VAN ALLES WAT' m ê-JH -h V£ë§£ n W y m§BI rwifT MAANDAG 6 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAGINA 4 Pï ]fi 1 RADIONIEUWS DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF TE ZAANDAM Sijl ff Het standpunt der werkgevers De staking in het houtbedrijf te Zaandam duurt nu reeds ongeveer vier weken voort, en sinds Vrijdag is zij zelfs belangrijk uitgebreid, door het besluit der bootwerkers, om geen boo ten met gezaagd hout te lossen. Vrijdagmiddag hebben wij op uitnoodiging van de werkgevers in het houtbedrijf te Zaan dam een onderhoud gehad met enkele werkge vers, die bij die gelegenheid hun standpunt heb ben uiteengezet. De verklaringen der werkgevers kwamen on geveer neer op het volgende; Op grond van verschillende overwegingen heeft de Bond van Werkgevers in het Hout bedrijf te Zaandam ten opzichte der door de werknemers gestelde eischen zich op het prin- cipieele standpunt gesteld, dat men zich onder de tegenwoordige ongunstige positie, waarin zich het houtbedrijf bevindt en waarvoor voor- loopig geen gunstige perspectieven in uitzicht zijn, geen nieuwe en blijvende financieele las ten op zich kan en wil nemen, terwijl daar naast gn-u enkele aanwijsbare oorzaak een loonsverhooging n u zou motiveeren. Naast dit principieels standpunt staat de ontstemming bij de werkgevers gewekt door het unfaire proclameeren dezer ongemotiveerde sta king. onmiddellijk nadat de strenge winter de bedrijven gedurende circa 2% maand geheel lam heeft gelegd, terwijl de werkgevers gedurende die periode uit humaniteitsoverwegingen geen vasten werknemer hebben ontslagen. Ter beoordeeling van het al of niet gemoti veerde dezer staking op grond van de bestaande arbeidsvoorwaarden en iooncijfers, dienen de volgende gegevens: Bij ziekte wordt gedurende 2G weken betaald 70 pet. van het grondloon plus 30 pet. uit een door de werkgevers gesticht fonds, aldus prac- tiseh 100 pet., werknemers, korter dan 12 maanden in dienst, ontvangen op gelijke wijze 100 pet. loon gedurende de helft van het aantal weken, dat zij in dienst zijn. Den werknemer, die op 1 Mei minstens zes achtereenvolgende maanden in vasten dienst is geweest, wordt 4 dagen vacantie gegeven met behoud van loon, waarbij den volwassenen 5 (bij sommigen meer) en den jongens 2.50 va- cantiegeld wordt betaald. Voorts wordt met be houd van loon, behalve de algemeen erkende Christelijke feestdagen, den hier gevierden der den Pinksterdag vrij gegeven, terwijl wegens gemis van den vroegeren Vrijdag van kermis een dagloon extra wordt betaald. Vóór de sta king heeft men zich van werkgeverszijde be reid verklaard de vacantie uit te breiden tot 6 dagen, een Zaterdag inbegrepen, waartegen over het extra dagloon voor het gemis van den Vrijdag van kermis vervalt. Het grondloon bedraagt voor balkensorteer- ders, le rondzagers. Ie afladers, bsltelslijpers, le schavers, zagenslijpers en le raamzagers ƒ32.25 per week; voor 2e afladers ƒ30.25; 2e rondzagers, 2e schavers en 2e raamzagers 29.75; voor schavotsjouwers 28.75; voor bal- kenvaarders en werfknechts 27.25; voor schui tenvoerders 26.25. Bij de N.V. Houthandel voorheen William Pont gelden de volgende grondloonen: werf knechts 28 per week; 2e afladers ƒ30 en le afladers 32 per week. Deze loonen kan men onmogelijk als te laag kwalificeeren. De positie van de houtbewerkers in de Zaan streek kan dus gunstig genoemd worden. In vergelijking met de arbeidsvoorwaarden in de fabriekmatige bedrijven in deze streek is het loon in het houtbedrijf zeker hooger, wanneer men althans enkele ondernemingen, welke in zeer bijzondere gunstige omstandigheden ver- keeren, uitschakelt. Voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag Toestaat een C. A. O., waarin de loonen inder daad hooger zijn. Terwijl Zaandam in alle landelijke C.A.O.'s In een lagere gemeenteklasse staat dan deze groote steden, eischen de organisaties feitelijk gelijkstelling van