ZATERDAG 11 ME! 1929 DERDE BLAD PAGINA 2 SPORT EN SPEL. VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG R. K. F. vj). H. V. B. N. V. B. R. V. B. KORFBAL DE UITSLAGEN. HET NEDERLANDSCH Xn-TAL. LUCHTVAART. NATIONALE SCHAAKWEDSTRIJD TE ROTTERDAM. IN ENGELAND Overgangsklasse. A. N.E.O.P.H.; Achilles'sHeerenberg Grol—E.M.O.S.; B. H.M.S.—Wilskracht; R.K. A.V.Limvio; E.M.M.S.D.O.; C. Excelsior— V.V.Z.; L. en S.—G.D.A. 2e klasse. A V.I.O.S.O.B.K.; B G.V.V.Mulo 2; E D.W.S.V.D.Z.ZeddamS.D.S.O.;F M.S.V. Semper AvantiG Z.P.C.-V.I.C.; H E.D.O.H.— Leiden; Graaf Willem 2Duiven; I Quick 2 H.A.C.; De ZweefEnter. Promotie- en degradatie-competitie: Onze Ge zellenVitesse; A.V.V.D.O.S. Ie klasse: A Wilskracht 2P.V.C.B.; B Con cordiaH.B.C. 2. 2e klasse: A V.V.Z. 2Voorwaarts; A.D.O. 2—A.R.C.; D P.F.C.—Wilhelmus; V.A.P.G.D. A. 2; E. AeolusSpartaan 2; Excelsior 2Celer 1; St. LodetpükDonk 2. 3e klasse: B P.V.C.B. 2—Alw. Forward 2; ConstantiusZwaluwen 3; N.V.A. 2V.I.C. 2; C V.V.A. 2The Unity 2; F Lisse 3-Onze Ge zellen 2; F Graaf Floris 2H.V.C.; Edoh 2 Wilhelmus 2; Geel ZwartBlauw Zwart 2; G T.O.G.Aeolus 2; St. Lodewijk 2Celer; Donk 3Excelsior 3; Spartaan 3If.S.B. 4e klasse: A V.V.Z. 3—A.D.O. 3; B R.K.A.V. 4The Unity 3; St. Louis 2N.V.Z.; C. Wils kracht 4—Roda 2; Z.P.C. 2—P.V.C.B. 3; De Meer 4Purmerend 2; D.O.S.S. 2Zwaluwen 4; D Alliance 2Victrix 2; H.B.C. 3Santpoort 4; E S.J.C. 4O.V.V. 2; Teylingen 3—Lelden 3; F. Westlandia 2Meerburg; G S.D.S.Val keniers 2; H S.F.L.IgnatiusAetivitas 2— Excelsior 4; Velox Duiven 3. 5e klasse: A Valkeniers 2D.H.L. 4; P.F.C. 5—P.F.C. 6; S.D.S. 2—V.A.C. 2; B. Donk 4— S.G.V. 2; Spartaan 4Celer 4; Duiven 4— S.F.L 2; C W.V.V.Meerburg 2. Kampioencompetitie. FeüenoordGo Ahead. P.S. V.—Sparta. Prom. comp. afd. I HaarlemU.V.V. Prom. comp. afd. II. ExcelsiorXerxes. Eerste klas afd. III. HeraclesZ. A. C.TubantiaEnschede. Promotie- en degradatiecompetitie le en 2e klasse: R.D.M.D.V.Z.; GerminalCharlois; le klas A: D.L.V.S.Hermandad;; 3e kl. B: D.D.C.Linker Maasoever; D.N.P.R.L.C. DendoS.S.S.; C DelfshavenDemos. VOETBAL R. K. F. De uitslagen OVERGANG. C: V. V. Z.Excelsior L. en S.D. H. L. G. D. A.—T. Y. B. B. TWEEDE KLAS. H: LeidenGraaf Willem E. D. O. H.—Donk D. H. V. B. EERSTE KLAS. R. 1. A.Graaf Floris S. D. C.Spartaan DERDE KLAS. Edoh 2Graaf Floris 2 10—1. 0—2. 1—5. 3—2. 2—3 1—3. R. K. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND Velox 1—Celer 3 10—2 Na 3 minuten neemt Dr iel vis de leiding. Het spel gaat geruimen tijd gelijk op. Na pl.m. 30 minuten geeft Stomps den bal goed aan en Drielvis doet zijn plicht. 20. Kort voor de rust verkleint Celer den achterstand. Direct na de pauze maakt Drielvis 31, Celer verkleint den achterstand weer (32). Binnen korten tijd brengen Boikkel (2), Bouman en Drielvis den stand op 72. Een penalty wordt door den Celer doelman keurig gestopt. Bokkel (2), Drielvis brengen tenslotte den stand op 102. De lejding was goed. KLASSE BB. ges. gew. gel. vrl. p. v.t. S G. V. 2 - 10 9 0 1 18 64—7 Spartaan 4 11 7 2 2 16 34—17 Celer 4 9 7 1 1 15 28—11 Duiven 4 11 4 1 6 9 26/43 Lodewijk 4 .10 2 4 4 8 17—30 S.F.L. 2 11 3 0 8 6 19—44 T. 0. G. 2 10 1 3 6 5 14—26 D.O.N.K. 4 S 0 3 5 3 13—40 Kampioenschap