FEUILLETON V ijdag TO Mei 1929 DE DOCUMENTENKWESTIE BLOEDBROEDERSCHAP DE RADIO-CONFERENTIE TE PRAAG EEN ONBEKEND STUK NEDERLAND EN BELGIë VOLDOENDE GELEGENHEID OM ZICH TE OEFENEN? DE SCHEEPVAARTWEG A M STER DAM—BOVEN RIJ N EEN VERDACHTE DOOR DE RECHTBANK VRIJGESPROKEN #•*«4 I». I mUmt JWSEjea J««ea BUI, >Un m RIJK EN GEMEENTE P. C. DE LA COLOMBIERE S. J. R. K. VOLKSPARTIJ Frank Heine opnieuw in verhoor genomen De golflengte voor Nederland Re; B.T.A. meldt uit Brussel, dat de rechter van instructie van Laethem Donderdagmiddag gedurende drie uren Frank Heine heeft ver- j hoord. Hij stelde hem in kennis van de stukken d Ncderiandsche r-ocedure, welke te Brus sel ii aangekomen. e documenten vangen aan met een ver- kU ring, waarin wordt gezegd, dat men nie- maart kan verplichten getuigenverklaringen af te ieggen en zich moet tevreden stellen met vrijwillige en spontane verklaringen. Een ge. r, 'ijk onderzoek wordt dus geweigerd. a enkel van bovenbedoelde stukken is E cerd. Er worden foto's gegeven van het Fr, ach-Belgisch verdrag (het z.g. faux «FUtreeht**), van den brief van generaal Galet en van dien van kolonel Miehem en bovendien van een vierde stuk. Dit vierde document vangt aan met de vol gende woorden: „15.12.27. De Koning besloot" en eindigt met „om Noord- en Zuid-Duitsch- lantl te scheiden." Dit stuk. dat nog onbekend was, zou volgens Heine geen ander zijn, dan een uitgewerkte copie van het zoogenaamde rapport-Galet, dat bestemd was voor Hauser. Van Beuningen zou dit document weinig belangrijk hebben gevon den. Heine verzekert, dat de 'beide directeuren van „Vlaanderen", waaronder dr. Decker, het stuk aan van Beuningen hebben overhandigd. Voorts verklaart hij op 28 Januari in Meche- len het „faux d'Utrecht" aan Hermans te heb ben ter hand gesteld. Van Beuningen zou den brief van kolonel Miehem hebben geweigerd. De publicatie van het valsche verdrag ge schiedde zonder voorkennis van den heer van Beuningen, die toen in Zwitserland vertoefde. HET ANTWOORD OVERHANDIGD Onze regeering wenscht publicatie Het antwoord der Ncderiandsche regeering /y de Belgische nota van Januari j.l, is Dinsdag /oor den Nederlandschen gezant te Brussel /hr. mr. O. F. A, M. van Nispen tot Sevenaer yan den Belgischen Minister van Buitenland- >che Zaken Hymans overhandigd. Jhr. Van Nisjen tot Sevenaer, Hr. Ms. gezant >ad daarbij opdracht te vragen of de Belgische ^legering er bezwaar tegen heeft, dat onze Re- jeering alle sinds de wederaanknooping van besprekingen gewisselde stukken publiceert door overlegging aan de Staten-Generaal. Onze Brusselsche correspondent meldt ons hieromtrent nog, dat het stuk, dat een vrij Srooten omvang heeft, onmiddellijk ter bestu- 'deering naar de betrokken diensten is doorge wonden. De inhoud zal vooralsnog niet worden bekend gemaakt. NATION. LEVENSVERZEKERINGSBANK. Onveranderde dividenden. Opde algemeene vergadering van aandeel houders van de Nationale Levensverzekering- Bank te Rotterdam waren vertegenwoordigd 259 aandeelen, uitbrengende 40 stemmen. De Directie bracht verslag uit over het jaar 1928, daarbij vermeldende, dat het dividend is vast gesteld op ƒ46 per aandeel en ƒ23 per onder- èandeel, hetwelk van heden af betaalbaar werd gesteld aan het Hoofdkantoor en de Bijkan toren der Bank. DE ONTWIKKELING VAN HET RADIO WEZEN ERNSTIG GESCHAAD? Door den heer Vos zijn aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister mededeelen, of het juist is, dat Nederland zich op de radio-conferentie te Praag twee golflengten heeft zien toebedeeld, en wel die van 1875 en 298 meter? 