DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Sapoge Mem 243 Wandgedierte Garag© Unique 52ste Jaargang Vrijdag 10 Mei 1929 No. 15411 STADSNIEUWS Ruime stalling Dit nummer bestaat uit vier bladen S. V. V. JUBILEERT AGENDA KUNST-AGENDA Laat nu uw v5oning zuiveren van W. VANLOON ZUIVERAARS van gebouwen en schepen Kamerlingh-Onneslaan 124a, Schiedam UWE SCHIEDAM BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440 AUVERTENTIEN1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct pea- regel. Kleine ad verte nties; 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot 'n max. van 50 woorden Kabou'.er-advertenties 5 regels 050, 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voe en of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim- f75 bii ver bes van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele afr en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 6 Mei 1929 het verzoek van de N.V. De Nieuwe Isoleer Maatschappij „De Nim" om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van isolatie materialen in het pand St. Anna Zusterstraat 2226, kadaster Sectie A. No. 1661, door bijplaatsing va,n 2 eleetromotoa'en elk van 5 P.K. drijvende een compressor en een machinale pers, en een smelt-, pek- en wind- ketel, zulks met verplaatsing van een electro motor van 4 P.K., drijvende 2 roerwerken en een pers, verdaagd, aangezien het desbetref fend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 10 Mei 1929. RECEPTIE BURGEMEESTER STU LEMEIJER De burgemeester en mevr. Stulemeijer zul len morgen (Zaterdag), Zondag en Maandag van half drie tot vijf uur te hunnen huize, Singel 159, recipieeren. JUBILé POSTDIRECTEUR Naar wij vernemen zal op Donderdag 16 Mei het 40-jarig dienst jubilé van den heer R. Benthem, directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier, worden gevierd. EEN DOELPUNTENREGEN Veel gelukwenschen Toen we gistermorgen den thermometer eens bekeken om vervolgens een vergelijking te ma ken tusschen de heerschende temperatuur en die van den afgeloopen winter, hadden we heuseh wel een klein beetje medelijden met ons zelf. Bij zoo'n prachtige temperatuur hoor je aan het strand te zitten; Scheveningem, Noord- *"ijk Edoch, S. V. V., de zilveren jubilaresse, had baar aanhang gemobiliseerd om haar 25-jarig bestaan officieel te herdenken. En, aangezien we dit liever niet wilden missen, hebben wij tegen 12 uur welgemoed den tocht ondernomen naar het terrein aan den Havendijk, waar de °ude garde der Schiedamsche vereeniging slag leverde met die vau V. U C. uit den Haag. De Schiedammers, die met rust een 20 voor sprong hadden, kwamen tenslotte met een 6—5 nederlaag als verliezers uit den strijd te voorschijn. De kamp werd onder leiding van scheidsrechter v. d. Moer uit Den Haag, in de beste verstandhouding gespeeld. Vooral voor de jongeren, nu toeschouwers, Was deze wedstrijd zeer leerzaam, daar zij kon den zien, hoe men in de grijze oudheid voet balde. De S. V. V. helden in deze partij waren: de Goede (d)A. Noordergraaf en G. v. d. Horst (a); van 't Zelfde; P. Noordergraaf en Jongbloed (m); v. d. Heyden, v. d. Ende, J. v. d. Ende, D. fciinnemann en H. Semeyn (v). Pan hen wist J. v. d. Horst 3 maal en v. d. Heyden 2 maal het vijandelijke net te doen trillen. Intusschen was het harmonie-gezelschap O. B. K." onder directie van den heer J. C. M. Feltzer het veld opgemarcheerd, om bij tijd en wijle eenige nummers ten beste te geven, Waarna nadat door den heer Dubois namens de supporters een jubileumvlag aan het bestuur van S. V. V. was overhandigd de wedstrijd hanving tusschen „de jeugd", in casu de eerste elftallen van S. V. V. en V. U. C. De Schiedamsche captain won den toss, waar- ba onder leiding van scheidsrechter Wey de eiftallen zich in onderstaande formatie opstel don: S. V. V.: Maltha (d)J. Kiinemann en A. Gsterholt (a); Westelijk, Poort en v. Diggelen (in); D. Versteeg, J. Versteeg, F. v. d. Most, Heelman en Molendijk (v). P U. C.: v. d. Meer (d); v. d. Zalm en J. Hen- iriks (a); de Ruiter, v. d. Wildt en Logjes (bi); Verstoep, Klein, Dill, P. Hendriks en 'au Gelber (v). In een aantrelckelijiken wedstrijd, waarin het jdhousiasme het van de techniek won, heeft 5- P. V. met 72 van de Haagsche eerste klas- •or gewonnen. De Schiedamsche overwinning ten volle verdiend, terwijl het vertoonde Peed opgezette aanvalsspel aan lieel wat mee- •vende vrienden hoop heeft gegeven voor het "o'gende seizoen IV at het verloop van den wedstrijd betreft, j vermeld, dat voor de rust van der Mast IV eemaal en Poelman éénmaal doelpuntte. Na thee brachten Versteeg Jr. en v. d. Most stand op 50. P. Hendriks reduceerde EEN FOTO VAN DE EEUWIGE STAD, geno men vanaf bet Kap it ooi, tmschen de kolossale paardenheenen door van de groepen welke het monument van Victor Emanuel bekronen. den Haagschen achterstand, waarna Versteeg Jr. er 6 1 van maakte. Toen scoorde Klein nog maals (6 2) terwijl Poelman den doelpunten- regen beëindigde, door den stand tot 7—2 op te voeren Om 5 uur werd in „Musis Sacrum" gereci pieerd. Namens het gemeentebestuur sprak hier wethouder de Bruin, die wees op de groote behoefte, waarin het voethalspel voor de volks massa heeft voorzien. Er is vroeger nogal eens geklaagd over de medewerking van het ge meentebestuur, maar spr. kan de verzekering geven, dat S. V. V. in de toekomst van het gemeentebestuur meer plezier zal beleven. De 's middags gespeelde wedstrijd houdt volgens wethouder de Bruin veel beloften in voor de toekomst. De heer J. Hofland, voorzitter van het Vlaardingsche Fortuna, merkte op, dat waar een wethouder zoo spreekt als juist de heer cle Bruin, het perspectief voor S. V. V. gunstiger is dan voor Fortuna. De loop van beide vereenigingen is zeer verwant en spr. hoopt, dat dit jubilé voor S. V. V, het begin zal zijn van zeer veel gelukkige jaren. Als afgevaardigde van V. U. C., welks voor zitter verhinderd was, sprak de heer Logjes, die herinnerde aan vroeger jaren, .toen S V. V. reeds een krachtige vereeniging was. Met vreugde heeft spr. geconstateerd, dat van die kracht niets is ingeboet. De heer Burgwal, sprekend namens deD N, V. B., zei, dat deze hond er prijs op stelt, goed gefundeerde vereenigingen in haar midden te hebben. Als herinnering offreerde spr. een voor zittershamer. Nog werd gesproken door de heer en: Ku- hoorn (Feijenoord)Vrouwdeunt (Gusto's mu- ziekvereeniging)v. Dijk, (S. F. C. Schiedam); Dubois (supportersvereeniging "Door Weer en Wind"); Blok (Schiedamsche Politie Sportver- eeniging); Noordergraaf (Tout les' Neut); A. van Duinhoven (Voorwaarts); H. Krijgsman (R. V. B.)Moerman (Thor). Namens R. F. C. bood de heer van Berkel een ets aan, terwijl wij voorts nog opmerkten, afgevaardigden vam S. F. C.; D. L. V. S; Feijienoord; O. B. K.; alsmede diverse scheidsrechters. Telegrammen waren ingekomen van: R. K S. V. „Excelsior"; Vervoort, scheidsrechter N.V. B.; Z. F. C.; Heracles; Sparta; Wilhel- mina; V. O. C.; O. N. A.; Neptunus; Leonidas; N. E. C. en A. D. O., terwijl behalve door de lagere elftallen van S V. V. bloemen waren ge zonden door de volgende vereenigingen: V. U. C.; S. P. S. V.; C. V. V.; S. F. C.; „Gusto; D. L. V. S.; Arbeiders muziekvereeniging „Crecendo", O. B. K.; Steeds Hooger; Thor; R. V. B.; „Door Weer en Wind" en Fortuna. HEMELVAARTSDAG De eerste dag met permanent „mooi" weer, Is gisteren door de Schiedammers uitstekend benut. Fietstochten naar de bloembollenvelden werden ondernomen, terwijl anderen, meer bescheiden, zich met het 'Sterrebosch tevreden stelden. Ook va.n buiten de stad was voor ons mooie Sterrebosch reeds veel belangstelling en fotografen a la minute en limonade-tentjes hadden dan ook druk wc-rk. VOETEALBAG HEKMESD.VS. Oude reden in actie Het is er gezellig toegegaan aan de Damlaan. Dien geheelen dag door rolde het bruine mon ster, dat