van Nederland, W.K.Naas 11. Overgangsklasse. EendrachtKoog Zaandijk II 54; Wester kwartier IIVolharding 32. Promotie-degradatie. D.D.V. IILuto 04; Rozenburg IIOns Zwa luwnest 10. Westelijke tweede klasse. Koog Zaandijk IIIHaarlem II 20; Lute II Kwiek 30. Om den Hollandbeker. Noordelijk XII-talZuidelijk XJI-tal 43. Na afloop van den Noord-Zuid-wedstrijd heeft de Nederlandsche Twaalftal-commissie de ploeg samengesteld, die op 2 Juni te Antwerpen zal uitkomen tegen België. Het twaalftal ziet er als volgt uit: Aanval: J. Madsen (D.T.V.), A. Madsen (D.T.V.), mej. N. Kleyn (Swift), mej. T. ,Hen- drikx (Olympia); midden: G. de Mey (Dee- tos), B. Dorsman (Het Zuiden), mej. Voorden- berg (Deetos), mevr. van Dijk-Vijfwinkel (Velox), verdediging: H. Leur (Olympia), C. J. BBakker (D.D.V.)mej. A. Vaandrager (Het Zui den) en mej. D. Richel (Het Zuiden). Reserves: A. Hendrikse (Olympia), L. Wede- meyer (Deetos), niej. A. Reijs (D.O.S.), en mej. M. A. Hart (Deetos). Als scheidsrechter zal fun- geeren de heer W. Schaap te Dordrecht ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN CLUBHUIS TE WERVE St. Lodewijk 4Spartaan 4 3—3 Het was een aardige ontmoeting. Daar het een faire wedstrijd was tusschen twee jeugdige geroutineerde elftallen die elkaar weinig toe gaven. Het was een snelle varieereude wed strijd met wisselende kansen. De einduitslag geeft de verhouding goed weer. Donk 4S F.L. 2 15 Aanvankelijk gaat het sped gelijk pp. D.O.N.K. heeft kort na het begin met een mooi schot succes. S.F.L. is niet ontmoedigd en valt'fana. tiek aan; bij een tout van een der geel-witte backs maakt S.F.L. gelijk. Direct na de rust nemen de gasten de leiding. S.F.L. is beslist sterker en met een goed gericht schot weten zij den voorsprong te vergrooten. Tweemaal achtereen benut S.F.L. een strafschop voor hands, waarmede den stand op 51 wordt ge bracht. Scheidsrechriü Kamp leidde goed. Recordpoging van Jan Zeegers. Nu de inschrijving voor de nationale atletiek wedstrijden om den Te Werve wisselbeker ge sloten is, blijkt ook dit jaar wederom groote be langstelling voor deze wedstrijden te bestaan. Niet minder dan 230 deelnemers, vertegenwoor digende 26 vereenigingen hebben ingeschreven, waaronder „Haarlem" met v. d. Berge, Welsenes, Hoogerwerf, v. d. Zee; „Vlug en Lenig* (den Haag) met V. Raad. Kamstra, Thesing, Geurts; „Pro Fatria" (Rotterdam) met Bogeart, Engel man: „Feijenoord" (Rotterdam) met Huibers; „de Zwaluwen" met Schotte en v. d. Spank; „Te IVerve" met Blaak en Ekkers. De heer J. Zeegers zal een recordpoging doen op de 3000 M., door het nummer 1500 M. tot 3000 M. door te loopen. DE LAWNTENNISWEDSTRIJD NEDERLAND—AMERIKA VOOR DAMES, Voor den tweeden wedstrijd tusschen vertegen woordigende ploegen van Amerika en Nederland (dames) is als derde speelster, naast mej. Bou man en mej. Rollin Couquerque aangewezen mej. Canters. De overweging dat mej. Canters zeer goed is in de dubbelspelen heeft de keuze-com missie geleid tot haar keuze, in plaats van mevr. Stroink. Er worden in het geheel negen partijen ge speeld, zeven enkelspelen en twee dubbelspelen. Het programa is voorloopig als volgt opge steld: Zaterdag 11 Mei: twee uur: mej. Rollin Cou querque tegen