FEUILLETON DE IDEALIST l* VRIJDAG 10 MEI 1S29 TWEEDE BLAD iÉÉÉlÉi PAGINA 2 I» f" It R. K. FEDERATIE. FRAAIE SUCCESSEN VAN NJORD STUDENTEN-ROEIWEDSTRIJDEN OP HET NOORDZEEKANAAL. DE WEDSTRIJDEN. 1 NABESCHOUWING. 1 I II I? i brachten er niet veel van terecht. Nu kan /oor Charlois als excuus gelden, dat zich ln deze Unie vier invallers bevonden, maar des ondanks had zij met wat meer energie stel lig tot een beter resultaat kunnen komen. Het aanvalsquintet van D. V. Z. speelde na de rust wel wat beter, er zat toen wel sa menspel in, doch eerste klas fahig lijkt dit deel van de ploeg ons toch niet. Het beste deed van beide clubs schuilt ln de verdediging; vooral die van X). V. Z. maak te een goeden indruk. Jammer was, dat door een onhandigheid van den rechtsachter der blauwwitten de gelijkmaker ontstond. De eerste aanvallen werden door Charlois geleid, doch het spel in de voorhoede is te peuterig om bij de verdediging van D. V. Z. succes te hebben. De blauwwitten werken zich dan wat los en bij de van deze zijde ondernomen aan vallen blijkt, dat de doelman van Charlois niet erg betrouwbaar is, doch het loopt zon der ongelukken at. De strijd krijgt dan een verdeeld karakter, nu eens moet deze verde diging dan gene handelend optreden om doelpunten te vodrkomen. Eenmaal denkan wij Charlois te zien scoren, doch het leder gaat buiten het bereik van den doelman ra kelings naast. De scheidsrechter moet dan aan twee spe lers van D. V. Z. een waarschuwing geven, den één wegens te forsch spel, den ander wegens inmenging in de beslissingen van den arbiter. Voor de rust blijken beide ploegen onmach tig tot doelpunten, zoodat met blanken stand wordt gepauzeerd. Na de hervatting oefent D. V. Z. een groo- ten druk uit op het doel van Charlois en het durt dan ook niet lang of de middenvoor geeft met een fraai schot zijn club de leiding. Dat is het sein voor Charlois om de zaken wat flinker aan te pakken. Herhaaldelijk zit haar voorhoede voor de vijandelijke veste, doch het schieten is zeer slecht. Als de doel man van D.V.Z., na ongeveer 'n half uur spe len» op den grond liggend; den bal goed op vangt, scharen drie spelers van Charlois om hem heen. De rechtsachter van D. V. Z. zet een van hen dan wat al te hardhandig opzij, zoodat de scheidsrechter Charlois een straf schop toekent, die ln een doelpunt wordt om gezet. De strijd wordt nu zeer spannend en levendig. Belde ploegen stellen alles in het werk voor het winnende doelpunt, doch dit blijft achterwege. Het einde komt derhalve met een verdeelen der punten, waarmede beide clubs tevreden kunnen zijn. Nog een gelijk spel H. O. V. kreeg voor dezelfde competitie R. D M. op bezoek en wist de DTOogdoEkers haar tweede punt afhandig te maken. R. D. M., dat in haar drie thuiswedstrijden, die zij achtereenvolgens te spelen kreeg, drie over winningen boekte, schijnt zich dus op vreemd terrein niet zoo bijster thuis te gevoelen, ge zien de twee gelijke spelen, waarmede zij zich nu heeft moeten tevlreden stellen. Intus- schen blijft zij nog fier aan het hoofd gaan van deze competitie, waarin Charlois nu niet zoo bepaald goed figuur slaat en als eerste klasser wel van het tapijt zal verdwijnen. De stand De stand lu deze competitie Is nu geworden: gesp. gew. gel. verl. p. v. t. gem. R. D. M. 6 3 2 —8 12—4 1.60 Germinal 3 2—14 5—3 1.33 H. O. V. 6 2 12 5 7—8 1.— D. V. Z. 4—222 2—5 0.50 Charlois 3—1^1 1—7 0.33 De uitslagen. Promotie- en degradatiecompetitie le en 2e klas: H.O.V.