2. Wanneer dat het geval is, wil de minis ter dan mededeelen, waarom de Nederlandsehe delegatie op die confèrentie genoegen heeft ge nomen met de toewijzing van die twee golfleng ten, terwijl andere, en kleinere, landen meer zendgelegenheid hebben verkregen? 3. Wil de minister mededeelen, waarom die zelfde delegatie afstand heeft gedaan van de eigen, beproefde, golflengte van 1070 meter, en genoegen heeft genomen met golflengten, waar van beweerd wordt van bevoegde zijde, dat zij minder waarborgen bieden voot een doeltreffen de werking van den radio-omroep? Is de minister niet van meening, dat door dezen gang van zaken de ontwikkeling van het radio-wezen in ons land ernstig wordt geschaad? DE VLIEGDIENSTEN VAN LEGER EN VLOOT De ongevallen der laatste tijden Door den heer van Boetzeiaer van Dubbeldam zijn aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister eenige verklaring geven van de talrijke, ongetwijfeld ook ten zeerste door hem betreurde, ongevallen, die de laatste maanden hebben plaats gehad hij de viiegdien- sten van leger en vloot? 2. Is de minister niet van meening, dat een al te groote heperking van het aantal vlieguren het personeel in den weg staat om een voldoende graad van geoefendheid te verkrijgen en dien daarna te behouden? 3. Is de minister overtuigd, dat bij de oplei ding der laatste jaren voldoende gelegenheid wordt geboden om zich te oefenen in het be dienen der moderne vliegtuigen? 4. Vreest de minister niet, dat de jongere vliegeniers, ook al worden zij hij de K. L. M. aangenomen, niet over de nooöige routine be schikken zullen om de zeer verantwoordelijke taak, waartoe zij dan geroepen zullen zijn, naar behooren te vervuilen? Het plan-Mussert Op de vragen van den heer van der Waer- den betreffende de beoordeeling van het zg. pian-Mussert in zake den scheepvaartweg Am. sterdam-Boven.Rijn, heeft de heer van der Vegte, Minister van Waterstaat het volgende geantwoord Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben den ondergeteekende het besluit van den gemeenteraad .medegedeeld, waarbij de gemeente zich bereid verklaart, haar mede werking te verleenc-n voor de totstandkoming van een verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn volgens het tracé door de Gelder- sche Vallei. Ter zake van 't nader opgekomen denkbeeld-Mussert heeft de ondergeteekende zich alsnog met bet gemeentebestuur ver staan. Het schijnt het regelmatig toe, dat bij gelegenheid van de indiening van het defini tieve voorstel tevens blijkt,-hoe hij denkt over de onderscheiden oplossingen, welke voor dit vraagstuk aan de hand zijn gedaan, doch niet gekozen mochten blijken. Het jongste plan komit dan mede ter sprake. NA DE STAKING TE GOUDA; Het gevolg der relletjes Voor 't Haagsch Gerechtshof, heeft in boogier beroep van een vonnis van den politie rechter te RotteT'diaim terecht gestaan da 21-ja- riige D. J. G., plateelschilder te Gouda, be schuldigd van vernieling. Hij zou n.l. in den avond van den 7dem Januari j.l., tijdens de sta king in de plateelfaibrieken te Gouda, met een stuk bevroren aarde een ruit hebben, inge gooid van de woning van een werkwillige. Des wege is hij door den politierechter veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Verdachte ontkende bet hem ten laste geleg de ten stelligste. De werkwillige en diens vader, als getuigen géhoord, verfclaardiea, dat verdachte hij de memschen, dlie voor hun huis stonden, in het eerste gelid etend. Hij had iets in de hand en- zij hebben hom een gooiende beweging zien