Vrijdag 10 Mei 1929 t ROODE TACTIEK A VRIJHEID EN ORDE. NOG 8 WEKEN. Derde Blad DE OUDERDOMSWET Pagina 1 AAN DE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKE MANNEN EN VROUWEN! VOOR DE STAATKUNDIGE BELANGEN VAN ONS KATHOLIEKE VOLK 4 DE PERIODIEKE GEHEIME BIJEENKOMST NAAR VACANTIE MET BEHOUD VAN LOON GEHEIMZINNIGE MOORDAANSLAG EEN WETHOUDER BEDREIGD ïf; KRU1ERSKNECHT VEROORDEELD PLAATSBESPREKINGEN IN D-TREINEN BADPLAATS SCHEVENINGEN 1 De socialistische pers beschikt in de per soon van den heer J. W. Matthijsen over een medewerker die blijkbaar niet •overleden is ®en de eersite-leugen. Deze heer heeft'over het „wonder van Wee- I!ru" opstellen geschreven in de roode pers, daarvan een weerlegging door den katho lieken journalist Speet niet is uitgebleven. Das is de heer Matthijsen met allerlei schoone verhalen over Weenen en sombere beschouwingen over het Zeeuwsche armoe- land aan hett einde, of hij begint met opstel len over bet Katholiek Noord-Brabant. De bedoeling van deze opatellen iis natuur lijk aan te toonen, dat de arbeiders er „ge kneveld" zijn; dat priesters en kapitalisten onder tón hoedje spelen; dat de katholieke Patroons de allerslechtste wezens op Gods' aardbodem zijn; dat de katholieke vakbewe ging niets te beteekenen heeft en dat elke snuggere arbeider op roode candidaten stemt en zich laat inlijven bij roode vakver enigingen. De.it de heer Matthijsen tegen geen leugen- De opziet, blijkt wel heel duidelijk uit zijn tweede beschouwing waarin de veel beschul digingen worden geuit over het katholieke Kamerlid Jac. Vos uit Roosendaal. De heer Matthijsen vertelt aan de socia listische lezers, dat de heer Vos geen orga nisatie duldt, de laagste loonen betaalt, de ni'heidswet ontduikt en zijn arbeiders ont slaat als z-ij recht op vacanitie hebben, ter wijl zijn R. K. beetwortelsuikerfabriek stevi ge wimsit maakt. l'eit is echter, dat deze fabriek evenmin Katholiek is als Philips of Stork. Zij is een organisatie van landbouwers, waarvan de helft mot-Katholiek is. De heer Vos is de voorzitter van het uit 18 leden bestaande be duur en geen directeur van de fabriek. Over den directeur heeft bij persoonlijk evenveel °f even weinig te zeggen als ieder van de bestuursleden. Werklieden worden dan ook biet aangesteld door het Katholieke Kamer lid. De heer Matthijsen heeft eenvoudig met de pet gegooid naar het, in 1927 uitgekeerde loon. liet is wel teekeuend voor de strijdwijze der S. D. A. P. een Katholiek Kamerlid ver antwoordelijk te stellen voor alles wat er ge beurt in een coöperatie, alleen omdat hij er Voorzitter van het bestuur is. liet Katholiek Kamerlid heeft al ziijn getrouwde arbeiders °P zijn boerderij tot bezitters van. eigen huis on land gemaakt. Is dat ook bij alle Esdea- Peesche eigenaars geschied? Wij nemen op voorhand aan, dat de ar beidstoestanden op genoemde fabriek bene den peil zijn. Maar het is valsch, zulke toestanden niet alleen toe te schrijven aan dén man, maar er bovendien de Kerk, de priesters en de katholieke arbeidersorganisaties verant woordelijk voor te stellen. Dit gaat te ver, al is de bedoeling vain de roode tactiek dui delijk om op deze wijze, vlak voor de ver kiezingen, wantrouwen te zaaien in de katholieke gelederen. Het beste is, dat wij ons van deze tactiek biets aantrekken, maar noodig is ook, dat de onzen zelf zorgen, dat socialisten deze tactiek niet kunnen toepassen. Den eersten Mei zou hot feest zijn. Waar sociaal-democraten bet heft in ban don hebben, is het niiet erg vlot verloopen. D) Berlijn mocht geeii optocht plaats heb ben. Nu de communisten doen, wat vroeger de sociaal-democraten als de beproefde tak- tiek praktiseerden, deugt het systeem voor d< laat sten niet meer. Het sociaal democratisch hoofd der Ber- bjnsebe politie bad zijn orde-maatregelen genomen. Nu zouden wij aan onze sociaal democraten in overweging willen geven in hun bladen eens speciaal heit optreden van de Berlijn sclie politie onder de oogen van hun lezers te brengen. Had daar de politie het volk niet geprik keld? En was daar de aanwezigheid van al die strijdmiddelen niet verwerpelijk? En nu komt ook de soc.