DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m 52ste Jaargang Dinsdag 14 Mei 1929 No. 15414 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS r IS JEUGDWERK PAROCHIE O. L. V. VAN DEN H. ROZENKRANS AGENDA KUNST-AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAUS KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post f 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postobêque en girodienst 81440 lilt A1 ivijlt 1 ENT 1 EN t5 regels 1.55 Elke regel meer 30 ct. Reclames lusscben den tekst 6ü cu pcr regel Kleine adverte ntles: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot n max. van 50 woorden Kabouter ad vanen tics 5 regels ƒ050, 10 regels 0.75, 15 regels 1. Incassokosten worden berekend Gratiss-Ongevallenverzekering f 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voe lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen ui iMiyi-n; f 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; f 75 bij ver vinger. De V erzekering loopt op de voorwaarden a!s eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. BURGEMEESTER STULEMEIJER De receptie, welke door den burgemeester en mevr. Stulemeijer Zaterdag-, Zondag- em gistermiddag te hunnen huize aan den Singel is gehouden, is zeer druk bezocht. Zeer velen wit alle kringen der bevolking hebben van de geboden gelegenheid om in meer intieme om geving met den burgemeester en zijn echtge- noote kennis te maken of die kennismaking te hernieuwen en te versterken gebruik gemaakt.. DOODESCHOUW Door B. en W. is in de plaats van den heer N. Elzevier Dom, voor dit jaar aangewezen als geneeskundige belast met het verrichten van de doodeschouw dr. A. Hoogendijk. Propaganda-avond In de eivolle tooneolzaal van Musis Sacrum, gaf bovengenoemd Patronaat een tooueel- en zangavond tot sluiting van den cursus. De weleenv. Pater Nauta, directeur, heette met etu hartelijk woord allen welkom, bijr/nder den zeereerw. heer Pastoor Jansen en Pater v. Ca in pen, alsmede de ouders en wees er met nadruk op, dat helaas nog te weinig kinderen aan de bescherming van het Patronaat waren toevertrouwd, dat tocli zoo veel goeds kan Uitwerken. Deze kunstavond moge een aan sporing zijn voor de ouders om hunne kinde ren te doen stellen onder de zorgen van het jeugdwerk en ook niet minder voor de leide ressen en leiders, wier offervaardigheid hem dankbaar stemde; dan kan er nog eens ge toond worden, wat geduldige, zorgzame belang stelling en tact vermogen. Na een opwekking tot het bezoeken der tentoonstelling op 26 Mei in bet Patronaatsgebouw, Emmastraat .3, gaf z.eerw. bet sein tot het aanheffen van het paironaatislied, dat uit volle horst werd gezongen. Toen het gordijn was geopend betrad de proloogzegster het podium en kondigde in versmaat doel en resultaat van het Bijbel tafereel „Het Licht" aan en wel op eene tvijze, dio getuigde van devoot en fijn aan voelen. Het decoratief, voorstellend een berg gezicht in Palestina met het meer van Genesaretb alsmede de ensceneering mocht de apprecieering van het publiek wegdragen. Weldra zag men in een welverzorgd, rustig Verloop van goedgevoelde kinderactie in uaief, beschaafd spel de geschiedenis ontrollen van een blind heidensch meisje, bunkerend naar den machtigen profeet, verder het oprecht kinderlijk spel der vriendinnetjes en als tegen stelling den afkeer van zijne verstalde vijan den jegens den Zoon van den timmerman. Het blinde kind vooral, alsmede moeder, groot moeder en zusje gaven zeer goede actie te 2ien door kleurige costuums, passend ge ïllustreerd. Onder ademlooze stilte werd de komst van den Grooten Wonderdoener aan. geduid met verwijderd, daarna- naderend ge hang dat toenam naarmate de menigte nader de en eindigde met 't betreden van het huisje aan den oever van het meer. Het publiek Volgde aandachtig de rustige handeling en het met aandrang afgebeden wonder der genezing. Hen