Zaterdag 11 Mei 1929 Tweede Blad Pagina 1 t THEORIE EN PRACTIJK. DE TOLLENKWESTIE HET CONFLICT IN HET HOUTBEDRIJF WAT NU VERDER ZAL GEDAAN WORDEN? DE MOORD TE NIEUWER AMSTEL IS VERDACHTE TOEREKENINGS VATBAAR? MIJNHARDT s Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten.60" Zenuw-Tabletten. .75° Staal-Tabletten 90" Maag-Tabletten 75" Bij Apoth. en Drogisten Reel 26727 VM 12 BANDJIRS IN INDIë DE BRANDEN DOOR AUTO EN TRAM GEGREPEN PROCESSIE EN PROCES-VERBAAL DE DOCUMENTENKWESTIE DE R. K. STAATSPARTIJ Het was te verwachten dat de sociaal democraten in den komenden verkiezings strijd hun scherpste aanvallen zullen richten op de katholieke arbeiders. Zoo lang die staan, valt op een versterking van den socialistischen invloed in Nederland niet te rekenen om de eenvoudige reden, Öat boven den Moerdijk geen vooruitgang Van beteekenis voor de S. D. A. P. meer te Verwachtten is. Vandaar dat de heeren pogen den ka tholieken slagboom in het Zuiden van het land ie doorbreken. Een pers-bureau zou de „schandalen" in Limburg aan de kaak stellen; een redacteur van „Het Volk" zal onthullingen doen over Noord-Brabant, waar de arbeiders „met honger-loonen af gescheept" worden en de arbeid gekne veld door de geestelijke en wereldlijke macht volkomen aan bfet kapitaal overgeleverd is". De bedoeling der socialistische aankla gers is natuurlijk om aan de arbeiders het vertrouwen te ontnemen aan hun priesters on aan eigen organisatie. De strekking der berichten is immers de voorstelling te wekken alsof bepaalde mistoestanden in katholieke gewesten door de Kerk worden goedgekeurd en door de katholieke vakor ganisaties niet kunnen worden weggeno men. Geen woord zal de socialistische pers zeggen over het feit, dat mistoestanden niet alleen in Brabant of Limburg wor den gevonden; men zal verzuimen mee te doelen wat priesters en vak-organisatie be reikten; men zal vergeten rekening te hou den met de in vergelijking met Noord- Nederland economisch-zwakkere positie van het Zuiden des lands, dat bovendien het felst getroffen wordt door een han delspolitiek, die vooral Noord-Nederland ten goede komt. Dat de katholieken ook slechter kunnen zijn dan hun leer en dat het toepassen van als juist-erkende beginselen niet op één dag gaat, zal evenmin worden meege deeld als men melding zal maken van de katholieke beginselen op maatschappelijk terrein en vain de enorme anti-katholieke krachten die zich tegen doorzetting daar van, verzetten. Men zal eenvoudig de menschen trachten Wijs te maken, dat het economisch heil ge lagen is in een socialistischen vakbond en de paradijs-politiek een doodgewoon gevolg Van het socialistisch optreden. Imtusschen.zal men zwijgen over de Wan-toestanden op maatschappelijk gebied, Waar socialisten het voor 't zeggen hebben. Men zal niets vertellen over de voortdu rende sociale conflicten waardoor de vol- feen worden beroerd, waar socialisten zeer «terken invloed kunnen uitoefenen. Men zal kankeren over lage loonen in katholieke streken en.meteen in „Het Volk" de „arbeiders" laten vragen piano's te koopen tegen een prijs die te danken is dan „den lagen Oostenrijkschen loon- standaard". Er blijkt alleen uit, dat onze totaal-ont kerstende samenleving niet alleen katholie ken meezuigt, maar ook socialisten heele- fchaal in palmt. En dit laatste is egen Wonder. Indien wij, ondanks alle boven natuurlijke hulpmiddelen, toch dikwijls te kort schieten, hoe moeten zij het dan ma ken, die al deze middelen missen? Het socialisme, dat zich niet bekommert Oto de ziielen der menschen wier lot de Kerk zich allereerst