maken. Direct daarop hoorden zij glasgerinkel]. Verdaehte's verdediger, mr. Mendel®, uit Am sterdam, had drie getuigen décharge gedag vaard. Twee daarvan verzekerden, dat het uit gesloten was,, dat verdachte, diie naast hen had gestaan,-zou hebben gegooid en de derde maak te zich bekend als dengene, diegegooid had. De advocaat-generaal, mr. Brants, vroeg hier na vrijspraak van den verdachte, hij weil'k re quisitoir mr. Mondeis zich aansloot. Het Hof heeft vervolgens, na raadkamer, den verdachte vrijgesproken. UIT DE KALKZANDSTEEN-INDUSTRIE Staking met een rustig verloop Tegelijk met de arbeiders aan de Kalksteen- fabriek „Do Merwede" te Gorinchem, zijn dezer dagen ook die der Kalksteenfahriek „Loe venstein" te Vuren bij Gorinehe-m en der Be- tonfabriek „Grotius" in Spijk hij Gorinchem in staking gegaan. De staking verloopt op alle drie de plaatsen rustig, ongeregeldheden kwamen niet voor. Da eiscken der arbeiders der zandsteenfa- brieken zijn, wat betreft loonsverhooging: voor arbeiders boven 23 j. 45 cent per uur, tot nu toe was 't loon 3541 cent per uur; van 2023 j. 40 ent. p. uur; tot 20 j. 35 ent. per uur. Do tweo laatste groepen verdienden tot nu toe 2031 ent. per uur- Verder zes dagen va- cautie met 10 toeslag en uitbetaling der al gemeene christelijke feestdagen. Ook de arbeiders aan de betonfabriek „Gro tius" vragen meer loon, meer vacantie en an dere finaneieele verbeteringe„. Het aantal stakers aan de drie fabrieken be draagt ongeveer 200. Zoowel in Gorinchem ais in Spijk werken nog 'n paar niet georganiseer de arbeiders in de fabrieken, doch dezen ver richten geen „besmet" werk. Bijna alle stakers zijn georganiseerd in den modernen hond, slechts enkelen in den Kath. of Christ, nond. Reeds confereerden leden van het hoefd en districtbestuur met. de directie der fabriek in Gorinchem, doch 'ëzé besprekingen hadden geen resultaat. Een tweede bespreking werd door de directie afgezegd. HET TELEFOONVERKEER MET INDïë. Gedurende de maand April werden met Indië in totaal 244 gesprekken gevoerd, waarvan 8S uitgaande en 156 inkomende gesprekken. Van de spreekcel te Amsterdam uit werden in to taal gevoerd met Bandoeng 9> Samarang 11, Soerabaja 25 en Weltevreden 28 gesprekken. Voor 's-Gr.avenhage waren deze cijfers respec tievelijk 27, 10, 25 en 57, voor Rotterdam S, 7, 6 en 12 en voor Utrecht 7, 2, 7 en 3. Sinds de opening van het verkeer op S Janu ari j.l. werden tot eind April 957 gesprekken gevoerd. door CHARLES BRUCE. Geautoriseerde vertaling). 3.) HOOFDSTUK II. Half vijf! Is dat een uur om iemand wak ker te maken! knorde Musgrave den volgenden morgen, toen hij zich lui op zijn matras uit strekte, onbehoorlijk lang geeuwde, het mus kietengaas verwijderde en zich nog eens lui uitrekte. Het geluid van de politie en de dra gers, die het kleine kampgerei weer inpakten en alvast hun eenvoudigen middagmaaltijd van gekookte rijst aan het bereiden waren, was vol doende om allen twijfel te overwinnen. Musgrave kroop dan ook slaapdronken uit zijn lakens. Vooruit Baby, sta op, lui varken. Over twee seconden komen ze met het ontbijt. Als een blanke zijn prestige wil -verliezen moet hij nog in bed liggen als de koelies zijn ontbijt al ge reed gemaakt hebben. Schiet op knul, ik ver zeker je, dat ik geen seconde wacht hoor. Je komt ons maar. achterop. Schei uit, snertvent, riep de ander, toen hij water over zijn gezicht voelde loopen'. Wat hen jij een gezellige reiskameraad, Carruthers, Kan me niet schelen, wat je allemaal ligt te vloeken. Vooruit! Hier is je thee. Toe, spring er mt uit