stemmig koorgezang ter verheerlijking Van Jesus van Nazareth beëindigde bet heer lijk tafereel van kindergeloof, waarna de aan wezigen op spontane wijze bun bijval betuig den, door de speelsters bij herhaling terug te Toepen en toe te juichen. Een woord van Waardeering aan de prestaties van tact en Seduld der regisseuse mej. A. Jufferman,s, die baar arbeid rijk beloond mocht zien. Hierna volgde onder leiding van mevr. M. V. Heusdon het eerste deel der kindercaintale >.De Herfst", dat qua stemming, uitspraak klankgroepeering blijk gaf van ^tactvolle directie. Na de pauze werd de „Winter" ge keven. De keurige vertolking werd door de Aanwezigen met. een luid applaus, mede aan hiej. Schmierman, die keurig begeleidde, ge waardeerd. Thans waren de jo-ngens aan de beurt met de opvoering van de klucht: Johan als Rentenier en men bon bet de rakkers reeds bij het openen va,11 het gordijn aanzien dat ze aich heusch niet door de meisjes zouden laten Overtroeven. Zeer vlot spel, tintelend van humor, guitig, ongedwongen optreden, zonder ®onigen zweem van plankenvrees getuigde van "lm aanvoelen van het intrige-spel. Om strijd brihkeld-e ieder der typen, bijzonder de pseudo- Tentenier, de renteniersknecht en de kwaste. U?e loopjongen den lachlust van bet publiek. He regisseur, de heer van I-Ieusden mag kerkelijk trotsch zijn op zijn kornuiten. De Aanwezigen gaven door hartelijk applaus hun Waardeering te kennen aan de jonge tooneelis- ien. Naar we vernemen was het decoratief ^"lieel eigen werk van twee heeren der patro- aatsleiding en een lid van het patronaat, eo Hertog, en juist het geheel uit eigen "■"achten verzorgen levert weer een bewijs, at opofferende liefde voor het jeugdwerk én At aanvoelen door de kinderen zeer veel ■■'tigs kan doen ontstaan. Directeur, dame3 V® heeren commissarissen mogen inderdaad et voldoening terugzien op hun "arbeid. EEN DAUE VAX 72 JAAR, de oudste deel neemster aan een grooten vischwedstrijd van verschillende dagen, in Amerika gehouden. R. K. S. V. EXCELSIOR Cricket Door de zwart-witten zal in het a.s. seizoen evenals het vorig jaar weder met drie elftallen aan de competities Van den N. C. B. worden deelgenomen. Het le en 2e elftal l.vmen in de 3e klasse en het 3e elftal in die 4e klasse uit. De samenstelling dezer elftallen onderging tegenover het vorig jaar slechts geringe wijzigingen. De indeeling der competities is als volgt; 3e klasse: Excelsior 1, Excelsior 2, Quick 2, H.D.V.S. 3, H.B.S. 1 en H.C.C. 4. 4e klasse; Excelsior 3, H.C.C. 5 en H.D.V.S. 4 Vermoedelijk zullen aan deze klasse nog enkele elftallen worden toegevoegd. Het secretariaat der crieketafdeeling is gevestigd bij: Th. Wielemans, Boterstraat 46. LAWNTENNIS Game IAce 1 25 Heeren-enkelspel: W. BlaiseJ. Pasteur 0—6, 3—6; J. v. Gent— H. G<%ie 1—6, 3—6. Dames-enkelspel: mej. L. Melchersmej. A. de Wit 6—4 6—4. Gemengd dubbelspel: mej. L. Melchers en G. Vosmej. A. de Wit en H. Bobée 79 3- 6 Mej. A. Benkers en W. Blaissemevr. Roos en J. Pasteur 06 16. Ileerendubbel: G. Vos en W. BlaisseH. Gobee en J. Pasteur 1012 57. Damesdubbel: mej. A. Beukers en mej. L. -L. Melchersmevr. Roos en mej. A. de Wit. S—6 4—6 6—1. DE MAORI'S, DIE IN NIEUW ZEELAND WONEN, zijn een volk met een eeuwenoude cultuur. Dit bestaat hoofdzakelijk uit krachtige eu groote menschen De jongedame, welke we hierboven afbeelden, is de nicht der koningin van den Maori-stam. ZIEKENHUIS DER R. r. VEREENlGÏNG VOOR ZIEKENVERPLEGING Jaarverslag 1928 Aan het eerste jaarverslag der dr. Nolet-. stichting ont.leenen wij het volgende: Het ziekenhuis der Roo-nisch-Katholieke Ver- eeniging voor Ziekenverpleging te Schiedam, de dr. Noletstiehting, onder bescherming van den H. Carolus Borromeus werd den 15den Mei 192S plechtig ingezegend en geopend. De opname van de eerste patiënten had plaats op 21 Mei, de volledige ingebruikneming voor alle afdee- lingen op 