DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Wandgedierte m 52ste Jaargan» Donderdag 23 Mei 1929 No. 15421 Oit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS W. VANLOON agenda De algemeene begraafplaats. KUNST-AGENDA Laat nu uw woning zuiveren var ZUIVERAARS van gebouwen en scheper Kamerlingh-Onneslaan 124a, Schiedair van ƒ48,68; van ƒ39.02; van ƒ35,50; van ƒ32,38; van 30.34; van ƒ27,62; van 26.32 van ƒ23.67; (1 week); 1 van van ƒ42.79; 1 vaat ƒ35,72; 1 van ƒ34,13; 1 van ƒ32.15; 1 van ƒ29,62; 1 van 26,991 van ƒ24.60; 1 van ƒ22.04; 1 ƒ20.71, (3 dagen ziek). van 42.23 van 35,60 van 32.98 van ƒ32,12 van ƒ28.82 van ƒ26.98 van 24.43 van ƒ21.31, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en girodienst 81440 ftUVElCJ ENTlENj 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 et Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel Kleine ad verte n tl es: 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct. tol n max. van 60 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 050. 10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voe en n-,.wn- t 250 h?i wrlir-a u I li- v,. wijsvinger; 50 .we. voor,., ledema.eo ring.» ra, h.nj, /25 bij „erlic. van elk.. „der.n vins,r". be Verzekering loop, „p de röomaTrden ,u Jer °bW wor"«.' IfgedróS Het is amper een maand geleden, op 19 April, dat wij de vraag stelden, waarop men wacht om de oude begraafplaats te sluiten en de nieuwe in gebruik te nemen. En tbans vinden we een voorstel van B. en W. aan den Raad tot vaststelling van een verordening op de beffing van reebten voor het gebruik van de algemeene begraafplaats in den Klein-Babbers- p old er en op de invordering dier rechten. Het ligt derhalve in de bedoeling van B. en W. binnen korten tijd do begraafplaats aan den Singel te sluiten en d!ie aan den Vlaardinger- dijk in gebruik te stellen. Sinds de beslissing genomen werd op 14 December 1923 om een groote begraafplaats aan den Vlaardingerdijk aan te leggen, zijn daartegen steeds bedenkingen geuit, beden kingen, die een meer concreten vorm hebben aangenomen sinds de woningbouw in het Westen zulk een snelle vluchit heeft aangeno men. En het is vooral daarom dat wij de voor stellen van B. en W. toejuichen. De bezwaren tegen de begraafplaats aan den Vliaardingerdijk kunnen we niet zoo heel ernstig nemen. In alle geval zouden wij niet kunnen meegaan met een voorstel om nu maar weer eens op een andere plaats met opoffering van groote kosten tot 'den aanleg van een nieuwe begraafplaats over te gaan. Intussehen de mogelijkheid zou kun nen bestaan, al gelooven we niet dat we ons daarover ongerust behoeven te maken dat een meerderheid van den Raad daarover anders denkt. En dan dient daarvan ten spoe digste te blijken. Als in 1921 reeds zonder tegenspraak in dien Raad kon worden gezegd, dat die toestand van de algemeene begraaf plaats onhoudbaar was en wethouder Houtman moest verklaren dat eir binnen drie jaar een nieuwe begraafplaats moest zijn, dan zullen we nu tocfh zeker wel niet lang meer mogen talmen, als we de begraafplaats aan den Vlaardingerdijk eens niet zouden wenschen. Het voorstel van B. en W. biedt de gelegen heid om daarvan te doen blijken. OPENBARE VERKOOPING Bij de gisteren door de notarissen Mrs. Min- tlerop en Rust in het notarishuis aan de Gel- dersehekade te Rotterdam gehouden verkooping Werden de panden Lange Haven 94 a-b en 96 a-b, onderscheideüjk ingezet op f 2400 en f 2700, gezamenlijk verkocht voor f 5550. MAXIMUMSNELHEID IN DE BEBOUWDE KOM De commissie voor de strafverordeningen deelt den raad mee, dat blijkens schrijven van Ged. St. aan B. en W. eerstgenoemd College