en kleed je aan, antwoordde Desmond. Jij zult nog wel eens tot de ontdek king komen, dat ik het bij het rechte eind heb en Goddank, behoef ik je geen lesje meer te geven. -Een primitief geplas in een kom water ver ving het „baden". In een jungle moet ook de Europeaan zich weten te behelpen. In ieder ge val was het 'n weldoende aanleiding tot het morgentoilet. Desmond deed erg lang over zijn witte pak, zijn sokken en bruine schoenen. Toen begon hij aan zyn gebakken eieren en zijn chocolade, die zijn onveranderlijk jungleontbijt uitmaakten. Een verkreukt geïllustreerd blad was voldoende verontschuldiging voor zijn zwij gen. Nadat hij ten slotte een sigaret had aan gestoken, bepaalde hij zich tot een: Totziens, Baby, Jk smeer hem. Let op je zelf en blijf kaLm, wat er ook gebeuren moge. Bel me van tijd tot tijd even op en laat me in leder geval .weten als er iets belangrijke aan en bediende, een kort afscheid van Pulangga en Desmond vertrok naar de bergen. Een glimp licht uit het Oosten was voldoende om hem den weg te wijzen. Een politieman, uit zijn eigen escorte, liep zoekend en tastend voor hem uit, terwijl een drager, die men mder de bekende loopers had uitgezocht, volgde met een mand, waarin een blik biscuits, een fleseh en een glas waren verpakt. Zij hadden een uur of zeven van stevig doorwandelen voor den boeg, voor dat zij het kleine station van Bunan zouden hebben bereikt. Terwij] Desmond voortstapte over het slingerpad en telkens probeerde de dikke wortels te ontwijken die knoestig uit den grond opstaken, begon hij over de kwestie van Tiang en de laatste berichten over de scalp- jagers na te denken. Vervloekte geschiedenis, volgende week is het Kerstmis en ik vermeed, dat Temple me vast en zeker op zijn nederzetting verwacht. Ik zal dien Tiang tot zoolang maar aan zijn lot overlaten. Dat geeft hem tevens een beetje vertrouwen, in mijn lankmoedigheid natuur lijk, en dan Van links kwam er uit een diepe geul, die door zacht voortstroomend water tot 'n hoorn van kalme ochtendmuziek was geworden, een gefluisterd: Salamat jalan, Tuan, goede reis Tuan. Wie is daar? vroeg hij,-verschrikt. Ik ben het Tuan. Ik heb me gebaad. Ik hoorde den Tuan voorbijkomen en daarom wil de ik hem goede reis wensehen. In het halve licht zag Desmond Simuk. De sarong hing doornat op haar lichaam en om sloot nu haar slanke gestalte. Ha, Simuk! Wat, ben jij vroeg! Het beste hoor! Vaarwel, Tuan. Ik hoop, dat u iiog eens terug zal komen, om ons op te zoeken. Dat zal nog wel eens gebeuren, hoop ik. Een verbazend aardig kind, dacht hij. Och, ze zal vandaag of morgen wel uitgehuwelijkt - worden aan den spaak die kan betaien wat Pulangga voor haar vraagt en daiiGroote God wat een leven. Over enkele jaren zal ze oud en afgetakeld zijn met een stouw kinderen om haar heen. Dan worden d'r tanden zwart door het kouwen van de axecanoten en kan ze varkens voeren. Och. wij ambtenaren moeten ook werken om een behoorlijk stukje brood te verdienen, maar ik ben toch nog liever ambte naar dan een vrouw van een Saiong. Arme kleine meid! De lauge dalende tocht door het vlakke land was eindelijk afgeioopen. Desmond was nu aan een voortrazen den bergstroom gekomen. On middellijk ontdekte hij het platgetrapte -spoor, dat een mogelijkheid bood om den overkant te yaw ze 5e jungle zouden Tinden. HU Iptïr, die bfl tmr »]e uergetok dan ais wapen gebruikte en begon voorzichtig tastend het water te doorwaden. Hij was al tot zijn knieën doornat van den ochtenddauw en van het vele lage gewas, dat elkens ver over de paden heen