-dem. Zaandam- S| hen burgemeester zonder omwegen zeggen: De politie moet in ieder geval baas op straat blijven. Of optreden noodig is, moet op elk oogenblik beoordeeld worden door den man, die de leiding heeft. Ik betreur het in het algemeen, wanneer er ook maar één klap gegeven wordt en uitdrukkelijk is afgesproken, dat het slaan op geen enkele manier van de politie mag uitgaan. De houding van de menschen kan de stakingsleiding zelf ook niet billijken, maar z-ij kan ook niet voor de menschen in staan, wanneer er een paar honderd op straat zijn.Mijn Ideaal zou zijn, om heelemaal Eeen politie op straat te hebben. M.a.w. dat de leiding van de staking zelf in staat zou zijn om voor de orde te zorgen. Dat die leiding daartoe bereid is, neem ik graag aan. Dat zou echter alleen dan kunnen gebeuren, wanneer de noodige veiligheid van personen en goederen van eiken burger werden gewaarborgd. Hier wordt ook de vinger op een wonde kélcgd, die niet verborgen moet worden: groeiende geneigdheid bij sommige bon den om zich zelf openbaar recht te ver ghaffen; het. opwindend volgen en bemoei lijken van degenen, die het niet eens zijn ®°ct een gevoerde actie; het ziich keeren te- de persoon, tegen zijn gezin, tegen zijn buis. Verleden Zondag 5 Mei, hebben ruim 200.000 leden der R. K. Staatspartij medegewerkt aan de candidaatstelting in de achttien kieskringen 11 Mei zal het Partijbestuur den officieelen uitslag der partijstemming vaststellen. Dien uitslag aanvaarden wij allen; over de luesproeedure in onze Partij spreken wij vóór 3 Juli niet meer! Acht weken scheiden ons nog vam den gewieh- tigen verkiezingsdatum. .Nu allen eensgezind aan 't werk. De propa ganda met alle macht, met kloeken geestdrift aangepakt! Die acht weken moeten we intensief benutten. Bezield met een heilig en geestdriftig idealis me den strijd nu ingestormd! Voor de Katholieke belangen op staatkundig terrein aangetreden! Het gaat nu niet meer over personen, noch over persoonlijke of groepsbelangen. Het gaat nu: voor de staatkundi ge belangen van gehéél ons Katholiek volk, dat naair Schaepman's woord een politieke persoonlijkheid vormt, met eigen rechten, eigen plichten, eigen verlangens. In vastgesloten eenheid, ons practisch doel ons éénstemmig vastgesteld partijprogram voor oogen, in de overtuiging écht Katholiek wérk te verrichten, gaan wij aan den arbeid Het gesproken en geschreven woord, dat onze Katholieke idealen uitdraagt over het Neder- landsche volk, zij ons wapen. Vergaderingen, huisbezoek ja, dit laatste vóór alles! Het is het moeizame ongeziene, maar onontbeerlijke werk onzer propagandisten. God zal dien ongezienen arbeid loonen! Het geschreven woord worde uitgedragen in de R. K, Pers, in onze vlugschriften, in onze verkiezingsplaten De propagandafilm draait avond aan avond! Voor het werk hebben wij mannen en vrou wen noodig, die spontaan mede helpen. Hulp van eigen propaganda-ijver, hulp voor de ver- kiezingskassen onzer plaatselijke propaganda- clubs. „Dienstweigering" komè onder ons niet voor! Mtijl kunnen allen mede helpen! Kunt ge er zelf niet op uit, hebt gij drukke zaken of een groot gezin, kunt gij geen steun in geld verlee- nen, geeft dan den machtigen onbereken.. baren steun van Uw geloovig en vurig gebed! Zóó zijn wij