binnenkort weer plaats zal moeten maken voor den cricketbal. Om 10 uur nam het „spel" een aanvang. Het is lastig spelen met teams van acht tegen acht en men kreeg -dezen dag vaak te zien, dat op papier sterke ploegen van minder sterke slaag kregen, alleen door verkeerde tactiek. Veteramen roerden zich geducht en de verdedi ging W. v. d. Schouw en H. Offerman toonden zich nog vrij safe. Er waren er heel wat van de oude garde, hetgeen de gezelligheid in niet geringe mate verhoogde. Ten slotte ging de ploeg welke van Es als capi ta;; had met dén len prijs schuiven; van Es zag ook kans den eere- titel te bemachtigen met vertrappen waarbij hij de andere tientallen meters achter zich liet. Met doeltrappen wist geen der eerste elftallers zich te plaatsen. J. Schoo kon het beste den rech terbovenhoek vinden en met 14 van de 18 te behalen punten werd hij eerste. W. Brount.s werd tweede. Tusschen deze bedrijven door werd alle aan dacht besteed aan de reserves van de biauw- witten, die zich om 2 uur, geheel volledig, tegen V. O. C. III opstelden. Laat ons allereerst ver melden dat er flink werd gewonnen en dat de mannen van P. Geul aldus het kampioenschap behaalden. Het was een aardige wedstrijd, met de H. D. V. S'ers voortdurend iets in de meer derheid het laatste kwartier zelfs overtuigd. V O. C. beschikte over een puik backstel en een dito Keeper en er was reeds een groot half uur gespeeld voo-rdat Hazer kans kreeg om met een keurig schot te scoren. Na de rust wer den de goals wat goedkooper. Linksbuiten Valk volgde het voorbeeld van Hazer en maakte er 2—0 van. v. <J. Vaart bad intusschen eenige keien op doei losgelaten maar was niet erg gelukkig met z'n schoten, 't Binnentrio zorgde nog voor drie goals, ieder één zoodat de ge- heele voorhoede in dezen wedstrijd doelpunten heeft gemaakt. Het goaltje van v. d. Vaart was eenig in zijn soort. Onze voorspelling van Woensdag is dus goed uitgekomen, HermesD. V. S. II werd kampi oen. Na afloop trokken allen naar Beijersbergen waar allereerst het 2e elftal hulde werd ge bracht. De prijswinnaars van dien dag konden hun prijsjes in ontvangst komen nemen, waarna men nog geruimen tijd prettig heeft gefeest. HEROPENING Morgen heeft de heropening plaats van den geheel gere-staureerden winkel in religieuss artikelen, Hoogstraat 83. De zaak is thans in handen van den heer W. Reeling, koster der St. Jauskerk. KEGEIEN. „DE KRANS" Bij de voerjaarswedstrijden van den Rotterd. Kegelbond op de banen van café „de Heem raad". N. Binnenweg te Rotterdam, heeft het 2e vijftal van de Schied. Kegelclub „de Krans" beslag weten te leggen op den lsten prijs, een lauwerkrans, en wel met een totaal aantal houten van. 301. R. li. S- V. EXCELSIOR Voetbal Het verloor dan ook en wel met 101. Hét 2e elftalspelers naar Zaandam, aangezien van den wedstrijd tegen V. V. Z. niets meer afhing. Het verloor dan ook en wel met 9—1. Het 2e elftal speelde tegen Aeolus 1 en won na span- nenden en fraaien strijd met 20, Een talrijk en enthousiast publiek moedigde de zwart-wit reserves luide aan. Het kampioenschap is nu vrijwel binnen. Het 3e elftal won met 2—0 van T. O. G. 1 uit Berkel. Het programma voor Zondag is eenigszins ge wijzigd en luid nu als volgt; Excelsior 1—V..V. Z. 1, 2 uur; Excelsior 2— Cel er 1, 12 uur; D.O.N.K. 3—Excelsior 3. 2 uur; Activitas 1Excelsior 4, 2 uur. Voor Zaterdag is nog vastgesteld: st. Lode- wijk eExcelsior d 3 uur. MUZIEKCONCOURS De muziekvereeniging Concordia van Wa<l- dinxveen behaalde gisteren op het te Nieuw koop gehouden concours onder leiding van onzen stadgenoot den heer C. van Gent een len prijs. In den eere-wedstrijd voor le prijs winnaars behaalde Concordia den 2en eere- prijs. De gevolgtrekking had o.i, een betere kun nen zijn. Afgezien van het feit dat deze ges-te de tegenpartij minder sympathiek moet hebben aangedaan, vragen wij ons toch af, of de eerste elftallers deze uitstekende