hing, maar toen hij midden in den stroom kwam en het water hem tot aan zijn borst stond, kreeg hij een rilling: Verdikkeme, wat is dat koud! Even een kleine klautering tegen den ande ren oever op en hij stond zich boven uit te schudden. Het smalle, kronkelende pad lag dui delijk voor hem daar hij zich aan den voet van den heuvel bevond. Het volgend oogenblik had hij den iangzamen, langen, gelijkmatigen pas gevonden, die iemand het beste over de half- begaanbare paden van het Borneosche hoog land brengt. Vlak boven hem hoorde hij den piependen adem van zij» drager en geleider, die tegen den steilen heuvel opklommen. Des- mond haalde hen spoedig in en met een scherp Niet achterblijven, ging hij hen voorbij er, maakte zich gereed voor een stevigen klim- tocht. Het pad was hoogstens een voet breed. Niet meer dan een in de mulle aarde door de bloote voeten der koelies platgetrapte band aarde, die met vele wendingen zich spiraalde naar den heuveltop. Het smalle lint van geel bruine aarde stak duidelijk af tegen de ver schillende soorten groen van een junglerand, die aan beide zijden als een muur naderden. Van tijd tot tijd bracht de zon, die nog erg laag in het Oosten hing, wat vlekken op de blade ren. De zware dauw die tijdens den nacht op het landschap was gevallen, hief ze als een met diamanten en kleurige edelsteenen bestikten sluier op. Na een nog stelleren klim kwam Desmond op den top van den berg. Een naakte, open plaats, waar twee of drie jungleboomen karige schaduw boden. De zwarte vlekken en half verkoolde boomstronken wezen er op, dat dit een gewild rustpunt was voor de vermoeide dragers. Het scheen het eerste oponthoud te zijn, als men Pulangga's dorp had verlaten. Desmond ging even op een boomstronk zitten en zag aandachtig naar hqt, panorama. Wen ding na wending lag in het landschap door de telkens opduikende heuvels, die tot aan den horizon hun golvenspel doorzetten. In de diepe dalen, waar de zoü nog niet was doorgedron gen, lagen zware mistbanken, als vermoeide werkers tegen den grond geslagen. ^Maar in de verte, naar het Oosten toe steeg een kleurige lofzang rond de paarsgetinte heuvels. Heel kal me buigingen waren in het opstijgen der dauw wolken te herkennen. Hij zag ze zich welven van den eenen hoogen boom naar den anderen. Voor zoo'n hindernis stegen ze dan weer hoo- ger tot ze eindelijk zich verloren in de ijlte, zoo dun werden, dat het menschelijk oog te niet meer alen kan, en de domme mensch fe* IN DE EERSTE KAMER Het ontwerp zal onderzocht worden Nadat de voorzitter den heer Verheyen niet enkele gevoelvolle woorden had herdacht, ont spon -zich plotseling een debat over de mede- deeling van hetgeen de voorzitter van pian was aan de orde te stellen in overleg met de cen trale afdeeling. "In beginsel werd hierbij uitge maakt, of de senaat het hoogst belangrijke wetsontwerp van de finantieele regeling tus- schen het rijk en de gemeenten alsnog zal af doen. Met het voorstel van den voorzitter om het ontwerp op 15 Mei in de afdeélingen te onder zoeken kon de heer Wibaut zich niet vereenigen, want tijd voor dergelijke studiie ontbrak. We zouden zeggen, dat als de heer Wibaut, die eï brochures over geschreven heeft en tal van redevoeringen over gehouden, zooals onlangs nog- bij de algemeene beschouwingen, nu n jg niet op de hoogte is, zal hij daar nooit in slagen. De voorzitter had zich reeds zoo goed als ge wonnen gegeven door te wijken voor de ge zochte motieven van den heer Wibaut, maar gelukkig hield de wethouder van financiën to Haarlem de heer