moet aantrekken, Slaagt er niet in werkelijke en duurzame maatschappelijke verbetering te brengen. De beste wereld zal de meest-cbristelljk levende Wereld zijn. Deze nu zal het socialisme ons niet bren gen maar ieder onzer moet, allereerst door Mgen verbetering, aan de komst daarvan berken. DE MOORDAANSLAG TE BUSSUM. De dader gevat. Nader vernemen wij, inzake den aanslag die JWoensdagmiddag te Bussum is gepleegd op den 8-Jarlgen heer Perk uit Hilversum, dat ge doemde heer is aangevallen door den 19-jarigen metselaar C. P. uit Hilversum. De dader en ""m getuige zijn door de politie aangehouden. Ter de aanleiding tot den aanslag wilde de der zich nog niet uitlaten. Hoe de aanslag geschiedde Het U.D." meldt nog het volgende: De mishandeling is volgens den hoofddader f dte zijn kameraad, C. van G„ van mede plichtigheid beschuldigt, niet geschied met een J-g.n. hockeystick, zooals de aangevallene oor- Wronkëlijk meende, maar met een steen, die P «en rooden zakdoek wa3 gewikkeld en waar- j-tedo de hoofddader een slingerende beweging heeft gemaakt. Het motief tot den aanslag schijnt te zijn Seweest beroovlng, doch vóór daartoe kon wor gen overgegaan, kwamen er fietsers, waardoor dader of daders in den opzet schijnen te zijn «estoord. He hoofddader, die heeft hekend, is Woens dagavond gearresteerd ten huize van zijn ver loofde, zijn kameraad, die ook 19 jaar telt, ln vlgen woning. De kleeren van den aange vallene zijn door de politie in beslag genomen, r dmi hoed zitten twee gaten, wel een bewijs welke kraoht de slagen zijn toegebracht. I Ondanks het hevige bloedverlies is de toe- and van 'dén aangevallene, dank zij diens «chtig gestel vrij gunstig. In de Zaanstreek AANBIEDING VAN 'N PETITIONNEMENT OP EEN MINISTERIE De aanbieding van het petitionnement, dat door duizenden Zaankanters is onderteekend, zal op Tweeden Pinksterdag op het ministerie van Waterstaat, te Den Haag plaat» hebben. Daartoe wordt, volgens „De Courant" een groot aantal automobilisten gerecruteerd, die en file de lijsten maar Den Haag zuillen brengen. De conferentie met den Rijksbemiddelaar EEN BEM1DDELINGS RA AD VOORGESTELD. Gisteren heeft ten gemeentehuize te Zaandam van 2 tot 3.45 uur een bespreking plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersorganisaties in het hout bedrijf en den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries. Ook burgemeester K. ter Laan was aan wezig. Mr. de Vries gaf bij den aanvang der conferentie het denkbeeld in overweging om het geschil te onderwerpen aan een arbitrage commissie, aan wier uitspraak zich de beide partijen zouden moeten onderwerpen. De staking zou dan onmiddellijk kunnen eindigen en de eventueele wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden zouden moeten gelden van- at de hervatting van het werk. De heer J. C. de Lange, voorzitter der werk geversorganisatie, wees dit voorstel namens de werkgevers, met de meeste beslistheid af. Hij wilde de beslissing niet gelegd zien ln handen van derden, terwijl ook de werkgevers niet bereid zouden zijn hunne boeken voor een coihmlssle open te leggen. Onder die omstan digheden achtten de arbeidersvertegenwoordi gers het overbodig, om hun standpunt ten op zichte van een dergelijke beslechting van het geschil te ontvouwen. Geen enkele concessie Op een vraag van arbelderszijde of de werk gevers bereid waren rechtstreeksche bespre kingen te voeren, deelde de voorzitter der werkgeversorganisatie mede, dat een bespre king te allen tijde mogelijk was, maar hij voegde hieraan met nadruk toe, dat deze be spreking geenerlei verandering