allen, Katholieken, één in den strijd die wordt ingezet, van den ijverigen huisbezoeker en plakker-propagandist, tot hen en haar, die den strijd schragen met geestelijke wapens! En onze inzet is: 31 zetels! HET DAGELIJKSCH BESTUUR DER R. K. STAATSPARTIJ ALGEMEENE VRIJMETSELAARS-LIGA Internationaal congres Wij lezen in de „Limb. Koerier": Behalve hare Association Maeonnique Inter nationale (AMI), een vereeniging van meer- endeels Latijnsohe Grootkuges, telt de Vrij metselarij onder hare organisatie sinds 1913 ook een Algemeen© Vrijmetselaars-Liga (Univer- sala Framasona Ligo), die zich ten doel stelt, het verkeer tusschen de Broeders van verschil lende riten en landen individueel te bevorderen. Deze liga Is nog niet zeer sterk verbreid. Om propaganda te maken heeft zij dit jaar tegen de maand September een congres belegd te Amsterdam. Hier te lande is daartoe hoofdzakelijk in de weer B.: J. de Vries, Amsterdam, die daartoe nagenoeg alle Nederlandsche loges afreist. Het resultaat is niet uitgebleven: reeds de vorige maand telde de nieuwe groep Nederland 'n 500tal leden. Het Congres dat van 13—15 Sept. te Am sterdam bijeenkomt en zijne zittingen zal honden in de aula van 't Kol. Instituut zal een zeer gemengd internationaal gezelschap bij elkaar brengen. Daar er geen eigenlijke Loge-zittin- gen gehouden worden, zuilen ook dames aan de bijeenkomsten deelnemen. De vergaderingen zullen afgewisseld worden met auto-ritten in de omstreken (Zandvoort o.a.) soirée In het Vondelpark-paviljoen, en een feeet- loge in de groote zaal van het Concertgebouw. NAAR DE MISSIE. De Eerw. Broeders Eugenius Smeelen, Landoaldus Bögels, Guntram Baggen en Fer- dinando Peters, allen van de Congregatie der Onbevlekte Ontvangenis van Maria te Maas tricht, vertrokken lieden uit Maastricht naar Marseille, om zich daar in te schepen op het s.s. Tambora, naar de missie van midden-Java. De eerste opvoedende les van een organi satie moet toch zijn: „handen thuis". En niet alleen de handen, maar ook dat irriteerende, dat werkelijk on-menschelijke schelden en beleedigen. Ieder organisatie-man moet als zijn eerste plicht beschouwen mee te wer ken, dat de noodige veiligheid van perso nen en goederen van eiken burger worden gewaarborgd. Dat de communistische honden niet erg kieskeurig zijn op dat punt, leert de ge schiedenis in Amsterdam, waSr katholieke steenzetters gemolesteerd werden. Maar ook sociaal-democratische bladen en leiders die- nen het woord van hun partijgenoot goed in het geheugen te houden. Juist daar steeds de politie de schuld te geven van prikke lend optreden, geven zij voet aan handelin gen, die niet door den beugel kunnen. Dat is orde-verstoring die met vrijheid niets te maken heeft maar als zij niet on derdrukt wordt, bandeloosheid wordt. TWEEDE KAMER WIJZIGINGEN EN BEZWAREN Voor den aanvang van de openbare ver gadering was er eerst comité-generaal tot raming van de voor de Kamer benoodigde uit gaven in 1930, de niet te miskennen aanduiding dat het reces in aantocht is. Een hoogst ge heime vergadering, waarvan de buitenwereld geen woord mag hooren. Alle boden moeten uit de zaal en zelfs in de gangen rondom de Kamer mag niemand worden toegelaten. Toen deze jaarlijks terugkeerende plechtigheid ge ëindigd was en de deuren weder geopend waren aanvaardde de Kamer zonder eenige discussie een en twintig wetsontwerpen en conclusies. Tegen kwart voor drie kon' een aanvang worden gemaakt met de aigemeene 'o:schou wingen over de wijziging van de Ouderdoms wet 1929, die thans in eersten termijn be ëindigd zijn. De minister, die een aanvang heeft gemaakt met zijn rede zal deze Dinsdag voort zetten; dan zal hij tevens gelegenheid hebben gehad een onderzoek