—R.D.M. 2—2; Charlois—D.V.Z. 1—1 3e klas B: DendoD.D.C. O3; 3e klas C: MartlnitDelfshaven 6O. Res. le klas D: V.O.C. 4Excelsior 4 12. Res. 2e klas B: N.H.S. 2—N.S.C. 2 0—1. Res. 4e klas B: Sparta 8Overmaas 4 41; I.eonidas 6—C.V.V. 6 2—3; Res. 4e klas C: Feijen- oord 10—V.O.C. 7 7—1; R.F.C. 6—Sparta 9 1—4; Neptunus 8Fortuna 4 25; Res. 4e klas D: C. V.V. 7Luno 2 05; Fortuna 6E.D.S. 13; Res. 4e klas F: R.E.S. 2de Musschen 6 42; Res. 4e klas G: T.A.G. 2Ursus 3 35; D.R.V. 2—V.N.D. 3 3—2; Res. 4e klas H: K.E.Z. 2—Lu no 3 210; Res. 4e klas I: Coal 3Hion 3 41; Noorden 6—R.F.C. 7 1—3. ZWALUWEN ELFTAL—DUSSELDORFER ELFTAL. Door de vereeniging De Nederlandsche Zwa luwen zijn de volgende elftallen samengesteld voor de twee wedstrijden, die resp. op den eersten en tweeden Pinksterdag te Arnhem op het Vi- tesse-terrein en te Apeldoorn op het A.G.O.V.V.- terrein zullen worden gespeeld tegen het sterke Dusseldorfer stedenelftal waarin o.a. verschillen de spelers uit het Duitsche elftal zijn opgeno men: Voor Arnhem: van Wezel (Tubantia), Hor sten (Vitesse), Severtjn {Tubantia) Schlosser (Heracles), Huizinga (Hilversum), de Leeuw (Willem IX), W. Tap (A.D.O.), van Loon (Wil lem II), Bakhuys (Z.A.C.), Kopls (N_A.C.) en Landaal (A.G.O.V.V.) Voor Apeldoorn: Hannesen (Quick, N.) Stieve (Enschedé). Tiethof (Robur), Scheffers (H.D. V.S.) van Schaick (A.G.O.V.V.), Nikkels (Robur) Ntjman (A.G.O.V.V.), van der Grlendt (H.D.V.S,). Kluin (A.G.O.V.V.), Leerkotte (Golto) en Lan daal (A.G.O.V.V.) DE WEDSTRIJDEN. V. V. Z.Excelsior 101. Kort na het begin opent v. Halderen de score en met de voorhoede-spelers F. de Lange en J. de Lange weet hij, geholpen nog door een straf schop, voor de rust den stand tot 60 op te voeren. Na de pauze wordt het met de gasten niet beter. Zij schijnen geheel uitgespeeld en ma ken er niet veel meer van. Achtereenvolgens wordt de score opgevoerd tot 90 waarna Excel sior tengevolge van een strafschop tegen scoort (91). Vlak voor einde wordt de stand op 101 gebracht. Hiermede zijn de Zaankanters kampioenen van hun afdeeling. In het R. IC Vereenigingsgebouw werd na afloop van den wedstrijd, die muzikaal was opgeluisterd, dit feit door hartelijke toe spraken van den voorzitter, den geestelijk-advi seur, de supporters-vereeniging en de afgevaar digde van den D.H.V.B. herdacht. ROOMSCH KATHOLIEKE R'DAMSCHE VOETBALBOND KLASSE 2E ges. gew. gel. Excelsior 2 Excelsior 2 Aeolus 1 Raptiml D. O. W K. Lodewijk 1 Activitas 1 Duiven 2 Celer 1 Spartaan 2 13 13 14 11 12 14 12 12 12 1) vrl. p. v.-t. 2 20 39-21 9 9 5 6 5 4 4 4 1 2 2 3 0 1 2 2 1 1 20 39-21 20 48-25 13 27-23 12 37-36 11 32-35 10 21-31 10 27-39 9 25-40 3 17-29 St. Lodewijk 1Raptim 1 0—1 In een wedstrijd waarin de groen-witten steeds de meerdere waren moestem zij toch 't vaantje strijken Voor de rust was Raptam te veel ingesloten en door zeer goed doch ook nlat onfortuinlijk verdedigen hielden zij den stand blanco. Wanneer er gedraaid is, speelt Raptam met den wind in den rug stukken beter. Na 'n kwar. tier spelen we^t de madvoor der gasten de eeni- ge goal te maiken. Bij een ver schot staat de Lod. keeper voor zijn doel en de bal verdwijnt over zijn vingers ln het net. Lodewijk is nu steeds sterker, dodh het einde komt met on- veranderden stand. Excelsior 2Aeolus 1 2—0 Voor een ongekend aantal belangstellenden is de „big match, tusschen nummer een en twee van de 2e klasse E geëindigd in een 20 overwinning voor de gasthearen. Hoewel Aeo lus zeker een tegenpunt verdiende, wonnen de zwart-witten welverdiend. De wedstrijd was vanaf het aanvangs- tot het eindsignaal zeer fraai en spannend. De aanwezigen, waarhij wij o.a. Ir. Hofstee en Pater Hulseboe opmerkten, hebben ongetwijfeld genoten van dezen op hoog peil staanden en fair gespeelden wed strijd. Zelden zagen wij zoo'n moeien kamp in den Diocesanen