De -contact commissie zorgt voor samenwerking tusschen patronaat en vakbeweging en spr. brengt dank aan allen, die dit werk in den afgeloopen winter hebben mogelijk gemaakt. Deze avond is bedoeld als een slot van de wintereampagne, om dan in het komende najaar weer verder te gaan op den weg door den Bisschop uitge stippeld. Vervolgens was het woord aan den heer Frans van Welie, sec re tams van den Ned. R. K. Metaalbewvrkersbond „St. Eloy" uit Utrecht, die in een aandachtig gevolgde uit eenzetting de vraag besprak: „Wat wil de Katholieke Jeugdorganisatie me.t de jongens?" Het antwoord op deze vraag: „cultuurver heffing!" is eigenlijk een algemeen gebruikt slagwoord, dat toch werkelijk een veelzijdige beteekenis heeft, daar wij Katholieken hieraan een andere beteekenis toekennen dan socia listen en liberalen. Op de eerste plaats ver staan wij cï onder geestcs-verheffing. Tengevolge van de veranderde maatschappe lijke verhoudingen zijn de ouders in dezen tijd niet meer in staat, de jeugd alleen, op te voeden. Op 14 15-jarigen leeftijd moeten zij het kind loslaten, dat dan een lid in de maat schappij is geworden om productie te vormen. Wanneer dan de jongen en het meisje in aanraking zijn gekomen met anderen, die hun vaJsclie denkbeelden bijbrengen, staan de ouders dikwijls machteloos, omdat zij niet voldoende kennis hebben om de vragen van hun kind te beantwoorden. Zoodra het kind dat bemerkt, vraagt het niet meer; dan denkt het zelf en als dan de Roomsahe organisaties er niet zouden zijn, ging het kind verloren. Niemand minder dan de groote sociale Bisschop van dit diocees heeft dit duidelijk ingezien en aan de sociale denkbeelden van Mgr. Aengenent wordt zulk een groote waarde gehecht, dat ze te lezen zijn niet alleen in de Nederlandsche, mar/r in de West-Europeesche pers. Betreffende cultureel leven merkte spr. op. dat de Christenen een soort oase vormen in de woestijn van het heidendom; het is echter noodig, dat er jonge planten bijkomen. In de tegenwoordige maatschappij heeft men teveel bet communisme laten invreten en zelfs in de hoofdstad van ons land tracht men het Rood of geen brood!" te verwerkelijken. Het is daarom noodzakelijk, dat de jeugd tot strijders gemaakt wordt voor onze begin selen. Het kind mo^t de ontwikkeling en de kennis worden bijgebracht, om beginselvast te blijven. Het kind is alles voor de toekomst en dat dit ook door onze tegenstanders wordt begrepen, toont spr. aan met een citaat uit een toespraak van mevr. Henriëtte Roland- Holst. Tenslotte wees spr. de ouders op de groote verantwoordelijkheid welke zij voor hun kinde. ren dragen. Het is derhalve noodig, dat hun een steun gegeven wordt ln de opvoeding van hun kind, dat straks zal moeten strijden, har der dan wij het ooit moesten doen. De om liggende landen bewijzen het. De taak voor de jeugd is, in te werken op de lieddensche denkbeelden. Al zullen wij geen Christenen en Katholieken maken, wij zullen de velen die onze denkbeelden niet kennen, bijbrengen, dat onze beginselen de beste zijn. Nog wees spr. op den steun der jeugd organisatie op maatschappelijk terrein. De arbeid is tntgeestelijkt, en wij moeten om te voorkomen dat de mensch machine wordt, voor een goede ontspanning zorgen. Ook voor goede vakarbeiders voor zoover zij nog wor den vereischt dient gezorgd. Ook in materieel opzicht is dit noodig, daar de go-ede vakarbeider toch steeds de voorkeur heeft. Na de toespraak van den heer v. Welie, die met een krac'.tig applaus beloond werd, beeft kapelaan Goossens den spreker dank gezegd, waarna- oogenblik werd gepauzeerd. Hierna hebbe» de humoristen Brouwer en Vrauwdeunt aan de piano begeleid door den heer C> P. Vredebregt een aantal voordrachten eri komische liedjes ten beste gegeven. In de zaal werd aan de jongens een exem plaar uitgereikt van de brochure „Godsdienst en Socialisme" van pater Vrijmoed. GOEDKOOPE TREIN NAAR DE BETUWE Op Zondag 12 Mei a.s. loopt er een goedkoo- pe trein van Den Haag, Delft, Schiedam, Rot terdam D. P., Rotterdam Beurs, Fijenoord en Dordrecht, naar Geldermalseii, Tiel, Echteld, Kesteren, Vork, Eist, -Oosterbeek Laag en Arnhem. Voor prijzen etc. heen en terug ver wijzen wij naar de advertentie voorkomend in ons blad van heden. lederen Zondag Patronaat St. Domlnicus Godsdienstonderricht en ontspanning In het patronaatsgebouw Emmastraat. van half acht tot negen uur.. ,'s Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K_ Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub l.