ln de houding van de werkgevers kon brengen. De werk gevers hadden nog dien morgen eenstemmig besloten om geen enkele concessie te doen. Na deze verklaring was er voor de arbeiders- vertegenwoordigers geen aanleiding meer om op een zoodanige bespreking aan te dringen Ten slotte werd door den Rijksbemiddelaar ln overweging gegeven, om een bemiddelings- raad te benoemen, aan wiens oordeel de ge schilpunten konden worden onderworpen. Beide partijen zullen dit voorstel aan de beslissing harer leden overleggen en a,s. Dins dag hiervan schriftelijk mededeeling doen aan den Rijksbemiddelaar. Verhooging der uitkeeringen Na de conferentie ten gemeentehuize van gisterenmiddag, heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders besloten de uitkeeringen te verhoogen en wel voor gehuwden met 2 en voor ongehuwden met 1. Werkwillige bootwerkers van buiten Gisterenmiddag circa 2 uur zijn negentien werkwilligen uit Elburg te Zaandam gearri veerd met het doel het s.s. „Wilton" te lossen. Aan de havenoevers werd het werk door vele stakers gadegeslagen. De werkwilligen worden ln een schip ge huisvest. Te Amsterdam, Hengelo en Leiden VERBETERDE VOORSTELLEN AAN DE ARBEIDERS Naar wij vernemen, hebben de werkgevers in het houtbedrijf te Amsterdam ook gel dend voor Hengelo ©n Leiden verbeterde voorstellen aan de arbeidersbesturen gedaan. Als loon voor geschoolde arbeiders te Am sterdam wordt voorgesteld f 35 per week, voor ongeschoolden f 30; voor Lelden: geschoolde f 30 en ongeschoolde f 24.50; voor Hengelo: geschoolden f 28.32, ongeschoolden f 23.04. Voorts stellen de werkgevers voor: een ver beterde loonregeling voor het jeugdig personeel; een vacaniie van 48 uren, dus 1 week, het terugbrengen van de carenzdagen bij ziekte van 2 op 1. Voorts zal vooir het oveirgroote deel dei- losse arbeiders in Leiden het loon met twee gulden worden verhoogd. Nog stellen de werkgevers voor te betalen voor den ploegendienst 5 pet. over het volle aantal uren, bij een middagploegendienst 10 pet. en bij een nachtploegendienst 25 pet., alles over het volle aantal uren. Ten slotte wordt een belangrijke verbetering van de arbitrage-clausule toegezegd en bepaald, dat de overwerkkwestie geregeld zal worden ln overleg met de arbeidersorganisaties. (Volkskr.) UIT DE STEENINDUéTRIE STAKING BIJ EEN WERKVERSCHAFFING De Amsterdammers uit Groenlo De ongeveer honderd werkloozen uit de hoofdstad, die aan den arbeid waren bij de werkverschaffing te Groenlo, hebben Woensdag gestaakt. Zij hadden verschillende grieven, welke onderzocht zouden worden. Na de werk- weigering werden de menschen ontslagen en ln de gelegenheid gesteld naar Amsterdam terug te keereu waar zij inmiddels zijn aangekomen. De directeur der Arbeidsbeurs kon nog niet mededeelen hóe er verder ten opzichte dezer arbeiders gehandeld zal worden, evenmin of zij door anderen vervangen zullen worden. In zake de al of niet intrekking van de steunverleenlng moet de Regeering een beslissing nemen. Een conflict voorkomen De moderine fabrieksarbeidersorganisatie iu de Waalsteenindustri© heeft besloten, de ar beidsvoorwaarden zonder meer te aanvaarden, waardoor een conflict iu de steenindustrie is voorkomen. Verhooging van loonen Na een conferentie met den rijksbemiddelaar ir. Van IJsseüstein, en de bij het conflict aan de steenfabriek van de firma Smulders te Lonmekor betrokken partijen, is de staking opgeheven. Het loon zal met 5 cent per uur worden verhoogd. De overige eisehen zijn niet ingewilligd. De arbeiders hebben het werk weder hervat DE MILITAIRE PETTENKWESTIE De eisch van netheid