in te stellen naar ver schillende vragen, die men hem heeft gesteld. De oorspronkelijke strekking van de wet wae de minder goed gesitueerden, die niet vielen onder de regeling der Invaliditeitswet in de gelegenheid te stellen zich tegsn betaling van een lage premie op hun ouden dag een bescheiden wekelijksche uitlseering te verzeke ren. In 1922 werd de wet door minister Aal- berse weder' gewijzigd, omdat ze niet econo misch wierkte. De weistandsgrens van 2000 gulden verviel en wat zeer belangrijk was de maximum rente waarvoor men zich verzekeren kon werd gebracht van 6 op '20 gulden per week. Thans gaat minister Slotemaiker de Bruine in een opzicht een sta,p verder en in een ander een stap terug. Het bedrag waarvoor men zich verzekeren kan wil hij terug brengen van 20 op 10 gulden per week, maar daar naast wil hij de gelegenheid openen om ook een verzekering te sluiten voor de weduwe tot een maximaal bedrag van 6 gld. per week. Van verschillende zijden werd dit bestreden. De heer Kuiper heeft zelfs een amendement ingediend om in plaats van 10 als maximum te nemen ƒ15 en voor weduwen ƒ10 in plaats van 6. De heer Aaiberso en ook de heer Sannes kunnen zich daar niet mee vereenigen, want dat is een verslechtering van de wet en ze wenschen de 20 te behouden. Hiervoor zal als we ons niet vergissen ook wel een meerder heid te vinden zijn. De heer Kortenhorst bestreed het ontwerp principieel. Volgens hem mag de Staat zich met deze zaken niet verder inlaten dan tot het bereiken van het gestelde doel/Voor 1919 voel den de particuliere maatschappijen niets voor de pensioen verzekering. Alhoewel min. Slote- maker verzekerde, dat hij in geen geval een Staatsverzekeringsbedrijf wilde inrichten ver klaarde daartegenover de heer Aalberee, dat dit bedrijf er was en dat men het dus zoo goed mogelijk moest maken. Een andere wijziging is, dat de wet ook mogelijk maakt de teruggave van de premiën bij eerder overlijden. Voor den heer Sannee was dat aanleiding om een verkiezingsspeech af te steken voor het Staatspensioen, dat men daar door onmogelijk wilde maken. De politiek droop er ai, maar het merkwaardige was dat niemand er op reageerde, zelfs niet de heer Oud, dien de heer Sannes in het debat poogde te be trekken. De heer Aalberse hield een krachtig pleidooi voor de V.O.V. Behalve de wijziging, <he geen bestrijding vond, dat de verzekering ook open wordt ge steld voor die Nederlanders welke geen inge zetenen des Rijks zijn is er die waardoor we krijgen voor hen die zelf de volledige bruto- premie betalen, de self-suppoiting verzekering. Volgens enkelen zijn de piemies te hoog in vergelijking met de particuliere maatschap pijen en volgens den beer Kortenhorst is een gemengde verzekering steeds verre te verkiezen boven de pensioenverzekering bij <le V.O.V. Alhoewel het wijzigingsontwerp geen gevaar loopt, meenen we toch dat het den minister niet lukken zal om Dinsdag de tegenstanders van de noodzakelijkheid der wijzigingen te overtuigen daarvoor zijn hun bezwaren te principieel. UIT DE TEXTIELVAKBEWEGING Gezamenlijke actie Woensdagmiddag had tc Enschedé een confe rentie plaats tusschen de hoofdbestuurders van de Textielarbeidersorganisaties „Unitas" en „St. Lambertus" eenerzijds en „De Eendracht" anderzijds. Het resultaat van de conferentie was,dat besloten werd een gezamenlijke actie te voeren voor een week vacantie met behoud van loon en een commissie te benoemen om den fabrikanten voorstellen te doen. Dit beteekent een nieuw gezamenlijk op treden van de textieiarbeideisorganisaties, het geen sinds de laatste groote staking niet meer het geval was. NEDERL.