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R, K_ Metaal- bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man* nenzangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K, Volksbond. Aanvang halt negen. federen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van half acht tot balt tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereenlglng aan het ge. bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 nnr tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Vrijdag oefenlngsavona van de R. K. E. H. B. O. Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang kwart over acht lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. Dinsdag 7 Mei Schiibert-concert. „Gemengd Koor". R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 8 Mei Algemeene vergadering Oranje-vereeniging „Musls Sacrum". Aanvang kwart over 8. Ledenvergadering A.R.K.A. café-restaurant „De Cool", Kruiskade, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Vrijdag 10 Mei R. K. vereeniging voor E. H. B. O. Leden vergadering in dén R. K. Volksbond. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 6 Mei. Officieels noteering van de commissie uit de Kamer van Koojy handel. Moutwijn I lij Moutwijn 46 pet. ƒ17.— ijer H.L. H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 31.50 per H.L. SCHIEDAM, 6 Mei. Men noteert voor Ruwe graanspirltus 60 pet. f 17.per H. L. Spoeling j Noteering 1.50. TE ROTTERDAM 7 Mei: Groote Schouwburg, De tante van Charley, (Rott. Hofst.tooneel), 8.15 uur, (voor volwassenen). Remonstrantsche Kerk, concert) Jo Hendirchs, A. J. Funke Kiipper (zang),Ferd. Timmermans (orgel), 8 uur. 9 Mei: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofst.tooneel), 8.15 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Nummer Zeventien (Nw Ned. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma'8 tot en met Donderdag 9 dezer in: Olympia; W.B.-Theater (voor volwassenen)Thalia (voor volwassenen)Luxor (voor volwassenen)) Grand Théatre (voor volwassenen)Corso (voor volwassenen); Royal (voor volwassenen). ENKELSCHROEF VRACHT- EN PASSA- GIERSSTOOMSCHIP HENRI JASPAR. Zaterdag heeft met gunstig gevolg de te wa ter lating plaats gehad van het enkelschroet vracht- en passagiersstoomschip Henri Jaspar, in aanbouw bij De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij vor rekening van de Lloyd Royal Beige S. A. te Antwerpen. De doopplechtigheid werd verricht door Madame H. Jaspar, echtgenoote van den Mi nister-President van België. Dit is het derde schip hetwelk De Rotter damsche Droogdok Maatschappij voor de Lloyd Royal Beige S. A. bouwt. De beide andere schepen, n.l. Astrida en Josephine Charlotte, werden in het begin van dit jaar afgeleverd. De Henri Jaspar is van het slielterdeck type met lange kampanje en bak. De shelterdeeck. en tusschendekruimte is speciaal ingericht voor het vervoer van automobielen, waarvoor deze ruimte is voorzien van 4 stel groote dub bele waterdichte deuren in de buitenromp, waardoor de auto's in en uit kunnen rijden. De hoofdafmetingen zijn als volgt: lengte over alles 461 voet 0 duim, lengte tusschen de loodlijnen 440 voet 0 duim, breedte op bui tenkant spanten 57 voet 0 duiim, holte tot shel- terdack in de zijde 38 voet 6 duim, zomerdiep- gang 25 voet 9 duim, laadvermogen bij dien diepgang ca. 9000 ton, de dienstsnelheid zal bedragen 12y2 knoop. De voorstuwing van het schip zal geschieden door een quadruple expansie machine even eens door De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij wordt vervaardigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1