Bond. Intussohen heeft Excelsior 2, dat aan het be gin van het seizoen met een nederlaag tegen St. Lodewijk begon, zich door deze overwin ning aan den kop van het ranglijstje geplaatst. Wanneer de Schiedammers uit de nog restee- rende wedstrijden tegen Donk 2 uit en Celer 1 thuis 3 punten weten te behalen, is bet kam pioenschap behaald. Aeolus speelt Zondag haar laatsten compe title-wedstrijd tegen de hekkensluiter Spar taan. De rood-zwarten zullen hieruit wel winst behalen en wachten dan op het struikelen van de Jemevermenschen. Direct na den aftrap zwerven de bezoekers voor de Schiedamsöhe veste, doch door falen van bet binnen-trio en krachtig ingrijpen van de Excelsior-baoks blijft succes uit. Wanneer de spelers wat zijn ontzenuwd, blijkt Excelsior sterker te zijn. Na ongeveer 20 minuten spe- lens doelpunt de SehiedamsaÉe midihalf met een keurig geplaatst, onhoudbaar schot, voor de eerste maal. Het spel blijft vliegensvlug op en neer gaan. maar voor doel weten de rood-zwarten het kleine haast niet moeilijk te maken. Bij een der Exceleior-aanvallen is het wederom de spil dde een hard schot inzendt, Duncher stopt maar kan niet wegwerken, waardoor Jansen slechts voor het inkajnere nheeft. 2—0. Aeolus pakt nu wat flinker aan en wanneer Godefrol unifair wordt genomen krijgen de gasten een penalty te nemen. Lawnems plaatst zich achter de hal maar Kleinelioort keert het schot tot tweemaal toe. Spoedig daarop is het rusten. In de tweede helft is Aeolus steeds een stikje sterker, maar het lange treuzelen der binnenspelers is oor zaak dat niet gedoelpunt, terwijl de wei nige sdhiobem door den Schiedamsehen doelwach ter op resolute wijze onschadelijk worden ge maakt. Telkens weer is het Lauwans, die z'n mannen aan het werk zet mat keurig geplaat ste tallen. Eindelijk dan komt het lang ver wachte punt als een keurige voorzet van rechts wordt ingekopt. De scheidsrechter annuleert echter dit doelpunt en wanneer van Haasteren het einde aankondigt, heeft Excelsior 'n zwaar bevochten zege behaald en Aeolus haar neder laag sportief gedragen. Aeolus 1Excelsior 2 21 De destijds met 42 in het voordeel der zwart-wlitten gestaakten wedstrijd, werd nu ook uitgespeeld. Aeolus vermocht geen veran dering meer in den stand te brengen, zoodat de zwarte reserves eein kostbare buit binnen haalden. KLASSE 3G ges. gew. gel. vrl. p. v.-t. S. G. V. 1 fi. 14 11 3 0 25 57—15 Spartaan 3 i 13 10 2 1 22 51—18 Excelsior 3 15 7 2 5 16 37-33 Aeolus 2 14 6 3 5 15 42-38 M. S. B. 1 13 7 0 6 14 45—39 M. S. B. o,bd5ndkm n n T. O. G. J 15 5 2 3 12 28-41 Celer 2 15 4 0 11 8 36-56 D.O.N.K. 3 12 2 3 7 7 27—37 Lodewijk 2 13 2 1 10 5 23—66 Excelsior 3—T O. G. 1 2—0 T. O. G. heeft eerst het voordeel van den wind. Excelsior gaat het eerst tot den aanval over. De strijd gaat echter spoedig gelijk op. Na een half uur spelens doelpunt de rechts binnen van Excelsior onhoudbaar. Het spel gaat vlug op en neer en met de rust is de stand 10. Na de rust wordt het spel er niet zachtzinni ger op. Verschillende vrije schoppen worden uitgedeeld. Tien minuten voor het einde schiet de zwart-witte rechtsbuiten vanaf de zijlijn in. Met dezen stand komt 't einde van den onple- zlerigen wedstrijd. Aeolus 2Celer 52 Aeolus 2 behaalde een regelmatge 52 over winning op Celer 2 waardoor zij haar positie op de ranglijst iet® verbeterde. KLASSE 4H ges. gew gel. vrl. P- v.