oefening wel achter wege hadden mogen laten. Sportred. N. S. Crt. Zwemmen Het staat nu vrijwel vast, dat in Excelsior ook de zwemsport beoefend zal worden zoowel door de dames als door heere'n. Op de Woensdag a-s. te houden bestuursvergadering zal hierover definitief beslist worden. Het onderzoek betreffende de invoering van tennis is nog in vollen gang. ORANJE-VEREENIGING JAARVERGADERING Propaganda ter vermeerdering van 't ledental Woensdagavond heeft de Oranje-vereeniging in de bovenzaal van „Musis Sacrum" haar jaar vergadering gehouden. Nadat de voorzitter, -de beer J. N. Post de aanwezigen welkom geheeten had, werd door den secretaris, den heer C. van Zon, het volgende jaarverslag uitgebracht: Het jaar dat achter ons ligt is voor de ver eeniging niet onbelangrijk geweest. Ditmaal bereidde onze vereeniging aan de inwoners 'van Schiedam tweemaal feest. De eerste maal ter gelegenheid van den 70sten jaardag van H. M. Koningin Emma, door het geven van een groot vocaal- en instrumentaal concert in het Volkspark. Duizenden hebben daar een genot- vollen avond gehad. De tweede maal was het op den nationalen feestdag bij uitnemendheid, 31 Augustus. Dien dag heeft de O. V. doen zien wat door onderlinge samenwerking is te bereiken. En of er feest gevierd is! Reeds de taptoe aan den vooravond bracht stemming in de gemeente. 31 Augustus ving aan met koraalmuziek voor het Stadhuis. Plech tig klonk het aloude Wilhelmus en het „Wilt heden nu treden"door den vroegen morgen. Velen waren er getuigen van. Het begin was goed en zoo is het den geheelen dag gebleven. Het is geweest elk wat wils. Ook de zieken in de beide ziekenhuizen en de ouden van dagen zijn niet vergeten. Heel Schiedam kon genieten van het middagnummer dat uit een in drie den 's morgens honderden jongens en meisjes op het feestterrein in het Volkspark naar harte lust gekampt om een prijs bij de volksspelen, des avonds waren duizenden aanwezig op het zelfde terrein om te genieten van muziek, klucht en vuurwerk. Zijin deze feestelijkheden nu een liefhebbe rijtje van de O.V.? In geemen deele. De onder grond is, de nationale gedachte aankweken en of versterken. Dit doel tracht de O.V. te bereiken door een luisterrijke viering van den jaardag van het Hoofd vau Staat. Hét bestuur verwacht, dat velen als straks een oproep tot hen komt om mede te helpen de nationale gedachte te versterken, dezen oproep zullen beantwoorden door zich op te geven als lid van de O. V. Het ledenaantal bedraagt thans ruim 2000 doch dit getal is voor onze ge meente veel te klein. Wij eindigen met een woord van dank aan den waarnemend Commissaris van Politie den heer van Veen en zijn staf voor de, prettige samen werking bij de regeling der verschillende fees telijkheden. Niet minder een woord van dank ook aan de pers. Die hulp is onbetaalbaar, daarom waardeeren wij ze te meer. (Applaus). Door den heer J. Berck, penningmeester werd vervolgens een overzicht gegeven van de finan ciën der vereeniging. Het jaar 1928 begon met een batig saldo van f 1671.94. Daarbij komt een gekweekte rente over 1927 van f 83.71; totaal in kas f 1755.65. De uitkomsten hebben bedra gen f 304S.23. Totaal f 4S03.88. Uitgegeven werd f 3513. 35. Nieuw saldo f 1290.53. Daarbij komt de gekweekte rente over 1928 ad f 79.92, zoodat de Oranje-vereeniging met een reserve van f 1370.25 het nieuwe jaar is ingegaan. Nadat een tweetal aanwezige leden de bescheiden hadden gecontroleerd, werd den penningmeester onder dank voor zijn accuraat beheer décharge verleend. Door den voorzitter werd opgemerkt dat het saldo al weer geringer blijkt dan het vorig jaar; versterking der middelen door versterking van het ledental is derhalve dringend noodig. Tevens bracht de voorzitter in herinnering het overlijden van den beschermheer der veree niging, burgemeester J. A. Gijsen, die steeds van veel belangstelling in het werk der Oranje- vereeniging blijk