mej. Morrill, gevolgd door mej. Bouman tegen mej. Cross, gevolgd door het damesdubbelspel van mej. Cross en mej. Mor rill tegen mej. Rollin Couquerque en mej. Can ters. Het is niet onmogelijk dat deze partijen gevolgd zullen worden door een oefenpartij van mej. Wills tegen mej. Canters. Zondag 12 Mei: vanaf twee uur: mej. Rollin Couquerque tegen mej. Cross, mej. Bouman te gen mej. Wills, mej. Canters tegen mej. Morrill. Wanneer de tijd het toelaat zal er voorts een gemengd dubelspel (buiten den wedstrijd om) gespeeld worden waarin mej. Wills, mej. Cross, Timmer en Diemer Kool zullen worden gevraagd. Maandag 13 Mei, vanaf twee il half drie uur: mej. Canters tegen mej. Cross, mej. Rollin Cou querque tegen mej. Wills en het damesdubbelspel mej. Bouman en mej. Rollin Couquerque tegen mej. Wills en mej. Cross. De mogelijkheid bestaat dat er enkele kleine wijzigingen en omzettingen op de dagen zelf zul len plaats vinden doch mej. Wills heeft als aanvoersters der Amerikaansehe damesploeg haar goedkeuring aan dit programma gehecht behoudens den tijd van het laatste damesdu1 spel. BILJARTEN OM DEN MISS BLANCHE-BEKER. Donderdag werd in den Haag als onderdeel van den wedstrijd om den Miss Blanche-beker tusschen de 's-Gravenhaagsche Biljartclub en- de Rotterdamsche Biljartvereeniglng Caland een tweetal partijen van 300 punten, groot biljart, cadre 45 c.M., gespeeld. De resultaten waren: ptn. brt. gem. h. s. Tjoa (den Haag 300 39 7.69 50 De Jong (R'dam) 284 39 7.28 44 Van Vliet (den Haag) 300 45 6.66 43 Kuyper (R'dam) 293 45 6.51 40 DAMMEESTER C J. LOCHTENBEKG. De bekende Amsterdamsclie damspeler mr. C. J. Lochtenberg, huldig Kath. kampioen van Am sterdam, heeft na 18 jaren lidmaatschap waar van 13 jaar onafgebroken als voorzitter van de sterkste damclub „Gezellig Samenzijn", thans zijn functie neergelegd en gaat nu voor R. K. D. spelen. Dit besluit is voor G. S. een zeer zwaar verlies, maar voor R. K. D. van groote beteekenis, omdat de Kath. dambeweging daar door aanmerkelijk in kracht en geest is gestegen. NIEUW HOOGTERECORD Nog niet officieel erkend WASHINGTON, 8 Mei. (V. D.) De Amerikaan sehe vlieger-luitenant Apollo Soucek heeft boven het marine-vliegveld alhier een nieuw hoogte record gevestigd. Soucek bereikte met zijn ma chine in drie kwartier een hoogte van 12 K.M., waarbij de thermometer een koude van 60 graden onder nul aangaf. Aangezien de geregistreerde opmetingen nog niet officieel nagemeten zijn, kan het record nog niet erkend worden. PASSAGIERSVLUCHTEN TE GILZE-RÏJEN De passagiarsvluckten, die gewoonlijk met de Pinksterdagen te Gilze-Kij'en gehouden worden, vonden dit jaar op Hemelvaartsdag en de drie daarop volgende dagen plaats. Dank zij het mooie weer was er zeer veel publiek op de been en werd er zeer druk ge vlogen. De bekende piloot Duimelaar, die, naar men ons mededeelde, voor de laatste maal voor deze kleine passagiersvluehlen op den stuur stoel zat, mocht haast onafgebroken de vlieg- lustigen de luoht invoeren. Gevlogen werd in de richting Eindhoven, Tilburg en Breda, NEDERLANDSCHE DAMBOND Jaarvergadering Onder leiding van den heer Mr. Simon de Jong vond Donderdag te 's Hertogenbosch de jaarvergadering van den Nederlandsehen