-BELG. DOUANE-STATIONS- Verzoek om uniforme dienttijden Het Bestuur der Kon. Nederlandsche Auto mobiel Club heeft zich nogmaals met een request tot den Minister van Financiën ge wend, ten einde nu spoedig te verkrijgen een uniforme regeling van diensttijden aan de grenskantoren der Nedei landsch-Belglsche grens. LUCHTDIENST NEDERLAND—INDlë Benoemd zijn tot rapporteurs over het wets ontwerp tot bevordering van het onderhouden van een luchtdienet tusschen Nederland en Ned.-Indië door de K. L. M. de Kamerleden Cramer, Engels, Deckers, de Vries—Bruins en v. Zadellioff. MR. DR. J. SCHOKKING. Heden herdac-ht oud-minister mr. dr. J. Schok- king, Md deir Tweed» Kamer en biMigeme®s,t«r van Katwijk aan Zee, zijn 65»t«i verjaardag. Een oude man floor fietsers aangevallen Woensdagmiddag omstreeks half 5 heeft op den Bussumischen Grindweg tusschen Bussum en Hilversum een mysterieuze moordaanslag plaats gehad. Fietsers vonden een circa 70-jarigen heer met den hoed over het hoofd geslagen en met een bebloed gezicht op het rijwielpad bezijden van den weg liggen. Zij hielden een auto aan, waar in- toevallig dr. van Eschveld uit Bussum zat. Deze vond de schedel wonden van zoodanigen aard, dat hij het slachtoffer naar de Majella- stichting te Bussum vervoerde, hoewel de wensc-h van het slachtoffer was, naar zijn wo ning aan den 's-Gra vel and sch en weg vervoerd te worden. Het bleek te zijn de heer Perk uit Hilversum en hij vertelde, dat hij, toen hij op 't rijwielpad liep, opeens twee slagen -op zijn hoofd voelde. Hij zag twee fietsers snel voor zich uit rijden, waarvan 1, een circa 20-jarige man, een krommen stok, in den vorm van een hockeystok, droeg. Na door dr. Wellen, den- chirurg, behandeld te zijn, geraakte het slachtoffer bewusteloos. Het slachtoffer vermist niets. Acht maanden gevangenis geëischt Voor de Arnhemsche Rechtbank stond Dins dagmorgen terecht zekere A. R. te Arnhem, die op 30 Maart 1.1. den wethouder van sociale zaken, den heer J. W, H. M. Meijer op diens kantoor ten Gemeentehuize heeft gedreigd met een bijl te zullen doodslaan. Voor de Recht: bank was de verdachte niet verschenen. De Officier van Justitie, Jhr. mr. Nahuijs, achtte hetgeen verdachte was ten laste gelegd volkomen bewezen. Wijzende op den ernst van het feit en op het ongunstig verleden van den verdachte eisch'te spr. tenslotte acht maanden gevangenisstraf. De Rechtbank doet over acht dagen uitspraak. DOOD DOOR SCHULD Het ongeluk op den Strandweg te Seheveningen De Haagsehe Rechtbank heeft den 21. jarigen F. W. S., zonder beroep in Den Haag, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat hij op eèn middag in October van het vorige jaar op den Strandweg te Seheveningen door een door hem bestuurden automobiel den daar fietsenden, 12-jarigen J. Hartevelt heeft aan gereden, tengevolge waarvan deze zoodanig is gewond, dat hij kort daarop is overleden, ter zake van het veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot 1000 boete subs. 31 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Wegens verduistering in dienstbetrekking De A'damsche Rechtbank heeft Woensdag middag uitspraak gedaan in de zaak van den kruiersknecht Fr. van I., die enkele maanden geleden het hoofdstedelijke kruiersgilde in op spraak heeft gebracht door zich uit de voeten te maken met twee bedragen van tezamen bijna 36.000, Volgens de dagvaarding leverde het door Van L gepleegde misdrijf verduistering in dienstbetrekking op. Van het geld is niets te rechtgekomen; na twee dagen bleek verd. nog 20 over te hebben. Echter Je de aan de firma Out berokkende schade ten volle door de ver zekering terugbetaald. De Rechtbank heeft van I., overeenkomstig den eisch van het O.M., veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Van deze straf werden