Slingenberg voet hij stak en riep den voorzitter toe, niet toe te geven. Met een week uitstel zijt ge er niet. De rappor teur van het ontwerp, waarbij hij zeer duide lijk sprak in de richting van den heer Wibaut kan daarna wel eens met vacantie gaan en dan blijft het voorioopig verslag uit. Met groote meerderheid besloot daarop de Kamer het ont werp op 15 dezer te onderzoeken. De heer Wibaut had een nederlaag geleden. UIT. HET HOUTBEDRIJF Het standpunt der werknemers DE WERKGEVERS ONTOEGANKELIJK VOOR BEMIDDELINGSPOGINGEN lil antwoord op de uiteenzetting van de werk gevers hebben thanis de werknemersorganisaties eenige officieele mededeelingen verstrekt. Hier in worden o.m. de door de patroons genoemde gemiddelde loonen als sterk opgevoerd gekwa lificeerd. Deze loonen kunnen meestal slechts worden bereikt bij een werkweek van 5060 uur, terwijl zeer velen met het armelijk con tractloon naar huis gaan. Voorts wordt krachtig stelling genomen tegen de opvatting der werk gevers als zou deze staking vakvereenigings- politiek zijn. Het gaat er slechts om de recht matige verlangens der arbeiders, die diep in hun hart leven, tot hun recht te doe® komen, voorts wordt uitvoerig uiteen gezet, dat er tijd genoeg voor beraad is geweest en dus de werk gevers zich over het snelle indienen van het ultimatum niet gegriefd behoeven te gevoelen. Zij zijn verder van oordeel dat de starre hou ding der werkgevers de oplossing moeilijk maakt en leggen er herhaaldelijk den nadruk op, dat zij slechts behoorlijke onderhandelingen vragen over de door de arbeiders rechtmatig geoordeelde verlangens welke, naar het oordeel der arbeiders, het houtbedrijf aan de Zaan zeer wel kan dragen. Voor iedere bemiddelingspoging om met inachtneming der redelijke wensehen dit conflict tot een bevredigende oplossing te brengen blijven zij toegankelijk. SNELHEIDSWEDSTRIJD TUSSCHEN AUTOBUSSEN IN INDIë Twee dooden en elf gewonden SOERABAJA, 7 Mei. (ANETA). Twee auto- gussen trachtten bij de kotta Sidoardjo om het hardst te rijden. De snelheid was zeer groot toen een van de twee voertuigen verongelukte. Twee Chineesche passagiers uit deze autobus werden hij het ongeluk gedood en elf inzitten den werden gewond. weert, dat ze er niet meer zijn. Dan worden ze droomen van verliefde dichters, dan worden ze hoop.... Vlak hij hem werd een zware laag dauw door de aanstuivende hitte opgejaagd, ze vluchtte in haar angst tegen den heuve] op, maar toen deed de zon er npg een schepje op, en zij die kilte en beklemming had gebracht, werd door warmte en licht verdreven. Op den voorgrond, ginds in het dal, lag het groote huis van Pulangga, verkort, daar hét afdaalde van den heuvel naar hem toe. Het bruine dak was een aangename onderbreking van het groen en blauw en wit dat hem overal in het rond tegen kwam. De kant van den heuvel, waar de man nen van Pulangga dit jaar hun aanplantingen hadden gemaakt, toonde vlekken bruin en oranje tusschen het groen van het gras. Resten van boomtronken, die niet verbrand waren, toen zij het vuur in den jungle hadden gezet, stonden nu als ivoren staafjes tusschen het lage nieuwe gewas. De steile heuvelkant, met zijn slingerende wortels, om de rijzige stam men van den jungle was versneden tot rechte vakken. De bruine onderlaag was overal zicht baar. Desmond liet eindelijk af van al die wonden en wreede iiigrijpingen van mensch op het won derwerk der natuur! Alleen op zijn bergtop was nog, zoover hij tenminste vanuit zijn uit kijkpost het terrein kon verkennen, de onge repte jungle bewaard gebleven. Het heldere