— -t. Duiven 3 14 10 3 1 23 69- -11 Excelsior 4 12 8 3 1 19 51- -17 S. F. L. 1 11 7 2 2 16 36- -16 Velox 1 9 7 1 1 15 45- -23 Celer 3 15 5 3 7 13 40—5S Lodewijk 3 15 4 1 10 9 36- -59 V. G. M. 2 13 3 1 9 7 23- -47 Activitas 2 11 2 2 7 6 21- -39 Ignatius 1 11 1 0 10 2 15—67 S. F. L. 1—Duiven 3 1—0 Beide elftallen zijn vrijwel volledig. Al spoe dig blijkt dot S.F.L. zijn huid aan de ongesla gen kampioenscandidaten zoo duur mogelijk zal verkoop-en. Met hart en ziel wierpen èn Duiven èn S.F.L. zich in den strijd. S.F.L. oefen® eeniig overwicht uit en forceert verschillende corners. De enkele Duiven uitvallen zijn echter gevaarlijk. Beide verdedigingen zijn op hun qui vive. Rust 00. Na de hervatting pakken beide ploegen extra aan. Eenmaal zien we van Gent bijna doelpunten maar de keeper geeft niet thuis. Kort hierop tackelt de Duiven linksback de zwarte centervoor. Penalty! V. d. Sande vol trekt 't wel wat zware vonnis. Nu ls de prik kel er, met élan wordt verder gespeeld. Het S.F.L. komt even in 't nauw. V. d. Sande redt keurig, 't Gaat snel van doel tot doel. Alles op alles. Bij een S.F.L. aanval redt de Duiven keeper. Wanneer 't tegen 't einde loopt verdedigt S.F.L. met man en macht. Duiven komt haast onweerstaanbaar opzetten. V. d. Sande redt nog enkele malen. Wanneer het eind daar is heeft Duiven haar eerste nedei- laag geslikt. Een mooie amicale partij. Leiden wint het hoofdnummer, de over- naadsche vier en de skiff. De acht voor Laga en de jonge vier voor Triton. Toen we tegen tweeën in een snelle motorboot de baan opvoeren en naar den start trokken, wisten we dat deze varsity een groot succes zou worden, wat er ook gebeuren ging. Want wonder boven wonder het was best weer, de zon scheen en de wind was in het geheel niet hinderlijk omdat de booten dien wind pal in den rug hadden en er dus geen boei-voordeel was. Dat is in den regel de cardinals fout van deze baan, doch nu was een zuivere strijd gewaar borgd. Dank zij het stralend zonnetje was de belangstelling buitengewoon groot. We gelooven dat liet record gebroken is, zoodat het geheele wedstrijdterrein een bepaald éénigen aanblik bood. Er heerschte een prachtige stemming, muziek schalde van alle kanten, er werd ge zongen en gejuicht en honderden „old bleues" voelden zich weer jong, leefden weer in gedach ten in dien heerlijken studententijd. Het was een echt sportief studentenfeest, een bijna on-Hollandsche fidelitas in dit prachtige echt-Hollandsche milieu. Het is uitsluitend aan het prachtige, zij het nog wel iets kille weer te danken, dat de stem ming er in bleef ondanks het feit, dat in jaren het verloop der wedstrijden niet zoo gerekt was. Men begon al met 20 minuten vertraging en men eindigde ca. 1% uur te laat ondanks het feit, dat er feitelijk maar E races plaats vonden, daar de overnaadsehe twee (alleen Nereus was hier opgekomen) uitviel en het Minerva-numnier ook verviel, al waren er twee ploegen. Hier ontbrak echter op tüd de kamprechter en na een kwar tiertje wachten trokken toen de veteranen-ploe gen van Laga en Triton toen maar, op eigen avontuur een race improviseerend, over de baan. Van Laga verscheen zoowaar de varsity-winnaar van 1927 volledig aan den start We zullen dus thans de vijf races even nader beschrijven, doch willen dan eerst even de oor zaak noemen van de enorme vertraging in de afwerking van het programma. Die oorzaak is ten deele gelegen in de scheep vaart, dus is ten deele als force majeur te beschouwen. Men kan een oceaanboot niet laten stoppen voor een roeiwedstrijd, wijl echter de vele pleiziervaartuigen die zich op dezen dag niet ontzagen het pleizier van anderen te vergallen. Het permanente comité van den Ned. Studen- tenroeibond zoeke naarstig met de betrokken autoriteiten naar een regeling die een dergelijk oponthoud in de toekomst voorkomt. Het zal de populariteit van deze karakteristieke wedstrijden zoor ten goede komen. De jonge