het Zaansche loon met dat der groote havensteden. De thans nog geëischte verhooging van 1.75 ^wordt slechts gekenschetst als een bescheiden etappe naar de volkomen gelijkstelling. En de positie vau het houtbedrijf èn de levensstandaard te Zaandam zijn geheel anders dan die der groote plaatsen; daar werkt men, inet enkele uitzonderingen, vooral voor het groote plaatselijke debiet, terwijl de Zaansche houthandel is aangewezen op en dus curcurree- rend moet kunnen optreden tegen de verschil lende houtbedrijven, verspreid over het geheelo land. En hoe zijn de loonen daar? Alleen in Leiden en Hengelo bestaat nog pen C. C. met loonen belangrijk lager dan de Eaandamsche en wel respectievelijk ƒ29.50 en 26.98 voor de geschoolden (Zaanstreek 32.25) f 24 en 21.98 voor de ongeschoolden (Zaan streek 27.25). Maar dat zijn nog alleen de 'plaatsen, waar de organisaties invloed hebben. Daarnaast vindt men in verscheidene plaatsen, verdeeld over alle provincies, een zeer uitge breide houthandel met zagerijen en schaverijen, ;waaTin de loonen met Zaandam niet meer te vergelijken zijn. Wat de positie nu betreft van de losse arbei ders? Het uurloon van deze categorie, resp. 66 cent voor arbeiders op de werf en 68 voor ar beiders ia den z.g.n. houtopslag (men eischt nu 70 cent voor allen) is zeker in vergelijking met de loonen van het vaste personeel hoog te noe men. In dit loon is het risico van den lossen arbeid feitelijk verdisconteerd. Op grond van de hierboven genoemde overwe gingen, zijn de werkgevers tot de volgende conclusie gekomen; Gezien de positie van het houtbedrijf in het algemeen, nog geaccentueerd door den bijzon der strengen winter, is een leider van een be drijf niet verantwoord, indien grootere lasten op de onderneming worden gelegd. Hij kan met het volste recht in de gegeven omstandigheden de;:e houding aannemen, omdat de loonen en verdere omstandigheden in het houtbedrijf te Zaandam den toets van vergelijking met andere bedrijven in dezelfde streek en met de houtbe drijven in de overige deelen des lands volko men kunnen doorstaan. Hij wordt in dit stand punt nog gesterkt, omdat de leiders der organi saties streven naar gelijkstelling der loonen van Zaandam met die, welke gelden in de groote steden d?3 lands, hetgeen tot gevolgen zon lei den, welke voor de Zaansche bontbedrijven ruïneus zijn. REVOLUTIE IN DE FILMWERELD Wat de sprekende fim te weeg zal brengen E. J. DE GROOT, f Zaterdag -i3 op 64_jarigen leeftijd in de Jo hannes de Dao-stichting te Utrecht, waar hij voor het ondergaan van een operatie was op genomen, overleden de heer E. J. de Groot, directeur van de Stadsdrukkerij. PERSPECTIEVEN VOOR DE NATIONALE INDUSTRIEëN Er is in dé laatste tijden eenige beroering in de filmwereld. Een beroering, die een weer slag vindt in ons land, die velen in spanning brengt en enkelen de stelling doet verkondigen, dat in de filmwereld een complete revolutie is uitgebroken. Het was er overigens al eenigzins roerig door den strijd, die in Europeesche filmkringen gaande was naar aanleiding van verschillende, vooral door diverse regeeringen gesteunde, pogingen, om het monopolie van de Ameri- kaansche film te breken. Men weet, dat voor al Frankrijk en Italië hun best deden, om den invoer van Amerikaanscbe films te beperken. Ze hadden daartoe het quota-systeem uitge dacht, volgens hetwelk er tegenover zooveel geimporteerde Amerikaansche films, zooveel films van eigen bodem naar Amerika moesten worden uitgevoerd. Deze strijd tegen de Amerikaansche supre matie, die ook in Engeland en Duitschland groote belangstelling vond, scheen er op te duiden, dat er voor Hollywood donkere dagen zouden aanbreken. En bij de sombere wolken, die zich hoven de hoofden der Amerikaausche filmmagnaten verzamelden, voegde zich nog de alles omwentelende vèrschijning van de klankfilm. Alvorens op de klankfilnf nader in te gaan, die is het, welke een ware revolutie dreigt