eenige bezwaren heeft gemaakt tegen: a. de Verordening tot wijziging van de veror dening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam; b. de Verordening nopens een bijzondere maximum-snelheid voor motorrijtuigen in de Gemeente Schiedam. Allereerst wenschen Gedeputeerde Staten de omschrijving van de bebouwde kom te zien aangevuld. Ook naar de meening der commissie hiag de thans gekozen omschrijving een verbe tering worden genoemd, terwijl zij bovendien tegemoetkomt aan de opmerkingen, welke inder tijd hij de behandeling in den Raad zijn ge maakt. Vervolgens hebben Ged. St. bezwaar gemaakt tegen het vaststellen van een uiaximum-snelheid Van 12 K. M. voor motorrijtuigen op de Hoog- R'raat, het Broersveld, het Heerenpad en den horten Dam. Een dergelijke bepaling achten zij ht strijd met de Wet. Op grond van een van hunnentwege ingesteld onderzoek meenen zij, hat niet gezegd kan worden, dat in deze stra in in het algemeen een zeer groote verkeers drukte heerscht, wat de Motor- en Rijwielwet v<x>r het vaststellen van «sn dergelijke bepaling Uitdrukkelijk eiseht. Hoewel de commissie met den commissaris Van politie van een ander gevoelen is en juist daarom de gewraakte bepaling indertijd heeft Voorgesteld, wijst zij erop, dat, waar in dezen 0 goedkeuring van Gedeputeerde Staten ver acht is, het wel noodzakelijk zal zijn aan het slangen van gedeputeerde Staten te voldoen O" de genoemde straten uit de verordening te Bc'mappen. He bijzondere maximum-snelheid van 12 K. M. 'jft dan alleen geldig voor het verkeer van "torrijtuigen over de bruggen binnen de be- ouwde kom en voor het verkeer van motorrij- "6en met aanhangwagens op alle wegen bin- ph de bebouwde kom. He commissie stelt voor de noodige wijzl- tr 'fKen &n enkele van anderen aard In de be- e"ende verordeningen aan te brengen. DE ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS IN KLEIN-BABBERSPOLDER De heffingsverordening op het begraven B. en W. schrijven o.m. aan den Raad; Alvorens de nieuwe Algemeene Begraafplaats in den Klein Babberspolder in gebruik zal kun nen worden genomen, zullen nieuwe verorde ningen, enz. vastgesteld moeten worden, daar de tegenwoordige regelingen voor de begraaf plaats aan den Singel vrijwel geheel verouderd zijn. Deze nieuwe verordeningen, enz. zijn de vol gende: la. Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de algemeene begraaf plaats te Schiedam, met lb. de daarbij behoorende verordening op de invordering. 2e. Verordening op het begraven en op de Algemeene Begraafplaats in de Gemeente Schie dam. 3e. Instructie voor den Directeur van de Algemeene Begraafplaats te Schiedam. 4e. Instructie voor den grondwerker op de Algemeene Begraafplaats in den Klein-Bab- berspolder te Schiedam. Voor de onder la en b genoemde punten wor den in ontwerp de regelingen aangeboden. Het ontwerp van de onder 2e genoemde verorde ning wordt door de commissie voor de Strafver ordeningen afzonderlijk aangeboden, terwijl de onder 3e en 4e genoemde instructies later kun nen worden vastgesteld. Het ontwerp der invorderingsverordening behoeft naar onze meening geen toelichting, zoodat thans alleen de heffingsverordening worde besproken. Allereerst moge dan onder Uw aandacht wor den gebracht, dat het ontwerp geheel verschil lend is van de tegenwoordige regeling. Deze laatste bepaalt alleen maar de grafrechten en de begrafenisrechten en laat verder alles vrij.wel ongeregeld. Het ontwerp tracht veel meer te regelen, geeft n.l. een omschrijving van het afzonderlijke gedeelte voor de Oud-Katholieken en de Israëlieten, bepaalt een recht voor het plaatsen en onderhouden van gedenkteekenen, schrijft