vier. Keurig op tüd lagen we met de snelle „ïsala" van den heer De Ruyter, die zoo welwillend was enkele journalisten de races van nabij te laten volgen, aan den start en ook kamprechter Fok ker, met time-keeper dr. Marres, waren even als de belde ploegen o-p tijd klaar toende pech begon met het feit dat de boot van den kamprechter in den kabel van de startlijn vast raakte. Wij snelden te hulp, raakten zelf vast, eindelijk weer los en toen is de kamprechter met den tijdopnemer maar in de persboot over gestapt en kon 20 minuten te laat de eerste race beginnen. Dit werd een prachtige strijd. Laga startte het best en kwam direct voor, doch Triton liep spoedig in en toen ging het vrij wel gelUk op, hadden de booten om beurten de leiding. Ieder spurtje werd beantwoord, elke tempo-versnel ling overgenomen, kortom, een prachtrace. Te gen 't einde schoof Laga naar voren; het was voor Laga, dacht ieder. Een 40 meter voor de finish zette Triton echter een formidable eind spurt in, liep den achterstand van y2 lengte in no time in en won nog met ca. 1/3 lengte voor sprong in den goeden tijd van 7 min. en 4 sec. De overwinnaars waren: Sj. N. de Haan, (boeg), .T. Cornelus, M. F. Kotting, H. E. Rom- bouts (slag), Thi Sij. Ho (stuurman). Overnaatlaclie vier. Zes deelnemers, alle 5 clubs met één ploeg en Nereus met twee. Inmiddels was de kamprech- terboot weer in orde en om 10 minuten voor drie konden de zes booten afgaan. De flanken, Njord van boei I en Triton van boei VI, schoven dade lijk naar voren en Laga zakte al spoedig af. Na 500 meter liep Njord iets uit en begon Aegir op te zetten. Een aardige strijd om de 2e plaats ontspon zich tusschen Utrechtenaren en Gro ningers. Ook de beste ploeg van Nereus gaf goed partij, doch Nereus II en vooral Laga speelden geen rol; de Delftenaren lieten zelfs loopen voor het einde. Njord won wel verdiend in 7 min. 29 3/5 sec. een beste tijd voor een oveinaadschen ploeg. Tweede was Aegir op ca. iy2 lengte (een aardig succesje voor de Groningers), derde Triton. 4 Nereus I, 5. Nereus II, 6 Laga. In den winnenden ploeg'roeidenr G. Beelaers v. Blokland (boeg); J. C. v. Eek, J. J. Vriesendorp, R. A. H. F. Werdmüiler von Elgg (Slag) en D, E. C. voa Devivere (stuurman). De skiff. Het skiffnummer bracht drié booten aan den start. Triton zakte al spoedig af en v. d. Meer leidde van meet af aan, doch moest zich geheel geven om den kleinen Amsterdammer van het lijf te houden, waarin de senior-sculler tenslotte overeenkomstig de verwachting slaagde. 1 Njord in 8 min. 5 sec.; 2 Nereus (1 lengte); 3 Triton, vele lengten- De oude vier (hoofdnummer). Na heel lang wachten werd als volgt gestart op de 3000 M. baan: 1 Aegir, 2 Laga, 3 Nereus, 4 Njord, 5 Triton. g Roeivoordeel was er niet. De start was mooi gelijk en aanvankelijk trokken de ploegen gelijk op. Triton lag het eerst iets voor, daarna Laga. Op 1000 M. had Laga de leiding en was Njord al op de tweede plaats, Triton derde, Nereus als een lengte achter en Aegir nog verder. Triton roeide op de tweede 1000 M. zeer onregel matig en Laga ook, vooral no. 2 der Delftenaren was reel te laat. Maar het tempo bleef er in. Niettemin kwam Njord toen regelmatig als een klok opzetten en tenslotte zijn de Leidenaars onweerstaanbaar naar voren gekomen met zeer rustigen en regelmatigen slag. 1 Njord in 11 min. 11 sec.; 2 Laga (1)4 lengte);' 3 Triton; 4 Nereus; 5 Aegir. In de winnende boot zaten H. Beusker An- dreae (boeg), H. M. C. Poortman, T. H. O. Gaymans, L. M. J. Rédelé (slag), TJong Njan Han (stuurman). De acht. Het slotnummer was de jonge acht, waarvoor behalve Aegir alle deelnemers startten, dus een race van