te ontketenen zullen we hier even een over zicht geven van de filmindustrie in het alge meen, zoodat men zich eenigszins een denk beeld kan vormen, welke belangen en welke machten hier tegen elkander botsen en wat er door de klankfilm In een hoek wordt gedron gen, wanneer ze aan de verwachtingen vol doet, die men hier eu daar omtrent haar koesteft. Het kapitaal, dat heden ten dage in de in- ternationale filmindustrie is belegd, bedraagt niet minder dan 2 milliard, 715 millioen dol lar. Hiervan nemen de Vereenigde Sta ten 1 milliard 500 miliioen dollar voor hun rekening, terwijl het aandeel van de Europeesche landen een milliard dollar be loopt, dus ongeveer twee en een half milliard gulden, verdeeld als volgt: Duitschland 800, Sovjet Rusland 500, Engeland en Frankrijk ieder 400 en de rest eveneens 400 millioen gul den. Reeds de verdeeling dezer kapitalen ont hult ons intusschen iets over het verschil tus- schen de Europeesche en de Amerikaansche film-industrie: in de Vereenigde Staten is ze geconcentreerd en wordt ze beheerd van het New-YoTk der bankiers en van het Hollywood der artisten uit. Terwijl er in Europa talrijke kleine firma's bestaan, vindt men in Amerika vier of vijf groote groepen. Eén der grootste is de Fox Film Corporation, met een kapitaal van 2.252 millioen dollar. Ze beheert de Fox Theatre Cor poration en controleert de Loews Incorporated, die op haar beurt weer Metro Goldwyn Mayer onder controle heeft. De Fox Film bezit 1200 bioscopen, die wekelijks door 25 millioeu per sonen worden bezocht. Voigens de verklarin gen der leiders zal do Fox iu het vervolg slechts geluid, en spreekfilms volgens het sys- steem der movietone produceeren. De groote concurrent van de Fox is Warner Brothers, die de First National en de bioscopen der Stanley Company controleert. Reeds in 1925 is deze maatschappij met een sprekende film uitgekomen, Don Juan, met John Barry- more in de hoofdrol. Het was de eerste film volgens het systeem der Vitaphone. Voor dit jaar stellen Warner Brothers zich voor, vijf tig sprekende films te produceeren. Een andere, niet minder belangrijke groep is de Paramount Famous Lasky Corporation, die o.a. 800 bioscopen vau de Public Theatre controleert, alsmede een honderdtal theaters in do verschillende wereiddeelen. Andere belang rijke groepen zijn nog de United Artists, de F. B. O. etc. Onder de aan de filmindustrie aan verwante bedrijven bevindt zich o.a. de East man Kodak Company, die 75 pCt. van de film vervaardigt, welke in de filmindustrie worden gebruikt. Ofschoon Europa thans bijna evenveel pro duceert als de Vereenigde Staten, beheerschen deze 90 pCt. van de wereldmarkt door hun per fecte organisatie. De ondernemingen staan in Europa vijandig tegenover elkaar en, wat organisatie betreft, kan alleen de Duitsche industrie zich met de Amerikaansche meten. In enkele jaren tijds is ze er in geslaagd, aan de Amerikaansche invasie het hoofd te bieden. Hier is de mach tigste der machtigen de Ufa (Universum Film Aktlen Geseli.) waarvan de persmagnaat Hu- genberg de grootste aandeelhouder is. Achter de Ufa staat de sterke Deutsche Bank. Frankrijk en Engeland nemen in de film productie een tweede plaats in. Frankrijk telt thans drie groote firma's: La Franco-Film, de Gaumont en de Cinéromans de France. Ook hier stijgt echter de productie en wordt de Amerikaansche invoer teruggebracht, Ter wijl Duitschland thans meer dan 5150 bio scopen telt, zijn er in Frankrijk 4000. In Engeland is de filmindustrie door een wet In het leven geroepen, die de bioscoopdi recteuren verplichtte, films van Britsche ori gine in hun programma op te nemen. In een jaar tijd kwam de productie in Engeland hier door van 20 op 91 films. Dit is vooral nadeelig voor Amerika, dat er zijn grootste afzetgebied had. In Rusland is de filmindustrie staatsmono polie, doch nog niet zoo belangrijk, wat het commercieele gedeelte aangaat. Italië telt