gaf. Onder algemeene instem ming deelde hij mee dat burgemeester Stule- meyer is aangezoc! :iet beschermheerschap der vereeniging op ziéu te willen nemen. De voorzitter sprak voorts een woord van gelukwensch tot het jubileerende S. V. V. en deed mededeeling van de ingekomen dankbe tuigingen van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. den Prins op de telegrafische geluk wenschen, hun ter gelegenheid van hun ver jaardag namens de vereeniging gezonden. De aftredende bestuursleden de lieeren C. van Zon, J. de Kok, J. D. Vogelij, K. de Bruyn, H. Pluym, P. Engerink, H. Gotink, J. D. Winis- ter, J. Brounts en C. B. van Noort werden bij acclamatie herkozen. Door den voorzitter der propagandacommis- sie, den heer W. van Zon Jr. werd daarop mede deeling gedaan van de voorbereidende maatre gelen door deze commissie genomen, ten einde het ledental der vereeniging hooger op te voe ren. Een geanimeerde rondvraag waarin reeds het een en ander kwam door te schemeren omtrent de. feestelijkheden welke d-e Oranje-vereeniging op 31 Augustus aanstaande hoopt aan te bie den, volgde, waarop de bijeenkomst door den voorzitter werd gesloten. VERDUISTERING Door de politie is proces-verhaal opgemaakt tegen den 25-jarigen kantoorbediende P. F. ujt Rotterdam, die zich ten nadeele van een firma hij wie hij in betrekking was hier ter stede, had schuldig gemaakt aan verduiste ring van geldsbedragen van 125 en 82. TELEFOON 68817 lederen Zondag Patronaat Si Domtnieus Godsdienstonderricht en ontspanning lD het patronaatsgebouw Emmastraat. van half acht tot negen uur,. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius S uur, R K Volksbond lederen Maandagavond clubavond u iv. Damclub t D O. Kath Kring. Dinsdag bestuursvergadering It K Meta.u- bewerkersbond „St Eloy", Gebouw It U. Volksbond. lederen Woensdag ItepetUle Koniuk! mm- nenzangvereenlging ..Orpheus", gebouw 11 R, Volksbond. Aanvang half negen lederen Woensdagavond vergadert!»: .Kauio- Uek Streven". Gebouw Kath Kring lederen Woensdagavond van hall acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van nn.,t- werk bij de Theresiavereenlging aan net re- bouw van den R. K Volksbond lederen Woensdagavond van nor tot half negen zitting besiuur Spaarfond» ft S. V. „Excelsior" Gebouw Kaïh Kring lederen Zaterdag Stedelijk Museum geopen 1 van 2 tot 5 uur. Dinsdag 14 Mei Vergadering propagandacjub „St. Clemens", cnderafdeeling „Algemeene R. K. Propagauda- Club" Parochiehuis. Verslag huisbezoek. Asm- vang 8 uur. Vrijdag 10 Mei R. K. vereeniging voor E. H. B. O. Leden vergadering in den R. K. Volksbond. Vrijdag 17 Mei Comité tot uitzending van zwakke kinderen (omderafdeeliag van den Ned. R. K. Volks bond). Algemeene ledenvergadering Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 10 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.— per H.L. H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 32.per H.L. r, SCHIEDAM, 10 Mei. Mein noteert voor Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.— per H, L. Spoeling Noteering 1.50. TE ROTTERDAM. 11 en 12 Mei; Groote Schouwburg, lek Küsse Ihre Hand, Madame (Frits Hirsch- Operette) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s; Circus-Schouwburg, Nummer Zeventien (Nw Ned. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). SCHEEPVAART SCHIEDAM, 8 Mei. Aangekomen: s.s. Ron- clii, van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven; stoomhopper M. O. P. 217 G Nieuw terug van proeftocht aan de werf Gusto, Oosterhaven. SCHIEDAM, 8 Mei. Vertrokken: s.s. Neuilly, naar Duinkerken; s.s. Murpessa, naar Fayal voor order; s.s. Agen, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 10 Mei. Aangekomen: s.s. Albatros, ledig va.il Rotterdam; s.s. Kilo, ledig van Rotterdam; s.s. Gucenbrier, van Bremerha^n, om te dokken in de Wilhelmina. haven. docr de fa. Reel. 4215 S 16

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1