Dam- bond plaats. Hij heette de aanwezigen welkom en wees in zijn openingswoord op het voor Holland zoo schitterend afgeloopen Olympisch damtournooi. De bond telt 43 aangesloten vereenigingen met plm. 1500 leden. Na punt 4 jaarverslag, voerden de heeren Groenteman Reis, v. d. Zwaan en Koperberg achtereenvolgens het woord, voornamelijk be handeld de z.g. Amsterdamsche kwestie. Uit de discussiën bleek voldoende, dat de nieuwe Amsterdamsche distrlctsbond 1928 niet bereid was om de in 1927 ingestelde commissie van Abs inlichtingen te verstrekken. Aan andere eischen van het hoofdbestuur o.a. naamsver andering werd geen gevolg gegeven. De heer Reis brengt het bestuur hulde voor de wijze waar op bet de wedstrijd om het wereldkam pioenschap heeft geregeld maar vindt de hou ding van het Bestuur inzake het conflict te Amsterdam niet de juiste. De voorzitter den sprekers beantwoordend merkte o.a. op, dat er van een conflict geen sprake is. De nieuwe Bond is niet erkend en zal niet erkend worden alvo rens de redelijke eischen van bet bestuur zijn vervuld. Hij was er van overtuigd, dat de kwes tie teneinde loopt en hoopte dat vele vereenigin gen het voorbeeld van Gezellig Samenzijn zul len volgen en weder toetreden tot den Bond. De heer Groenteman wenschte te zien vast gelegd dat de houding van den nieuwen Bond samenwerking onmogelijk maakte. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren Koopmeiners, Duitz, de Nie en Keiler. De voorzitter hoopte dat niet telkenjare opnieuw de Amsterdamsche kwestie op het tapijt gebracht zou worden en men ging over tot behandeling van punt 5, jaarverslag Pen- nihgmeester en Administrateur, aan wien bei den decharge werd verleend, nadat de kascom- missie rapport bad uitgebracht. De vergade ring stelde eenige vragen omtrent den gehou den Olympiade- en wereldkampioenschap wed strijd, alsmede over de gehouden verloting. De heer J. W. v. Dartelen geeft de gevraagde in lichtingen, waarop het Bestuur nog meededeelt, dat volledige publicatie in hét Damspel zal plaats vinden. Intusschen werd geconstateerd, dat de uitgaven de inkomsten niet hebben overtroffen. Het Bestuur brengt den heer van Dartelen dank voor zijn werk waarmede de vergadering instemt. De nieuwe kascommissie werd gevormd door de heeren H. W. Borghardt en A. Hagenaars beiden te Rotterdam, als plaatsvervangers de heeren Wielinga Haar lem en Beune, Zaandam. Het volgende agenda punt bestuursverkiezing werd vlot behandeld. In plaats van den zich niet herkiesbaar gestel den heer W. J. C. Polman werd bij acclamatie gekozen de heer A. Jacobs den Haag. De tweede voorzitter S. G. van Baelen en de secretaris W. H. Lieve wei-den bij enkele candidaatstelling herkozen. Eenige Rotterdamsche vereenigingen wer.schten aanteekening dat zij geen bezwaar hadden dat de heer Lieve als secretaris van den Nederlandsehen Danibond fungeerde, mits hij zijne functie als secretaris van het district Rotterdam zou neerleggen, daar gebleken was, dat genoemde heer beide functies niet goed wel uiteen wist te houden. Het bestuursvoor stel,contributieverlaging van 2 op 1.50 per jaar per lid met gratis toezending van het Orgaan werd met aJgemeene stemmen aangeno men. De voorzitter