voor, dat van ieder graf slechts één persoon als rechthebbende ingeschreven zal zijn en geeft in de overgangsbepalingen een gunstige regeling voor rechthebbenden op eigen graven of huurgraven le klasse van de tegenwoordige begraafplaats. De klassenverdeeling van de tegenwoordige begraafplaats is gewijzigd. Dit is gedaan met het oog op het tegenwoordige huurgraven 2e klasse. Van deze laatste afdeeling wordt weinig gebruik gemaakt, daar de begrafenisrechten vrij hoog zijn en de nabestaanden evenmin recht op het graf hebben als zij, die op de afdeeling 3e klasse laten begraven, tegen een vrij wat lager bedrag. Thaus volgt eenige toelichting op de afzon derlijke artikelen. Art. 2. Dit artikel regelt het .grafrecht" in tegenstelling met art. 3, dat het „begrafenis- recht" regelt. Graven voor 6 en 4 lijken, evenals de ge metselde of uit beton of cement gemaakte gra ven met een afdekking van zerksteen, kent de bestaande verordening niet. Enkele malen werd wel eens een graf voor meer dan 2 lijken gewenscht en dan werden steeds twee naast elkaar liggende graven ge geven, ofschoon deze feitelijk niet één graf vormden. De regeling is dus ontworpen om in voorkomende gevallen een graf voor meer dan twee lijjken, ook als administratieve eenheid, te kunnen hebben. De z.g. eigen graven onder a zijn te vergelijken met de tegenwoordige eigen graven; de graven le klasse met die van de tegenwoor dige huurgraven le klasse; de graven 2e klasse, met die van de tegenwoordige 2e klasse, echter met dit groote verschil, dat de rechthebbenden 15 jaar recht krijgen op die graven, wat voor de tegenwoordige 2e klasse niet bekend is. Voor deze afdeeling is dit dus een belangrijke voor uitgang. In navolging van wat ook elders geschiedt, wordt voorgesteld de z.g. eigen graven slechts uit te geven voor den duur, dat de nieuwe begraafplaats in gebruik zal zijn. Hiertegen is te minder bezwaar, nu naar ons oordeel de oppervlakte van het terrein van dien aard is, dat deze begraafplaats zeer zeker 100 jaar zal kunnen worden gebruikt. Art. 3. Dit artikel regelt de begrafenisrech ten ook voor de afdeeling algemeene graven de tegenwoordige 3e klasse Voor deze laatste klasse is het recht iets hooger gesteld. Thans bedraagt dit f 9.vermeerderd met de fooi voor den grafmaker, derhalve ca. f 10.in de nieuwe verordening is dit recht bepaald op f 12-,dus een verhooging van f 2.(het per soneel op de nieuwe begraafplaats mag namelijk geen fooien ontvangen). Art. 5 is nieuw. Thans worden voor (le Isra ëlieten voor elf graf slechts de kosten van een graf 3e klasse betaald; de lijken worden daar voor één-hoog begraven en nimmer geruimd. Het nieuwe art. 5 vrijwaart nu eenerzijfds genoemde graven voor ontruiming, indien aan de daarin omschreven finamcieeile verplichtingen wordt voldaan, en waakt anderzijds tegen bevoorrech ting tegenover de nabestaande van andere op een algemeen gedeelte der begraafplaats be- gravenen. Art. 11, 12 en 13 zijn nieuw. Thans bemoeit de gemeente zich niet met het onderhoud, daar dit door dèn grafmaker rechtstreeks met belang hebbenden Wordt geregeld. Op de nieuwe be graafplaats zal echter de gemeente zich hier mede belasten volgens de lm deze artikelen voorgestelderegeling. - In den aanvang zullen de inkomsten voor de gemeente gering zij|n, doch op den duur zal deze post een miet onaanzienlijk bedrag aan inkomsten opleveren. Art. 23 en 24 geven een regeling voor de ruiling van rechaen petaoiza: .eletaolshrdleuta ruiling van rechten op grafmonumenten van de oude begraafplaats tegen rechten op de nieuwe. Deze regeling is billijk tegenover de rechthebbenden op de grafruimten