emeraldgroene der heuvels ging ongemerkt over in de onbepaalde schakeeringeu van pauw blauw en mauve naar het blauw van den Weste lijken hemel. Wat verder stond de rotsige ge stalte van den Aru scherp afgeteekend tegen dit kleurenschema der natuur. De zwarte wig vormige klomp was bestreept en gevlekt met rose en zilver overal waar de verweerde rots de stralen van de steeds stijgende zon opving en in de bleurenbréking van het prisma terug zond. Zeven uren later klom Desmond vermoeid uit een kleine, uitgeholde kano, die als ferry- bootje dienst deed op de Bunan-rivier. Zij liep in een halven cirkel om den lagen, en langzaam glooienden heuvelkant waar zijn standplaats was. Even boven den landingssteiger blikker den drie rijen barakken en enkele kleinere bungalows, die tot huisvesting van zijn kan toorpersoneel dienden, onder de tropische zon in ai de helderheid van 'n schoone wasch. Op de kam van den heuvel, zoowat honderd voet de hoogte in, was een open vlakte, die het huis van den bestuurder en zijn kantoor te dragen had gekregen. De naaste omtrek was prachtig met hagen afgezet. Ze bestond uit gladgescho ren grasvelden, struiken en prachtige bloem soorten droegen rose en gele bloesems. In lijn contrasting met het groeft ter gmjetfeft feft rood der struiken en te geit DE ZALIGVERKLARING VERZEKERD Zooals bekend, werd op 23 April in het V&tf- caan, in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus zelf, de algemeene vergadering gehouden van de Congregatie der Riten, om te beraadslagen over'de drie wondere®, voorgesteld voor Zalig verklaring van pater Claudius de la Co'ombière van de Sociëteit van Jesus. De H. Vader, gehoord de meening van e de consultoren, van de officieele prelaten e: de kardinalen, heeft zich gewaardigd zijne 1 „slis- sing te doen kennen, om Woensdag net decreet der goedkeuring van de drie wonderen te doen afkondigen. Met de publicatie van dit decivet is de zalig verklaring van den godvruchtigen leidsman van de H. Margaretba Maria Alacoque, van den grooteu Apostel der devotie tot het Goddelijk Hart van Jesus, als 't ware verzekerd. Voor de Sociëteit van Jesus en tevens voor alle vereerders van het Goddelijk Hart, zal Zondag 16 Juni, de dag der zaligverklaring, een feest zijn van vreugde en dankbaarheid. TWEE ZALIGVERKLARINGEN In tegenwoordigheid van den Paus had Woenv ■Jjig'ten Vaitïcanedie vocclezing plaats van 't de, creet ,,de tnto" betreffende de zaligverklaring van de eerbiedwaardige Margaretba Redi van do Ongeschoeide Carmelitessen van Florence en van het decreet, waarin drie wonderen worden goedgekeurd, welke waren voorgesteld voor de zaligverklaring van den eerbiedwaardige!! die naar G-ods pater Claudius de la Coiombière S.J, DE SAMENSTELLING DER GROSLIJSTEN Op 5 Mei j.l. vergaderde te Utrecht in hotel Noord-Brabant het partijbestuur der R.K. Volks partij benevens het hoofdbestuur, vertegenwoor digers der 18 Rijkskieskringorganisaties die? partij, tezamen vormende het hoofd-stembureau, teneinde de in de afdeeiingen gehouden stem mingen over de samenstelling der groslijst te eontroleeren en het eindresultaat daarvan vast te stellen. De volgorde der candidaten op de officieele groslijsten dier partij is nu als volgt: In de rijkskieskringen Amsterdam, Rotter dam, Dordrecht, 's-Gravenhage, Leiden, Haar lem en Den Helder; mr. P. M. Arts (Tilburg); F. A. C. Donders (Tilburg); P. M. Beyersber- gen van Henegouwen (Amsterdam); W. C. Set- teur (Utrecht)mevr. E. M. H. Robert geb. de Wolff (Amsterdam); J. Iloutsma (Zwolle); J, Eyking (Beverwijk); G. J. Bouman (Nijmegen); P. J. Goes ('s-Gravenhage) J. P. Schaar (Zaan dam.) In de Rijkskieskringen Utrecht. Arnhem, Zwolle, Assen, Leeuwarden en Groningen; Mr. P. M. Arts (Tilburg); F. A. C. Donders (Til burg); W. C. Setteur (Utrecht); P. M. Beyers- bergen van Henegouwen (Amsterdam!J*. Houtsma (ZwolJ,*)mevr. E. M. H. Robert geb. de Wolff (Amsterdam); G. J. Bouman (Nijme gen); P. J. Goes Den Haag); A. M. van Halde ren (Zaandam); I. de Vries (Steenwijki. In de Rijkskieskringen Middelburg Tilburg, Den Bosch. Nijmegen en Maastricht: mr. P. M, Arts (Tilburg); F. A. C. Donders (Tilburg); P. M. Beyersbergen van Henegouwen (Amster, dam); W. C. Setteur (Utrecht); mevr. E. M. H. Robert geb. de Wolff (Amsterdam); J. Houtsma (Zwolle); G. J. Bouwman (Nijmegen); J. Ey king (Beverwijk); J. W. van den Bergh (Eind hoven); P. J. Goes (Den Haag); P. Mulders (Eindhoven). R. DE BORST Te 's Hage is op 82-jarigen leeftijd o verleden de heer R. de Borst, vroeger commies hij de Koninklijke Hofhouding. De heer De Borst was ridder 2e klasse in de Huisorde van Oranje. manda. Een zestal kokospalmen wuifden traag hun schaduwen over het gras en waren een welkome beschutting voor de massa aanklagers en getuigen die op de zittingsdagen optrokken naar het rechtsgebouw. Het kleine stadje, met zijn spoorwegstation lag aan den and-eren kant van den heuvel. Bunan was het eindpunt van een smalspoor- lijntje, dat over een afstand van zeventig mij len van Fort Malcolm kwam gekropen naar het heuvellandschap van het binnenland Met groote verwachtingen had men het ontstaan van deze lijn tegemoet gezien. Het zou een aantrekkingspunt moeten zijn voor al de markt- produeten uit den omtrek. Alles wat d? jungle opleverde, meende men, zou hier wor den aangevoerd om verder zijn weg te vinden naar de landen overzee. Heele treinen met zwaar beladen wagens zouden door zijn breede straten trekken, ongezuiverde rubber, gutta percha, rotting en damargum zou men er zien heengebracht. Andere zouden vertrekken naar de bergen om de dorpen te voorzien met heele pakken Westersche kleeding, pakken zadén, gezouten vlsch, koperdraad, alles wat de mo derne beschaving had uitgedacht zou men het geisoleerde binnenland als een zegen rei ken. De Chineesche kooplieden zouden d win kels doen verrijzen in dezen maalstroom van handel en natuurlijk, volgens hun gewoonte,, het mes van twee kanten doen snijden, door tel kens voor tusschenpersoon te spelen l ij het koopen en verkoopen der goederen. Helaas, het bleef bij deze droomen. V- or de inlanders van Borneo gaat de machts ireuk; tijd is geld, niet op. Nadat ze zich enkele maan den hadden vergenoegd met liet plezier van het nieuwe ding, waren ze tot de ontdekking geko men, dat ze zich aan de hebzucht van d n tus schenpersoon konden onttrekken door hun reis van een week of zoo nog met twee dagen te ver lengen en hun producten rechtstreeks naar Fort Malcolm te brengen. Bunan, dat in zijn op komst dus leelijk was tegengewerkt, verviel al spoedig tot een vergeten oord. De handel verebte tot het hoognoodig» aft en aanvoeren van wat een kleine nederzetting nu eenmaal niet missen kan. Dit werd eenigennate ver hoogd do'or de onmiddellijke nabijheid van een rubberplantage, Sebrang. Maar het aanvanke lijke trotsche plan om eiken dag een trein te laten loopen en minstens drie of viermaal in de week een grooten goederentrein was lang zamerhand vervallen tot een trein om den an deren dag en Bunan sliep weer le de droomen van een gekneusde eerzucht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 12