op de internationale markt niet mede. Zooals blijkt, wordt dus de Amerikaansche film in Europa teruggedrongen. Daartegen over staat een grootere nationale productie der verschillende landen, terwijl b.v. in Frankrijk een deel van de winst aan Duitschland is toe gevallen. Intusschen zou Amerika zich over dit ter- reinverlies niet zoo bezorgd behoeven te ma ken, Indien de sprekende film niet zulk een groote levensvatbaarheid had bezeten, een le vensvatbaarheid, die reusachtige perspectieven opent speciaal voor de nationale industrieën. Door de sprekende film ligt de heele Ameri kaansche organisatie van mooie filmsterren omver. Want wanneer een acteur of actrice ook nog zoo aantrekkelijk is, maar geen. aan genaam en voor de spreekfilm geschikt geluid bezit, is ze voor de klankfilm waardeloos. Of schoon de gewone film nog langen tijd zal do- mineeren, bestaat de mogelijkheid, dat het pu- =8CS= De Icankfilm-studjio, die door de Ufa te Nou E kelsberg wordt gebouwd. Om hin-cro.idc geluiden zooveel mogelijk buiten te sluiten, heeft men er geen ramen in gemaakt. bliek zicb vlakweg voor de nieuwe uitvinding zal verklaren en dan zullen zelfs een Charley Chaplin en een Douglas Fairbanks het loodje moeten leggen. De laatste vooral moet volgens hen, die het weten kunnen, een b.v. voor Engelschen onuitstaanbaar accent be zitten. Tot welk een omwenteling de klankfilm in Amerika reeds geleid heeft, bewijst wel de stichting van reusachtige financieele combi naties, die de nieuwe uitvinding willen ex- ploiteeren. Twee gfrootie ondernemingen, de Western Electric en de Radio Corporation hebben de productie van klankfilms op zich genomen. En wat Europa betreft ,in Duitschland heeft zich de Klang Film gevormd, alsmede het Ton- bild Syndicat. De Klang Film zal zich speci aal op de vervaardiging der apparaten wer pen. Ze wordt door de A. E. G. en Siemens- Halske geleid. De Tobis heeft zich reeds in Frankrijk, Engeland, Spanje en Centraal Europa vasten voet weten te verwerven. De dertien eerste koningen van België. Miguel Zamacoïs heeft eens gezegd, dat het een geluk is, dat er leemten in de geschiedenis zijn en dat in de formidabele annalen der menscheid, die men de historie noemt, nog een massa betwiste punten bestaan. Daardoor wor den tal van dichters en fantasten in de gele genheid gesteld, ook In dit domein hun ver beelding vrijen teugel te laten. Het is echter, niet alleen dit soort lunatiekers, dat soms de geschiedenis door een deformeerend glas ziet. Vroeger werd niet zelden ook door geschied kundigen dezelfde dwaling begaan. Hier in België kennen wij op dat gebied vooral Lucius van Tongeren, Jean d'Outremeuse en Jacques de Guyse, die in het scheppen van.... legendarische histories groote vermaardheid hebben verworven. Jacques de Guyse, een brave monnik, die in de veertiende eeuw wurmde in alle mogelijke en onmogelijke annalen, kronijken en oorkon den, schijnt wel de voornaamste van de drie te zijn geweest. Het is aan hem te danken, dat wij iu details de geschiedenis kennen van dè dertien eovste koningen van België, die gij tevergeefs bij Kurth of bij Pirenne zoudt zoeken. Zietbier, wat bij daar zooal over fantaseert. Bavo, een souverein van Phrygië, nam, na Troje tegen de Grieken te hebben helpen ver dedigen, in 1184 vóór onze tijdrekening afscheid van koning Priam, om de Noordelijke streken te komen veroveren, waar toen nog maar één belangrijke stad bestond, Trier, die acht eenwon tevoren door Trebecca, zoon van Ninu?. en ven Semiramis, was gesticht. Bavo neemt afscheid van Priam. De veroveraar schiep een hoofdstad, die hij Belgis noemde, ter eere van den afgod Bel, waarnaar het land dan ook den naam kreeg. Doch later veranderde Belgis in Bavay. ter herinnering aan Bavo. Jacques de Guyse vertelt, dat het een magni fieke stad was, met in haar sterke vestingmu ren zeven poorten, als blijk van hulde aan de zeven planeten. De muren zelf werden