Vier. Spoedig vormden Laga en Njord de voorhoede en Triton en Nereus den staart. Deze groepeering bleef tot het einde doch Laga leidde voortdurend en tegen 't einde kwam da staart flink opzetten. De Delïtsche ploeg hield de eer van haar club kranig op en roeide pittig en snel. Deze acht verdiende te winnen en Ia tot meer nog in staat als zij langer geoefend heeft. Het resultaat van deze laatste race was: 1 Laga in 6 min. 28 4/5 sec.; 2 Njord (1 l/t lengte); 3 Triton (2)4 lengte); 4 Nereus (3 lengte). De winnende ploeg bestond uit H. W. Beren schot (boeg), M. Jansen, A. J. van Romomdt, E. W. van Oven, B. Diepeveen, M. H\ Maas, W. de Jongli, R. Engelberts (slag), M. van 't Hooger- huys (stuurman). Het is een groote dag voor Njord geweest. Voor de eerste maal na 21 jaren heeft Njord het hoofdnummer weer eens gewonnen en dat op een wijze die geen twijfel laat welke ploeg de beste was. De Leidenaars hebben keurig regel matig geroeid, hun ploeg was een senior-ploeg, die niet zooals alle andere ploegen op dezen dag de sporen vertoonden van een te korten oefen tijd. De veronderstelling dat deze ploeg te oud zou zijn, is niet juist gebleken. Het ls ongetwij feld geen buitengewone ploeg. De tijd van 11 min. 11 sec. is niet bijzonder gunstig doch het is een goede ploeg en dat kan men in de laatste jaren maar zelden van Hollandsche roeiploegen zeggen, helaas. De wijze waarop Laga partij gaf, getuigt van de enorme energie der Delfte naren want zij roeiden slecht. Het technisch roeien van Laga was minder dan van Triton en Nereus, doch de fighting spirit vergoedde allea en Laga heeft de Leidenaars in elk geval flink partij gegeven. Maar hqt succes van Njord beperkte zich niet tot het hoofdnummer. Ook de overnaadsehe vier won Njord ln behoorlijken stijl en v. d. Meer, de senior-sculler, bleef in het skiffnummer in de meerderheid al gaf de beginneling Levle van Nereus kranig partij. Jammer dat ln de jonge vier maar 2 ploegen startten. Niettemin was het een fraaie strijd, de spannendste van den dag. De jonge acht van Laga maakte een goeden indruk al haperde er technisch nog al wat aan. In de acht handhaafden de Delftenaren dus hun reputatie. Het feit dat nu eens niet Laga of Nereus won doch na 21 jaren eindelijk Njord met de eer ging strijken, noemen wij verblijdend, niet alleen voor Njord, doch voor de geheele roeisport. Moge dit de Leidsche studenten weer tot een bijzondere krachtsinspanning prikkelen. Was het misschien de aanwezigheid van de koninklijke studente. Prinses Juliana, H. IC. H, volgde op een groote motorboot met vele studiegenooten d« races die de Leidenaars tot deze verrassend? prestatie inspireerden? VRIJ NAAR HET ENGELSCH VAN E. P IPSHILL 1) De meesteres van Thorpe verveelde zich. Die bijzonderheden aangaande pachten en kosten van onderhoud waren ontzettend vervelend. De zinnen en bewoordingen, waarin een en ander gesteld was, brachten haar bijkans in verbijs tering. Zij voelde zich verplicht, om ze in zeke ren zin voor kennisgeving aan te nemen, en zonder bedenken den raad aan te nemen, haar zoo kalm gegeven door den man, die eerbiedig ter rechterzijde van haar stoel stond. Deze overeenkomst met Philip Crooks is een ietwat belangrijk stuk, merkte hij op. Met uw welnemen zal ik het u voorlezen, juf frouw. Zij knikte bij wijze van toestemming, en leunde vermoeid achterover ln haar stoel. De rentmeester begon op te lezen. Zijn meesteres sloeg hem gade door haar half gesloten oog leden. Zijn stem had een ietwat zangerigen klajnk, niettegenstaande het sterke landelijke dialect, dat hem eigen was. Hij las ernstig en zonder zijn oogen van het papier op te .slaan. Zijn