hoopte, da.t vele vereeni gingen zich niet meer van aansluiting zouden onthouden. Deze uiterst minieme contribu tie-regeling kan nu geen bezwaar meer zijn. Na de pauze bracht de voorzitter hulde aan den nieuwen dammeester G. Spittuler, Am- sterdani, alsmede aan diverse stedelijke kam pioenen en clubs, aan welke de gebruikelijke diploma's werden overhandigd. Hierna kwam in behandeling het voorstel Constant Rotterdam hetgeen het mogelijk maakt dat sterke tweede tientallen voortaan ook kun nen promoveeren en daarna in de hoofdklasse competitie uitkomen. Na verdediging van het voorstel door de heeren Koopmeiners en Koper- berg werd vervolgens nog het woord gevoerd door de heeren Fabricius, Groenteman en Reis, die het ontraadden het betreffende voorstel aan te nemen, hetzij geamendeerd. Het voorstel werd geamendee'rd in stemming gebracht en met groote meerderheid aangenomen. In afdeelingen, waar 2 tientallen in dezelfde competitie zullen spelen worden de bordpunten niet meer in aan merking genomen. Bij geliike aankomst van twee tientallen is dus een beslissingswedstrijd noodzakelijk. De reserve klassen zijn door aan neming van dit voorstel vervallen. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Utrecht aangewezen. De vergadering werd bezocht door 30 vereenigingen. Landau wint in de hoofdgroep. Buitengewoon groot was de belangstelling voor den eendaagschen schaakwedstrijd door de Rot terdamsche schaakvereeniging „Mercurius" Don derdag ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan gehouden. Omstreeks tachtig spelers namen er aan deel, grootendeeis uit Rotterdam, Den Haag en om liggende plaatsen afkomstig, maar ook uit het Oosten en Zuiden van ons land waren schakers komen opdagen. Wat de aandacht trok was dat er zooveel tweede en derde klassers waren ver schenen, schaakklassen die men in beduidende wedstrijden althans, verdwenen waande. Maar toch waren ook lioofd- en eerste klasse in dezen wedstrijd sterk bezet. Er bevonden zich trou wens vele spelers van naam onder de deelne mers. De hoofdgroep A werd gevormd door T. Cnos- sen en T. ten Kate, S. Landau en van IJzendijk. allen bekende schakers uit Rotterdam. Hieronder den totaal-uitslag van den wedstrijd over de geheeie linie. Hoofdklasse. Groep A: T. Cnossen, Rotterdam T. ten ICate, £1. Landau, v. IJzendijk, Groep B: J. Elehout—Visser, Rotterdam Th. C. L. Kok, Den Haag D. de Leeuw, Enschedé v. d. Akker, Den Haag Groep C: W. H. Bosscha, Leiden J. v. Eyb-rgen, Rotterdam J. Levin, Chr. Vlagsma, Eerste klasse. Groep A: C. H. Édelman J. Gruppelaar, J. Pastenning, Den Haag W. Verdugt, Leerdam Punten Prijs '/I 1 A 3 1 2 i'A 2'4 2 0 i'A 2e le le 2e 2e le le 2e Groep B: S. Hartog, Rotterdam 1 E. Ketting, 2% le P. Taube, Den Haag 2'A 2e Bijk, 2% le Groep C: P. H. Idzerda, Rotterdam l'/t 2u Kalbestein 2Vt ie F. Teleng, I A. v. Toledo, Schiedam 1 Groep D: S. Monderer. Rotterdam i",j Ie P. W. H. Pree, Den Haag Je Th. J. v. Ravenstein, Rotterdam i G. H. Schmitt, Den Haag t. Groep E: H. G. Blok, Rotterdam ?H h N. K Coene, Den Haag 2 2e J. Coltof, Rotterdam t1 j N. V. Heiningen, Schiedam v Groep F: J. A. v. Dijk, Rotterdam 2 L. J. Keyzer, Den Haag 1 B. Wielinga, Rotterdam 3 Jansen 0 