en uiterlijk voorkomen MINISTER LAMBOOY AAN T WOORD Op de vragen van den heer Bijleveld betref fende den verkoop van een pairtij van pl.m. 34000 M. kepilaken heeft de heer Lambooy, mi nister van defensie het volgende geantwoord: Ad 1 Hét is ondergeteekende inderdaad be kend, dat door tusschenkomst van het Rijks- inkoopbureau een hoeveelheid van pl.m. 34000 M. grijs kepilaken uit den legervoorraad is ver kocht. Ad 2 De verkoopprijs bedraagt 0.73 per M.; de gemiddelde kosten van het in de jaren 1917, 1918 en 1919 aangeschafte kepilaken heb ben 13.62 per M. bedragen. Deze aankoopen zijn geschied vóór de invoering van de helmen als hoofdbedekking te velde en bij oefeningen. Ad 3 Het laken Is verkocht, omdat het niet in zoodanige conditie verkeerde, dat het voor een ander doel kan werden aangewend. Voor militaire uniformen ls het kepilaken veel te zwak en voor militaire hoofddeksels, anders dan van stijf model, ls het te dun en te slap. Ad 4 In verband met de invoering van den helm bij de velduitrusting ontstond reeds vóór eenlge jaren het voornemen om den kepi en de veldmuts voor den soldaat door een vouwbaar hoofddeksel te vervangen, dat zoowel ln de da- gelijltsche tenue gedragen als te velde mede gevoerd kan worden. Tengevolge van de voor handen voorraden kepi's en veldmutsen kon daaraan tot nog toe geen uitvoering worden ge geven. Bij de behandeling van de defensiebegroottng 1929 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is hieromtrent door ondergeteekende een mede deeling gedaan. De commandant van het veldleger stelde reeds in 1923 voor don kepi niet meer als derde hoofddeksel aan de dienstplichtigen te verstrek ken, doch den kepi en de veldmuts door één vouwbaar hoofddeksel te vervangen. Nu de voorraad kepi's en veldmutsen zoodanig is verminderd, dat binnen afzi«nbaren tijd dit nieuw model hoofddeksel moet worden aange maakt, wordt binnenkort van den hoofdinten dant, na overleg met de hoogste legerautoritel- ten, een voorstel te dien aanzien ingewacht. Ondergeteekende vertrouwt, dat dit model zal voldoen aan den eisch van netheid en uiterlijk voorkomen aan de Hollandsche militairen te stellen. Een moeder, die haar kind te water gooide Op 22 December van het vorig jaar werden de wachtmeesters van de marechaussee te Nieuwer Amstel R. C. Oosse en J. Smit gewaar- sc-huwd, dat in een tochtsloot van den Boven kerkerpolder onder genoemde gemeente een kinderlijke lag. Onmiddellijk stelden beiden een onderzoek ln en Inderdaad vonden zij op do aangegeven plaats het ki'^ het vrouwelijk geslacht. Met kracht werd het onderzoek aangepakt en uit verschillende aan wijzingen kwam vast te. staan, dat het kind verpleegd was geweest in een Katholiek Se- sticht te Amsterdam. Kort daarop kon dan ook de moeder van het kind. dat anderhalf jaar oud was. worden gearresteerd en zij bleek te zijn een 21-jarige dienstbode, die te Amsterdam in betrekking was. Aan den wachtmeester Oosse heeft het meisje later verklaard, dat zij op 18 December op den Dam een auto had ge huurd, waarmede zij naar het Katholieke ge sticht was gereden. Daar had zij haar kind af gehaald en vervolgens den chauffeur order ge geven, naar Ouderkerk te rijden. Ter hoogte van de Ouderkerkerlaan verliet zij met het kind den auto en zond dezen terug. Zij wandel de hierna alleen met het kind verder en hij do tochtsloot gekomen wierp zij de kleine met beide handen ln het water. Het kind kwam door verdrinking om het leven. De vrouw werd in het Hum van bewaring ingesloten en tegenover den rechtercommis saris herhaalde zij haar bekenterus. Kort daar