toehoorster deed geen poging, om den zin te vatten van den stroom woorden, die zoo eentonig van zijn lippen vloeide. Zij was bezig met een studie van. den man te maken. Stoer, en verweerd, netjes gekleed in landelijke kleedtj van ietwat ouderwetschen stempel, met de keuirig verzorgde grijze bakkebaarden en een mond, die haar onwillekeurig deed denken aan een raschechten fox, vertegenwoordigde hij voor haar in zijn scherp omlijnde persoonlijkheid de onveranderlijke zijde van het leven, welke zij ook meende te bespeuren in do machtige eiken in haar park, en dé Téór-hbsforfache rotsen, die als ingegrift waren in den grond van de heuvels verderop. Zoals zij hem nu zag, zoo had hij haar ook vijftien jaar geleden geleken. En toch, viat een verschil! t)ie tijd was voor haar een boekdeel geweest en slechts een hoofdstuk voor hem. Zij was de wereld inge gaan; rijk, begaafd, geneigd om alles te onder zoeken, maar niettemin even fijn besnaard als de meesten haar sexe. Overal had zij zich be wogen in de maalstroom van het leven, altijd trachtend, om haar vreugden te stillen. Zoo was het meisje een vrouw geworden en wws iedere zenuw alshelware er op gespannen, om te grijpen naar de opwinding van het oogen- blik. Altijd badden haar vingers om zoo te zeggen getornd aan de levenscellcn, en één voor één waren die weggevallen. Dezen morgen, nu het stralend zonlicht het ruime vertrek bin nenstroomde, voelde zij zich niettemin onbe grijpelijk vermoeid; vermoeid en verwelkt Haar kamenier verstoaid niets van haar werk. De twee uren, die ze aen haar toilet besteed had, waren weggegooid. Zij voelde, dat haar oogen hol stonden, en haar wangen bleek zagen. Vijftien jaar; en die man was niet zóóveel ver anderd. Zij betwijfelde, of hij wel ooit buiten do grenzen van haar landgoed was geweest. Zij betwijfelde of hij wel ooit het verlangen daarnaar gehad had. Wind en zon hadden zijn wangen gebruind, zijn oogen waren helder, zijn lichtelijk gebogen houding was eerder die van den ruiter, dan dat zij een gevolg was van zijn hoogen leeftijd. Hij zag er uit als een man, die tevreden is met het leven, en met de positie, die hij bekleedt; en die gesteltenis maakt haar verbazing gaande. In haar wereld was niemand zoo. Was dat soms een ingeboren gave, vroeg zij zich af, die hij bezat, een soort tegengif tegen de rusteloosheid dezer wereld, dat hij met zich droeg, of was bet alleen gebrek aan intellect? Hij hield op met lezen, en vouwde de blad zijden in elkaar, toen bij bemerkte, dat zij nog altijd naar bem keek met dezelfde uitdruk king van gespannen aandacht, waarmee zij naar zijn eentonigen vloed van woorden geluis terd bad. Haar belangstelling was een verras sing voor hem. Het kwam niet bij hem op, om iets persoonlijks achter die belangstelling te zoeken. De overeenkomst is over het geheel billijk, naar mijn meening, merkte hij op. U vindt mis schien dat die clausules Als de overeenkomst u voldoet, viel zij hem in de rede, zal ik ze bekrachtigen. Zij maakte een lichte buiging en zag den stapel papieren op de tafel even door. Ik geloof niet, dat er nog wat anders ls, waarmee ik u hoef lastig te vallen, juffrouw, zeide hij. Zij knikte gebiedend. Ga een oogenblik zitten, Mr. Hurd, zei ze. Als hij al eenige verrassing voelde, dan liet hij die niet blijken. Hij nam een der hoogge- rugde stoelen, die bij de tafel stonden, en ging zitten, met dat lichtelijk gebaar van beslistheid, dat al zijln bewegingen kenmerkte. Hij voelde zich niet onbehagelijk, toen hij bemerkte, dat haar donkere, moede oogen hem nog altijd gadesloegen. Hoe oud bent u, Mr. Hurd? vroeg zij. Ik ben 63, juffrouw, antwoordde hij. Haar