der tegen woordige begraafplaats en tevens lm het belang der gemeente. Een termijn, binnen welken een ruiling zou moeten geschieden, is niet opgeno men, omdat meestal eerst hij voorkomende sterf gevallen im de familie dit onderwerp door do betrokkenen wordt bezien. VERKIEZINGSRECLAME (Ingezonden). De verkiezingen naderen. De stemmiingswolken hangen in de lucht. Ze werpen hare schaduwen vooruit. Ge kunt ze reeds hier en daar zien. Ze nemen allerzonderlingste vafnnen aan. Ze vallen op muren, schuttingen, stoepen, asphaltstraten ja zelfs op brugpijlers en elect riciteitszuilen. Even als echte wo:lkensehad uwen ontzien zij niets. Maar zij hebben een slechtere eigenschap dan eohte wolkenschaduwen. De laatste worden toch door de zon ter stond weggevaagd. De eerste zijn tegen zonnekracht lang bestand. Ze mogen wat verdoffen en verbleeken, maar ze blijven, tot ergernis van velen. Ze verschijnen bij nacht en ontijd, en prik ken in uwe oogen edken dag. Men kan ze blijkbaar niet keeren, anders zou men het doen. Of is de wil er niet? Doet men een oogje toe, omdat het naakt is, en de menschen slapen? Men zou het haast gaan gelooven. Wie op de Maasbrug loopt, leest met reuzen letters onder op de geweldige steenpijlers vlak In de nabijheid van bet watervlak: „Stemt Sneevliet"! „Kiest Wijnkoop"! Is dat speciaal voor den laatste zoo dicht hij het water gedaan? Die het klaargespeeld hebben, hebben het gedaan ten pleiziere van een gering deel van ons volk, maar tot ergernis van bijna de ge- heele natie. 't Is toch te dwaas om te meenen, dat er Iemand door zou worden bekeerd. Maar hoe kunnen zij bet ongestoord en on gestraft doen? Want ieder verstandig mensch begrijpt, dat er een mooi poosje tijd voor noodig was. Is dat nu door niemand geaien? Kan dat niet belet worden? Zijn er geen maatregelen tegen te nemen? Moet men beslist op keeterdaad betrapt worden, om er straf voor op te loopen? Zijn er geen verantwoordelijke personen of lichamen, die er voor aansprakelijk gesteld kunnen wonden? Kan er geen boete voor bepaald worden, die als compensatie kan dienen voor de schade, op allerlei plaatsen aan de gemeenschap ver oorzaakt? Indien de geestelijke vaders dezer stem- mingeschaduwen met zekerheid wisten dat het nadeelige gevolgen voor hun kostbare persoon lijke vrijheid, of hunne dierbare beurs had, zouden hun ingenieus© uitingen op dit ge bied hoogstwaarschijnlijk in hun onderbewust zijn blijven rusten. Of ds onze wetgeving (ook op ander gebied) alleen maar voor degenen, die er zich aan willen storen? Voor de beantwoording dezer vraag is een rechtsgeleerde noodig. Maar als degenen, diie deze methoden ver afschuwen, iets te zeggen hadden, dan werd er voor doder vergrijp on dit gebied een schul dige gevonden en gestraft. De overheid kan het Fransche voorbeeld volgen, en zooals daar vóór 1 Mei geschiedde, de leiders gedurende een poosje op staats kosten te logoeren vragen. Zelfs zou men met Nederlandsche zachtmoedigheid, deze uitnoo- diging pas in uitzicht kunnen stellen, nadat er een onwettige handeling had plaats gehad. Het zon vast preventief werken. Onder die voor mannen zijn er zeker heel wat, die niet veel op hebben met martelaar voor hunne zaak te zijn, en die hun moed putten uit het bewust zijn, dat een gladde jongen heel wat kan uit voeren eer de overheid hem hij de kladden krijgt. En 't is volkomen overbodig. Immers van overheidswege wordt voldoende gelegenheid aan iedere partij gegeven om hare wenschen den volke kond te doen. Dat men zich daarmede tevreden stelle. En anders heb ik een uitstekend idee. Men behoeft niet te zeggen, dat het uit de lucht gegrepen i,s. Men