op krabbelde zij echter geheel terug en deed zij een verhaal, waarin zij verklaarde dat een man haar buitenechtelijk kind ln de tocht sloot verdronken had. Gisteren stond de dienstbode terecht voor de Amsterdamsche Rechtbank, Als deskundigen werden gehoord de psychia ters dr. H. J. Overbeek en dr. S. P. Bakker, die hot meisje hebben ondwzóeht. Hun com olusie ls dat verd. verminderd toerekeningsvat baar is; zij heeft moreele en andere defecten. Op een vraag van den verdediger mr. Sohor- teshelm of de deskundigen het absoluut ver keerd zouden achten, indien verd. ln een psychopathen gesticht werd opgenomen, ant woordde dr. Overbeek aarzelend Het O M mr de Blecourt rekening houden de met alle omstandigheden eisohte verd's ver oordeeling wegens moord tot vier jaren ge- vangen isstr&f. TJitapaak 24 Mei a.s« Achttien bruggen weggeslagen. De padi-oogst vernield DRIE PERSONEN VERDRONKEN. PADANG, 8 Mei. (ANETA). De geweldige retgenviall van de laatste dagen heeft bandjirs en aardstortingen veroorzaakt. Door hot ge heel© gewest zijn verkeersstremminigem ont staan. In het LooboekBasoengsdh© zijn drie personen verdronken. De padi-oogst is vernield. Achttien tijdelijke bruggen op don weg van Taloe naar Ajembangis in de Ophtr-diistricten zijn door het water weggeslagen. Schuur en vee in de vlammen Donderdag is onder Deurne een groote schuur toebehoorende aan de wonlng-bouwvereeniging „Deurne" afgebrand. In een minimum van tijd lag de geheele schuur tegen den grond. Een tweetal varkens, een aantal kippen, een groote partij stroo en landbouwgereedschappen, bene vens 1400 K.G. aardappelen, werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Verwoesting in magazijnen Gisterenmorgen omstreeks 10 uur is een he vige brand wilt®ebroken ln de Kofa-maigiazijnen van de firma Raming In de Peperstraat te Venlo, meldt de „L, K.". Het vuuir ontstond in de kapdkafidaeldng en breidde ztah snel in de bovenverdiepingen uit, waar matrassen, zeegras en nog ander© goede ren waren opgeslagen. Deze atdeeling van het gebouw brandde geheel uit. De schade, die aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Gisterenavond omstreeks half zeven werd de brandweer gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken op de Bloemgracht te A'dam bij 't Technisch Bureau „Electro". Uit een pakhuisjo achter in een gang sloegen heftig de vlammen. De poort moest door de brandweer worden ge forceerd om bij bet brandende gebouwtje te komen. Het bleek geheel gevuld met kratten en emballage. Met twee stralen werd het vuur gehluscht. De schade beperkte zich tot het ver branden van een groot deel der emballage. Van de overzijde van de gracht werd hef blusschingswerk door een talrijk publiek gade geslagen. DE BEROOVING IN DE LINNAEUSSTRAAT TE AMSTERDAM Twee verdachten vrijgesproken; één veroordeeld De Amsterdamsche Rechtbank heeft gister middag uitspraak gedaan ln de strafzaak, be trekking hebbende op de brutale beroovlng van een '78-jartgen banklooper, wien in den avond van 8 Maart 1926, toen hij in de Linnaeus- straat nabij de Mutderkerk, op de tram stond te wachten, een geidtrommei werd ontrukt, welke een bedrag aan geld Inhield van 6611.32, wolk geld toebehoorde aan de Spaarbank van de Stad Amsterdam. Verdachten in deze zaak waren de 34-jarlge metselaar J. v. d. G„ de 29-jarige timmerman K. A. J. H. en de 31-jarige brochurehandelaar H. W. E. De Rechtbank heeft thans v. d. G. en E. over de geheele Unie vrijgesproken; H. daarentegen werd schuldig verklaard aan diefstal door twee of meer vereenigde personen en deswege ver oordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. VIER INBRAKEN Groote hoeveelheid tafelziver gestolen Donderdagnacht hebben onbekenden zich door openschuiving van een raam toegang verschaft tot de woning van Baron van Brakell van Wadenoyen en DoorweTth te Doorwerth. Er werd een belangrijke boeveelheid tafelzilver ontvreemd. De waarde hiervan bedraagt onge veer 5000. Van de daders is nog geen spoor bekend. Te Renkum zelf is in de Kerkstraat op èen drietal plaatsen ingebroken. Bij den kleermaker G. werd een raam, dat niét gesloten was, om hoog geschoven en in de kam^r werd alles over hoop gehaald. In het bureau vonden de indrin gers den sleutel van de brandkast, zoodat het hen nogal gemakkelijk werd gemaakt. Een bedrag van ongeveer 1000 wordt vermist, ter wijl uit den kelder nog eenige mondvoorraad werd medegenomen. In een andere woning kwam men op dezelfde wijze binnen; ook daar werd alles overhoop ge haald, doch hier werd niets gevonden. Bij de Wed, C. weid eveneens een raam open geschoven. De daders zijn toen blijkbaar ge stoord en gingen op den loop. GEVAARLIJK SPEELGOED. Een knaap en een meisje gewond Nabij Rolduc te Kerkrad© vond een mijn wer kers jongen een kleine hoe veelheid dynamiet. Hij speelde er mede, tengevolge waarvan hef ontplofte. Daerdojk verminkt aan handen en oogen, Is de knaap in het ziekenhuis opgeno men. Voorts werd opgenomen een 22-jarig meisje, dat eon sdhot in dén linkerarm had bekom en tengevolge van bet plotseling afgaan van een buks. Wielrijder gedood Gistermorgen om 10 uur is te Oogst geest vlak bij de begraafplaats Rhijnhof de 30-jarige mon teur G. v. d. N. uit Haarlem, werkzaam bij de British Automatic Cy. te 's Gravenhage met zijn rijwiel tegen een auto gereden, bestuurd door den heer J. D. den H. uit Haarlem. Hij werd tegen den grond geslingerd en kwam juist voor den baanveger van een passeerende tram der H. T M. terecht. Deze sleurde hem een eind- weegs mede. De bestuurder remde uit alle macht, doch toen de tram stilstond, bleek v. d. N. reeds te zijn overleden. EEN OPENLUCHTTHEATER TE VELP? De vereeniging voor vreemdelingenverkeer „Algemeen Belang" voor Velp en Rosendaal heeft aan den raad van Rheden verzocht om te bevorderen, dat te Velp een openluchttheater worde ingericht. Biddende bedevaartgangers op den openbaren weg EEN UITSPRAAK UITGELOKT Men schrijft aan „de Gelderl." uit Arnhem: Naar wij vernemen is Donderdagmiddag, na afloop van de plechtigheden der processie, door de maréahaussée een proces-verbaal opgemaakt tegen de leiders dor Arnhemeche Bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van Renkum. De stoet van pelgrims was biddend getrok ken over den openbaren weg; de politie zog hierin, blijkbaar een overtreding van hot pro cessieverbod. Zijn wij wol ingelicht, dan is dit proces-ver- ibaal opgemaakt om een uitspraak der rechter lijke macht uiit te lokken. Wij mee non echter, dat hier het processie verbod niet overtreden is, omdat de stoet niet met ontplooid© vaandels over een openbaren weg is getrokken ook andere bepalingen ten opzichte van heit houdien eener processie op den openbaren weg zijn niet overtreden. VERKLARINGEN VAN FRANK IIEINE Het vierde onbekende stuk Onze Brusselsche correspondent meldt ons: In aansluiting op een vorig beTicht omtrent de nieuwe ondervraging van den schriftverval- scher Frank Heine, door onderzoeksrechter van Laethem, te Brussel, kunnen wij nog mededee len, dat Frank Heine heeft verklaard, dat het vierde, tot nog toe onbekende document, op de schrijfmachine van Hermans werd „getikt" in de volgende omstandigheden. Op 30 