Tweede klasse. Groep A: G. J. de Bruin, Den Haag 2 G. Helbers, Rotterdam 0 W. G. F. Hilkes, Den Haag 3 A. Sytzema, Boskoop 0 Groep B: J. F. v. d. Geer, Boskoop 0 V. Kober, Rotterdam 3 B. Valk, 1 P. Zonneveld, Den Haag 2 Groep C: A. A. Gc tdijn, Den Haag 2 H. J. B. Lems. Rotterdam 2*/t Z. Lagerwaard, J. v. Weerlee, Den Haag 1 Groep D: C. v. <t Bos, Den Haag 2 Jacot, 1 M. Monderer, Rotterdam 2 D. P. Raat, 1 Derde klasse. Groep A: G. Boersma, Rotterdam m 3 G. W. Vosse, Boskoop 1 J. M. Wolf, Rotterdam 2 Pieterse 0 Groep B: W. J. Adriaansen, Rotterdam J. v. Buuren, A. Korstanje, H. Trimp, Boskoop Groep C: H. B. Engelsman, Rotterdam 3 P. G. de Haan, Krimpen a/d. IJssel IA J. A. G. Harmsen, Boskoop A Tt. M. Heymann, Rotterdam 1 Groep D: C. Beurts, Rotterdam 1 J. Lindeyer, Den Haag 2 A. v. Seters Jzn., Dirksland 1 M. R. v. Walsum, Kr. a/d. IJssel 2 Groep E: G. Beyl, Rotterdam IA C. Eckhardt, Leidschendam 2 J. H. C. Fonteyn, Rotterdam 2A D. Lankhuyzen, Boskoop 0 Groep F: H. J. G. v. Ockenburg, Den Eriel 0 W. Rijkee, Rotterdam 2 J. B. A. v. Vliet, 3 De Boer, 0 C oep G: 2e le 2e le Ie 2e 2 e le 2e le is 2e le 2o le 2e la 2e 2e le 2o le W. v. Biezen, Leidschendam H. Korstanje, Rotterdam C. J. v. Walsum, IJsselmonde Vreugdenhi? Groep H:*' Kleingris, Rotterdam J. J. Kooy, G. Mingelen, M. J. Schrijvers. I1/,. 2 154 1 2e le le 2e hS, BALANS O. rij van de gladiatoren. WELKE SCHOTTEN TEGEN NEDERLAND? Het voetbalseizoen in Engeland heeft het on miskenbare voordeel dat het een vastgestelden tijd van komen heeft, maar ook een vastges-tel- den tijd van gaan. Deze laatste periode is thans aangebroken. De laatste Zaterdag van April is het Cup-Final-day en precies één week later worden de doelnetten opgeborgen en bat en ball te voorschijn gehaald. Men houdt hardnekkig aan dien regel vast en nooit of te nimmer wordt er van afgeweken. De eerste Zaterdag in Mei d,e laatste matches en daarna: Schluss! Wel toe ren er nog clubs in het buitenland Chelsea b.v. gaat naar Zuid-Amerika en stuurt de Welsche Voetbalbond nog een team naar Ca nada en de Schoiscne een naar Noorwegen, Duitschland en Nederland, maar binnen de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk is het af geloopen. Heel veel klappen zijn er dit jaar, in tegen stelling met andere jaren, op dien sluitings-dag niet gevallen. De rij der gladiatoren was voor het meerendeel bekend. Alleen in de Zuidelijke derde divisie had nog een Verwoede kamp plaats om den eere-zetel in deze afdedling, waarvan de leider zou promoveeren naar een hoogere klasse. Hat' pleit is beslecht ten gunste van Charï. ton Athletic, zij het slechts door beter doelge- middelde dan Crystal Palace. De promotie van Charlton is daarenboven een zachte pleister op de wonde voor de Metropool, dat met leede oogen heeft moeten aanzien hoe Chelsea met de haven in zicht, het roer heeft omgegooid, boe West Ham en Arsenal slechts zeer middelmatig voetbalden en hoe tot overmaat van ramp de tweede klasser Clapton Orient nog degradeerde naar lagere regionen. De Londenaars hebben er nn tenminste weer een nieuwen tweede klas ser bij gekregen en bet is wel merkwaardig dat in die Zuidelijke divisie vier Londensche clubs bovenaan staan, slechts met