23 Mei 1928. Vier dagen vóór de opening, dus op 11 Mei 1928 werd door den Gemeenteraad van Schie dam zonder hoofdelijke stemming besloten aan de vereeniging subsidie te verleenen en een regeling daaromtrent .vastgesteld. In verband met de nadere beslissing over de invoering van een derde klasse A en de gevolgen van de ver zekering bij de verzekeringskas van het Wit gele Kruis ten opzichte van de subsidierege ling werd het zooeven vermelde besluit voor. loopig genomen. Het- aantal klaspatiênten dat vanaf 21 Mei tot en met 31 December 1928 werd opgenomen, bestond uit: 25 mannen 54 vrouwen 17 kindeven Totaal 96 Hiervan waren op 1 Januari 1929 nog 6 vrou wen in bet ziekenhuis aanwezig, daar 24 mannen 47 vrouwen en 13 kinderen werden ontslagen. 1 man 1 vrouw en 4 kinderen overleden. Totaal 25 4S 17 Het totaal verpleegden der klaspatiënten be droeg: bij de mannen 306 bij de vrouwen 910 .bij de kinderen 261 Totaal 4177 Het aantal on- en minvermogende patiën ten, dat vanaf 21 Mei tot en met 31 December 1928 werrd opgenomen, bestaat uit: 45 mannen 79 vrouwen 33 kinderen Totaal 157 Hiervan waren op 1 Januari 1929 nog 7 man nen, 13 vrouwen en 9 kinderen in het zieken huis aanwezig, daar 32 mannen 61 vrouwen en 20 kinderen werden ontslagen. 6 mannen 5 vrouwen en 4 kinderen overleden Totaal 38 C6 24 Het aantal verpleegdagen der 011- en minver mogende patiënten bedroeg bij de mannen 1057 bij de vrouwen 2363 bij de kinderen 1261 Totaal 4681 Het aantal verpleegdagen van alle patiënten bedroeg derhalve 615S. Blijkens de bij dit verslag opgenomen exploi tatierekening bedroegen de kusten 253SS.30, zoodat zij per verpleegdag iets rneer dan 4.12 bedroegen. Het aantal operaties bedroeg 92. Het aantal Röntgenfoto's en doorlichtingen bedroeg 115; diatermie bestralingen 118; hoog- tezonbestralingen 731; electrische behandelin gen 88; bevallingen 18. In de polikliniek werden behandeld 406 pa tiënten met 912 consulten. Aan het ziekenhuis waren de navolgende geneeskundigen verhon den: R. H. M. Geerdes als geneesheer-directeur. M. A. v. Bouwdijk Bastiaanse als gynaecoloog H. C. J. M. van Dijk als internist; P. de Haan als neus-, keel- en oorarts; P. B. V. Quartero als Röntgenoloog; Mevrouw Quartero als oogarts; P. A. Vos als chiurg; H. J. M. Weve als oogarts. De verpleging in het ziekenhuis geschiedde door Liefdezusters vau den H. Carolus Borro- meus. Onder de Bogen, Maastricht, onder lei ding van de Eerw. Overste Gabriëile. Van de R. K. Radiovereeniging „St. Liduina" te Schiedam, mocht de vereeniging in den loop van het jaar een radioinstallatie voor het zie kenhuis ten geschenke ontvangen. Geestelijk adviseur van het. bestuur der Roomsch-Katholieke vereeniging voor zieken- verpleging te Schiedam was'in 19'2S de Hoog-> Eerw. heer Deken A.' J;' C.' Schraag, terwijl haar bestuur bestond uit de heeren A. P. M. Koene, vi^rzitter. II. Bauduin; W. A. Beukers A.J.zn.. penningmeester; R. H. M. Geerders; J. A. J. Nolet; Mr. M. J. C. M. Kavelaars, secretaris. De heer H. Bauduin deelde echter bij schrij ven d.d. 12 April 192 Sinede, dat hij naar aan leiding van zijne verhuizing naar Eygelshoven als lid van het bestuur bedankte. In de daar door ontstane vacature werd in 192S nog niet voorzien. Het verslag is met. den secretaris ondei'tee- kend door den beer J. A. J. Nolet als waarne mend voorzitter, daar dr. Koene op 5 Maart de Vereeniging kwam te ontvallen. Op do Wereld tentoonstelling te Barcelona zal" Mercedes-Benz aanwezig zijn met: „S.S." wagen met Mercedes-carrosserie, 1U0 l'.K;. Chassis (3 as sen) type no den beroemden 8 cylinder type „Nürburg", wellicht ook het 2.6 liter model Mer cedes treedt in Spanje sterk op den voorgrond Continental zal waarschijnlijk zelf niet exposee ren, doch de meeste Duitsche wagens zullen van deze banden zijn voorzien. Ook Continental is in Spanje zeer ,n Irek. (Adv.) Vt;t-R DEN KANTONRECHTER