wenkbrauwen gingen even omhoog. Het leek haar ongelooflijk. Zij dacht aan de man nen van 63 of daaromtrent, die zij kende, en haar lippen plooiden zich tot een van die nauw merkbare en zeldzame lachjes van echte vroo- lijkheid, die al de lijnen van haar vermoeid gelaat uitwischten. Herinneringen aan de pro menade in Marienbad en Karlsbad, en de Kursaal in Homburg, do'emden voor haar op. Zij zag ze allemaal vóór zich, de mannen die zij kende, met de geschiedenis van hun leven menigmaal zoo duidelijk op bun gelaat geschre ven, terwijl ze maar wauwelden over zenuwen en pijnstillende middelen en geneeswijzen, over den nieuwsten dokter en de laatste tijdpas- seering. In-gebreke-blij-vers; altijd zoekend naar een weg, om zich daaraan te onttrekken. Deze man hier was tenminste eens iets anders! Geniet u een goede gezondheid? vroeg zij. Ik mankeer nooit wat, antwoordde hij eenvoudig. Ik veronderstel, voegde hij erbij, ietwat peinzend, dat ik een gezond leven heb. U vindt, dat het uvoldoening geeft? vroeg zij. Hij scheen verbaasd. Ik he' nooit wat anders geprobeerd, ant woordde hij. Dit schijnt juist te zijn, waar ik geschikt voor ben. Zij trachtte de rol van ondervrager te laten varen en een meer natuurlijke wending aan het gesprek te geven. Het is altijd zoo'n verlichting, zeide zij, om aan het eind van het seizoen buiten te ko men. Ik ben er zelf verwonderd over, dat ik hier niet méér tijd doorbretng. Ik denk, dat men zich wel zou kunnen amuseeren? voegde zij er achterloos aan toe. Mr. Hurd dacht enkele oogenbllkken na. Er is croquet en boogschieten en tennis in de buurt zeide hij da,n. En de golfbaan op de heuvels van het park gaat door voor buiten gewoon. Heel wat menschen komen daarvoor hier naar toe. Zij deed, alsof zij de zaak in allen ernst onder de oogen zag. Wie haai- goed kende, zou zich evenwel niet hebben laten misleiden door haar voorgewende oplettendheid. Mr. Hurd wist daar niets van. Doch hij van zijn kant was in staat tot een vleugje lichte ironie. Het zou u misschien genoegen doen, al? u eens de ronde deedt op uw landgoed, zeide hij. Er zijn enkele gedeeltes verderop, die ik, naar het mij voorkomt, de eer zou moeten heb- ben, u voor de eerste maal te laten zien. Dat zou ik misschien interessant vinden gaf zij toe. Tusschen haakjes, Mr. Hurd, wal voor soort landheer ben ik? Ben ik gemakkelijk of vraag ik den menschen hun laatsten penning af? Meu wil die dingen wel eens graag weten Dat hangt van den pachter af, antwoorddi de rentmeester. Er is geen enkele pachthoev! hier, waar men geen bestaan nit kan balen, alt men werkt. Van den anderen kant is er ooi geen een, waar men een bestaan uit kan halen als men niet werkt. Naar dit beginsel zijn dat ook de pachtsommen vastgesteld. De pachten van de omliggende landen zijn met bijzondert zorg gekozen, en over Thorpe zelf spreekt met overal als een model-dorp. Het ziet er erg bekoorlijk uit, gaf d» meesteres toe. De bloemen en rïeten daken zijl zoo schilderachtig. „Precies een herderlijk; idylle", zeggen mijn gasten. En de menschen die men om zich ziet, schijnen tevreden et eerbiedig ook. Daar hebben ze alle reden voor, juffrouw, antwoordde Mr. Hurd droogjes. De bewoner! hier hebben geslachten lang heel wat voor rechten van uw familie ondervonden. Zij boog nadenkend het hoofd. U denkt dus, zeide zij, dat, als er iets in Engeland zqu gebeuren, zooals de Franscha revolutie, ik niet tot de ontdekking zou komen,- dat onverwachte ideeën en ontevredenheid bij hen onder de oppervlakte smeulen? U gelooft* dat ze werkelijk tevreden zijn? j I i -''' i1- 'f It Jri.i..I (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6