een onderling ver schil van twee punten. Hartverheffend is dit seizoen niet geweest. De eenige jaren geleden ingestelde gewijzigde buitenspel-regel heeft nog steeds niet het effect gehad dat men er van verwachtte. Er wordt in Engeland thans slechts zeer middelmatig voet hal geleverd hetwelk niet haalt bij wat men vroeger in. dit opzicht placht te vertoonen, en h is een onmiskenbaar feit dat het de publieke belangstelling geen goed doet terwijl door vele bijkomstige ongunstige factoren het voetbal op de scholen al evenmin wordt gepropageerd, en men de jeugd veel liever onderwijst la rugby at „LONDON OPINION". Gouvernante: ,,Wat zou je wel beginnen, als je mij eens kwijt raakte en alleen Weef' staan?" Moderne pupil: „Direct een taxi neoien en naar' den naasdbijzijnde-n bioscoop rijd'en in hockey. Dit alles moet op den langen duur fout loopen en men kan slechts een kentering verwachten, waaneer men het voethal in ge zonder banen i-èidt en ailereerst het transfer systeem aan grondige wijzigingen onderwerpt. Dit seizoen zag het nieuwe record: Arsenal be taalde voor David Jack meer dan 120.000. Deze en dergelijke dingen gaan teveel lijken op excessen, dan dat zij door de massa nog kunnen worden geapprecieerd. Wanneer we da rij der kampioenen nagaan, dan komt alle eer toe aan Yorkshire. Dit dis trict ging naar buis met de hoogste graden. Bolton Wanderers won den Foofball Associa tion Cup, Sheffield Wednesday won het League kampioenschap, Middi rough dat der tweede klasse, terwijl de Noordelijke derde klasse ge wonnen werd door Bradford City. Deze laatste club verbeterde tevens bet goal-scoring-record, namelijk 12S stuks in 42 ontmoetingen, het hoogste totaal ooit in de League bereikt. U znlt zich misschien wel eens afgevraagd hebben wat er gebeurt met de clnbs die onder aan staan in de dorde .klasse. Of deze maar steeds daarin blijven, bij gebrek aan een vierde klasse, of dat dergelijke vereenigingen worden opgenomen in een plaatselijken bond of zoo. Welnu, de oplossing is deze, dat deze vereeni gingen aan de Football Association vragen om herkiezing. Er staan daarenboven ook een stel clubs op de lijst, die toestemming vragen om in de derde klasse van de League te mogen worden opgenomen, en als zoodanig noem ik bijvoorbeeld het kranige Mansfield Town, dat het dit jaar in de Cnpcompetitie zoover bracht, dat het tegen Arsenal geiijk speelde en slechts met de noodige moeite door datzelfde Arsenal te Londen verslagen werd in de replay. Ook i3 er een amateur-club, de. Argonauten, die toe stemming gevraagd hebben om in de League te worden opgenomen, wat dus de eerste en eenige amateur-club zou wezen en in dit op zicht een novum. De namen der leden worden vooralsnog geheim gehouden om geen compli caties te verwekken, en zijn slechts aan de F. A, bekend, maar dat de club in ieder geval op een buitengewoon elftal moei knnnen steunen, bewijst wel het feit, dat ze niets minder dan Wembley Stadium tot hun home hebben uit gekozen. Bij het einde van het seizoen Is altijd van belang te weten, wie nu eigenlijk de beste goal- scorers zijn en dan beginnen we met te eon- stateeren dat bet record van Dixie Dean, die het vorig jaar 60 doelpunten voor zijn