gedomt- neer door duizend torens. Bavo schonk een wetgeving aan zijn rijk en constitueerde een overerfelijke monarchie, waar van de hoofden, die dienaars waren van Bei, koningen waren en opperpriesters tevens. De directe of de zijdelingsche opvolgers van Bavo waren: Bavo de Belg, die vijf-en-tachtig zonen had en honderd dochters die wist ten minste hoe hij moest te werk gaan, om een dynastie te vormen! en die het water van de Samber opving, om te Bavay een waterlei ding aan te leggen. Dan kwam Bavo de leeuw, waarvan Jacques de Guyse getuigt, dat hij en zijn familie menschenbloed boven den heerlijk sten ambrosijn verkozen. Bavo de wolf was minder kannibalistisch aangelegd en men mag van hem zeggen, dat hij de uitvinder was van den oorlog in de lucht. Immers, toen Tongeren tegen hem in opstand was gekomen, conden seerde hij de lucht boven deze stad op zoodanige wijze, dat het gros zijner soldaten er gemakke lijk op kon staan. Van boven af schoten ze met succes hun pijlen op de rebellen, wien alzoo spoedig mores werd geleerd. Bavo de blonde was een type in het genre van Lycurgus: hij verbeterde de wetgeving, waarna hij zich als zoenoffer liet verbranden op een offervuur. Hij werd opgevolgd door Brunehulde; deze deed flink aan expansie-politiek, voerde de maten en de gewichten in en vond de wapenschilden uit. Vervolgens regeerden: Bruno, wiens legers do Britsche eilanden veroverden; Aganippus I, stichter van Namen en Aganippus II. Deze trouwde met Cordeilla, dochter vau koning Lear, die, na zijn door Shakespeare vereeuwigd avontuur, de wijk nam naar België, waar de stad Lier zijn naam doet voortleven. (Felix Timmermans mag er van denken, wat hij wil....) Nog werd de scepter gezwaaid door Oudenge- rius, die het niet al te best met zijn onder- hoorgen schijnt te hebben kunnen vinden, want deze vermoordden hem; Herisbrandus was een veroveraar en sneuvelde in een gevecht; Ursus vond de volkstelling uit van burgers, die in staat waren ten oorlog te trekken (hij boekte er 480.000, die aan de vereischten voldeden). De dertiende koning der Belgen was.... een koningin, Ursa, dochter van Herisbrandus. Toen Ursus Bavay verlaten had, om zijn hoofdkwar tier te Trier te vestigen, deed zij zich tot koningin uitroepen door de vrouwen, die toen reeds geëmancipeerd waren en met 200.000 harer zusters trad zij in het krijt tegen Ursus, die gedood werd. De beslissende slag had plaats ten Zuiden van Bavay. De mannetjes van Ursus werden properjes in de pan gehakt, want niet minder dan 80.000 Ursia- nen verloren er het leven; het verlies van .het vrouwenleger bedroeg slechts 40.000 dooden. Jacques de Guyse zegt ons niet en dat is jammer van welke wapens de dames zich bediend hebben, om het sterke geslacht zoo geducht in het zand te doen bijten. Tevreden over dit resultaat, nam Ursa een prinsgemaal, in den persoon van Gurgunslus, zoon van den koning van Groot-Brittanië. Niet lang daarna verloor de stad Bavay haar macht. Na 120.000 Belgen te hebben overwon nen, werd ze door Julius Caesar ingenomen, ondanks haar 740.000 koppen sterk garnizoen! Later veranderde Augustus haar naam in dien van Octavie en toen de stad, in den laatsten tijd van het Romeinsche keizerrijk, door Attila mot zijn Hunnen werd veroverd, werd ze Ath ge noemd Tot zoover het geschiedenisboek van Jacques de Guyse, die zijn werk eigenhandig met aan doenlijke miniaturen heeft verlucht. Dit stukje moge ik met een goeden raad be sluiten: Als In den tijd, dat de ééne helft van Nederland de andere examens afneemt, U, bijvoorbeeld, zou worden gevraagd, de drie eerste koningen van België te noemen, citeer dan in godsnaam niet Bavo de eerste, Bavo de Belg en Bavo de leeuw, want ik zou het voor niets ter wereld op mijn geweten wiüen heb ben, dat U, door de schuld van mijn één- dagscbe collaboratie met Jacques de Guyse, zoudt „stralen".... Brussel. TH. B. Een eigenaardige verhuizing in Parijs. In de