veertien dagen preventieve hech tenis in mindering gebracht. DE INBRAAK TE 'S GRAVENHAGE Nog twee medeplichtigen aangehouden In verband met de eenige dagen geleden ge pleegde inbraak in de Ter Westenstraat, waar 200 gestolen werd, zijn Dinsdag nog 2 per sonen aangehouden, een zekere van O. en zekere de H., als verdacht van medeplichtigheid en heling. VAN SCHRIK VAN ZIJN FIETS GEVALLEN Aan de gevolgen overleden Do 68-jarige Hoppenbrouwer Uit Zoeterwoude, dio Zaterdagavond op den Zoeterwoudschen- singel te Leiden bij het naderen van een auto van schrik van zijn rijwiel viel en daarbij een hersenschudding opliep, is vannacht In het Academisch ziekenhuis te Leiden aan de ge volgen overleden. PAARD OP HOL GESLAGEN De 16-jarige voerman gedood Door het schichtig worden van het paard sloeg dezer dagen te Beek hij Zeddam een met kolen geladen wagen om. De 16-jarige voerman Heding werd daarbij zoo zwaar ge. wond, dat hij na eenige oogenblikken overleed NIEUWE OPSTAND IN INDlë Alle koelies moeten vrij worden MKDAN, .7 Mei. (ANETA). De Dell Courant deelt mede, dat op de onderneming KotarS zes tien contractarbeiders zijn gearresteerd, die te zamen het bestuur bleken te vormen van eene Javaanschs Nationalistische vereeniging. Aan vankelijk werd namelijk als doel dier vereeni ging opgegeven het inkoppen van kapperehe- noodigdheden. De contributies zouden echter, naar nader gebleken is, worden gebruikt voor het financieren van een nieuwen opstand, weljte zou moeten uitbreken pp 1 Mei 1930, en welke tot resultaat zou hebben, dat alle koelies vihj zouden worden. t Maatregel ten gerieve van het publiek Met ingang van den Zomerdienst zullen rei zigers, die een plaats le of 2e kl. bespreken ii de doorgaande rijtuigen van D-treinen naar he buitenland, -den vrachtprijs verschuldigd ziji van het station af, alwaar zij instappen, me; een bespreekgeld van 1 per plaats. Zij zullen derhalve niet meer, als tot dusver, den vracht piijs inoefen betalen vanaf het station, vanwaai hét doorgaand rijtuig begint te loopen. Reizigers, die in een D-trein een plats var af het grensstation bespreken, zullen daarbij evenals de reizigers die op een voorafgaand station instappen, den toeslag voor D-treiner verschuldigd zijn. In verband hiermede zal in het dienstregelingsbiljet onder het opsshrif' D-treinen bepaald worden: „Op de baanvakker Oldenzaal-grens, Zevenaar-grens, Nijmegen-grens Venlo-grens en Roosendaal-grens is de toeslag slechts verschuldigd door reizigers, die een plaats naar een station in het buitenland be sproken hebben in de treinen, welke als D-trein to Oldenzaai, Zevenaar, Nijmegen, Venlo en Roosendaal aankomen". Deze maatregel is zeker bedoeld om het pu bliek te gerieven en de reserveering te bevor deren. a Wat het nieuwe seizoen brengt Nog enkele weken en de badplaats Seheve ningen zal weder uit haar winterslaap ver rijzen. Wat wordt er van het komende seizoen verwacht? In vergelijking met het zoo be. gunstigde voorafgaande jaar, zijn er weer hoopvolle voorteekenen. De beide familieho-i tels Rauch en Savoy waren met de Paaschda- gen uitverkocht. De talrijke aanvragen doen verwachten, dat ook in 1929 de vele toplagen van 1928 niet zullen uitblijven. In de Kurzaal zullen dit seizoen de vermaar de dirigenten Carl. Schuricht uit Wiesbaden en later Professor Hermann Abendroth uit Keu len, gesteund door den populairen tweeden di ligent Ignaz Neumark, zeer zeker het Residen tieorkest tot prestaties aanzetten, die dit pas gejubileerd hebbende bij uitstek Haagsehe Kunst-instituut, nieuwe lauweren zullen doen oogsten. In het komende seizoen zullen te Sehevenin gen de navolgende Tentoonstellingen en Con gressen worden gehouden: van 1626 Mei in het Kurhaus