A stands? hatting De Vlaardingsche schipper IV. van Z. stond terecht, omdat hij met zijn schip op de Noord zee te dicht bij een Duitsch Visschersvaartuig is gaan liggen als gevolg waarvan de vleeten van beide schepen in elkaar zijn geraakt en die van den üüitscher''werden gescheurd. Als deskundige werd gehoord de inspecteur der visscherij, J. van, H. uit Haarlem, die als. zijn meening te kennen gaf dat de over treding van bekl. niet buitengewoon ernstig, is. Spr. zou in dit geval geen proces-verbaal hebben opgemaakt. De volgende getuigenverklaringen gaven- een' indruk van het gebeurde, dat volgens hen te wijten is aan de als gevolg van een storm ontstane stroomingen. In tegenstelling met de in Duischland gehoorde getuigen, die dein afstand tusselien beide vaartuigen öp 500 M. hebben geschat, spraken de Hullandsche vis schers over een afstand van 1200 M. Het O. M. requireerde een straf van f 10 boete, subs. 10 d. hechtenis, enkel ter vast stelling van schuld. Beklaagde's verdediger, mr. J. H. Kievit de Jonge uit 's Gravenbage sprak zijn verbazing uit over de door het O. M. getrokken con clusie. Het is verboden zoo te gaan liggen of netten uit te werpen, dat daaruit wederkeerig nadeel ontstaat. Om dit" te bewijzen -moet de afstand nauwkeurig aangegeven kunnen wor den en dat is in deze niet bet, geval. De Duitschers zeggen 500, de Hollanders 1200 Meter; de Duitsche verklaring is echter niet aannemelijker dan die der Hollanders. De houding van het O. M. om een bekend deskundige los te laten, zoodra deze niet de door hem gewenschte richting uitgaaf, achtte spr. niet juist. Wel bracht spr. hulde aan mr. Cohen Tervaert voor het geduld waarmee hij deze zaak behandeld heeft, terwijl hij met weinig medewerking van Duitscho zijde te kampen had. Spr. zou het raadzamer hebben geacht én ook beter voor de goede verstand houding, indien de Duitsche reederij had ge tracht, de kwestie in der minne te schikken. De kantonrechter, het tenlasts gelegde feit niet bewezen achtend, sprak tenslotte bekl. vrij Verkoop en vervoer In de vervolgzaak tegen den distillateur B. A. J. W., alhier, beschuldigd terzake over treding van de Drankwet, werd een tweetal getuigen gehoord, die de verklaringen reeds eerder door beklaagde afgelegd ten overvloede kwamen bevestigen. Bekl. had namelijk een boeveelheid sterken drank verkocht, maar deze op verzoek van zijn cliënt in twee partijen, ieder beneden de 10 L. doen vervoeren; de totale hoeveelheid van bedoelde partijen be droeg 12 L. Het O. M., waargenomen door mr. Cohen Tervaert, was het niet eens met de opvatting van bekl. Onder verkoop verstaat spr. ook bet leveren. Indien men de opvattingen van bekl. huldigt, die er zich op beroept, dat de wet eukel en alleen spreekt van verkoop van sterken drank in hot klein en niet van vervoer, zou de heele wetsbepaling alle kracht verliezen. Het bewijs van bekl.'s schuld geleverd achtend, requireerde spr. twee straffen van 10 subs, twee maal 10 d. hechtenis, met vernietiging van de in beslag genomen partij Beklaagde beriep zich in zijn verdediging op de ondeugdelijkheid van het wetsartikel. Dat zou gemakkelijk aangevuld kunnen wor den met de woorden „en. of, leverenHet zou spr. dan eveneens mogelijk zijn, op gelijken voet te werken met zijn collega's, die dezelfde overtreding begaan. Over 14 dagen wordt schriftelijk vonnis gewezen. Meineed Nog stond terecht G. F. G. v. M., chauffeur, beschuldigd op 1 Maart jongstleden op den Delfweg; onder Gverscbie met een 16 meter langen zeswieligeil vrachtwagen de veiligheid van het verkeer in gevaar te hebben ge bracht. Verschillende getuigen werden geboord, die al-leb verklaarden, dat v. d. M. bij het pas-: seeren, een anderen auto, bestuurd door J. Z:; had geraakt. Ten slotte trad een getuige a décharge op, J.. W„ uit Amsterdam. Deze beweerde" dat de vrachtauto van v. d. M. den autó van Z. n-ei