gnooteche Avenue des Champa Elysées te Parijs, stand nog twee jaar geleden een huis van twee verdiepingen, dat daar in de acht tiende eeuw was gebouwd. Hierdoor diighanmo- nieerde het echter met de wei niet erg mooie, maar toch grootsche gebouwen, die er in de laatste tijden verrezen zijn. Het was in 1775 gebouwd tussoheu tuinen en bosschages en had destijds veel van een lan delijke idylle. Naar een der bezitters wierd heit „Hotel de Massa" genoemd. Dit rustieke huis nu, dat in het moderne Pa rijs niet meer op zijn plaats was, heeft men naar den overkant van de Seine vervoerd. Het vervoer geschiedde intusschen niet, zoo als het in Amerika wel eens met huizen ge beurt, n.l., dat men het op rollen zet en het zoo naar d© plaats van bestemming rolt. Men heeft in Parijs een ander systeem moe ten volgen. De Vereenlging van Schrijvers, die het romantische huis aankocht, liet het van boven tot onder afbreken. En elke steen werd genummerd en geregistreerd. Hetzelfde deed men met de deuren, met de muurbeMeedingen etc. Op elk stuik werd nauwkeurig aangegeven, op welke verdieping en waar precies het hoor de. De blauwe salon, de gele salon, de keuken, al deze afdeelimgen werden in rekenkundige formules omgezet. Ook het Oioset ontkwam niet aan deze systematisatie. Doch hier werd er iets bijgemaakt, dot er oorspronkelijk niet bij was, n.l. een moderne waterspoeling. Deze wetenschappelijke en gesystematiseer de afbraak vorderde drie maanden hard wer ken, van November 1927 tot Februari 1928. Het opnieuw opbouwen nam zes maanden in beslag en het huis stond in September van het vorige jaar weer overeind, alsof er niets gebeurd was. Alleen de omgeving bleeik heel wat rustiger dan voorheen, daar op die la waaierige Champs Eliisées. De leden van de Vereemiiging van Schrijvers hebben nu een rustig, romantisch en imspiree- remd oord, waar ze hun pennevruchten volko men in stijl zullen kunnen kweeken. Het zou onhoffelijk zijn tegenover don archi tect, die dit kunststuk geleverd heeft, wan neer hier zijn naam niet met eere genoemd werd. Hij heet André Ventre. De derde Nederlandsclie Radio-salon "dj Aan het reeds vermelde omtrent de demon-; straties -op den Radio-salon die van 16 tot en, met 26 Mei a.s. in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden, kan thans nog het volgende worden toegevoegd. Op het gebied der televisie zal naast de groote demonstratie-apparaten van Telefunken van amateurszijde worden getoond, wat men met eenvoudige middelen kan presteeren. Van de Rijkstelegraaf is de toezegging eener inzending van de nieuwste ontvang-apparateu en een model eener beam-antenne verkregen, terwijl een installatie van absolute frequentie- metingen met een roteerend neonbuisje in wer king zal worden getoond. Op de galerij zal in een stand gelegenheid zijn om deel te nemen aan een luidsprekerspel, waarbij uit een aantal dicht hij elkaar opgestel de luidsprekers aangewezen zal moeten worden welke momenteel in werking is. Een andere ge- hoorproef van meer wetenschappelijke betee- kenis, zal het publiek kunnen doen bij de in richting tot bepaling van de gehoorgrens, zoo wel aan de zijde van zeer lage als van de zeer hooge tonen. In een van de bijzalen komt een klein radio museum. Op de Pier wordt een speciale storingvrije antenne gebouwd, volgens het systeem van ir. Huydts, waardoor het comité hoopt storing- vrije radio-ontvangst te kunnen laten hooren. Verder moge worden gewezen op den luid spreker-auto van Telefunken, welke in Den Haag en omstreken zal rondrijden. Een merkwaardige nieuwe toepassing der techniek zal verder zijn een automatische tele fooncentrale van de Bell-Telephone Mfg. Co met aansluiting naar de tafeltjes in den tot dans zaal ingerichten foyer. Zomerplannen van Radio-Wien Geregeld worden door verschillende zenders des zomers lezingen uitgezonden in verband met natuurstudie. Radio-Wien heeft besloten ver schillende directe uitzendingen