de Derde Nederlandsche Radio- salcn van 1113 September het Internationaal Oogheelkundig Congres (een bijeenkomst van wereldbeteekenis) van 22—29 September in het Kurhaus de R. K. Missietentoonstelling. Als bizonder sportevenement valt te ver melden, dat ep de Tennisbanen van de M.E.T.S. aan de Nieuwe Parklaan op 11,12 en 13 Mei de Amerikaansche tenniskampioene Miss He len Wills met Miss Cross en Miss Morrel voor Amerika zal uitkomen in den lawntenniswed- strijd Holland-Amerika. De concerten op Dinsdagavond worden ge geven eveneens met medewerking van so listen. De Donderdagavonden bieden ter afwisseling een algemeen begeerd genre. Verwacht worden The Revellers, dansavonden o.a. van Iril Gadescow en Irma Pumanowa, ter wijl de Koninklijke Militaipe Kapel en ook de Italiaansche Opera met concerten, resp. op 4 en 2 avonden beslag leggen. Verder is er een. avond gereserveerd voor het optreden van den vermaarden illusionist Bellachini. Na beëindi ging dezer voorstellingen worden op het strand vóór het Kurhaus groote vuurwerken af gestoken. Ook worden in de Kurzaal kunstavonden ge geven, o.m. een tweetal tooneelvoorstellingen door het Rotterdamsch-Hofstadtooneel (waar schijnlijk „Madame Sans-Gêne" en „De blauwe oogen van den Keizer"). Voorts zullen voor drachtskunstenaars o.a. Josa Selim en Dir. Ralph Bena.tzky, Clinge Doorenbos, enz. op treden. Voor de middagen staan op het programma de Zondagmiddagconcerten meestal met so-: listen de kindervoorstellingen op Woens- dagen onder Henri Nolles. Op de overbrugging tusschen Kurhaus en Pier wordt in het hoofd-seizoen dagelijks van 12 tot 13.30 uur muziek gemaakt door de Haag sehe Harmoniekapel. De heer Henri Zelden- rust, zal hier de leiding hebben. De Kurhausbar, welke den naam van „Kur- haus-Cabaret" zal dragen, opent 15 Juni zijn deuren. Aldaar zal Max van Gelder, aan wien de artistieke leiding is opgedragen, doer artis- ten van eigen bodem, doch van internationale beteekenis en ook door uitheemsche sterren op het gebied der kleine kunst een altijd keurig en fleurig programma voor het voetlicht doen brengen. In het eerste programma zullen o.a. optreden, Louis Davids (als conférencier), Fientje de la Mar, Jan van Ees en Anton Roe mers. Ook het variété-tooneel vindt te Sehevenin gen vertegenwoordiging. Bij verdere opsomming der Scheveniugsche amusementen mogen niet vergeten worden het gebouw van den Seinpost, dat door de nieuwe trappen aan den Zeekant er alweer beter uit ziet, en zijn zomerprogramma met bioskoop- en waarschijnlijk Operette-voorstellingen zal vullen. Het Circus Hagenbeek zal in Juni wedervoer eenigen tijd het circusgebouw aan het Gevers Deynootplein bespelen. Na bet overzicht van wat binnenshuis zooal te doen is, volgen thans bizonderheden over het Bad- en Strandbedrijf. De buitenbaden zullen op 1 Juni werden opengesteld. Wederom werd het aantal ontkleedingsgelegenheden met een 100-tal vermeerderd en aan de hygiënische in richting de noodige zorgen besteed. In de zoogenaamde Binnenbaden, ter zijde van het Kurhaus, worden eveneens zeevater- baden verstrekt, zoowel warm als koud. De tarieven der E. M. S.-hotels blijven onver anderd. De Exploitatie Maatschappij kon verleden jaar de hand leggen op de tusschen het Palace Hotel en het Oranje Hotel gelegen Villa Mar. Spoedig daarop is een verbouwing van dit merkwaardige en prachtig gelegen huis begon nen, zoodat de desolate toestand, die bijna 30 jaren een gedeelte tusschen de eerste hotels van Seheveningen heeft ontsierd, is opgeheven. OPENING RADIO-SALON De Minister van Waterstaat zal Donderdag 16 Mei a.s. den derden Nederlandschen radio- salon In het Kurhaus opnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9