November 1928 bevond Hermans zich in de woning van Heine, die afwezig was. Hij vond er een document, het z.g. valsch rapport- Gallet, dat voor Haiiser, chef van de Duitsche spionnage te Mühlheim was bestemd. Hermans begon dat stuk over te schrijven, tot de vrouw van Heine hem daarbij betrapte en hem belette voort te gaan. Hermans heeft toen op eigen ini tiatief het document met eigen gedachten aan gevuld. Het werd 14 Januari door twee vrien den van Hermans aan van Beuningen aangebo den, doch deze vond het weinig interessant. Het exposé-Gailet werd op 29 Januari 1929 en het valsch document van Utrecht op 31 Januari aan vau Beuningen overhandigd door de Decker, van het weekblad „Vlaanderen". De brief vau kolonel Michem werd voor 4090 gulden aan van Beuningen aangeboden die dit bedrag te hoog vond en het stuk weigerde, doch het altijd volgens Heine 's anderdaags in zijn brievenbus vond. Do Decker c.s. hadden afschriften van deze stukken, die zij aan verschillende bladen heb ben aangeboden. De stemming in de kiesvereenigingen Bij de in den Rijkskieskring gehouden offi- cieele controle op de stemming voor de candl- daten der Tweede Kamer is gebleken, dat ln totaal werden uitgebracht voor de vrije zetels 53.044 stemmen als lid en 53.056 stemmen als plaatsvervanger. Een verschil van 12 stemmen, uitsluitend bij de plaatsvervangers. Dit ver schil ls ontstaan doordat in enkele kleine af- deellngen de telling niet juist is geschied, aldus meldt men ons. In totaal hebben gestemd 30.448 kiezers. Het aantal ongeldige stemmen bedraagt 3925, dus 13 pCt. E, R. K. LEVENSVERZEKING MIJ. Gunstige ontwikkeling. Uit 't verslag der E. R. K. Levensverzekering Mij. te Nijmegen over 1928 blijkt een zeer gunstige ontwikkeling van het bedrijf. De bruto productie bedroeg 2.422.946 (v.j. 2.322.192) terwijl tengevolge van overlijden, expiratie roymemt enz. een verval moest worden geboekt van 1.208.198Jv.j. 1.422.875). Einde 1928 bedroeg het verzekerd kapitaal 24.008.043 De sterfte onder de verzekerden had eon gun stig verloop. De gemiddelde gekweekte rente overtrof zeer ruim den rentevoet bij de bereke ning der premiereserve gebezigd. De preanlereserve is berekend gedeeltelijk naar de zuivere netto methode en gedeeltelijk naar de gewijzigde bruto metkog© en bedroeg per 31 Deoember 1928 3.890.617. Ook de financieel© resultaten waren bijzon der gunstig. Er werd een winst gemaakt van 51.899, nadat ruime afschrijvingen en ver sterking der reserves hadden plaats gehad. Van deze winst werd aan de Extra Reserve toege voegd 19.000 die daardoor Is geklommen tot 129.000. Voor Katholieke Sociale doeleinden is beschikbaar gesteld 3882, terwijl aan aan deelhouders kan worden uitgekeerd een divi dend van 12 pet. (v.j. 8). IN MEMORIAM WILLEM HEYDT Naar „De Gelderlander" verneemt, za'. Dins dag 28 Mei a.s. op de R. K. begraafplaats te Nijmegen, een gedenksteen worden onthuld op het graf van wijlen den musicus Willem Heydt. GED. STATEN TAN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor het veerrecht voor het veer Tienhoven-Jaars veld voor eenige onderdeelen te verlagen. Verder stellen zij voor het tijdstip van de eerste jaarlijksche aflossing door de vereeni ging der Zusters van Liefde te Venray van de leentng van 2 mlllioen voor het te bouwen St. MaTia-gesticht in Noordwljk te bepalen op 31 December 1930 in plaats van 31 December 1929. SCHIETOEFENINGEN. Het Vrijwillig Landstormkorps Motordienst zal van 1317 Mei de Legerplaats hij Hars kamp betrekken tot het houden van schiet oefeningen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5