te geven van plekjes in Oostenrijk, die om hun natuurschoon geroemd worden. Voor den microfoon zal dan een beschrijving van het terrein worden ge geven, terwijl men tevens zal trachten vogelen zang uit te zenden. De aanstaande zonsverduistering Op 9 Mei a s. zal er een totale zonsverduis tering plaats hebben, wélke weliswaar niet in Europa, doch wel in Zuid-Afrika, Malakka en een deel van Austalië zal kunnen worden waar genomen. Behalve de expedities van astronomen zullen er dit keer echter ook radio-technici naar het betreffende gebied gaan. Bij de experimenten zal gebruik worden ge maakt van twee verschillende methoden. De eerste is afkomstig van een Franschman, ge neraal Ferrié. Op twee plaatsen, welke zich op enkeie kilometers van de ontvangstations be vinden, zullen twee kortegolf-zenders werken. Het eene zendstation bevindt zich te Poulo- Condore, het andere op een Fransch oorlogs schip, dat door den Minister van Marine ter beschikking van de expeditie is gesteld. Door middel van een speciale inrichting zal men signalen uitzenden van 1/10.009 seconde duur. Er zal gebruik worden gemaakt van golfleng ten tusachen 30 en 40 m. lengte. De ontvangen signalen zullen op fotografische wijze worden geregistreerd. De proefnemingen zullen ook reeds plaat3 vinden gedurende de dagen, welke aan de zons verduistering voorafgaan. Ook de oudere methode van den Engelschen geleerde Appleton zal worden beproefd. Bij deze methode wordt gebruik gemaakt van een golflengte van 300 A 400 meter. Hierbij zullen verschillende stations in Indochina medewer king verleenen. Ook de radio-ontvangst over groote afstan den zal niet door de expeditie worden verge ten. Men heeft de N. V. Philips' Radio verzocht medewerking te verleenen, door speciale uit zendingen te geven met haar kortegolfzender PCJ. Dit verzoek werd volgaarne ingewilligd. De uitzendingen voor de expeditie zullen plaats hebben op 7, 8, 9 en 10 Mei tusschen 2.45 en. 9.20 uur G.M.T. op de golflengte 31,4 m. Tenslotte heeft de expeditie nog tot taak, waarnemingen te doen met betrekking tot de eigenschappen vaa het electrïsche en magne- Het nieuws Telefunken-televisie-apparaat In tegenwoordigheid van journalisten heeft de firma Telefunken, te Berlijn, een demon stratie gehouden van een nieuw televisie apparaat. Tevoirein werden door graaf Aroo en den uit vinder prof. Karodus uit Leipzig inleidend» beschouwingen geigeven. In tegenstelling met het model van het vo rig jaar is het thans mogelijk gewoirden cwn niet alleen beelden uit te zenden, welke vau te voren door middel van de film zijn opge nomen, doch ook bewegingen van personen en voorwerpen ouimiddelilijk per radio te verbrei den. Het apparaat is bij uitstek geschikt voor de radio-uitzending o.p een golflengte van 50 M. De opgevangen stroom® toeten worden omgezet in liohtreflexen, door middel van een roteeren- de schijf van 30 c.M. doorsnede, die 15 maai! per seconde op elk punt het door den zender uitgezonden licht opvangt. Hierdoor ontstaat een blijvende gezichtsindruk, die alle bewegin gen van het object trouw weergeeft. Telefoonverkeer met luchtschepen De zoon van den Amerikaanschen president, Herbert Hoover Jr., is naar Los Angelos ver trokken, waar hij de leiding op zich zal nemen bij het uitvoeren van een nieuw plan, waardoor passagiers van luchtschepen in staat zullen worden gesteld, telefonische verbinding met alle Amerikaansche telefoon-abonné's te verkrijgen. „NOU WIJ!" In Heerlen in „Ons Huis" werd op 1 Mei een feestvergadering gehouden, vertelt „net Volk". „De zaal was zoo vol, dat de deuren losgezet moesten worden, zoodat de menschen buiten konden meeluisteren. Toch gingen nog verscheidenen weg, omdat zij niets kondon hooren. Het was te vol, maar een schitterend ge slaagde bijeenkomst. Een kollecte voor „Nou Wij!" hraclit dertien gulden. „Nou wij!" zegt Kleerekoper.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 8