rekening nam, dit jaar zelfs niet in de verte is benaderd. Hallday van Sunderland was in de hoogste afdeeling top-scorer, maar hij bracht het maar tot 43. Op hem volgt Johnson van Manchester City met 36. Dixie Dean heeft er dit jaar maar 26 bij elkaar weten te brengen, waarvan ook de middelmatige positie van Everton natuurlijk een der oorzaken is. In de tweede klasse was Hampson van Blackpool de schutter: hij scoor de 40 maal.. Van de 22 clubs is Chelsea de eeni ge, waarin niemand tien goals of meer te sco ren wist, een inderdaad poover resultaat en haast onbegrijpelijk voor een elftal, dat toch zoolang de leiding beeft gehad. Rest ons nog te resnmeeren, dat Engeland tweede eindigde in hot kampioenschap van deze eilanden, met Schotland boven zich, en dat we met interesse tegemoet zien den dag, dat Engeland nu eens nummer één wordt van het viertal Engeland, Schotland, Ierland, Wales. Het is zoowat vijftien jaar geleden Van de daarnet gememoreerde buitenlandsche trips is die der Schotten voor ona het belang rijkst, omdat de Schotten na te Bergen, Oslo en in Duitschland - gespeeld te hebben, op 4 Juni een bezoek brengen aan het Olympisch Stadion om daar het Nederlandseh elftal tegen over zich te vinden. Nn is het jammer dat de Schotten alleen komen met zgn. home-Scots, d.w.. Schotten die alleen in hun eigen land voet ballen en men geen beroep heeft gedsnn op landgenooten, die uitkomen in de Engelsche League. Daardoor krijgen we slechts een slap extract van het team, dat Engeland het vorig jaar op Wembley versloeg met 51 en dit jaar op Hampden Park Glasgow met 10. Sterren als Jackson (Hnd-dersfield), James (Breston North End) Galiaeher (Newcastle United), Law (Chelsea) en Mc Muiian (Manchester City), allen zgn. Anglo-Scots,, zullen we dus niet aanschou wen. In het gezelschap bevinden zich dan ook maar drie spelers,, die tegen Engeland hébben gespoeld op Hampden Park, te weten Grapnel], Nibloe en Cheme. Home-Scot-Keien als keeper Harkness. als Mc Phi'al, Mnirhead, Meiklejohn en Alan Morton zijn al evenmin in het gezel schap opgenomen, dat bestaat uit: Thomson (Celtic); Crapnell (Airdreionians), Gray (Ran gers) en Nibloo (Kilmarnock)Morton (Kilmar nock)-. Imrie (St. Johnstone), A. Craig (Mother well) en T. Craig (Rangers)vervolgens Nisbet (Ayr United), Cheyne (Aberdeen), Mc. Orae (St. Mirren), Fleming (Rangers), Rankine (St. Mirren), en Turner (Raitb Rovers). Engeland beeft.' ook een zwaren tocht naar het vasteland, want de Britten spelen achter eenvolgens tegen Frankrijk, België en Spanje, waarvan vooral de laatste ontmoeting aller aandaeht vraagt. Ze hebben daarvoor een zeer sterk elftal nape ge no mm met verschillende in ternationaals, maar het simpele feit dat ze niet zonder meer louter het beste van het beste ne men, bewijst dat men in Engeland voor even tueels nederlagen een achterdeurtje wil open houden. Engelschen zijn trouwens steeds bui tengewoon handige diplomaten geweest. Wan neer ze straks die drie matches winnen, zeggen fe: zie je wel, dat wij ons beste team niet had den behoeven te sturen; en als ze verliezen, no-u ja, dan wss het toch ook niét de beste ploeg Diet waar? t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10