hindert er niemand mee, want als het volbracht is. is het tevens weer spoorloos verdwenen. Men make reclame in de lucht, met letters zoo dik, dat ze hun schaduwen op de aarde werpen. Dat hindert niemand en is een pretje voor jong en oud. En men lijmt er zooveel kiezers mee als het met instemming lezen. ELECTOR. EXAMENS ZIEKENHUISVERPLEGING Geslaagd de dames M. M. van Buren, F. Jan se, M, Spijkma en M. E. Lamimers, allen opgeld in het gemeente-ziekenhuis alhier; BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 23 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17.— per H.L. H J JANSEN Spiritus Melasse-spiritus 32.— per H.L. SCHIEDAM, 23 Mei. Men noteert voor Ruwe graansplritus 6o pet. f 17.— per H. L. Spoeling Noleering 1.50. TE ROTTERDAM 23 Mei: Groote Schouwburg, Minna von Bamhelm (Rott. Hofstadtooneel), 8.15 uur. 24 Mei: Groote Schouwburg, Schoon Schip, (Rott. Hofst. tooneel), 8.15 uur, (voor volwas, seneu). 25 Mei: Groote Schouwburg, De tante van Charley, (Rott. Hofst. tooneel), 8.15 uur (voor volwassenen). 28 Mei: Groote Schouwburg, De tante van Charley, (Rott. Hofst. tooneel), 8.15 uur, (voor volwassenen). Diergaarde, middagconcert Haagsche Harmonie Orkest. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Zeemans vrouwen, Bouber-gezelschap8 uur, (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 23 dezer in: W. B.- theater; Royal; Centraal (voor volwassenen); Thalia (voor volwassenen)); Grand Théatre (voor volwassenen)City (voor volwassenen) Oostertheater (voor volwassenen)Corso (voor volwassenen). WERKVERSCHAFFING EENERVELD Staat van verdiende loonen over het tijdvak 3 t.m. 16 Me 19291. door de ta. Reel. 4215 S 16 VOETBAL STAND S. A. C. (Schied. Amateur Zomeravond Competitie) ges. gew. gel. vrl. v.t. S. P. S. V. St, Vooruit Schied. Ct. Pro Patria Standaapt Komeet 2 2 1 2 2 1 1 1 1 1 0 0 1 0 0 0 1 0 0 1 0 1 1 1 4—3 2—3 3—1 4—3 3—5 0—1 lederen Zondag Patronaat St. Dominion Godsdienstonderricht en ontspanning ia hei patronaatsgebouw Emmastraat, van half ach? tot negen uur.. s Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R, K Damclub I.D.O. Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaal, bewerkersbond „St Eloy", Gebouw R, K Volksbond. lederen Woensdag Repetitie Konlnki. man< nenzangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. lederen Woensdagavond van half acht to( half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai- werk bij de Theresiavereeniging aan het ge» bouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur to» half negen zitting bestuur Spaarfonds a v- „Excelsior" Gebouw Kath. Kring. lederen Zaterdag Stedelijk Museum, geopend van 2 tot 5 uur. Donderdag 23 Mei Moeder-cursus Wit Gele Kruis. Bovenzaal K. K. Volksbond; aanvang 8 uur. Propaganda-vergadering Vereeniging vcor Volkenbond en Vrede. Spreker de heer A. H, Wlllemse uit Hen Haag. Gebouw: Pandora, bioscoop. Aanvang 8 uur. Zaterdag 25 Mei Schiedamsche gymnastiekbond. Feestavond in „Musis Sacrum". Aanvang half 8. Zondag 26 Mei Rerum-No varum-herdeakiug. Tuin van den Doele, Rotterdam. Spreker pastoor J. B. W M. Möller. Aanvang 2 uur. Na de meeting optocht met banieren en muziek naar de St, Ignatiuskerk aldaar. Dinsdag 28 Mei Nederlandsche vereeniging van Huisvrouwen. Ledenvergadering in „Musis Sacrum". Aanvang half 3. Woensdag 5 Juni Vergadering R. K. Meisjes vakcentrale. Boven zaal R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. BE OPOSSUM, WELKE TEN GE SC HEXE E WERD GEGEVEN aan president Hooves; mot den ambtenaar van het jachtdomein der Ver.eenigde Staten, die het heest je ving.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1