geraakt had. Dé kantonrechter vond deze ver. klaring zeer verdacht, daar de auto van getuige de vierde in derij was hij zich dus op vrij grooten afsftand bevond. De kantonrechter stelde getuige verschillende vragen; deze bleef echter volharden bij zijn verklaring dat er geen aanrijding had plaats gehad. Toen ge tuige ondanks de waarschuwing van den kantonrechter, dat hij een gevangenisstraf van vier maanden zou kunnen oploopen, bij zijn verklaring bleef, werd de zaak geschorst en tegen W., als verdacht van meineed, proces verbaal opgemaakt. lederen Zondag Patronaat St. Domlnlcus Godsdienstonderricht en ontspanning ln hef patronaatsgebouw Emmastraat, van half acht tot negen uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. R. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub l-DO. Katb. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K_ Metaal- newerkersbond „SL Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. man- nenzangvereenlging Orpheus", gebouw R. K, VolksboDd. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho de k Streven" Gebouw Kath Kring. lederen Woensdagavond van balt acht tof haft tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniglng aan het go- bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 1 our tot flair negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw Kath Kring, lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. Dinsdag 14 Mei Vergadering propagandaclub „St. Clemens"j ouderafdeeling „Algemeene R. K Propaganda club" Parochiehuis. Verslag huisbezoek. Aan vang S uur. Woensdag 15 Mei Coöperatieve telefoonvereeniging „Het Streek» net voor de Beneden-Maas" U.A. Algemeene vergadering in .Musis Sacrum". Aanvang 11 uur v.m. Vrüdag 17 Mei Comité tot uitzending van zwakke kinderen (ouderafdeeling van den Ned. R K. Volks bond). Algemeene ledenvergadering Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Examen voor de leden van de R. K, Eerste Hulp Bij Ongelukken. Degenen die op de ledenvergadering van Vrijdag j.l. verhinderd waren, worden verzocht alsdan aanwezig t© zijn. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 14 Mei. Officieeie noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.— per H.L. H J JANSEN, Spiritus Melasse-spiritus ƒ32.— per H.L. SCHIEDAM, 14 Mei. Men noteert voor Ruwe graanspiritus 6<) pet. f 17.— per H. I* Spoeling Noteering 1.50 1 TE ROTTERDAM 14 Mei: Geb. K. en W. 5e (laatste) con cert Beefhóvën-cyclus (Rott. Philli. Orkest) S uur. 15 Mei: Groote Schouwburg. Schoon Schip (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwas senen 16 Mei: Groote Schouwburg, De onziehtba- ren (ücensche gastvoorstelling) 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks;* Circus bebouwoing Nummer Zeventien (N\v Ned fooneei) s uur (voor volwassenen 1 Bioscopen: goedgekeurde programma's tot én met Donderdag 16 dezer in: Royal (voor volwassenen); Corso (voor volw.) Grand Theatre (voor volwassenen); Luxor (voor volwassenen); City (voor volwassenen); Olympia (voor volwassenen). v BU KG ER LIJ K E STA N D GEBOREN: Heudrikus, zoon van 11 Paauw en M) Schobben, Lange Kieuwstraat 69 Dirkje, docht©] van A. Nijm/n en A. W, Verbeek, MaasMamschest raat 2 Antonius L. M.; dochter van L. R. A. va,n Lingen cu C. H. M. de Leexle, Mariastraat 17 Johanna C. S. M„ dochter van J. A. J. Bosch en M. M. Rigters, Brugmanstraat 46 Pleuntje, dochter van M. Marlijn en D. Degeling, Parallelweg 102 Elisabeth, dochter van P. J. de Roo en C. de Bruin, Kethelstraat 18 Johannes G. M„ zoon van M. M. J, Kuipers en H. B. M. Kuil, Middelharnissche- straat 27 Johannis K., zoon van J. A, Schetiller en W. Schaannan, Lange Achterweg 18 Jacob, zoon van P. J. van der Touw en S. van Wassenaar Willemshofje 20 Maria A. L. T„ dochter van A. J. M. Groenend&al en H. A. A. Heggelman, Kethelstraat 8.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1